VERHUREN UN LUXE AUTOMOBIELEN BINNENLAND STATEN-GENERAAL H. J. v. d. MEER, 6eha§gchelstr>aat 7. Iets over Kamerplanten. teVifSteezijm Waar hef heen gaat! Onze lezers hebben nu in óns vorig nummer weer eens kunnen lezen, waartoe het peil van een gemeenteraad, het hoogste bestuurslichaam in een gemeente, dalen kan, als de socialisten de lakens uitdeelen. Ons raadsverslag van Schoten heeft en nog in heel 'bescheiden termen, want er zou een tragi- comedie van te maken wezen, waarbij de veel- gemoedelijker Limburgsche of Achterhoeksche raadsverslagen nog maar een kleinigheid zijn! dat Schotensche raadsverslag dan heeft daar van de bewijzen gegeven. Van „behartiging van het algemeen belang" is in zulk een raadsvergadering geen oogenblik sprake aan dien kant! De heertjes, die in de soc.-dem. debatingclubs wat van den tongriem zijn gesneden, maken er een politieke club van, waarbij „de partij" en de „partijbelangen", (die ze meestal geheel ten onrechte vereenzelvigen met ?,den werkman" en „werkmans-belangen") schering en inslag zijn. Voorts krijgen we intermezzo's als het be schrevene, waarbij menschen als Verkooij, Ma gendans en hoe ze méér mogen heeten, tot de risée van aanwezigen en de bespotting van wie 't naderhand lezen, éérst wegloopen, maar als ze merken, dat ze daarmee hun presentiegeld vei- spelen, als druipstaartende hondjes weer terug komen. Enfinmen leze het verslag van de laatste zitting" van dezen edefachibaren gemeenteraad maar eens na. Terecht wordt er in Schoten gevraagd; wAar dat zóó heen-gaat. Terecht wordt er gelachen en gespot met die edelachtbaren" (met permissie) die den gemeen teraad van Schoten tot een soort publieke ver makelijkheid maken.... uit domheid, terwijl ze het immers zélf zich niet eens bewust zijn. Wanneer zal men nu de consequenties trek ken? Wanneer zal men nu toch eens begrijpen, dat een gemeente recht heeft op ernstige, degelijke behandeling van haar belangen, en dat daarom een gemeente moet geregeerd worden door man nen, die bekwaamheid, tact, verstand hébben, en niet door nulliteiten, wier eenige verdienste is dat ze op vergaderingen rap hun toog kunnen roeren?. VERSPREIDE BERICHTEN Kobalt ter voorziening In de schaarschtc aap nikkel. t De tn Duitschland bestaande nikkel- echaanschte, men. weet dat dit mala,al hoofdzakelijk uit Oanada en Nieuw-Oatedonië ♦aqgevoerd wordt heeft' het kobalt, een nauw aan nikkel verwant metaal, op den voor grond gebracht. Er is veel kans, dat het, nu men eenmaal alfa voortreffelijke eigenschap pen heeft loeren kennen, In gebruik aal blij ven. Daar het zeldzamer dan nikkel is, werd hpt tot dusver zelden geïsoleerd, en beperkte wja gebruik, zich in hoofdzaak tot dat van en kele verbindingen. Volgens den Amerikaan Buchanan is het evenwel uitstekend bruikbaar voor de galvanostegie, en ziet een vorkoba.lt voorwerp er niet minder gunstig uit dan een vernikkeld. Buchanan, die een aantal nauw keurige mededeelingen doet omtrent de ta ge bruiken concentraties der baden, stroomstea-k. ten en duur der behandeling deelt mee, dat (flö köbaliaag blauwachtig, wit van kleur is, bestendiger in de lucht dan nikkel, glad en cliëhi van structuur. Men kan oovandien mot een grootare stroomdichtheid werken, waar door tegenover de iets hoogera kosten van het metaal weer bespaard wordt aan tijd en aan omvang der installatie. Behalve dat het neerslag drie maal zoo snel gereed is als «egen zeer bilSëJfc tarief. Telefoon 2422. IV. In