t BINNENLAND NAGEKOMEN BERICHTEN KERKNIEUWS SCHAGEN EN OMSTREKEN Stadsnieuws. een gedenkteeken voor LOOPEN OVER VERBODEN GROND. OPGESPOORD. GETORPEDEERD. NEDERLANDSCH SCHIP VERGAAN. BURüiüKLi jKE STAND „tig is voor één enkele 'der oorlogvoerende partijen. Hij eindigde met te zeggen, dat ondanks den goeden wil, bij de overheden, de oorlogstoestand den abnonr.alen toestand van den H. Stoel nog duidelijker in het licht stelde. Vervolgens werden de monsignori Tonti, nun tius in Portugal; Mistrangeio, aartsbisschop van Florence; Cagliero, apostolisch delegaat in Centraal-Amerika; Frühwirth. nuntius in Beie ren; Scapinelli. nuntius in Oostenrijk-Hongarije, en Gusmini, aartsbisschop van Bologna, tot kar dinalen gecreëerd. UIT Dl] STAATSCOURANT. Bij Koninklijk Besluit is. met ingang van 10 December, benoemd tot burgemeester der gemeente Rijnsburg, J. L. Bos- schieter, niet toekenning van gelijktijdig eervol omslag als burgemeester der gemeenten Goede reede en Stellendam; is aan A S. Keurschct, te Amsterdam, op ver zoek, met ingang van 1 Februari 1916. eervol ontslag verleend als landmeter van het kadaster; is, met ingang van 1 Februari 1916, benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Nieuwendam. F. H Schoemaker, thans commies der posterijen en telegraphie 2de klasse; is, met ingang var 16 December 1915, aan den commies der posterijen en telegraphie 4e jslasse E Giliam. op verzoek, als zoodanig eer vol ontslag verleend. VORSTERMAN VAN OVEN. Op initiatief van de Zeeuwsche Landbouw- Maatscliappij heeft zich een commissie gevormd, om ter eere van de nagedachtenis van den heer G. A. Vorsterman van Oyen, secretaris dier Maatschappij, in de plaats zijner inwoning, Aardenburg, een gedenkteeken voor hem op te richten Dit plan vindt in Zeeland veel bijval. DE KAMERVERKIEZING TE NIJMEGEN. Naar het Centr verneemt, is mr. M. J. C. M. Kolkman voorloopig candidaat gesteld in de R. K Kiesvereeniging Recht voor Allen te Nij- 'geen, en heeft hij verklaard, zich een eventueele .verkiezing gaarne te willen laten welgevallen. Een moordaanslag. Toen de 31-jarige H. JK., vrouw van P. P., die onder de wapenen je, gisternamiddag een bezoek bracht in de woning van haar buurvrouw aan den Boe- remsingel te Rotterdam, kwam diens zoon, de 26-jarige marmerslijper P. A. Z., gewa- j-eud met een bijl uit de keuken de kamer nloopen. Hij sloeg men vermoedt in een laag van waanzin, de jonge man is al eens u een krankzinnigengesticht verpleegd ge- t op de 31-jarige vrouw los en ver ende haar aan het achterhoofd en reehter- lentelbeen. Op het gegil der vrouwen snel- en de buren toe, die de verwonde vrouw en en dader, die getracht heeft zelfmoord te legen door zich met een scheermes in den als en aan den linkerpols te snijden, in de air er vonden liggen. Beiden zijn in het zie- enbuis opgenomen. De verwondingen van e vrouw zijn niet ernstig, doch voor het leven vap den jongen man wordt gevreesd. Bü een twist gedood. Meu meldt one nit Jtcermond: Zaterdagnacht is in de Kapel- lerlaan bet lijk gevonden van den 27-jarigen prbeider J. Houben, uit Melik. Het lijk ver toonde eenige messteken, zoodat waarschijn lijk een twist den moord is voorafgegaan. In verband hiermede zijn als vermoedelijke ders aangehouden zekere N. en zijn twee ns en een Belg. Een tjaHs schip vergaan. Zondagnacht is Vij hevigen storm het bouten tjalkschip van ten Harlinger schipper Pascal in de Zuider- lee vergaan. Het vaartuig was