bij MC. LAMP Wandelstokken Parapluies Regenjassen BERICHTEN UIT DE ZAANSTREEK BRANDVERZEKERING DOOR GEMEENTEN. UIT ONZE VORIGE OPLAAG hinderwet. Van ons Kantongerecht. VAN ONZE RECHTBANK BURGERLIJKE STAND Uil tic Opmerking verdient schrijft de „Nieuwe ani" dat hier een socialistische kring dit j ndpunt inneemt, zoolang.het eigenbelang k: mee gemoeid is. Zoodra echter van Staat, ge- Kcst of gemeente duurte toeslag of verhooging van loon gevraagd wórdt, verloochenen zij het E n mnt, waarop zij zich in eigen huis plaat eer. en vinden het gemakkelijk van eens anders man leer riemen te snijden! i GEUT VOORAL HET NEDERLANDSCH NIET. W ou. eren van geieeroheid worden aan het je ...dig kroost bijgebracht. Verbaasd staat men over de vele en velerlei dingen, waarmee de jonge hersens geplaagd women. Kleine kleuters klampen u aan met vragen die eigen domheid tegenover der kinderen veel weterij pijnlijk belichten. Het blijft echter twijfelachtig zoo zegt de „Rottere.üïimer" of in dit opzicht slechts winst is te boeken „Ongetwijfeld zijn er teekenen die wijzen op een systeem van inpompen, dat de hersenen be derft en frischheid van geest onderdrukt. Met name lijkt het bedenkelijk de groote piaats, die m ons uitgebreid iager onderwijs aan het Fransch wordt toegekend. het is geen uitzondering, dat in de derde klas reeds met het onderricht in de Fransche taal wordt aangevangen. Dat het vruchtdragende van dit onderwijs be lemmerd wordt, doordien genoegzame kennis van de Nederiandsche taai ontbreekt schijnt niet te hinderen. Maar wat wel hindert, wat ons althans hin dert is dit: door de veelweterij, door de over dreven belangstelling aan het Fransch gewijd, komt ce Nederiandsche taal in het gedrang. Erbarmelijk is het hoe door velen, die de lagere school verlaten, met het Nederlandsch wordt om gesprongen Ongetwijfeld dragen de hooge eischen, die Gymnasium en H. B. S. voor de toelating stel len, schuld aan dit euvel en een radicaal genees- mmdel zou zijn indien gehoor werd gegeven aan het alleszins rechtvaardig verlangen dat. het Fransch ais examenvak verviel. Maar ook al wordt aan dit verlangen niet vo'maan, dan toch hebben onze paedagogen toe te zien dat het Nederlandsch weer zijn eere plaats bekomt." Vergeet vooral het Nederlandsch niet! Men zoekt het voor het Nederlandsch maar steeds in devereenvoudiging. Onze taal is te moeilijk, de buitenlandsche zijn allemaal zoo makkelijk. Wijt er niet genoeg tijd overblijft, ©in te midden van allerlei geleerdheid ook nog de moeilijke Nederiandsche taal te leeren, schiet er niets over, dan de moeilijkheden van die taal maar af te schaffen. Al schiet er dan tenslotte niets dan een dor geraamte over, dat hindert niemendal. Taalge voel is immers toch de wereld uit. Aangezien de Vereeniging van kleine stede lijke- en plattelandsgemeenten in Nederland ge- b.eken is, dat door onderscheidene gemeenten te booge premiën voor brandverzekering worden betaald, heeft zij hare leden aangezocht tot het verstrekken van gegevens- dienaangaande, ten einde te overwegen of, en zoo ja, langs welken weg premievermindering te verkrijgen is. Zij zal dit trachten te verkrijgen door: lo. aan de leden goedkoope tarieven mede te deelen2o. een over eenkomst met een of meer maatschappijen voor de leden te sluiten, en 3o. een onderlinge ver zekering-maatschappij