Landbouw en Visscherii STADSN1EUWS HOLLAND'S NOORDEN UIT DE PROVINCIE VRAGENBUS LETTEREN EN KUNST KERKNIEUWS FINANCIEELE BERICHTEN PATER BERNARDUS VAN DER PERRE f- STOOMVAARTLIJNEN Haf „Vett" zegt afer Jütsï: moet g«- werkt worden, aan de kiezerslijsten, aan de organisatie, reeds nu. Er moet voor geld ge- 'eorgd worden, reeds nu." Laten wij ook dat woord van den tegen stander ter harte nemen, i IJver en toewijding dezen zomer baten niet, geven althans niet het noodzakelijke rendement, indien de voorbereiding is ver waarloosd en geen goed gevulde schatkist ter beschikking staat. Het zal ditmaal een zeer vinnige strijd zijn met voor ons het behoud eener rechtsche Eerste Kamer tot inzet. Eaten wij wel toegerust dien strijd tege moet gaan en laat, hoe de uitslag zij', dezen zomer geen zelfverwijt ons komen kwellen oVer heigeen wij verzuimd en nagelaten heb ben. HET IJZEREN KRUIS AAN EEN NEDER- LANDSCHE VERPLEEGSTER. Naar de Nieuwe Ct. verneemt heeft onze landgenoote mej. van Schreven, die vrijwillig en het lazaret te Breslau verpleegt, het IJzeren Kruis 2de klasse ontvangen, voor hare diensten aan de Duitsche gewonden bewezen. BELGISCHE DANKBAARHEID. Ter gelegenheid van de intrede van het nieu we jaar heeft de Belgische gezant te 's-Graven- hage tot den minister van buitenlandsche zaken, jhr. dr. Loudon, den in vertaling volgenden brief gericht: Mijnheer de Minister. Ingevolge bekomen opdracht heb ik de eer, ter gelegenheid van de jaarswisseling, bij Uwe Excellentie uiting te geven aan de innige dank baarheid, welke den Koning evenals diens regee ring bezielt voor de edelmoedige gastvrijheid, door Nederland reeds sedert meer dan zestien maanden aan de Belgische uitgewekenen ver leend. De opofferingen, die reeds werden en nog zijn opgelegd aan regeering en volk van Neder land, vinden slechts hun gelijke in de sympa thie, welke door hen aan mijn landgenooten in hun ongeluk is betoond geworden. Deze houding van grootsche en volhardende menschlievendheid wordt diep gevoeld door het Belgische volk, en zal, na den oorlog, tusschen Nederland en mijn land nog hechtere banden van vriendschap en wederkeerige achting doen ontstaan. Het is mij bijzonder aangenaam, Uwe Excel lentie den dank van mijn souverein en van zijn regeering te mogen overbrengen, met de meest oprechte wenschen voor den voorspoed van Ne derland. Ik zou Uwe Excellentie dankbaar zijn, indien U aan H. M. de Koningin zoudt willen kennis- feven van de bij dezen uit naaiu van mijn ouverein en van de Belgische regeering uitge drukte gevoelens. Nederland's Vorstin heeft jegens de Belgische uitgewekenen het schoonste voorbeeld gegeven van naastenliefde; Zij heeft onze meest eerbiedige dankbaarheid verdiend; Zij heeft dus aanspraak op onze levendigste dankbetuigingen. (get.) Baron FALLON. te, op de Breestraat Ie Leiden 'door een motor rijwiel overreden en per brancard in hoogwtbe- d enkelijken toestand naar bet Elisabethgestioht gebracht. Een ongepaste grap. Te Delft ging lie gerucht dat een werkman van de Ned. Giet- en Spiritusfabriek vergiftigd is, door zoutzuur dat zijn maats in een flescli water- hadden gedaan. Gelukkig is hier slechts sprake van een onge paste grap, daar een deskundige onderzoek uit wees, dat de man gerust den gelieelen iulioud van de flescli had kunnen gebruiken zonder het geringste nadeel daarvan te ondervinden en de man van den schrik meer onpasselijk was ge worden dan