In eigengemaakte Fa. Ni. PRENTd. BERE KERSTGESCHENKEN STADSNIEUWS NAGEKOMEN BEBICHTEN VERKOOPI v GEN UIT DE PROVINCIE De economische toestand. Uit een korte opsomming -van cijfers en iten betrekking hebbende op den economi- 'ïhen toestand op 1 October 1915 en opgeno- en in de zevende nota betreffende den eco- ;'omisehen toestand, door de Regeering ver trekt, blijkt o.a. het volgende: f De Regeering heeft tot 1 October 1915 ge- loebt pl.m. 500 ton gezonde inlandsche tarwe 'pet een hectoliter gewicht van minstens 75 >.G. van den oogst 1915. De prijs bedroeg i or Augustus 310 per last, voor Septem ber 800 per last. Voorts is aangekocht: bnitenlandsehe tar- ,'Ve in Aug. 16,747,500 K.G.; in Sept. 39.693,750 v.G., mais in Ang. 30.000.000 K.G.; gerst in Aug. 4,175,000 K.G.; in September 4.500.(100 I, K.G.; Amerikaansehe rogge in Augustus ,1,045,000 K.G.; in September 13,923,438 K.G.: lijnkoeken en Amerifcaanscb meel werden in Hie maanden niet aangekocht. K' Gedurende de maand Augustus zijn 84 en 1'ijediire®de September 17 gemeenten oyerge- Ti?aan tot de goedkoope broodvoorziening, in Je eerete maand hebben 17 gemeenten deze ['voorziening gemaakt; op 1 October bodden t ri totaal 672 gemeenten eene regeling tot [verstrekking van goedkoop tarwebrood; de ■jjjdrage van het Rijk tot dien datum bedroeg n totaal 6,602,245.79hi. Ten*einde de noodige buitenlandsche rogge 'voor de koekfabrieage beschikbaar te kun- Iboen stellen, werd opgave gevraagd aan de I;'meelfabrikanten van de hoeveelheid rogge •'welke zij dachten noodig te hebben voor de Vei maling tot roggebloem gedurende bet tijdvak 15 October.tot 1 Januari 1916. In totaal is door hen opgegeven pl.m. 500 ton. ONDERGOEDEREN,steeds een rume keuze Soüede qualiteiten, gemakkelijke mode- len, extra lage prijzen in BLEEKER's Manufacturen en Beddenmagazijn. Breestraat 156 BEVERWIJK. Adv. PERSONALIA. Ifi' Door B. en W. zijn benoemd: tot klerk ter gemeente-secretarie J. W. van Hezel, N. Blok en F. v. Egmond. Tot hoofdopzich ter bij het gemeente-gasbedrijf L. H. Strous, thans opzichter bij genoemd bedrijf, en tot 2d' klerk bij hot gemeente-gasbedrijf A. de Ridder. De heer R. Kroon die Woensdag 15 De cember 25 jaar werkzaam was aan de Cen trale Werkplaats der H. IJ. S. M., is Donderdagavond op een vergadering van de Muziekvereeniging Harmonie; waarvan hij 16 jaar bestuurslid is, met dit jubileum ge- lukgewenscht. Namens de leden is hem een bloemenmand aangeboden. Zaterdag 1 Januari a.e. herdenkt de politic-agent 2de klasse J. B. A. M. Kok dep dag waarop hij vóór 25 jaar tot agent is benoemd. DE HAARLEMSCHE MACHINEFABRIEK. Bij de Haarlemsche Bank vereen iging Teding van Berkhout en de Clercq is op Donderdag 23 December geopend een inschrijving van 200 aan deden, elk groot 1000, der Haarl. Machine fabriek v/h Gebr. Figee, alhier. In het prospec tus wordt uiteengezet de voortdurende bloei en vooruitgang en herinnerd aan de uitbreiding die de fabriek meermalen onderging; waarna wordt opgemerkt; Het was door ruime afschrijvingen mogelijk de uitbreidingen uit eigen kasmiddelen te bestrij den, terwijl toch nog in de laatste 8 jaren een P gemiddeld dividend van 6% pCt. kon worden uitgekeerd. Bovendien werd van de obligatiele ning 1902, groot f 300,000.—, f 84,000.