op te richten. den strop deed en het touw zoo -krachtig met beide handen aantrok dat de tong van het arme dier bij het keelgat afscheurde. Na de tong te hebben begraven gelastte de onverlaat een der jongens, met het paard voor de bietenkar naar het station te rijden en de misdaad geheim te houden. De politie heeft evenwel thans de zaak in onderzoek. Op „interneering" nitj Een Duitsch spre kend persoon vervoegde zich, naar do Geld. uit Oosterbeek verneemt, daar ten huize van een der eerste ingezetenen en gaf voor, uit het in- terneeringskamp te zijn ontvlucht. Aangezien mijnheer echter afwezig was, werd hij niet ont vangen. Een week later vervoegde hij zich bij een an der en vroeg daar de gezelschapsjuffrouw te spreken. Toen hem naar den naam van die juf frouw werd gevraagd, klopte dit evenwel niet, waarop hij ook hier werd weggezonden. De politie was inmiddels gew aarschuwd en nu werd sinjeur juist aangehouden, toen bij per tram zou vertrekken, Bij onderzoek bleek toen, dat de pseudo- Duitseho officier een zóó rasechte Hollander was, dat hij zelfs eenige malen een vrij lang durig logies in zekere Staatsinrichting had ge noten. Hij maakt er zijn beroep van, om te trachten hij gegoede ingezetenen binnen te komen en indien dit gelukt op een onbewaakt oogenblik datgene, wat van zijn gading is, te „inter- DPeren." Aangezien hij hier evenwel nog geen straf baar feit had gepleegd, waren er geen termen om hem aan te houden. Na behoorlijk te zijn ge registreerd, waardoor hy zich hier minder vei lig gevoelt, is hij weder op vrije voeten gesteld. Yan den bok geslagen. Een koetsier en een knecht reden gisterenochtend met een kar van een expediteurs-firma over den Weteringschans te Amsterdam. Hoe het precies gebeurd is, is nog niet gebleken, doch de koetsier sloeg plot seling van den bok tegen het asphalt. In zorg- wekkenden toestand werd hij naar het Wilhel- mina-gasthuis vervoerd, waar bleek dat hij een ernstige shcedelhreuk had. De knecht moest ook naar het gasthuis gebracht worden, daar hij door het ongeval een toeval kreeg. Beiden waren dronken, toen het ongeval plaats had. Ontsnapt. In de grensplaats Bocholt zijn drie Nederlanders, waarvan een uit Aalten, de anderen uit Dinxperlo en Rotterdam in begelei-1 ding van een Oostenrijksch deserteur ontvlucht uit de gevangenis, waar zij in voorarrest zaten, wegens gepleegde misdrijven. Zij lieten zich aan een touwu it de vierde verdieping glijden en he- reikten do Nederiandsche grens. Een smokkelaarsavontnur. De volgende geschiedenis lezen we in „Tubantia": Zaterdag avond j.l. trok een bende van ongeveer 40 smok-' keiaars uit, om hun slag te slaan. Ieder lid droeg op zijn rug een vrachtje smokkelwaar, dat bij een eventueel gelukken van den „tocht" een zot1! winstje zou afwerpen. Handig werd jeina- noevreerd en de spanning deed de barre koude vergeten. Voetje voor voetje ging de stoet, dio reeds op verren afstand duidelijk afstak tegen het glin sterend wit der sneeuw voorwaarts en iedere man deed zijn best het verraderlijke gekraak, dat zich hy iederen pas onvoorwaardelijk iiethooren zooveel mogelijk te dempen. Toch schoot men op, de ruimte, die nog tusschen hier en het land van bf ofte lag, werd steeds kleiner en 't ging er nu tamelijk secuur op gelijken, dat de slag ge lukken zou. Nog eenige honderden