ge;aden met waia en kwam van Amsterdam met bestem ming voor Friesland. Het schip zeilde in het K robbersgat voor Enkhuizen en botste he rig tegen het klipperechip Hendrika, van j.erkes te Wildervank. De opvarenden, onder die de schippersvrouw en twee volwassen Jocbters, werden na eenige moeite door Eer los gered en te Enkhuizen aangebracht. Het chip dreef voor den storm weg en zonk ge rei bij de hofstede. Het vaartuig was niet ^erzekerd, de lading wel. Bange oogenblikhen. Zaterdag keerden dj stormweer de vissehers C. P. Bakjser en Term. Koster Szn., die op de Zuiderzee mos- elen hadden geviseht, huiswaarts. Op den 'obhehoek, een vaarwater ten zuidoosten van Vieringen was de storm zoo hevig, dat liet vaartuig bijna niet meer te 6tureu was. Het roer luisterde ten slotte niet meer. Het boot je 6loeg met een rukwind op het strand. Ver moedelijk door oen lek liep het vaartuig vol water. Pompen hielp niets, tot dat het schip gedeeltelijk op zij sloeg. Schipper Bakker en zijn knecht zochten voor op de plecht nog een veilig plaatsje, doch moesten aldus meldt het N. v. d. D. dit spoedig door bet hoog opkomende wa ter prijs geven. Nu restte hun niets anders dan in den hangenden mast te klanteren. Het schip gedeeltelijk op zij met den mast er ho ven bleef zoo liggen. Tegen den morgen be daarde de wind en werd de zee kalmer. Andere visschers welke aan den oever naar hun schepen gingen uitzien, bemerkten wel dra het ontredderde schip met het volk in den mast. Terstond werd een schip van schip per C. E. Rotgans in gereedheid gebracht en vertrok hb om hulp te verleenen. Hij slaagde er in de arme schipbreukelin gen, welke den goh eel en- nacht in den mast hadden gpzeten en die nat en verkleumd wa ren, te redden en behouden aan wal te bren gen. Het gestrande vaartuig hoopt men bij goed weer te lichten. Een treurig ongeluk. Een treurig ongèr val heeft onder de gemeente N ij kerk plaats gehad. Vrijdagavond, omstreeks 10 uur, zouden de beide zoons van den heer E. van der Poll, met het oog op den hevigen wind, den molen „uitspannen". Toen zij daarmee bezig waren, kwam de molen in verkeerde richting in be weging. De jongste zoon werd door een der wieken getroffen, op de stelling neergesmakt «n er door gedrukt, zoodat hij van 'n aanzienlijke hoogte op den grond viel. Zwaar gekneusd werd hij opgenomen en naar het ziekenhuis te Arnhem overgebracht. Men vreest voor zijn leven. 1 Doodelijke ongelukken. De milicien. O. Zwets is Zondagmorgen, op den Rijksstraatweg Iran Driebergen naar Doorn, bij het passee- ren van de tram van achteren aangereden door een auto, met het gevolg, dot hij een kwar tier na het ongeval bezweek. Op de mijn Oranje Naussau III te Heerlen is de arbeider Van Pol in aanraking gekomen met een afgewaaiden clectrisclien draad, waar door bij werd gedood. BEETSIANIA. Onze stadgenoot de heer mr. II. Pli. 't Hooft, schrijver van „De Student Beets", heeft in liet. dagboek van den jongen Nico- laas nog veel gevonden, dat niet in zijn boek kon. Wij herinneren ons, dat, op den Beets- avond, dien de Vereeniging Haarlem verleden jaar gaf, hij er een en ander van mededeelde en nu verhaalt hij ervan in „Onze Eeuw". Voor de Boets-vereerders en kenners zijner werken is het belangwekkend om liet te ver nemen. Ziehier een fragment: „Reets geeft in zijn dagboek vaak een kantig geteekend oordeel over zijn vrienden en zijn professoren, waaruit de scherpe, soms onbarmhartige opmerker spreekt en