OE LADOBOUWBANX FRANS PERQUIN GEBRs. SM INK Elck wat wils FINANCIEELE BERICHTEN Denk aan KAAIJ..... Teieph. 212 171 Groote Houtstraat LAMPENMABAZIJNEN DE SPAARME-BAMK üe ftederlandsche üreütelhank. Tel. 23. Nieuwe Gracht II, Haarlem Tel. 23. Effecten - Wiesels - Coupons. Den Haag. Nuttige wenken, Spreuken en gezegden. Lachhoekje. Raadsels. LËTÏEREN BN KUNSÏ Adverteert in de N. H. Crf, te UTRECHT Verhuizingen en VrachiWerk Prima Brechcokes voor Centrale ver- warming en prima Anthraciet in diverse afmetingen, tegen de meest coiYCUFPee* rende prijzen. Nieuws Gracht 98 HAARLEM. DEPOSITO-RENTE i Electrische Boek- en Handelsdrukkerij Amsterdam, Haarlem Allerlei. Oorlogsvaria. in tie volkskerk zijn opgegaan. Christus heeft juist tegenover de nationale ICerk van Israël een katholieke, fl.w.z. een algcjneette, heel de wereld oifivattende Kerk gesticht. Zijn apostelen zond Hij uit om-Zijn Evangelie aan alle volkeren te prediken en zo tot Zijn discipelen te maken. De Aposte len wijzen er daarom telkens op in liun blie ven, dat in Christus geen Jood of Heiden, geen Griek of Barbaar meer is, en dat de gemeente van Christus boven deze nationale verschillen staat. Rome mag dit katholieke karakter der Kerk op de uitwendige wijze hebben opgevat, maar zo handhaaft toch de eenheid van heel de Christelijke Kerk en stichtte geen nationale, maar een wereld-t kerk. Het Protestantisme beging van meet nf de fout, deze wereldkerk op ie lossen in nationale kerken, die geheel los naast el kander stonden, zonder cenig verband. De Kerk van Christus werd daardoor Volks kerk; zo nam eeu nationaal karakter aan, te huwde zich met den Staat. De Luthersche Kerk werd Duitsch in hart! en nieren en heeft dan ook buiten de Ger- maansche landen nooit wortel kunnen schie ten. En de Anglicaansehe Kerk was zoo* nauw met liet Engelsehe volksleven verbon den, dat zo, in plaats van den Pans, den Ko ning van Engeland tot haar hoofd koos en door het Parlement haar belijdenis en li turgie liet vaststellen. De eenige, die het ge vaar, flat hier in school, van meet af heeft ingezien en met allen nadruk er tegen ge waarschuwd heeft, was Calvijn. Daarom drong hij erop aan, dat de eenheid van de Protest-autsche Kerken in alle landen zou ge handhaafd blijven; daarom wilde hij dat een algemeen Protestantsch concilie aan die een heid uiting zou geven. Maar zijn stem bleef ou eens roepeuden in de woestijn. Het eenige wat men deed, was een Har- monia Confessionum uitgeven, waaruit de j overeenstemming der Protestantsebe belijdc- j nisschriften zou blijken, maar van een vas ten band, die alle Protest an is eli e Kerken una apou-tg oq -apin mm»?! 'noz iiapntq.T3.\ Dordt deed een oogenblik zien, van welke beteekenis zulk een Gereformeerd concilie bad kunnen worden, maar bij die eene po ging bleef het. Ook de Gereformeerde Ker-i ken in de verschillende landen werden dieu- Cmgevolge al meer, evenals de Luthersche Kerk in Duitschland en de Episcopale Kerk in Engeland, zuiver nationale Kerken, opgaande in liet eigen volksleven, maar zon der gevoel voor de saamhoorigheid van alle Christelijke Kerken. Men weet, lioe' men de Hervormde Kerk in ons land hij voorkeur ni,et als de Christelijke of Gere formeerde Kerk, maar als de vaderland se li e Kerk bestempelt. „Iloe .bitter deze fout zieli gewroken heeft, beeft de historie wel getfoond." BRIEVEN OVER BOUWKUNST. I XXXII. Hoewel bij het verschijnen van