meters werden afge legd onder stil gegnuif van kans op een goeden nacht. Dan komt er plotseling stoornis en op het halt geroep van eenige soldaten, staat plots de gansche bende als geëlectriseerd. Gesnapt, met de „overzij" in 't zicht, schokte het thans dcor de rijen en niemand trachtte, uit vries voor een kogel, te vluchten. Even werd door de nieuwe grensbewakers raad gehouden waarvan het slot was, dat ze de heele sliert van smokkelaars mede zouden nemen naar de wacht. Alras bleek echter, dat de soldaten met het terrein en de verschillende wegen nog niet bijster goed hekend waren, zoo dat een der smokkelaars, goeie knul als-ie was. den soldaten aanbood hun den weg te wijzen. En zoo geschiedde. De soldaten vergenoegd over hun vangst, merkten niet het geglunder en geeniffel onder de smokkelaars. Stevig werd voortgestapt tot dat op zeker oogenblik de vriendelijke geleider der soldaatjes voorstelde; maar rechtsomkeert te maken, wilden ze niet ge ïnterneerd worden. Wat was het geval? De smokkelaars, misbruik makende van de onbekendheid met het terrein der soldaten hadden onder militair geleide langs een omweg koers' gezet naar de Duitache grens, welke zij, met een genoegen, dat zich voldoende laat begrijpen, overstaken. Wat voor gezichten onze soldaten zetten, werd ons niet medegedeeld, maar wel, dat zij niet groot en spoed het Nederlandsch grondgebied weder opzochten. Ergerlijke dierenmishandeling. In den Damespolder in Zuid-Beveland heeft een ern stig staaltje van dierenmishandeling plaats ge had. Voor een landbouwer vervoerden drie knechts met paard en kar bieten van het land. Een der paarden wilde niet trekken, waarop de knecht Boshouwers de tong van het dier uit den bek haalde, hierom met een touw een strop leg de en, toen deze los ging, nogmaals de tong in Barteljorisstraat 24. Adv. HAARLEM. PERSONALIA. Vcenedag herdacht de heer P. Beyk den dag, waarop hij vóór 25 jaar ale bakker in diei'et trail bij de Haarlemsehe Brood- en Meelfabriek. JUBILEUM VAN Dr. H. L. VAN LINDEN VAN DEN HEUVELL. Onder veel belangstelling heeft de heer dr H. L. Tan Linden van den Heuvel! den dag herdacht, dat hij 25 jaar ate geneesheer aau het St. Elizabeths of Groote Gasthuis is verbonden. Namens regenten en regentes sen complimenteerde de heer Mr. A. W. Thöne den jubilaris en bood hem een stel antieke tinnen kannen aan; namens de col lega's sprak dr. Wester man, die twee zilve ren kandelaars overhandigde en namens de zusters en het verdere personeel voerde de besturende Zuster mevr. den Berger Pénard 't woord, die den heer Van Linden van den Heuvell offreerde een zilveren beker met een bouquet orchideeën. V erder kwamen ra den loop van den dag nog velon den jubi laris complim enteeren. J)A COSTA KWEEKSCHOOL". Alhier is, naar wij in „De Nederlander" lezen, opgericht de vereeniging „Da Costa Kweekschool", ten doel hebbende de vorming en opleiding van onderwijzers en onderwij zeressen voor het Christelijk onderwijs. Het bestuur is als volgt samengesteld: voorzitter mr H. B. VerLorén van Themaat, te Bloe-- mendaal; plaatsverv. voorzitter I. v. Marle, te Haarlem; secretaris H. Baron Mackay te Heenifctede; penningmeester J. H. de Wilde, te Bloemendaal; R. W. de Clercq te Haarlem. DE COMPETITIE VAN DEN H. K. B. Dinsdagavond is de competitie van den Haariemscben Kegelbond