k Ingezonden Mededeeling Overwerkte Nieren. NAGEKOMEN BERICHTEN MARKTNIEUWS C. BLEEKER Lz. deu Haag en Utrecht, bestaat hier nog niet ®e cijfers komen hier dus eerst later voor den dag. Wanneer ik dan ook zeg, dat in 't algemeen genomen de resultaten in 1915 voor Haarlem niet ongunstig zijn geweest even min als voor ons geheele land, dan moet daarbij wel in aanmerking genomen worden, dat wat voor den een voordeel is geweest voor den ander nadeel was. Uitvoerverboden en uitvoerbelemmeringeu, zoowel als belem meringen van invoer en distributie, maxi mumprijzen als anderszins, hebben te veel hun storenden invloed doen gelden, dan dat van een geregelde ontwikkeling van indus trie en handel sprake kan zijn. Wij kunnen dan ook nog geenszins spreken van een her stel van het economische leven, zooals dit vóór Augustus 1914 was. Alle bedrijven heb ben zich zooveel mogelijk aan de abnormale omstandigheden trachten aan te passen, som mige fabrikanten hebben zelfs door het op sporen van nieuwe uitwegen voor hunne pro ducten, hunne zaken flink kunnen uitbrei den. Het bouwvak alleen, en hiermede min of meer alle ondernemingen die daarmede samenhangen, maakt een uitzondering, zoo als trouwens overal elders op dezen niet be paald ongunstigen_ tendens. Een kleine ver levendiging is, zou men kunnen zeggen, tn lieu laateten tijd evenwel merkbaar. Niet dat. de maatregel, door den Raad genomen om door bemiddeling van de gemeente bouw- trediet te verschaffen, daarvan als oorzaak genoemd mag worden, daar slechts een paar aanvragen door bouwondernemers op die wijze, naar ik verneem, tot stand zijn gekomen, maar meer dunkt mij de lust tot Ondernemen, die op den duur niet onder drukt kan worden. j. Van bepaalde stopzetting van bedrijven in het afgeloopeu jaar en aLs gevolg daarvan sluiting en ontslag van werklieden, is mu gelukkig niets ter oore gekomen, hoewel die zeker menigmaal gedreigd zal hebben, wan neer b.v. grondstoffen ontbraken. Hat dan ook de werkloosheid in Haarlem geen gr00te afmeting beeft genomen, behoeft in verband met 't voorgaande ons niet te verwonderen. Vergeten moet daarbij echter niet, dat velen gemobiliseerd zijn, die amlers het getal der werkloozeu zouden vermeer deren. Talloos .zijn de keeren, dat onze Kamer haar bemiddeling heeft verleend om indus- trieele- en handelszaken te helpen aan de benoodigde certificaten van uuvoer en den ■veg te wijzen bij den tegenwoorttigen zoo omslacbtigen in- en uitvoer. Zij heeft daar door zeker veleu aan zich verplicht en komt Lier een woord van dank aan onzen secre taris, die zrch daarvoor veel tijd. en moeite getroost beeft, wel toe. En biermede, mijne beeren, zou ik kunnen eindigen, ware het niet, dat ik nog een plicht tegenover u te vervullen heb, waarmede" ik eigenlijk had moeten beginnen, het brengen van den gebruikelijken Nieuwjaarsgroet. \oor u, uwe gezinnen en uwe zaken, waarin thans meer dan ooit de wensch tot grondslag ligt, dat werkkracht en werklust zich weder vrijelijk mogen ontplooien, wat echter slechts mogelijk is, wanneer de vrede teruggekeerd zal zijn. Moge 1916 dan ook den eerenaam van „Vredesjaar" dragen, dat is voorzeker ook uw aller hartgrondige wensch. Ik heb gezegd. Nu volgden de ingekomen stukken en niede- oeeiiugen. Het bleek, dat de directeur van het telegraaikantoor wel iets voelde voor eene ver andering van de couverts waarin de voorschot ten-rekeningen worden verzonden en dat hij de bedenkingen der Kamer ter kennis van 't Hoofd- Pt«bestuur der Posterijen en Telegrafie had ge bracht. Echter had dit Hoofdbestuur geantwoord, dat m enia andere deeien des lands geene aan merkingen op de couverts had en dat derhaive er voorioopig geene wijzigingen in zouden wor den aangebracht. Dit was een teleurstellend