UIT BEVERWIJK. PELTERIJEN SCHAGEN EN OMSTREKEN HOLLAND'S NOORDEN Ü1T DE ZAANSTREEK STATEN-GENERAAL. alkmaar deelte der plechtigheid was atgeloopen. Des namiddags bood eene commissie uit de burgerij het geschenk aan, door de burgers bij eengebracht, bestaande uit een haard, afkomstig uit de fabriek van E. Jaarsma, met bijbehoorend haardstel en vu lemmer, vergezeld van een al bum, waarin de namen der gevers vermeld stonden. De serenade, des avonds door de „Harmonie" gebracht, trok aller belangstelling. Wij twijfelen er niet aan, of deze huldigin gen, den heer Rommel gebracht, zullen nog lang bij hem in aangename herinnering blijven. Specialiteit. lyke woorden van dank tot den eerw. Bi- J *tenr, de militairen aansporend tot trouw j r/oek der Vereeniging, daar Z.Esc. bet werk ir Mil. Vereeniging op zeer hoogen prijs elde. Vervolgens onthaalde Z.Exc. alle mi- taireu en vond er genoegen in hen in hunne ewone out-spanning van uabij gade te slaan, a eeu pootje in de Vereeniging vertoefd 3 hebben en zijn groote tevredenheid te ebben uitgesproken, verliet ZJÜxc. onder ii de hoera't en een „leve generaal Ophoret" e Vereeniging. HAARLEMMERMEER Gemeenteraad. Voorzitter: Burgemeester lr. A. Slob. Afwezig de heeren Los eu Zij- erden met kennisgeving. De ingekomen stukken bevatte o.m. di- eise door Bed. Staten goedgekeurde raads- ivsluiteu; dankbetuigingen van verschillen- le ainbtenareu voor de bun verleende lóous- erbooging of toeslag. Een verzoek van den uit .oer artillerie in groep Baii'vveg oin de eegslaande omJerwyzerswoaing te Zwanen- jurg te mogen gebruiken voor het houden ~an cursussen voor'zijne manschappen, werd >nder nader te stellen voorwaarden toege daan. Voorts deed de voorzitter mededee- ing dat de exploitatie der gemeentetarwe lie loor de gemeente was aangekocht het vorige jaar eu ouder de ingezetenen was ge- iictribueerd, een netto winst had opgeleverd vuu j 1515.47. Aan den onderwijzer H. E. van ien Hoek wordt op zyn verzoek eervol ont slag verleend als onderwijzer aan school 11 met ingang van 1 lebr. as.. Tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand, vacature-Bies heuvel, wordt gekozen de beer L. van AndeL, lid van den Raad. Eeu voorstel om aan de Kaadnuisiauu een 25-tal en aan de Aiarkt- laun een 18 tal bnomen te rooien en te ver knopen, wordt goedgekeurd. Een voorstel om de boorneu voor het Raadhuis ook te rooien en bet terrein anders te beplanten en aan te ieggeu, ondervond hevige bestrijding en werd ten slotte met 8 tegen 7 stemmen aaugeuomeu. Ken voorstel om het gemeentelijk con coursterrein onderhands te verhuren voor 4wi aan C. van Zijverden voor den tyd van 4 jaar, werd goedgekeurd. Evenzoo om een strook grasgewas te verhuren aan G. Koger ter grootte van K HA. voor 45. Een voorstel tot verhuur van de percee- leu tuingrond van de gemeentelijke boerderij le Nieuw-Vennep werd na uitgebreide dis- cussiëu goedgekeurd. De voorwaarden wer den god gekeurd en aangevuld met nog enkele bepalingen. Eenig financieels regelingen werden con form het voorstel van B. eu W. goedgekeurd. Bij de rondvraag klaagt de heer Slooten f- grnaals ovtk de postbestelling in verband met de veranderde dienstregeling en zegt de voorzitter namens B. en W. toe te zullen •racbteu daarin verbetering te verkrijgen. Hierna besloten vergadering. De bloeddorstige honden. Voor de zoo veel al e maal hebben de bonden weer eens van uch doen spreken. Thans hebben zij by .den landbouwer R. aan den Ringdijk in het land een drietal schapen verscheurd en een twee