blijkt lioe naast zijn liefde voor geestelijke schoon heid hij ook lang niet ongevoelig was voor het uiterlijk, niet alleen van de vrouwen, maar ook van de mannen, met wie hij om- ging. Zoo kon hij som3 onverbiddelijk over hun lichamelijke afwijkingen of gebreken schrij ven, juist omdat het ae-sthetisch schoone in geest en lichaam hem zóo aantrok. Slaan we nu het dagboek open, waar Beets bij gelegenheid van een avondbroodje bij den bekenden R. C. Bakhuizen van den Brink met den philoloog W. G. Brill, die toen nog in de theologie studeerde, maar later tot de letteren overging, samen zat. Met teekenende woorden gaf Beets weer het verschil in karakter en uiterlijk van beiden. Hij zegt dan: „Bakhuizen en Brill, beide heldere starren „aan den académischon hemel, zijn geheel „opposiete wezens. „Brill geheel mystiek, Bakhuizen geheel ratio neel. Brill staat op een hoog standpunt, maar „dtit doet hem het panorama, dat hij overziet, „tusscherbeiden onduidelijk en als in een nevel „beschouwen. „Bakhuizen verkiest laag bij den grond te „blijven en zijn scherpe blik doorziet, wat hij „ziet. „Brill overstroomt u in 't redeneeren met deels „onbepaalde, deels duistere termen en poogt op „alle manieren zijn beschouwing van de zaak „te doen gelden. „Bakhuizen heeft een duidelijkheid en tevens „een zoo bewonderenswaardige eerlijkheid en „onpartijdigheid in 't disputeeien, dat iedereen „hem verstaat en mersehen van een tegenover gesteld gevoelen nooit gekwetst' worden." Dit oordeel over Bakhuizen stemt overeen met dat van Potgieter, die eens gezegd heeft, dat Bak- huizens zinspreuk was: „zijn en niet schijnen." Beets gaat dan verder: „Beide hebben overgroote achting voor poëzie. „Brill ziet, zoekt en vindt er meer in, beschouwt „haar uit een verhevener standpunt, maar Bak huizen heeft beter en zuiverder criterium. De „een poogt te verklaren, wat hij niet begrijpt, „de ander betwist er de waariteid van. „De een ziet de zaken a priori, de ander ver beeldt zich dat en redeneert niet dan a poste riori- „Ook naar het uitwendige geen sterker tegen stelling dan Brill en, zooals hij onder ons heet, „Bakkes. „Brill, klein van persoon met een fijn besne- „den gelaat, vriendelijke blauwe oogen, maar „doordringenden blik. de mond wel wat groot, „maar de lippen fijn; welluidende stem, aange name, hoogst fatsoenlijke spraak, geen onver bogen woord, zachte, uiterst beleefde vormen, „opgerichte houding, vaste stap en alles proper, „en net. „Bakkes, eer groot dan klein, buikig, vettig, „plomp, grof, groezelig, koffiebruin gelaat; Schitterende bruine oogen, maar min of meer „onbeschaamden blik, breede stompneus, onbe- „sneden mond, schorre stem, somtijds overschie tende; los in den mond, onaangenaam van lach, „sterk spuwende, linksche houding, onzekere „gang, slordig in zijn kleeding, met een mislukt „pogen tot iets fraais." Ge ziet hier eenerzijds een scherpe karakter ontleding die den menscherkenner van de Ca mera voorspelt, anderzijds een onbarmhartige realistische persoonsbeschrijving, die niet zou doen denken, dat zij uit de pen kwam van den teen nog in zijn romantisohen tijd staanden jonkman. Hoe 't ook zij. Beets keek door het ruwe uiter lijk van Bakkes heen, en, zooals bekend, werd hij een groot vriend van dezen begaafden man Bakhuizen bracht hem ook in kennis met den jongen Aernout Drost, die door Potgieter met van Effen werd vergeleken, den ziekelijken jon geman, die op de ta'al en persoonlijkheid