begonnen in cafe „Burgers"; Dc kegelelub „De Prins" ontving daar „Het Waterpas". „De Prins" won Bezen wedstrijd met 282 p., tegen 201 voor „ilet Waterpas." Het verdere verloop van den wedstrijd was: „De Prins": negens 7; achten 3; treffers 48; K. S. 1. „Waterpas": negens 3; achten 5; treffers 35; K. S. 0. DE WERKEN VAN LEO GESTEL IN DE „BRON". Heden wordt de tentoonstelling van de wer ken Leo Gestel, betrekking hebbende op de vlucht van de Belgen, om half drie feestelijk geopend in het Brongebouw Eenige dames hebben een „tea" georganiseerd en zich daarbij de hulp verzekerd van een aan tal jonge dames. Deze zullen zich ook belasten met den ver koop der kunstwerken Een en ander zal zeker er toe bijdragen, om het succes van de tentoon stelling te vergrooten. Men weet, dat de baten zijn voor het Amerikaansche comité, ten behoe ve der noodlijdende Belgen. Wij vernemen nadei, dat de opening der ex positie zal geschieden door den Belgischen Senator van der Walle. OPLICHTERIJ. De Weleerw. Pater van der Valk verzoekt ons te melden, dat van zijn naam te mis bruik gemaakt om gelden in te zamelen voor een of ander» doel. Er gaan namelijk jongens rond met prik- kaarten, met het opschrift „Voor het Kerst kindje" en met de onderteekening van Pa ter van der Valk als directeur. Hem te echter van een dergelijke inza meling niets bekend, zoodat wij hier met op lichting te doen zouden hebben, waartegen de katholieken worden gewaarschuwd. „ZANG EN VRIENDSCHAP". Het tweede concert van deze Koninklijke Liedertafel zal worden gegeven op Donder dag 6 Januari 1916. De door de Liedertafel te zingen koor werken, alsmede de namen van solisten, zul len later worden gemeld. JACOB VAN LENNEP. Deze vereeniging geeft een groot St. Nico- laas-kinderfeest op Woensdag 8 December a.s. des avonds om 7 uur, in de tooneelzaal van de Kroon. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Volgens opgave in de St.ct. zijn in bet tijd vak van 24 tot en met 30 Nov. voorgekomen te Haarlem 3 gevallen van diphtheritte; te Haarlemmermeer 2 gevallen van roodvonk en te Sloten 1 geval van roodvonk en 1 geval van diphtheritte. Door B. en W. te aan H. Smolenaars ver gunning 'verleend tot uitbreiding van zijne door stoom gedreven kleerenwasschery en drogerij met strijkerij, gevestigd in het per ceel aan de Amsterdamsehe Vaart no. 2»'-» rd door bet bijplaatsen van twee electro- motoren met een gezamenlijk vermogen yan 18J4 P.K., tot het eventueel ter vervanging van de stoommachine van 25 P-K-, aandrij ven van bestaande en bij te plaatsen werkv tuigen. AANBESTEDINGEN. Gisteren te namens den Rijkswaterstaat aanbesteed: le het uitvoeren van buitengewone bestra ting met bijkomende werken op den Rijksweg HaarlemAlkmaar. Raming 4000. Laagste inschrijver was G. den Adel, Beverwijk voor 4080. 2e bet bouwen van eene dubbele brug- kneehtswoning te Alkmaar, behoorende tot de werken van het Noordbollandscb kanaal. Raming 7600. Laagste inschrijver J. Apel doorn, Alkmaar, voor J 7480. 3e de voorziening der boorden van het Noordhollandsch kanaal. Kaming: Perceel. 1 14000. Perceel 11 J 14000. Massa der 2 pereeelen 28000. Laagste in schrijver perceel 1 W. E. Staal, Amsterdam a. J 17500, b. 16400; perceel II R. K. Koppen en DrWest. Graftdijk a J 1-2700. b. f l&SOO Massa N V. Ned. Betmlyzcrbouw Amsterdam a 4U.00Ub. 38.300. 