L. HOLZHAUS ROTATIEDRUKKER eeiMGlied gebouwd gonitis gelegen op druk pit ta aan let water, opperïlaW kme grond ruim 411 i\ gedeeltelijk in drie verdiepingen en met flinke open ruimte. Bijzonder gosclikt voor industrieeie doeleinden. DE I1ERVIIEND, Wame:M 21, is Zondag 5 Dec. den geheelen dag geopend. 5I55telI"i?,e"e" j Dames. „KUNST ZIJ ONS DOEL" Tentoonstelling van 50 teekeningen „'t Notarishuis," Biiderdijkstraat I. WITTE BIOSCOPE Gebouw „St Bavo", Smedestraat door LEO .GESTEL. (Episodes uit de vlucht der Belgen.) DAGELIJKS EEOPEND van 10-5 uur. THEE van 3-5 uur. aUO-VADIS? Zaterdag en Woensdag om 2 uur Matinée. Wegens sterfgeval VERKOOPING op Dinsdag en Woensdag 7 en 8 December 1915, des morgens te 10 uur, J. J. C. SARLET, Jis Ik heb nog eenige CADEAIJTJÊS vergeten, dit is echtei geen bezwaar; bij van de ANEGANG en GKOOTE HOUTSTRAAT op het hoekje is morgen, Zondag, nog den geheelen dag gelegenheid om inkoopen te doen. Ik vind daar de ruimste sorteering, de billijkste, de mooiste en nuttigste geschenken voor Damer Heeren in fijne LEDER "W .A. IR, ±C 3ST. en CÜNËE^T Ie bevragen onder Ko. 8248 aan het bureau dezer courant Galanterieën en Speelgoederen, Aangifte Maandags 10-12 uur Woensdagavonds 7-9 uur. In de Conversatiezalen van het Brongebouw. M&ï Wrak op de Moortlzee, Ratelband van uitmuntende Meubilaire Goederen, Chatwood brandkast, enz. Bezichtiging Maandag 6 December van 10 tot 3 uur (een Louis XV schoorsteen in hel perceel Bakenessergracht 65). Ij I MAKELAAR IETS OVER PLANTEN. STRIJKEN WOOE* Vsrsttsnci gevraagd voor de diepdruk-rotatiepers. Zij die langen tijd aan deze Ma chines gewerkt hebben, genieten de voorkeur. Flink loon en goede vooruitzichten. Brieven onder No. 8610 Bureau van dit blad. Concertbureau A. MERSÖU f. Concertzaal „OE KRÖÖÜ". Dinsdag 7 Dec. - 8 uuf onder leiding van SEM. DRESDEN. Medewerkenden de Dames: A. Kubbinga-Burg, J. Brandsma. Joh. v d. Linde, Hermine Scholten, Dresden-Dhont, en de Heeien Jac. v. Kempen, L. v. 'luider, Jac bh. Caro, rt. Kubbinga. Entreé f 1.50. SINT NiCOLAASFEESÏ met speciaal Bioscope Programma ST. NIC0LAAS komt morgen, Zondag, met zijn knecht en brengt voor ieder een CADEAU. AANVANG Zondag n.m. I uur, half 3, 4 uur, half 6 en 7 uur. Volwassenen 15. Kinderen 10 cent, Aan de eerste 1000 bezoekers Zondag een Extra Cadeau. Voorziet U tijdig van plaats."TWI goedkoopst adres in (Schneevoogtstraat b.d. Kleinen Houtweg.) Aanvang van Cursussen in koken (eenv. en fijne keuken voor dames en dienstboden). HUISHOUDKUNDE WASCHDEHANDEUNG Van 3 tot en niet 13 Dec. ENTREE 2S CENTS. Bioscoop-Exploitatie HERM. SMITS Co. Banteljonisstraat 10. Van af heden tot en met Donderdag 9 December DE WERELDSUCCESFILM Verwacht Decembep De peuzensuccesfifm ten overstaan van de Notarissen Versfeit en waarbij Salon-, iletkamer- en Siaapkamer-ameu- blementen, Jaarsma en andere Vulhaarden, Door plaatsgebrek in den winkel voor spotprijzen Gaslampen, Gaskronen, Vulkachels, Gashaarden, Gaskachels, Gascomforen, Petroleumkachels. Uitgebreide keuze Huishoudelijke Artikelen Groote sorteering, Zeer billijke prijzen. Fa. W. A. RIJBROEK, Jansstr. No. 58 Tel. 950. K&r Alle overgenomen goederen worden voor spotprijs opgeruimd. ZEER GESCR1KT VOOR ST. NICOLAAS CADEAUX- I Verleden week heb ik een begin gemaakt Imet het schrijven van een bevattelijk opstelletje lover de behandeling van een kamerplant en was door mij de Clivia uitgekozen. Nu is evenwel nog niet alles gezegd, wat ik goed acht er over te moeten zeggen. Zoo is over de gebreken en ziekten bij onze Clivia nog niet gesproken en ook de algemeenere wenken zouden nog voor een vervolg vatbaar zijn, maar voor