mijn laatste opstel heb ik bot in het alge mene godeelta gehad over do ruimten, waarin onze kamerplanten waren «ephwtfet, om daarna «ver de Aepedistra eenige bijzonderheden mede to doelen. Ik heb er vooral op gewezen, hoe licht «n lucht voorname eisdhen zijn voor oen krach tig leven onzer planten in hot algemeen, en «rze kamerplanten in het bijzonder. Th ana wil ik het eene hebben over de potten Waarin onze planten worden verzorgd, en waar lijk, dat ia geen geringtesohatten onderdeel van de verzorging I Was de toestand nog als een tiental jaren geleden, ik zou gevoegelijk kunnen Zwijgen van dit onderwerp, maar nuf Wat el sierlijke, kostbare bloempotten, bloembakjes, terrariums en bloemtafeltjos kijgt men niet te Zien in d/e uitstalkasten onzer galanteriewinkels •n bloemwinkale 1 De een ie al duurder, en ondoelmatiger dan d» andere. Geen kan bet balen bij den gewonen tcodsteenen bloempot in goedkoopte en.... doelmatighead. Ik zie u al vreemd opkijken bij Zulk een bewering, niet waar! 't Ia toch wel (Wat gek, dat zoo'n stniverapot de meerder® is Van uwe prachtige majolica of Delfteoh aarde- eik-pot, en toch is bot zoo. Het groot* gebrek *ooh wat al die z.g. aierpotten gemeen hebben W» dait zij ontoegankelijk zijn voor lucht. De to°de, aarden pot daarentegen is poreus, <L w. d" lucht kan door de heel kleins openingen, tn het aarden baksel aanwezig zijn, dooiv ^"'gen, zoo in den potgrond treJcken, waar lÜ w«rteia helpt, zich ta voed«a met wat er «arde voedzaams is. l -'X hd lis van zelf tot het voedinga- PMfiZliak der planten, doch zal ar aleahte sjen Ietsje van VerteUen. Da vo edüngsatoffen, dis da aarde uit zich' zelf, W door toedoen bezit; wordt niet als dat van nikkel, laat het zich ook in korter tijd polijsten. Buchanan's proeven dateeren reeds van eenige jaren her, zoodat de kans, dat de nieu we methode ter wille Van den oorlogstijd in een te gunstig daglicht gesteld wordt, met te groot geacht behoeft te worden. In Montenegro. Een oorlogscorrespondent van hef „Berliner Tageblatt" schrijft over de gevechten in Noord-Montenegro: Da Serviërs strijden slechts hier en daar tusschen de Montenegrin- nen. In Oost-Montenegro zijn echter vela Ser viërs onder de g(3vangenen. In de nabijheid van de Tarakloof heb ik met eenige Montene grin sche gevangenen gesproken. De eene, die de nationale mute maar verder de heele uniform van de Fransche sappeurs droeg, zeide dat hij tot aan zijn vaderlijk huis ten Zuiden van Pljevelje meegegaan was, maar dat hij toen n,iet verder had Villen vechten. Een ander zeido dat hij jliet gevangen 'geno men zou zijn'als hij in zijn ceta (compagnie) familieleden had gehad. Nu had hom echter niemand gered toen hij struikelde. Allen klaagden over het gebrek aan brood waar onder zij' geleden hadden. Geen enkele had een heeie jas aan. Een hooggeplaatst officier zei mij dat de meeste Montenegrijnsche ge vangenen het een of andere stuk van de Oosfcenrijksche uitrusting droegen. De Monte- negrijnen kleeden de gesneuvelde Oostenrijk- sche soldaten uit en laten de lijken naakt lig. gen. Erger i3 dat men ook gewonden en krijgsgevangenen heeft ontkleed. Terwijl ik in Plevelje was, kwam een Oostenrijksch land stormman daar aan, barrevoets in onderbroek. Zoo had hij weten te ontvluchten. De Mon- tenegrijnen trekken de geroofde kleedingstuk- ken onmiddellijk aan om hun jammerlijke uitrusting te verbeteren. Toch kan meo de geregelde Montenegrijnsche troepen aan del