van Beets, Potgieter en Bakhuizen grooten invloed gehad heeft en die zeker in onze litteratuur-ge schiedenis een nog belangrijker rol zou gespeeld hebben, ware hij niet zoo vroeg gestorven. Het dagboek beschrijft Drost aldus (en wij zien hier weder hoe gevoelig Beeis was voor het uiterlijk van de mensehen, wier levenspad hij kruiste) „Drost heeft een ziekelijk, onbeduidend voor tkomen. Hij is lang, mager, ingevallen borst, „bruin vel, een bril met groote glazen, eenigs- „zins temende spraak, te onaangenamer omdat „de dichter (want dat is de schrijver van „Ber- „mingard van de Eikenterpen"), noch de L, noch „de R naar behooren kan uitspreken, wat geen „aanbeveling zal zijn voor den proponent en het „mij nu en dan zelfs moeilijk maakt hem te ver staan. Voor het overige bemerkte men spoedig „in hem den man van geest, smaak, lectuur en „talent, die hij is. Op aandrang van Bakhuizen „las ik hem een paar secties van mijn „José" „voor." Deze weinig imposant uitziende figuur met zijn hooge kuif, ijzeren bril en vadermoorders (volgens zijn portret het type van den proponent uit dien tijd) had echter een grooten invloed op zijn tij-dgenooten. zooals ook blijkt uit uitlatingen in brieven van Bakhuizen, Beets en Heye. Beets maakte menige wandeling met Drost tijdens diens verblijf in Haarlem, waar hij ge huisvest was in het logement van juffrouw de Boer bij de Groote Houtpoort (thans café Neuf). Op een dezer wandelingen deelde Drost aan Beets mede zijn plan, om met Heye een nieuw maandschrift uit te geven, onder den titel van „de Muzen", waarvan het eerste nummer op 1 September 1834 zou uitkomen en waarvoor hij lie éts' medewerkingInriep, welke deze gaarne verleende. Drost zeide, dat liet tijdschrift ten doel had „iets bij te dragen tot verbétering van den smaak en kritiek in Nederland", een doel dat dit tijdschrift al bestond 't slechts een half jaar, wel bereikt heeft. Dc jeugdige letterkundigen droegen elkaar hun werken gaarne voor en toen Beets bij zijn vriend in het logement aan de Houtpoort sou peerde, las hij Drost den geheelen „José" voor, terwijl deze hem bekend maakte met een paar hoofdstukken van het juist door hem begonnen verhaal „de pestzegen" (later als „de pestilentie te Katwijk" uitgegeven en door Albert Verwey opnieuw bekend gemaakt). Niet alleen genot verschafte de lezing dier pennevruchten, want het dagboek vertelt hoe de voordracht, die met veel emphasc plaats had, een onder hun kamer gelogeerden Rotterdamschen koopman tot wanhoop had gebracht. „Hij lag reeds te bed vóór wij begonnen en geen oog kunnende toedoen, had hij de partij gekozen van te gaan luisteren. Een spotboef zijnde en in het bezit van een stalen memorie, heeft hij in zijn woonplaats de lieden niet weinig vermaakt met het verbaal van twee dichters, die op hoogst pedanten toon elkander verzen voor lazen en daarop hunne aanmerkingen mededeel den. Hij had de hoofdzaak en verscheidene pas sages onthouden en er het noodige biigehangen bij welke gelegenheden onze kostelijke José' en Pesizegen als onzin en onze dierbare personen als cariraturen schitterden" De Beetsiania wat is er sinds zijn ver scheiden reeds veel over Beets geschreven, waar door wij hem beter leerden kennen, ook uit menige biografie! zijn met dit tijdschrift artikel weder met eene belangrijke bijdrage ver meerderd EEN RIJWIEL QNTYREEMD. Tusseben gisterenavond 12 uur en heden ochtend 5K uur is ten nadeele van den heer V. in