TWEEDE BLAD Ge afstammeling van Robinson VERHUREN VAN LUXE AUTOMOBIELEN DE OORLOG H. J. v. d. MEER, FEUILLETON KATHOLIEK HAARLEM IN HET VOORBIJE JAAR. Sefcagchelsfriaa,t WOENSDAG 5 JANUARI 1916 Een curiosum» Onze lezers herinneren zich, dat eorngen tijd Kekden officieren *XVvL^ Xre" Jio ie ..diohtc-r Mneer" MR voor soldaten ten gehoore bracht. In wat wu. dearomtrent lezen, vonden wij aanleiding om onze jongens te waarschuwen geen Speen hof f-voorstellingen te gaan hijwonen, daar de taal der liederen allerminst gekuiecht was. Thans vonden wij in de N. R. Ct. onder staand ingezonden stuk onder het opschrift „waardeering" dat wij hier om der curiosi- teitswille mededeelen: Voor bijgaande verzuchting verzoek ik beleefd een plaatsje in uw blad. 1 Aug. 1914. Mobilisatie. Febr. 1915. Een honderd en tien maal voor de soldaten opgetreden. Jan. 1916. De regeering benoemt een commissie tot samenstelling van een bundel soldatenliederen. De commissie weigert na 110' voorstel lingen, wegens onbruikbaarheid, een lied op te nemen van Overste SPEENHOFF. (Gedegradeerd). Het behoeft wel niet gezegd, dat wij er ons in verheu°'en -om meer dan éen reden, dar de com missie waarvan hier sprake is weigerde een Speenhoff-lied op te nemen. Voor een soldatenhun dei zijn er waarlijk wel betere en andere te vin den, dan die van dezen „dichter-zanger" Juist onze militairen hebben behoefte aan lie deren die verheffen en, dat Speenhoff-liederen dat doen, zal wel niemand duiven beweren! Men moet dan ook des mans moed bewonderen, dat hij dit ingezonden stuk, dat van weinig zelf kennis getuigt durfde opsturen. Waar haalt hij de onbeschaamdheid van daan? Niet de commissie, maar zichzelf blameert luj met dit curiosum Ingezonden 1915 is voor katholiek sociaal Haarlem een vruchtbaar en voorspoedig jaar geweest. Waa neer wij in vogelvlucht de balans opmaken, dan geeft de creditzijde reden tot tevredenheid en voldoening jeger.s onze religieuze en sociale voormannen, jegens allen die als soldaat en gegradueerde zich militante soldalen van de Christelijke armée hebben getoond. Er is ruim schoots reden tot dankbaarheid jegens de Voor zienigheid, wier goddelijk beleid en opperste buipj oorzaak is geweest van vooruitgang van het katholieke leven in de Bisschopstaa op ieder gebied. Vooreerst gedenken wij het politiek succes van het afgeloopen jaar. Een succes, waaraan moet herinnerd worden, omdat na volhardende actie en ijverige propaganda, de rechtsche groep in den gemeenteraad werd uitgebreid en versterkt zoodanig, dat in de toekomst rechtscii Haarlem het beste mag verhopen tot welstand der alge- heele burgerij en tot bloei der gemeentelijke be langen Dat Rechts zijn christelijke politiek loyaal en royaal moge voeren, opdat heel Haarlem de vruchten plukte. van de christelijke sociale recht vaardigheid. Voor een niet gering deel is de groote politieke overwinning van 1915 zeker te danken aan de jarenlange stuwkracht van Mr. Heerkens lhijs- sen, die thans het genoegen mag smaken van zijn energieke leiding de resultaten te zien. Gedurende langen tijd is Mr. Heerkens Thijssen de ziel van katholiek Haarlem geweest. En velen die intiem met den katholieken leider mochten samenwerken, zullen meer en beter dan schrijver, zijn vele verdiensten naar waarde kunnen schatten. Thans is zijn functie van wethouder een sta- in-den-weg om dezelfde groote en eminente rol te blijven vervullen, maar toch zal onze ge meente, beter nog als ooit te voren, in den Raad getuige kunnen zijn van de diepe kennis en het fijne doorzicht van den katholieken