overblijfselen van hun uniform nog onder scheiden van do fantastisch ingepakte komi-- tadzji's, waarvan men ook velo gevangen ge nomen heeft. Vaak zijn er fanatieke Serviërs uit het Bosnische grensgebied onder. Zij' wor den naar hun woonplaatsen teruggebracht en ondergaan de gevolgen van hun hoogverraad. Op de vriendelijke gezindheid van do Mo- hammedaansche bevolking kunnen onze 'troe pen zich vast verlaten. Zooals bekend is, heb ben zich reeds Mohammedaansche benden ge vormd, die aan onzè zijde meevechten. Man. moet zich dat niet voorstellen als een grooten opstand van het volk, maar overal worden de onzen toch met groot gejuich begroet. In de plaatsen waaien vlaggen in Oostenrijksche en Turksche kleuren. Bijna alle door Mo hammedanen bewoonde plaatsen in Noord en Oost-Montenegro zijn reeds in onze hand. Wat vóór onze troepen ligt, is in alle opzich- ten vijandelijk gebied. Wilhei msliaven. Tn de „Vossische JSeitung" loost men over WUhelmshaven: De ontzaglijke eischen ge durende den oorlog hebben het noodig ge maakt de marinewerf te Wilhelmshaven, die met de vloot van een klein begin tot een raus- achtigen en veelvertakten aanleg ontwikkeld was, nog verder uit te breiden. Ook het per soneel is aanzienlijk vergroot. Er is een geheel nieuwe afdeeling gemaakt voor het bouwen van vliegtuigen. Ontzaglijke voorraden moeston daar tegen vijandelijke aanvallen beschermd worden. Daarom was Wilhelmshaven reeds versterkt zoolang het oorlogshaven is. Do verdedigiags- weïken aan de landzijde traden vroeger echter zeer op den achtergrond tegenover die aan den zeekant. Sedert het begin van den oorlog echter heeft de marine met" alle kracht er aan f;ewerkt, om deze haar basis zoo sterk moge- ijk to maken. In allerijl heeft men do noodigo veldversterkingen, artilleriestellingen, loop graven èn versperringen gemaakt. Eerst moesten do troepen daar in do primitiefste verblijven wacht houden. Thans echter is dit heele front oen grootsche verdédigtngsaan- leg geworden, die op. de zorgvuldigste wijze gebouwd is. Ontzaglijke arbeid is ook volbracht voor de versterkingen van het zeefront. Om kosten te besparen hebben de marine-artilleriston dit werk in een grond, die buitengewoon .be zwaarlijk was, onder hun dienst zelf verricht. danig door die plantenwortels opgenomen, doch alleen als ze zijn veranderd in oplosbare stoffen, die dan om opgenomen te worden, opgelost moe ten zijn. Dat zult u wel begrijpen, niet waar? Die fijne worteltjes, haren gelijk, zijn niert in staat vaste zelfstandigheden in zich optenemen. Daarom moeten we in hoofdzaak gieten, want al heeft uw gTond voedsel in overvloed, maar het ia onopgelost, dan zal uw plant verhongeren. et voedsel nu, wat de grond bezit, of wij er als most inbrengen, behoort eerst veranderd te worden in voor planten opneembare stoffen. Die verandering nu het z.g. verrotten geschiedt nu voornamelijk door de lucht. Zij maakt het voedsel opneembaar en nu zult u wel met mij eens zijn, wat een voorname rol de lucht in het loven der planten speelt. Ik ben met mijn ver klaring maar laag bij den grond gebleven, op dat ieder mij bogrijpe. Wie er meer van weten wil, kan zich gemakkelijk door brochures en boekjes op de hoogte helpen. Toch vond ik het wel nuttig, althans iets over het leven der plan ten mee te deelen, want ook het waarom een en ander moot geschieden, wekt meer bevredi ging, dan da bloote mededeeling alleen. De aiarpotten nu zijn meestal bedekt