tal vrij ernstig gebeten, zoodat deze er ver moedelijk niet van zullen herstellen. De schrik slaat den landbouwers om het hart. «laar zij nagenoeg onmachtig zijn om er iets tegen te doen. De honden zijn natunrlufc onbekend. HOOFDDORP. Hoog bezoek. Woensdagavond werd het 11. K. Militair Tehuis alhier bezocht door* den Gen. Majoor B. Ophorst, commandant van de stelling Amsterdam. Z.bd.Gestr. was in gezelschap van den .Majoor-Hoofdaalmoezenier J. Evers. Zwanenburg vooruit. Door d« bewoners van Zwanenburg zuilen pogingen in 't werk worden geteld om tengevolge van de zeer ,roote uitbreiding die de buurtschap in de aar laatste jaren heeft ondergaan, alhier en hulpkantoor van 's Rijks Directe belas tingen te verkrijgen. Thans worden door den te Hoofddorp gestationneerden Ontvanger gedurende het geheeie jaar slechte vier zit tingen ieder van twee uur gehouden ter be taling der belastingen, hetgeen over het al gemeen veel te weinig wordt geoordeeld. VELSKN De postdirecteur. Bij Kon. besluit van 27 November is met ingang vau 16 Januari 1916, benoemd tot directeur van het post- en te legraafkantoor te Dedemsvaart, J. Schaap man, thans in gelijke betrekking alhier. IJMLTDEN. Regceringsviscli en de opvarenden der trawlers. Onze correspondent schrijft ons: Gisteravond werd alhier door de besturen der moderne haven- en transportarbeiders- ver een iging, van den Zeeiiadenbond, de Chr. Haven- en Trausportarb.-vereeniging „Toe nadering" #n de tt.-K. Haven- en Transport arbeiders, een gecombineerde vergadering gehouden, naar aanleiding der zooveel be sproken regeertngsvisch en de schade welke dooi dezeu regeeringsmaairegel voortvloeit niet a.Leen voor de opvarenden der trawlers ma ir ook voor de .lossers dier schepen, daar al deze arbeiders op procenten werken. Op deze vergadering werd naar voren ge bracht, dat de reeders het niet de moeite waard geacht hadden, de bij dezen tak van bedrijf betrokken arbeiders, oi' de bestureD hunner vereenigiugen ervan in keunis te stellen, hoe of het gaan zou wanneer de regeering viseh van hunue schepen ont eigende, of dah de losloouen en de pro centen der opvarenden betaald zouden wor den, naar dien maatstaf ais de visch de gewone wijze (dus particulier) verkocht was geworden, of dat zij in de geleden schade, veroorzaakt door de onteigening, zouden moe ten (leelen. Het laatste bleek waar te „zijn. Vervolgens kwam ter sprake, dat de op varenden der groote booten, welke zeer wei nig regeeririgsvisch aanbrengen, een aan merkelijk voordeel boven die der kustbooten genieten, daar deze juist de zoogenaamde regeormgsvisch aanbrengen en door dezen maatregel dan ook het zwaarst getroffen worden; een schade, waar natuurlijk ook de lossers dier booten in deelen. Benige ruwe cijfers, welke er genoemd werden, brachten aan het licht dat op sommige booten in een weekreis de schipper een schadepostje had van plusminus 20 gulden, de machinist f 10, stuurman f 5,50, matro zen en stokers per hoofd f 3,50, de kok f 2,50 en de lossers per hoofd ongeveer 70 cents. Door een vischkooper in het kleinbedrijf werd opgesomd de groote schade, welke ook zij leden door dezen nieuw-gesehapen toe stand, hierbij betoogende dat de regeerings- visch juist in die handen kwam waarin zij niet thuis hoorde, of tenminste voor aange kocht was. Tevens bracht hij de vergadering op de hoogte, dat de door de reecbrs ge leden schade pondpondsgewijze zou worden verdeeld en dat de opvarenden en lossers dus, wanneer deze zaak op het einde der maand tusschen reeders en regeering