van het ingeslikte vocht. Deze ongepaste aardigheid kostte echter aan twee werklieden hun betrekking. Moordaanslag op den gemeenteveldwach ter. Vrijdagnacht bevonden zich in de gemeente Nijeveen een zestal boerenjongens op den weg; zij maakten het eenige personen aldaar zeer lastig. Toen Elzinga, degemeente-veld wachter, zulks wilde beletten, gaf de boerenzoon G. B. hem een snede met een vlijmscherp mes in de keel. De slagader lag bloot, Wa3 de snede 1 millimeter dieper geweest, dan zou Elzinga ongetwijfed doodgebloed zijn. De snede 13 ruim 15 c.M. lang en 1 c.M. breed. Sterke drank is aan dit droevig feit niet vreemd. Een treurig ongeluk. Te Mook is M. M., uit Cuyk, die, aangezien hij op zijn bellen aan het veer om over de Maas gezet te wol-den geen gehoor kreeg, over de spoorbrug naar zijn woon plaats wilde loopen, van hot viaduct gestort. Hij kwam met liet lioofd op den klinkerweg terecht en overleed spoedig daarna. De man wa3 ge huwd en vader van nog kleine kinderen. Van brandstichting verdacht. De gemeen te politie te Middelburg heeft L. J. v. d. W., bo de ter provinciale griffie aldaar aangehouden als verdacht van de brandstichtingen, de laat ste weken te Middelburg voorgekomen. Ook wordt de aangehoudene verdacht van brand stichtingen te Goes op 13 December. Een onverklaard schot. Terwijl een draai orgel in do Brouwerstraat te Schiedam werd gedraaid en daaromheen zich eeniga kinderen hadden geschaard, viel eensklaps een schot, dat een 13-jarig meisje zoodanig in het hoofd trof, dat haar toestand zorgelijk is. Als de vermoede lijke dader is een 14-jarige jongen in hechtenis genomen. Het Damliotel to Amsterdam. Naar de „Maasbode" verneemt, heeft zioh oen nieuwe combinatie gevormd, om op het midden-Dam- terrein een hotel en café-restaurant te bouwen. Deze nieuwe groep wier kapitaalkrachtig-beid 'aan niet dear minsten twijfel moet onderhevig zijn, heeft met de bestaande combinatie, die, kooals men weet, do nauw aangevangen --werk zaamheden heeft moeten staken wegens gebrek Ban middelen, reeds onderhandelingen aange knoopt over do voorwaarden, waarop zij het erf- l>acht«-ceht voor het midden-Damterrein voor zich zou kunnen krijgen. Indien we wel zijn in gelicht schrijft het blad - zou de nieuwe bombinatLe bereid zijn da gemaakte werkelijke tnkosteu geheel te vergoeden.. De electrische grens. De draadversperring, die >nder Achal pas twee dagen geleden onder eloo- Irisohen stroom is gebracht, beeft Vrijdagnacht kaar ears to slachtoffer geëisoht. Eon 23-jarige •elg uk Turnhout, ie door den" stroom gedood. Overreden. Zondagnamiddag werd d# 70- jp-igo J. Rtetsneijer, go-pensionneerd postbeamb- VOORHEEN EN THANS. Men schrijft uit Haarlem aan „Ons Eigen dom": „Het kan verkeeren", zei Brêro; janzoo er op één categorie van nijvere hurgers die paar woorden van toepassing zijn, is dat zeker op die categorie, welke zich de laatste 30 jaren met het stichten en exploiteeren van vaste goederen heeft bezig gehouden. Aardig schijnt het ons toe het gewoel van heden eens bij "het aanlokkelijke van voorheen te verge lijken in dat bedrijf, althans hier in Haar lem. Wanneer zoo ongeveer in 't jaar 1890 een 'grondeigenaar een paar H.A. weiland alia bouwterrein wilde gaan exploiteeren, ging hij met een behoorlijke projectie naar het betrokken gemeentebestuur en werd door dat bestuur als eisch gesteld om den grond, voor publiek verkeer bestemd, behoorlijk op