de Aelbertsbergstraat otvreemd een rijwiel dat stond in het bagagebureau in het Stations gebouw. WIELRIJDEN ZONDER LICHT. Weder zijn een groot aantal bekeuringen wegens het wielrijden zonder licht opgemaakt. MANNUS FRANCKEN NAAR INDIE. Wij vernemen, dat Mannus Francken, onze beroemde middenspeler van H. F. O.,, in de eersto helft van Januari naar Indië zal ver trekken. De Hooge Raad heeft verworpen het niet d-oor Cassatiemiddelen gesteund beroep van P. B., 18 jaar, arbeider te Zandvoort, door den kantonrechter alhier veroordeeld tot 15 boete of 3 dagen hechtenis wegens het loopen, over verboden grond. WYBE ANNE BORGER, t Wij meldden reeds het overlijden van den arts Wybe Anne Borger, onderdirecteur van het Instituut Pasteur to Weltevreden (N.-I.). Nader lezen wij in het N. v. d. D. dat de over ledene behoorde tot de nakomelingen van Bor ger, den bekenden dichter van„Aan den Rijn." In 1913 en 1914 bracht hij zijn Indisch verlof door alUïe-r, -waar de familie van. hem en zijn vrouw woonde. Van hier uit ging hij naar ver schillende hoofdsteden van Europa, om er zicli op do hoogte te stellen van de allernieuwste ontdekkingen in zijn vak. Dr. Borger laat uit zijn allergelukkigst huwelijk twee zeer jonge en lieve kinderen na, ONS HAARLEMSCH MUZIEKKORPS. Wij verwijzen naar eene annonce ter zake van toetreding als lid tot de Concerfcvereeni- ging Haarlemsch Muziekkorps en wekken diegenen op, die 't nog niet deden, om zieh daarvoor aan te melden bij den hoer. M. W. Savry, Nieuwe Gracht 23, vóór of op Donder dag n.s. Het is een Harieam's belang, dat ons Muziekkorps in stand blijve. De jongen, die een paar dagen geleden hij den koekenbakker J. van R. in de Oos terstraat eenige blikken trommels op naam van een ander kwam li alen, die daar echter niets van afwist, is door de politie opge spoord. Het is de 15-jarige loopjongen C. J. H. H., wonende A. L. Dysennokstraat. Te gen den jongen is wegens oplichting proces verbaal opgemaakt. Hij i®. verder ter be schikking van de jixstitre^ gosh-id, omdat reeds eerder zijn plaatsing 'u een Rijksop voedingsgesticht was gel ask OPGEPAST MET DE PAKJES! Een gelegemheidsberichtgever schrijft ons: Dat men wel eens met St. Nicolaas onvoor zichtig pakjes kan maken, ondervond Zater dagavond een jonge dame, die van haar ga lant een pakje gestnurd kreeg- Na allerlei snuisterijen en sieraadjes, wer den uitgepakt 'n 6-tal mosselen, die dadelijk naar de vuilnisbak verhuisden. Later echter bleek dat een der mosselen gemerkt was en dat zich daarin bevond een piukringetje met een diamant erin. De mossel stond liali open, toen het voorwerp er ingedaan was en sloot; zich daarna dicht! Gelukkig werd alles ont dekt eer bet te laat was. GEMEENTEZAKEN Werklieden bfl de Ijsfabriek. B- en W. doen den raad een voorstel om over te gaan tot aanstelling vaV yjme werk lieden bij de ijsfabriek ®an 116 openbaar slachthuis verbonden en om ze °P te nemen in loonklasse 3 Onderwijs. Op de voordracht voor onderwijzer aan de school vior u. 1. o. lett. C zun geplaatst de heeren: C. J. R. Ran van Gorinchem, P. J. Kuipers van Hengelo en Kingeung, van Dordrecht. PROVINCIALE STATEN VAN N00RD* HOLLAND- In de hedenmiddag begonnen wiuterzittiug der Provinciale Staten van Noord-Holland wer den na de opening en de samenstel Img der af- deelingen eenige ingekomen stukken voor kennis geving aangenomen en eenige adressen in han den van Ged. Staten om prae-advies gesteld. Daarna werden eenige