voorman in sociale, economische en financiëele aangelegen heden. Naast de waardige en bezadigde figuur van den katholieken wethouder kan Haarlem met trots wijzen op den populairen volksman Mr. Bomans, die in den bloei zijner jaren, zijn beste tegen zeer billijk tarief» Teiiefoon 2422 Adv. en voortvarende krachten wijdt aan de zaak van Christus. Van den talentvollea katholiek sans peur et sans reproche gaat een onweerstaanbare bezieling uit en onder zijn aanvoering is menige politieke actie met eene overwinning bekroond Als spreker en schrijver, als sociaal voorwerker en medeweiker, als politicus en jurist, heeft Haarlem aan dezen advocaat chrétien avant tout, 'n nooit genoeg te waardeeren steun; 1915 is ge tuige geweest van het schitterend optreden van Mr. Bomans. In het afgeloopen jaar is er nog een veelzijdige kracht en een stoere werker geweest, die na vele jaren reeds in de Haarlemsche sociale ren baan te hebben geloopen, telken jare met jeug digen ijver weet te starten om de eere Gods in het openbare leven. Die veelzijdige kracht is de eenvoudige en sympathieke heer Lobel, de man van politieke en sociale ervaring, de volksmenner bij uitnemendheid en de specialiteit in socialis tische afkammerij. De Lobel is een van de zeld zame voormannen, die als echte volksvrienden, zich niets laten gelegen liggen aan pluimpjes en applausjes, aan critiek en recensies. De Lobel gaat zijn g&flls» is steeds tot optreden bereid en heeft altijd iets origineels, iets wat een ander hem niet kan nadoen, omdat de collega-sprekers niet over het ronde karakter en het joviale ge moed van een Lobel beschikken. De praestatiès van de Lobel zijn al van ouden datum. Velen zijner oud-propagandisten zijn bijna allen de revue gepasseerd. Alleen de Lobel is een veteraan in den vollen zin des woords, want velen, een leeftijd ouder dan de Lobel, hebben nooit zoo hard en veelzijdig actie gevoerd als de onvermoeide propagandist-schoolmeester. De Lobel heeft een reputatie die verder reikt dan de Haarlemsche grenzen. In 1915 ging de man van sociale ervaring de oude wereld van den Volksbond binnen, om er als modem sociaal bouwmeester, nieuwe fundamenten te leggen voor een reuzen-opbloei van 't gebouw St. Bavo. Onder de stille maar bekwame leiding van den man van het volk, gaat de Haarlemsche Volksbond een nieuw leven te gemoet. De voorzitter kent zijn .Volksbonders en de Volksbonders hun voorzitter, door veie jaren van hartelijke en vruchtbare samenwef- ldng. In de laatste helft van 1915 heeft de Lobel opnieuw bewijzen gegeven dat hij ondanks te leurstellingen van mensch en maatschappij, toch nog bezield is van initiatief en ondernemings geest ten bate der arbeiderswereld, waarin hij een der machtigste kampvechters is geweest en naar wij hopen zal blijven. Het nieuwe leven onder den katholieken arbeidersstand, waarvan de Lobel de levenswekker is geweest, zal niet nalaten in te werken op het verantwoordelijk heidsgevoel der arbeidende klasse, mee "te werken aan de alherstelling van Christus in Staat en Maatschappij. Van een voorzitter van een Volksbond gaat een machtigen invloed uit. Want kweekt hij zijn mannetjes tot ontwikkelde sociale leden, dan zal d'r minder worden rood gestemd en harder actie worden gevoerd voor de doorvoering der chris telijke beginselen in de samenleving. Waar de arbeidende klasse het grootste deel van de bevolking uitmaakt, daar mogen wij voor spellen dat de groote ondernemingen onder het nieuwe bestuur van den Volksbond, aangevan gen, tot in lengte van dagen over het geheele katholieke front, de