peil te levefen met een straatbreedte van tenmin ste 10 nieter, zonder meer. Zoo ging het hier to Haarlem. De gemeente zorgde dan voor rioleering verlichting en bestrating. Hier door was het mogelijk, zulke terreinen voor billijken prijs te verkoopen aan menscben, welke in zoo'n buurt levensvatbaarheid za gen, om iets te wagen, en daar te gaan bou- weu. De Regeering werkte die uitbreiding der verschillende gemeenten in de hand, door voor de nieuw gestichte woniugen acht jaar vrijdom van grondbelasting voor het ge* bouwde te verleenen, waarmede o.i. de Re geering do erkenning uitsprak, dat die bou wers iets waagden en die energie het ver leenen van eenige faciliteiten verdiende. Zoo zijn in tal van gemeenten van ons land ver schillende buitenwijken gesticht, waardoor honderdduizenden menscben voor billijken prijs eene woning konden bekomen. Tot he den is ons geen enkele ramp ter oore geko men, welke door dien toenmaligen bouw ver oorzaakt is en welke de tegenwoordige, dik wijls draconische bepalingen zoiido wettigen. De Regeering begon die bepaling van vrij dom der grondlasten in te trekken; de ge meentebesturen gingen op den bouw wat scherper toezien en desniettegenstaande ging de bouwer rustig door, de billijkheid der deer de overheid genomen maatregelen in ziende; en aangezien de hulpmiddelen der verschillende financieele instellingen bleven vloeien, kwamen er meer terreinen in de on middellijke nabijheid van eenige beteekenis in exploitatie, en werd er zoodoende in de steeds toenemende behoefte aan woonruim te voorzien voor groote en kleinere beurzen. Edoch, wat zien we in de laatste jaren gebeuren? De gemeentebesturen maken uitbreidings plannen van voor de naaste toekomst be stemde bouwterreinen, stellen de afmetingen der bouwblokken en de vo01^ openbare stra ten en pleinen bestemde ruimt® vast, wat redelijkerwijze om redenen van hygiëneop aesthctica niet af te keuren, doch toe te jui chen is, indien daarbij de billijkheid en liet guldén spreekwoord: «Gelijke monniken, ge lijke kappen» in toepassing wordt gebracht. Billijk zal echter niemand het kunnen noe men, dat van den grondeigenaar wordt ver langd zoo pt.m. de helft van zijn grond voor openbare wegen om niet af te staan, en ho ver dien (althans zoo gaat bet hier) van hem WOl' dt gevraagd 6.25 per M2. te betalen voor de te maken rioleering en keibestra ting, terwijl er dan in negen van de tien gevallen klinkers van 4.— per M2. worden gelegd, waaruit volgt dat de grondeigenaar zoodoende ook voor de naaste toekomst noo- dig zijnde onderhoudskosten der bestrating, voor het in exploitatie brengen moet depo- nccren, aangezien de klinkerbestrating1 spoe diger onderbond noodig beeft dan kibestra- ting.- Nu ligt bet voor de hand dat er zoodoen de zeer dikwijls groote kapitalen moeten weiden gestort, jaren voor dezelve worden verwerkt, waardoor dus de prijzen dei bouw terreinen aanmerkelijk stijgen. O'ok met bovenstaand spreekwoord: «gei- lijke monniken, enz.» wordt bet vrtak zoo nauw niet genomen; immers voor den parti culieren bouwer wordt van bet uitbreidings plan niet afgeweken, terwijl er nog wel een woordje valt te praten, wanneer het eene vereeniging uitsluitend in t belang enz. be treft; daarvoor zien wij weieens een belang rijke wijziging in zoo'n uitbreidingsplan tot stand komen. Zulke handelingen kunnen toch niet an ders gequalificeerd worden als «meten met twee maten.» Individueel