deze week wil ik die stof uitstellen om eerst eens over ieL, anders te praten, iets wat velen uwer belang zal inboezemen. Later kan dan hetgeen nu is uitgesteld vervolgd worden. j Thans zal ik u eens iets vertellen over het kweeken van de tulp, en hyaoint en hare fami- J Beleden. En omdat ik mij voorstel, dat velen uwer eens zouden willen proheeren, hetgeen ik u ga vertellen, moest ik wel de behandeling der Clivia onderbreken, want het is evengoed al laat genoeg, maar wachtte ik nu, dan zou het to laat in den tijd worden om nog wat te onder la-men. üe liefhebberij in het kweeken van tulpen en hyacinten is hier in ons land niet zoo overgroot. Een groot'verschil met het buitenland. Daar neten onze kweekers van mee te praten, en vooral tegenwoordig. Denk nu niet, dat ik het zal hebben over de kweekerij in het groot, voor den handel. O, neen; ik zal u helpen, u, die in z'n huiskamer of zijn perkje in het voorjaar cenige lieve bloemen wil, om er toe te geraken, dit te verkrijgen. Een paar honderd jaar geleden kwam voor het eerst de kweeking van tulpen in zwang hier, maar, en dat zal velen lezers wel bekend zijn,ont aardde de handel in een grooten zwendel en spe- culatiehandel. Honderden zijn toen arm gewor- ien. Om u eens een staaltje te geven van de mbekookte handelswijze in die dagen, moet u jens luisteren: In 1637 werd in Hoorn een huis verkocht voor 3 tulpen zegge drie stuks. Dit Luis is er nog en de gedenksteen, die dit voorval vereeuwigt, prijkt in den gevel. Doch dat is nog niets in vergelijking met den prijs, die toen eens werd besteed voor een pond e. g. Fransche kroonen, (tulpen wel te verstaan), 1200 bracht dit op, en een toen ter tijd zeer gangbare bol bracht 2000 op. Een ander verkocht een enkele bol voor de volgende zaken: 2 last tarwe, 4 last rogge, 4 vette ossen, 8 varkens, 12 schapen, 2 okshoofden wijn, 4 tonnen bier, 2 tonnen boter, 1000 pond kaas, een volledig bed, 1 pak kleeren en oen zilveren beker van 60. Deze zaken hadden toen tertijd een waarde van 2600. U ziet, dat ongeloofelijke prijzen werden besteed. Enkelen weiden schatrijk, velen dood arm. Huizen, landerijen alles werd soms verkocht om maar tulpen te koopen. Ten slotte vaardigden de Staten van Holland een verbodsplakkaat uit, en toen was de pret gauw uit. Wat een verschil niet waar met tegenwoordig, dig! Door den oorlog is den bollenhandel een geduchte knak toegebracht en thans zijn de bol len voor een krats te bekomen. Nu heeft ieder onzer de gelegenheid om voor enkele centen zijn huiskamer of tuintje van mooie bolgewassen te voorzien. Bollen, die vroeger begrootelijk waren te koopen, zijn nu bijna niets waard. Daarom ook meende ik thans aan deze zaak eens een ar tikel te moeten wijden, omdat thans ook de minst, bedeelde zich het genot van een bolplantje kan verschaffen. Daarbij komt,, dat de behandeling van de tulp of hyacint geen grooto zorg vereisoht, en bij zoo weinig zorg ons een groot genot verschaft. Wie een beetje moeite er voor over heeft, kan zijn bolletjes heel wat vervroegen, en heeft dan in den tijd, dat buiten allés dood is en kaal, eenigo potjes of vaasjes met mooi gekleurde bloemen. Maar ook buiten in perkjes en langs randen zijn het dankbare bloemen, en in hoeveel kleuren prijken zij! Zie des voorjaars eens de velden rond Haarlem. Hoe wordt het oog niet bekoord door de velerlei kleurenprachtDaar men vroege en late tulpen heeft, ban men zor gen voor een ©enigszins geregelde opklimming in bloeitijd. De tulpen en hyacinten vragen voornamelijk een zandigen grond. Toch wil de tulp oven ge schikt op de klei groeien, als maar gezorgd wordt, dat de grond goed losgewerkt