4e het uitvoeren van onderboudsbaggerwer- ken tot diepkouding van de Kom vóór de aan legplaats nabij den Oever en vart de haven na bij de Haukes, beide op bet eiland VVeiringen, Raming 2400. Laagste inschrijver J. Prins van Wijngaarden, Hattum, voor J 1924, Be het onderhoud van de werken tot verde diging van de noordzee-kust in de provincie gedurende 1916, 1017 en 1918 in twee pereee len. Raming per jaar; perceel 1 10000 en per ceel 11 10000. Laagste inschrijvers perceel I, H, Daalder, Bussum, J 9480, idem II J. v. d. Pias, Hardinxveid J 9350. 6e het bouwen van vijf woningen voor dienstpersoneel aan het N.. H. Kanaal onder de gemeenten Bergen en ZÜPe in 3 pereeelen en in Massa. Raming van elk perceel 3800. Laagste inschrijvers perceel I P. Voorman, Schagen a. 4280, b. 4130; idem 2 «een biljet ingekomen, idem 3 P. Voorman a. 4 90; b. 4030; idem 4 J. Venger, SL Maartensberg a. 4200; b. 3980; idem 5 Groen, Schager- brug a. 4122; b. 3968. Pereeelen 2 en 3 J. Spruit den Helder, a 8446, b. 7818; idem 4 en 5 J. Spruit a 8446, b. 7818. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen by: D. van Kuyk, Brou wersstraat 13e, ceintuur; Heemskerkstraat 83, defect olielampje Chr. Meijer, M. v. J. Glas Gen. Joubertstraat 24, no keet, Leidscheplein 21 roo1 titieboekje; P. Panne- ,d, vulpenhouder; A. v. <l"k uurN a ss a ul a an 32, hondenzweep; M. G. Hoogland, Hoogstraat 14, kerkboekje; G. T. Draaisma, Kennemerstraat 35. brü ui etui; M. Wubbe, A. L. Dyserinckstraat 89, ryvuellan- taarn; de Nijs, HaarlemmerUedestraat 23, overschoen; B. de Boer, Stuverstraat 13, broche; O. van Roon, Amsterdamstraat 3 g, tascbje met inhoud; A. van Keyn, Kennemer straat 19 rood, linnen kinderza'v met inhoud. H. Erbrink, Rozenstraat 51 b, een grijs wollen kinderbandscboen; G. fleetem, Grebbenstraat man. 46, een vrouwensckort; H. Angenent, Leidsche- vaart 230, een portefeuille met inhoud; D. Sehreur, Sopkiastraat 69, een etui met potloo- den en penhouder, A. Kuypei, Bilderdijkstraat 20, een portemonnaie met inhoud. Fr. Uilen burg, Roosveldstraat 65, een rijwielpomp. H. v. Emmerik, 2e Zuid-Polderstraat 52, een ijsmuts; A. Buis, Z. B. Spaarne 19, (Ü-Z.) een damespa- rapluie; A. P. Blad, Bloemfonteinstraat 7, Scho ten, een handtaschje. W. Opdam, Pres. Steijn- straat 12, een rijwielpomp, L Blankenstein, Es- senstraat 24 I, een kinderoverschoen. plaatse van verkoop in het perceel aan den Burgwal No 81, (Zitting van Woensdag). Verboden wapen. Toon de L., een oude bekende der justitie, die onlangs bij den heer Nelis te Heemstede een inbraak had gepleegd, nadat hij pas op vrije voeten was gesteld toen de rechtbank de zaak i behandelde, deelden wij haar uitvoerig mede had daarbij o. m. met een boksbeugel zijn achter volgers op een afstand gehouden. Daar een boksbeugel een verboden wapen is, stond Toon gisteren wegens 't dragen daarvan voor 't Kantongerecht terecht. Hij bekende, dat hij den boksbeugel bij zich had gehad, maar hij ontkende, dat dit voor- j werp aan hem toebehoorde. Hij had het gestolen in het kantoor en voor dien diefstal was hij thans gestraft. Daarom vond hij, dat het dragen j van den boksbeugel nu niet meer gestraft kon worden. Het O. M. vorderde 15 boete of 14 dagen gevangenisstraf. Uitspraken. De Kantonrechter deed o. a. de volgende uit spraken J. de B., te