TWEEDE BLAD Vloerzeilen Gevaarlijke Vrienden. jd™; w "rsStez-ssrE P. J. JANSSEN, BINNENLAND KERKNIEUWS SPORT EN WEDSTRIJDEN LEGER EN VLOOT VikCIE UIT DE PKv. FINANCIEELE BERICHTEN UIT DE ZAANSTREEK FEUILLETON Anegang h. Warmoesstr. DINSDAG 7 DECEMBER 1915 HH Pro-dit of -das? Men weet: met het „Bloemendaalsche Week blad" kunnen wij het op verschillend gebied Vaak nooit eens zijn. Daarom doet het ons te meer goed, als we er eens een beschouwing in vinden, die wij volmaakt kunnen onderschrijven: et is 'de volgende, over de vraag of de Neder landers pro- een der oorlogvoerenden moeten wezen „Het wezenlijke Nederlandsche volk -hecht zelf niet aan stemmingen, het heeft een oordeel, nuchter en billijk. Het begrijpt, dat zijn onafhankelijkheid alleen aan eigen kracht en eenheid hangt, en dat al het an dere de buitenkant raakt. Het is niet pro- Duitsch, want het heeft sympathie met de Belgen, die lijden zooals in den tachtig- jarigen ooriog de Nederlanders leden, het is niet pro-Engelsch, want de Engelschen zijn nog altijd de Engelschen van den Boeren oorlog, het is niet pro-Fransch, want onder Frankrijk heeft ons volk zelf meer dan een maal geleden tot diep in het hart. Het is in wezen ook niet eenzijdig anti- een dier drie, het weet zeer goed de deugden van elk van dezen, van hunne ondeugden te onderscheiden. Ons volk is' wezenlijk pro- Nederlandsch, daar is alles mee gezegd. Eerbied heeft ons volk voor daden, voor handelen, voor het voorbeeld geven, in de richting van, zooals een werkman het uit drukte „tot één kloen" samengroeien van alle landgenooten, van alle Nederlandsche strevingen. In die richting gaan de wen- schen. Daarbij is de houding die van werk zaam wachten, de stemming ernstig. Wee hem, die dit volk houdt voor een kleine macht en naar dat scheeve oordeel handelen zou! Al het pro- en anti-gepraat en ge schrijf over deze of gene vreemde natie, lijkt ons daarbij vergeleken waardeloos niet al leen, maar kinderachtig." Alléén vergeet de schrijver van het boven staande één ding: dat dit ons nuchtere, billijke, pro-Nederlandsche volk voor een deel althans het deel dat zich het meest door' gevoels- politiek laat meêsleepen wel kan worden op geruid en meegesleept door 'n minder-nuchtere, een minder-billijke, een minder-pro-Nederland- sche macht, diede on-Nederlandsche Ne derlandsche pers heet! Men kan het gedoe van deze pers (De Telegraaf en trawanten) waarde loos en kinderachtig noemen in wezen is het dat, maar wat de gevolgen betreft kan het uiterst gevaarlijk zijn, nog niet zoozeer omdat wij er oorlog mee zouden- kunnen krijgen, dan wel omdat het ons goede volk in den grond bederft. En daarom zijn de Schröders' en de Holderts zulk een ramp voor de Nederlandsche natie! DB NIEUWE GOUVERNEUR-GENERAAL VAN NED.