II li 1» staten-generaal. DAMRUBRIEK. mn Onze taal. Over eten en maaltijden. Voor de Keuken. M S3 IS 1 Gisterenavond kwam de Raad andermaal bij ten ter behandeling der Begonnen werd met die der Gasfabriek. Bij punt 1 der ontvangsten zeide de heer H o o y, dat hij van meening is, dat nu de gas- prijzen niet moeten worden verhoogd, maar dat hij van oordeel is da na eene démobilisatie wel eene verhooging noodig kan zijn, indien dan mocht blijken, dat de fabriek met verlies werkt. De Voorzitter zeide, dat B. en W. wel eene verhooging der gasprijzen noodig achten, maar dat zij geen voorstel indienden, omdat hun was bekend, dat in den Raad er geene meerder heid voor zou te vinden zijn. Daarna werd de geheele begrooting zonder hoofdelijke stemming vastgesteld tot een totaal bedrag van f 150,886.50. Vervolgens kwam aan de orde de Begrooting van het Burgerlijk armbestuurwaarbij ondanks eene herhaalde aanschrijving van B. en W. geene Memorie van Toelichting door het Armbestuur was gevoegd. Er bleek uit, dat op de Begrooting voorkomt een post: gewone subsidie van de gemeente f 9000 en een buitengewone idem f 1149.42. Welke de reden van dien laatsten post was, was den voorzitter niet bekend, maar de heer Verkooy meende, dat 't was om een vorig tekort te dekken De geheele begrooting tot een bedrag van f 12,132 86 aan ontvangsten en uitgaven werd aangenomen met tegenstemming van den heer Boxs. In behandeling kwam nu de Gemeenlebegroo- ting. Begonnen werd met de uitgaven. Óp voorstel van den heer Magendans werd 'besloten wel de salarisregeling der ambtenaren, maar niet de verordeningen te behandelen, i Bij den post jaarwedde secretaris deed de heer Verkooy een voorstel om dien post met f 600 te verminderen en dus den secretaris op zijn huidig salaris te houden. De heer H o o y zeide in verband met de be narde tijdsomstandigheden dat voorstel te zullen ondersteunen. De heer Verton meende dat men den secre taris een salaris van f 2400 moet geven,, omdat hij is de tweede persoon in de gemeente en men wel wil verhoogen salarissen van andere hoofd ambtenaren. De heer Pruschen diende in een voorstel om het salaris op f 2200 te brengen. Het voorstel van den heer Verkooy .werd aan- ftnomen met 85 stemmen. Tegen stemden de eeren: van Steen, Wolff, Pruschen, Verton en Poth, waarna de heer Pruschen zijn voorstel in trok. Met 85 stemmen, die der heeren Hooy, Wolff, van Steen, de Vries en Poth, is besloten om den post schrijf-, bureaubehoeften enz., van f 1200 op 1700 te brengen, ten einde de leden meer gedrukte stukken thuis kunnen krijgen. De post kosten verkiezingen enz. werd op voor- »tel der commissie met f 35 verhoogd en mits dien op f 235 gebracht. Besloten werd de posten 135 en 136 aan te houden totdat is gevallen eene beslissing aan gaande de onderwijzerssalarissen Op voorstel der commissie is met 76 stem men besloten om den post onderhoud enz. boeken der schoolbibliotheek met f 200 te verhoogen en mitsdien op 275 te brengen. Pos: 156, subsidie aan het Burgerlijk Arm- bestuur, is in verband met de begrooting van dat Armbestuur met 1149.42 verhoogd De heer Verkooy deed een voorstel om den post voor openbare vermakelijkheden en feesten van f 50 te schrappen en den post onvoorziene uitgaven met f 50 te verhoogen. De Voorzitter zeide, dat B. en W. dit overnemen, waarop de heer Pruschen een voorstel deed om den post te handhaven. Het voorstel