antwoord! De hee- ren Fikkert en Kremer drongen er op aan, dat men aan andere Kamers verzoeken zou even eens bezwaren te opperen. Evenwel de Voor zitter vond 't niet een zaak van zooveel gewicht. Ten slotte is besloten om de zaak aan te houden, gelijk dé Kamer, die niet licht over ijs van één nacht gaat, meer doet! Dan kwam de aan onze lezers reeds bekende mededeeling, dat de E, S. M., dié geneigd u wn over te gaan tot 't aanbrengen van trans- parant-tranibürdjes, hoewel dat niet dadelijk kan gebeuren, zich te dezer zake met het gemeente bestuur in verbinding zal stellen. Nog werd medegedeeld, dat een lijstje van postverbindingen over zee en te land is opge hangen, ingevolge een. wensch van de Kamer, in de vestibule van ons postkantoor, naast het bureau waar de postzegels worden verkocht Ingekomen was het rapport der commissie, bestaande uit de heeren Jacobs, Dufour en Janzen, in wier handen om advies was gesteld *t adres van het Verbond van Vereenigingen van Sigarenfabrikanten in Nederland in zake eene tabaksbelasting. De Voorzitter deelde mede, dat de commissie zich veel moeite voor de zaak had getroost, cor poraties en personen had gehoord en eenige keeren had vergaderd. Haai- rapport was eerst gisterenochtend ingekomen. In verband hiermede en daar de commissie er prijs op stelde, dat de zaak niet vluchtig weid behandeld, stelde hij voor om het rapport aan de leden der Kamer te zendei. en 't agendapunt niet thans aan de orde te steiien. Men kan er dan tevens over beraden of men 't in eene open bare- of in eene geheime zitting wii behandelen De Kamer vereenigde zich met dit voorstel van den voorzitter, dat namens de commissie was gedaan. Bij de rondvraag informeerde de heer Hoog of nog urgent is het op de lijst van bij den Gemeenteraad aanhangig gebleven stukken voor komend adres der Kamer van 18 November 1908, aangaande de los- en laadplaatsf aan de Houtmark/ en den Korten Dijk en den toestand der bestrating aldaar. De heer Geijl beantwoordde die vraag in be vestigenden zin en deelde een en ander mede aangaande de plannen, die de Kamer indertijd bij den Raad-had ingezonden en die 0. a. strek ten om eene goede verbinding van de Amster- damsche Poort naar de stad te bewerken en om de ligplaats der schepen van Bus naar de Houtmarkt te verplaatsen. De Raad had bet plan in handen van B. en W. om advies gesteld. In antwoord op eene vraag van den heer Fikkert deelde de secretaris mede, dat nu de Telephoon naar het Rijk is overgegaan, alle [nieuw aangeslotenen voortaan allen dat inierewn- Ipiunaal zullen ziin. Daarna werd te 9 uur de openbare vergade ring gesloten. BUURTOOMITE ZIJLWEG E.O. Onder voorzitterschap van den heer A. F. de Boer Jzn. werd gisteravond in het lokaal van ,de Sierkan" een algemeen® vergadering ge houden van het buurtcomitê. „Zijlweg e. o. tot steun van Belgische vluchtelingen," teneinde een bestemming te geven aan de overgebleven gelden. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer Habermehl, welke waren nagezien en accoord bevonden door eene daartoe in April 1915 benoemde commissie, bleek, dat in totaal ontvangen was een bedrag van 3040.10; de uitgaven bedroegen 2872.83 en dus was er een saldo van 167.77, welk be drag ingevolge het besluit der April-vergade- ring was gedeponeerd op de Nutsspaarbank. Ter bestemming van dit bedrag werden nu verschillende voorstellen aanhangig gemaakt. De heer Her ma ui des stelde voor het bedrag in beheer te houden, teneinde eventueel nog te dienen om den een of anderen Belg hulp te verleen en en pleitte er in dien zin voor, iets uit te trekken voor iemand die met bet geven van Fransche lessen in eigen onderhoud wil voorzien, doch dit. doel nog niet heeft kunnen bereiken. Door den heer Michielsen werd voorgesteld