-INDIE. L De nieuwbenoemde gouverneur-generaal van Viederlandsch indië, mr. J. P. graaf van Lim burg Stiruin, is thans met zijn gezin in den Haag aangekomen, teneinde 24 januari per Stoomschip „Insulinde" de reis naar Indië te aanvaarcen, waar zijn aankomst 17 Februari verwacht werd. CORRUPTIE? De Haagsche berichtgever van de Tijd schrijft: In de tweede Kamer heeft de heer Schaper het vermoeden van corruptie zelfs in de kringen der Kamerleden openlijk durven uitspreken. Hij herinnerde o. a. aan hetgeen „de Tele graaf' in ditzelfde verband o. a. heeft geschre ven over het Kamerlid de Jong. Naar ik verneem, heeft de Minister van Land bouw naar een en ander een uitvoerig onderzoek ingesteld en alles als laster bevonden. Men verwachte daarover rehabiliteerende me- dedeelingen van den Minister bij de behandeling van hoofdstuk X. EEN DUUR ZETELTJE. Een rijk man, uit Indië teruggekeerd, die in den Haag van zijn werk ging uitrusten, kreeg, naar „De Controleur" mededeelt, van een „poli tiek agent" aldaar een schrijven, waarin o. a. de volgende passages voorkomen: „Zooals u weet, heeft juist de Tweede Kamer een groote behoefte aan practische zakenmen- eohen, aan werkers, die getoond hebben wat ze Waard zijn. U zou ongetwijfeld in ons Parlement een schitterend figuur maken." Goedkoopst adres voor Adv. En dan verder: „In het bedoelde district werd de candidaat der Rechtsche partijen de vorige maal met een zeer kleine meerderheid gekozen. Wordt er thans een vrijzinnige gecandideerd, die zelf voor een groot gedeelte in de kosten van zijn verkiezing kan bijdragen, dan zijn wij van zijn verkiezing verzekerd. Die kosten worden getaxeerd op f 60,000." Goedkoop zijn de vrijzinnige agenten niet. Wij kunnen er niet tegen op bieden 1 VERBLUFFENDE STAALTJES. In een artikel: de kleine Middenstand en de belastingen, in de „Volksbanier", worden eenige verbluffende staaltjes medegedeeld omtrent de manier, waarop dezelfde Regeering die de belas- tingschroef hoe langer hoe steviger aandraait, aan den anderen kant het geld der belasting betalers het raam uitsmijt, dikwerf 'om enkele personen daarvan een voordeel in den zak te stoppen. Wij ontleenen er het navolgende aan Zoo is het thans algemeen bekend geworden, dat een gepensioneerd Indisch ambtenaar van 1885 tot 1913 in het Ministerie van Kolonië/z werkzaam was als waarnemend administrateur op een salaris van 4800. Dat kwam voor hem voordeeliger uit dan een vaste benoeming, omdat hij nu zijn Indisch pensi'oen ten volle kon be houdend. Intusschen is de tegenwoordige Minister, de heer Pleijte, opeens tot de overtuiging gekomen, dat deze ambtenaar niet gunstig behandeld is en werd hem na het uitbreken van den oorlog een gratificatie van 2400 toegekend, teneinde hem in staat te stellen bijna zonder eenige opof fering een nieuw pensioen van f 2000 te ver krijgen. Daargelaten het onrechtvaardige, wat in 't geval zit, zal zulk een bevoordeeling van enkele guldens den belastingbetaler niet direct scha den, maar het feit teekent voldoende de weinige kennis van huishouding door de Regeering. Zoo zagen wij bij 't begin der mobilisatie, toen de paarden ter keuring werden geleid voor de Regeering, een paard, hetwelk de eigenaar een jaar geleden voor f 200 als afgekeurd paard van de artillerie had gekocht, thans voor f 500 door de Regeering terugkoopen! Voor een perceel, door een der militaire auto riteiten tijdens de mobilisatie gehuurd, dat een huurwaarde van hoogstens 150 had, werd een huurprijs van f 850 betaald! Een directeur eener gevangenis gebruikte in een half jaar voor sanatogen, Vichy- en bitter- water ten laste van den lande 125! Een collega van deze gebruikte in één jaar tijds 50 flessen en Vichy-water. Aan tal