beste resultaten zullen af werpen. De najaarslente van het Volksbondleven is een van de belangrijkste feiten in 1915! Onder de voormannen en leiders in'den Ka tholieken Haarlemschen kring gedenken ..vrij gaarne den man van de pers, den hoofdredac teur van ons veelgelezen blad. De gecompliceerde taak van een aanvoerder-persman behoort tot de gewichtigste en zwaarste. De legers van honderdduizenden letters breken door de hoofden en harten der lezers en brengen in de gemoederen leven of dood, ver woesting of vooruitgang, ijver of oppositie, medewerking of tegenstand, actie of stilstand, moed of vrees, dapperheid of verslapping, be rusting of overijling, tactiek of domheid, over winning of nederlaag, geloof of ongeloof 1 De Pers is de onuitputtelijke reserve in den grooren strijd tusscben* Christus en de wereld. De Pers is door Leo XIII, Pius X en Bene- dictus de XVe als om strijd als liet machtigste wapen in de handen van den katholieken strijder gedrukt. Wel moet dus zwaar en veelomvattend zijn de positie van leiding-gevend persman. Alle vereenigingen werpen zich op de Pers en dwingen van den hoofdredacteur copie.af in 't belang van haar heilzaam sociaal en religieus streven. De Haarlemsche vereenigingsmahnen hebben geen klagen over de wijd en zijd bekende actie van algemeenen aard in de kolommen van de N. Haarl. Ct. Steeds is de hoofdredacteur op z'n observatie post en slaat van daar uit, de bewegingen gade om zoo noodig in een couranten-artikel eenè be spreking te openen over den arbeid en de actie van deze of gene vereeniging en propaganda- club. 1915 is een druk jaar voor de Pers geweest en wij kunnen deze passage niet eindigen zonder een oprecht woord van dank te brengen aan Redactie en Administratie voor den bouw van een model-inrichting, die er op berekend is om de katholieke druk- en geïllusteerde pers steeds hooger en hooger op te voeren, om zoodoende, concurreerende met de neutrale pers, den katho lieken van Roomsche lectuur en plaatwerk te voorzien, dat in niets behoeft onder te doen voor de producten en dagbladen van anders denkenden. In dit opzicht is 1915 een gedenkvol jaar, Omdat het reuzengebouw van de Katholieke Pers ten allen tijde zal blijven een onweerstaan bare uiting van heilige geestdrift voor de be langen van God, Vorstin en Vaderland, van Kerk en Maatschappij, van huisgezin en samen leving. Het ijzeren jaar 1915 is ook in dit op zicht voor Katholiek Haarlem en Omstreken een zeldzaam jaar geweest van Roomsch kunnen en doen, van willen en volvoeren! Er valt niet aan te twijfelen of onder voor gaan, voorlichting en aanvoering van tal van mannen met wilskracht en ondernemingsgeest kan ons veelzijdig vereenigingsleven op vorde ringen en vooruitgang wijzen. De Katholieke Sociale Actie onder de fnssche leiding van Mr. Hagemeijer is het katholieke vereenigingsleven steeds voorgegaan in het voe ren van actie en het onderhouden der sociale werken. Veel is er in 1915 door het Connte gepresteerd en de K. S. A. heeft geweldig van haar plannen doen spreken door de eerste rede naars in den lande, pater Borromaeus en Baron van Wijnbeigen. En nog heeft de K. S. A. veel initiatief in nare vanen geschreven. Tal van sociale vereenigingen van mannen en vrouwen hebben niettegenstaande den mobili satie-tegenslag constant doorgewerkt aan de uitvoering harer programma's. In 't bijzonder is de Middenstandsvereeniging in 't afgeloopen jaar flink voor den dag gekomen, waartoe de tactvolle voorzitter, de heer Bosse, steeds den stoot heeft gegeven. Verders dient gememoreerd de van durf getuigende