het geheele bedrag aan het Servische Itoode Kruis af te staan, waar tegenover de heer de Zwart wensch te. dat het overgebleven geld aan het Belgische Roode Kruis zon worden afge staan. Het voorstel^van den heer Hemmnides kwam het eerst in stemming en werd met bijna alge- meene stemmen verworpen. Nu stelde de voorzitter voor de andere voor stellen te combineeren door het bedrag te dee ien, in dien verstande, dat aan het Belgische Roode Kruis 50 zou worden afgedragen en d« rest na afrekening van nog ©enige pos ten, ongeveer 110 aan het Servische Roode Kruis. De heer Michielsen ging hiermede aecoord en nam zijn voorstel terug; doel) deheer de Zwart vereenigde zich slechts ten deele met het voor stel van den voorzitter en wenschte dat het bedrag dan gelijkelijk zou worden verdeeld. Dit voorstel werd echter met twee derden van het aantal stemmen verworpen, waarna het voorstel van den voorzitter niet op 2 na algemeene stem men werd aangenomen. Hierna bracht de voorzitter een woord van dank aan de gevers, die het comité in staat hadden gesteld zooveel goeds voor de Bel gischo vluchtelingen te doen, hij dankte'voorts do leden van het comité en in het bijzónder de beeren Habermehl, Swaanswijk, Michielsen, Bouwer en Sabolis voor hun moeiten, welke zij, ten behoeve van de Belgische vluchtelingen zich hadden getroost en verklaarde het comité nu ontbonden. De heer HabermeH huldigde en dankte, namens het comité, den voorzitter, den heer do Boor, voor diens goede leiding en voor het ga- bruik van de geschikte vergadergelegenheid in het lokaal van „de Sierkan," door hem a an ge- boden, waarna de vergadering werd gesloten. NAAR HET OPENBAAR SLACHTHUIS. Wij herinneren er nog eens aan dat de leden van onze R. K. Middenstands-Ver. „St Jozef, onder-afdeeling der Haarlemsche Hanze, mórgenmiddag met toestemming van B. en W. het openbaar slachthuis zullen gaan beziehtigen en wekken de heieren op om aan deze excursie deel te nemen. Het l8ont de moeite wel om ons slachthuis te gaan bezichtigen. Laat daarom wie kan deze ge legenheid om 't te doen uiet verzuimen. De leden zijn verzocht morgenmiddag 0 m 2 uur in de Slachthjuisstraat aanwezig te zijn om dan 't bezoek gezamenlijk te brengen. VOOR DE ST. MARTHA-VEREENIGING. Met genoegen willen we onzen lezeressen en lezers nog eens herinneren aan het Weldadig heidsconcert, dat Vrijdagavond in de concertzaal van „de Kroon" gegeven wordt, ten bate van de zinnige Loois-familie, zal eenige viool-nummers voordragen^ terwijl eindelijk een uitnemende Haarlemsche dilettante, mej. Mia Peltenburg, eenige liederen za! zingen. Pater Borromaeus zal voor een hartig woordje zorgdragen. Wij vernemen, dat er nog alechV» weinige kaarten verkrijgbaar zijn; het nog resteercïidc aantal (dat werkelijk ininiem is) zal Vrijdag, op den dag der plaatsbespreking, zooals een advertentie in dit nummer vertelt, verkrijgbaar zijn aan het bureau in de Kroon, Smedestraat. RENé DE CLEECQ. Voor lang nog g- t honderd bienschen heeft de beroemde Viaamsche kunstenaar, Dr. Ranéj' de Ciercq gisterenavond in de zaal van „Zang en Vriendschap" een voordracht uit zijn verzen- werken gegeven. Hoewel het waar mag zijn, dat een genioede- lijk-huiselijk kunstenaar ais de Ciercq, te beter te genieten valt, als er hij het publiek ook in de kwantiteit huiselijkheid is (dus een intiem, niet groot gezelschap,) hadden we gisteren den kring van toehoorders graag "wat uitgebreider gezien, zoowel voor den dichier-zelf als voor zijn werk. René de Ciercq begon met weer eens te ver tellen, dat hij lyrisch-dichter is, die zichzelf, zijn ziel in zijn werk legt. Daarom, zoo zei hij, zal 'ik vanavond in m'n werken ook wel eens iets van mij-zelf vertellen, en ik vraag daarvoor bij voor baat verschooning. Hij