— af gelost. Ook de verdere ontwikkeling der nieuwe fa briek zou op dezelfde wijze kunnen geschieden, ware het niet dat door de voortdurende toename van het aantal bestellingen en de uitbreiding der zaken, speciaal in Indië, steeds meer kapitaal in voorraden en in' onder handen zijnde werken 'wordt vastgelegd. Om aan de bezwaren, welke hierdoor ont staan, tegemoet te bomen, heeft het Bestuur be sloten om krachtens Art. 4 der statuien over te gaan tot de uitgifte van 200 aandeelen van de resfeerende f 500,000.— van het maatschappe lijk kapitaal van f 1,000,000. Verder wordt gezegd, dat op grond van het steeds stijgende omzetcijfer en de uitbreiding der relatiën, de verwachting mag worden uitgespro ken, dat de kapitaalsuitbreiding geen ongunsti- gen invloed op het toekomstig dividend zal uit oefenen en dat reeds nu omtrent het loopend jaar kan verklaard worden dat de fabriek steeds ruim van werk was voorzien en dat de uitkomsten gunstig beloven te zijn. TWEEDE BEETHOVENAVOND. Er is eigenlijk over dezen tweeden Beethoven- avond door de heeren Loots en Cats, weinig nieuws te zeggen. Gespeeld werden ditmaal de 5e, 6e en 7e Sonate. De eerste twee (in F-dur en A-dur) nebben het intiem-klassieke karakter; de Sonate als zuiver-eveuwichtig, we mogen wel zeggen rustig, muziekstuk. De zevende (in C moll) is méér dramatisch, maar niet minder vol komen vormelijk Het is alles prachtige muziek, weelderige melodieën met hun natuurlijke har moniek. Beethoven is ook hierin de hoog-veree- renswaardige en voor den meest-revolutionair aangelegde onaanvechtbaar. De vorige maal spraken wij van de aantrek kelijke voordracht, die de heeren Loots en Cats van de Sonaten gaven. Wat de uitvoering-in-'t- algemeen betreft, zouden onze opmerkingen vrij wel op hetzelfde neerkomen. Er is ongetwijfeld geen verschil in aandachtige toewijding en serieuze intentie. Maar ditmaal was er toch méér verschil in muzikaliteit dan de vorige keer. Het i klavicrspel van den heer Loots is zyiver-artistiek, het is een voortdurend-kleurrijk musiceeren met het echte Beethoven-accent in toonvorming en nuanceering. En als Beethoven voordracht is dus <üt klavierspel belangwekkend. Wij waardeerden in het vioolspelen van den neer Cats niet minder de serieusiteit van den imusicus. En er zijn alzoo op zichzelf altijd per- sweluke kwaliteiten te appreciëeren. Maar de eenr-artistieke eenheid, het samen denken en voe len, de zuivere muzikale overeenstemming, niet alleen wat het intieme innerlijk maar ook wat het uiterlijk betreft, was onvolkomen. De heer Cats zal met verdieping der melodiek, met gavere zuiverheid van intonatie en meer objectieve be handeling der accentuatie deze noodzakelijke eenheid kunnen bereiken. Het is bij deze absolute en typisch-rythmische muziek van het hoogste belang om objectief-nauwkeurig te zijn. We zien met niet minder belangstelling den vol genden Beethoven-avond tegemoet. H. F. A. R. K. KRING. Gisterenavond heeft de reciteer-afdeeling vergadert onder leiding van den heer N. Zwager. Medegedeeld werd, dat in bet voorjaar, in het eind van Februari of het eerste begin van Maart, een feestavond zal plaats heb ben. Voor dezen feestavond, dio alle vorige belooft, te overtreffen, is allereerst een blij spel in twee bedrijven gekozen: „Een bank biljet van duizend gulden." Vorder wordt een klucht opgevoerd, in één bedrijf; de Ragtime-brothers