agendapunten commis soriaal gemaakt en werden benoemd in de com missie tot redactie van een adres aan H. M. de Koningin inzake wijziging der Provinciale wet de heeren: mr G. A. van Hamel, dr. D. van Embden, mr. M. Slingenberg, S. J. Pothuis en mr. H. Verkouteren. Op eene vraag van den heer VAN BEN- THF.M hoe het slaat met de aangelegenheid van den Zaanlandschcommtmicafieweg ant woordt namens Ged. Staten de lieer KAPPEY- NE, dat Ged. Staten de zaak in handen namen trC een plan vorm don dat echter nog niet kon worden uitgevoerd, omdat men van belangheb benden nog geen definitief antwoord heeft ont vangen. Daarna is de zitting verdaagd tot 21 Decem ber des voormiddags half elf. DE R. K. MILITAIREN-VEREENIGTNG. Do plechtige opdracht van 1.43 nieuwe leden ouzer R.K. Militairen-Vereeniging heeft giste renavond in de St. Josefskerk op treffende, stichtende wijs plaats gehad. De ZeerEcr Heer Noordnian, directeur der Vereeniging, geassisteerd door den WelEerw. Heer Caarls celebreerde hot feestelijk Lof, waaronder zeer mooi werd gezongen door een koor van solda ten, onder dc als altijd keurige leiding van kapelaan Ciclcn. De Eerw. Directeur sprak bij de Opdracht de nieuwe leden op hartelijke en pakkende wijze toe, een woord, dat blijkbaar indruk maakte. Na het Lof werd in het Gebouw der R. K. M. V. een uiterst gezellige feestavond gehou den, die door een groote menigte van onze Eoomsehe soldaten werd bijgewoond. Verder was aanwezig een deputatie als vertegenwoor diging der R. K. Onderofficicien-Vereeniging, en eenigo bestuursleden. Met een leuk tooneelstukje „De Schaapher der," met zeer goed uitgevoerde voordrachten, als „De Gezelligheid," „Dat hebben wij," „De piedzïertrein," met keuriggezongen liederen w.o. „Moederke alleen" bijvoorbeeld zeer ge roemd mag warden, en voorts met waarlijk ver rassende en allerleukste goocheltoeren van den prestidigitateur van Houten ,die ook een aller aangenaamst en vermakelijk causeur bleek te zijn, werd de avond op de vroolijkste en gezel ligste manier doorgebracht. Men amuseerde zich blijkbaar voortreffelijk, en.... de meer dan rijke „traetal,iea" die op zoo gulle wijs den soldaten werden aangeboden, deden natuurlijk daartoe óók wat bij. Het was sclieiden's tijd vóór men er om dacht, en het gemeenschappelijk avondgebed tot. sluiting van het feest kwam menigeen wel wat vroeg voor!. Een collecte voor Z. H. den Paus bracht 25 op, die aan de „N. Haarl. Courant" zullen wor den bezorgd voor hare inschrijving. Bij diit verslag mag ten slotte een hartelijk woord van dankbaarheid, uit naam van Direc teur, bestuur en militairen, niet worden verge ten aan het adres van de milde weldoeners die door hun rijke gaven een zoo feestelijke viering als die van gisterenavond, in ieder opzicht zoo voortreffelijk geslaagd, hebben mogelijk ge maakt. BEKRONINGEN. Op de hier gehouden Pluimveetentoonstelling behaalden in de afdeeling Hoenders de heer P C. Misset 5 eerste, 4 derde prijzen en een zeer eerv vermelding; de heer J. van Booren 13 eer ste prijzen, vier 2e prijzen de heer J. Wulf 2 eerste, 2 tweede prijzen, 1 derden prijs en een zeer eerv. velrmelding; de heer W. Nieuwenburg een 2den en een 3den prijs; de heer W. H. van d. Wel een 2en prijs; de heer B. J. Buma een tweeden en een derden prijs. In de afdeeling konijnen behaalden verschil lende personen ie, 2e, 3e prijzen of een zeer eervolle vermelding. De bekroningen vormen een lange lijst. Over 't geheel kan deze tentoon stelling der Vereeniging tot bevordering van Nut- en Sportkonijnenteelt N. E. S T. als goed geslaagd beschouwd worden. HET ST. NICOLAASFEEST IN DE BRON. Dank zij de welwillendheid van den ka pitein Schregardus, zal het St.