van amb tenaren bij gevangenissen wordt tandpoeder haarwater en Eau de Cologne verstrekt. Alles op' kosten van het Rijk! De Regeering, die over een eigen drukkerij kan beschikken, de Landsdrukkerij, liet haar bui- tenlandsche passen drukken bij een particulieren drukker én betaalde daarvoor f 10,000 per jaar te veel, waaraan ten slotte de Rekenkamer een eind heeft gemaakt! Voor den Veldpostdienst werd in het begin 1915 het chassis van een automobiel voor onbe- paalden tijd gehuurd tegen f 55 per dag. De eerste declaratie liep over ongeveer vier maan den en bedroeg ruim f 6500 Er wordt hier voor dus veel meer betaald dan het gelieele chassis kost, terwijl in 1915 iedereen wist, dat de mobilisatie nog maanden zou duren. De huur gaat steeds door Een fortuintje voor den eigenaar, ten koste van het algemeen. En zoo zijn er tal van voorbeelden meer, Waar mede we maar willen te kennen geven, dat de Regeering niet voldoende thuis is op het gebied der economie. Daaraan voegt het blad toe, dat op één punt echter door de Regeering de zuinigheid op con sciëntieuze wijze wordt toegepast, nl. wanneer het de uitbetaling harer eigen menschen betreft. Het Rijk is gewoonlijk zeer zuinig wanneer er sprake is van loonsverhooging voor zijn eigen werklieden of zijn lagere ambtenaren. Dezen weet ze op bijzondere wijze in de zuinigheid aan te bevelen. En nu moge men daartegen aanvoeren, ver klaart het, dat een verhooging voor het Rijksper soneel met groote kosten gepaard gaat, daar- ;/rve5 ®taat> bet Rijk als groot-werkgever m deze het voorbeeld heeft te geven. De gdden 2ijn in alIe &eva! goed besteed! wordin daarvoor «Rgegwen, groot ieder vevanS'J^ «^gelijke uitgave is in beelden hierboven ^antw?orden dan d* voor- gSmeten geïS frm°en,d' h« weg- Wanneer het Rijk de tering naar a» iniS'f 611 a>l1<eV die u'tgaven deed "die in t belang van 't algemeen waren zou' een an e toestand worden geschapen. Het personeel in dienst van het Rijk zou ziin deel kunnen krijgen, wat het rechtmatig toekomt en de Middenstand zou bevrijd worden van eeri drukkend belastingstelsel, waaronder hij gebukt gaat, terwijl hij daarenboven door een meer koop krachtige cliëntèle op betere wijze aan zijne ver plichtingen aan den Staat zou kunnen voldoen. BIOSCOOP-CENSUUR. Vier van de vijf te Utrecht bestaande bios coopdirecties hebben aan B. en W. bekend ge maakt, dat zij in den vervolge geen ge bruik meer zullen maken van de gelegenheid de goedkeuring van B. en W. te verkrijgen op hun lichtbeeldenvertooningen, teneinde personen be neden de 16 jaar te kunnen toelaten. Zij zullen nu in het geheel geen kinderen meer onder de 16 jaar toelaten, ook niet op middagvoorstellin gen. Tot dat besluit veilclaren zij gekomen te zijn door de ondervonden inconsequenties van de door B. en W. ingestelde bioscoopcommissie, die films van geheel gelijken aard en strekking dan goed-, dan afkeurde. Fabrieksbrand. In dien nacht van Zater dag op Zondag ontdekten buren dat er brand was in het kantoor der firma Boelaars en Zoon, sigarenfabrikanten te Btratum bij Eindhoven. Men drong met den nabij wonen den meesterknecht het kantoor binnen om het vuur te blnssehen en de boeken te red den,, dioch dit bleek bij gebrek aan voldoende water onmogelijk. Aangewakkerd