STATEN-GENERAAL. LEGER EN VLOOT FINANCIEELE BERICHTEN RECHTSZAKEN. UIT ONZE OOST UITLOTINGEN 89 655 1622 2587 3135 3513 607 1462 2217 3124 3510 INGEZONDEN. pct. DE PESTBESTRIJDINü OP JAVA. Aan een particulier schrijven uit Java, d.d. 1 November ontleent de Nieuwe Ct het volgende: „Wij maakten een auto-tocht naar Batoe. waar we 11 jaar geieden logeerden en hoogerop nog naar Poedjou 4000 voet het Kawigebergte op. Wonderen hebben we er gezien van de gunstige gevolgen der pestbestnjding; overal zijn de hui-, zen verbouwd en tot hoog in de bergen zie ie inplaats van atap, pannendaken. Overal i3 om en bij de kampongs gekapt om er de zon toe te laten en onze begeleider vertelde ons veel inte ressants erover, o a. ook dat de bevolking zoo goed meewerkt, veel beter dan de Indo en dat ze zelf er plezier in krijgen hun huisjes zindelijk en netjes te houden. Het succes is dan ook groot en in deze heele residentie is de pest vrijwel ver dreven één geval in 14 dagen hoogstens, terwijl in Kediri waar door het B B. de zaak lang niet zoo krachtig aangepakt is, het weer hevig- heerseht op het oogenblik. Ook Solo is zeer be smet, zoo kruipt het langzamerhand naar het Westen. De ass. res vertelde ons ook, dat in December de O.O. vóór zijn vertrek nog eens wil komen kijken en 2 dagen op Malang blijven." an B. en W. en meent hij dat men den iuurtetoesJag moe! behouden. Het voorstel-v. cl. Berg e.s. wordt ver vormen met 19—11 stemmen. Vóór stem- ten de bee ren Differs, Van Rossum, Las- iehuit, ..Koen, Wentholt, v. d. Berg, Jonek- óloedt, Hoog, v. d. Boogaardt en Kuenen. Het voorstel van B. en W. wordt ver worpen met 4 stemmen vóór, die der hee- en: Heerkens Thijssen, Modoo, Loosjes en De Brenk De dmirtetoeslag blijft dns gehandhaafd!' Werklieden bij de ijsfabriek. 1 B. en W. doen den Raad een voorstel om over te gaan tot aanstelling van vaste werk lieden bij de ijsfabriek aan het openbaar slachthuis verbonden en om ze op te nemen ,n loonklasse 3. Wordt aangenomen. Verhuring van gemeente- eigendommen. B. en W. bieden ter vaststelling een staat van verhuring van gemeenteeigendom.men i loepen de van. 1 Januari 1916 tot 31 December 11920 en stellen voor van de hand te wijzen ieen verzoek van de Eerw. Overste van de Maria-Stichting, om gronden, die nu in huur jiï, te verkoopen, op grond dat aangaande le voorwaarden van overdracht geen over- orderetenning kon worden verkregen. Dc heer JONCKBLOEDT dient in een voorstel om de zaak aan te honden, daar ze 'met is behandeld in de commissie voor ■penbare werken en zet uiteen 't belang dat 1 le Maria-Stiehting heeft bij een grond aan koop De beer BOMAN8 z-^rt dat de zaak van veel belang is voor (J* Maria-Stiehting, die tan dien kant om meer zieken te kunnen ve -legen, de stichting wil gaan uitbreiden, Dt de gemeente bij dien grond niet veel bo- l.aog heeft, daar de weg dood loopt. B. en W. b- ->mmeren nu de Maria-Stichting in die (Bereiding. Hij vraagt van B. en W. nadere inlichtingen. De VOORZITTER releveert dat langs de gronden van de Maria-Stichting aan het Spaame vermoedelijk bij een uitbreidings plan een weg zal komen en dat B. en W. nu ren ruiling van grond met de Maria-Stieh- diig wilden aangaan, waarin echter de Stick ing niet wilde treden. Deze wilde alleen den grond koopen. De onderhandelingen spron gen af en nu stelden B. en W. voor den grond alleen te verhuren. De heer BOM A NTS doet opmerken, dat door