TWEEDE BLAD In eigengemaakte STATJEN-GENEMAL. BINNENLAND UIT DE PROVINCIE ftOAD DE LITURGIE B0EKBE00RDEELING BRIEVEN UIT DUITSCHLAND. ZATERDAG 4 DECEMBER 1915 dat het is. 1 ik houden't kan nog wel eens te pas komen INGEZONDEN. HET LICHT NIET ONDER DE KORENMAAT! bloemendaal. cm.xsxvin. ONDERGOEDEREN, steeds een ruime keuzo Soliede qualiteiten, gemakkelijke mode- len, extra lage prijzen in BLEEKER's Manufacturen en BedsSenmayazijn. Breestraat 156 BEVERWIJK. NIEUWE HAARLEMSCÜE COURANT ORGANISATIE. Berlijn, 28 Nov. 1915. Het Duifsche staatsleven vertoont, hoe langer de oorlog duurt, steeds meer twee bijzondere kenmerken. Het eerste is een toestand, dien wij nog wel niet geheel communisme kunnen noe men, doch die er waarlijk in de praktijk met zoo oiister ver meer van verwijderd is. Reeds toen de algemeene en universeele broodkaart verscheen, dezelfde voor arm en rijk, hoog en nederig, mi nister en huisknecht, zagen wij er een spoor van. Want het brood is toch, zoo niet voor iedereen uitsluitend of het voornaamste, dan toch voor elk een onontbeerlijk levensmiddel. Een jaar ging voorbij sindsdien en de methode dezer communistische broodverdeejing, gegrond op het Rijks-graan-monopolie, is de juiste geble ken en zal voortgezet worden ondanks de scheepsladingen vol graan, haver en mais, die langs de Donau uit de Balkanianden aankomen. Intusschen bleek het noodig ook met de dierlijke producten als vleesch, melk en boter huis te hou den. Wat aan vetten van anderen aard langza merhand ging ontbreken, werd, vooral in de meer bemiddelde kringen, door boter vervangen, die, daar de toevoer uit het buitenland ook ge ringer was, dus steeds grooter hoeveelheden melk van de markt deed verdwijnen. En dit ondanks het reeds verkondigd verbod, de melk bij de pro ductie van chocolade, voor gecondenseerde melk enz. te gebruiken. Waarom het vleesch duurder werd in de mate waarop het werkelijk geschied de, is niet zoo gemakkelijk te verklaren. Bij het varkensvleesch is zelfs de ergste calamiteit, die door het overijld slachten van een derde aller borsteldieren ontstond, alweer voorbij. Wat het andere betreft, de agrariërs spreken van de ver hoogde onkosten van hun bedrijf in het alge meen, waarmee dan vooral het voer gemeend is, doch het ziet er niet naar uit, of de regeerings- maatregel, die op het oog heeft het thans ook al weer uit het Zuid-Oosten aankomend voer op geschikte wijze te verdeelen, een einde aan de vleeschschaarschte maken zal. De twee vleesch- looze dagen per week, die wel slechts voor de restauraties voorgeschreven waren, doch wier naleving ook de meeste huisvrouwen als een patriottischen plicht beschouwden, zijn pas eenige weken in werking en dus kan men eigen lijk nog niet over het resultaat oordeelen. Eerst wanneer vaststaat, dat zij niet genoeg uitsparen om de verzorging der bevolking met vleesch te waarborgen tot op het oogenblik dat de veestapel in nog betere condities verkeert dan thans, zal men aan de invoering van vleeschkaarten den ken. Dit zou nu weliswaar een communistische maatregel van de scherpste soort blijken. Toch is zij het meer uiterlijk dan inderdaad. Want wat nut geeft iemand een kaart zonder de klin kende, munt voor den inhoud? Zooiets kweekt eerder ontevredenheid dan het tegendeel en men verliest erbij uit het eog, dat voor de meesten ook in normale tijden vleesch niet als dagelijksch voedsel figureert. Wat ook volgens een aantal deskundigen volstrekt