door den hevigen zuidwestenwind stond weldra ook de€ fabriek in lichtelaaie. De brandweer -wist de meesterknechtwoning, die vlak bij de fabriek ligt, te behouden. Kantoor en fabriek met alle materialen, sigaren, tabak en boeken gingen verloren, slechts de naakte muren bleven staan Alles was op beurspolis verze kerd. In de haast. De bejaarde werkman M. Smit te Steenwijik, liep Zaterdag in haast op den hock van de Oester- en die Kerkstraat tegen een met paard bespannen wagen van de firma Talen in. Hiji kreeg een slag van het span tegen die borst, werd op dien grond geworpen en daarna overreden. Met een paar gebroken ribben, een gekneusd, been en en kele andere kwetsoireni, werd de man bij een geneesheer binnengedragen. De oplichting- te Breda. Wij meldden reedis met een enkel woord dat te Breda iemand eenige winkeliers voor honderden guldens heeft opgelicht. Omtrent deze zaak wordt nader gemeld, dat de politie er achter was gekomen, dat bedoelde' persoon, die bad voorgegeven Baron Van Heeckeren van Mo- lencate te zijn, Vrijdagavond met den laat- sten trein naar Oosterhout was vertrokken met medeneming van de in de verschillens do winkels gekochte en niet betaalde artike len. Zaterdag vertrok daarop een Bredasclie politiebeambte naar Oosterhout tot nader onderzoek, waaruit bleek, dat de gezochte persoon een zekere S. was, afkomstig uit 's Gravenhage en ambtenaar bij de posterijen eil telegrafie te amnetLou/ksY eer. loen S. den politiebeambte zag aankomen, wist bij te ontvluchten door met een fiets den. weg naar Raamsdoniksveer op te rijden. Daar aangekomen reed, hij tot aan het water, ontkleedde zich gedeeltelijk, en sprong in de rivier. Alle pogingen tot redding mislukten en eenigen tijd daarna werd zijn ljjJc opg»- ba.ald, hetwelk naar Breda werd vervoerd ter gerechtelijke schouwing. Op de kamer van S. werden alle ontvreemde voorwerpen onbeschadigd teruggevonden. Het mijnengevaar. In November jl. zijn op onze kust 47 mijnen aangespoeld, waarvan 28 Engelsohe en 15 Duitsche, terwijl van het restant de oorsprong onbekend bleef. In bet geheel zijn thans op do Nederlanidfeohe kust aangetroffen 727 mijnen, aldus naar oor sprong verdeeld; Engelsdhe 881, Fransche 57, Duitsche 112, onbekende oorsprong 177. dient te worden gemaakt voor die onderof ficieren van den landstorm, die den bepaal den diensttijd van twee maanden nog moe ten doorloepen. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft den Weleerw. heer P. J. A. v. d. Dammen, kapelaan te Dordrecht, opgedragen een nieu we parochie op te richten te Dordrecht Vcorts heeft Z. D. D. den Weleerw. heer Th. H. G. Bremer ontslag verleend als ka pelaan te Wateringen en alB zoodanig be noemd den Weleerw. heer F. H. J. A. Cor net en benoemd tot kapelaan te Spierdijk den Weleerw. beer H. W. Th. Hoorneman, pries ter van het Aartsbisdom Utrecht. VOETBAL. E.D.O.