-Nicolaasfeest van mej. Mary Fleischmann morgenmiddag in het Brongebouw door de muziek van het Depot Bataljonsmuziekkorps worden op- luisterd. Kinderen d,ie veel gekregen hebben met St.~Nicolaas aldus voegt juffrouw Fleisch mann aan deze medcdeeling toe mogen wellicht een stuk ander speelgoed geven, om daar een arm kind gelukkig mee te maken. DE CURSUS DER K. S. A. De veertien dagen zijn weer omgevlogen. En morgenavond wacht ons dus weer een heerlijk geestelijk genot: de voortzetting van den cursus van de K. S. A. in onze stad door den weleerw. kapelaan Willenborg. over de Katholieke ge loofswaarheden te houden Tijd en plaats bekendgebouw St. Bavo, half negen. FAILLISSEMENTEN. Door de Arr. Rechtbank alhier is bij vonnis van heden in staat van faillissement verklaard J. Mooij, winkelier en venter in galanterieën, wonende te Oostzaan. Rechter-commissaris Mh. P. J. O. van der Muelen. Curator Mr W. Slingenberg BURGERLIJKE STAND. Geboren: 4 Dec. d. van C. M. Gigengack— Viëtor. 6 Dec. d. van L. Meij—van Zweden. z. van A. Hinsbeek—Glas z. van S. L. van Muscherv. d. Aar. 7 Dec. d. van H. P. Abbink—Bamhoorn. „Als wij nagaan wolk ongelijk het Euro« peesche conflict toebracht aau de Katho* li' ko zaak en den Heiligen Stoel, zal ieder de zwaai ie ervan ei kennen en de afbreufc aan de waardigheid van den Paus. Reeds beklaagden we ons er over, dat de positie van den Paus eon zoodanige is, dat hem! geen volledige vrijheid is vergund, welke toch voor de regeering van de Kerk nood zakelijk is. Zij, die Italië regeeren, hel> ben hot niet laten ontbreken aan goede bedoelingen om de bezwaren tegemoet te komen, maar juist daaruit blijkt duidelijk, de positie van don Paus, die afhankelijk is van civiele autoriteiten, terwijl bij een wisseling der gezaghebbende mannen of van de omstandigheden de positie weer ongun stiger nog kan worden." EEN VliEDESMANIFEST VAN BRYAN. LONDEN, 7 Dec. De -„Times" verneemt uit Washington, dat Bryan een manifest heeft gepubliceerd, waarbij president Wil son met klem wordt uitgenoodigd onmiddel lijk als bemiddelaar tusschen do oorlog* voerenden op te treden. DUITSCHLAND EN DE UNIE. LONDEN, 7 Dec. Reuter seint aau eenige bladen, dat de „Daily Tel." uit New-Yoik verneemt, dat de „Tribune" en „Express" van meening zijn, dat de republikeinen in Senaat en liuLs van afgevaardigden onmid dellijk een voorstel zullen doen om den president der Vereenigde Staten uit te uoo- digen alle diplomatieke en andere betrek kingen met de Duitsche regeering af te breken totdat zij „de „Lusitania"-misdaad" heeft gedisavoueerd en toestemt de kwestie der schadevergoeding aan het Ha r sMio Iiof voor te leggen. LONDEN, 7 Dec. Het stoomschip „Umeta" uit Engelsch-Indië is tot zinken gebracht: 5 officieren en 47 inlanders worden ver mist; 49 personen zijn gered. LONDEN, 7 Dec. (Part.) De Nederlandsche schoener „Geziena" met een'lading hout op weg van Noorwegen naar West Hartlepool heeft op de Beaconraten schipbreuk geleden: de beman ning is gered. BINNENLAND. BRUG INGEZAKT. Men meldt ons uit Koog u.d. Zaan: Gister middag brak van de dubbele klapbrug over de Zaan een ketting. Hierdoor zakte een gedeelte van de brug weg. Het scheepvaartverkeer wa» echter niet gestremd en persoonlijke ongeluk ken hadden niet plaats. Hedefnmorgen had men de brug, nadat zij op- gehesclien was, weer hersteld. AARDSCHUTVING OP SUMATRA. Uit Den Haag wordt ons geseindEen heden bij de regeering ontvangen telegram van den Resident van Tapanoeli meldt, dat te Tanahba- toe (residentie Tapanoeli) op 27 Nov. een aard- scliuiving heeft plaats gehad, gepaard gaande met e«u overfltrooming. veroorzaakt door de Aeksilongod. 