zullen weer van zich doen hooren en de zangers, die op den laatsten avond met een Duitsch terzett zooveel suc ces hadden, treden met edn nieuw succes nummer op. Verder werden eenige huishoudelijke za ken behandeld. De R. K. Kring houdt op Donderdag 23 December een algemeene vergadering. Daar zullen eenige mededeelingen worden gedaan; de kascommissie worden gekozen en de ver kiezing plaats hebben van een nieuw be stuurslid, wegens periodiek aftreden van den Heer P. B. Kerkhoff. Behalve, dat het. bestuur de opkomst aller leden verwacht, hoopt het ook op de belang stelling van donateurs en buitengewone le den, die zeer welkomzullen zijn. EEN ERNSTIG ONGEVAL. Donderdagmiddag brak de zg. reep van een hei-machine, die gebruikt werd voor het 'maken van de fundeering van een blok- waehterswoning nabij het station Hoofdiorp. De heibaas Koenen, van hier, kreeg bet. zware heiblok tegen het lichaam en brak een sleutelbeen; verder word hij aan het hoofd verwond. Dr. van Mansum verleende hem de, eerste hulp, waarna Koenen naar zijne woning werd vervoerd. „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN" De yereeniging „Weldadigheid naar Ver mogen houdt eene algem. ledenvergader ring op Donderdag. 23 December, des namid dags ten half vier urè, in een der lokalen van het departement Haarlem der Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen", Zijlstraat 48'50, De Agenda luidt: Jaarverslag. Rekening en verantwoording. Verkiezing van Bestuurs leden, enz. Vanwege het Bestunr is in Haarlem en omstreken oen 1500 tal circulaires verspreid daar gebleken is, dat wegens de heerschende malaise, tengevolge van den oorlogstoestand meer dan andere jaren de steun der ver- de gave, die men hij de nadering der feestda gen zou willen verleenen te zenden aan den penningmeester der vereemging, den heer S. Crommelin, Statenbolwerk 5. Gaarne hevelen wij deze zaak aan. Laat ieder die kan de ve'r- eeniging met eene extra-gave verblijden; want er is veel nood te lenigen. MUZIEKVEREENING „HARMONIE." Men schrijft ons: De heer M. Ltirsen Sr. te Wormerveer is benoemd tot directeur der muziekvereeniging „Harmonie" en heeft dezo benoeming met in gang van 1 Januari a.s. aangenomen. Deze keuze zal blijken voor de vereéniging eene gelukkige te zijn;, immers staat de beer Ltirsen al meer dan een kwarteeuw in de plaats zijner inwoning als een uitstekend musicus en dirigent van groote bekwaamheden bekend. Hij is daar thans nog de muzikale leider der muziekvereeniging „Excelsior", van het ge mengd koor „Euterpe" en van „Wormerveer's Mannenkoor," om van enkele andere niet te spieken. JUBILEA BIJ DE H. Y. S. M. Bij de H. Y. S. M. herdenken in deze maand de volgende personen hun 25-jarig jubileum: den 19en H. Velikamp, slijper C. W. S.; den 20en W. G. F. Evers, Hoofd-conducteur; den 22en D. Marehant, C. W. S., Locomotief-Bank werker; den 29en H. J. Meijer, wagenmaker C. W. S. en den 30en A. van Os, Bankwerker C. W. S. „ST. RAPHAEL". Door het Hoofdbestuur van den Ned. R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel St. Ra phael. is dezer dagen een verzoek gericht tot de Directie der H. Y. S. M., om ook het personeel der Centrale Werkplaats te doen deelen in de al gemeene loonsverhooging, daar dit personeel door een loonsverhooging zonder verhooging der stukwerkprijzen niet