een ruiling de Stichting opnieuw grond van de gemeente binnen haar terreinen zou krij gen. wat zij echter liever niet wil. Wel wil le Stichting notarieel vastleggen dat zij den grond wil verkoopen onmiddellijk wanneer van een uitbreidingsplan sprake is, maar nu wil zij den rgond,_nu in haar bezit, nog niet .crkoopen. Do VOORZITTER zegt, dat B. en W. op gee erlei wijze de Maria-Stichting in haar plan van verbouwing willen tegenwerken, ire' r dat eene verbintenis tot verkoop niet hetzelfde is als een hebben van den grond. Dc heer WOLZAK, die een onderhoud met de eerw. Moeder Overste der Maria-Stichting had, sluit zich geheel Vij de woorden van den heer Beman» aan en spreekt in een zelfden geest. Hij meent dat eene bespreking over deze zaak tusschen B. en W. en 't Bestuur der Maria-Stichting tot goede resultaten zal leiden. De heer DE BREUK zegt, dat de zaak wel bij de stukken heeft ter visie gelegen en zet uiteen, dat de Moeder-Overste der Maria-Stichting niets van eene grondruiling wilde weten, die B. en W. haar vooretelden. Hij verdedigt verder het voorstel van B. en W. D» heer JONCKBLOEDT biedt veront schuldiging aan indien 't stuk wel ter visie is gelegd geweest. Dp heer ANDREAE meent dat B. en W. het juiste standpunt innamen hij hunne on derhandelingen. De heer DE BREUK zegt. dat B. en W. web mondeling noch schriftelijk eene toe zegging hebben ontvangen, als waarvan de h"cr Bomans gewaagde. De heer BOMANS bepleit dan aanhouding der zaak tot eene volgende vergadering. De VOORZITTER is tegen aanhouding. De heer KUENEN zegt, dat hem is ge bleken, dat de eerw. Moeder-Ovei-ste der Mcria-Stichting teleurgesteld was oveT de oonferertio met B. en W. en vraagt: kan iron nu niet een juridisch onaanvechtbaar contract maken? Het voorstel van den heer Jonckbloedt tot asnhouding wordt verworpen, met 255 stemmen. Vóór stemden de heeren: Van Rossnm, Bomans. Jonckbloedt-, Klein en Kuenen. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. s. aargenomen. weiden beantwoord, zal dat ontslag voor de betrokkenen niet heteekencn geen werk, geen brood voor vrouw en kinderen? En is deze handeling van de gemeente, als model-werkgeefster te rechtvaardigen, ouk- der de tegenwoordige tijdsomstandigheden? Als toelichting merkt hij op, dat op eene Dinsdagavond gehouden vergadering van der. Bond van Ned. Gemeentewerklieden van eene ontslagaanzegging is gewaagd. De heer DE BREUK antwoordt dat we gens onder de wapenen en ziek zijn van vaste werklieden een 20-tal losse arbeiders in dienst zijn en dat, ten einde die niet in vast dienst verband zullen komen, dezen den dienst is opgezegd; echter met de bedoeling om hen in Januari weder in dienst te nemen. Onder die menschen zijn er drie die door den Di recteur zijn voorgedragen om a!s vaste werk lieden te worden aangesteld. De heer VAN DE KAMP zegt: Indien ik den wethouder goed begriip, is 't dus alleen eene formeele kwestie. Maar waarom dan den menschen er geen mededeeling van ge daan? Verder zegt spr. er prijs op te stelen, als lid der commissie voor de gemeente-rei niging, dat dergelijke zaken voortaan eerst in de commissie worden behandeld. De heer KLEIN verklaart dat hij in een vo rige vergadering eene vergissing beging door te zeggen, dat het salaris van den se cretaris van het Werkloozenfonds met 300 is verhoogd. Dit geld was voor hulp aan den secretaris. De raad gaat daarna in geheime zitting over. „HET