UIT beverwijk BERICHTEN KERKNIEUWS UIT DE 7* ^'STREEK Des avonds had eene gezellige bijeenkomst plaats ter kennismaking met de leden van het gezelschap, zooais de uitnoodiging luidde. Eenige dames en heeren voerden reeds dezen avond het woord. Geruimen tijd bleef mm ver der gezellig bijeen. Van den heer Henry Ford is een telegram uit Amerika ontvangen, meldende, dat zijn ge zondheidstoestand beterende is, en hij zoo spoe dig mogelijk in Nederland hoopt te komen. GOEDKOOP RUNDVLEESCH. Naar de „Telegr." verneemt, is namens het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel aan den directeur van het Amsterdam- sche abattoir, den heer van der Sluijs, diens mee ning gevraagd omtrent de mogelijkheid van dis tributie van rundvee. In Den Haag zou men bedoelen te onderzoeken, of 't mogelijk is, dat naast goedkoop varkensvleesch. ook rundvleesch tegen verlaagden prijs beschikbaar zou kunnen worden gesteld. EEN RADIO-TELEGRAFISCHE VERBIN DING TüSSCHEN NEDERLAND EN INDIE. De Handelsvereeniging Ie Soerabaja heeft aan den Minister van Koloniën een rekest verzonden waarin het vestigen van een „draadlooze" ge meenschap tusschen Indië en het moederland wordt bepleit. DE NEDERLANDSCHE AMBULANCE IN BOEDAPEST. Wolff seint uit Boedapest: De ambulance van het Nederlandsdie Roode Kruis, bestaande uit 6 geneesheeren en 27 ver pleegsters, onder leiding van prof. dr. Otto Lanz, is gisteren ontvangen door graaf Andreas Csekonics, koninklijk commissaris van het Hon- gaarsche Roode Kruis. Geza von Josipovich Latus, plaatsvervangend voorzitter, graaf Emil Szechenyi en Alfred von Drasche Lazaf, minis- terialrat. Ook de Nederlandsche kolonie ie Boedapest, met den consul-generaal Johann Fledderus, was opgekomen. De zending heeft de leiding op zich genomen van het reserve-hospitaal no. 4, dat vroeger on der leiding van een Amerikaansche ambulance stond. De Nederlandsche ambulance heeft 5 wagons levensmiddelen en andere artikelen voor de Hon- gaarsche militaire hospitalen meegebracht. DE „ZEELAND" AAN DEN GROND GELOOPEN. Lloyds meldt, dat het Nederlandsche stoom schip .Zeeland" mabij Sunk Head-boei aan den grond is geloppen. De .Zeeland" meet 1292 ton bruto, werd in 1907 gebouwd en is eigendom "van de Scheepvaart- en ^Steenkolen-Maatschappij te Rotterdam. EEN BUITENGEWOON S. D. A. P- CONGRES. Te Arnhem is een buitengewoon S. D. A. P.-congres gehouden ter behandeling van eenige punten, die gelden de huidige regee- ringsvoorstellen. Vanwege het Partijbestuur waren eenige resoluties ingediend, die, na eenig debat .meerendeels ongewijzigd, wer den aangenomen. Ten aanzien van de plannen der Regee ring inzake de Ziekte- en Invaliditeitsver zekering is eene resolutie aangenomen, waarin de partij zegt van oordeel te zijn dat het de plicht der georganiseerde arbei ders en hun vertegenwoordigers in het par lement, naast steunverleening aan de Re geering, is met alle kracht er voor te strij den, dat deze ontwerpen aan de eisehen zullen voldoen, die op het gebied der sociale verzekering door de arbeidende klasse wor den gesteld. Wat aangaat de belastingplannen ver klaarde het Congres zich in eene resolutie, o.m. ter bestrijding van de mobilisatiekosten voorjeene belasting op oorlogswinsten en van buitengewone heffingen van de grootere vermogens en inkomens en dat van de be lastingvoorstellen het eerst dienen te wor den behandeld die voorstellen, die het meest voldoen aan den eisch van democratie in het belastingstelsel, bijvoorbeeld de dividend