onderneming der Sint Jozefsgezellen-Vereeniging. In deze donkere tijden zocht de energieke pater Caminada naar 'n lichtpuntvoor zijn gezellen en hij aarzelde geen oogenblik tot den aankoop van een nieuw tehuis en ontspanningslokaal over te gaan. Zwaar zijn weliswaar de lasten, maar volgens den post „aan vorderingen" in de toekomst op de milliqe- ïiennota van den Eerw, Praeses, was het batig saldo aan blijde verwachtingen schilferend. Dat in 1915 eeir zoo gewichtig onderdeel van het arbeidersorganisatie, nl. de gezellenorganisatie, zoo geducht werd aangepakt-, is onvergetelijk en van onschatbare betreken is voor de verhoo'ging van de gevechiswaarde van den jeugdigen katho lieken strijder. De Jongens- en Meisjespatronaten en jeugd organisaties namen toe in getalsterkte en inner lijke kracht. Wie nog onlangs getuige was van de feestvergadering in St. Bavo van de gecom bineerde patronaten, heeft nader kunnen kennis maken met de veredelende opvoeding en den schoonen arbeid der ps ironaat-bestuurderen. Een competitie van katholieke voetbalclubs en een principiëele padvinders-organisatie behoeft dringend voorziening, zoowel als confessioneele organisatie op het uitgestrekte terrein van sport en kunst. De jeugd is Zaterdag- en Woensdagmiddag nog te veel aan haar lot overgelaten. Ik was eens in de nabijheid van'een clubje schoolgaande kinderen niet ver van 't Kolkje. Maar de taal van die lieve jeugd was vies en vuil en zelfs aanstekelijk voor een reine ziel en een onbesmet kinderhart Organisatie van principiëele wan del-, speel- en vrije-middag-kinderclubs onder deskundige leiding van vrienden der jeugd, zou nog vele kinderen voor een ziel en karakter- bedervende omgang behoeden. Het Krulsverbond verbreidde dapper zijn ideeën over drankbestrijding en trad meermalen met eminente sprekers voor 't voetlicht van volle zalen. De Volkszang was zeer gelukkig met haar propaganda en zal aan 1915 beslist geen on- voordeelig jaar hebben. Ook de zusterkens, die eene tentoonstelling organiseerden ten bate van den verbouw der Verouica-school, oogstten finan cieel succes en werden in staat gesteld het bij zonder onderwijs gelegenheid tot grooter bloei te geven. Ik moet hiermee de balans sluiten en ofschoon overtuigd dat er nog vele posten zijn vergeten, vermeent schrijver te mogen volstaan met de allervoornaamste gebeurtenissen nog eens uit liet verleden-journaal te hebben gelicht. Katholiek Haarlem kan over zijn werk in 1915 tevreden zijn, maar niet bevredigd. Want nog vee), nog heel veel valt er op ieder gebied voor allen te doen. En daarom willen wij hopen dat ook onder de eerste standen van Haarlem, zoowel als onder alle geledingen, meerdere katholieken j zich in een of ander sociaal verband zullen laten j inlijven om naarmate hunner eigenschappen, zich verdienstelijk te mak6'1 voor de zaak van Chris tus en onze Moeder de H. Kerk. KAMERBEEK. (Wij hébben op verzoek van den schrijver dit artikel onverkort geplaatst, ofschoon de lezer zal begrijpen, dat de lust om enkele zinsneden ach terwege te laten, bij de redactie niet ontbrak. Tóch meenden wij, om wille van het geheel, aan dien lust nü eens niet te mogen voldoen. Red.) FORD'S VREDES-EXPEDIT1E NAAK NEDERLAND. In het Kopenhagensche blad „Politiken" van Zondag wordt gemeld, dat de vredesexpeditie van Ford met het stoomschip „A. P. Bernstorff rechtstreeks naar Rotterdam zal vertrekken. Als liet schip ten minste tegen dien tijd in orde is. Het kan 166 passagiers vervoeren. De reis zal denkelijk 2l/2 dag duren. Het schip zou dan Vrijdagochtend te Rotterdam