van den heer Pruschen werd aan- genomen met 7—6 stemmen. Vóór stemden de heeren: Wolff, Pruschen, van Steen, de Vries, Boxs, Hooy en Poth. De 'heer Schuurman deed een voorstel om den post subsidie aan de Vereeniging tot af- •chaffing van alcoholhoudende dranken van f 25 op f 50 te brengen. De heer Hooy gevoelde er meer voor om den post consultatiebureau voor drankzuchtigen te verhoogen en zeide dat hem niet was bekend dat de Ned. Vereen, een nadeelig saldo heeft. De heer Pruschen zeide dat hem niet was bekend dat de Ned. Vereen eene aanvrage om tubsidie-verhooging had ingediend en meende dat men dit moest afwachten. De heer Schuurman meende dat de Raad uit eigen beweging den post moet verhoogen, overtuigd van het nut van drankbestrijding. De heer Magendans deelde mede naar aanleiding eener opmerking van den heer de Vries, dat hier een Dranlrweercomité in wor ding is. Het voorstel van den heer Schuurman werd met 103 stemmen verworpen. Een voorstel van den heer Verkooy om de ver goeding aan den bode voor het gebruik van een rijwiel op f 20 te bepalen, werd met 76 stem men aangenomen. Behandeld werd nu het voorstel van B. en W. tot wijziging der verordening, regelende de jaar wedden van het onderwijzend personeel, beoogen- de aan te brengen eene verbetering in het salaris der onderwijzers. De heer Hooy kan zich niet vereenigen met een dergelijke ingrijpende verordening, die zoo diep ingrijpt in de gemeentefinantiën en acht dat met dit voorstel geen systeem in de salariëering zal worden gebracht. De heer van Steen, die ten aanzien van de salarisregeling een voorstel had ingediend, bepleitte, wat men moge besluiten, om in ieder geval te bepalen, dat de regeling op 1 Juli 1916 zal ingaan. Daar het voorstel van den heer van Steen niet genoegzaam werd ondersteund, kon 't niet be handeld worden. De heer Verkooy is voor een salansver- hooging en wil de gelden daarvoor vinden uit eene verhooging van den hoofdehjken omslag, 't geen hij gewenschter acht dan eene gasprijs- verhooging. De heer Verton verdedigt het voorstel van B. en W en doet daarbij opmerken dat tot heden de salarissen van het onderwijzend personeel veel te laag waren. Hij acht eene salarisverbetering gewenscht, opdat eene schommeling in de onder wijskrachten, die men hier tot heden had, in ver band met de slechte salarissen, zal verdwijnen en mitsdien haar in 't belang van het onderwijs. Ten opzichte van de rede van den heer Ver kooy keurt spr. 't af dat de heer V., die deze salarissen wèl wil verbeteren, zat te piekeren aan 't salaris van den secretaris. Dat zit spr. nog steeds dwars in de maag. Hij laakt dat ten zeerste en uit zijne afkeuring met stemverhef fing! De heer Verkooy vindt dat de heer Verton zich dik maakt om niets en dat hij om hem te beantwoorden niet zoo hard had behoeven te „bulken", dat, indien men niet in een platte landsgemeente was, de menschen op straat wa ren blijven staan. De Voorzitter betreurt dat 't publiek lacht om 't woord bulken De heer Verkooy zal dan een zachter woord bezigen. Hij meent dat met een salaris van f 1800 de secretaris voor den arbeid, die wordt gepresteerd goed is betaald. De heer Hooy acht dat een 'gemeente als Schoten niet tot eene zoo vergaande salarisrege ling kan overgaan als wordt voorgesteld in ver band met den finantiëelen toestand. Men dient eerst te weten waar 't geld vandaan te halen. De heer Pruschen is voor