niet noodig is. Met de melkkaart die er al is, en de boter- kaart die in andere, steden reeds ingevoerd werd en in Berlijn ook wel niet uitblijven zal, is het een ander ding. Zij verhindert dat degenen, die niet het kleinste offer in hun gewone levenswijze wiilen brengen, er nu eindelijk eenvoudig ten bate van het algemeen toe gedwongen worden. En men kan er zeker van zijn, dat deze commu nistische organisatie naast het bestrijden van den levensmiddelenwoeker door de Rijkscontrole- bureaux zoolang het noodig is doorgevoerd zal worden zonder noemenswaardige zwarigheden te ontmoeten. Dat dit mogelijk is, men moet het ,ter eere der Duiische vrouwen zeggen, is, wat de practische uitvoering der voorschriften be treft, haar werk. En hiermee kom ik tot het twee de kenteeken van het Duitsche leven in oorlogs tijd: de overwegende rol, die de vrouw thans •speelt. Niet alleen op het terrein van arbeid van allerlei soort in den zin van werken-om-den- broode, waarvan ik reeds vroeger vertelde. Ook wat het organiseeren betreft, blijken zij evenzeer uit te munten als de mannen. Niet alleen in het .raciisch minder voelbaar maken van ontberin gen op huishoudelijk gebied door het invoeren van goede surrogaten, door het doorzetten van alles wat in deze tijden „practisch" is tot in de rekbaarste verten van het begrip. Niet dus alleen economisch, ook sociaal beheerschen zij alle hulp-acties voor de minder bemiddelden. Het spreekt vanzelf dat zij de zorg voor de kinderen, voor alle kinderen die het noodig hebben, als een eersten plicht beschouwen. Ook aan de alleen staande vrouwen en meisjes denken zij, die nu gedurende de petroleumschaarschte vaak des avonds niet weten wat met de lange uren te be ginnen. In vele stadswijken zijn nu lokaliteiten afgestaan, waar deze vrouwen in goed verlichte en verwarmde zalen kunnen bijeenkomen om haar eigen verstelwerk te doen en daarbij te luis teren naar muziek of een korte voordracht. Het dubbele doel van materiëele hulp en zedelijken steun wordt daarmee bereikt. En ook op liet gebied der organisatie in eigen lijken zin wagen zich de vrouwen. Op haar eigen terrein met de machtige corporatie der Duitsche huisvrouwen-vereenigingen die zich over het geheele rijk uitstrekken en vooral ten doel hebben voor de belangen der vrouwen als consumenten op te komen. Zulk een aaneenslui ting vertegenwoordigt een machtsfactor, waar mee de producenten, ook in de toekomst, te reke nen zullen hebben. Doch ook naar het buitenland zien zij. De „bond der Duitsche vrouwen voor het buiten land" wil voeling krijgen met de dertig millioen Duitschers, die over zee een bestaan vinden. De vroüwenvereenigingen, die ook daarginds overal naar vooruitgang streven, zullen in nader con tact komen met het Duitsche vaderland. Door allerlei wisselwerking, doch vooral door persoon- lijke relaties met de leidende vrouwen daar, wil men dit bereiken. En, aan het hoofd van dit jongste streven, staan aanzienlijke vrouwen uit de wereld, wie buitenlandsche betrekkingen ten dienste staan. Practische politiek, die bij wijs beleid zeker goede vruchten dragen kan. A. Tilb Ct. lezen wij het volgende, dat waarlijk wel door een commissie uit net bestuui der Woning eens mag overwogen en betracht: bouvvvereenigmg „Bloemendaal" bestaande tut Verzuimt men niet wat dikwerf er op te wij- de heeien J. G. v. Kessel, G. Kalkman en A. zen, dat sociaal-democraten prijken met veeren,1 J. Prinsenberg, en benoemd