Uit de provincie TELEGRAMMEN Van hedenmorgen BUI1£NLAND Brieven uit Haarlemmermeer. ÓINNCNLAitO SiaafsloierijU, K28 Ï!q97 ,oó05 13732 13800 13845 13873 Ut («val was. Wat at aau kunateckaHen ia Sparen mag ormr ia gebleven, zal naar Pari}* ■rordon gebracht. De stelling zal door EcgelscR- B«lgiach« troepen worden bezet. Nieowjaarwtorm. De storm, welke Engeland «n Wales geteisterd beeft en Zoodag nog voort- do orde heeft aan verschillende menachen het laven geboet. Bij Swansea zijn Zaterdag drie man van een reddingboot verdronken en te Hall U de kapitein van een atoomschip door den storm in de haven geworpen en verdronken. Te Bradford ie een jongen binnenshuis gedood door een groot steenen kruis, dat door het dak yen bet gebouw, waarin hü zich bevond, van een kerktoren-kwam vallen. Ford terug in Amerika. Ford is Maandag in Haw-York aangekomen en heeft bevestigd dat zijn terugkeer is verhaast door ziekte. Hij heeft, volgens Reuterbericht, verder verklaard, dat rijn oordceel over de oorzaken van den oorlog is gewijzigd. Toen hij met zün vredea-expeditie vertrok, was bij van meening, dat bankier» en munitiefabrikanten verantwoordelijk waren, maar hij gelooft thans dat de volken zelf de schuld treft. Zijn plannen voor de toekomst ia- Baks de vredesmissie zijn niet bek< id. De Christelijke kalender. De Turkscho regee ring zal, naar uit Konstantinopel wordt gemeld, een wetsontwerp indienen waardoor do thans geldende tijdrekening, die tot verwarring aan leiding geeft gewijzgd wordt. Volgens dit wet*, ontwerp wordt voor het burgerlijke jaar de Gregoria&naehe kalender met 1 Januari als be gin van het jaar, ingevoerd. Het financieel© jaar zal intussehca steeds 14 Maart beginnen. De Arabische tijdrekening met het maanjaar wordt voor geestelijk-mohammedaansclie krin gen in stand gehouden. Amerika en Engeland. De correspondent van do Daily Mail te New-York verneemt, dat de regeering van de VereenigJe Staten van Amerika geen plannen heeft om het miabruit maken van do brievenmalen door Amerikanen of vreemdelingen voor het verzenden van con trabande, hetzij to verdedigen, hetzij te verbie den. Duitsche maritieme controle op den Bont, Het te Malmö in Zweden verschijnende „Syda- veDoka Dagblad" meldt, dat een groot gotal expres daarvoor gebouwde niotorbooten, het Duitsche eskader hebben versterkt en de wacht houden in het zuidelijk gedeelte van den Sont. lederen nacht verrichten de booten patrouille diensten en stoomen tot aan het Kattegat om de oorlogsschepen weder te ontmoeten bij zons opgang. De Paus en de vrede. De „Osservatore Roinano" geeft een tegenspraak van het be richt als zou het voorzitterschap van het vre descongres na den oorlog zijn aangeboden aan den Paus. Het blad ontkent ook, dat de Paus zou hebben gezegd: „indien de gealiiëerden zulks zouden wenseben, zouden de vredesonderhan delingen onmiddellijk kunnen beginnen.'1 gisteren haar laatste sitting voor de Kerst- vacantie. Aan de orde waa de Turksch- Buigaarsche overeenkomst. Er had geen debat plaats; de Bobranje verklaarde zich met algemeene stemmen vóór de overeen komst die bij acclamatie werd aangenomen. Radostawoff sprak bij deze gelegenheid zijn vast vertrouwen uit In do Turksch-Buigaar sche vriendschap en verklaarde: „De over eenkomst die het resultaat is van de neu traliteit van Bulgarije die zijne tusschen- komst voorafging, wordt nauwkeurig door