ver rekend was, recht hadden op datgene wat hun procentsgewijze door de onteigening was tekort gedaan. Ten slotte werd staande de vergadering met algemeene stemmen een motie aange nomen, waarin men den bestaanden toestand ten sterkste alkeurde en de diverse besturen machtiging vermende, maatregelen te treffen dat de schade veroorzaakt door dezen toe stand zoo spoedig mogelijk worden te niet gedaan. HEEMSKERK. Raadsvergadering. In de Donderdag gehou den raadsvergadering waren alle leden aan wezig, uitgezonderd de heer Hartog met ken nisgeving. De notulen der vorige vergade ring werden goedgekeurd. Omtrent de plannen tot het aanleggen van een Midden-Noordhollandsche waterleiding zal nader worden beraadslaagd; besloten ie eerst deze zaak aan een goed onderzoek te onderwerpen. Éen verzoek aan L. Doeker c.a. om ver betering in den waterafvoer van de Mole naarsbeek werd aangehouden, om eerst te zien wat door Gedeputeerde Staten wordt be schikt op een verzoek van eenige ingezete nen van Noordorp om betere waterkeering. Een verzoek van het Bestuur der vereeni ging „De Proef- en Schooltuin Kennemer- laud" om eene jaarlijksehe subsidie werd af gewezen. Aan den heer Tromp, onderwijzer, werd op zijn verzoek eene gratificatie verleend van 25 wegens bet waarnemen van twee klas sen gedurende eene vacature. Eveneens werd eene gratificatie verleend van j 50 aan E. Bloedjes wegens «het assis ted ren aan de gemeentepolitie. Goedgekeurd werd de begrooting van het Algemeen Armbestuur dienst 1916. In verband met den tijd van het jaar werd besloten van heden af tot einde Januari de straatlantaarns te doen branden van 6 tot 7 H nur v.m. en de Kerstdagen van 5 tot 7K uur van. Hierna sluiting. Mazelen. De mazelen heerscht thans in hevige mate in deze gemeente, zoodat de klassen der scholen zeer merkbaar gedund zijn, vooral ook door den maatregel, dat schoolgaande kinderen niet worden toegelaten, ate bij hen thuis de mazelen heerscht. De vergiftigingsgevallen onder de militai ren. Bij voortgezet scheikundig onderzoek door het centraal laboratorium te Utrecht van verschillende eetwaren door de depot- soldaten alhier gebruikt op 18 en 21 Novem ber Li., zijn, naar men verneemt, geen scha- bestanddeelen daarin aangetoond, met name geen vluchtige vergiftige stoffen, zwa re metaalverbinden, ansenienm en alkaloïden. WARMOND. Gemeenteraad. In de gehouden vergade ring van den gemeenteraad werd besloten: lo. dat de vacante plaats van ambtenaar ter secretarie niet zal worden aangevuld; 2o. het salaris van den ambtenaar van den Burgerlüken Stand te brengen van 75 op 200; 3o. Art. 3 der instructie van den lampenist werd in dier voege gewijzigd, dat hü bü ziek te een plaatsvervanger zal stelen, ten ge- uoege van B. en W.; 4o. aan A. C. van der Geest voor den tijd van één jaar te verhuren een gedeelte der haven. HEEMSTEDE. Wegverbetcring. Voor de levering van 100.000 stuks 1st© soort eenigszins getrokken straat klinkers (Waalvorm) aan het Gemeentebestuur, ten behoeve van de verbetering van de Man padslaan waren een tiental aanbiedingen inge komen. De levering werd opgedragen aan de firma J. Vos en Co., Waalsteenfabrikanten te Arnhem. Vervoer Puin en Grind enz. Het vervoer van puin, grind, sintels en sndere materialen ten behoeve der wegen benevens het machinaal vegen en het sproeien der wegen en het rollen van wegen werd aan den laagsten inschrijver, L. van Bakel te Heemstede gegund. Het ophalen van haardasch en vuilnis werd niet gegund. Jubileum. Heden vierden de beer 0. van