dezen blief de tentoonstelling van bouw- en aanverwante kun sten, georganiseerd ter herdenking van het 12e lustrum van het Genootschap Architectura et Amicitia, welhaast tot het verleden zal behooren, meenen wij het toch nog voldoende belangrijk over het tentoongestelde nog een en ander te zeggen. i loewel bedoeld om een overzicht te geven van wat de bouw- en aanverwante "kunsten in ons land in het laatste 5-jarig tijdvak hebben voort gebracht, is er toch werk van enkele buitenlan ders, nl. van een Duitscher, een Deen en een Oostenrijker. En dit is nuttig, daar er nu gele genheid is een vergelijking te maken, en dan valt het spoedig op dat er voor de Hollandsche kun stenaars slechts weinig gelegenheid is zich in •monumentale opgaven te uiten. Laten wij eerst een oogenblik aan het werk der buitenlanders de aandacht schenken. Van prof. Fritz Schumacher, Baudirektor te Hamburg, zijn er een aantal groote, fraaie foto's van openbare gebouwen, waarbij verschillende scholen. Deze foto's doen ons zien op welk een royale, kunstvol monumentale wijze de stedelijke bouwwerken te Hamburg worden opgericht, Veel meer dan ten onzent wordt aan het bouwbeeld- houwwerk een plaats in de architectuur gegeven, j Prof. Anton Rosen te Kopenhagen zondt o. a. ontwerpen en foto's van een observatorium, ten toonstellingsgebouwen en een tuinstad. Architect R. Bitzan uit Bohemen exposeert groote teekeningen in krachtige kleuren, o. a. een geweldig Bismarckdenkmal en verschillende warenhuizen. I Van onze laudgenooten trekt in de eerezaal het eerst het ontwerp van Dr. Berlage voor het monument „Pantheon der Menschheid" de aan dacht. Berlage heeft zich dit ideaal ontwerp gedacht gebouwd na den oorlog in het midden I van Europa op een heuvel in een groote vlakte. Het monument bestaat uit 'n reusachtigen koepel bouw, omgeven door acht geweldige pylonen en terrassen- en trappenaanleg. In den koepelbouw is liet monument der „Menscheneenheid", en zeer j diepzinnig is er in dezen bouw een „galerij der verheffing", „der gedachtenis", „der alomvat- ting"\ enz. Dit ontwerp heeft de socialistische j dichteres mevr. Roland-Holst reeds geïnspireerd tot het schrijven van een dichtreeks, getiteld „Aan de toekomstige Internationale", welke in boekvorm met reproducties van het ontwerp wordt uitgegeven. Verder is er van Berlage het ontwerp voor de uitbreiding Amsterdam-Zuid, een kantoorge-, bouw voor de fa. Wm Muller te Londen, een modelboerderij en een jachthuis. De architecten J. M. v. d. Meij, M. de Klerk en H. Kramer te Amsterdam, vertegenwoordigen een aparte, zeer moderne richting in de Hol- landsche bouwkunst, riet werk nezer architecten heeft een eenigszins buitenlandsch cachet en ver toont, hoewel van frissche oorspronkelijkheid, i veel vreemds in raam- en dakvormen en metsel- 'werk. Het kenmerkendste werk in deze richting is het Scheepvaarthuis te Amsterdam, van van der Meijvan Kramer is tentoongesteld het ge bouw van den Bond voor Minder Marineperso neel te den Helder en van de Klerk enkele blok- ken volkswoningen aan het Spaarndammerplein te Amsterdam, Dit zijn de huizen welke men opmerkt als men met den trein van Haarlem naar Amsterdam reist en welke reeds menigeen !de vraag hebben doen stellen; „is dat nu een dak op die huizen of niet?" Geheel in. tegenstelling met dit werk is het harmonische werk van den architect de Bazel, hetwelk vooral in zijne landhuizen van uitste