beide contracteerende partijen in acht ge nomen, die niet van plan zijn hieraan, iets te veranderen." Vervolgens werd de Sobranje verdaagd tot 11 en 24 Januari. GRIEKENLAND EN DE ENTENTE. ZURICH, Jan. (Part.) Volgens Itaiiaan- sehe bladen heeft de Grieksche Prefect van Saloniki volgens opdracht zijner Regeering de overgave der consulaatsgebouwen van de centrale mogendheden geëischt, hetwelk echter door den Engelschen en Eranschen Generaal beslist is geweigerd. De Grieksche Regeering heeft nog geen antwoord van do mogendheden van het viervoudig verbond ontvangen op haar protest wegens de in hechtenisneming der consuls in Saloniki. Zij kreeg slechts tot bescheid dat men eerst do verklaringen van generaal Sarraii moest afwachten alvorens nieuwe bevelen te kun nen geven. Ook de Amerikaansche consul, onder wiens bescherming de Oostenrijksche, Buigaarsche, Duitsche en Turksclie onder danen zich hebben gesteld, verzocht tever geefs de consulaatsgebouwen aict langer bezet te houden. DE GEALLIEERDEN IN SALONIKI. BERLIJN, 6 Jan. (Part.) Uit Sofia wordt aan de „Vossische Zeitung" geseind: Be Engelschen en Eranschen hebben in Saloniki de krijgswet afgekondigd. De onderdanen der vijandelijke staten, die de stad opsche pen wilden verlaten, werden voor krijgs gevangenen verklaard en geinterneerd. BOMMEN OP RIGA. STOCKHOLM, Jan. (Part.) Een Duitseh luchtschip heeft veertien bommen op Riga geworpen. Het luchtschip werd hevig door de Rus sische artillerie beschoten, doch niet ge troffen. FORD'S VREDES-EXPEDITIE. KOPENHAGEN, 4 Jan. Door tussshen- komst der Duitsche overheid mag do vredea-expeditie van Ford door Duitschland naar Den Haag reizen. Zij vertrekt Vrijdag uit Kopenhagen;--de meeste deelnemers keeren 12 Januari met de „Rotterdam" van do Holland- Amerika-ljjn naar New-York terug; alecht* dö vredeedelegatie blijft, naar Wolff seint, in Den Haag. KAMEROEN. BERLIJN, 4 Januari. Volgens een Reu tertelegram is Jannde, het centrum der verdediging in Kameroen, op 1 Januari in han den des vijands geraakt. Op dezen val moest reeds lang gerekend worden in verband met de groote overmacht van Engelschen, Fran sehen en Beigen, die toegerust met alle moderne oorlogsmiddelen, de kleine schaar der dappere verdedigers van he^ gebied bedreigden, zegt het Wolff-bureau. Toch hebben de troepen de wapens nog niet neergelegd, maar terugtrekkend strijden zij met onvergelijkeiijken moed en vertrouwen op de Duitsche overwinning in Europa, Zoo heb ben zij nu reeds anderhalf jaar het gebied ge- honden, en dat ondaoka de afsluiting van den toevoer van kr\jgemiddelen uit Europa. Daar voor hebben deze dappere troepen en hun be leid vollen aanvoerder, luitenant-kolonel Zim- mermann, recht op den dank van het vader land. Indien de troep ondanks den hcldhaftigen' tegenstand ten slotte het onderspit moest del ven, is Kameroen voor ons nog niet verloren. Over het lot van deze kolonie zal ook op andore oorlogsterreinen de beslissing vallen, ENGELSCHE RECRUTEERING. LONDEN, 4 Jan. (Part.) De bladen deelen mee dat weer vier groepen recruten (ongehuw- den tusschen 23 en 26 jaar) aangeworven on der Derby's stelsel, tegen den 8en Febr. onder de wapenen zijn geroepen. DE GEVANGENNEMING DER CONSULS TE SALONIKI. SOFIA, 4 Jan. Naum, de Grieksche gezant, beeft, naar Wolff meldt, den minister-presi dent Radoelawof de nota overlegd, waarin de Grieksche