—SPARTAAN 8-8. Beide elftallen zijn volledig. E.D.O. begint met liet eerst aanvallend op te treden, waar bij blij-kt dat de achterhoede van de JDe Spartaan" ndet al te zeker is. Na een kwar tier spelen doelpunt E.D.O. Dit' wiordt vijf minuten later herhaald. Met den stand 2—0 wordt dan rust gehouden. Direct na de rust pakt de Spartaan-voor hoede het zaakje beter aan, dioch verschil lende kansen worden niet gebruikt. Als dan 10 min. gespeeld is, weet Verpoorten een te- genpunt te maken. E.D.O. geeft bet ook nog niet op en maakt zelfs nog een derde doel punt. 3—1. Tegien het einde is De Spartaan weer sterker en weet De Vries als nog slechts 5 min. gespeeld moeten worden, het tweede tegenpunt te maken. Hierna doel punt De Lange nogmaals. Twee minuten la ter komt het einde met een gelijken stand en hebben beide partijen de puntjes gedeeld. Bjj E.D.O. viel bet voorhoede-spel op. De ranglijstjes. Westen; Eerste klasse: DE LANDV EERLICHTING jggg ]\1ET KLEIN VERLOF. Het Ned. Correspondentiebureau meldt: 17 dezer zullen do dienstplichtigen van 'de landweerlichting 1909, het kader inbegrepen, in het genot van voorloopig Iele in verlof wor den gssteld. Aan landweerplichtogen m vasten dienst van den staat, van een provincie of gemeen te mag niet worden toegestaan onder de wapenen te blijven. Voor dienstplichtigen, aie voorloopig niet met verlof wenscben te vertrekken, geldt het zelfde als voor de hchtmg .yOB. Ook van de landweerlichtmg 1909 kan het kader in aanmerking wordien gebracht voor instructiediensten b« den vrijwiligen land storm. j- Aan verlofgangers» «ie op eigen kosten wensdhen te reizen, kan vergund worden in den avond van 16 dezer te vertrekken. Landstormkader, dat indertijd vrijwillig onder de wapenen bleet, kan desverkiezende Noord-Holland. Het doel van den rit is de hoogst moge lijke regelmatigheid in het rijden te betrach ten. Geredenwordt over een traject van on geveer 61 KM;, te weten van de 6tart te Slo ten (N.-H.) 'rond den Haarlemmermeerpol der over den ringdijk naar bet nader te noe men eindpunt. Een wegkaart, met daarop aangegeven 20 plaatsen als herkenningspunten, waarbij ver meld de onderlinge afstanden, wordt iederen deelnemer verstrekt. De rijders worden in twee groepen ver deeld en starten op twee verschillende plaat sen, welke ongeveer tweehonderd meter van elkander gelegen zijn, en vertrekken in te genovergestelde richting naar bet eindpunt, dat jui6t in het midden van bovengenoemd© 200 meter tusscheiiruimte gelegen is. Aan rijders van beide groepen wordt een "gelijk 6tel van verschillend gekleurde her- ker.ningsteekenen uitgereikt. Ieder rijder ontvangt een gekleurd k entee ken, hetwelk aan de voorzijde van zijn ma chine wordt bevestigd, benevens een tim mer, dat aan den arm gedragen wordt. Wan neer rijders met eeu gelijk gekleurd ken toe ken elkander ontmoeten, stappen zij af en noteeren op de hun bij den start verstrekte controlekaarten, onmiddellijk eerst den tijd van ontmoeting en dan den stand, volgens eigen verzegelden afstandswijzer en horloge, wel te verstaan A op B's kaart B'e standen en omgekeerd, en onderteekenen die. A en B beiden gelijk kleurkenteeken dra gende, worden door genomen maatregelen niet op gelijken tijd gestart en zullen elkan der zelfs, wanneer zij even regelmatig rijden, niet juist op de helft van het traject ont moeten. Ter vaststelling van de te rijden gemid delde snelheid worden de rijders in 3 eatego- riën verdeeld, n.l. de 6olo-rijders met moto ren béneden 500 kub. ic.M., solo-rijders met motoren boven 500 kub. cM. en zijspanv agens driewielers, eyclecars. De gemiddelde snelheid wordt