kend nationaal karakter is en welke dan ook zoo goed in het Hollandsch landschap passen. Bij de tentoongestelde landhuizen zijn er enkele uit onzen omtrek, o. a die te Heemstede aan de van Merleniaan. bekend uit den gevelwedstrijd en een zomerhuis te Zandvoort. Van het meer monumentale, werk zien we de ontwerpen voor de Rotterdamsche raadhuisbouw en het kantoor gebouw der Hei de-Maatschappij te Arn.iem. De katholieke kerkelijke kunst is niet ruim ver tegenwoordigd, er is slechts werk van Dr. Kuy- pers, Jan Stuyt en Kropholler. Van Dr. Cuypers zijn er eenige potloodteeke- ningen voor altaren en van een kerk, van Jan Stuyt de gebouwen der Heilig Land stichting bij Nijmegen en van Kropholler de kerkbouw van Scheveningen en Beverwijk Het is natuurlijk niet mogelijk over al het tentoongestelde iets te zeggen, maar we moeten nog vermelden de arbeiderswijk tuinstad „Hei-j- plaat" bij Rotterdam, van den architect Baan- ders, hetwelk een aardig en vriendelijk gearran geerd woningcomplex te-zien geeft, de architec tuur der woningen is wèl verzorgd en van een goed Hollandsch karakter. Nu nog iets over de aanverwante kunsten Johan Thorn Prikker, Hollander van geboorte, sedert jaren echter reeds wonende in Duitsch land, legt zich buiten de glasschilderkunst ook toe op het mozaïk, er zijn tentoongesteld ver schillende kartons en ook een stuk proefmozaïk. Toorop zond teekeningen zijner reeds van an* dere tentoonstellingen bekende Apostelrameil voor de H. Jozefkerk te Nijmegen. Beeldhouwwerk is er van H A. v. d. Eijnde (Haarlem), Krop, Zijl, Mendes da Costa eit "ljipke Visser, glas in lood van onzen stadge noot W. Bogtman. In een aparte zaal is ondergebracht een zeef belangrijke collectieve inzending van de gemeen te Amsterdam, betreffende de volkshuisvesting. Vele teekeningen van woningcomplexen voor ver schillende vereenigingen en tabellen met statis tische gegevens geven een goed overzicht van de werkzaamheid welke in Amsterdam ten behoeve der volkshuisvesting wordt verricht. A. J. P. ONTVANGEN BOEKEN ENZ. Van de H(ollandsche) A(lgemeene) V(erzeke- rings) Bank te Schiedam ontvingen wij eeil forschen maand-wandkalender. Van den Rijwielhandel B. Heemskerk, te Heemstede, kregen we een Osborne-kalender, voorstellende „The Homesteaders", van Paul Wickson. BEÜKS VAN AMSTERADM. Noteeringen van 14 December. Staatsleeningen. NEDERL. pet. V.K. L.K. H. K« Ned. W.S. Obl. (kl.) 5 Ned. W.S. Obl. (gr.) 5 Ned. W.S. Oblig. 3 Ned. W.S. Certif. 3 |Ned. W.S. Certif. 2% 101% 101.15/16 101% 101% 68.9/16 68.1/16 68% 68.7/16 67% 68.516 61% 60% 60% a 30 cents verkrijgbaar bij onze agenten. p. post 35 ct., bij vooruitb. in postz. of p. postw. N.v. DRUKKERIJ DE 8PAARNESTAD, Haarlem - Het kostbaar nicotiaansche kruid. Dat o zoo lekker ruikt, Wordt "t beste gewaardeerd. Als men *t van KAAIJ gebruikt! 't ls puik van kleur en wit van brand De geur is magnifiek. Bezorgen wij dus KAAIJ de gunst, Van heel 't rookend publiek! Prijzen: f 1.40, 11.50, f 1,60, f 1.70,f 1.80, 11.90, f 2.00, f 2.25, f 2.50, f 2.75, 13.00 enz., franco na ontvangst van post wissel ot onder rembours met verhoo ging der rembourskosten. Niet naar ge noegen geld terug. C. KAAIJ. SIGARENFABRIEK „DE CORCURRENÏ" KOOLTUIN No. 13. verstrekt op gemakkelijke voorwaarden gelden ter leen aan landbouwers neringdoen den en anderen. Vertegenwoordigd door den HeerL. J. VflLLENTGOED Bij wien schriftelijk of monde ling