Roode, Res Novaplein 1 zün 25-jarig jubileum als stoker bü de Amsterdamsche Waterleiding alhier. NOORDWIJK-AAN-ZEE. Zeebad Noord ijk. Op de bovenzaal van café restaurant „Centraal" had gisterenavond een ledenvergadering plaats van de vereeniging „Zeebad Noordwük aan Zee" onder leiding van den voorzitter, den heer W. van Beelen, die in zijn openingswoord een terugblik wierp op het afgelocpen badseizoen, dat tegen alle verwach tingen in toch nog goed genoemd mag worden. Uit het jaarverslag bleek, dat het aantal leden 55 bedraagt. Staande de verg. werd de heer Jac. Krol nog als lid genoteerd. Herdacht werd het overleden bestuurslid, den heer M. Verloop. Uit de rekening en verantwoording vernam men, dat bet batig saldo 18,62 bedraagt. De aftredende bestuursleden, de heeren W. v. Beelen en A. Verloop, werden herkozen ter wijl in de vacature-M. Verloop gekozen werd de beer H. W. Doorneveld, die later ook tot voorzitter werd geko/.en, voor welke functie de heer van Beelen bedankte. Het voorstel, om een rechtskundig adviseur aan de vereeniging te verbinden op nader aange geven voorwaarden, werd verworpen. Aange nomen werd een ander voorstel, om leden, die Wi een nader aangeduid advokatenkantoor ad viezen inwinnen, het pension- en hotelhouders- bedrijf betreffende, een tegemoetkoming uit de kas toe te kennen. Het gemeentebestuur had aan „Zeebad" ad vies gevraagd inzake een voorstel van de Ledd- sche Lichtfabrieken betreffende de levering van electriciteit. Dat voorstel betrof tariefsverla ging. Besloten werd, aap het Gemeentebestuur te verzoeken, aan te dringen op grootere verla ging voor de bezitters van een dubbsltarief- meter. Bg de rondvraag werden nog eenige liuishou- dlyke zaken besproken, waarna de vergadering uileen ging. SASSENHEIM. R. K. Volksbond. Evenals het vorige jaar, werdt door den Eerw. Geest. Adviseur van den R. K. Volksbond, ook dit jaar wederom een ontwikkelings-cursus gegeven. Woensdagavond bad de eerste cursus plaats. Tot onderwerp had zün Eerw. dezen avond ge kozen: „0o8t-Indië en het Moederland" zijn leerzame lezing werd met veel aandacht gevolgd De voorzitter dankte zijn Eerw. ten slotte met eenige hartelijke woorden voor zijn leerryke rede. 25 Jaar gemeente-ontvanger. Gelijk we reeds ia ons nummer van gisteren konden mededee- len, hadden het college van B. en W., de ge meenteraadsleden, eene commissie uit de bur gerij, de gemeenteambtenaren in de verschil lende takken van dienst, alsmede vele notabelen, zich opgemaakt, om den heer Rommel te huldi gen bij de herdenking van z'n 25-jarig ambts- jubilé. In de vergaderzaal van den gemeenteraad, welke voor dat doel was gereserveerd en waaruit de tafels verwijderd waren, was men in feeste lijke stemming bijeen, toen te half twaalf de heer en mevrouw Rommel arriveerden. In het kantoor van den jubilaris had men een nieuw vloerzeil gelegd, terwijl ook daar een prachtige bloemenmand prijkte, door de ambtenaren aan-, geboden. In de raadszaal binnengeleid, richtte de bur gemeester het woord tot den heer Rommel, zijne waardeering uitsprekend namens den Raad voor een ijver en nauwgezetheid, waarmede hij steeds de gemeentebelangen heeft behartigd. Met eenige toepasselijke woorden overhan digde de burgemeester daarna het geschenk van B. en W. en den Raad, bestaande uit een prachtige gaskroon, uitgevoerd in koper en glas. Tevens deelt hij mede, dat B. en W. het plan hebben in de eerstvolgende raadszitting den Raad voor te stellen een lang gekoesterden wensch van den jubilaris te vervullen en