kunnen zijn, als er geen oponthoud wegens mist is. Len aantal leden van de expeditie durven de reis door het Zuidelijk deel der Noordzee niet aan en keeren eerstdaags met de Heilig Olay naar Amerika terug. Er konden geen passen door Duitschland verkregen worden. Voor het geval de •Engelsche regeering verlof geeft voor een bezoek aan Engeland, zal de „Bernstorff" in Rotterdam blijven liggen, om het gezelschap naar den overkant te brengen. An ders keert het naar Kopenhagen terug. De ontvangst te Kopenhagen is erg meege vallen. Ook het verbod van vergaderen en spre ken is blijkbaar niet zoo streng geweest, als het werd voorgesteld, want Zaterdagavond is er een samenkomst in de oude glyptotheek geweest, waar de leden der expeditie met een honderdtal Deensche vredesvrienden samen waren en ver schillende toespraken zijn gehouden. Zondag middag zou de Amerikaansche gezant de expe ditie ontvangen. En er zijn nog meer recepties. Lindhagen, de burgemeester van Stockholm, is ook een paar dagen met liet gezelschap in Ko penhagen geweest. Een verslaggever van Politi ken vroeg hem of hij dacht, dat de expeditie iets zou uitrichten. Er moet, zei hij, met het vredeswerk een begin worden gemaakt. Zoolang iedereen met de han den in dén schoot blijft zitten, krijgt men de vol ken niet mee. En het is er niet minder om te doen, invloed op de verbijsterde meerderheid in de landen te oefenen, dan op koningen en diplo maten. Lindhagen vertelde ook nog, dat de expeditie, voor ze Stockholm verliet, hem 40,000 kronen voor de armen had geschonken. Mevrouw Ramondt-Hirschman, die de ont vangst van het Ford-gezelschap te 's-Graven- hage helpt voorbereiden, deelt mede, den volgen den brief te hebben ontvangen: „Ja verband met de verkeerde opvattingen welke de ronate' deden omtrent de oorzaak, waar om de heer Ford zijn gezelschap te Christiania verliet, acht ik het mijn plicht cle volgende ver klaring te geven ten aanzien van zijn overhaast vertrek. „Het is bekend,, dat hij de laatste dagen te Christiania te bed doorbracht tengevolge van algeineene zwakte, als resultaat van overm'atigen arbeid en zenuw inspanning. Reeds vóór hij Amerika verliet hadcen zijn vrienden daarvoor gevreesd en hem geraden zijn vertrek uit te stel. len en eerst naar den Haag te gaan, wanneer het plan tot een verder stadium was uitgewerkt. „Enkele dagen voor de boot Amerika verliet, was hij teruggekeerd van een lange en vermoeien de zakenreis, naar Californië, Washington en andere plaatsen, waarbij hij, behalve voor zijn zaken, met inspanning van al zijn krachten werkte voor de verspreiding van de vredesidee en de voorbereiding van den vredestocht. Dit alles moest item reeds ongeschikt maken voor de phy- sieke vermoeienissen van zijn reis naar Europa. Gedreven door oprechte belangstelling en ernstig streven om iets goeds tot stand te brengen, be sloot hij evenwel van het begin af aan den tocht mee te maken. „Het gevolg daarvan was, dat zijn krachten hem begaven en dr. Friman Koren van het Roode Kruis-hospitaal te Christiania hem moest bevelen onmiddellijk rust te nemen en zich van zijn gezelschap te scheiden, ten einde met niets te worden lastig gevallen. Zelfs meende dr. Ko ren, dat het beste was, dat de heer Ford naar huis getransporteerd werd op het stoomschip Bergensfgoxd, ook omdat zijn vrouw niet bij hem was. Dit is gebeurd, zooals we later vernamen. Op 't oogenblik zal de heer Ford hoogstwaar schijnlijk in Amerika terug zijn. „Dr. Koren verzekerde ons echter, dat er vol strekt geen organische stoornissen te constalee- ren waren, dat