gebaat is. ONZE NIJVERHEID. De firma H. C. van Meeuwen alhier was, naar men ons mededeeelt, laagste inschrijver voor de levering van twee maal 100.000 waal klinkers voor de gemeente Velsen, voor den prijs van f 17.90 per 1000 stuks. „BACH." Het Derde Bachconcert heeft Dinsdag 21 Dec. a.s. plaats. Het órkest van het concertgebouw te Amsterdam zal, onder leiding van Willem Men gelberg, uitvoeren: de vierde Symphonie, van Beethoven, Brahm's variaties over het thema (Koraal St. Antonie) van Jozef Haydn en een Poëme symphonique van Liszt: Tasso, Lamento E- Triomfo. Solist is de heer Eddy Brpwn, die een viool concert (Op. 35) van Tschaikowsky zal voor dragen. INDEELINO MILICIENS. LICHTING 1916. Heden werden alhier in den Doelen ingedeeld de miliciens der lichting 1916, bestemd voor de eerste bataljons van het 10e en 21ste regiment infanterie en bestemd voor dit garnizoen. In de stad was er niet veel van te bemerken. De miliciens zullen in de Infauteriekazeme on derdak worden gebracht. .CRUIS VERBOND. Do jongste vergadering van het Ivruïsver- bond lvad een zeer aangenamen loop. De voorzitter opende met gebed de ver gadering, heette de aanwezigen hartelijk welkom en verzocht voorlezing der notulen, welke dank zij de uitmuntende samenstel ling ongewijzigd de goedkeuring verwierven. pc voorzitter is zeer tevreden over de be- reidwi.ligheid der leden een flinke contri butie bij te dragen, ten einde het Kruis ver- borid tot grootsche plannen in staat te stel len. Hij betreurt echter het bedanken van enkele leden om reden een contributie van 5 ets. per week voor hen bezwaarlijk is. Het is toch den leden bekend dit het Be stuur gaarne eene uitzondering zal maken en zich tevreden stelt met wat bruintje bij ieder lid trekken kan. Ook de ingekomen donat'iën ten bate van het Kruisverboud stemmen tot tevreden heid. De heer Boogaard brengt een uitgebreid verslag der jaarvergadering uit, waarvoor de vergadering hem dankbaar is. De heer Loman doet mededeeling van zijn aanwezigheid op de vergadering van het Dr. Ariëndsfonds. De aanwezigen luister den met genoegen naar het belangrijke nieuws. Vervolgens brengt de heer Turkenburg nog een punt van actie ter sprake, over welk punt de heer Kamerbeek met den heer Bianchi te Amersfoort nader zal eonfereeren. De voorzitter verraste de vergadering met de voorlezing van een leerzaam en vermake lijk artikeltje uit Sobriëtas. De rondvraag leverde nog verschillende besprekingen op en aanleiding dat deze vergadering met een aangenamen loop, wat laat uiteen ging. TREINDIEFSTAL. Uit eene zending fruit van Eist naar hier per H. Y. S. M. verzonden, bleken bij aankomst al hier, drie manden appelen en een mand peren ontvreemd te zijn. „NEDERLAND EN ORANJE." Op de gisterenavond gehouden leden-ver gadering der anti-rev. kissverecniging „Ne derland en Oranje" is de zaak eener even tueel op te richten propagandaclub commis soriaal gemaakt. De heer M. de Braai hield een belangwek kend betoog over „Bechtsche Raadspoli- tiek," waarin werd nagegaan naar welke beginselen, die Is te voeren en hoe die be ginselen practisch zijn uit te werken. In deze rede werden eenigszins breeder uitgewerkt de denkbeelden, die de heer De Braai onlangs ontvouwde op een vergade ring der afd. van den Chr. Gemeentewerk - lïedenbond en waar wij toenmaals uitvoerig