regeering ten sterkste protesteert tegen de gevangenneming der consuls te Saloniki. De gezant verklaarde, dat Griekenland er met alle beschikbare middelen naar streeft, baar protest kracht bij te zetten. De Grieksche te geering ia bezield van den opi echten wensch elk misverstand met de centrale mogendheden te voorkomen en de goede verstandhouding met hen duurzaam te bandhaven. De openhartige verklaring van den gezant beeft in regeeringskringen den besten indruk gemaakt. DE BULGAARSCH-TURKSCHE O VEREEN KOMST, j SOFIA. 6 Jan. (Part.) De Sobranje hield ITALIË. Een beeltenis in mozaïek van den H. Vader. Een particulier telegram uit Rome meldt aan de „Maasbode", dat het Italiaansche mi nisterie van Openbaar Onderwijs (waaronder ook de afdeeling „Oudheden en Schoone Kun sten" ressorteert) den schilder Biagefcü heelt opgedragen een beeltenis in mozaik te maken van Z.H. Benedietus XV, om het te doen plaatsen in do reeks portret-medaillons in mozaik der Pausen in de basiliek van St Paulus-buiten-de-muren te Rome. EINDHOVEN oavAi; kusse* UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit van 31 December 1915 no. 106 ia dr. J. J. A. Muller, buiten gewoon hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, directeur der Verzekeringsbank „Kosmos," te Zeist, met ingang van 1 Jan. 1916, aangesteld tot wiskundig adviseur bjj het Departement van Koloniën. De gewone audiëntie van den Minister van Staat, Minister van Binnenlaudsche Zaken, zai op Zaterdag 8 Januari e.k. niet plaats hebben. DE «LETO» OP EEN MIJN GELOOPEN. Bij Dirkzwagers signaalstation te Hoek van Holland is een draadloos bericht van den volgenden inhoud ontvangen: liet van New-York naar Rotterdam bestem de Nederlandsche stoomschip „Letois gister avond 8 mijl Uost ten Zuiden van Galoppér op een mijn geloopen en Vervolgt de reis naar Rotterdam. Nadere bijzonderheden ontreken. De „Leto" is een schip van de maatschap pij Zèevaart te Rotterdam. DE KAMERVERKIEZING TE NIJMEGEN Bij de gisteren gehouden stemunng voor een lid der Tweede Kamer (vacature jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Bevenaer) werd gekozen mr. M. J. C. M. Kolkman (R.-K.), met 3224 semmep. De heer L. M. Hermans (S. D. A. P.) kreeg 9o9 stemmen. KAMERVERKIEZING TE WESTSTEL LINGWERF. De verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer in het district Weststellmgwerf, we gens de beaoemingvan den heer Hugenhoitz tot ambtenaar ter reclasseering, zaï pl.ia.8 hebben op Donderdag 13 Jan. e.k., de stem ming, zoo noodig, op Dinsdag 25 Jan. d.a.v. de herstemming, zoo noodig op Dinsdag 1 Fe bruari. d. a. v. DE HAAGSCUE BIOSCOOPVEHORDE- N1NG. In verband met de uitspraak van den kan tonrechter te 's-Gravennage inzake de Bios coop-verordening aldaar werden in de bios copen weder kindereu beneden 16 jaar toe gelaten. Maandagavond, even voor den aanvang der voorstellingen, werd door de politie op order van den hoofdcommissaris het verbod weder toegepast, nadat Vrijdag te voren was mede gedeeld, dat dit voor 14 dagen was geschorst Een der bioscoop-ondernemers protesteer de tegen de vernieuwde toepassing van het verbod en stelde de politie aansprakelijk voor de eventueel» schade. Hjj jcreeg toen weer verlof om voor dien avond de kinderen wel toe te laten, maar tevens bevel de toelating den volgenden dag te staken. DE AANGEHOUDEN MAILS. Van bevoegde zijde verneemt het Haagsche