een tweede lichtraam te maken in zijn werkkamer van het raadhuis. De heer Moens verkreeg hierna het woord en verklaarde dat hij, tot zijn genoegen, er toe heeft medegewerkt, den heer Rommel 25 jaar geleden in zijn 'tegenwoordige functie te benoemen. Spr. herinnert den jubilaris het feit, dat hij hem reeds als jongen kende, dat hij hem op 20-jari- gen leeftijd als volontair op zijn notariskantoor, zag werken en verzekert dat het hem nooit heeft berouwd zijne benoeming te hebben bevorderd. Zichtbaar aangedaan dankte de heer Rommel voor de hartelijke woorden tot hem gesproken en het prachtige geschenk. Daarna was er gelegenheid den jubilaris te complimenteer en, waarmede bet oiticlftele ge- Grootste keuze in. Skunks, Petit Gris, Opossum, Vos enz. COLLIERS en HANDMOFFEN. Elk stuk wordt onder garantie voor soliditeit verkocht WILLEM VAN LIEflAT, Anegang hoek Warmoenstraat. Adv. Bestrating der Roggeveenstraat. Huieeige naren van perceelen in de Roggeveenetraat waren door B. en W. uitgenoodigd ter be spreking der bestrating dier straat. Dezer dageu had die vergadering ten raad huize plaats. Van de eigenaren waren allen tegen woordig op 2 na. De vergadering had plaats aldus meldt de Scb. CL ouder leiding van onzen bur gemeester en werd door }Ve®r®j wethouders bygewoond. De noodzakelijkheid der bestra ting werd algemeen erkend. Een aanslag der eigenaars, die van 25 t°t 250 loopt, werd goedgekeurd. De kosten begooting beliep ongeveer 3000, terwüi byna voor de helft door eigenaren werd toegezegd. De bestrating zal loopen van de Laan tot de Landbonwdwarsstraat. We willeu hopen, dat wanneer de gemeente hier krachtig meehelpt, en daar bestaat wel kans op, dat de Roggeveeninodderpoel dan wel dra zal veranderen in een Rnggeveenstraat. Het is noodig, dat nu eindelük eens veran dering in dezen onhoudbaren toestand komt. Aanbesteding lünkóekcn. Door de Tweede Coöperatieve Vereeniging tot aankoop van lijnkoeken is aanbesteed de levering van ruim 30,000 K.G. murwe lijnkoeken. De com missie is gegund aan de firma J. p. Huijs- ser te Rotterdam, tegen f 1616 de 100 K.G» op een gehalte van 30 pet. eiwit en 11 pet. vet, vocht en zuiverheid volgens algemeene handelsvoorwaarden. Onze markt. Gisteren waren aangevoerd: 4 paarden 180—300; 18 magere geldekoeien 185—260, handel stug; 85 vette geldekoeien 200—395, handel matig; 14 kalfkoeien 240 k 430, handel stug; 39 vaarzen 130-^180. handel stug; 16 graskalveren 60—80; 20 nuchtere kalveren 1024; 320 vette schapen 8853.50; 675 overhouders 23—35; 23 vette varkens 72—82 ct. per kilo; 175 biggen 12 20; 100 konünen 0.75—1.75; 200 kippen 0.75—1.50; 70 eenden 1—1.75; 820 kilo boter L35—1.45; 50 kilo kaas 60—80 et.; 800 kip eieren 10—11 per 100 stuks. Marktoverzieht. Veel verandering is er in den loop dezer week in de prijzen niet ge komen, althans op onze markt was hiervan gisteren niets merkbaar. Vette koeien, met iets meer kooplust, bleven prysboudend, dat is, de beste kwaliteit 49 A 50 et., en goede 46 a 47 cent. De hoogste prüs ging naar de ge meente Hoogwoud. Bü een verkoop vau 13 vette koeien verkreeg de lieer O. Schermer 395. De heer C. Kok, Aartswoud, ook al gemeente Hoogwoud, 385. Er ging nog al wat jong vee, waarvan me nigeen zei, dat 1 het zonde was, voor den dood weg. Melk- en kalfkoeien waren traag met lager prijzen. De wiuterkalfstere maak ten in deze afdecling een kleine uitzondering: daarin zat iets meer gang. Voor schapen was het een slechte week: ijs en sneeuw. Wie dan ook overhouders heeft af 1e zetten, denkt aan opruiming. Als ge volg daarvan was de markt goed voorzien. De handel was traag. De goede waar gold 32.