verslag van gaven. DE „GOEDKOOPE" REGEERINGSVISCH! Gisteren stond de prijs van de regeeringe- viseh in de winkels daarvoor aangewezen op 201/2 cent per pond, terwijl in particuliere win kels dezelfde soort visch werd verkocht voor 13lA cent per pondl! GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bijP. de Zaayer, Amstor- kerk, Leidsehestraat 37 a, staart van een dames bont; M. BosseJaar, De Clercqstraat 172, hand schoen; P. j'ansen, Linsehoterstraat 39, honden- tuig; J. van Leeuwen, Barendsebestraat 39, knop van een parapluie; J. Kooijmans, Paul Krugerstraat 17 rood Schoten, kerkboekje; P. Kuijben, Olieslagcrslaan 13, bril in étui; G. Bijster, A. L. Dyserinkstraat 7, horlogeketting; D. Wassenaar, Pres. Steynstraat 59, Scboten, hengsel; H. Drupsteen, Coltermanstraat 14, portemonnaie met inhoud; Kloppenburg, Lin- schotenstraat 2 a, horloge; I. Honing, Zuidpol derstraat 63, behangerssehort; M. Vonk, Am sterdamstraat 32, handschoen; H. Booymans, Spaarne 36, haarkammen; A. Reisdijk, Tulpen straat 44. handschoen; Jb. Wesselius, Zuider- Buiten.-Spaarne, stok van een reddingshaak; G. H. Kriebel, Witte Heerenstraat 9 a, een hond; W. van Dijk, Hagestraat 29, portemonnaie met inhoud. burgerlijke stand. Geboren 15 Dec.: z. van G. van Seheepen-v. Althuis z. van J. A. Oldenburg-Geilenbeek z. van E. Schouten-Plauije 16 z- Zaa M. C. Kuyper-Lammers d. van C. Dreyer- Bottelier. Overleden 15 Dec.: A J W. Lange 82 jr., Hagestraat 17 Dec.: S. v. d. Bel-v. d. Luijt, 90 jr. Jansstraat. BUITENLAND. NIEUW, DUITSCH OFFENSIEF IN HET WESTEN? LONDEN, 17 Dec. (Part.) Volgens een mededeeling in de Daily. Chronicle, heeft een Duitsch gevangene, die bij liet Sas in de loopgraven der- geallieerden terecht kwam, verteld, dat prins Albert von Wur- temberg aan de Duitsche troepen, die bij den Yser staan, een proclamatie heelt gericht, waarin hij weldra een grooten aanval voor spelt en de manschappen oproept, iiua best te doen de linie der geallieerden te ver breken. Het doel zou zij11' thans eindelijk Calais te bereiken. EEN ENGELSCH—fcWEEDSCH CONFLICT. STOCKHOLM, 17 December. Volgens het Zweedsche Tel. agentschap heelt Engeland medegedeeld dit. verzegelde postzakken met pakketten voor Zweden, afkomstig uit Ame rika, aan boord van een stoomschip aange houden zijn. Voigens een bericht van een andere stoomboot hielden de Engelsclien ook alle postpakketten atiP. die zich aan boord van dit stoomschip beyonden. Do re geering van Zweden besloot nu te protes- teeren en de regeering van Amerika hier van in kennis te stellen. Bovendien heeft d8 Zweedsche regeering de Postdirectie bevolen, voorloopig «11e van Engeland gezonden postpakketten voor door- voerverkeer achter te houden. EEN TREINBOTSING IN ENGELAND. LONDEN, 17 Dec. (Part.) Hedenmorgen h>td bij Jenrow in het Graafschap Durham een ern stige treinbotsing plaats. Drie personenwagens zijn verbrand, vijf werden ernstig beschadigd, Er zijn vele dooden. TE VERKOOPEN. Zaterdag 18 December HAARLEM Notitie van de perceelen, die verkocht zullen worden in ,,'t Notarishuis", op Zaterdag 18 December 1915, des avonds na 51/2 uur. Notaris J. C. BURKENS. No. 1. Een heerenhuis met tuin ie Haarlem, aan de Frans Halsstraat. Get. No. 20. Notaris P. F. DE BORDES. No. 2, Een groote villa met oprijlaan, sier en moesiijn met broeiramen en fijne