GALGENVELD." Hoe maken het toch onze militairen in Den Helder, onzo mannen van het 21ste L. W. B.? zoo vroegen we onlangs eens aan een der gelukkigen, die daar op Huisduinen in den wind en in de kou zitten.... En ziehier het antwoord, onder het op schrift „Het Galgenveld", dat hierboven staat! Definitie: Een plek gronds, waar- eertijds de galg was geplaatst, omdat het zoo lugu ber was. De galg is verdwenen, doch luguber bleef het tot.de landweer kwam, Het Haarlemsche 21ste Bataljon. Landweer is de bloem van het leger. Het 21ste is de fine fleur. Landweer is de crème der soldaten. Do Haarlemsche is de crème de la crème. Hoe uw Landweer het maakt, Haarlem mers? Goed. De helden der Brahantsche Acht Zaligheden maken het goed. Dank u. Een weinig meer belangstelling zal op prijs ge steld worden. De geweldige kerels van Dron- gelen en de vierdaagsche naar Best zijn best aangeland. Zeker, zij kankeren nog steeds. Laat je ze loopen, dan willen zij corveeën, en ki ijgen 't land, willen loopen, goed, loopen en dan krijgen zij het land weer. Men moet zijn naam eer aandoen. Aldus thans op het Galgenveld te Huis duinen. Begrensd' door Den Helder, de On rust, de Heisdeur, en de Razende Bol. Een hadplaats dus aan de Heisdeur. Daar, op dat Galgenveld hunkert de Landweer naar het galgenmaal. De lichting 1908 heeft het al ge proefd, de lichting 1909 gaat er voor zitten. Van een joyeuse entree, een blijde incomstè in Haarlem komt niets. De intocht onzer gladiatoren valt in het water. Yuurpijlist, ieeii fentharingenfeTTer, ooft' wel officier van kazerneering genaamd, een uit sluitend gymnast, een hrandspuitist, een doodbidder of graszodencolonnechef. Deze allen tiigen met hunne selecte mannen aan den arbeid in tij en ontij, meest zonder mu ziek en werken van 9 tot 12 en van 1 tot 4.... bijna. Deze officieren hebben overigens een ge heel andere levenswijze, ofschoon zij ook honger krijgen. Hun etensbakje is in de Tuintjes, een luchtwortelencomplex met zeef- gebouw, tien minuten van de kazematten (achteruitloopend hij storm 20 minuten) en zij eten daar hij elkander driemaal per dag in een zelfde opgeruimde frissche stemming als waarin de manschappen verkeeren (die tusschen twee haakjes dwepen met hunne meerderen), wat hun dan ook de kracht geeft, op commando van hun luitenant-kokkie, h.v. het volgend menu zuiver schoon weg te wer ken: Dikke erwtensoep, merk plenty. Varkenspootjes en werst. (Bier naar verkiezing). Geweldig zware filosoof, en abondance. Gort met rozijnen. (Wijn verplichtend door het zware wapen). Vette chócoladepti'dcling. Wondergroote appelen. Zooals gezegd: de stemming is goed. Dat zijn maar vier woorden, Haarlemmers, maar beseft gij goed het groote wonder? De stem ming is goed na zestien maanden dienst en zwerven van huis. De stemming is goed op het Galgenveld aan de Heisdeur. Hoeden af. voor uw Landweer, Haarlemmers! Hoeden af voor deze hardnekkige taaie ingekanker de helden, die hun vaderlandschen Holland- schen naam eer aandoen en alhoewel zij voor het vaderland 7/Ouden kunnen sterven, als het moest (en hoe! onder het prevelen van hun laatste landweermop), die zeg ik, zoo nuchter ziin voor hun vaderland in vreugde te blijven leven. Een waarlijk fiere en blijde familie, dat 214e Bataljon. Proficiat, Haar lem! PATER FA MILT AS. Verordening op het brand- blusschen. Voorstel van B. en W. tot het vaststellen aener nieuwe verordening op het