nadere inlichtingen zijn te verkrnoen. N. BIJNSDORP Stalhouderij Kinderhuisvest 45-47. HAARLEM. Tel. 2131. B1LLUK TARIEF. B. A. SMITS, Kruisstraat 4. Kleine Houtstraat 49. Groote sorteering. -- Billijke Prijzen. Het ophangen der ornamenten wordt niet in rekening gebracht Loodgieter. Zinkwerker. Aanleg Gas- en Waterleiding. uwe lairassen JOH. BBAA&MAS1 „DE KROON" o T C U C U O I' Li tl li Kloveniersburgwal 56, A'dam. O I LBtnOunUUL, Duvenvoordestraat 58, Haarlem. Dag- en Avond-Cursus en Piivaa.les in; Stenografie, 4 talen, Ma- chineschrijven op verschillende systemen Schrijfmachines, Boekhouden. Handelscorrespondentie. Conversatie tngelsch. CopieCrinrichting- Opleiding voor examen. Kapitaal t1.G00.000.— Geplaatst en volgestort 1500,000.- Riet I dag opzegging koor I maand vast Voor 3 maanden vast Vooi* 6 maanden vast Voor I jaar vast. Bestelt Uwe vroegtijdig bij het beste adres i Verhuurt Safe-Loketten van verschillende afmetingen in haar jgepantsarde en brandvrije kitiisj Huurprijs van f 5.— tot t 50.— Doelstraat 31. In meer dan 100 modellen voorradig. Lettersoort naar verkiezing. Wan 60 cent af per IOO, met couverts. NOG EENS: VERZAMELWOEDE. Ia ons vorig praatje hebben wij het eens gehad over de verzamelwoede, welke zoowel onder kin deren als volwassenen haar slachtoffers maakte. Toevallig kwam ons nu dezer dagen nog juist een stukje in handen, waaruit blijkt hoever de verzamelwoede den mensch kan voeren, waar door stukken van onbetwistbare waarde aan hun doel kunnen worden ontrukt, alleen maar om te .bewaren". Eenige jaren geleden overleed de Engelsehe musicus Charles James Oldham, die er trotsch op was. de vier kostbaarste Stradivariusviolen te Vezrtten. In zijn testament heeft hij dan ook be schikkingen gemaaid omtrent deze instrumenten. Van alle vier staat de echtheid vast en dus zijn het uitmuntende instrumenten. Een der violen heeft de overledene aan den Staat vermaakt, wanneer zich geen kooper aan biedt die er 36,000 gulden (3000 pond sterling) voor betalen wil. Zij is in 1690 vervaardigd en werd in 1794 voor 1000 frank verkocht; in 1888 betaalde men er 12,000 gulden voor. De tweede van bet viertal valt het Britsch Museum ten deel en dateert van 1722; zij werd In 1836 voor 4000 frank verkocht en had eenige jaren later ruim zesmaal zooveel waarde. Buiten deze vier violen bezat Oldham ook een violoncel van het Jaar 17(XL die eenig in haar soort was; alleen aan het Spaansche hof moet zulk een instrument te vinden zijn. Engelsehe en Fransche bladen betreurden het dan ook terecht, dat zulke meesterstukken van kunst veroordeeld werden om stil en stom in hun doodkist te rusten, in plaats van in de handen van een kunstenaar duizenden in verrukking te brengen. De manie van Angelsaksische verza melaars om dergelijke stukken te bewaren achter slot en grendel en slechts nu en dan een uitver korene een blik er op te gunnen, zonder meer, noemden zij dwaas egoïsme, dat aan waanzin grenst. Wees voorzichtig bij de keuze van uw geeste lijk voedsel, Immers en dit geldt vooral bij de weinig ontwikkelden kan men, gelijk Dr. Augustinus Egger, bisschop van St. Gallen, eens zeide, als regel aannemen: „Zeg mij, wat gij leest, en ik zal u zeggen, wie gij zijt." Die lieden nemen de gevaarlijke dagbladstof onver werkt in zich op en zonder dat zij het bemerken, verandert hun kijk op de dingen. De gewone man wordt op die manier voorloopig van het katho