m de veigadermg die hun niet toekomen? Wij hebben het meer ge- j van genoemd bestuur van 17 Septembei 1915. zegd: de zorg der sociaal-democratie voor de j „Bezocht werden 141 woningen aar ij ge- kleinen dezer wereld, deze zorg dan op zich zelf gevens werden verzameld betieffende het aantal beschouwd en los van de sociaal-democratischevertrekken, aantal bewoners, omtrent privaten, beginselen ïte prijzen maar zij is niet het mo-1 drinkwater enz., welke gegevens zijn bewerkt in nooolie zelfs niet het eigendom der roode partij, de bij dit ïappoit behoevende bijlagen ïiopone, zens met nci eig v i„ „ei-band daarmede vpstiot de commissie op huizo al wordt het niet erkend En van den het volgende de aandacht: anderen kant Imt het in het christelijk beginsel De ligging der woningen. De ligging cier medelijden met de schare te hebben. Waarom woningen is in de meeste gevallen zeer ongun- eischen de enzen dan niet meer, in en buiten de Stig, dooi dat de toegangswegen waaraan zij g - Kamer hun eigendom op? 'egen zijn gedurende een groot deel van het jaar Om het dnor% pn voorbeeld van actueele betee- in slechten toestand verkeeren of niet voldoen keifis duidelijk te maken: waarom treedt men S van rechts niet even vurig uit, óók in woord on geschrift, óók in het parlement, voor leniging en tempering der nooden van het volk, door het op kritische wijze bespreken van toch met a prion onfeilbare regeeringsmaatregelen tegenovei de prijsstijging der levensmiddelen, me toch met geheel zonder woeker kan vóortdui en De woeker, in welken vorm dan ook, is toch door de katholieke leer op zijn allerfelst bestre den en veroordeeld. Tegen het monopolie van levensmiddelen, tegen het opkoopen en tegen houden daarvan met speculatieve doeleinden, fence een toegangsweg. De commissie herinnert hierbij aan de Dompvloedslaan, Rollandslaan en ■Rollandspad, Houtvaart enz. Hoogle der vloeren. Bij pl.m. 30 pCt. der wo ningen is de vloer gelegen beneden den beganen buitengrond; welke slechten invloed dit heeft op de vochtigheid der huizen,'behoeft niet te worden betoogd. Slaapplaatsen. Een zeer veel voorkomend ge brek is de aanwezigheid van bedsteden boven kelders, welke bijna allen vochtig zijn en waar- van een gedeelte gedurende een dee1 van het jaar namen de Katholieke middeleeuwen toch reeds "iet water staat. hun maatregelen. En in de oudste katholieke Een dergelijke voor de gezondheid hoogst geschriften kan men pleitreden vinden voor schadelijke toestand werd aangetroffen in o3 maatregelen van volksbescherming, die men in woningen oi 40 pCt. van het totaal dagen met succes zou kunnen te berde j I rivalen. In 13 woningen of pl.m. pM. onze brengen. was het privaat voor meer dan één gezin be- Wrj bdhoeven waarlijk niet op te bieden tegen stemd, de ligging der privaten in de keuken werd de sociaal-democratie. Wanneer wij aan het volk ve nVw,,w^n8fn q5 „P„ nf nlm fi »Ct -o voorhouden wat van ons eigen is, dan behoeven Drinkwater. In 9 woningen of P[m-pCt. is Wij eischen zoo gaarne het erfdeel onzer vade- regenwater, hetwelk slechts zeldzaam aan zeei ren op, maar laten wij gerust aan het volk too- matig te stellen eischen van bruikbaar drink- nen, dat dit erfdeel bestaat en ook hoe schoon water voldoet. Bovendien zijn de pompen, evenals IIET POLITIEK BESTAND UIT! De Kamer-Overzichtschrijver van het Hbld. dezelfde als de Haagsdie Hoefijzercorrespondent van het blad maakt in verband met de rede van den heer