hrandhlus- schen. Wordt aangenomen. Benoemingen. Aanbevolen worden voor twee commissa rissen der Stadsapotheek: a. voor commissa ris /chirurgijn): dr. L. C. Proot en dr. M. C. A. Bijleveld en h. voor commissaris (apothe ker): dr. IT. D. Krueeman en C. J. Mieras. Benoemd worden dr. L. C. Proot en dr. H. D. Krrseman. Aanbevolen worden ter benoeming van een lid der Commissie van Toezicht over het Fr8iis Hals-museum: G. J. Gonnet en Mr. H. Tfct» Logcbem de Joseelin de Jong. Benoemd wordt de heer G. J. GGonnet. Voor ltd der Commissie van Toezicht op het M. O. worden aanbevolen in de vaeature- van der Ley de heeren F- C. Duf our en R. D. Buma en in de vacature-Beijnes de heeren dr. L. C. Proot on J. M. J- Kersten». Benoemd worden de heeren F. O. Dufour en dr. L. C. Proot. Op de voordracht voor onderwijzer aan de school voor u. 1. o. lett C zijn geplaatst de heeren: C. J. R. Ran van Gorinehem, P. J- Kuipers van Hengelo en J. Ringeling, van Dordrecht. Benoemd wordt de heer C. J. R. Ran. 4 Rondvraag. D« heer VAN DE KAMP «telt aan B. en W. de volgende vragen: I« 't waar, dat er tegen 81 December phm. •en 20-tal loase arbeiden hij de Gemeente- itemiging ontslag ia aangezegd? Zoo deze vra&a in beveatigeuden gin moet Les extremes sc touchent. Huisduinen grenst aan Den Helder. Huisduinen nu, waarvan vaak de eerste letter verbasterd wordt, is een jachtoord, het Galgenveld (loet den ken aan de eeuwige jachtvelden der India nen. Ten onzent ook houden de inboorlingen zich onledig met de jacht, welke het geheele jaar op kruipend en springend gedierte ge opend is. Echter niet met de jacht alleen. Ledigheid Ls des duivels oorkussen. Er wordt hei gedragen, Brahantsche hei, welke ons 12 maanden droeg, prikkeldraad afgestoft, er worden plaggen gestoken en langzaam ver voerd met de bedoeling er muren van te houwen, wegen aangelegd, heilige huisjes schoongemaakt, en met verlof feegaan. De dag is daarmede echter niet geheel be zet, daarom worden revue's^ gehouden, me dailles uitgedeeld, eereperningen welke de Landweer pleegt te verdienen, avondoefe ningen gehouden en vuurpijlen afgeschoten, lekker maar duur, en. getracht met zoeklicht te werken. Aldus de arbeid, welke adelt. Het klimaat en de verdere levensvoorwaarden zijn eigen aardig. Als men te De Bildt een storm meldt, noemt men zulks ten onzent een luwte, een orkaan blijkt een Huisduinscli briesje te ziin. en zoo men vraagt wat dan een Galgeveld- sche storm is, zullen wij daarover nooit kun nen getuigen, want dat overleven wij niet. Het veld is van zand. Dit blijkt hieruit, omdat een der dageliiksehe bezoekers de Kei zer der Sahara wordt genoemd. Verder ook uit de zand stuivingen, welke de eigenaar dige sensatie verwekken van oen perpetuum mobile in den bodem. De gehouwen ziin barakken. Het veld wordt aaneengebonden door de Directiekeet •(soms met een vlag), alwaar alle zeer hoogen wonen, de loodsen van de compagnieën, on- geteerd, bijna verteerd, en der artillerie, de c%ntines en de reeks huisjes ouder beheer van Kopschijf. Dit laatste is onduidelijk uit gedrukt, echter netjes, en geeft te denken. Over het algemeen is het getimmerte lék. wat niet voor geniaal werk pleit, hoewel de genie niet afwezig was. Doch dit bederft geenszins de goede stemming, integendeel, het hart- springt op van vreugde hij de aan schouwing van de altijddurende herstellin gen. De regen zorgt dagelijks voor dc proef op de som. Alles werkt mede, vooral de ver lichting die do gebreken vrijwel verdonkere maant. 