met gla zuur en daardoor ontoegankelijk voor de lucht. Daarom is nu da gewone pot -zoo ta varkiezen, boven da laatste. Ja, maar, ziét u, ze staan zoo leelijk Maar dat kan ik niet toegeven. Ala u schoone, onbeschimmolde, niet te groote potten gebruikt, dan zijn zij niet loalijk, maar bovendien hebt u tooh uw planten niet om uw pot? Zet er dan kuntsbloemen in,don hebt u alle voordeeel van uw pot. Tooh ia er tegenwoordig een bloempot in den handed de z. g, Sufflenhelmer pot, die uit rcoda klei ia gebakken, en versiert met mooi ornament werk en tevens in zekers muu, «WA voldoende poreus. Nu sijn tl vele middelen in den handel om de gewone grofls potten wat ta msokoereon j Slechts voor bijzonder werk werden speciale krachten te hulp geroepen. Nu richten sedart maanden reusachtige kanonnen hun dreigen de loopen naar aee toe. De natuurlijke verdedigingswerken van Saloniki. Een bijzondere correspondent van Reuter heeft een bezoek gebracht aan het Britsche hoofdkwartier jn Macedonië en heeft de stel lingen der troepen mogen bezichtigen. Hij is over de door de Engelschen en Franschcn ia- genomen posities opgetogen. De linie der geallieerden, schrijft hij, strekt zacn in een halvcn boog uit van de Wardar naar de golf van Rendina, over een afstand van ongeveer 60 mijl, waarvan bijna de helft op natuurlijke wijze versterkt is door de me ren van Langaza en Besjik. Deze geheele boog is omgeven door een breede, moeras achtige vlakte, waarin de vijand geen of nage noeg geen dekking zal kunnen vinden. In het zuiden wordt Saloniki beschermd door een heuvelreeks. Twee passen vormen een ge- makkelijken en goed beschutten verbindings weg. Op de heuvels kunnen de batterijen op schitterende wijze worden opgesteld en de ge heele vlakte beheerschen. Op de noordelijke hellingen ziet men nog de overblijfselen van de loopgraven waarin de Turken in de eersten Balkan-oorlog, voor het laatst stand hebben willen houden. Wij; hebben hier en daar nog gebruik kunnen maken'van de oude draad ver. sperringen der Turken. De manschappen voelen zich uitmuntend en opgewekt in deze, in historisch opzicht, be langwekkende streek. Het gebied rondom Sa loniki is een groot slagveld der naties. Bij het maken der loopgraven delft men aanhoudend belangwekkende archaeologische vondsten op: munten, beeldjes, vaten en allerlei aardewerk. De troepen hunkeren naar den aanval van den vijand. De vlakte i8 een ideaal terrein voor mitrailleurs-vuur schrijft deze bloeddor stige Reuter-corrcspondent en vanuit de loopgraven zijn alle bewegingen van den aan valler mijlen ver te overzien. Engeland's uitvoer naar Rusland. Een geregelde stoomvaartverbinding is tot stand gekomen tusschen de havens Tromsoe in het noorden van Noorwegen en Alexan- drovsk in Rusland. De „Daily News" noemt de verbinding van groot belang voor Eng land's uitvoer naar Rusland. Reeds heeft een Noorsche stoomboot geladen met Amori- kaansche en Engelsche machineriën, de reis, die in alle seizoenen kan plaats hebben, on der gunstige omstandigheden volbracht. Het blad maakt uit de tot stand koming van do verbinding met de Russische haven in do Golf van Kola oj>, dat do groote spoorweg van St. Petersburg naar do haven óf gereed is, óf zijn voltooiing nadert OORLOGS-ALLERLEI. VAN EEN ONTMOETINO MET KONINO PETER. Midden in de woeste Aibaneesche bergen heeft een Albaneesdie arts een ontmoeting met Koning Peter van Servië gehad en schrijft daarover aan een Duitsdi blad. „Het