Lohman o. m. deze opmerking ter bestrijding van de houding der Regeering, die het deed voorkomen als was harerzijds niet het Bestand verbroken: „Neen, waarlijk, als de Regcering meiter- daad het Bestand had willen handhaven, dan fen; waar algemeen wordt aangenomen dat 3 had zij den weg moeien volgen dien de heer pCt. van het aantal leeg moet staan, wil er Lohman thans wees: Ze had dan het velerlei eenige kans zijn voor woningzoekenden, meent de reeds lang gereedliggende neutrale werk moeien comm. wel van woningnood te mogen spreken, afdoen (waaraan de Kamer nu al zooveel schrif- i De commissie meent te kunnen besluiten met telijk monnikenwerk lieeft verricht) en ze had aan te halen de woorden van het rapport over alle politieke quaesties moeten vermijden. Oók in déze zelfde materie, uitgebracht aan de afdee- zake Grondwetsherziening. En óók in zake de ling van den „Volksbond" tegen drankmisbruik belastingen waarbij ze slechts 'herstel van het van 25 Maart 1904, dus van elf jaar geleden, verbroken financieele evenwicht had moeten be- j „Uit bovenstaande blijkt, naar uwe commissie oogen. Nu de Regeering dit niet heeft gedaan en meent, voldoende, dat in onze overigens zoo dit voor nortonpompen het geval is, dikwijls be stemd voor meerdere gezinnen (5—7—11) en gelegen op te groote afstanden van de woningen (pl. m. 20 M.) Bij vele woningen is geen waterloozing, vele woningen zijn zeer nat, de gegevens in de bijla- gen vastgelegd bewijzen het voldoende, terwijl nog gewezen moet worden op huizen met lage verdiepingen, het ledigen van beerputten bin- 1 uenshuis, huizen zonder zolders enz. Leegstaande woningen werden niet aangeirof- hygiënisch en sociaal oogpunt het Bestand was te vergen!" f doende is te achten." Hij erkent dus, dat als rechts tegen de Regee-„Dit valt te meer nog in 't oog, wanneer wij ring zich moet kanten en als de politieke strijd daarbij opmerken, dat. voor vele van de be gaat ontbranden, de Regeering dit eenig en al- staande woningen een huurprijs wordt gevor- leen aan haarzelve heeft te danken! Om te ont- derd en betaald ongeëvenredigd aan de huur- gewisselde stukken. Maatregelen tot handhaving der uitvoerverboden. waarde; wat grcotendeels hieruit te verklaren valt, dat 't aantal arbeiderswoningen niet in verhouding staat tot de arbeidende bevolking in deze gemeente. „Dat verbetering dringend noodzakelijk is, zal wel geen nader betoog behoeven." Sedert dien tijd zijn geen nieuwe woningen het behoeft dus niet te worden be- j aangebouwd' toogd, dat de toestand thans nog- meer dan in Blijkens het Voorloopig verslag eer Tweede - dien tijd zeer dringend voorzien in Kamer nopens het voorstel tót tijdelijke bepalin gen betrehende het vervoer en de nederlage van goederen, merkten sommige leden op, oat de wetten tegen smokkelarij evenals alle andere wet ten behooren te worden geëerbiedigd en nage leefd en dat, nu de toeneming der smokkelarij aan de Regeering aanleiding geeft voorstellen te doen tot het verscherpen van de maatregelen tot handhaving der uitvoerverboden, zij geen vrijheid vonden daaraan hun steun te onthouden. Niettemin waren zij van oordeel, dat verschil lende bepalingen van dit wetsontwerp wel zeer ver gaan. Die bepalingen hebben niet enkel be trekking op de artikelen, waarvan de uitvoer ver boden i3, maar op alle goederen. Voorts zijn de artt. 9 en 10 zeer algemeen gesteld. De toepas sing dezer artikelen kan ook voor ingezetenen, die zich