'e Morgens staan wij op. Kwade tongen ma- kon deze vereeuwiging niet overbodig. Al thans 's morgens staan wij op niet te lang na de reveille. Als wij dan soep gegeten heb ben (het middagmaal drinken wij), dan gaan wij een half nnr knikken en knakken» Voor de lenigheid: linkerbeen «trekken, rechter been buigen, armen draaien, romp kronkelen en aldus twee sprongen achterwaarts: Daarna zijn wij totaal wakker en tijgen dan ook wakker Ran den arbeid. De luite- nant-niet-knik-knakkers verschijnen dan op het tapijt. Meest speciale kenners .van het vak. Een vaste heibaae, een wegwerker, een kink«rrsneoudneteur. een 'kaartteekenaar, een TWEEDE KAMER. (Zitting van gisteren.) Stoomvaartverbindingen in Ned.-Tndië. Na de aangebrachte wijzigingen in het W. O. houdende machtiging tot het aangaan van een overeenkomst met de aamlooze vennootschap Koninklijko Paketvaart Maatschappij te Am sterdam, betreffende het onderhouden van stoomvaartverbindingen in Ned.-Tndië, gedu rende de jaren 1916 tot en met 1925; is dat W. O. z. h. s. aangenomen. Marine. Begonnen is daarna met de behandeling der Marine-Begrooting. Daarbij oefende de heer HITGENHOLTZ cri- tiek uit op het beleid van den Minister in zake den vloofaanbouw en bepleitte, hij de instelling eener vlootcoromissie. Verder weidde hij uit over dp belangen van het personeel en drong hij aan óp hét met klein verlof v,enden naar huis van eenige groepen zeemiliciens. De heer DUYMAER VAN TWTST roerde de zelfde punten aan. Deze zeide in de vlootpolitiek van den minister een krachtig beleid te missen en laakte 't dat de minister de Kamer aangaan de zijne plannen in het onzekere laat. Ook hij wilde een vlootcommissie en ook hij betoogde, dat z. i. de positie van het personeel, vooral van het onderofficieren-personeel veel te wenr schen overlaat. Tijdens de rede van den lieer VAN DER VOORT VAN ZIJP. die aan het woord kwam, nodat do heer JANSEN zich tegen een vloot commissie had verklaard, omdat hij daar niets van verwachtte ontstond een klein incident- Het antirev. Kamerlid, dat o.a. critiseerde de traagheid waarmede dén houw der nieuwe kruisers vordert, staakte n.l. tot twee keer zijne sedo omdat de minister, die met don heer Lob man in gesprek was. naar zijn meening niet luis terde. Bij den tweeden keer verzocht de voorzitter den Kamerleden den minister niet. lastig te val len, wanneer deze moet, luisteren, waarop de- heer LOHMAN uitriep: dat ziet op mij. Dat. is het brutaalste, dat ik nog ooit gezien heb! In de Kamer ontstond rumoer en de discussie werd eerst voorgezet, nadat do minister achter de ministertafel was gaan zitten. Daarna ging de lieer A AN DER \OORT VAN voort. Hij behandelde de ramp met de de fensie-sloep in het Brielsche gat en zeide dat z.i. 't hevel tot uitvaren verantwoordelijk was. In de verdere discussie verklaarde de heer BICHON VAN IJSSELMONDF dat hi.i- in dien stemming over de Begrooting werd ge vraagd. zou tegenstemmen. De minister van Marine, de heer RAMBON- NET, die vervolgens de sprekers beantwoordde, toonde zich over het incident een weinig ge raakt. Hij zeide voortdurend geluisterd te heliben. ook naar den heer van der Voort v. Zijp. en dat wanneer men meent, dat zijn beleid niet deugt men liet middel in handen heeft om hem van zijn plaats te verwijderen, maar dat men niet het recht heeft aanmerking