oververmoeienis, gepaard met in- fluijza, aan boord opgedaan, de eenige redenen waren voor zijn ongesteldheid en dat een korte tijd van rust te huis hem in staat zal stellen terug te keeren naar den Haag, naar wij hopen vergezeld van mevr. Ford. „Voor hij vertrok verklaarde hij nogmaals, absoluut vertrouwen te hebben in zijn gezelschap en sprak den ernstigen wensch uit dat alle zouden voortgaan met het werk dat nader kon voeren tot het resultaat dat hem zoo na aan het hart ligt: het. tot sand komen van een wereldvrede. Later heeft hij dit nog bevestigd door een tele gram aan ons gezelschap op Kerstavond. „Natuurlijk wijdde hij zijn aandacht aan cle administratie zijner zaken en machtigde mij te verklaren, dat de volgende personen hem zullen vertegenwoordigen en de leiding der expeditie zullen nemen, in verband met de te volgen ge dragslijn en de zakelijke onderdeden van het werk: dr. C. F. Aked, uit San Francisco; mevr. Mary Fells, uit Philadelphia; dr. Frederick Holt, uit Detroit; B. W. Huebsch, uit New-York; dr. Jenkin Lloyd Jones, uit Chicago; rechter Ben Lindsey, uit Denver, en mevr. Lola Maverick Lloyd, uit Winetka, Illiois; terwijl mevr, Rosika Schwimmer als raadgeefster en de heer Louis P. Lochner als algemeen secretaris zullen fungee- ren. (w.g.) Caston Piantiff, persoonlijk vertegen woordiger." In aansluiting met het bovenstaande kan nog worden medegedeeld, dat het gezelschap zooals telegrafisch gemeld werd, per boot Ko penhagen zal verlaten op 5 Januari, voor zoover er plaats is, en 7 of 8 dezer in den Haag ver- wacnt kan worden, waar zich een comité gevormd heeft ter voorbereiding van de ontvangst. Op 10 en 11 dezer zullen openbare vergaderingen ge houden worden in de Dierentuinzaal, waarop verschillende sprekers van het gezelschap het woord zullen voeren. VERSPREIDE BERICHTEN De Luiksehe Hoogescliool. Uit Luik wordt ons geschreven: Het onderzoek der te nemen maatregelen om de leergangen aan de Luiksehe Universi teit te heropenen, heeft doen zien, dat het op het oogenblik zeer moeilijk is het ou derwijs op ernstige wijze te organiseeren. Behalve ih-et feit, dat de meeste lokalen door de .militairen zijn bezet, is gebleken, lat het aantal studenten, die de leergangen kunnen volgen, zeer gering zou wezen. De vreem delingen, die deze instelling voor Hooger On derwijs bezochten, waren zeer talrijk. Het is vrijwel zeker, dat zij voor net oogenblik afwezig zijn. Van den anderen kant zouden er zeer weinig Belgische studenten zijn. Som mige faculteiten, zooal3 die der geneeskunde, zouden geen leerlingen hebben, daar deze zich in het leger bevinden. Zij, die liet laat ste studiejaar achter den rug hadden, zijn als dokters aangesteld, en anderen doen dienst bij de ambulanciers. Men veronderstelt, -dat de schoolbevolking van de universiteit van Luik minder dan 15 pCt. van het normaio cijfer zou bedragen. Daar komt nog bij, dat vele professoren het land hebben verlaten. Ook zijn vele leem ten ontstaan door den dood en anderszins, onder de andere titularissen. Op de technische faculteit bijv. is het aantal professoren van zeven op drie gedaald. Wegens de omstandigheden vreest men in professorale kringen, dat sommige leergangen, zooals de moderne geschiedenis, de moraal, het volkenrecht, aanleiding zouden kunnen geven tot verschil van zienswijze of me'en'n- eeD tusschen de professors der leergangen en de autoriteiten van den bezetter. In tien f.egenwoordigen toestand heeft men tiet be ter gevonden alle wrijving te vermijden. II schijnt dus vast te staan, dat de universi teit van Luik