bij de - ;.rt en in verband met de weersgesteldheid Le kend gemaakt, en zal de 35 K.M. per uur niet overschrijden. HOCKEY. De uitslagen SCHOTEN. Regeeringsgroenten. De regeling met Haar lem nopens de betrekking en verst re: king van regeeringsgroenten is tot stand gekonu-u. Gisteren hebben de groentenbandclaren al- zoo niet besteld. Van de volgende week af zullen ze de groen ten rechtstreeks van de eommissionnairs V Haarlem betrekken. Tot dien tijd zullen de rechtstreeks door Schoten betrokken groen ten toereikend zijn. Gisteren is weder een wagon aangekomen. SLOTEN. Geldleening. Onze gemeente heeft eens 1.36 tijdelijke leening van 70,000 aangegaan. SANTPOORT. Strooperü. Door den R. V. W. P. B. A. i» in het jachtvelld alhier tegen, een tweeta. personen, J. B. W. en W. LU procesve opgemaakt wegens bet bemachtigen schadelijk gedierte: konijn, door middel v fretten en buidels. Vier der buidels wer in beslag genomen. 8—5 1-3 8—2 met verlof vertrekken. uitzondering zijn: Eerste klasse: An,sterdam: Amsterdam—Bloemendaal Aerdenhout: M. H. C.—H. D. M. Reserve eerste klasse. Bloemenldaal: Bloemendaal II—Amster dam IIA - DAMMEN. De op initiatief van den Nederlandschen Dambond uitgeschreven wedstrijden voor West-Friesland werden Zondag in café Jan Pieterszoon Coen to Hoorn gespeeld. De uitslag is als volgt: le klasse. Groep A: D. Eeken, Hoorn, 120. J. Geusebroek, Oosthuiaen, 120. T. O. Mantel, Grootebrock, 8—00; A. van der Wolff, Twisk, 2-2-2. 1© klasse. Groep B: K. de Vos» te Hjoorn, 0—10; K. Mantel, Enkhuizen, 22—0; C. Schimmel, Twisk, 1—0—1; G. Renooy, Lam- bertscliaag, 2—2—1. De diploma's van den Ned. Dambond zijn dus behaald door de heeren v. d. Wolff en Renooy. De wedstrijd voor de 2e kl. spelers wordt 19 Dec. voortgezet. WIELRIJBEN. ROND DE HAARLEMMERMEER. Zondag 12 dezer zal, naar „Autoleven" mededeelt, een nieuw soort regelmatigheids- rit worden verreden rond de Haarlemmer meer, uitgeschreven door de Motorclub w ZAANDAM. Personalia. Onee vroegere stadgenoot, heer Dr. J. van Roojen, heeft tegen 16 1 oember as. eervol ontslag aangevraagd inwonend ssistent aa'n de Klinische afdeel! van den hoogleeraar Dr. Buitenga Binnengasthuis te Amsterdam. WOK MER VEER. Inbraak. Zaterdagnacht is in het kan van de firma Gebr. Gorter aan de Zuid, al hier, ingebroken. Kasten en laden waren ge opend en een goede 100 gulden worden ver mist. Een doos met diverse postzegels bleek niet van hun gading en hebben ze latent staan, terwijl een poging om de brandkast te forceeren, is mislukt De daders zijn tot heden nog niet opgespoord. BEURS VAN AMSTERDAM Noteeringen van 6 December. Staatsleenin gen. NEDERL. pot Ned. WE. Obi. (kl.) 5 Ned. WE. Obl. (gr.) 5 Ned. WE. Oblig. 8% Ned. WE. Oblig. 8 Ned. WE. Certif. 8 Ned. WE. Certif. 2% V.K. L.K. 102% 101K 101.11/16 101% 80 80 69% 69% 69.9/16 69% 61% 61% H.K. 101% 80% 69% 69% 62 Naar het Fransch. 