vruchlboo- riien, te Haarlem, aan den Zijlweg, met uitgang aan de Spoorwegstraat. Get. No. 15. No. 3. Een perceel grond, geschikt tot bouw terrein, te Santpoort, op den hoek van den Rijksstraatweg naar Velsen eh den weg naar Bloem endaal. Nós. 4—7. Vier huizen met erven en tuinen, waarvan een ingericht tot winkelhuis, te Haar lem aan de Oranjeboomstraaf, als No. 4. Get. No. 158. No. 5. Get. No. 156. No. 6. Get. No. 154. No 7. Get. No 152. De perceelen Nos. 4 tot en met 7 gecombi neerd. No. 8. Een winkelhuis met afzonderlijk op gaande bovenwoning en erf, te Haarlem, aan de Drappeniersfraat, get. no. 12 zwart en rood, No. 9. Een huis en erf te Haarlem, aan de Rozenstraat, get. No. 17 c. No. 10. Een winkelhuis met afzonderlijk op gaande bovenwoning te Haarlem, aan de Korte Begijnestraat, get. No. 28 zwart en rood. Notarissen U. J. K. VERSFELT en J. RATELBAND. No. 11. Een winkelhuis met bovenwoning, met afzonderlijken opgang en erf, te Haarlem, aan de Kleine Houtstraat, get. No. 41. No. 12. Een winkelhuis niet erf en berg plaats te Haarlem, aan de Kleine Houtstraat, get. no. 41 A. No. 13. Een pakhuis met erf te Haarlem, aan de Gravinnesteeg, get. no. 1. No. 14. Een pakhuis met erf te Haarlem, aan de Gravinnesteeg, get. no. 3. De perceelen Nos. 11 en 12 gecombineerd. De perceelen Nos. 13 en 14 gecombineerd. De perceelen Nos. 11 tot en met 14 gecom bineerd. No. 15. Een woonhuis met bovenwoning met afzonderlijken opgang, erf en gedeelte poort te Haarlem, aan de Raamsteeg, get. no. 19. Nos. 1620. Vijf huizen en erven, elk met gedeelte poort, te Haarlem, in een poort, uit komende in de Raamsteeg, als: No. 16. Get. No. 19 A. No. 17. Get. No. 19 B. No. 18. Get. No. 19C. No. 19. Get. No. 19 D. No. 20. Get. No. 19 E. De perceelen Nos 16 tot en met 20 gecom bineerd De perceelen Nos. 15 tot en met 20 gecom bineerd. Notaris P. F. DE BORDES. No. 21. Een perceel grond te Schoten, aan den Rijksstraatweg, vroeger genaamd „Pomona". No. 22. Een burgerwoonhuis met schuur, erve en grond, te Schoten, nabij Santpoort, aan No. 23. Een dito huis, naast perceel 22, get. no. 54. No. 24. Een burgerwoonhuis met schuur, erve en grond, te Schoten, nabij Santpoort, aan den Slaperdijk, get. no. 102 No. 25. Een dito huis naast perceel 24, get. no. 104. De perceelen Nos. 22 tot en met 25 gecombi neerd. No. 26. Een perceel tuinland, nabij boven omschreven perceelen, aan den Slaperdijk. Notarissen J. KOOLHOVEN en A. v d. POEST CLEMENT. No. 27. Een huis en erf te Haarlem, aan de Vogelkoopsteeg, get. no 3. Notaris J. A. WILKENS. No. 28. Een huis en erf. benevens een halve steeg, te Haarlem, aan de Hagestraat, get. no. 18. No. 29. Twee huizen en erven, benevens een poort, te Haarlem, uitkomende in de Hage straat, get. nos. 20 A en 20 B. No. 30. Drie pakhuizen, te Haarlem, uitko mende in gemelde poort, get. nos. 20C, D en E. De perceelen Nos. 28 tot en met 30 gecom bineerd Notarissen J. KOOLHOVEN en A. v. d. POEST CLEMENT. No, 31. Een huis en erf te Haarlem, aan de Sophiastraat, get. no. 19. dagmiddag. Burgers van Haarlem, kunt (dj gedoogen dal mei de Kerstdagen een paar honderd menschen onder dien toestand verkeeren dat een even groot aantal huishoudens het plezier en het gelul van gezellig samenzijn moeten missen Neen, ik kan het niet gelooven, dat gij. na van het bovenstaande kennis