hare deuren in het schooljaar 19151916 evenmin zal openen al3 de univer siteit van Iou ven. Archangel. De Russische havenstad Archangel heeft zich tijdens den oorlog met een fabelachtige snelheid ontwikkeld. De haven daar ver in 't hooge noorden was tot dusver slechts van be lang voor den houthandel, vanwaar vela schepen, beladen met hout, de Zaansche en onze andere zeehavens zijn binnen- gelooj>en maar is nu plot-eliug een brandpunt van wereldverkeer ge worden, totdat de oorlog gedaan zal zijn en Archangel weer zijn arctischen slaap zal kun nen gaan slapen. Het sprookje zegt een correspondent van de „Koln. Zeitung" te Kris- tiania werd werkelijkheid toen er een paar ijsbrekers kwamen om de haven en do baai van Arhangel 's winters zoo lang moge lijk open te houden en toen het ijs in net voorjaar van 1915' gebroken was nam het verkeer sneL toe. De Amerikaansche handels- attaché bij het gezantschap der Ver. Staten te St. Petersburg kon in zijn rapport verkla ren, dat de -haven bijna kon wedijveren met die van New-York, wat het aantal binnen vallende en uitgaande schepen en de tonnen* maat betreft. Het geheele leven in deae are- tische stad veranderde eenskla. a van karak ter; meer dan 50.000 mensclien stroomden er heen, makelaars, kooplieden, handelsagen- i) (Naar het Fransch.) EERSTE HOOFDSTUK. PAUL-LOUIS EN ZIJN VADER. Een brief mijnheerjjj weet Het was in Juli en men beraadslaagde over do groote vraag van de vacantie-reis. Mijn heer Henjamin Gloaguen en zijn zoon Paul- Louie zaten te ontbijten, Wat zij altijd geza menlijk deden sedert de eene aan de Acade mie voor Kunst en Industrie te Parijs stu deerde. Want de vader had, om zich niet van zijn zoon te scheiden, zijne huisgoden van Nantes naar Parijs overgebracht jn een© ruime woning op do Place des Vosges. Dat overbrengen van zijne huisgoden was .in dit geval niet figuurlijk gesproken. Do dokter namelijk was een hartstochtelijk be niet wonderaar der Grieksclie en Romeinsclie oud heid en bezat eene aanzienlijke verzameling kleine huisgoden uit dien tijd. En nooit, zelfs waar vandaan. De bediende bood den brief op een presén- I teerblaadje aan, dat wil zoggen, hij hield het niet in vroeger tijd, waren deze beeldjes van blaadje in de linker hand en draaide den steen of brons meer aangebeden geworden band en en om en bekeek brief in de rechter om .vreemde postzegels. Maar zijn heer was te verdiept in zijn ge sprek om dit .op te merken. Het zal veel beter zijn om naar Enge dan door hun tegeliwoordigen eigenaar, Alles, zelfs do antieke meubelen in de groote eetzaal, waren bewijzen voor den goeL den smaak des dokters. Liangs de muren zag men niets anders dan land te gaan en Birmingham, Manchester, beroemde bas-reïiefs, stukken van oude beel Leeds, kortom alle groote inrichtingen to den, bustes met gebroken neuzen, stukken bezoeken, die ge wilt leeren kennen..., aeide steen, overdekt met Latijnsche opschriften, bij- zelfs Griokscho letters en hieroglyplien, Goed, ik zal altijd nog tijd vinden voor waarin den oningewijde niets andere gezien reis, zeido de zoon. Eh uï Zoudt u niet zou hébben dan gewone keisteenen. Oi» den •jmrne Napels* Florence en de nieuwe opgra- schoorsteenmantel stond een zwart marnieren ha11*611 va" ^ome Kom, laten wij liever beeld, een mensch, met het hoofd van een ar Italië gaan. Isperwer, dat getooid wa« met ©cd nsoliont.