41 Hij sloot de deur zeer zorgvuldig en ging Öen ander voor naar boven. Wij zijn er, zeide hij toen op fluisteren den toon. Ik hoop, dat mijnheer tevreden zal zijn. In die kamer logeerde de vorige tveek een Poolsche dame, een vriendin van toevrouw Bailey. Maar ze is heel onverwacht Vertrokken en daardoor hadden we een ka- toer beschikbaar. Hij zette de kandelaar neer en ging bui gend de deur uit. Chester liet zijn blik over de groote, niet zeer rijk gemeubelde kamer traan met het aangename gevoel, dat de lange, warme vermoeiende dag nu was af- feeloopen. ■la, twas een heel prettige kamer, waar toen toch alles in vond, wat men noodig had den groote, gemakkelijke fauteuil een" klok' ?ie nu op kwart voor één stond, oeu breed* ■"ag bed, dat volgens Fransch gebruik in ®en alkoof stond en dat. er heerlijk koel en ^"nlokkelijk uitzag in het flikkerende lacht de kaars. Toen de hotelhouder hem de kamer wees, had hij het raam, dat wijd open stond, niet gesloten, maar de zware overgordijnen dicht geschoven. Chester vond dit heel goed. Hij a geen lust om vijf uur 's morgens te wor- gemaakt door het naar binnen «in,™ 6 6 Z0ri^cht. Hij wilde nu eens uit- dfvrvbor! want hij was te vermoeid om te bed te gakn.m anders te doen Daar vatten, hoeveel moeite hij er ook toe deed. anj> g 9 woelen en toen hij ein delijk in een zware onrustige sluimering viel, werd hu door vreemde en akelige dro<> men gekweld droemen, w-aarin Svlvia Bailey een hoofdrol speelde. Eindelijk stond hij op en schoof de gordii- nenweer open. De dag begon reeds aan te breken, maar hy hoopte dat de frissche mor genlucht hem in slaap zou doen vallen. Hij ging dus met den rug naar het licht lig gen en sliep werkelijk in. Opeens werd hij wakker doordat hij voel de, neen, doordat hij wist dat er iemand in de kamer was. Zoo duidelijk wns dit gevoel, dat hij opstond en de donkere alkoof, waar in zgin bed stond, goed onderzocht. Er was trouwen® oolc geen ruimte genoeg voor een tv eedien piersoon oin ©r zicli to v©rï>Gr$em, i Hij zei hij zichzelf dat men hem misschien zijn ontbijt had wille» en, daar hij !do voorzichtige gewoonte had, zijn deur op slot te doeu, op een et andere manier zijn 'aandacht liad willen tr6kken- Hij deed de deur dus open en wierp een blik in de leege gang- Maar neen, ofschoon de zon nu hoog aorl hemel stond, was het toch nog heel vroeg-. tHeele Pension Malfait was nog in d«T6 met gedompeld. Chester ging weer ngar bed. Hij voelde zich vermoeid, zenuw»1'tig en onbehaaglijk. Aten slapen was geen sprake meer. Dus lag hij met wydgeopende °°gen voor zich uit te staren en dacht aan feylvta Bailey en aan dc ongewone gebeurtenissen van den vorigen avond. Weer maakte mj m zijn verbeelding den geheelcn avond in bet Casino door. Het was hem bijna als rook hij nog de vreemde- zoetige, benauwd© lucbft ine er in die Bacca- rat-zaal hing en al die vreemde, hem anti pathieke menschen, dtie hij er had giezien, kwamen hem weer voor den geest. Ook Syl via. Bailey zag hij weer duidelijk voor zich, zooals zij daar aan de groene tafel had ge zeten met de stapeltjes goudstukjes voor zieh en met den bl.ilc van iemand, die zich voor niets anders interesseert dan voor bet spel en er geheel in opgaat. Er was in Sylvia altijd eenigszins een geest van verzet geweest, iets dat maakte dat zij heelmaal niet leek op de aondtere vrouwen, die hij kende en juist dat boeide hem en trok hem in haar aan. Zdj was een vrouw, die over bet algemeen wist wat zü wilde en die haar eigen ideeën had. Terwijl hij daar lag, bedacht hij hoe stijf zij op haar stuk had gestaan, waar het haar parelsnoer gold. Chester werd