en tantième-belasting, de effectenbelasting, de vermogensbelasting, de successiebelasting en de registratie- en zegelrechten. Ten opzichte van de Grondwetsherziening werd aangenomen eene resolutie, die zich uitsprak voor het vastleggen van algemeene vrouwenkiesrecht in de Grondwet en afschaf fing der Eerste Kamer. Aan 't einde dezer re solutie bepaalde de partij hare houding wat aangaat de komende Statenverkiezingen. Het heette daar: „Doordien een der grootste gevaren voor de totstandkoming van het algemeen kies recht, vooral wanneer dit ook het algemeen vrouwenkiesrecht beteekent, dreigt van do thans nog rechtsche Eerste Kamer, krijgen de Statenverkiezingen, welke in 1916 gehouden Bullen worden, meer dan gewone beteekenis. Daarom draagt het congres het Partijbestuur op vóór die verkiezingen al die maatregelen te nemen, welke het dienstig oordeelt om een 'dusdanige samenstelling van de Provinciale Staten to verkrijgen, als noodig is om de te genwerking van de Eerste Kamer onschadelijk te maken. Waar en voor zoover noodig, verklaart het congres zich bereid tot dusdanige samen werking met die politieke partijen, die in zake de grondwetsherziening bereid zijn- de regeering te steunen en het algemeen kies recht te verwezenlijken, als noodig, en moge lijk zal blijken." Ten slotte is het woord gevoerd door den heer Camille Huijsmans, den secretaris van de Internationale. Ongeluk bij het voetballen. Men meldt on? uit Amersfoort van gisteren: Bij de heden te Amersfoort gehouden voetbalwatch vlogen twee spelers tegen elkaar op. De Quick-8pelar de B. geraakte bewusteloos. Gevreesd wordt dat hij een lichte hersen schudding opliep. Bij den val werd ook zijn lorgnet verbrijzeld, gelukkig echter zonder kwetsuren aan het oog te veroorzaken. De B. studeert te Leiden op de Hoogeschool. DIT ONZE VORIGE OPLAAG HAARLEM. BLOEMBOLLENCULTUUR Op de dezer dagen gehouden vergadering van het Hoofdbestuur der Algemeene vereeni- gingr voor Bloembollencultuur is benoemd ale ondervoorzitter, de heer Jan Roes te Heemstede en tot adjunct secretarie de heer 8. P. ten Gate. Ten opzichte van het Tninbouwwaarborgfonda werd besloten, dat de Vereeniging tegen eene jaarlijksohe bijdrage van 50 als lid tot dat fonds zonde toetreden, daarmede zijne principi eels beslissing ten opzichte van den aankoop van schuldbrieven intrekkende, onder voorbe houd dat zoo te zijner tijd die aankoop toch noodig mocht blijken, deze zaak opnieuw aan de orde zou worden gesteld. Bepaald werd dat de bloemenkeuring van bloeiende Darwin Talpen en Enkele late Tulpen zal worden gehouden op 21 en 22 Februari 1916, in bet gebouw St. Bavo, Smedestraat, te Haar lem; en dat bloemenkeuringen van Hyacinthen. Conquesten en Nieuwigheden zullen worden ge houden- gedurende de maanden Februari' en Maart, Besloten is verder, dat bij wijze van proef neming tijdena het voorjaar van 1916, te begin nen met Maandag 31 Januari, en voorts op alle Maandagen gedurende de maanden Februari en Maart, Beurs zal worden gebonden te Haarlem in één der bovenzalen van de Kroon. De Beurs zal geopend zijn des Maandag van 10 uur af des morgens tot des namiddags 2 uur. uur. GEMEENTE ZAKEN. H a v e n m e e s ter-I n- specteur. B. en W. bevelen aan voor eene benoeming als havenmeester-inspecteur de heeren: F. de Jonge, havenmeester te Gontianak, thans met verlof, wonende te Amsterdam en N. J. Dalmeijer, oud-gezagvoerder en laatstelijk in specteur van de Anglo .Petroleum Maatschap pij Ie Singapore, thans