te maken op de wiize waarop Lij meent zijn taak te moeten opvatten bij de discussie in de KamcT wEen vloot-commissie verklaarde de Min. over bodig te achten. Men moet hier de vloot met vergelijken met het leger, betoogde hij De om vang is veel kleiner dan bij het leger en de Mi. is gaarne bereid ieder die belang stelt in de vloot, de gelegenheid te verscnaffen om kennis te maken met de toestonden. Maar een speciale commissie achtte hij niet gejfcn,sclit. De minister zeide verder, dat een ramp als die in het Brielsche Gat bewijst niet gebrek aan beleid en voorzichtigheid, maar een der onver mijdelijke gevolgen van het marinebedrijf is. Men kan ook niet zeggen, omdat een jong offi cier, die toch wel ervaring had, een fout be gaat, dat men dergelijks werkzaamheden altijd aan oudere officieren moet opdragen. Nadat da minister nog eenige andere opmer- kingen had beantwoord, werd de zitting tot des avonds verdaagd. j Waterstaat- In de avondzitting ia begonnen* met de behan deling der Waterataat-begrootirig, Daarbij wer den eenige speciale wenschen besproken. Tot heden deden zich geen bijzonderheden van be lang voor. Te 12 uur ging de Kamer naar huis. GEWISSELDE STUKKEN. Subsidiën Middenstandscrediet, In de Memorie van Antwoord op het V. V. der Tweede Kamer betreffende het Wetsontwerp tot verhooging en wijziging van het Ndc Hoofd, stuk der Staatsbegrooting 1915 (subsidiën ia verband met het middenstandscrediet) betoogt de Minister van Landbouw enz. dat door het tijdelijk karakter der Algemeene Bank ook wordt gemotiveerd het subsidie voor inrichting en administratie; immers om uit eigen verdien sten deze uitgaven te bestrijden moet do bank e-ers eenigen tijd hebben gewerkt. Haar eigen inkomsten kunnen, wil zij haar taak goed op vatten, in den aanvang slechts zeer bescheiden zijn en daarom is het gemotiveerd, hierin van Rijkswege tegemoet te komen, een tegemoet koming. die zeker van de schatkist geen groo- tero offers,vraagt dan wanneer het. denkbeeld in het Voorloopig Verslag geopperd zou worden gevolgd, n.l. om een renteloos voorschot te geven voor liet bedrijfskapitaal. Mocht het de bedoeling zijn geweest, niet dni een renteloos voorschot zou worden gegeven voor bedrijfskapitaal, maar dat de kosten niet 4 fond perdu, doch bij wijze van renteloos voor schot zouden worden gedekt, dan meent de Minister, dat ook dit denkbeeld niet behoort te worden gevolgd. Het laat zich niet aanzien dat de inkomsten in de toekomst zoo ruim zullen werping aan hef goede recht van deiden. Vervolgens hebben, we de hulp van den ijve- rigen propagandist uit Lisse niet noodig, om do vrouwen en meisjes hier tot drankbestrijders- (sters) te hervormen. Zoo noodig, hebben wo hier een propagandist-, die in de drankbestrij ding geldt als een eerste voorvechter maar zijn ijver tempert door verstandige actie. Bovendien kan bedoelde propagandist over het lot van onze Hillegomsehe vrouwen e" meisjes zijn hoofd gerust neerleggen, want zii- zoowel als de mannen hebben aan koning Al cohol zijn heersehersstaf. ontnomen. Niet hij heerseht hier,, maar zij beheerschen liem. Zeker, er zijn uitzonderingen, maar ook in Lisse zullen er nog wel zij. die meer aan Bac chus offeren, dan goed is. Ik breng genoemd getal ter openbare kennis, omdat ook anderen daaruit kunnen leeren. hoe al te groote ijver een goede zaak eer benadeelt, dan helpt bevorderen on tweedens om aan de Hillegomsehe