Correspondentiebureau dat van het in de vorige week te Amsterdam aangekomen stoomschip „Oranje Nassau" in Engeland de West-Indi sche mail is aangehouden. Echter heelt men te bevoegder piaatse wei den indruk, dat men zich in Engeland beijvert om de daar aangehouden, voor Nederland bestemde mails, zoo spoedig mogelijk weer kis Ie later» en door te zenden. Zoo is een groot deel van de doqr de Engelsche autoriteiten te Falmouth eenige dagen geleden van boord van de „Rembrandt" gehaalde mail, hier te lande via Vlissingen aangekomen, bijna gelijktijdig met de aankomst van de „Rem brandt" te Amsterdam. DE DRAAD WEER OPGEVAT. De „Maasbode" sëhrjjrt: Bij het jongste Begrootingsdebat heeft Mi nister Cort van der Linden verklaard, dat de Regeering den draad wear heelt opgevat, dien zij wegens den oorlogstoestand tijdelijk had laten vallen. Met den dag ondervinden wij meer en meer, dat zulks werkelijk het geval is. De rechtsehe partijen, wier op vertrouwen gegronde steun en medewerking zij geduren de het „bestand" in zóó ruime mate mocht genieten, kan de Regeering blijkbaar thans vrijwel missen. Geheel richt zij zich weer naar links, gelijk ze zulks ook reeds deed vóór den oorlog, maar titans in veel sterker mate, meer open- lijk. Duidelijk moet der linkerzijde worden te verstaan gegeven, dat zij over veel grieven maar moet heenstappen, waar toch het ernstig voornemen der Regeering ia het Cöneemra- tie-program uit te voeren, 'en wei op de meest radicale wijze. Herhaaldelijk moeten daarvoor oewjjzen van vriendschap worden gegeven èn aan de Concentratie èn.aan de voor de Regee- ring onmisbare sociaal-democraten, van wie zij dan wederkeerig verwachten mag, dat op het a.s. Congres de meest welwillende ver klaringen zullen worden afgelegd ten op zichte der Regeering. Duidelijk valt zulks af te loidea uit de be noemingen. Juist op dat terrein komt de ge zindheid der Regeering sterk aan het licht. Moesten o.a. onlangs de katholieken zich terecht beklagen, toen een Biet katholiek werd benoemd tot Directeur van de Tucht school te Nijmegen, welke functie door den beer Tangelder z.g. op zoo voortreffelijke wijze was vervuld thans toonen twee op eenvolgende benoemingen, hoezeer de Regeo- ring de sociaal-democratie tracht in het ge vlei te komen. Tot schoolopziener te Amsterdam werd be noemd een bekend sociaal-democraat van Kuijkhof; onder de vjjf pasbenoemde ambte naren der reclasseering treffen wij aan het socialistisch Kamerlid, den heer Hugenboltz. Speciaal de Minister van Justitie schijnt er eene zekére voorliefde voor te hebben om juist den heer Bugenholtz, wiens naam ons steeds de stakingsdagen van 1903 in 't geheu gen terugroept, (men herinnert zich het geval van den stationschef), in ambten en bedie ningen te benoemen. Reeds vroeger werd hij benoemd tot lid van bet algemeen college van Toezicht op het Rijkstucht en opvoedingswezen, thans wordt ook hij weer aangewezen als een der vijf personen, die het moeilijke, delicate, zoo veel toch eischend reclasseeringswerk mede te volvoeren krijgen, die aan ufgedwainden aen goeden, juisten weg zullen wijzen moeten. Veel zoude hierover nog uit te weiden zijn. Wij mecnen thans te moeten volstaan m.t er op te wijzen, op welk eene opvallende wijze de regeering zich de gunst tracht te ver zekeren, van de sociaal-democratie, en meQ vergete 't niet zóó meer en meer af hankelijk