— Vette varken® met een kleinen aan voer, noteerden tot 41 cent. In den loop van deze week werden 23 regeeringsvarkens ont vangen, waarvan de kwaliteit algemeen ge roemd werd. HOORN. Geen Kaasmarkt, Gisteren werd er geen kaas markt gehouden bü gobrek aan aanvoer. Slechts een tweetal boeren waren met kaas in do stad gekomen. Hun kaas werd echter niet gemarkt. BROEK OP LANGENDIJK. De veiling. Gedurende de afgeloopen week werd ter veiling alhier aangevoerd: 75,600 stuks bloemkool, 79,000 stuks roode, 165,800 et. gele en 29,500 et. witte kool, te zamen 349,900 stuks kool; verder 48 baal uien, 216 bal wortelen, 1500 rammenassen en l' waggon' roode kool. PURMEREND. Midden-Noordhollandsehe waterleiding. Al hier wordt op 14 December een gecombineer de vergadering gehouden van de Raden der 29 gemeenten, betrokken bü de ontworpen Midden -N oordhollandsehe waterleiding, de gezondheidscommissiën, het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening, het staatstoezicht op de volksgezondheid en de geneeskundigen in de gemeenten. In deze vergadering zal van gedachten worden gewisseld over het uitge maakte plan en de ontwerp-statuten voor de op te richten vennootschap. De uitvoerbaar heid toch staat niet alleen technisch, maar ook financieel vast, daar de gemeenten al leen de benoodigde geldleening zullen heb ben te sluiten, terwüi rente en aflossing ten volle uit het bedrüf zullen worden terug betaald. AKERSLOOT. Verkocht De heer N. de Goede heeft zün pas nieuw naar de eisoben des tijds ingerich te brood- en koekbakherü verkocht; de nieu we eigenaar zal omstreeks Januari de zaak betrekken. ZAANDAM. Gemeenteraad. In de gisteravond gehouden raadsvergadering heeft het weer gespookt tus schen de heeren Duys en Feisser. Wegens plaatsgebrek moeten wij evenwel het raadsver- dag tot morgen laten liggen. Wq vermelden nu slechts, dat de raad be sloot tot uitgifte van een terrein in erfpacht gelegen aan de nieuwe zeehaven aan de Neder- landsehe Norit maatschappij te Amsterdam, ter grootte van 5542 vierkante meter, tegen een erfpachtcanon van 16 cent per vierkanten meter per jaar en tot onbewoonbaarverklaring van de drie perceelen aan de Wilhelminastraat, op het aangeplempte gedeelte van den Dan, waar ernstige verzakking is voorgekomen. TWEEDE KAMER. (Zitting van gisteren.) Algemeene Beschouwingen. De Kamer-debatten der laatste dagen hebben duidelük aan 't licht gebracht, dat ten aanzien van de te nietdoening van 't politiek bestand van den kant der Regeering men van rechts éénzelfde opinie is toegedaan. Het bleek nit de belangrijke rede, die de heer NOLENS gisteren hield en waarin eenzelfde toon te beluisteren viel als uit die van den heer Lohman, waarover de vrijzinnige pers slecht te spreken is en die den Goeschen afgevaardigde menige stekelige opmerking van linksche bladen bezorgde.. Ook de woordvoeder der katholieken, die uit. nemend den goeden kant van 't politiek bestand belichtte, daar 't Buitenland daardoor van ons den indruk kreeg van een aaneengesloten volk, was de meening toegedaan dat de Regeering beter zou gedaan hebben met 't Bestand te handhaven en aan de orde te stellen ontwerpen als door den heer Lohman genoemd, om daarna af te doen eenige belastingontwerpen om den nood van de schatkist te lenigen; al kon hü dan begrijpen, dat de Regeering niet den drang heeft kunnen weerstaan om haar programma uit te voeren. Verder herinnerde spr. er