eene salarisver- hooging en deinst dan desnoods niet voor eene belastingverhooging terug Eene salarisverhoo- ging toch zal het onderwijs ten goede komen. De Voorzitter deelt mede dat is ingeko men een motie van de heeren Verkooy c. s. om „de wenschelijkheid uit te spreken dat de ge meente de premie voor 't pensioen der onderwij zers neme voor haar rekening en dat, waar nu de finantiëele toestand 't niet toelaat, dienaan gaande eene regeling in werking trede zoo spoe dig mogelijk, uiterlijk echter ingaande 1 Ja nuari 1922". De Voorzitter vindt beter om deze zaak aan te houden tot 1922, maar de heer Ver kooy dringt er op aan om nu de motie in stem ming te brengen, daar 't hem om eene uitspraak van den Raad is te doen. De heer Hooy kant zich tegen de motie, die ieder jaar de Begrooting op een paar duizend gulden zal komen te staan. Het gaat toch niet aan om zoo iets maar tusschen neus en lippen aan te nemen, zonder dat eene financiëele bere kening is overgelegd. De heer Verkooy zegt dat de heer Hooy het laatste maar aan den heer van Steen moet vragen, die een paar weken geleden een voorstel van een dergelijken aard deed. Het voorstel van B. en W. in zake het salaris van de hoofden werd met 9—4 stemmen aan genomen. Tegen stemden de heeren, de Vries, Hooy, Wolff en van Steen. Het voorstel van B. en W. in zake het salari? der onderwijzers van bijstand werd met tegen- stemming derzelfde heeren aangenomen. Een voorstel van den heer Magendans, om de huurtoelage op 23-jarigen leeftijd toe te ken nen, werd met 94 stemmen verworpen. De heer Verton zegt dat indien d'e motie- Schuurmans, zooals die luidt, wordt aangeno men, hij daarvan niet de verantwoordelijkheid kan dragen. Hij dient eene redactiewijziging in, strekkende om in de motie op te nemen, „dat de Raad zich voorneemt, om zoodra de finantiëele toestand beter is, maatregelen te nemen," enz. De heer Verkooy deelt mede, dat de voor stellers der motie de wijziging overnemen. De gewijzigde motie wordt aangenomen met 8—5 stemmen. Tegen stemden de heeren van Steen, de Vries, Hooy, Wolff en Poth. Een voorstel van den heer Magendans om de wijziging op 1 Januari 1916 in werking te doen treden, werd met 85 stemmen verworpen. Vóór stemden de heeren Magendans, Schuurman, Ver kooy, Bies en Boxs. De verordening treedt dus op 1 Juli 1916 in werking. De geheele verordening werd aangenomen met 9—4 stemmen; die der heeren van Steen, de Vries, Hooy en Wolff. Nu werd voortgegaan met de behandeling van de ontvangsten der Begrooting. Besloten werd om den post Hoofdelijken Om slag met f 10,000 te verhoogen en op f 46,900 te brengen. Aangenomen werden voorstellen van den heer Hooy om le. onder post no. 39 te ramen een bedrag van f 16000.te ontvangen van het Rijk als tegemoetkoming in de uitgaven, veroorzaakt door den mobilisatietoestand in het jaar 1914; 2e. onder post no. 49 in ontvangst te ramen een bedrag van f 14000.— als opbrengst eener geldleening tot dekking van het gedeeltelijk te kort der gemeenterekening over 191.4, veroor zaakt door de buitengewone tijdsomstandigheden. Nadat de ontvangsten waren .afgehandeld, werd besloten, dat de eindstemming over de Be grooting later zal plaats hebben. Rondvraag. De heer Schuurman zegt dat hij in de Nieuwe Haarl. Gt. heeft gelezen, dat 't met de komst der regeeringsgroenten nog niet vlot gaat. De Voorzitter zegt, dat direct maatre gelen werden genomen om de regeeringsgroen ten op tijd te ontvangen, maar dat/t niet baatte. Men is nu bezig met maatregelen "te nemen, dat 't zal gaan op eenzelfde manier als dat te Haar lem geschiedt. Maar alles is nog niet voor elkaar. 