is daartegen niets te doen; immers vele gemeenten in ons land worden practisch hoofdzakelijk geregeerd door eeni ge hoofdambtenaren, waarvan enkelen te genover in bun oog lastige personen soms zeer bureaucratisch kunnen optreden. Alleen een krachtige organisatie, met mannen aan bet roer welke den vinger flink op de wonde- plek durven te leggen, kan in dezen toestand stellig eenige verbetering brengen. ia verband met de ■alaritverhooging vin. het hoofd der O. L. school. By de rondvraag stelde de heer P. Buijsman voor een. of meer personen te benoemen,dien den opzichter van de brandspuit te Lutjebroek zul len helpen all er brand ia om maatregelen te nemen dat de spuit spoedig hare dienst kan verrichten. By den vorigen brand scheen hem dit eenigszins lang te duren. Da goedkeuring van den voorzitter kon dit voorstel niet verkrijgen: in Grootebroek is slechts ook één persoon aangewezen. Mocht ech ter .de raad van meening zijn, dat de thans dienstdoende opzichter wel wat oud wordt, dan kan men hom, daar hij boven de 80 jaar ia, vol gens verordering eervol ontslag geven. Dit geschiedde dan ook terstond en benoemd werd ala zijn opvolger O. Cortie. Op eenigo vragen van den heer Hofland werd geantwoord, dat zoowel de spuitbewaarder als de brandmees ters in het bezit zijn van een sleutel van het spuithuisje. De heer J"V isser vraagt of er niet in voor zien kan worden door b.v. rijksbijdrage, dat melkslyters veel schade hebben, door melk inge kocht voor 12 cent te verkoopen voor 10 cent den L. De voorzitter zegt, dat hij reeds gesproken heeft met de mclkverkoopers alhier en diat zij over het algemeen geen prijsverbooging willen. Da door den heer Visser gonemde kwestie bestaat slechts by 3 slijters, die zelf oorzaak zyn, dat zij moeten bijpassen, doordat zij te wei nig koeien houden, om vooral in den winter voldoende melk te kunnen verkoppen. Terwille vaü de 3 mag men de geheela gemeente geen hoogeren melkprijs laten betalen. Verder antwoordde de voorzitter op do vraag van den beer Visser in hoeverre men reeds ge komen was tot een overeenkomst met da Ned. Herv. Gem. in zaka den verkoop van het ge meentekerkhof, dat deze zaak eerst gtoed over wogen moet worden alvorens besluiten ta nemen. De heer Schaper wil hier regeering3visch. De voorzitter zegt., dat door hem reeds pogin gen hier toe gedaan zijn doch tot nu toe zon der resulaat» lo. is er geen gebouw, 2o. is de visehverkooper uit Enkhuizen met wien hy reeds eenigo besprekingen had, niet teruggeko men om verdere inlichtingen t© geven. Daarna ging den raad over in geheime zit ting. GROOTEBROEK. Gemeenteraad. In den raad is goedgekeurd, dat voor 400 wordt afgekocht de erfpacht die, de gemeente heeft van gronden gelegen aan den Broekerhaven. ingekomen was een verzoek van J. Fit to Lutjebroek om gohoele of gedeeltelijke vergoe ding der kgsten van een nieuw hek, dat hij had moeten plaatsen voor zijn erf, omdat een sloot daarvoor op last dor gemeente waa gedempt. B. en W. stellen voo'r 20 te geven, maar na eenige discusie wordt besloten met 3 stemmen tegen 40 uit te keeren. Eveneens was ingekomen nogmaals een ver zoek der afd. Grootebroek van den Ijsbond H. N. K. om een subsidie van 20. Besloten werd de gevraagde J 20 te verleenen De heeren P. Rood en Jac. Buijsman werden herkozen als plaatsvervangende bestuursleden aan d« Broekhaven, Besloten werd ar.n Ged. Staten voor te stellen eene wijziging in het