vrouwen eu meisjes den raad te geven, bedoelden propagandist beleefd af te wij zen. U, geachte Redactie beleefd dankzeggend voor de verleende plaatsruimte. met de meeste Hoogachting, J. W. BROUWERS, Adv. VERGOEDING KOSTWINNERSCHAP. Met betrekking tot de vergoeding wegens kostwinnerschap is door den Minister van Oorlog bij Ministerieele beschikking ter ken nis gebracht, dat aan de burgemeesters ver zocht is, er rekening mede te houden, dat. indien een dienstplichtige in het genot is zün, dat zij op terugbetaling van zulk een rente-^fn, ^ij, tusschenpoozen verleend bijzon- te™ «„w u L, fier verlof, m vele gevallen als gevolg van j r '1SC 1" Z1C 1 ge,1,0f het verlof de inkomsten van den dienstplicb- an cen renteloos voorschot feitelijk tige zoodanig toenemen, dat er srrond bestaat geen beteekenis hebben. Er zal rekening worden gehouden met den wensch, dat de subsidies niet langer worden verleend, dan noodig is. Het gevoelen, dat moet worden voorkomen, dat de meening ingang hiermede moet de eommandeerende officier, om, zoo aan de betrekkingen van detl dienst plichtige vergoeding is toegekend, de ver goeding op een lager bedrag vast te stellen dan wel geheel in te trekken. In verband vindt, als zou de middenstand er aanspraak op^i.® eeD dienstplichtige wegens een aan dezen hebben door steun van den Staat op betere voor- t".\^l€npo°j,en verleend blonder verloi „.no„1 huiswaarts zendt, den betrokken burgemees- waarden crediet te krijgen dan groote onder- ter daarvan kennis ceven nemingen zich door bankinstellingen zien opge legd, wordt door den Minister gedeeld. Het is slechts de bedoeling, dat de Middenstand niet op ongunstiger voorwoarden crediet verkrijgt, wat zonder cen speciale regeling wel het gev(al zou zijn. Ook zal er zooveel mogelijk voor worden gewaakt, dat de op to richten eredietbanken zich tot haar eigenlijke taak verbetering van liet middonstandscrediet bepalen, en niet tracli- en aan kleinere bankinstellingen concurrentie aan te doen. De Minister acht het noodig. dat in een aan tal centra door den georganiseerden midden stand bureaux van advies voor de boekhouding worden opgericht, welke niet alleen informaties zullen hebben te verstrekken en controle te oefenen, kunnen werken voor de kleine afnemers, wier administratie dikwiiis veel te wenschën over- lant. T"»ie lvvn-^avtx d'euen op den duur doot de belanghebbenden bekostigd te worden, maar om een begin te maken is het noodig, op eenigszins ruime schaal daarbij door Rijkssteun behulp zaam te zijn. LOTEN OOSTENRIJK 1864. Trekking van 1 December 1915. Getrokken seriën: 273 306 394 458 462 578 858 929 1040 1052 1117 1289 1836 1940 2038 2069 2080 2192 2626 2710 2773 2814 2995 3118 3221 3245 3251 3253 3408 3506 3714 3718 3881 Hoofdprijzen: Kr. 300,000 serie 2710 no. 38; Kr. 40,000 serie 3245 no. 47; Kr. 20,000 serie 3135 no. 14; elk Kr. 10.000 serie 3408 no. 5 en no. 16; elk Kr. 4000 serie 2093 no. 92, eerie 3221 maar ook in booge mat© opvoedend no- ^1; elk Kr. 2000 eerie ©94 no. 5, serie 462 no. 12, serie 2995 no. 37; elk Kr. 800 serie 89 no. 14, serie 306 no. 82, serie 462 no. 16 en no. 72- eerlo 57S no. £»0 on no. Cl. sovlo GÖ7 HTf. 21. serie 1052 no. 69 en no. 94, serie 1117 no. 47* serie 1289 no. 41, serie 1622 no. 5 en no. 76. serie 1836 no. 73, serie 1940 no. 1, serie 2080 no. 71, serie 2192 no. 30 en no. 86, serie 2217 no. 42, serie 2626 uo. 4 en no. 74, serie 2772 