1 De heer Schuurman verzoekt dat men nog eens op spoed zal aandringen, j Op eene vraag van den heer Verkooy antwoordt de V o o r z i 11 e r, dat er meer dan i 500 reclames op den Hoofdelijken Omslag zijn ingekomen. De Raad gaat daarna te 12 uur uiteen. Een volgende week zal weder worden vergaderd ont te behandelen eenige verordeningen, die B. en W. bij de Begrooting hadden ingediend. Probleem No. 19 van Z. (Eerste publicatie) mz mp mi WA Zwart 15 schijven op 2 4 610 12 13 15 18 19 23 24 26. Wit 15 schijven op 16 20 22 27 29 32—34 37 39 41 43—45 en 48. Eindspel No 20 van Z (voorgekomen in een partij) MÉHÉÜW Wit: 41- Zwart 2 schijven op 5 en 3T Wit 2 schijven op 15, 40 en dam op 3. Oplossingen dezer problemen worden gaarn ingewacht uiterlijk 13 December 1915. Oplossing van Probleem No 15, van den auteur (Stand: Zwart 12 schijven op 3 5 8 11 13 17 18 22 27 28 32 en 37 Wit: 12 schijven op 10 14 24 29 30 35 33 39 41 43 47 en 48. Wit: 39—34, 47—41, 43—39, 39—33, 24—19 20—24 14: 41 48: 6! wint. Zwart: 37: 46 46: 37 32: 43 28: 39 13: 33 39: 19 5: 14.) Oplossing van Probleem No. 16, van den auteur (Stand: Zwart 13 schijven op 7, 8, 12—14. 18, 19, 22—24, 26, 30 en 36 Wit: 14 schijven 1. „i ,ip eenkomsten des Maandagsavonds van 8 tot 12 Algemeen waardeerde men uuf {n de BovenZaal van Café „de Korenb.ars" 36, 33—29, 39—33, 33—28, 32— 28, 44—40, 43—39, 49 ."9, 35:13!! Zwart. 22:42, 23:45, 26:17, 42:22 22:33, 45 34, 33:44, 13:4. Goede oplossingen ontvangen van de heeren: J. van Looij. J. Meijer, W J. A. Matla, J. Ja- cobson Azn., G. Scheelings „Het Centrum" Spaame 36. Liefhebbers van het Damspel zijn daar welkom. Voor het lidmaatschap kan zich bij het Bestuur aanmelden. Alle correspondentie deze Rubriek betreffende gelieve men te zenden aan den heer n. \X Zit man, Harmen Jansweg öJ, alhier. correspondentie. IR te H. Vriendelijk dank voor uw briefje, wensch 'u van harte beterschap. H. v. d. O. Geloof A. Koorman, Bergsche- laan 127, Rotterdam In de volgende rubric kan ik het u met zekerheid zeggen. n. (siot.) y SCHOTEN GEMEENTERAAD. Begrootingen. GEWISSELDE STUKKEN. Staatsbegrooting voor 1916. Marino. Verschenen is het V. V. -der Tweede Kamer aangaande de Begrooting van Marine. Daaraan ontleeuen wij: Op nieuw werd aangedrongen door verschei dene leden, op de in de laatste jaren ter sprake gebrachte instelling van eene vlootcommissie, wa.aidoor ongetwijfeld de band tusschen de Volksvertegenwoordiging en de vloot in niet on belangrijke mate zou worden versterkt. Terwijl sommige leden geen aanleiding von den omtrent de uitbreiding van onze vloot in prineipieele bespreking te treden, wezen ande ren erop, dat ten deze geen vaste lijn wordt gevolgd, terwijl toch aan regelmatige verster king onzer marine zoozeer behoefte bestaat. Eenige leden vroegen of de Minister zieb ver antwoord acht de iniiieu.ug van het ontwerp- vlootwet nog uit te stellen, nu toch reeds waar- i devolle gevolgtrekkingen zijn te maken uit de krijgsbedrijven, welke ter zee plaats hadden; Ter"01 orH^e,'vlnd,ue en de uitkomsten van de actie der onderzeebootp,, vi - len ""'l Minister nog niet tot eene gevestigde overtuiging hebben geleid. Het ie voor de Kamer moeilijk de wisselvallige politiek van opvolgende ministers met juist in zicht te volgen. Als voorbeeld van onstelselmatige vlootpoli- tiek haalde uien aan de voorgenomen verwape ning van de pantserschepen van het type-,, Koningin Regentes.' lot de vraag of aldus niet opnieuw geld nutteloos zal worden weggewor- pen, leidde ook het voornemen de kanonnen van 15 c.M. te vervangen. ,6 86 üt 46 WV '<Wï -w ■'mr, 7.7% Vtt?