langzamerhand weeker ge stemd. Wat had zij-er gister-avond lief uit gezienmeer dan Bef.... mooier dan hij haar ooit had gevonden. Er was een ongewo ne o iep te geweest in haar blauwe oogen. Oliestel* was slim genoeg om te begrijpen, dat Sylvia zich schaamde omdat zij onder 't spel betrapt was geworden en dat neg wel in zulk gemengd gezelschap. Maar jammer dat die met haar bevriende familie had af gezien van hun plan om naar Zwitserland te gaan! Het zou zoo aardig zijn geweest als zij samen de reis hadiden kunnen maken. Hij kreeg genoeg van in bed liggen. Wat een bange nacht, en ook wat een korte nacht was bet geweest! Hij stond op en bdfeuf zich naar do badkamer, 't Zou heerlijk zijn een bad te kunnen nemen, als was het dan ook op nog zulk een primitieve manier; de zinken kuip was beter dan niets Toen hij na het bad, weer in zijn kamer was teruggekeerd kreeg hij, in plaats van zich opgefriecht te voelen» opnieuw de onaange name gewaarwording, dat hij niet alleen was Ditmaal was het hem alsof een onzichtbaar wezen om hem heen waarde. Het was eeü allervreemdst en alleronbehagelijjkst go- voel.... een gevoel, dat hij nimmer te voren had gehad en dat hem hang maakte.bang hij wist zelf niet waarvoor. Hij begon te den ken, dat hij ziek was.dat er tenminste ieta met in den haak was met zijn zenuwen. Ala hij thuis was geweest zou hij onverwijld een zenuwarts hebben genocstateerd. Lang daarna dacht Chester, als hij de men schen hoorde spreken over spookhuizen, al tijd onwillekeurig aan het Pension Malfait en de vreemde gewaarwording, die hij daar had gevoeld en die te vreemder waren, omdat hij er in de verste verte geen verkla ring voor wist te vinden. Maar Chester vertelde er niemand ieta van, en eigenlijk viel er ook niets te vertel len. Hij had niets gezien, hij had niets ge hoord, het eenige wat hij nn en dan voelde, vooral als hij *6 nachts of in den vroegen morgen wakker lag, was dat een of ander geheimzinnig wezen, worstelde om zich aan hem kenbaar te maken, maar er niet in slaagde Zoolang hij in Lacville was hij bleef er, zooals wij zullen zien langer dan zijn plan was voelde Chester zich op zijn kamer in het Pension Malfait nooit werkelijk alleen en die gewaarwording was dikwijls zoo 6terh, dat zij hem soms bijna te machtig werd. (Wordt vervolgd). NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT H. F. C. 8 4 4 0 12 21—8 1.50 V. O. C. 8 4 8 1 11 11-9 1.37 H. B. S. 7 4 1 2 9 17—12 1.28 D. F. C. 8 4 2 2 10 18-13 1.25 Sparta 6 8 1 2 7 17—9 1.16 U. V. V. 9 8 3 8 9 16-17 1.— Quick 8 2 2 4 6 12-15 0.75 Hercules 6 1 2 8 4 8-16 0.66 H. V. V. 8 2 0 6 4 14—25 0.50 Haarlem 8 1 2 5 4 10—20 0.50 Oosten; Eerste klasse. Quick 9 6 2 1 14 13—4 1.55 Go ahead 10 6 3 1 15 22—9 1.50 U. D. 7 4 2 1 10 15—6 1.42 Tufoantia 11 6 1 4 13 2526 1.18 Bo Quick 7 8 0 4 6 15—17 0.85 Rob. et V. 10 8 0 7 6 25-29 0.60 G. V. C. 10 8 0 7 6 14—27 0.60 Vitesse 8 1 0 7 2 16—27 0.25 Weeten; Tweed© klasse: Blauw-Wit- 8 6 2 0 14 17-6 1.75 E. D. O. 11 7 1 8 15 23—13 1.36 Spartaan 8 4 2 2 10 19—7 IA» A. I'. C. 10 6 2 8 12 26-8 1.20 V. U. C. 10 4 1 5 9 14—24 0.90 Alcrn. Victr. 9 2 2 5 6 15—19 0.66 D. V. V. 9 2 1 6 5 14—80 0.55 Ajax (L.) 9 1 1 7 3 7—28 0.33

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 5