wonende alhier. Zij stellen voor de benoeming te doen plaats hebben op een aanvangssalaris van f1400 per jaar en hen op te dragen het tijdstip van indiensttreding van den benoemde te bepalen. Het Hildebrand ge- denkteeken. B. en W. adviseeren goedgunstig op een verzoek van het comité tot stichting van een Hildebrand-gedenkteeken om verlenging van den termijn waarbinnen bet gedenkteeken moet tot stand komen tot 81 December 1916. Oninbare posten. .B. en W. stellen voor te besluiten eenig© posten op het belastingkohier 1912 oninbaar te verklaren tot een totaal bedrag van r 9.171.931/2- Personalia. Voor lid van het college van curatoren van het Gymnasium worden aanbevolen: Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen en Mr. W. F. O. C. Pijnacker Hordijk. ONTVANGEN PROCESSEN-VERBAAL BIJ DE KANTONGERECHTEN. In het afgeloopen jaar werden ten Parkette van den ambtenaar van het O. M. bij de Kantengerechten in het Arrondissement Haar lem 9032 processen-verbaal ontvangen, opge maakt ter zake van diverse overtredingen door politie-beambten uit en in het Arron dissement Haarlem gelegen gemeenten. Het aantal processen-verbaal voor ieder Kanton afzonderlijk bedroeg: Voor Haarlem 6332, voor Zaandam 954, voor Haarlemmer- mermeer 1084 en voor Purmerend 662. DE BEVOEGDHEDEN VAN T SCHEIDS GERECHT BIJ BLOEMBOLLENCULTUUR In December 1914 ie door onze xechtbank een vonnis gewezen, waarbij het schei dege- recht vanwege de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur bevoegd werd ver klaard om uitspraak te doen in geschillen terzake van toopovereenkometen in veilin gen tot stand gekomen. Tegen dit vonnis is door den heer F. B. Mooy beroep aangeteekend en dientenge volge de zaak CasanderMooy behandeld in hoc-ger beroep voor het gerechtshof te Am sterdam. Op 31 December heeft het Gerechtshof, al dus meldt het Weekblad, in liooger beroep bevestigd het vonnis onzer Rechtbank. VEREENIGING „HAERLEM." Voor de vereeniging „Haerlem" zal een lezing met lichtbeelden worden gehouden op Vrijdagavond 14 Januari in de tooneelzaal van „de Kroon" door den heer D. B. van der Ven over het onderwerp„Van klokken en klokken spelen." DIEFSTAL. Bij de politie is aangifte gedaan dat door mevr. D. wonende in het Wilhelmïnapark wor den vermist uit een ongesloten buffet, dat stond in de huiskamer 9 zilveren voiken, 6 idem lepels, een idem saladavork en drie idem servetringen. VAN EEN LADDER GEVALLEN. Vrijdagmiddag is de sebildersknecht W. S W. wenende te Spaardam, toen hij aan de achter, zijde van een percoel in de Smedestraat een lad der beklom naar beneden gevallen doordat de ladder, die hij wat te schuin had geplaatst brak. De man verwondde zich aan de beenen doordat eenige glasruiten braken. Hij is in het Gasthuis verbonden en daarna per rijtuig naar zijne woning te Spaarndam vervoerd. DIEFSTAL VAN KOPEREN BEL KNOPPEN. In de laatste dagen gaat iemand rond, die het op de koperen belknoppen gemunt heeft. Wij ontvingen reeds bericht dat van een per ceel in de Doelstraat en van een.in do So- phiaetraat er een is ontvreemd. LANDSTORMPLICHTIGEN - NAAR HET VELDLEGER. De landstormplichtigen der jaarklasse 1914 worden op Maandag 24 dezer, volgens nader door den opperbevelhebber te verstrekkeen aanwijzingen op bet veldleger gedirigeerd. BADEN. In het Douche badhuis aan het-Leidscheplein zijn in de afgeloopen week genomen 1170; in dat aan der Koudenhorn 884 en dat aan den Schotersingel 880 baden. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: H. v. d, Waude, Aelbert- bergstraat 32, een pomp, rijwiel; H. Hessels, v. Dijkstraat 11 rood, een portemonnaie; H. Bos, Voorhelmstraat 20, deksel van een horloge; A. Rok», Oranjestraat 9 rood, een papiertje waarin eenig geld; A. t. Vlijmen, v. Marumetraat 01. eene rozenkrans; B. H. de Koeijer, Kamper laan 12d, een ring; B. Blom, Voorlingstraa: 86, eene beenwindsel (purii); T. Wijts, Rozen prieelstraat 26 rood, een mof; P. Zwaanswijk A. L. Dyserinekstraat 66, eeen mondharmonikü in doosje.e Terug te bekomen bij: Heins, Zijlstraat 5' rood, handschoenen; J. de Bruin, Brouwers straat 118, een lorgnet in étui; Hulppostkan toor Frans Halsstraat, een tasehje; H. Hes seis, Dijkstraat 11. een trompet; H. Hogerbijl N. Groenmarkt 28, een bontje; J. Makke- Olivierstraat 6, Scboten, een kerkboekje; M Giebels, Drcssestraat 23, een portemonnaie met inhoud; H. Frank, Floraplein 2, een rok speld en een portemonnaie met inhoud; J. de Mik, Harmenjansweg 83, een portemon naie; E. van Dulleman, Lango Heerenvest 8, een zakmes; J. v. d. Berg, Jan G ijzen vaart 164, een pakje waschgoed; E. Oleijdam, Mag dalenasteeg 13, een damesbont. Vóór de „fóarthavereeniging". Dat met de „Martha-Vereeniging" bedoeld wordt de afd. Haarlem der R. K. Int. Vereen tot Bescherming van Meisjes, weet men toch al wel voldoende? Welnu, voor de Martha-vereeniging heeft Vrijdag een schitterende liefdadigheidsavond plaats gehad in „dc Kroon". „St. Martha" heeft met verrassende doorzet tingskracht in betrekkelijk korten tijd uitnemende voorbereiding getroffen voor dit weldadigheids feest, dat, naar gisterenavond bleek, uitstekend georganiseerd was. De dames van „St. Martha" hadden dan ook niet te klagen over steun en medewerking van alle kanten en in allerlei vorm. Het Haarlemsche publiek verdient dan wel op de eerste plaats een woord van hulde voor den grootschen steun, die het heeft gegeven om dit weldadigheidsfeest te doen slagen, Aan den oproep van de Martha-vereeniging toch. en aan de volhardende verzoeken van de dames-ver koopsters, om kaarten voor het liefdadigheids concert te koopen, heeft Haarlem, bijzonder natuurlijk katholiek Haarlem, schitterend ge hoor gegeven; en zoodoende kwam 't, dat legen gisterenavond acht uur een uitgelezen menigte naar „de Kroon" optrok, de Haarlemmers nog versterkt met verschillenden uit de omstreken, om het concert van St. Martha bij te wonen. De echtgenooten van de dames-leden hadden zich welwillend beschikbaar gesteld om stip- poostdiensten te doen, en zij brachten ieder be zoeker spoedig op de rechte plaats. Toen om ruim acht uur het feest door een openingswoord van den WelEerw. Adviseur der Martha-Ver eeniging geopend werd, was de zaal beneden geheel vol, en boven waren de beschikbare plaatsen alle bezet! „Het huis was uitverkocht!" Beneden op de eerste rijen hadden verschil lende E.E. H.H. Geestelijken plaats genomen Nadat een aantal dames ieder van een keurig programma hadden voorzien, riep pater Eller- beek den aanwezigen het welkom toe, en hij ver telde nog even, waarom de Martha-Vereeniging dit weldadigheidsconcert had georganiseerd; „St. Martha" zou eerstdaags haar 10-jarig bestaan herdenken; gaat een nieuw tehuis be trekken op den Kleinen Houtweg, en deze ver huizing kost veel geld. Om de onkosten te dek ken, werd deze feestavond op touw gezet, met uitmuntende medewerking van den bekenden Haarlemschen musicus Philip Loots, met een uitgelezen staf van dames-medewerksters. Pater Borromaeus zal, zei spr., in