*) Aan de eene zijde van dit beeld stond een 'drinkschaal uit Pompei en aan do andere zij de een drievoet uit ïïereulanum afkonystig. ;Het buffet was tegen aanranding van muizen beschermd door de mummie eener kat, die in de omstreken van Gizeh gevonden was. Een «reusaehtlge lammergier, opgehangen aan.' het plafond, spreidde zijne kolossale vleugels uit, om niet eens te spreken van de heilige kevers en de verschillende figuren, ingelegd met blauw én groen de kleine poppetjes, die netjes gerangschikt stonden op de zwart eb benhouten kastjes. Men had kunnen geloo- ven, dat men zicli in een grafkelder van Tive- be of in een Egyptisch koningsgraf te Mem phis bevond, en niet op de eerste étage op de Place des Vosges. Tc midden van deze voorwerpen, die tot het verleden behoorden, bespeurde liet. oog echter ook een paar voorwerpen van den nieuw.eren tijd, namelijk een miniatuur lo comotief en een weversspoel. Mijnheer Benjamin Glagnen was een- kun dig archivaris en daarbij een kenner van oud schrift. Te- Nantes was hij archivaris geweest, totdat hij in liet bezit was gekomen van oen erfenis van een verren bloedver want. Door dit fortuintje had hij gelegen heid gehad zich reeds gedurende een zes tiental jaren geheel aan zijn© studie ovèv te geven en zooveel mogelijk voorwerpen' van waarde, te verzamelen. Hij was iemand van ongeveer vijftig jaar, met een kalm en ernstig gelaat, hoog voor hoofd on grijze haren en een langen neus. Hij had iets over zicb, dat aan een jacht hond-deed denken, die een stuk wild op het spoor is. Bij het zien van een ouden steen of een groenbeschimmelde medaille, geraak te hij geheel in geestdrift; hij keerdo het voorwerp om en om en trachtte de letter- of andere teekens te onderscheiden. Als men hem zoo bezig zag begreep men, dat dit zijn eenige hartstocht was, dat hij geen oog had voor do hedendaagscho maatschappij, maar wel voer hen, die voor twee of drieduizend jaar leefden. Do oude Grieken uit den tijd van Pcriclos of do Romeinen uit den tijd van Augustus keurde hij nauwelijks zijn aandacht waardig. Sleehls de Galliërs, de belten, van vóór den tijd van Cesar, de oude gebaarde Druïden, die op fieri grond van Bretagne de majes- tueuse werken hunner beschaving en verder door geheel Europa sporen van hunne aan wezigheid hebben achtergelaten, boezemden hém belangstelling in. Mijnheer Gloaguon gevoelde zich een Celt tot aan do uiteinden zijner nagels en hij was daar zeer trotsch op. Met Jean Marcé was hij van oordeel, dat het Frankrijk van heden fier mocht zijn op zi.ino voorouders, uit die edele Ariesche stam gesproten, die van do boorden der Oxus tot aan den Atlantiscben Oceaan voortgetrok ken waren en zich daar nedergezet hadden* vóór nog de Grieken of de Romeinen do hoogste trap van beschaving hadden bereikt, [De invloed der Celten was op hem erger, 'dan de gedachte aan het een of ander his torisch vraagstuk. Hij beweerde, dat do Etrusciërs niets anders dan leerlingen der Druïden geweest waren, en dat Griekenland door zijn veelvuldige invallen in Macedonië en Egypte, door tueeekenkomst van do Phó- niciërs zijne beschaving uit Gallië had vei'- lsiegen, voornamelijk daar deze laatsla volksstam veel in aanraking kwam met aan de zee gelegen plaatsen. Zonder de barbaaische Latijnen en Fran ken zou de wereldbeschaving reeds twee duizend jaar vroeger algemeen geweest zijn, zeide hij. Zij hebben de komst dor Druïden in de geboorte onderdrukt, riep hij dikwijls opgewonden uit. Niets kou hem. betor met die barbaren ver zoenen, dan de ontdekking van een marmo ren Romein of het vinden van een moot zwaard der Mcrovingiërs. (Wordt vervolgd). Hoofddeksel van de oude Egyptisch», koningen J NIEUWE HAARLEflSCME COURANT de

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 5