met smokkelen niet inlaten, veel last veroorzaken en den eerlijken handel benadeelen. In een laatsten tijd worden honderden solda ten en anderen tot onbezoldigd rijksveldwachter aangesteld. Ai deze personen zullen bevoegd zijn de panden en erven der ingezetenen binnen te treden, wanneer vermoeden van overtreding be- staat. Zelfs zal men bij rustige burgers de hoe veelheid1 steenkolen of appelen, voor winterprovi sie opgedaan, kunnen komen opnemen. Volgens - - vraagt. De commissie spreekt den hartgrondigen wensch uit, dat de Raad der gemeente Bloemen daal de poging welke het bestuur der Woning- bouwvereeniging „Bloemendaal" aanwendt om ten dezen verbetering te brengen, krachtig zal steunen. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Re dactie rich niet aansprakelijk. AMSTERDAM, 1 December 19.15. Aan do Plaatselijke Oomité's en do Besturen van lt. Jv. Volksbonden, It. K. Werklie- denvereenjgingen en Vakver- eenigingen. Geachte Vrienden! Binnen een paar weken zal het H. Kerstfeest gevierd worden. Getrouw aan onze gewoonte, zal ook dit jaar, ten bat® van onze tuberculose lijders een Kerstgave georganiseerd worden Dit jaar moet oen bizondero activiteit aan deze Kerstgave besteed worden. Want om meer art. 9 zal men geen grooteren voorraad goederen dan een reden, wordt deze Kerstgave, in den mogen hebben dan redelijkerwijze geaent kan vorm van een „steentjesverkoop," dienstbaar ge- worden noodig te zijn voor huiselijk gebiuik of maakt aan do verkrijging van een eigen R. Iv. uitoefening van een bedrijf in verband met den J Herstellingsoord. Een eigen R. K. Herstellings normalen omvang van het bedrijf en het normaal 00rd 8 CC11 rechtmatig ideaal, in na- binnenlandsch debiet. Of dit verbod overtreden volging^ Ruiende bnitenlandsche Vak- is, zal niet altijd gemakkelijk zijn uit te maken. Bovendien kan de bepaling tot onbillijke toe passing aanleiding geven, omdat de tijdsom standigheden vaak aanleiding geven tot abnor male uitzetting van reserve-voorraden van grond stoffen voor het bedrijf, Men betwijfelde verder, bonden. Maar behalve dit, dringt do noodzake lijkheid van een eigen sanatorium zich in de praktijk steeds meer naar voren. Weken, ja maanden moesten wij dikwijls onze patiënten laten wachten, zoodat wij menigmaal genood of een regeling als de voorgestelde wel noodig jzaakt werden, hen op te zenden naar niet-Katho- In een artikel onder dit opschrift in de Nieuwe is, aangezien het hier geldt nabij de grenzen ge legen streken, waar de staat van beleg is afge kondigd en door het militair gezag ter wering van smokkelarij verordeningen zijn of kunnen worden afgekondigd. Andere leden juichten de indiening van dit W. O. toe, daar de smokkelarij in den laatsten tijd zeer is tegenomen. Woningbouw. Het volgende rapport is uitgebracht omtrent een onderzoek naar den toestand der arbeiders woningen in het kiesdistrict Overveen, ingesteld lieko sanatoria. W het dus vast staat, dat door da werking van „Herwonnen Levens kracht" een zeer groot Plaatsgebrek is ontstaan in de bestaande sanatoria daar is „Herwon- nen Levenskracht" op dc eerste plaats verplicht, door het bouwen va een eigen Herstellingsoord, in die behoefte te voorzien. Belialvo dat een eigen It. K. Herstellingsoord voor Arbeiders, voor de wetenschap, welke de tuberculose ook beschouwt als een in de maat schappelijke wanverhoudingen wortelende ziek te, van groot belang is moet voor het herstel van onze leden en