de schoon ste taal het liefdewerk van St. Martha in al zijn onderdeden beschrijven en mocht de muziek u nog niet verteederd hebben, aldus sprak hij tot de aanwezigen, dan zal pater de Greeve u door zijn woord verteederen tot steun aan de Haar lemsche afdeeling tot bescherming van meisjes! Daarop werden de eerste vier nummers van het programma afgewerkt, aanhoord onder de grootste aandacht, en luid toegejuicht. Onze muziek-resencent spreekt daarover hieronder nader. Vóór de pauze werd het woord gegeven aan den ZeerEerw. Pater Borromaeus de Greeve. Na de daverende toejuichingen van de aan wezigen, bracht pater Ellerbeek een hartelijk woord van dank aan den spreker. Tijdens de pauze, die,nu volgde concentreer de zich de vrijgevigheid der aanwezigen in de foyer, waar champagne door dames geschonken werd, door heeren werd rondgediend, waar met limonade en thee werd gevent, en dat alles ging voor goeden prijs, tot steun van de Martha- Vereeniging en haar nieuwe huis. •Een ander leger van dames deed tegelijkertijd een aanval in de benedenzaal en op de gale rijen, waar de thee dan ook even goed was. Aardige jonkmans veildenchocolade, schattige bruidjes wisten in al haar naïviteit op andere wijze geld bijeen +e krijgen; de avond was voor St. Martha goed! Toen, na een ruime pauze, begon weer het muzikale deel van den avond. De violiste en de zangeres hadden buiten gewoon veel succes; beiden werden met bloe men gehuldigd Na het laatste liedje kreeg ook de talentvolle medewerker en begeleider een groote krans, die hem door een aardig kinder- paar op het podium gebracht werd. Het publiek applaudisseerde tot slot einde loos en was niet tevreden, vóór de drie kun stenaars nog eens, hand in hand. terugkwamen, om een hartelijke ovatie in ontvangst te nemen! Onze muziekverslaggever schrijft over het muzikale deel van den avond het volgende: De heer Philip Loots speelde met de violiste Sepha Jansen in het begin van den avond dc a-dtir-Sonate van Brahms. En behalve dit, ver meldde het programma nog voor viool en piano, muziek van Bach, Couperin, Reger, Schubert, Wieniawsky en o. a. de Fantasie-stücke van Schumann. Het was wel een degelijk en zéér fijn musiceeren. De heer Loots speelde Brahm's be langrijke klavierpartij met breed-opgevatte, wann-kleurige voordracht en een bijzonder dich terlijk accent. En aan dit zuiver artistieke spelen paste het serieuze spel van Stepha Jansen mooi en natuurlijk aan. Zij speelt vooral violistisch-streng, met een positieve streek, een overal zuiver-gevormden toon en met een stevig rythmisch gevoel. Dit wijst op een gezond-muzikaal karakter, op de echte muzikale begaving. Er is bovendien in dit spelen veel, dat wijst op die ontvankelijk heid, waarop de diepere emoties nog zullen in werken. En zoo zal Sepha Jansen bijv. deze so nate van Brahms, die nu als een fijn, ernstig- muzikaal gedicht klonk, zeker eens als een uiting van waar-levende romantiek geven. Zij is een artiste. Mej. Mia Peltenburg zong Kerst- en Kinder liederen van Philip Loots, en o a. ook liedéren van Strauss. Zij zingt teer, bijna kmderlijFteet Z. D. H. "de Bisschop van Haarlem heeft en eenvoudig, met een bijzonder klankrijke stem. Zoo waren de vier Kerstliedjes als uiting van dit mooi-eenvoudige wel zéér bekoorlijk, en mu- :ikaal onberispelijk. En altijd zal dit mooi-lief- tallige zingen zijn poëtische charme hebben, naar we hopen toch dat het zal groeien tot muzi- :ale levensuiting, want de muziek is geen voor- lame sierlijkheid, maar de stem van de mensche- ijklieid. H. F. A.