wordt van haar. Vóór den oorlog bracht Minister Oort van der Linden den eersten sociaal democraat te Zaandam ia de rangen van Neerland Bur gemeesters, thans leidt hij den eersten so ciaal-democraat binnen in het Rijks-Seheol- toezicht. i Ja, de Minister mocht terecht verklaren, dat de Regecring den draad weer heeft opge vat, dien zij tijdelijk had laten vallen. Bovenstaande feiten bewijzen, dat aniks werkelijk het geval is. HET KAMERLID DU. BOS. Naar vernomen wordt is de toestand van het lid d8r Twèedo Kamer, dr. Bos, die sedert eenigen tijd ongesteld was, vooruit gaande. Het opgemaakte Spaarpotje. Wjj lezen in de Prov. Gr. Ct.: Werklieden van de gasfabriek to Groningen hadden sedert eenige jaren de ge woonte om iedere week een dubbeltje of meer in het spaarpotje te doen, dat een hunner kame raads voor hen bewaarde. Zulks met de bedoe ling om voor het opgepotte geld tegen de Kerst dagen spek voor den winter in te slan. Altijd werd het potje door den schatbewaar der eerlijk beheerd, zoodat hij ieders vertrou wen had. Het getal inleggers nam jaar op jaar toe en dit jaar waren er niet minde* dan 70 ge zinnen, die bjj dezen gasfabriek-bankier waren aangesloten. Jammer genoeg voor de inleggers, zijn des bankiers zaken fout gegaan. Toen zij den dag voor het Kerstfeest kwamen, werd hun mede gedeeld door den ontrouwen kassier, dat de kas leeg was. Waar het geld gebleven was kon bij niet vertellen, maar hij kon geen cent terug geven. Een bedrag van 450 is weg. De bedrogenen hebben de zaak in banden der politie gegeven, toen ook de man binnen den hem gestelden ter mijn van vier dagen niet met bet geld over de brug kwam. Men zegt dat hij al eenige jaren te weinig Sn kas had, inaar telken jare het gat wist te stop pen door te leenen van iemand, die nu weigerde weer bij te staan. Idylle. Men schrijft aan do "Msbde. 't Gebeurde dezer dagen in bet schilder achtige „villa"-dorp Rijswijk. Mevrouw had steenkolen besteld; de kolenmariuen gingen door do keuken met 'n half mud beiaden, om hun vracht naar het kolenhok te brengen. Eens klaps begaf zich de vloer onder hen en beide mannen verdwenen in de diepte. Ze stonden tot aan de kin in 't moeras. Men bod vergeten den bodem aan te vullenbalkjes onder den vloer had men onnoodig geoordeeld, 't Keuken is immers niet berekend om 't gewicht van twee mannen te torsen. Prima geldbelegging 1 Daar zit wat op! Militairen, die ingekwar tierd waren bij ujej. wed. Van Domburg, te Oud- Gastel, hebben rich den laatsten avond van bun verblijf aldaar allesbehalve netjes gedragen. Zeer laat dronken naar huis komend vonden rij de deur gesloten. Dit wekte hun dronken manswoede zoo danig op, dat zij tierend en vloe kend een paneel uit de deur trapten. Nadat rii rich zoo toegang hadden verschaft tot de woning werd in de kamers alles onderste boven gehaald en op een niet noembare wijze bevuild en ver ontreinigd. De zoon van mej. v. D. was intus- schen om politiehulp uitgegaan en spoedig daarn8 werden de ondankbare kerels, die in hun kwartier uitstekend behandeld waren, ingere Lead. Een geleerde winkelier! Wat men met goeden wil vermag bewees de beer t. Well, win kelier te Helmond, die dezer dagen slaagde voor het examen Middelb. Onderwy9 Staatsinrich ting. Het 'vorig jaar behaalde hij de acte M. O. Staathuishoudkunde. Een kind iu het vnur gevallen. Te Barger Compascuin (Drente) is het kleindochtertje van den landbouwer J. I. Wieters Voorover in het vuur gevallen, waardoor het zulke hevige brandwonden bekwam, dat zij aan de gevolgen is overleden. Stakingen. Onder de dijkwerkers aan de Hondsboesche zeewering te Petten (N.