- w? 46 47 48 49 Dat regelmatige versterking der vloot niet Dan werden nog eenige belangen ran he mag uitblijven, bewees, naar sommigen opmerk- 1 personeel bepleit. ten, hetgeen omtrent de ondei'zeebootén bekend is. De Minister constateerde het vorig jaar, dat men in het bezit zou komen van 10 onderzee booten, n.l. de booten IVil en de 3 K booten. Wanneer nu de twee van de eerstgenoemde boo ten naar Indië worden gezonden, blijven er voor de marine in Nederland slechts 5 over, waarvan een reeds in 1904 op stapel werd gezet dus verouderd mag heeten. Men merkte hierbij op, dat ook de booten II en 111 in 1909 en 191U op stapel gezet, spoedig verouderd zullen zijn, ter wij] de dienst in Indië weinig gebaat is met de zending van kleine onderzeebojten, naar het or_ deel van deskundigen voor de daar te verrichten taak geheel ongeschikt. Men vergat niet, dat door de recente toe voeging het aantal onderzeebooten op 14 zal worden gebracht- Echter wees men op het na deel van zooveel verschillende typen. Gaarne werd men ingelicht omtrent het aantal verschil lende typen bij'onze vloot. Voorts werd herinnerd aan het gebruik, dat elders van onderzeesche mijnleggers wordt, ge maakt en geïnformeerd naar de resultaten. Vele andere leden wenschten zich bij den aaudrang om thans reeds een ontwerp Vlootwet in te dienen onder de tegenwoordige omstandigheden niet aan te sluiten en ontwikkelden uitvoerig de redenen die hen daartoe leidden. Ten slotte stelden enkele leden de vraag of de inrichting van ons marinebestuur in den tegen- woordigeu vorm behouden moet blijven. Hun stond daarbij de Engelsche organisatie voor oogen, welke h. i. onmiskenbare voordeden bad en althans voor een deel zeej wel ten onzent zou zijn na te volgen en in het belang van de conti nuïteit van belang werd geacht. Andere leden zagen de uitvoerbaarheid en het nut van zoo danige organisatie bij een kleine marine als de onze niet in. Men informeerde wanneer de kiel der krui sers zal worden gelegd en waarin de oorzaak te zoeken is van dezen uiterst tragen gang van zaken? Zijn de contracten reeds geteekend en wanneer zullen de schepen volgens deze gereed zijnf In verband met de geruchten betreffende op dracht van den bouw der kruisers aan de Ned. Scheepsbouw Mij. te Amsterdam en de Kon. Mij. „Do Schelde" te Vüssingen, terwijl de Maatschappij Fejjenoord schadeloos zou worden gesteld, oordeelde men het waarschijnlijk, dat indien de schepen door de combinatie De Schel- de-Fejjenoord waren gebouwd, de bouwsom lager zou zijn geweest. Men vroeg, indien dit juist is, hoeveel het verschil bedroeg en wat de motieven der Regeering zijn geweest om over dit verschil heen te stappen. Men stelde de vraag hoe de Minister zich van den bouw der volgende kruisers en onderzeeboo ten zal verzekeren als het verwachten is, dat zich de gelegenheid voor bouw op Nederland- sche werven vooreerst niét meer zal voordoen. Wat is omtrent de termijnen van aanbouw be paald? Ook omtrent den bouw van de