Haarlem, en 2 anderen, straat schenderij, f 6 boete of 3 d. h., f 5 boete of 3 d. h. en ƒ.3 boete of 3 dagen hechtenis. J. W. A. D., te Haarlem, en twee anderen, nachtru moer verwekken, 4 boete of 3 d. h. en f 2 boete of 2 d. h. A. F. V., te Haarlem, en J. van G.,1 te Schoten, in staat van dronkenschap verkeerend I de orde verstoren, f 15 boete of 5 d h. en f 6 I boete of 5 d. h. H. J. R., te Haarlem, en 13 anderen, loopen over verboden grond, f 15 boete of 3 d. h., f 12 boete of 3 d. h„ f 10 boete of 3 d. h., f 5 boete of 3 d. h., f 1 boete of 1 dag hechtenis. Voorts werden er nog 37 personen veroordeeld wegens openbare dronkenschap tot twee weken hechtenis, f 2 boete of 2 d. h., 3 boete of 3 d. h., f 4 boete of 3 d. h., f 5 boete of 3 d. h., f 6 boete of 3 d. h., f 10 boete of 3 d. h. en 15 boete of 3 d. h. (Zitting van gisteren). Diefstal van Qnarzlampen- branders. Men herinnert zich dat eenige maanden geleden een zekere H. H. B. S., die als tech- niker in dienst van den arts V. V. was, ten naüeele van dien arts een viertal tjuarz- iampenbrandere had ontvreemd. Drie ervan had hij aan een dokter in Den Haag ver kocht en één had hij beleend. Heden diende deze zaak. Bekl. verweerde zich hiermede, dat hij, die wei meer die branders aan doctoren levert, van eene fabriek te Utrecht toezegging had ontvangen, dat men hem binnen eenige da gen een drietal branders zou zenden en dat hij, om den dokter in Den Haag te kannen bedienen, zoolang de branders van den keer V. V. had genomen. Het Ü.M. vorderde in deze zaak 2 maan den gevangenisstraf. Beleediging. Dan kwamen een paar zaken van beleedi ging voor. Tegen J. W. J. te Alkemaile, die rneii -velUwMi-liter Koopinoii heul belecdigd, werd 2 maanden gevangenisstraf geëteckt. En tegen G. B. te Wijk aan Zee en Duin. die den patroon van zijn broeder eenige be- leedigende woorden bad toegevoegd, werd gerequireerd 25 boete of 2Ü dagen hechte nis. behoorende tot havenwerken in Noord-Holland. Een jas gestolen. Tegen J. J., die te Zaandam uit een wa gen eeu jas had gestolen, die B. F. er had te bewaren gelegen, werd 1 maand gevange nisstraf gevorderd. Uitspraken. De Arr. Rechtbank alhier deed gisteren de volgende uitspraken: A. M. M., voermans knecht te Haarlem, beleediging ambtenaar, 3 dagen gev.straf; J. v. B., jos werkman te Haarlem, diefstal, 5 dagen gev.straf; Th. B., glazenwasscher te Haarlem, diefstal, 1 maand gev-strat'; F. J. C. S. te 's Hage, huisknecht, vernieling, 7 dagen gev.stral'; I. J. B., gezag voerder te Hillegom, poging tot verboden uitvoer, 15 boete of 15 dagen hechtenis; G. B., schipper te Amsterdam, als voren, 10 boete of 10 dagen hechtenis; P. J., tuinder te Wijk aan Zee en Duin, wederspannigheid, vrijgesproken; P, B., zonder beroep te Vel- seu, diefstal, 3 boete of 5 dagen hechtenis; N. M„ werkman te Zaandam, diefstal, 2 maanden gev^traf; J. V., vischer té Lands meer, beletten van een ambtshandeling, 8 dagen ge\'£traf; H. D„ stoker te Beverwijk, mishandeling en bedreiging ambtenaar, 5 dagen gevjstraf; K. M. H„ bankwerker en W. v. ,S„ loodgieter te Amsterdam, poging tot diefstal, ieder 1 maand gev.straf; A. M. T., vischknecbt te IJmuiden, diefstal, 20 boete of 1 maand tuchtschool; J. H. H., hoofd agent Tijdgeest te Edam, appèl overtreding Loterijwet, 100 boete of 10 dagen hechtenis; A. M. T. en P. G„ zonder beroep te IJmui- den, desertie, de le 5 boete of 14 dagen tuchtschool, de 2e vrijgesproken. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 2 Dec. P. J. F. D. Schorn en A. Swart. I. F. van Vugt en A. Meule- rnaus. J. A. Zoutendijk en J. M. Heijde- Geboren: Z. van T. JonkerFeenstra. D. van J. Donker-Admiraal. Z. van J. Smif- Ellikhuijzen. Overleden: C. C. Arnold-Hardeweg, 68 jaar. HAARLEMMERMEER. Geboren: Hendrik, z. van G. C. Klootwijk en H. Jansen. Mar- tinus, z. van S. van der Luit en H. Spruiten- burg. Willem Adrianus, z. van P. Groene- veld en G. de Gans. Johannes, z. van M. Pollé en M. Kooij. Nicolaas Theodorus Maria, d. van N. van Duin en G. P. Zoetelief. Reinoutje, d. van J. Kruk en J. M. du Pau, Gerdiria Johanna, d. van G. A. Kempff en A. J. Zonneveld. Catharina Engelina Maria, d^ van P. van Warmerdam en M. E. Tijssen. Gijsbért, z. van A. de Vormer en W. 'van den Ochtend. Willempje, d. van T. Mulder en F. Hartog. Overleden: Kommer van den Heuvel, 82 j., wedn. van A. de Vries. KROMMENIE. Geboren: Neeltje, d. van K. de Heer en M. Groot. Jantje en Róelofje, d.'s van J. van Eerde en J. de Vries. Overleden: H. L. Burgstijn, 23 jaar. C. Bloem, 64 jaar. Ondertrouwd: C. A. van den Burg en A. ten Wolde. CASTR1CUM. Geboren: D. van J. Schuit en M. Hourik. D. van K. Peijs en N. Beusman D. van C. Admiraal en J. Brakenhoff. Z. van P. Koelewijn en A. de Best. D. van P. Veldt en M. Brakenhoff. Z. van J. Kraak man en M. v. d. Peet. Z. van J. S. G. Bedeke en J. Schoen. Gehuwd: C. v. Ederen en M. Schermer. Overleden: Klaas Visser, 69 j. Maria Per- sijn, 49 j. Engelbertus Groentjes, 1 j. Hendrik Schram, 65 j. ZAANDAM. Geboren: Jan, z. van C. Wilson en A. J. Stuurman. Klaas, z. van J. Huijs- man en A. Bakker. Klaas, z. van S. Hameka en M. Plooijer. Alida Margaretha Chris tina, d. van O. de Vries en J. Visser. Wil lem; z. van A. Maas en W. Nauta. Dirk, z. van C. N. Hofman en N. Blokker. Evert, z. van K. Schaap en E. Dekker. Bertus Ma- rinus, z. van R. Kuijt en T. Ero. Hendrik, z. van G. J. Binsbergen en C. J. Burlage. Wilhelmina, d. van J. Olie en W. M. Verdegaal. Adriaan, z. van P. de Haan en H. van Vuure. Jan Geert, z. van P. G. Schools en A. P. A. Reuter. Krijn, z, van M. Wortel en G. Vree. Ondertrouwd: M. Visser en J. Stroomberg. D. Visser en B. C. W. Stanthardt. W. Mand jes en A. van Stelten. S. Helling en J. van 't Veer. M. W. Kok en D. Weeteling. P. Lankhorst en C. Klut. D. H. de Leeuw en A. van Collem. M. van Buuren en M. van de Kar. Gehuwd: B. G. Spekman en E. M. Kruide - berg. J. Smit en M. Zwart, wed. van D. Krijt. P. Stadt en M. H. Gruijs. P- Veffer en J. Lever. S. de Raaij en Z. van Kleef. G. Musch en J. Buijs. Overleden: Sophia Alida Vloon, 29 j. en 7 mnd., geh. met W. T. van 't Hof. Willem, 6 mnd., z. van W. v. d. Bos en A. P. Boüuijt. Dieuwertje Machielse, 61 j. en 11 mnd., ongeh. Johanna Catharina Baijens, 49 j. en 3 mnd., wed. van J. de Lange. Antje Velu- wenkamp, 36 j. en 7 mnd.. geh m. A. Prins. Arnoud, 10 mnc., z. van G. Meijer en J- H. Bongers. ZAANDAM. Pensioenen. Bij Kon. besluit is ingevolge de betreffende pensioenwetten," een pensioen verleend aan C. S. H. Wilhelm, wed. A- J- A. Levinsou, schrijver 2e klasse bij de werk plaatsen van draagbare wapenen aan de Hembrug, van 276 per jaar, en aau A. G. Verhoeven, wed. van