hun huisgonooten ook als een machtige factor erkend worden: een verple ging in eigen Herstellingsoord, waar een behan deling uit een oogpunt van armenzorg is bui tengesloten. Daarom leent'de Kerstgave, die wij telken jaro organiseeren, zich dit jaar bizónder voor een krachtige actie tot het verkrijgen van een eigen R. K. Herstellingsoord, waar jaarlijks onze bijna 200 patiënten verpleegd worden. Een ied die een „steentje' voor 10 cents koopt, 'h. ui den opbouw van ons alles ge meenst:!;. "k Herstellingsoord. Wij kunnen reeds hieraan toevoegen, dat de verwezenlijking van dat plan niet lang op zich behpeft te laten wachten indien allo leden, dames en hëeren, zich met hun ons bekende werkvermogen be ijveren om deze Kerstgave uitmuntend te doen slagen. Wij liopen dan ook, dat alle Plaatselijke Comi té's en minstens alle 13000 dames, die aan onzen Bloemendag medegewerkt hebben, thans ook met dezelfde opofferingsgezindheid zich zullen beijveren om met deze Kerstgave rnetee tot ons doel to komen. Welnu vrienden en vriendinnen, ter liefde van het Goddelijk Kerstkind, in het belang onzer hulpbehoevende medeleden en liuispenooten krachtig u voorbereid om de geheele Kerstweek „steentjes" te verkoopen.-De' kaarten, ieder van 20 i,steentjes" zullen u spoedig worden toegezon den. Roept al onze beproefde en trouwe help sters en helpers spoedig bijeen en aan onze arme tuberculoselijders zal een heerlijk Kerstge schenk voor altijd gegeven kunnen worden. Met vriendschap p el ij ken gro-et, de Commissie van Beheer, P. J. J. HAAZEVOET, Voorzitter. A. J. W. NIJY, Secretaris. j KERSTVREDE-DAG VOOR DEKKERS- WALD. In de aanstaande Kerstweek, zooveel mo gelijk op den Tweeden Kerstdag, zal ten bate van het R. K. Sanatorium voor Long lijders en Zwakke Kinderen, dat te Groés- beek werd gebouwd en den naam draagt van „Dekkenswald", een Kerstvrede-dag worden georganiseerd. Deze zal hierin be staan, dat door het geheele land een Vrede- spekl zal worden verkocht, voorstellende een duif met een olijftak. Het symbool van den vrede werd gekozen, ter herinnering aan den vrede dien Christus de Vredevorst op aarde bracht aan den mensehen van goeden wil. en ais het blijde teeken, dat ons dierbaar Vaderland gespaard bleef voor den gruwel des oorlogs. Tevens, omdat door dezen Kerst- vrede-dag aan m enigen ongelukkigen tuber culose-] ijder en aan zijn gezin vrede en geluk zullen worden teruggeschonken. De vredespeld is van blank zilver en ge- oxydeerd en werd ontworpen en uitgevoerd door den bekenden edelsmid. J. Brom te Utrecht. Het laat zich aanzien, dat deze Kerstvrede- da.g uitstekend zal slagen. Niet alleen om het mooie 'dee dat er in gelegen is, niet ailoen oin het voorwerp dat meer dan een bloempje blijvende waarde beeft en slechts 10 cent zal kosten, maar vooral ook om het doel waarvoor deze Kerst- vrede-dag wordt georganiseerd. Welk is dat doel Uitbreiding van Pekkerswald en tevens het stichten van een fonds voor onvermo gende tubereu 1 oee-1 ij ders. Dit laatste verwarre men niet met het tu- berculose-fonds „Herwonnen Levenskracht". Tu&schen den bloemendag van deze vereeni- ging en Eekkerswald bestaat in bet geheel geeu verband. Waarom verdient Bekkerswald allen steun? Omdat de geheele opzet daarvan is liet be oefenen der oli ris lelijke naastenliefde ten opzichte der ongelukkige iiherculcse-Iijders. Hier lcomen de winsten die gemaakt wor den ten goede van de tuberculoselijders en niet bijvoorbeeld