vertelde daarna, als inleiding tot de voor- draaht van zijn gedichten, over Hugo Verriest, Ij den dragei van de Viaamsche zaak, bij wien hij in het dorp woonde; hij vertelde van Gezel-Ie, elke hem eerst 't meest aantrok in zijn werken. Dan droeg hij eenige van zijn eerste buiten gedichtjes voor; de Eenden, het Vin'kske en de Nachtegaal, waarvan 't laatste wel t allermooi ste was en dan ook een krachtig applaus kreeg. Bij het liedje van den „Ring King" was de Ctecq in zijn kracht. Daarbij lichtte hij toe, dat de vader van zijn vrouw een sterke krachtige smid was, van wien hij veel hield. Hij ging veel naar de smidse, mis schien nog meer om den vader als om het meisje „Maar het zal toch wel meer om m'n bruid zijn geweestvoegde hij erbij!. Naar aanleiding hiervan dichtte hij het liedje Nu vojgden verschillende van de mooiste fijn- Nu volgden verschillende van de minste fijn gevoelige gedichtjes van de Ciercq, over zijn lief de, zijn brood, zijn vrouw, zijn kinderen en de dichter vertelde als een gelukkig vader en echt genoot van de liefde en den zonneschijn in zijn huiselijk leven. De „Biete-bouw" kreeg bij het publiek een eere-plaats; „Moederice alleen" werd daverend toegejuicht. Nog twee van rijn andere liederen: «Dot- scherslied» en «het Lied van den Arbeid» oogstten een sterk applaus. Zij werden dan ook krachtig-warm voorgedragen- Teen sloot de Ciercq het eerste deel van den avond af; hij had daarin in zijn werken een afspiegeling gegeven van het eerste deel van zijn eigen leven, zooals hij zeide. Van de jaren van voorspoed en geluk en vrede. En dat was, door de gevoelige voordracht door de aanwezigen wèl mee te leven: de blijde jeugd; het gelukkig-zijn later, de vrede en de voorspoed in zijn verdere jaren, de vroo- lijkheid, de echte Viaamsche vroelijkbeid, die uit zoo menig versje tintelde. Het tweede deèl van zijn leven: de jaren van strijd, van tegenspoed en lijden soms. Daarom verschilde de stemming in het tweede deel van den avond ook zoo van het eerste. Nu vroeg de dichter soms medelijden, dan Ontroering; de aanwezigen leefden nu mee zijn 6trijd en lijden. Vooral zou het droef-herdenken en smarte lijke gedachtenis zijn, teen de Ciercq zijn onuitgegeven gedichten zei, die door den oorlog war9n geïnspireerd. Hier wekten zijn treffende woorden ontroering; hier sprak de balling en de mensqh, die veel schoons en dierbaars van eigen bezitting ziet vernield, de dichter en strijder ook voor de Viaamsche zaak, die land en goed ziet overbeenscht of verwoest, maar die getroost wordt door de gedachte, dat zijn taal, die niet te rooven schat, nog leeftl En die niet te dooden is, zoolang nog man nen als de Ciercq zoo vurig en dapper voor haar strijden 1 ONZE GEMEENTE-ONTVANGER. De toestand van Jfar. Roeten v. Lennep, onzen gemeente-ontvanger, is thans, naar wij verne men, vrij goed. JUBILEUM. Vandaag was de li-eer J. v. d. Voort 25 jaar in dienst bij den heer Joh. Maas, sigarenfabrikant, alhier. In dit vak komt zoo'n jubileum niét vaak voor, en het is daarom te begrijpen, dat de jubilaris, die plichtsgetrouw en stipt zijn werk doet, van verschillefidie zijde blijken van belangstelling on dervond. Hij bracht den feestdag in den gezel- 1-igen huiselijiken kring door. HAARLEM'S MUZIEKKORPS. Het orkest der Concertvereeniging heeft gis terenavond succes gehad en het nieuwe jaar goed ingezet. 