was een vreeselijke nacht," schrijft 'hij „gruwelijk koud en stormadvtig. Ik ver toefde in een ellendig dorp aan den weg naar Skoetari, in een vervallen huis. De stal en de kamer waren sledits door een dun muurtje ge scheiden. In het kamertje sliep mijn gastheer en ik zelf lag in den stal, naak de koe. Maar ik kon niet slapen, want er woedde een hevige sneeuwstorm, die het dak van het huis met een dikke laag sneeuw bedekte. Ver.weg huilde een verdwaalde hond. Plotseling wordt hard op de deur geklopt en met een heesdie, bevende stem roept iemand in het Servisch„Doe openMijn gastheer ge hoorzaamt en door de geopende deur zie ik in den donkeren nacht vier ruiters. Twee zijn reeds afgestegen en tillen qiet groote voorzichtigheid een derden, die in een dikke jas gewikkeld is, van zijn paard. Zij dragen hem naar binnen. Nu zie ik, dat zij Servische officieren zijn. T eg vuur aan," bevelen zij. De vlammen slaan weldra uit den haard om hoog. De in zijn manteljas gepakte man naast mij sluit de oogfn en wendt het gelaat af, maar bij bet vlammen der houtblokken herken ik in dien man, met zijn uitgedroogd zigeunersgezicht, de verwarde witte haarlokken en de neerhangen de witte;snor Koning Peter van Servië. Inmid dels komen nog twee officieren en twee soldaten binnen, met kisten beladen, die zij open maken, ^toch ntetlan^r, Standi' w>~ om voor den Koning een soort van rustbed ge-jder het opschrift „Amok op Zee. HET AANHOUDEN ONZER MAILS. Zooals 't nu mat de post op see loopt, kan reed te maken. De Koning zucht en zegt met bedroefde stem: „Ik dank jullie, broeders, ik dank jullie!" De officieren pogen met den meegebrachten voorraad een maal te bereiden, maar de Koning weigert te eten. Moede en stom, zonder een woord te spreken, ziften de officieren rondom hun Koning. Eindelijk zegt hij tot hen „Gaat u toch een beetje slapen, mijne heeren, neemt wat rust." De officieren gaan op den grond liggen. Maar ik geloof, dat geen van allen een oog heeft toe gedaan en nog vóór de dag aanbreekt staan zij op om het ellendige dorp te verlaten en hun vlucht door de dónkere ongastvrij bergen van Albanië voort te zetten. OP EEN VERBANDPPLAATS BIJ STORM. In de Vorwarts verfeit een hospitaalsol daat van zijn dienst onder een bestorming: Een kleine boerenwoning met twee vertrek ken, een pahrdenstak en een zeer luchtige en ruime schuur zijn onze werkplaats. De jtwee vertrekken worden vo<y onze gewon den dik met stroo belegd, want onze troe- pen hebben het bevel tot den aanval gekre- jgen en de eerste gewonden komen reeds aan. Zij dragen al een voorloopig verband, dat hun kameraden of hospitaalsoldaten in de gevechtslinie hebben aangelegd. De lichtgewonden komen te voet. De zwaar gewonden liggen op Russische karren en zijn vaak geheel met zand en bloed over dekt. Onze ruimte is te klein, wij moeten onmiddellijk beginnen met het vervoer naar een veldlazaret. De dragers hebben hun han den vol, zij slepen baren aan, laden af, ver binden en zijn zoo druk bezig, dat zij het rammelen van de vensters niet eens liooren. Plotseling slaan dicht achter het vertrek, waarin nog veel gewonde kameraden zijn, eenige zware granaten in. Ik zie nu, waar wij te land gekomen zijn. Rechts en links van ons staan onze veldkouwitsers en be schieten de Russen. Deze schijnen nu de batterij te hebben ontdekt. Gewonden komen aan en worden in de groote lazaretwagens geschoven. Meestal zijn het schoten in de buik of in het hoofd. De