- BINNGM.AND. DE BEMANNING DER E 17 GEÏNTERNEERD. Men meldt ons uit Den Haag: Het Departe ment van Marine deelt ons mede: De Regeering heeft op grond van artikel 13 der 10e Conventie benoemd tot kapelaan te Amsterdam (H. Nico- laas binnen de Veste), den WelEerw. Heer J. H. Moerel; tot kapelaan te Vlissingcn," den WelEerw. Heer P. Th. Verwer, en tot kape laan te Boskoop den WelEerw. Heer P. Braak assistent te Nes en Swaluwebuurt. 1907 (zie Roode Kruis tractaat) beslist dat de,d. van C. Verschoor en E. Nederveld. Ltido-' BURGERLIJKE STAND HAARLEMMERMEER. Geboren: Leonar- dus Anihonius, z. van C. J. Wennekers en M O van Leeuwen Hubrecht, z. van J I. de Koo- ker en P. H. Buurman. Marinus, z. van O. Breur en M. Horstman. Willem, z. van P. de Koning en L. C. Honcoop. Pieter z. \t"vw" c °01i en J' B°rsh Franciscu3, z. van N. W. Spiermgs en M .C. Kottman. - Heintje, i lil 9' St1»' «a A. T* - Mtak opvarenden van de Britsche onderzeeboot E. 17 die op 6 Januari in de Noordzee zijn gered door H. M. Noord-Brabant, zullen worden, geïnter neerd. De tekst van genoemd tractaat artikel luidt: cn „Indien gewonden, zieken of schipbreukelingen lnan en q] C Lieuwes „aan boord van een neutraal oorlogsschip wor- i Spaans en M. Lanser „den opgenomen, moeten binnen de grenzen! Getrouwd: R. Groenveld en N. T Kisiema- „van het mogelijke maatregelen genomen won- j ker. J. Kloot en S. den Boer.G. van den vicus Franciscus, z van L L.Valk en E. P. C. von Baasbank. Christianus, z. van C. van Rooqen en M M Wessels. - Johanna Cornelia, d van Ph. van Lieshout en J. A Sp'gt. Jozina Matthea. d. van Chr Ecger- mond en J. Flipse. Hendrik, z. van j. Baart- Trijntje. d. van W. „den opdat zij niet meer aan de krjjgsverrieh- tingen kunnen deelnemen." BEWAR1M8 VAM INBOEDELS in afionderlïke, afhesloten bewaarkamers. Nieuwe Gracht 74, P. H00GEVEEN Lzn. NIEUWJAARSRECEPTIE BIJ MGR. A. J. CALLIER. Het weekblad „St. Bavo", brengt de rede, die de Hoogeerw. Vicaris-Generaal Mgr. M. P. J. Mollinann op de Nieuwjaarsreceptie bij Z. D. den Bisschop uitsprak. De HoogEerw. ViearL-Generaal sprak als volgt: Monseigneur. Groote dankbaarheid jegens God moet Uwe Geestelijkheid bezielen, wanneer zij thans hare nieuwjaarswensclien aan Uwe voeten komt nederleggen. Al riep God in het afgeloopen jaar meer deren dan gewoonlijk, uit onze rijen tot Zich, wij d'ie zijn overgebleven, mogen ons scharen rondom onzen gezonden Bisschop. God verhoorde ons gebed, ontnam aan de ongesteldheid, die Uwe gezondheid bedreig de. hare kracht en voerde U genezen onder Ons terug. Monseigneur, in het afgeloopen jaar heb ben voorzeker zorgen en verdriet Uw zoo sterk hart dikwijls benauwd, maar hoe dik wijls ook werd datzelfde hart verruimd en verlicht door innige blijdschap. Om een enkel voorbeeld te noemen in onze onmiddellijke omgeving, hoe aange naam was U de tijding, dat na lange voor bereiding het komende onderwijs onzer net te burgerjongens in Haarlem steun en vlucht zou krijgen door de uitbreiding en de mo derne inrichting der pas opgerichte M. U. L. O. School. Vooral meen ik echter in herinnering te mogen brengen, hoe, tot Uwe groote vreug de, de geloovigen in het vorig jaar zoo schit terend getoond hebben en zoo daadwerkelijk hebben bewezen hunne liefde en eerbied voor Christus' Plaalsbekleeder, voor het door God gesteld Kerkelijk Gezag. De stem van Onzen H. Vader Pius X, die opriep tot de veelvuldige en dagelijk- sche H. Communie heeft