aan, dat tengevolge van de gewyzigde opvatting der Regeering ten aanzien van 't politiek bestand er een sterke aandrang is gekomen tot vermindering der las ten die door de mobilisatie op de bevolking rus ten; een drang, die begrijpelijk is. In dit ver band drong spr. aan bü de Regeering om meer officieele inlichtingen aan de Kamer te geven en deed hü uitkomen, dat gewenscht is, dat er weder kome een normale verhouding tusschen Regeering en Volksvertegenwoordiging. Wat aangaat het werkprogram der Regecring zeide spr. dat de Regeering thans een dubbele taak beeft: te zorgen voor de gewone wetgeving en voor de handhaving der neutraliteit. De laat. 9te taak is van de grootste betcekenis. De regee ring mag daarvan echter niet gebruik makén om tegenstanders der ouderdomsrente te nopen, hun stem te geven, aan een voorstel, dat strijdt met hun beginsel, maar de regeering had het moeten, vèriuyden. die leden der Kamor te steH len voor deze moeilijkheid, Spr. zeide als uitgangspunt voor de vorming van zün oordeel over de wetsontwerpen te riemen het algemeen belang. Ten opzichte der Grondwetsherziening had spr. 't wensclielyk geacht, dat tegelijk met do Kiesrechtregeling ook een aangaande hot onderwü» ware inge diend. Hü begreep echter, dat de llegeeriug met indiening barer voorstellen niet heelt ge wacht op 't resultaat van deu arbeid der lievre- digingscommissie. Uver deze ijuaestie zul overi gens met spr. en diens politieke vrienden te spreken zijn. Hij vertrouwt, dat de regoeriiig, als de bevredigingscommissie met de wijziging van art. 192 gereed is, bereid zai zijn deze als nog in te dienen, zoodat wellicht tegelijkertijd nog art. 80 en art. 192 in de afdeelingen zullen kunnen worden behandeld. Ten aanzien der verzekering wetgeving meen de spr. dat do Kegeering verplicht is do maatre- geleu te nemen die de uitvoering van de wetten 'laima eiseheu en dat zy rekening zal dienen te houden, met de mogelijkheid, dat die wetten zullen moeten worden uitgevoerd. Overigens keurde ook deze spr. de houding van de 'tele graaf af. Hü eindigde zyn belangrijke rede met eeu opwekking aan de Uegeering om deu moed er in te- houden en om onze neuraiiaeit te bly- ven handhaven én ons land door dezo groote moeilijkheden heen te Iriden; waarbij zii kan rekenen op den steun van spr. en de zij tien. Echter ter zake van de wetgeving staat, hy vry. De korte rede, die de heer VAN DER VOORT VAN' ZIJP als woordvoerder der anti- rev. hield sloot zich in menig opzicht aan bij 't laat ste gedeelte van die van den afgevaardigde van Venlo. Behalve dat spr. eenige der beweringen van deu heer Schaper bestreed, deed spr. uitko men, dat zijn partijgenooteu, behoudens uood- zakelyke critiek, de Kegeering steed* hebben gesteund en stippelde hy aan in verband met liet feit, dat 't Kabinet nu zyn program gaat uitwerken, dat rechts staat tegenover dit Ka binet als tegenover een vryzinnig Kabinet, dat uitvoert de wenscben der linkerzyde, en ais zoo danig, zeide 6pr. zullen wü züne voorstellen hebben te beoordeelen. M. o. w. de vryheid die de heer Nolens voor zich reserveerde ten opzichte van do punten van het Regeeringsprogram, wenschen ook de> antd-rev. voor zich te houden I i>e ltegeering weet nu uit de redevoeringen der drie woord voerders van rechts dat rechts niet is geneigd om, terwille van de tüdsomstandigheden, maar op alles wat de Regeering voorstelt ja en amen te zeggen, doch 't naar zyn beginselen zal be- De handschoen haar door de Regeering toega. worpen is door rechts aanvaart Er