licisme vervreemd. Spoedig wordt het ook van buiten zichtbaar, en een huis, waarin zulke zendelingen worden op genomen, zal spoedig voor het ware, echte katho licisme een verloren post zijn. Wanneer men uit elkaar getornde kleeding- stukken zelf wasschen wil, is het goed eventueeie vlekken met wit garen te omrijgen. Wanneer de stof nat is, kan men anders de gevlekte plaatsen niet onderscheiden. Dit geldt niet alleen voor donkere stoffen, maar ook voor lichtere. Wollen mousseline kan men dadelijk na het wasschen strijken. Men drukt de stof tusschen schoone doe ken zoo goed mogelijk uit niet wringen en strijkt ze dan op den verkeerden kant droog. Dikkere wollen stoffen hangt men in de schaduw op om te - drogen en rolt ze even, wanneer ze half droog zijn. Daardoor herkrijgt de stof haar glans. Ten slotte strijkt men ze op den verkeer den kant. Echte witte kant kan men het best reinigen door ze niet nat te maken. Men legt ze daartoe op een strijkplank, die van te voren met een schoonen doek bedekt is, strijkt ze goed glad en wrijft ze met warm, fijn meel. Men moet soms tot twee- of driemaal toe versch meel nemen. Na de behandeling legt men de kant tusschen twee vochtige linnen doeken en strijkt ze met een ma- 1 tig heet ijzer. Wanneer dit middel niet helpt, hecht men de kant op een stuk neteldoek, dat men daarna om een flesch of kruik rolt. Daarover hecht men een stuk linnen en dan legt men de flesch in warm zeepsop, waarvoor glycerinezeep is gebruikt. Na eenigen tijd zet men dit zeepsop, mèt de flescli waarop de kant zit, op het vuur, laat het opkoken, en weer koud worden, Daarna snoeit men de flesch met de kant zoo lang in schoon, koud water, tot alle zeep er uit is. Nu maakt men de kant los, spoelt ze door een zwakke gom- oplossing en spant ze op om te drogen. Men kan ze ook op den verkeerden kant op een flanellen doek strijken. Op het oorlogstooneel in den Elzas gebrui ken Fransche en Duitsche troepen alle mogelijke listen om elkaar van de wijs te brengen. De meest vernuftige trucjes worden ook toegepast bij een stelling-verandering. Een van hun uit vindingen zijn de vermomde koeien. Bij het ver- frek der manschappen moeten nl. ook de koeien getransporteerd worden, onzichtbaar natuurlijk. Men zorgt er daarom voor, dat zij niet bij het omringende landschap afsteken. De soldaten dekken ze 's winters steeds toe met witte tafel- of beddelakens, Op die dianier kan het overbren gen meestal ongemerkt plaats hebben. Eens echter begon de sneeuw te smelten. In allerijl bevrijdde men de dieren van hun witte dekklee- den. In een afgelegen slot, dat men passeerde, eischte men de groen gevoerde gordijnen op. Men sneed nu de onnoodige fianje, kwasten en ringen eraf en voorzag de koeien op die wijze van een graskleurig bekleedsel. Het is dikwerf verkieslijker met zich zelf te spreken dan met anderen, i Eenige personen doen in t geheim weinig goed, maar verzuimen geen gelegenheid goed te doen telkens als er kans bestaat, dat hunne goede werken algemeen bekend zullen worden. (Kard. Manning.) Het gebrek aan zelfkennis is de grootste on wetendheid. Want onbarmhartig is het oordeel voor hen, die geen barmhartigheid beeft gedaan: barm hartigheid roemt tegen het oordeel. (H. Jac. II 13.) Montenegrijnscht spreekwoorden: Beter een ons verstand dan honderd ons bij- stand. i Bidt tot God, maar roei naar den oever. Water en vuur zijn voortreffelijke knechten, ezels