-H.) is een werkstaking uitgebroken. Zo zijn georgani seerd in den Centralen Bond van Bouwvakarbei ders. Te Stellendam is een Staking uitgebroken onder de gamalenpellera. Ze eisehen 23 ets. per kilo, terwijl nu betaald wordt 20 ets. per kilo. Do slaking omvat 40 k 60 man. Een auto-ongeluk. Op het Frederiksplein to Amsterdam is gistermiddag een 11-jarig knaapje door een vrachtauto overreden. Het ventjo was daar met kameraadjes aan het spe len en Btormde onverwacht den rijweg op, juist teen de langzaam rijdende ttut0 passeerde. Ern stig gewond werd do knaap opgenomen en per ziekenauto naar het Binnen gasthuis vervoerd. Een goede vangst. De Haagsche politie heeft op aanwijzing van een burger. Maandag- namiddag in do Hcckhorststraat in Den Haag juist op het «ogenblik dat rij op de tram wilden stappen om naar het Hod. Spoorstation te rijden, twee Kotterdarusche vrouwen, zusters; aangebonden, dio worden verdacht zich te heb ben schuldig gemaakt aan het stelen van porte- monnaies uit tasehjes van marfetbezoeksters. De aangehoudenen werpen de schuld op een andere vrouw. Op een der aangehouden vrouwen werd echter o.a. een portcmonnaie gevonden, welke een dame, die Maandagmiddag bjj do politie was komen klagen, dat haar op do Groote Markt in Den Haag een portemonnaie was ontrold, els haar eigendom heeft herken A Hot zal er (laa tocli van komen! Het heelt wel wat lang geduurdl Maar troosten we ons met do gedachte; beter Iaat dan nooitl Velen onzer lezers uit do Meer zie ik reeds met belangstelling kijken naai' het geen hier volgen zal, en waarover ik het dan dezen keer eens zal hebben. Welnu, do zaak waarover ik in dezen brief eens wat meer zal schrijven dan ge woonlijk, de zaak welke is in het belang van ons liooniselie volk; do zaak welke is in het belang van onze Moeder de H. Kerk; de zaak welke is in het belang van Staat on maatschappij; deze zaak welke ook ui het belang is voor de toekomst voor het katholiek gedeelte der bevolking van onzen Haarlemmermeer polder; deze zaak is, de a.s. oprichting van een aldeeling van den NederL R.K. Volksbond. A.s. Donderdag dan op den feestdag van H.H. Driekoningen zal in het R,K. Militair i'ehuis een propagandavergadering plaats hebben om te komen tot de oprichting van de afd. Hoofddorp, van den Ned. R.K. V olksbond. Aangezien de Ned. R.K. Volksbond voor velen in de Meer oog een geheel onbe kende is zal ik trachten in 't kort de Ka tholieken van de Meer duidelijk te maken waar om een afdeeling van den Ned. R.K. Volksbond moet worden opgericht. W§ leven in een tijd van organisatie. Op "t platteland, in de steden, kortom overal worden er vereenigingen opgericht met het doel de stoffelijke belangen van do mensehen te behartigen. Velen dezer organisaties hebban een bloot stoffelijk doei, doch er zijn er ook die hun eisehen ten opzichte van economie en politiek niet onder stoeien of banken steken. Welnu, waar wij' als Katholieken even eens ouzo weuscheu ten dien opzichte heb ben, daar is het duidelijk dat deze aan de daartoe bevoegden moet worden kenbaar gemaakt. Maar daarvoor is noodig organi satie. Organisatie voor altenI Organisatie voor heel