van aandeelhouders. Dek- kerswald beeft geen aandeelhouders! Deze heerlijke inrichting gaat echter onder enor me schulden gedrukt! Jaarlijks moeten-twin- tig duizend gulden worden betaald aan rente en aflossing! Eu Dekkerswald is reeds te I klein geworden. Nu reeds worden er ruim 140 patiënten verpleegd, en het getal aan vragen stijgt met den dag, zoodat men vaak maanden wachten moet alvorens opname mogelijk is. En de vereeniging „Roomsck- Katkolieke Herstellingsoorden voor Long lijders en Zwakke Kinderen" die Dekkerswald twee jaren geleden heeft gesticht, kan om den genoemden schuldenlast in de eerste ja ren aan geen uitbreiding denken zond-er hulp. j I Daarbij wordt een fonds voor onvermogen- |de tuberculoselijders meer en meer dringend noodzakelijk! Zoo vaak moeten juist deze on- j gelukkigen de sanatorium-verpleging missen of naar een neutrale vereeniging worden ge zonden, omdat Dekkerswald, dat zijn veiv pleegprijzen reeds lager stelde dan elders, geen reductie meer kan geven, omdat het fonds voor behoeftige patiënten nog zoo arm is! Welnu, pin deze redenen heeft zich, op ini tiatief van den Rector van Bekkerswald, ge heel afhankelijk van het hoofdbestuur der Vereeniging H. K. Herstellingsoorden, een comité gevormd dat thans een Kerstvrededag voor Dekkerswald organiseert. Het Comité mocht reeds uit alle oorden van het land de meest ondubbelzinnige blijken van instem ming ondervinden. Zoowel geestelijken als leeken, zoowel vereenigingen als particuliere personen beloofden hunnen steun. Nu reeds, dus vóór de zaak aan bet groote publiek be kend werd, werden duizenden vrede-speldjes besteld. Overal bijna is men bezig plaatse lijke Comité's te vormen. Waarlijk, wanneer ook die plaatsen, die tot heden misschien geen voorbereidende maatregelen troffen, daarmede spoedig beginnen, zal deze Iverst- vrede-dag schooner zijn dan alle bloemenda- jgeu van voorheen. i Het Comité richt daarom een dringend verzoek aan alle personen van invloed: aan «R.-K. Vereenigingen, Armbesturen, St Vin- centiusvereenigiugen e.d., om te zorgen, dat plaatselijke Comité's worden gevormd. Dat is in bet belang van Dekkerswald, maar ook in het belang van de onvermogende tuber- culose-lijdere. Laat overal ten minste iets 'gedaan worden. Zoude liet niet jammer zijn. PRIESTERWIJDING. Na de treffend© toespraak over de verbsv; heid van het priesterschap en. de deugden, de priesterlijken stuat eigen, staat de Bisschop c van zijn vouwstoel en de wijdelingen kome ieder afzonderlijk, de een na den ander, vooi hem nederknielen. Het ontzagwekkend oogenblik is thans gena derd; het uitwendig teeken, door Christus inge steld, waardoor de genade van Jiet Priesl -rseh.ar wordt aangeduid en gegeven, waardoor he eeuwigdurend merkteeken in 's wqdelings zie zal worden ingedrukt, gaat gesteld worden Zonder eenig gebed of gezang n.l. legt de Bis schop beide zijn handen iederen wijdeling op hei hoofd. Stiller en treffender oogenblik is nie' denkbaar 1 Vervolgens herbalen alle aanwezi zijnde priesters dezelfde ceremonie .en ten slott strekken zoowel de Bisschop als de Priesters dc rechterhand over de wijdelingen uit, terwijl d Bisschop bidt: "G „Zeer geliefde Broeders, bidden wij God, de almachtigen Vader, dat Hij de menigvüidighei Zijner gaven over deze Zijne dienaars gelieve a te zenden, welke Hij tot het Priesterschap ve kozen heeft; en dat zij door Zijn bijstand de g nade mogen verwerven der bediening, tot welk