was harmo nie in de redevoeringen der woordvoerders van rechts 1 In den loop van den middag hield verder de heer DE BEAUFORT een rede over de houding van de Telegraaf. Hij gaf als züne meening te kennen, dat dit blad geen groote politieke be- teekenis heeft en dat met 't te gaan vervolgen men er te groote waarde aan geeft Wat de be- woriiiR ooitrsui eeu «-enelIII tT&ctaUt aangaat de heer Lohman roerde dit punt aan spr. geloofde niet, dat er een rechter te vinden ao» zyn die het blad daarvoor zou willen of kunnen vervolgen. Als bet geheim zoo ver zou zyn door gedrongen, dat De Telegraaf het weet, dan is het geen geheim meer. Men kan toch nimmer, aldus spr., zeggen dat uitingen van een blad de neutraliteit van ons land in gevaar kunnen brengen, wanneer nie mand weet of de uitingen waarheid bevatten. Alles wat reclame kan maken voor dit blad dient vermeden te worden. Spr. begrypt dat de Regee ring geprikkeld wordt en dat zy tracht dat on vaderlandlievend bedrijf te straffen. Maar goed is het toch niet en de gevolgen zouden wel eens averechts kunnen zyn. Vervolgens werd nog door den heer BOS het woord gevoerd, die eenige theoriën van den heer Schaper bestreed en critiek op de Regeering uit oefende, omdat zij de Kamer niet genoegzaam licht schenkt en ten aanzien van velerlei groote geheimzinnigheid betracht. Volgens hem had de Regeering het parlement niet genoeg als een bron van nationale kracht erkend. Ten opzichte van liet werkprogram der Regeering verwachtte spr. dat vóór 1917 de Grondwetsherziening in eerste instantie zal zijn afgedaan. Wat aangaat de belastingplannen achtte bij dat men een deel daarvan niet zal kunnen afdoen, dat men onderscheid moet maken tus schen het normale tekort, de crisis-uitgaven en de uitgaven voor de toekomst. Het is dus duidelijk dat de vrijz.-dem. ten aanzien van het werkplan der Regeering, geheel aan de zijde van het kabi net staan De heer KOOLEN merkte op, dat min. Treub geen middelen aangeeft tot tijdelijke dekking van het begrootingstekort, om aldus de Kamer te dwingen met zijn plannen mede te gaan. Hier tegen echter komt spr. op. Hij bestreed het belas tingplan als in strijd met de steeds gevolgde gewoonte om geen hoogere lasten op te leggen dan noodig is. Ook kan spr. zich er niet mede vereenigen dat de Grondslagenwet zal voor gaan, omdat daarin bij verschillende belastingen cijfers genoemd worden, welke er dus uit moeten. Ten slotte voerden nog het woord de heer KETELAAR, die bepleitte positieverbetering van ambtenaren en werklieden; de heer VAN DEN TEMPEL, die aandrong om de noodrege- ling inzake de werkloosheidsverzekering in stand te houden en op eene wettelijke regeling van dit vraagstuk en door den heer BiCHON VAN ijSSELMONDE, die bepleitte meer voorlich ting van de Regeering aan de Kamer en eenige andere wenschcn Aan het einde van de rede van den heer Bichon, deelde de VOORZITTER mede, dat een verzoek van een aantal Kamerleden is ingeko men om de vergadering in comité-generaal voort te zetten, ten einde te bespreken een gedeeltelijke démobilisatie en een verruiming van de verloven. Besloten is dat dit comité-generaal heden zal plaats hebben. GEWISSELDE STUKKEN. STAATSBEGROOTING 1916. Buitenlandsclic Zaten. Verschenen is de Memorie van Antwoord op het V. V. der Tweede Kamer. De Minister deelt daarin mede, dat het verkeer met'onze koloniën tot zekere hoogte inderdaad is bemoeilükl. Voor zoover dit bet givolg is vau maatregelen door belligerenten

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2