het Katholieke Nederlandsche volk. En di^ organisatie is voor ons Bis dom de Ned. R.K. Volksbond. De Ned. R.K. Volksbond dan waarde le zeres) is niet zoo onbeteekenend. Hij telt bij de 20.0ÜÜ leden in dit Bisdom verdeeld over een 50-tal afdeelingen. Hij bestaat meer dan 27 jaren, en heeft in die jaren onnoem lijk veel gedaan op het terrein der sociale wetgeving, door adressen, verzoekschriften enz. aan de regeering om verschillende maatregelen van sociaal belang.te verkrij gen. Zjjn voornaamste doel, de zedelijke en stoffelijke verheffing van ons volk te bevorderen in den geest en volgens de be ginselen der Roomsch-Katholieka kerk is iets, wat geen enkel weldenkend Katho liek onverschillig mag latent En dat gelooven wij ook niet van de Katholieken van de Meerl Daarom dus, naar de vergadering! Thans zullen we een weinig in bijzon derheden streden omtrent doei en midde len. le. De Ned. R.K. Voltksbond steunt de Ned. R.K. vakbeweging: a. door restitutie van contributie; b. door het verplichte lid maatschap. 26. De Ned. R.K. Volksbond richt op Spaarkassen, bibliotheeken, debatingclubs, ontwikkelingsavonden op politiek, econo misch en apologetisch terrein, ziekenfond sen, St. Barbafavereenigingen, afd. voor winterprovisie, het fonds Hulp in Nood, weduwen eii wëczehfondsu ©en rechtskïin- iiHï Vierde hln.se. 8e lijst HOOG1! PRIJZEN. 25j0ö0: 10069. lö'-O: 7008. 200: 4836 8103 8216. 100: 15608 18583 18281 20433 20897. Prijzen van 60. 45 51 63 439 477 501 857 888 957 1227 1261 1265 1621 1863 7719 1848 18-18 1877 2175 2204 2213 2469 2480 2493 2682 L715 2736 3054 8093 3103 3537 8560 3634 3819 8887 89-17 4281 4321 4305 4613 4680 47>7 4884 4S95 4914 5135 5149 5156 5388 5393 5396 5651 5653 577S 6016 6192 6209 6447 6462 6464 6804 '6819 6822 7036 7036 7129 7269 7357 7536 7658 7662 7672 8235 8256 8364 8706 8755 8834 9051 9096 9997 9346 9398 9403 9679 9732 9767 9991 10077 10078 10085 10212 10195 10216 inca? 10o£0 10523 10528 10505 lOöiri 10030 0055 10Ö96 10770 10806 10833 10845 10877 10917 10974 11025 11015 11080 U10 11135 11173 11187 11247 11280 11290 11300 11303 11378 11379 11460 11555 11602 11765 11803 11877 11884 11901 11978 1*000 12105 12236 12258 12285 12275 12312 12376 12386 12418 12469 12523 12573 12657 12689 12696 12844 12888 12947 13013 13073 13087 lf247 13301 13312 13347 13352 13358 13361 itfifti !3-24 13527 13532 13531 13550 lo887 13927 13943 13982 14033 14035 14080 14147 14161 14179 14217 14286 14360 1437» 14410 14430 14473 14521 14559 14580 14601 14634 14710 14714 14717 14753 14772 14844 14849 14852 14873 14931 149SO 14999 15107 15150 15169 15170 15238 15375 15129 15460 15500 15685 15768 15823 15827 15832 I58< 15848 15896 15941 15962 15965 16028 160! 16074 16084 16117 16147 16186 lo213 16312 16374 16408 16481 16542 16564 16598 10« 16659 16885 16740 16811 16902 16945 17013 17051 17078 17090 17258 17267 17270 17278 17285 17419 17473 17508 17554 17635 17680 17697 17698 17701 17702 17956 17958 18013 18025 18308 18372 18391 18395 18513 18540 18557 18569 18602 18647 18722 18782 18809 18831 18892 19018 19070 19139 1915-1 1*3162 19185 19188 19267 19290 19407 19433 19445 19542 19603 19624 19685 19698 19814 1-6 ">8 19848 19862 19958 19992 20147 20184 20191 20226 20266 20356 20362 20370 20383 20400 20414 20416 20431 20428 20479 20544 20639 20644 20878 20764 20774 20778 20892 2039^ 20860 20861 20953 20956 21)981 4e klasse 2e lijst: 8369 mx 9389. dig adviusuurcau, iuiwuiatiebureau voor R.K. kosthuizen, teekcnschool, afd. Eerbied m Gods Huis, muziek, tooneel- en zang— vereenigingen enz. 3. Hij geeft daartoe uit, de .Volksbanier, zijn bondsorgaan, hetwelk wekelyk» aan de leden verstrekt wordt, en welk blad leiding en voorlichting geeft in zaken die het bondsleven raken. 