deu gewezen werkman bij de artillerie-inrichtingen aan de Hem brug J. M. van Zanten, van 2U9 per jaar. Verijdelde diefstal. Toen gisteren de dag- ploeg 's Rijks artillerie-inrichtingen verliet, kwam het den portier verdacht voor dat een der losse werklieden uit Amsterdam een taschje bij zich had, dat.tamelijk zwaar bleek te zijn. Hij hield den man aan, die echter het taschje liet vallen en op een draf aan den haal ging. Dat het vermoeden van den portier uitkwam, bleek weldra, want uit de tasch kwamen 2 messing doppen te voorschijn ter waarde van ongeveer 20. De politie doet onderzoek naar het verblijf van deu dader. Besmettelijke ziekten. Blijkens opgaaf in de St.ct. kwamen in de week van 24 tot en met 30 November alhier 1 geval van typhus. 5 gevallen van roodvonk eu 3 gevallen van diphtberitus voor; te Krommenie 1 geval van typhus; te Worinerveer 1 geval van rood vonk en te Oostzaan 1 geval van typhue. Militaria. Bij Kon. beel. te met ingang van 5 December 1915 benoemd bij het wapen der infanterie, 5e Reg., de reserve 2e luit. tot reserve le luit. P. H. Stuurman, van hier. WORMEKVEEK. Personalia. De beer A. Kloos, hoofd der school te West-Knollendam, heeft tegen 1 Mei 1916 ontslag als zoodanig gevraagd. DE HOEFJESDAG. De opbrengst van de Woensdag verkochte „hoefjes" te ruim 905. Getrouwd: L. J. Luiten en M. E. v. d. Berg. M. J. Broekman en E. B. van Hulle. G. J. J. Sprokkreef en J. Bakker. J. F. A. L. Wilkens en H. G. Hermanides. Geboren: 30 Nov. z. van M. A. T. Goosen— Reuter. z, van C. M. SpookKuiper. 1 Dee. d. van M. G. van Geunipv. d. Made. d. van P. P. van Daalenvan Lierop. 2 Dec. z. van C. J. Snijderde Graaf. BUITENLAND. DE DUITSCHE OPMARSCH IN SERVlE- BERLIJN, 2 Dec. (Officieel). Ten westen van de Lim werden Burtjamie, Pjatsjena en Tjaduca bezet. Ten zuidwesten van Mitrowitza werden nog 4000 Serviërs gevangen genomen en 2 stukken geschut veroverd. VERLdF DRANKWET. Ingekomen is een verzoekschrift van de We duwe A. de Nijs, geboren Salodé, om verlof, tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank, an- derea dan sterken drank voor gebruik terJ Meh'" SCHOTEN. Getrouwd: V. O. Prazza en H, IJMUIDEN. Onbestelbare stukken, terugontvangen ia de 2e helft der maand November aan liet postkantoor, alhier. Brieven binnenland: Mej. Hilligje Kroese, Erica; J. Lakenrond, Amsterdam. Briefkaarten binnenland: H. Klad, Am» sterdam; Mej. M. Klinkert, idem; A. Kraaien veld, idem; D. v. d. Plas, Leiden; W. Raap, Kalverstraat 13 te I; Jan de Ridder, Vlisr- singen; J. Schreutelkamp, Rottrdam; E. v. d. Zee, Workurn. Briefkaarten buitenland: Frl. H. Wener. Geeoteinunde; W. van Dijk, Rheiniand (Deutscbland), Een myn in het net. De stoomtreiler PS 1 „Wilhelmina", die verleden Zaterdag van. bier ter vteseberij was uitgevaren, is thans teruggekeerd en ligt met een mijn aan boord, welke in de netten was opgehaald, in de pieren alhier geankerd. Het vaartuig is on der militaire bewaking gesteld en mag niet iu de haven komen alvorens de mijn van boord te gebaald. De vischopbrengst De in de maand No vember van dit jaar aan de Rijksvischafslag alhier aangevoerde viseh heeft 2,574,968 op gebracht tegen 893,983 in November van het vorig jaar. Een vermeerdering ra No vember van 1915 alzoo van 1,680,985-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 6