gewonden liggen op het uiterste, kun- non echter misschien nog gered worden, als zij onmiddellijk onder handen van de dok- Zweden had dan ook volkomen gelijk, dat 't aanstonds represailles nam, ea men twij felde geen oogenblik, of, bood zich hiertoe ook aan onze regeering. de gelegenheid aan, ze deed, meent de „Stand.," onmiddellijk des gelijks. Nu heeft onze regeering daarom wel «repro testeerd, en dit protest zal lang niet mak zijn geweest. Maar toch is het de vraag, of net hierbij blijven kan. „Op dit punt althans, zegt het olad, zouden toch alle neutrale Staten saam in verzet moe ten komen. Althans de neutrale Staten in Europa met de Amerikaanscho ünie. Afgescheiden van alle overige neutrale be langen, geldt 't hier een heilig recht., Jat on der geen beding op die manier door Enge land mag vertreden worden Zooals 't er nu toeligt, is geen brief die over zee gaat, meer veilig, en daarom -is het volstrekt noodzakelijk dat alle neutrale a- ten saam en in verband, eeD welgewikt pro-y test laten uitgaaii. Het moet althans voor de toekomst, vast staan, dat wie dit geheim schenden dorst, zich vergreep aan eeD onschendbaar menschel ijk recht. Of hiervoor, in verband met de Vredescon ferentie, het initiatief van ons Gouvernement zou kunnen uitgaan, zullen we afwachten. In elk geval ware scheidsrechterlijke uit spraak in te roepen. Sloeg Engeland ook dit af, dan trof dit laud nog donkerder blaam." GEWISSELDE STUKKEN Tijdelijke afwijking van de Kieswet. Bij het afdeel ingsonderzoek der Tweede Kamei bleek men algemeen van oordeel, dat het wets ontwerp tot tijdelijke afwijking van de Kieswet in plaats van op 23 December 1915, eenige weken of maanden vroeger had behooren te zijn inge diend. Had zich de buitengewone omstandigheid, dat de Kamer tusschen Kerstmis en Nieuwjaar samenkomt om de behandeling van de Staats- begrooting voort te zetten, niet' voorgedaan, dan werken. Hoo velen van bon zullen den dag m Januari c. de eerste 1 van morgen nog beleven? Het zijn mannen P1®0* "toeten zijn samengeroep van den landstorm met breeden baard, huis- behandeling in de afdeelmgen en g vaders, die voor mij op do draagbaaf lig gen. Velo verbijten hun pijn, velen zijn be wusteloos. Ik zie hoe het leven wegvloeit. Weer lioopen de wagons met gewonden zich de openbare beraadslaging. Deferentie voor de Kamer had een vroeger indienen vhd het voorstel doen verwachten. Het had verscheidene leden zeei bevreemd, dat op. Een van do gewonden overstemt allo Regeering zich beijvert om een formeel be- anderen met zijn smartkreten. Wij laden zwaar, dat bij de uitvoering van de wet van 30 hem het eerst af. Het is de onderofficier, i Jfuuan 1915 (Stbl. no. 37) aan het licht trad, dio mij heeft opgeleid. Vijf dagen later heb hit den weg te ruimen, doch met geen wooid ik hom begraven. Hij was de beste meerde- reP' nver.de verergering van het materieeie be re, dien ik heb gehad. De nacht breekt aan. Nog steeds hebben wij de handen vol. Rond om diepe stilte. Steeds gaat het werk door. zwaar, hierin bestaande, dat personen die or 15 Mei 1915 de vereischten voor de kiesbevoegd heid niet bezaten, niet alleen tot 15 Mei 1916 Twee dagen en twee nachten lang, zonder maar thans zeifs tot 15 Mei 1917 kiezer zuilen rust of slaap. Men heeft ternauwernood tijd |z'jn- Men kwam terug op ce beaenkingcn tegen om iets te eten. ,We merken, dat onze het gelijksoortige wetsentwerp, ten vongen jare krachten verminderen. Ik kan