voor hen nog niet de kracht verloren, maar klinkt nog luid en dringt steeds verder door: de opgaven geven het verblijdend resultaat, dat de H.H. Communiën nog met tienduizenden toene men. Het Katholieke vereenigingsleven, wiens noodzakelijkheid Uw Bisschoppelijk woord, gesproken en geschreven, zoo dikwijls aan toonde, en wiens voortreffelijkheid Pause lijke uitspraken en zendbrieven zoo dui delijk betoogden, ging in het vorig jaar met reuzenschreden vooruit. Ik denk hier b.v. aan de betere organiseering en ruime re verspreiding van den R.K. Middenstands bond, en in het bijzonder aan de stichting on den wonderbaren snellen groei van den R.K. Land- en Tuinbouwbond, die pas opge richt, nu reeds in ons Bisdom 60 afdeelin* gen telt met 3000 leden. Eindelijk wat heeft het U goed gedaan, Monseigneur Gij hebt het dikwijls ver klaard dat op Uw eerste aanmaning TJwe (lioeesanen zoo bereidwillig, zoo vrijgevig in weerwil van den druk door velen in deze eombere tüden hunne rijke aalmoes heb ben bijeengebracht voor den noodlijdenden Paus, zoodat het Bisdom van Haarlem met zijne gave van 93,000 ver aan de spits mag staan van de Nederlandehe Bisdommen. Dit alles, Monseigneur, stemt tot groote dankbaarheid jegens God en geeft blijde hoop voor het nieuw begonnen jaar. Mogo dan 1916 IT weinig zorgen en zeer veel vreugde get-en! God beware onzen Bisschop in krachtige gezondheid: Dominus conservet eum; geve wasdom en vruchtbaren zegen aan Zijn bls- schoppelijken arbeid: „et vivificet eum". En «beatum faciat eum». Hij make 1916 voor U een Zalig jaar in den hoogsten en ruimsten zin! Nadat de Hoogeerwaarde Vicaris-Generaal gesproken had, dankte Monseigneur voor de eehocne wenschen, geuit bij monde van den Hoogeerwaarden Vicaris, voor het nieuwe jaar 1916. Het afgeloopen jaar heeft inderdaad veel reden tot vreugde en blijdschap gegeven, en in het bijzonder, zoo gaat Z. D. H. verder, warneer Wij denken aan bet onderwijs en het vereenigingsleven. Dit allee geeft Ons reden tot dankbaarheid jegens den goeden God, en eveneens zijn Wij dank verschul digd aan de Geestelijkheid van Ons Bisdom, door wier ijverige medewerking dit alles Is tot stand gekomen. Wij bidden dan ook voortdurend den Heer, dat hetgeen/s tot stand gebracht, alzoomoge blijven, en in het hijzonder, dat O. L. Heer in het jaar 1916 Onze Geestelijkheid moge sparen, terwijl Wij hopen en wenschen dat de oudere Geestelijkheid nog lang krachtig en gezond moge blijven, en de jongere krachtig én gezond moge worden. Bor en V. A. J. Boogaard Th. Smit en W. J. Persoon. C. Brands en N. Slikker. Overleden: Grietje de Graaf, 70 j., wed. var Jb. Shjkerman. Comelis, 3 mnd., z. van T. van Westerhuizen en H. Bokhorst. CENTRALISATIE DER POLITIEKE PROPAGANDA CLUBS IN 'T DISTRICT BEVERWIJK. Teneinde tot dat doel te geraken, waren do afgevaardigden van een zevental propagan- daolnbs uit bovengenoemd district gisteren bij elkaar gekomen in de bovenzaal van het R. K. Vereenigingsgebouw. Ook de Weleerw. hoer Looyaards gaf, door zijne tegenwoov- digheid, blijk vau belangstelling in het zoo actueele vraagstuk: «centralisaties, opgewor pen door de besturen der politieke kiesver- eenigingen to Beverwijk en Schoten. Do leiding dezer vergadering berustte bij den heer N. J. Out, die, na de gebruikelijke opening en een woord van welkom, deed voorlezen de verschillende brieven welke op de uitnoodiging tot bijwoning der vergade ring waren binnengekomen. Daaronder dan waren verschillende betnigingen van