Hij zich gewaardigt hen te verheffen. Doo Christus, onzen Heer. Amen!" Alleen door de handoplegging en het gc-be des Bisschops wordt het Sacrament des prie terschap9 toegediend. Wanneer derhalve ook d aanwezige priesters de handoplegging „verrich ten, dan zijn zij daardoor geen medewijders, doe deze ceremonie herinnert alleen aan het oude eerbiedwaardige gebruik der Kerk, hetwe! ons luide verkondigt, dat het bisschop- en Pr' terschap slechts één priesteidom vormen. Het g schiedt tevens om het heilig geweld, te beteek nen, waarmede men de volheid des H. Geosle voor deze nieuwe broeders afsmeekt. Vervolgens keert de Bisschop zich we Ier to ds wijdelingen, zeggend: „Wij bidden U, verhoo ons, o Heer, onzen God, en stort over deze Uw dienaars uit den zegen des II. Gcectcs en d kracht der priesterlijke genade, opdat zij, die wij thans als wijdelingen voor Lw neilig aan schijn voeren, voortdurend den overvloed 1 r gunsten mogen genieten. Door onzen Heer Jezus Christus, enz. Amen!" En nu gaat zijn geb d over in een dier heerlijke Prefaties, welke do Kerk bij gewichtige plechtigheden ploegt te bruiken. De Bisschop dank daarin den eeuw igon God voor de verheven waard'gbeid zoowel in do Oude als in de Nieuwe Wet, en smeekt opnieuw de godd-slijke kracht over de menschelijke zwak heid af. Hierna gaat hij er toe over de nieuwgewijden^ met hun ambtsgewaden te bekleeden. als later liet Fondsbestuur een beboeftigen lijder zou mocteh lateu' vvaebtén, omdat nog anderen moeten voorgaan uit plaatsen waar aan de Kerstvrode-beweging werd deelgeno men? Katholieken van Nederland, aan het werk voor Dekkerswald! Doet avve bestellingen vlug en flink! Het Centraal Comité: J. L. VAN MULUKOM, Rector van het R. K. Sanatorium DekkerswaJd, voorz. Mevrouw SCHRETLF.N, Nijmegen. Mevr. DOBBELMANN-VAN WALEN BURG, Nijmegen. Baronesse VAN LAMSWEERDE-A AN RIJCKEVORSEL VAN KESSEL, Berg en Dal. Mevrouw VAN NISPEN TOT P ANN EB DEN, Groesbeek. Mevrouw DOMMEE VAN POLDERS- VELDT, algem. Penningmeesteres se, Beek bij Nijmegen. Jonkvrouwe A. 4*AN DER SGHT EREN, algem. Secretaresse, Beek bij Nijmegen. P.S. Bestellingen kunnen gedaan worden aan een der twee laatste ondergeteekenden, of aan den voorzitter. Mocht men speldjes overhouden, zoo kan men deze desgewenechfc terugzenden. „SINT FRANCISCU S." De laatste aflevering van het jaar opent mot een geestdriftig artikel over den bloei der L'er.ia Orde in Nederland. In 1915 traden zestienhon derd nieuwe leden toe, districtsconferenties ea retraiten werden gehouden, in de Besturen kwam nieuw leven. Behalve de gewone vervolg artikelen, waarvan de oorlogskroniek weer rijk geïllustreerd is, bevat dit nummer nog een be langwekkend schrijven van Montreal's aarts, bisschop over de groote waarde der Derde Orde. Van de nieuwsberichten vermelden wij, dat ia het seminarie to Warmond een Derde Orde met 107 ledeais opgericht, alsook te Haastreclr. ea Blauwhuis. I „De Tertiari s,:' het gratis bijblid, brengt artikelen van M. van Grinsven C. s.s. Li. over de vereeniging „Voor Eer en Deugd," u van Pastoor L. Reniers over bet dragen van ea insigne door de Tertiarissen. Z.Eervv. blijkt daarvan een warme voorstander to zijn. Yerch r een vervolgartikel over de wijze, waarop da reclasseerings-arbeid moet geschieden, ea krachtig aansporing om de Derde rdo-tijd- schriften t® lezen en eenige wenken voor uea onderwijzer-tertiaris, i A. v. B.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 5