ternauwer-1 ingediend, geuit in verband met de Grondwet, nood'nog een gewonde uit den wagen lich- !c? wcea opnieuw op de bezwaren in de beide ton. Op een middag krijgen wij eindelijk Kaïners der Statcn-Generaal op dit punt te berde bevel uit te rukken. Een andere korporaal- gébracht. Sommige leden zagen zich hiertoe schap lost ons af. Zij moeten echter even vooral verplicht, nu door een der leden van de hard aan het werk. De vijandelijke stellin- Eerste Kamer in de vergadering van 29 Januari gen zijn bijna niet te nemen. Nieuwe aan- 1915 was geconstateerd, dat er tn de Tweeoe vallen beginnen, nieuwe slachtoffers komen Kamer, blijkens de aanneming van het yetsónt- aan. Van acht tot half twaalf-tel ik 213 werp zonder hoofdelijke stemming, ten slotte geen gewonden. Eenige gevangen Russen zijn daar leden waren geweest die het wetsontwerp met de onder. j Grondwet onvereenigbaar hadden geacht. Zij Wij komen bij onze compagnie, wasschen betreurden., dat de toen betoonde welwillendheid ons en versterken ons. Den volgenden mor- om geen stemming te vragen, op deze wijze was gen hebben wij kerkhof-dienst. In gedachte uitgespeeld tegen de leden, die van hut aan de doe ik mijn werk. Steeds graaf ik door. Het Grondwet ontleende bezwaren hadden doen blij- zijn mijn kameraden, die ik hier ter ruste ken. Zij handhaafden deze bezwaren onverzwakt. leg. Andere leden waren van oordeel, dat wanneer na breedvoerig debat de wetgevende macht zich over de grondwettelijke vraag heeft uitgesproken, deze beslissing als een authentieke interpretatie Een leder kent wel de bordpapieren pot- overtrekseldie den vorm van een bloempot hebben, en sierlijk soms zijn bewerkt. Ook wordt er geribt of gebloemd vloeipapier van verschil lende kleur om den pot gewonden, en zoo het geheel niet onaardig verfraaid. Wie gaarne zijn majolica-pot wil behouden, kan ook zijn gewone pot daarin zetten; hierte gen is geen bezwaar, als maar gezorgd wordt, het gietwater, dat onder uit het potgat druipt, weg te doen, opdat het potgat toegankelijk blijft voor lucht. Ziezoo, nu zijn wij het er overeens, dat onze gewone pot niet gemist kan worden, niet waar? We zullen nu over deze nog iets zeggen om dan weer eens een kamerplant onderhanden te nemen. Van de verschillende vormen van. potten is die te verkiezen, die van boven wijder is dan van onder. Zulks vooral met het oog op een latere overpotting. TJit zulk een pot kan men den wortelkluit gemakkelijk verwijderen. In dien bodem behoort een gat te zijn, en men moot vooral goed toezien, dat dit steeds.open is. Is het vors topt, dan moet dit met een puntig houtje worden opengestoken. Nieuwe potten behoort men eerst een poosje in het water te leggen, tot dat ze volgezogen zijn, 't welk men daaraan kan zien, wanneer zioh geen luchtbellen meer vertoonen. Doot men dat niet, dan zuigt do pot bet vocht uit de aarde, en helpt hot gieten niet veel. Doch vóór dat de plant er in komt, late men den pot goed drogen. Men gebruikt ook vod steenen bloombakjea, die geschikt zijn om eenigte planten bü elkaar te zetten, en zóo een harmonisch geheel to krij gen. Dat het rangschikken een zaak i», die «maak vereisokt, behoeft wel niet gezegd, maar ook, dat niet alle planten bij elkaar kunnen ataan, ook al souden ze, dat uit een aethtotisoh oogpunt vel kunnen» zed men licht inzien, als men oven let op de verschillende geaardheid der gewassen. Deze toch vragen veel zon, gene wei nig; andere willen alleen