vier onderzee- 16 15 booten ontving men gaarne eenige inlichtingen. Qp'2132; 33, 35, 38—40, 41, 43 44, Sommige leden achtten het onjuist met alle naar betzelfde type te bouwen. Is bet waar dat twee der booten door de Kon. Mij, De Schelde en twee door Feijenoord zullen geleverd wor den? Zal de vaartsnelheid van alle booten gelijk zijn? Verschillende leden drongen aan op bewape ning en betreurden, dat geen grooter type boot verkozen was, omdat nu ook de pantsering moet allen te Haarlem; J. H. Hilders, H v. d. Geest, uitblijven. Vooral met het oog op den dienst in N. v. d. Poel, te Lisee Van Probleem No IÉ Ned.-Indië achtten zij een grooter type ge- alleen van den heer j Roosloot, te Heemskerk, wenscht. De Haarlemsche Damclub houdt haar bij- waardeerde men marine, met name die in Indië, heeft gedaan en nog doet ter beveiliging van 's Rijks belan gen. Eenige loden vroegen, of de Minister bereid is, zij het ook door tijdelijke traktementsver- hooging, in den nood, door de duurte der eerste levensmiddelen ontstaan, vooral voor de gehuw de schepelingen, te voorzien. Voorts zette men uiteen, dat aan de gezinnen der vrijwillige reservisten wel, doch aan die der verplichte geen vergoeding werd gegeven, en men vroeg of bij den langen duur der mobilisa tie gelijke behandeling van beide categoriën niet billijk ware. VOOR DE DAMES Zooals de geachte lezeressen wel bemerkt zul len hebben, heb ik steeds zoo veel mogelijk ge tracht, deze rubriek, die hoofdzakelijk ten doel heeft, to bandelen over al wat huishouding, opvoeding enz. betreft te schrijven in eenvou dig, goed Nederlandsch, en heb ik zoo veel mo gelijk, vreemde woorden vermeden. Eendeels: „opdat een ieder het versta." Anderdeels, omdat onze eigen taal toch zeker voldoende woorden rijk is, dat we ons behoor lijk kunnen uitdrukken. ,Je ergert je dikwijls aan den vloed van vreemde woorden die in een of ander bericht voorkomen. Men kan toch in onze moedertaal ook wél •ohoone bewoordingen vinden! Dom, vind ik 't om s'n eigen taal, plat en •aai te noemen, in plaats van haar op te heffen, en zoo dichterlijk mogelijk te gebruiken, waar te pas komt. Dat we onze kinderen, vreemde talen laten leeren, ja zeker, dat is noodig in onzen tegen- woordigen tijd. Vroeger, was je een heele Piet, al# je een beetje goed Franach kon spreken, maar tegen woordig, moet 't Fransch, Engelsch, Duitsch, •oma nog meer zijn, als je een beetje mee.wil doen. 't Is dan ook zeer zeker nuttig vooral voor jongelui die wellicht later buiten 't land zullen trekken. als ze zich in vreemde talen jreoefend hebben. Maar, zou ik zeggen, komen de buitenlanders hier, laten zij dan hier Nederlandsch praten! 't Is in veel gezinnen de gewoonte om van tijd tot tijd met de kinderen Fransch of Eu gelach te Bpreken. Dat is zeer leerzaam! Of onder elkaar corres pondentie voeren: 't ie een uitstekende oefe ning l Ik ken een familie, waar de vader invoerde: ..het Fransch kwartier," met de bedoeling dat gedurende dien tijd. niemand iets anders dan Fransch mocht spreken. Den lsten avond had niemand iets gezegdDie rust eviel papa zoo goed, dat hij er voor 't vervolg, een half uur van maakte! Dit werd den jongelui te machtig! Een half uur zwijgen, dat ging niet. Ze begonnen 't te probeeren, en zoo gaf dat half uurtje veel stof tot gezellige vroolijkhedd en er werd toch door geleerd. Zou menigeen er niet veel door leeren, als hij een half uurtje, zuiver Nederlandsch moest spreken f Ook de etenstijden zijn van gewicht. Velen beginnen den dag slecht door aan het werk te gaan met een ontbij't, bestaande uit een klein droog beschuitje, dat weggespoeld wordt met beete ahum. theo- WK».