't Was een buitengewoon concert in werkelijk heid, al was van te voren niet met veel reclame dat 'buitengewone aangekondigd. Dat zat in de innerlijke hooge kunstwaarde van verschillende der orkestwerken, die een mooie vertolking hadden. Boven de uitstekende voor dracht van alle andere blonk de Symphonie Pathétique no, 6, van Tschaikowsky, uit; dit prachtige werk schitterde gisterenavond. De laatste drie nummers waren één Wagner-ver- eering. Het orkest nam twee, de solist één com positie van dezen componist voor z'n rekening, en dit drietal was een artistiek slot van een mooien muziekavond. Bewezen is voor de zooveelste maal, dat Haar lem's Muziekkorps voor onze stad van buiten gewone waarde is! BEVORDERING. De sergeant-majoor-administrateur Moll, van het -depot-bataljon alhier, wordt tegen het einde dezer maand benoemd tot adjudant-onderofficier bij het 2de bat. 21 reg. infanterie. AANGEHOUDEN. Onlangs huurde eene onbekende juffrouw bij den rijwielhandelaar S. in de Kamperstraat een rijwiel, dat zij echter niet terugbracht. De politie heeft thans deze juffrouw opgespoord. Het is B. S., wonende te Schoten. Het rijwiel had zij aan een uitdrager verkocht. Naar wij vernemen is S., -die te Sehoten een dergelijke truc had uitgehaald, ter beschikking van1 den burgemeester te dier ge meente gesteld. GRATIS BROOD EN KOFFIE. Aan de uitdeeling namen heden deel 604 kin deren en 51 volwassenen. Ingekomen giften; bij den heer v. d. Vaart, Jansstraat 73: dr. B. f 5.—, R. K. f 1—, N.N. 5.hij den heer Miezerus, Bakenessergr. 61, N. f I.—. DE DIRECTEUR VAN 'T GASBEDRIJF GAAT HEEN. J. Bi tegen 5500 in de laatste week van 1914, dat het aantal ondersteunde werkloozen is 242 tegen 875 aan 't eind van het vóór vorig jaar (gemiddeld is het ruim 100) en dat van over heidswege nu nog 14 Belgische gezinnen wor den ondersteund, te zamen uit 59 gezinnen bestaande. Komende op de gemeentefinantiën, zegt spr. dat die nog steeds zorg wekken. Daar om hoopt bij» dat men matigheid zal be trachten in de begeerten om wenschen ver vuld te zien. Zelf is spr. ten aanzien daar van geheel-onthouder geworden, al heeft hij dan ook zijne wenschen, die hij gaarne ver vuld ziet. Wat aangaat de verhouding tusschen den raad en B. en W. en wat deze voor elkan der behoorden te zijn, de persoonlwijke verhouding tusschen beiden was voortref felijk. Maar de raad zet te veel een tegen stander in plaats van een medestrijder in het college van B. en W. en dat is niet noodig en niet goed. Twee middelen kunnen dienen om d-aarin verandering te brengen. In de eerste plaats vrage de raad aan B. en W. meer inlichtingen. B. en W. geven dit gaarne en zien gaarne dat de raad in lichtingen- vraagt. En in de 2e plaats dient de raad te probeeren de gedachtengang van B. en W. te vatten. De leden dienen er zich rekenschap van te geven hoe eene meening tot stanjl komt; dat geschiedt door een complex van indrukken -en nu optvan- xgen B. en W. veel meer indrukken dan xde leden individueel. Laat men dan daar aan gedenken. I'k wensch, eindigde spr., dat de heer van Liemt weldra in gezondheid in ons midden terug moge zijn en dat de gemeente-ontvanger nog lang voor zijn gezin en de gemeente moge ge spaard blijven. Het moge u en de uwen in 1916 goed gaan. (applaus.) De heer v. d. BERG dankte namens den raad voor de geuite goede wenschen en constateerd met dank dat 't dierbaar vaderland is gespaard •gebleven voor den eliendigen volkerenkrijg. Mo ge dat in den toekomst aldus blijven! Dan releveert spr. de harmonieuse samenwer king tusschen B. en W. en den raad en uit bij den wensch, dat hij de veranderde constellatie van den Raad dat aldus moge blijven. Namens den Raad zegt spr. dat men gaarne de werken die de voorzitter gaf, in acht zal nemen. Hij hoopt, dat 't B. en W. in hunne gezinnen in 1916 goed moge gaan, dat men kal me beraadslagingen zal mogen voeren en dat men veel goeds te samen in 't belang van ons dierbaar Haarlem moge tot stand brengen en dat in dat jaar 't vredesiklokje moge luiden, aan kondigende de vurig begeerde vrede, naar allen zoo gaarne wenschen. .Medodoeli ugpn enz. Ingekomen is een adres van de commis