gedijen in warme ka mers, terwijl weer andere koele, frissclie kamers wensohen, kortom de verschillende lovens- eischen maken de samenstelling van een bloem bak niet tot een allodaagsch werkje, maar ver eisokt doorzicht en oplettendheid. En lozer, gij die beschikt over zulk een bloembak of blöem- tafel, gij zult het wel ondervonden hebben, dat uw varen roodbruin werd, als uw tafel in volle zon werd geplaatst. Denkt dus bij het rang schikken om deze zaken 1 Nu in de kamers, waar we onze planten heb ben, wegens het seizoen, gestookt wordt, zullen de bezitters van de z. g. tierdennen, tafeltjes- dennen, of hoe ze anders worden gaheeten, het wel eens opgevallen zijn, dat de horizontaal staands zijtakken gaan hangen, ja soms hun naalden verliezen. Dit is een alom voorkomende kwaal, en Is oen gevolg van te groote warmte, soms ook van te veel vecht op de potkluit. De tafeltjes-den, Arauearia excelsa, la de wetenschappelijke naam, is een veel voorkomen de kamerplant. Vele dames mogen haar graag versieren me\ een rood of blauw lint.- Zij woe len dat dan om de stam been en maken in hot midden een lossen strik. Gij kent tooh wel de door mij bedoelde plant! Uit den srtam komen op verschillende hoogten een krans van horizontaal groeiende zijtakken die naar'boven toe in lengte afnemen. Nu deze tafeltjes verleenen aan deze plant, dat aardig dat haar in onze kmers zoo gezien. aanzien, makt. De Arauearia houdt van frissehe luoht, en matige warmte. Direct zonlicht ia voor ha&rj zeer schadelijk. Meu doet. daarom goed de plant voor een Noordraam te zetten, en dan liefst int een kamer waar óf niet óf matig wordt gestookt j Gieen, zoo als men dat andere planten doet» moet r men slechts zelden doen, doch men zet haar, ale men ze wil gieten, buiten en besproeie haar met een fijnen gieter van boven af op de takken. In den winter kan men er wat langer over doen, dooli 's zomers is hot goed zulks een paar keer per woek te verrichten- Hoewel ze niet in direct zonlicht mag worden geplaatst, wil toch niet in duister, zooale de Aspeddstr» bijvoorbeeld wel verdraagt. De Arauearia ia geen plant om lang buiten te zetten. Slechts in de dris warmste Zomer maanden kan ze buiten, en zulks is zelfs goed voor haar. Een malsoh regentje doet meer goed dan ons sproeien. Echter zorg» men haar op een beschaduwd plaatsje te zetten. De grond, waarin onze plant moet worden geplaatst, moet los en tooh voedzaam zijn, en niet lang waterhoudend, anders krijgt m«n licht last van rottende wortels. Dat laatst» voorkomt men het best door in dep pot enkele- «tukjes boutskool te leggen. Zulks is niet alleen voor deze dook voor alle planten aanbevelenswaardig Het verpotten kan, as de plant gezond ia, om ds twee jaar geschieden. Men verricht ddt in het voorjaar, vóór dat de plant opnieuw schouten maakt, en gebruikte geen al te groots pot Over dat verpotten moet Ik den volgenden keer maar eens lots moer zeggen, nu zou het opstel te groot worden. Men meng» sen poor handen grof rivierzand door den tuingrond, en zorge, dat dia grond vrij la van kluiten, steentje» of i glnaeohiirers. Om haar van stof te reinigen, ki het sproeien volstaan. Afeponssn, dat 1 u, gaat bü deze plant niet. Alleen kon men aast een zachte plu mean langs de tokken gaan «n zoo voorzichtig het stad wignemarv ÏLOSHL NIEUWE HAARLE/ASCHE COURANT TWiEL!LflD roart +r» m o L-on 1 V» untimnr mir>h t on *rnrr t mor i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 5