®?^ j-yj-1;-- moet eten. Daarom i» het verkieslijk, een goed ontbyt to nemen, brood met boter en kaas, drie a vier uur later een steviger tweede ontbijt en eindelijk na het dagwerk den hoofdmaaitijd. Dat heeft twee voordeelen: de hoofdmaaltijd op het midden van den dag maakt vadsig en traag, maar na het dagwerk gebruikt, kan het lichaam zich wijden aan de spijsvertering, die tot haar recht komt. Waaruit het middagmaal moet bestaan is moeilijk te zeggen. Wat gewoonlijk onder soep wordt verstaan kan als lichte prikkel gebruikt worden, maar daarmee is het dan ook uit, want voor het overige doet zij door haar overmaat van heet water meer kwaad dan goed. Natuur lijk geldt dit laatste niet van soep met groenten, erwten, vleeseh of gevogelte. Vleesch wordt vaak slecht behandeld. Men houdt het saprijk door het in kokend water te dompelen en het een minuut of wat aan den kook te houden; kookt het lang, dan wordt het taai. Maar dat rijn zaken voor het kookboek. Het late overvloedige avondmaal is uit den booze. Van alle buitensporige maaltijden is het buitensporige souper het meest afkeurenswaar dig. Het verdrijft den slaap, 0p het uur, waarop men dien het meest noodig heeft; het houdt den slaap ver als men dien zoekt ten lange leste; en als de gezonde slaap vat krijgt'op den zwaar hoofdige in de morgenuren, dan is het tijd oin op te staan en er bestaat kans op een bedorven maag en een even bedorven humeur. eerste plaats voor orde: orde in den tijd, waarop men wat gebruikt en in de hoeveelheid, die men gebruikt. Men moet zijn maag opvoeden; als de regel blijft gehandhaafd, is de maag zeer gehoor zaam. Ten tweede: men ete matig: niet te veel op eens, liever een keer meer. Ten derde dient de spijs voedzaam te zijn: veel koks bederven de maag met onvoedzame lekkerbeetjes. En ten slotte, breng in de spijzen de noodige afwisseling: „verandering van spijt doet eten" en daar zuiver voedzame spijs de maag niet kan vullen, moet er minder voedzame bij. Bij wildbraad hoprd appelmoes of zoo iets. Bi» W Wunhr Mn -r-JLr"*" 1» a- MENU VOOR ZONDAG. Selderiesoep. Rollade. Brussel sch lof. Aardsppelen. Gestoofde pruimen. Citroen vla. MENU VOOR VASTENDAG. Schelvisch Aardappelen met mosterdsaus. WatergrueL GOEDKOOP MENU. Gebakken bloedworst. Andijvievla. Aardappelen. BEREIDING. Brnsselsch lof wordt klaar gemaakt als andij vie. Pruimen worden 's morgens afgewasschen 1 in water gezet, later in 't zelfde water ongeveer een uur gekookt met suiker, men voegt er op't laatst een glas rijnwijn bij en bindt «e met sago. Watergmel. 2Vi ons parelgort wordt in I liter water gekookt; na 1H uur voegt men u 2*4 ons gewasscben krenten bü, M flesohje bes sensap, 1 stukje boter en suiker naar smaak, laat dit alles koken tot het goed moezig is. Andijviesla. Goed gele Vuilandijvie wordt zeer fijn gesneden en met olie, azijn, peper en zout geroerd; gekookte biet wordt aan plakjes geeneden met azijn warm gemaakt en er bij gevoegd. Vragen, bijdragen enz. voor deze rubriek wor den ingewacht bij de redactie van de Nieuws Haarlemsche Courant (Damesrubriek) Nassaulaan 49, Haarlem.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 7