sie inzake gratis brood en koffie om een bijdrage uit de gemeentekas met een voor stel van den heer v. d. Kamp om eene bjj- drage van hoogstens f 600 te verleenen. B. en W, stellen voor beide voorstellen in handen van B.en W- om praeadvies te stellen. De heer v. d. KAMP dringt er op aan, om heden zijn voorstel te behandelen. Hjj vestigt de aandacht op het nuttig werk der commissie en deelt mede, dat de com missie hem had gezegd, dat indien de Raad steunt particulieren ook wel meer steun zullen verleenen. De heer HEERKENS THIJSSEN heeft het voorstel v. d. Kamp kunnen, nagaan en advi seert den raad om het niet te aanvaarden. Men staat hier voor een nieuwe zaak, een nieuwe vorm van bedeel ing en denkelijk overzag de heer v. d- Kamp zelf niet de merité'* van het voorstel. Natuurlijk verdient de menachlievend- heid der comm. waardeering. Maar waar is de grens in dien men de eerste stap gaat zetten op dit gebied! Nimmer ver leend e men steun voor bedeeling aan hen, die zich zoo maar kwamen aanmelden ais dat ge schiedt bij dien comm. Men vraagt nu maar om geld voor 10 degen en denkt dat dan de particulieren wel zullen volgen. Echter meent spr. dat op den duur dan dit niet meer eene zaak van particulier initia tief zal blfjven maar eene van overheidswege en dan is spr. daartegen, omdat hij niet wil dat de overheid hek volk zal gaan voeden. Ia de tweede plaats acht spr. dat op deze bedeeling niét eenige controle is en dat men daarom in ieder geval 't voorstel in handen van B. en W. om prae advies zal moeten stel len. Echter hoopt spr. dat de raad het voor stel zal verwerpen. De heer v. d. KAMP 'gaat nu mede om 't voorstel in handen van B. en W. voor prae advies te stellen. Hij hoopt, dat de rijken oè, 't heden gesprokene yeei geld aan de commissie zullen zenden. De VOORZITTER acht, dat nu men een maal met de behandeling is begonnen, men die moet voortzetten. Het blijkt echter, dat 't voorstel van den heer v. d. Kamp niet wordt ondrstund, zoo dat 't niet meer puilt van beraadslaging kan .uitmaken. Het adres des eonrrn wordt in handen van B. en W. om advies gesteld. Mej. A. A. Joustra verzoekt eervol ontslag [als tijdelijk leerares in de Fransche taal aan de middelbareschool voor meisjes. Wordt verleend. In handen van B. en W. om praeadvies in gesteld een voorstel der heeren Poppe cjs. inzake de duurtoesiag* Geheime zitting. Daarna wordt gehouden eene zitting met esioten deuren. Ongeoorrigeert. De Kermis afgeschaft. DE BAAD HEEFT HEDENMIDDAG MET 22 TEGEN 9 STEMMEN BESLOTEN, DE KERMIS AF TE SCHAFFEN. (De vergadering duurt voort.) BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 5 Januari. P. Jukes en G. Blok. N. Rijke en T. Zwart T. W, I Hubers en J. C. Koi remans. Getrouwd: J. O. Bijster eu J. Hensen. M. Heijboer en J. Tesselaar. T. H. Meijer en S. Sporra. K. F. Peschar en J. M. Nachtegeilor. Overleden: 4 Januari. J. O. Boogaard, 16 j. Spaarnwoudersiraat. A. N. M., 2 mnL. z. van Q. Schouten, Kleine Houtweg. -— H. T. v. d. Graaff—Jkvr. v. d. Willige von. Schmidt auf Altenstadt 51 j. Schotersingel. - iC. Ritsema, 81 j. Lange Begijnestraat A. J. 6 mnd., z. van W. v. Zomeren, Heerensingel. Dagelijks wordt door iemand met gezonde nieren een hoeveelheid schadelijke stoffen afge scheiden, die wanneer zij in het lichaam achter bleef, voldoende is om tot een noodlottig einde te leiden. Alleen uw nieren kunnen u redden, want zij alleen dragen zorg voor het fiitreeren van het bloed. Wanneer do nieren echter overwerkt zijn, blijft eei^gedeelte der schadelijke stoffen in het bloed achter en dientengevolge gevoelt gij u vermoeid en dof, gjj begint last te krijgen van rugpijn, Jjoofdpqn, stijfheid in de spieren en gewrichten, duizeligheid waterzuchtige zwel lingen in de enkels of