tot hofraad gepromoveerd heeft, zijn ze zeef maar slechte meesters. zeldzaam geworden." Hoe grooler het hoofd, des te grooter de hoofdpijn. Wie niet ontsteekt, kan niet verlichten. Uit zwarte aarde ontspruit het witte koren. Ieder houdt zijn ezel voor sneller dan een andermans paard. Zoodra zij (de werklui) God den Heer niet meer als opperste gezag erkennen, vervalt alles, wat verder met gezag betiteld werd, want alleen aan dit hoogste gezag ontleent alle andere gezag zijne beteekenis. (De „Vrije Socialist".) ONGEMOTIVEERDE KLACHTEN. Onderofficier der week: „Kapitein, deze man klaagt in den laatsten tijd wcêr erg over de rations vleesch; er worden zooveel beenen bij 't vleesch gegeven. Kapitein: „Loop naar de maan met dat eeuwigdurend klagen: beenen! Ik heb beenen, jij hebt beenen, die kerels hebben beenen, meen jullie nou dat de os geen beenen heeft?" DANKBAAR WERK. Dame: „Vindt u het geen ondankbaar werk, verzen voctr de krant te schrijven?" Hij„Volstrekt niet, dame; neen, integendeel: het is zeer dankbaar werk, want bijna ailes wat ik schrijf, ontvang ik in dank terug. WIE KAATST Koning Frederik II maakte op zekeren dag, in gezelschap van eenige generaais en den beken den Quintus Grilius, die toen den titel van hof raad droeg, een rijtoer door de omstreken van Berlijn. Onderweg ontmoetten zij een geestelijke, die op flinke wijze op een fraaien schimmel zat. „Zie eens, Quintus," sprak de Koning spot tend, „hoe deftig die pastoor te paard zit, ga hem mijn compliment eens maken." Quintus reed naar den geestelijke en zeide: „Hoe is 't mogelijk, heer pastoor, dat gij op zoo'n fraaien schimmel zit, terwijl uw Heer en Meester Zich met een bescheiden ezel tevreden stelde?" „Dat zou ook ik gaarne doen," antwoordde de geestelijke, „maar sinds Ziine Majesteit alle VERKEERD BEGREPEN. Principaal (woedend zijn horloge uit den zak halende, tot een te laat komende bediende)„Me neer Kraus, 't is tien minuten over half tien Bediende (evenzeer zijn horloge voor den dag halende): „U is precies gelijk, meneer!" EEN VOORBEELDIG BURGERVADER. De burgemeester van Kwabbenhoven is zoo zeer op de reputatie zijner gemeente gesteld, dat hij den ganschen dag de straten rondloopt, terwijl zijn vrouw en kinderen de winkels bezoe ken, om de vreemdelingen te doen gelooven dat Kwabbenhoven veel inwoners heeft. SLECHT VERBETERD. Bij gelegenheid eener begrafenis gebruikte een der woordvoerders in zijne grafrede zulk een potsierlijke terminologie, dat een der omstanders onwillekeurig moest lachen. Onmiddellijk echter kwam hem liet onwelvoeglijke zijner handelwijze voor den geest en fluks...., lachte hij over--.< iets anders. OPLOSSINGEN. 22. Een koffiemolen, 23. De schoorsteen. 24. Om de beenen, NIEUWE OPGAVEN. 25. Mijn geheel is een huisdier; met een enkele letter er tusschen vindt men mij allee11 in bergstreken. 26. De jeugd stelt mij op prijs, Ik lijk wel wa* op ijs, Ik ben zoo glad als steen Maar warmte maakt mij kleen; Neem mij niet te veel in handen, Doch liever achter de tanden Of los zoo, in den mond. Te veel is ongezond; 27. Welke vinken hebben geen veeren? H. COMMUNIE-SCHEURKALENDERS Telefoon 279. ALKMAAR. Qemt -Ontvanaer te Halfweg BEODEN MATRASSEN LEDIKANTEN enz. enz. NU IS HEX XIJO te bestellen of in orde te laten maken. - Vraagt prijs s.v.p. bij 13, 12-14 Kl. Houtstraat 12-14, 13 VISITEKAARTEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 6