4. Er zijn aan den Bond verbonden pro- pagandaciuba die de leden voorzien van aiie lectuur op godsdienstig en sociaal ge bied. Door de clus worden verspreid vlug schriften, brochures, vliegende blaadjes, en goede ontspanningslectuur. Zie hier eenige punten welke de Ned. R. K. Volksbond op. zjjn program heeft staan. Dat moesten wo nu voor de Meer ook eens kunnen bereiken. Het is overal zoo geweest, cn het is ook overal veranderd ook. En daarom moet het in de Meer ook maar eens veranderen 1 .Wa zuilen dus van voren ai aan moeten begin nen. En daarvoor is do hulp. noodig van allen, zonder uitzondering. Daarom verwachten we dus alle Katholie ken Donderdagmiddag om 6 uur op Hoofd dorp, waar de heer J. ,W. Smit uit Amster dam, de Centraal President, het nut en de noodzakelijkheid zal uiteenzetten waarom een afdeeling van den Ned. R.K. Volks bond noodzakelijk is voor Hoofddorp. Katholieken van Hoofddorp l Reeds meer dere malen is geprobeerd om in Hoofddorp, de ©en of andere Katholieke vereeniging op te richten. Maar 't wilde maar niet vlottenl Welnu, (aat dit thans niet meer het geval zijn. Want als 't nu misloopt, dan komt er nooit meer wat van. Katholieken van HooffMórp, en vooral gij Katholieke arbeiders, keut uw plicht. De Ned. R.K. .Volksbond kan en rnoat er dus komen. Allen dus morgen presenti OBSERVATOR. HALFWEG. Trein-ongeval Wegens een defect aan de machine van sneltrein 46 aan het station Halfweg, kreeg die trein aldaar ruim een uur oponthoud en werd ten siote, nadat de defecte machine op zijspoor was gebracht, gecombineerd met den volgenden trein 884 naar Amsterdam gereden. Ook de volgende treinen, tot 7K uur des avonds, kwamen door dit ongeval in ver traging. HAARLEMMEULIÉDE GA. Gemeenteraad. In de voortgezette raadsverga dering, waarbij twee leden afwezig waren, werd met algemeene stemmen besloten aan de Ken- nemer Electriciteits- Maatschappij te Bloemen- daal op te dragen het bouwen van een plaat selijk net, Volgens de gedane aanbieding en onder voorwaarde, dat de levering van electrischen stroom uiterlijk binnen 10 maanden moet plaats hebben. Ook werd in deze vergadering, op schriftelijk voorstel van drie der raadsleden, het vroegere raadsbesluit, tot het niet bestraten van een zij-j 115 126 136 550 574 707 964 979 .1090 1302 1406 1503 1730 1736 1741 1905 20S4 2102 2235 2255 2285 2505 2510 2547 2741 2K09 2854 3214 3370 3404 3650 3r.'jfï 3712 8974 4046 4129 4402 4455 4475 4744 4748 4826 4921 4954 4996 5262 52»0 5349 5422 5497 5546 5S01 5814 5835 6222 6223 6335 6471 6510 6539 6834 6882 6962 7137 7157 7170 7448 7475 7500 7681 7996 8029 8376 8443 8535 8893 8984 9004 9118 9220 9227 9416 9499 9595 9856 9921 9976 138 871 719 747 1188 1597 3666 1771 1817 2133 2137 2398 2424 2561 2681 2868 2919 3467 8477 3725 8783 4181 41S5 4515 4605 4837 483!) 4010 6012 5383 5381 5613 5621 5862 5908 6387 6443 6713 G7C» G994 7015 7203 7210 7531 7620 8160 8194 8580 8697 9007 9019 9248 9252 9647 9373 9984 9587

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2