sympa thie, maar ook brieven welke getnigden van de groote lusteloosheid en slapte die er in sommige plaatsen heenseht, vooral da Ar, waar een krachtige actie der katholieken op politiek terrein zoo hard noodig is. Uiteraard droegen de besprekingen op deze vergadering een tamelijk niteenloopend ka rakter. doordat bü de vereenigingen welke het initiatief in deze genomen hadden, wèl eooronstond: samenwerking der politieke propagandaeluhs is noodig, maar men niet kende de meening, welke bij de verschillende afgevaardigden daarover bestond. Uit do breed e god ach ten wissel i ng welke volgde, stippen we vooral aan *t betoog vaa den heer Knape nit Haarlem',die aan hand van vele voorheelden, bewees dat door eendrachtige samenwerking en goeden wil zoo ontzettend veel voor ons katholieken ook op politiek terrein, te bereiken valt. Verschillend en der aanwezigen voerden daarua nog het woord, zoodat men ten slotte oen inzicht kreeg van het: Waarom? eener centralisatie, en: hoe men zich voorstelde dat deze in het belang der Roomsche politieke actie kan werkzaam zijn. Door de vergadering werden de heeren Km* pe, N. J. Out en Miermans aangewezen ten einde te vormen eene voorloopige commissi* belast met de samenstelling van een werVk programma voor een Centrale der politieke propagandaeluhs in dit district. Ten spoedigste zullen de verschillende ver eenigingen met het resultaatdaarvan bekend gemaakt worden, waarna eene definitieve oprichtingsvergadering kan volgen. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voor zitter na de gebruikelijke plichtplegingen de ze welgeslaagde bijeenkomst. ZAANDAM. Gereld. Bij de politie werd door eeo werkman aan 's Rijks Artillerieinrichtingen aangifte gedaan, dat uit zijn vest, hangen» de op zijn werk een horloge is gerold. De politie doet onderzoek. Personalia. Onze vroegere plaatsgenoote, de ziekenverpleegster C. Schipper, die sedert begin van 1915 in Oostenrijk respectievelijk in Chru- dim (Boheme), Troppau, Silezië en te Weenen werkzaam was, ia, ingaande 1 Februari a. s., benoemd tot hoofdverpleegster der operatie-zaal van het groote Ziekenhuis te Rotterdam. Onzen vroegeren plaatsgenoot, den heer dr. J. v. Roojen, is, op verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van inwonend assistent aan de afdeeling van den hoogleeraar dr. P. Rui- tinga, in het Binnen-Gasthuis en in zijne plaats is benoemd de heer E. W. Walch. Tot 2de assistent aan het pathologisch laboratorium is benoemd de heer Dr. J, van Roojen, vroeger alhier. WORmerveer. Directeur Lürsen. Gemeld wordt, dat de heer M. Ltirsen, in verband met zijne benoeming te Haarlem van een dergelijk gezelschap, bedankt heeft als directeur van de Harmonie „Excelsior", alhier. Voorloopig zal de heer Peetoom de repetitie# van „Excelsior" leiden. Pensioen. Bij Kon. Besluit is o. a. pensioen verleend aan J. C. KlnR- gemeente-ontvangei alhier, ten bedrage van f 542. ASSENDELFT. Drankbestrijding. Woensdag 12 Ja nuari hopen onze drankbestrijders vereeni gingen een slag te slaan. Zij houden dan een groote propaganda-vergadering in tiet 11. K. vereenigingsgebouw. Als spreker aal optreden de WelEerw. Heer P. v. 'Dorp, kapelaan te Amsterdam. D© vergadering wordt opgeluis terd met muziek, van viool en piano. Allo parochianen, zoowel mannelijke als vrouwe lijke hebben vrijen toegang. Niemand ver* zuime dezen nuttigen avond bij te wonen. (TELEFOON 1806). Ad.» r> Vvr i i r» UC1I ¥-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2