66 Personen worden vermist, no Huizen, waaronder de inlandsche school, zijn vernield. De verbinding van Padang en Sidem- poean met de zeekust is op verschillende plaat sen verbroken. BUITENLAND. Z. H. DE PAUS OVER DEN OOItLQG. ROME, 7.Dec. (Part.). In ziJn tö^sprank zeido Z. H. d® Paus nog, dat het beste mid- del1 om een vrede tot stand te brengen is, de gedachtenwisseling direct en ïndnec uitgaande van welwillendheid en rustig ove - leg, 'waarbij met het streven van alle par tijen rekening wordt gehouden. De laus veik'aarde, dat deze bemiddeling door ae oorlogvoerende partijen moet worden tot stand gebracht en dat daarbij welwillende concessies worden gedaan, zelfs met eenige opofferingen, omdat het voortzetten van dit bloed vergieten het begin van Europa's val zal beteekenen. ROME, 7 Dec, In zijn toespraak, waar van wij hierboven reeds een korte samen vatting gaven, zeide Z. H. d,e Paus vol gens èert Reuter-telegram nog: PASTOOR F. X. W. BULT. Het Centrum kan berichten dat de toestand van den Z.Eerw heer Bult, pastoor te Barne- veld, zeer vooruitgaande is. De verlamming, waardoor pastoor Bult op den middag van den dag, waarop hij 's morgens de lichte beroerte hdïl, werd getroffen en die zich over de linkerzijde van het lichaam uit strekte, is grootendeels geweken. De zieke is steeds bij volledig bewustzijn geweest, ook tij dens de bediening. Voorloopig is rust de eerste vereischte. Door de parochianen en voorts van ver buiten de grenzen der parochie wordt groote belangstel ling in den toestand van pastoor Bult betoond toond. BLOEMENDAAL. Geboren: D. van J. M Kaars Sijpesteijn-Holst. Z. van D. J. Elde ring-Reniers. OndertrouwdA. J. Langhout en L. E. Krats. Getrouwd: N. van der Werff en A. Kohner. OverledenE. J. Craamer, 53 j. G. Ruiter, 45 j. - M. E. Worst, 75 jaar. NOORD-SCHARWOUDE: over de maand Nov. jl. Geboren: Johannes, z. v. Theod. Rüsser en van Catharina Jonker. Ondertrouwd en getrouwd: Geene. Overleden: Pieter Bakker, 20 jaar. WORMERVEER. Geboren: z. van K. van Straten en M. Harrevelt. d. van K. Bar- tels en G. Koopman. z. van F. H. H. Peet en M. C. Dutré. d. van H. R- van Megen en C. M. Peters, wonende te Millingen. Ondertrouwd: J. J. Boot en G. Smit. W. Dekker, van Amersfoort, en M. Hartog. H. Bruins, van Krommenie, en I. Jaapiee. Gehuwd: D. Mik, van Krommenie, en K. Brnijn. ASSENDELFT. Geboren: d. van J. Al en A. Kroon. HAARLEMMERMEER. Geboren: z. van J. Vervoet en W. Mostert. z. van P. I Luijben en M. E. van der Wiel. z. van C van Velzen en G. Luke. d. van L. Kloot wijk en A. Monis. z. van E. Harmsen ei IC. Leendere. d. van L. van der Voet ei P. Schalk. Ondertrouwd: K. Versteeg en A. Bieshcu- veL ..Overleden: J. van Dongen, 79 jaar, geh, met C. vt. Velzen. Pieter, 7 maanden, z. van P. Loddeina en M. Tempelman- Hoefijzerverbond. De verkoop van hoefijzer- speldies ten bate van het te bouwen Kmderher- Ripllinpsoord te Nunspeet, heeft hier de som van f iö0?66y2 opgebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2