rond de oogen enz. Wanneer de bovenstaande verschijnselen ver waarloosd worden, kunnen gevaarlijke en onge neeslijke ziekten zich ongestoord ontwikaelen en plotseling, zonder waarschuwing, optreden. Ge neest uw nieren terwijl het tijd is, leeft zoo rus*v tig mogelijk, vermijdt buitensporigheden van welken aard dan ook, houdt u aan een eenvoudig diëet en zet een kuur met Foster's Rugpijn Nie ren Pillen door, totdatiedei spoor van uw kwaal verdwenen is. Dit geneesmiddel herstelt de goede werking der nieren, het verdrijft de onzuiverheden, welke de oorzaak vormen van lendenjicht, rheumatiek, niersteen, enz., en het voert het overtollige-watet af, waardoor de oor zaak van waterzucht wordt weggenomen. Te Haarlem verkrijgbaar Uj de heeren K. v. Eden, Spaarne 38, en J. J. Göppinger, Gr. Houtstraat 147 a. Toezending geschiedt fran co na ontvangst van postwissel k f 1,75 voor één, of f 10,voor zes doozen. Eischt do echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos die niet voorzien is van nevenstaand .handelsmerk Breesfraaf 106, Beverwijk. Heeren Mode-Artikelen en Ele gante, Solide, goedkoope HEEREN- EN KINBERKLEEDING. Levering NAAR MAAT binnen 8 dagen. (Aangesloten bij de Inkoops-Combinatie KREYMBORG Co.) Adf. BINNENLAND. ZWARE BRAND. Uit Rotterdam aeint men ons: Hedennacht is er brand uitgebroken in het kantoorgebouw Mercurius aan de Boompjes. Te ongeveer 4 uur werd do brand ontdekt in het achterdeel van het gebouw dat uitkomt aan de Scheepmakers- haven. De vlammen sloegen.toen reeds uit her gebouw, waar het vuur reeds geruimen tijd had gewoed. De brandweer was spoedig daarop ter plaatse met een autobrandspuit, een drijvende stoomspuit eu 6 handspuiten. Het achterdeel van het gebouw, waar o.a. een bijkantoor van de Ned. Gist en Spiritus fabriek eu het kan toor van do firma Heydebroek zijn gevestigd, brandde geheel uit. Ook andere kantoren 0.8. van de Cargadoors firma Schellen leden vee! schade. De oorzaak van den brand is onbeken DE ..DELFLAND." Uit IJmuidan wordt nog nader gesednd: H' machine.- en dekpersoneel van de „Delfland," tezamen 22 man, zijn te IJmuiden aan wal ge* - bracht. De achterruimen en de machinekaxnee staan geheel onder water. BUITENLANDSCHE ZENDING. Naar wij uit Den Haag vernemen zal de kolonel E. A. F. Blokhuis van het wapen der artillerie, binnenkort met een regeeringsop- dracht naar Parijs vertrekken. OPLICHTING. Volgens de Engelsche bladen is de Neder, lander W. B. verbonden aan het bureau van den censor te Londen veroordeeld tot 8 maan den gevangenisstraf wegens het ontvreemden van postwissels uit voor Nederland bestemde brieven. BUITENLAND. DE POLITIEKE TOESTAND IN ENGELAND. LONDEN, 5 Jan. Reuter seint aan eenige bladen, dat, volgens de «Daily Telegraph», het dienstplicht-ontwerp nog niet de defini tieve goedkeuring van alle ministers heeft. De heer Mc Keuna heeft bezwaren van fi- naneieelen aard en minister Runciman is er tegen, omdat bij vreest, dat dwang handel eu bedrijf van de natie zal ruïneeren. Ook de «Daily News» beweert dat vrien den vau Mc Kenna en Runciman verwach ten, dat een van beiden of wellicht beiden tegen het einde van de week nog zulen af treden. Mocht dit gebeuren, dan zullen an dere aftredingen volgen. Andere bladen zijn meer optimistisch ge stemd, onder welke de «Time6», die meent» dat het Kabinet zijn moeilijkheden heeft op gelost. De «Morning Post» zegt, dat het zeker Is» dat hedenavond nog over het ontwerp zal worden gestemd en 't blad schat de minder-1 beid in het parlement tegen de wet toch nog; op een goede honderd stemmen. HAARLEM, 5 Jan. Aangevoerd 4 Koetenen Ossen, verkocht 4 stuks f 350 k f 320: 22, Nuchtere kalveren, verkoolt 22 stuks f 16.»,j f 10— t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 7