genomen te hebben, dit zult laten doorgaan Ik doe dan ook een be roep op uw medewerking, om op de Kerstdagen geen brood te laten bezorgen. Wilt voorai er om denken mv vrouw bijtijds <e waarschuwen, opdat onze wenschen in vervulling kunnen gaan. Alsdan kunnen ook wij ijverer voor die per sonen, welke onder denzeifden toes»and als wij in een andere branche werkzaam zijn, 2oodoendé zullen wij allen sterk door de wederziidsehe steun en hulp ons aller doel bereiken. Vertrouwende dat gij. geacht publiek, ons uw zoo gewaardeerde steun niet zult onthouden, en U, M. de R., mijn beleefden dank betuigende voor de verleende plaatsruimte, teeken ik Hoogachtend. Cj.v. DOORN. Haarlem, 16-12-'15. Groote Houtstraat 82. W. 2921. Adv. INGE70NDEN- Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Re. dactie zich niet aansprakelijk. DE BAKKERSGEZELLEN EN DE KERSTDAGEN Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik U aan onderstaande rege len eenige plaatsruimte te verleenen. Bij voor baat mijn dank. Nu wij weer kort voor de Kerstdagen staan, doe ik een verzoek aan liet publiek yan Haarlem om medewerking, om die dagen voor alle men schen tot ware Kerstdagen te maken. Hierbij doel ik op de bakkersgezellen van Haarlem. Het is dit jaar een mooie gelegenheid voor U, om eens uw solidariteit te toonen. Nu de Kerstdagen vallen op Zaterdag en Zon dag, wordt in vele bakkerijen één van deze dagen gewerkt (de goede niet te na gesproken, want er zijn eenige inrichtingen, die op beide dagen niet laten werken), maar zooals ik gezegd heb, wordt er door het meerendeei gewerkt. Het is wellicht niet bekend dat vele bakkers gezellen Zaterdag eersten Kerstdag een dag moeten maken varieerende van 15—20 uur, om dat het eerste Kerstdag is! En onder hen zijn er die eerst Vrijdag den geheelen dag moeten werken tot ongeveer 5 uur 's avonds, en dan Vrijdagsavonds om 10 uur weer full speed aan den slag moeten tot Zater- ri.okmi!:niiaai. Personalia. Te Leiden is bevorderd tot doctor m de rechtswetenschappen, op stellingen, B G. Wildervank de Blécourt, geb. te Zutphen wo nende alhier, H A A RI.EMMRRMF.ER Telefoon. Onder de bewoners aan de Cruquius circuleert een adres om rechtstieeksche tele- foonverbinding: te verkrijgen met Haarlem en aldaar een- gelegenheid te verkrijgen tot het voeren van telefonische gesprekken. Reeds een twaalftal personen hebben zich opgegeven om telefonisch te worden aangesloten. Aan de ge meente zal medewerking worden gevraagd in de vorm van bet geven eener subsidie of op andere wijze zooals de Gemeenteraad zal besluiten. Het bestuur van de opgerichte Veilingver- eeniging fs saamgesteld als volgt: P. Ouwer- kerk, v#:jrzitter; K. Frugte, secretaris; H. do Vries, penningmeester, P. Verheul B.'de Ruiter, S. Veltman, S. Koenen, S. Thuis en G. Bras, eommisarissen. Besloten werd om in de Kerst week een lezing te doen houden voor de leden, en belangstellenden door den heer Hendrikse te Zwanenburg. HALFWEG. De visch. Den laatster tijd gebeurt, het meermalen, dat de gemeente geen visch kan krijgen voor verkoop aan inwoners van Half weg en Zwanenburg. Ook deze week kon do leverancier uit IJ muiden geen visch zenden, in verband met 't stormwêer van de laatste dagen. Daar de verkoop van ge ineen te visch hier steeds goed gaat, is het te hopen, dat er spoe dig weer wekelijksch viseb aangevoerd kan wor den, OVER VEEN. K.