no. P-iükens onderzoek zal het noodig zijn op 17.21 en no. 53, serie 3118 no. 18, no. 52, no. 72 plaatsen zulke-hureaux in te richten of bestaan,en uo- 73, serie 3124 no. 62, serie 3135 no. 41. serie 3221 no. 76, serie 3245 no. 37, serie 3408 de te reorganiseeren. Een Rijksbijdrage van dooreen 1500 per bureau wordt noodig ge>- aeht en dus een bedrag van 25,000 op de be grooting 1916 uitgetrokken. Voor den inhoud dezer rnhricb «telt de Re dactie zich niet aansprakelijk. no. 41, serie 3506 no. 29, serie 3513 no. 9 en no. 20, serie 3714 no. 8 en-no. 82, serie 3718 no. 64, serio 3881 no. 20 en no. 51. Alle overige 4450 nummers in bovenstaan de seriën vervat, elk Kr. 400. BEURS VAN AMSTERDAM. Noteeringen van 14 December. Staatsleenlngen. NEDFRD Grootboek Oblig. Hillegom, 14 Dec. 1915, DE MARIA-VEREENIG ING. Bij gelegenheid eener algemeene vergadering- van drankbestrijders, welke ik eens bijwoonde, Ned. W.S. Obl. (kl.) werd mij door een man van ondervinding de,Ned. W.S. Obl. (gr.) welgemeende raad gegeven, onder drankbestrij- Ned. W.S. Oblig. dors de voorzichtigheid in acht te nemen. |Ned. W.S. Oblig. Ofschoon nuchter zijnde, kunnen zij in hunnesKe']' ^'5' voortvarendheid wel eens. wat men noemt,^ed- N" V»®TT „heet" worden. Die waarschuwing is geen blaam voor de drankbestrijders in het algemeen, zij treft mijns inziens ook niet de goed ontwikkelden onder ben, maar zij is gericht tegen sommige weinig ontwikkelde leiders, die propaganda voeren voor hun zaak zonder verstandig beleid. De waarheid van het bovenstaande bleek mij dezer dagen. Een lid van de gewestelijke propagandacom- miasie, in casu de leider van het Kruisverbond to Lisse, is van meening. dat in de nieuwe pa rochie van Sint Josef een nieuwe Maria-ver- eeniging moet worden opgericht. Tevens wenscht© hij de bestaand© Maria-ver- eeniging. die ingesluimerd is, op t© heffen en over te brengen in de nieuwe. Het lijdt geen uitstel I Van drankbestrijdersstandpunt bezien, cen schoon doel, hoewel het mij vreemd aandoet, dat men zulke zaken niet overlaat aan het beleid van anderen, die beter weten dan bij. wat voor het welzijn der parochiën goed en noodig ia, of niet. Maar allo, men moet b(j sommige drankbe strijders iets door de vingers zien. Wat. echter 's mans ijver teekent als een on verstandige, al te groote voortvarendheid, is dit. Aan hem is do besliste raad gegeven zijn «ver te beperken tot de parochie van Sint Josef, wél te verstaan in overleg met de geestelijkheid al daar. Maar neen, niet tevreden, met dit antwoord, komt hij zijn kostbaren tijd verspillen om van hieruit loden te winnen en alz-oo zijn doel te bereiken. Welnu voor iemand, die zich al» leider van het vcreenigingsleven opwerpt en voor een goe de zaak propagandeert, is allereerste eisch, dat hij anderen voorgaat in eerbied voor, en onds-r- 5 5 SM 3 3 2 X 3 V.K. L.K. 101.15/16 102 101M 101M 80 79 68.3/16 67 M 68 67 K 60.5/16 59-K 6968M H. K. 101M 68 67M 6054 Faillissementen in Nederlond. Volgen3 mededeeling van liet Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf Oo-'s Bu reaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 11 Dec., in Nederland uitge sproken 15 faillissementen tegen 23 faillisee- menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met boven genoemden datum 1315 faillissementen tegenover 1441 over hetzelfde tijdperk van het vorig jaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 6