wordt. De wortels van den tulp zijn teer en ni :t krach tig genoeg om door de grove kluiten heen te boren. Wie daartoe gelegenheid heeft, doet toch goed met zijn grond met zand, turfstrooisel, bladerafval wat los te maken. De lezers om Haarlem verkeeren in heel gun stige condities, want de grond is daar bij uitstek geschikt voor het kweeken van bollen. Zoo als ik zei, kan men tulpen wel op de klei teelen. Ik heb meermalen schoone tulpenvelden gezien, in „de Streek" onder Enkhuizen. Hyacinten ech- j ter loopen op teleurstelling uit. Lezers die een tuintje bezitten, al is het nog zoo klein, getroost u eens de moeite en zet wat bolletjes in den grond. Om de kosten behoeft ge het thans niet te laten. In een der mij toegezonden prijscou-j ranten worden er geboden voor ongeveer 1 et. per stuk. U poot ze met een schopje, of bij ge brek aan een schopje, maar met den kolenschop ter diepte van ongeveer 10 c.M. en ook zoover van elkaar. Zet ze rechtstandig in den grond en j maak dan het builtje dicht. Mest behoeven ze niet te hebben, 't Zijn goedkoope kostgangers. Bij vorst behoeven ze zelfs niet eens gedekt te; worden. Zoo krijgt ge in het voorjaar lieve bedjes met bloeiende planten, en ge kunt, als ge eenige kleuren hebt, uw kamer mooi versieren, en uw om geving opvrooljjken. Hyacinten vereischen wat meer zorg, maar ze zjjn dan ook het meest loonend om haar schoon heid. De grond moet goed diep omgespit wor den en flink losgemaakt. De afstand is iets rui mer dan bij tudpen. Maar wat voor vele lief hebbers het lastigst is, dat is het dekken bij vorst. Het ontbreekt veelal bij den particulier aan materiaal. Bladeren, riet, sroo, turfstrooisel zijn do aangewezen bedekkingsmiddelen. Nu is het laatste toch veelal wel voorhanden. Het turfhok maar eens aangeveegd, of anders den turfboer om een zak turfmolm gevraagd. Mijn turfboer levert mij dat voor de kapitale som van ik geloof 15 ets. de zak. Tegen het voor jaar haal ik dat goedje weg. H ziet, dat de vol- legronds verbouw geen bezwaren meebrengt. Het aardigst is echter het vervroegen van hyacinten en tulpen voor de huiskamer. Dat geeft meer genot nog, dan het planten op per ken. Men heeft dan veel vroeger, dan anders bloeiende planten. De behandeling is ook zeer eenvoudig. Als u thans wat bolletjes, hyacinten of tulpen of crocusjes koopt, dan heeft u midden Januari bloeiende planten, Men neemt een gewone geraniumpot, zonalen pot, zeggen de tuinlui, en vult die met zandige grond. Hebt ge die niet, dan maar zelf maken, door wat grof zand, dat allicht bij metselaar of stratenmaker is te krijgen, door uw tuingrond heen te mengen. Nu vult u er uw bloempot mee. Nu doe ik onder in den pot altijd eerst wat potscherven of grof kiezel, hoewel dit voor deze planten niet absoluut noodig is. De bol wordt nu in den pot gepoot, zóó dat haar punt even boven de aarde uitkomt kijken. Nu móet de pot in den grond gegraven wor den, dat wil zeggen, men spit een kuiltje en zet er zijn pot of potten in. Daarover gaat een laag aarde van zoowat 10-c.M. dik en bij hyacinten wat stroo of strooisel er over, want het kan 's nachts al aardig vriezen. Dit doet men om eerst het wortelgestel tot ontwikkeling te bren gen, want hoe beter ontwikkelde wortels, hoe meer kans op succes. Heeft meu geen tuintje, dan kan men de potten ook in een donkere kel der of donkere kast zetten, maar dan heeft men zelf te zorgen, dat de aarde vochtig blijft, en buiten heeft men er geen omkijken naar. Deze behandeling geldt voor tulpen, zoowel als voor hyacinten. Crocus kan men binnen laten in een koud vertrek. Niet in de warme kamer, dat is glad mis! Hebben de potten zoo een paar