-K. Kiesvereeniging. Gisteravond hield de kiesvereeniging een vergadering in ^Ho- öm kwart voor acht opende de voorzittes. met gebed on gaf terstond het woord aan den. spreker, den heer de Lobel. Spr. vond 't gelukkig, dat wü, te midden van oorlogvoerende staten, zoo rustig kun nen vergaderen. Wü kennen tenminste niet de eigenlijke ellen de van den oorlog, 't Zon beter zijn, als wij niet over politiek behoefden te spreken, want die verdeelt de menschen. Zonder baar zouden wy zijn één volk en ééne kracht. Zoo was 't in Augustus 1914. Bij stille af spraak werd in de Tweede Kamer over po litiek gezwegen. Het Ministerie verheugde /.ieh daarover. Zelfs de socialisten onthielden zich. Maar toen die gevaarlijke maand Aug. voorbij was, ging 't net als op een voetbal veld, waarboven zich een Zeppelin vertoont. Even 6toakt het spel, en daarna zet men *t- weer voort. *t Bleek, dat wy hebben een echt litksch ministerie. Spr. noemde ten bewyze daarvan drie zaken cp. lo. De lijkverbranding, een beidensch ge bruik, by ons ingevoerd als een protest tegen de aloude christelijke manier van begraven. 2o. De eedskwestie. Voortaan zal een niet- geloovende wèl, en een wel-geloovige niét op zijn ja en neen vertrouwd worden. 80. De voorgestelde belastingen. Klooster goederen en bezittingen der armen znllcn worden aangeslagen. Reeds nu, evenals in 1913, zijn er niaebteni aan 't werk, om 't volk naar Links over te halen. Immers in 1916 komen de Staten-ver- kiezingen, en hiervan hangt weer af, hoe de Eerste Kamer zijn zal. Was nu de godsvrede blijven voortduren, dan waren Staten en Ka mer gebleven, zooals zij nu zijn. Men zon. zcoals op vele plaatsen voor den gemeente raad, een compromis met elkaar hebben ge sleten. Doeli dan bereikte Links haar ideaal niet, n.l. linkscbe Staten en Eerste Kamer. De regeering luisterde naar die oprnier.de taal, en ziedaar den heerlijken vrede verbro ken. De keuze der middelen komt er hij Links niet op aan. Spreker herinnerde aan de Ta- riefwet, die echter geheel door liberalen is tot stand gebracht. Spr. verhaalde èn vertoonde staaltjes van de manier, waarop toen de agitatie gevoerd werd. Schatten zijn er aan besteed. Ook zeker iemand, in Bloetnendaal deed aan die ophit- serij mee, maar 6pr. zal hier geen kwaad van hem zeggen (gelach). Spr. vraagt, of er bij ons in 't geheel geeü schuld was, toen wij in 1913 Beverwijk ver loren. Dat moet nu niet meer gebeuren. Linke is nn reeds bezig, in 't geniep, de mensehen om te praten. De leuze zal nu zijn „voor 't Staatspensioen". Spr. toont duidelijk *t ver schil aan tnsschen dit, en de verzekering»-: wetten van Talma. En wat 't ergste is: Vol gens de wet, moeten de wetten van Talmn io' 1916 in werking treden. Maar Treub doet eenvoudig of er geen sprake van is. en zal de ouden van dagen wel een aalmoes g«" ven. Dat de menschen door hier-, tabak- e® andere belastingen, tóch moeten hüdrageö aan de 80 millioen, die 't zal kosten, wordt stilletjes verzwegen. Wy moeten dus voor 1916 front maken t gen. al dat anticlericale gedoe. Er is h/Ip oeniging "wordt gevraagd. Verzocht -wordt, dfimstvaat 3 a. taauhjQ r»et itiRoud i M. Moer- den Slaperdijk, get. 52 1 vtin Ou<l a het Ra» 1» ;1 huis".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1915 | | pagina 2