weken in donker gestaan, dan haalt men ze voor den dag. Dit kan gevoegelijk na een week of vier, vijf geschieden. Men maakt den pot schoon, en zet. hem binnen.Om den overgang in eens nic-t te groot te maken, is het raadzaam om de eerste pa,ar dagen de planten in een koel vertrek en daarna pas voor het raam in de warme kamer te zetten. Ook het trekken van bollen in glazen is zeer lief werk. Deze glazen zjjn allicht in ieders om- geving te bekomen en kosten zoowat 12 ct. per stuk. De bol wordt op de vérbreeding geplaatst en er wordt water in het glas gedaan zóo ver,1 dat de bol bijna geraakt wordt.Het toestel wordt dan evenals de potten in een kelder of donkere kast geplaatst en daarna in het licht. Nu zijn er onder de lezers wellicht, die geen bloempotten hebben, en glazen te begrootelijk vinden, welnu geen bezwaar! Neem een sigaren kistje, een oud gebarsten sehotelrje of sehaaitjv I 't maakt niet uit wat, en u redt zich evengoed. 1 Ik heb dit altijd eeu prettig werkje gevonden,! en zoo zal het- velen onder de lezers ook we? gaan. Verleden jaar, toen de bollen ook zoo groed'l kpop waren kocht ik er een paar dozijn vo j mijn drie oudste kinderen. Na lien eerst verteld I te hebben hoe ze moesten doen, kreeg ieder van heen er eenige en ik beloofde hun een priis, een belooning voor diegene wie de mooiste bloem had geteeld. Tegen Nieuwjaar hadden zij ieder bloeiende exemplaren en natuurlijk gaf ik ieder een prijs, want ik zei maar, dat ze alle ev mooi waren. Maar ge hadt eens moeten zien hoe die 9, en 11-jarige snaken hun kweekelingen naliep Ze waren er verzot op geworden. Gü ouders, wien het aan tijd of lust out- breekt, zoudt gij ook niet eens zoo iets kunnen? Het. is zoo opvoedend voor TTw kinderen. Ze ke ren jong reeds liefde voor de natuur, voor Oods mooie schepping. Beloof hun een belooning, naar Uw beurs, en koopt eenige goede bollen. Nu zou ik U wel enkele namen van vroege I en late bollen kunnen noemen, zooals Murillo, Witte Zwaan. Due van Tholl, Bomeinsche en miniatuur hyacinten, Darwin tulpen en tal van namen meer, doch beter raad ik Uga naar i bollenverkooper of bestel ze. De advertentie ru- briek geeft vaak handelaren op, en anders wil de redactie onder haar adverteerders wel enke le opgven. Zeg hen, wat en voor welk doel u hollen wenscht, en gü krijgt betrouwbare bol- 1 len. Eerlijkheidshalve wil ik zelf gen adrs- vensters of markthandelaar, als niet wordt ge weten, wie het zijn. Nog vergat ik, dat men van de tal pon meestal drie in een pot zet. In kistjes of stee bakje3 meer, naar gelang van de grootte, cinten meestal één in een pot. doch drir kan als de pot niet te klein is. En hiermede zal thans eindigen, en ik hoop dat deze regels vele er toe zullenbrengen óf zich zelf óf hun kirde eens met dit prettige werkje bezig te Imud FLOKES. -* m - J - "nbrfiW n IE GeVLN DOOK DE MADRIGAAL VEREEN8GING Kaartverkoop en plaatsbespreking dagelijks van 9 5 uur bij de firma A. VERNOUT, Concertbureau, Warmoesstraat 10 en 's avonds aan de zaal. De opbrengst is bestemd voor het Amerik. Comité tot steun der noodlijdenden in België. Naar den beroemden roman van HENRr SIENKIEWICKS Filmdrama in 5 afdeelingen. Tekstboekjes 10 cent per stuk, Hiermede bericht ondergeteekende zijnen geachten begunstigers dat de zaak voorheen RIJBROEK KELDERMAN door hem ondei de firma RIJBROEK op denzelfden voet zal w rden voortgezet. Door voort te gaan met prima werk tegen concurreerende prijzen te leveren, hoopt bij het vertrouwen te blijven genieten, dat hij reeds ruim 20 jaar van u verworven heeft. Onder beleefde aanbeveling, Hoogachtend,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 7