O. L, onderwijs reglement! VELSEROOBD. R-K- Volksbond, Donderdagavond vergaderde onze afdeeling; de voorzitter bracht dank voor de goede opkomst, waarna hij de leden een Zalig Nieuwjaar toewenschte; hij hoopte dan ook dat de afdeeling in 1916 weer in bloei zou toenemen. Hierna werden 5 nieuwe leden geïnstalleerd. Na een breedvoerige bespreking werd besloten, dat de aftredende bestuursleden bij enkele candi- daatstelling zijn herkozen; met bijna algemeene stemmen werd de heer Jac. Verzijlberg als voor zitter herkozen. Mededeeling 'werd gedaan dat Zondag 9 Jan. een feestvergadering zou worden gehouden en besloten werd, met het oog op beperkte plaats ruimte, de aspirant-leden geen vrijkaart te geven en verder dat personen beneden 16 jaar geen toegang hebben. Hierna werd door den Eerw. Geest. Adviseur een lezing gehouden, waarin hij op duidelijke wijze uiteenzette hoe het zal zijn als de socialistische toekomststaat eens wer kelijkheid zou worden. De voorzitter bracht namens de vergadering dank aan den Eerw. spreker voor zijn leerrijke rede. ALKMAAR. De Kanier van Koophandel en Fabrieken alhier benoemde tot haar voorzitter voor liet jaar 1916 de heer A. Prins Sr. en tot vice-voor- zitter den heer O. Bosman Gz. A an de kamers te Gorinchem, Arnhem, Vel- sen, Sittard,ATaardmgen, Steenwyk, Roosendaal enNispenwaren adhaesiebetuigingen ingekomen inzake het aan den minister van Oorlog ge richte adres der kamer betreffende zakenverlof on detacheering van militairen-zakenmensehen. Onze Kaasmarkt. Do aanvoer was gisteren zooals verwacht kon worden, buitengewoon groot. Nimmer' was er in dit jaargetijde op ons marktplein zulk een groote hoeveelheid kaas aanwezig als thans liet geval was. De aanvoer bedroeg een 270.000 K. G. De kaasfabriek uit Opmeer was met een stapel groot. 9350 stuk aan wezig, een andere fabriek kwam met een stapel van 8000 stuks. De markt-, in liet begin vlug, eindigde stug. Over de prijzen konden de aan voerders tevreden zijn. De laagste was 68, de hoogste 70 per 50 K.G. Waar heden slechts 20 pat. voor het binnenlandsek gebruik moest worden afgestaan, daar ging bij deze prijs do boer netto met een belangrijk bedrag meer naar buis toe dan in den laatsten tijd. Slechts onge veer 8000 K.G. ging onverkocht terug. Vraag van Z. te V. A n t.w. Niéts aan tc doen. Vraag. Kunt u mij ook zeggen, of er in Holland een esperantoblad wordt uitgegeven! A n t w. Ja; „Nederlands Katoliko," maand blad. Offic. orgaan v. d. Ned. R. K. Esp. Bond. Red. ep adm., adres: H. Damcn, St. Crispijn- straat 57, 'g Bosch. V r a a g. Bestaat cr in de Wet een bepaling, dat verbeteringen tot eigen, gemak door een huurder in of bij een woning op eigen kosten aangebracht, bijv. een getimmerd kastje, een. kamertje, *een geplaatste liaag, bek en schut ting, bij verlating daarvan niet meer mag wop- den weggenomen? Huiseigenaar beweert, dat alles wat spijker- of wortelvast ia, moet blijven waar het i» en a.an hem overgaat. A n t w. Zoo ia het. Yraa g. Mijn kip zit den gebeelen dag in elkaai, eet goed maar kan niet loopen en haar kam is erg flauw rood bijua wit. Weet u ook, wat ik daaraan kan doen? A n t w. Nieta aRn doen; gaat vanzelf over. V 1 a a g. Kunt u my zeggen, wat art. 8 be. vat van de ongevallenwet, en waarom ik het eene halfjaar 150 en het tweede halfjaar voor 158 moet betalen, daar, mijn knecht 180 per jaar verdient. Ik heb da Eijksverzekeringw- bank geschreven, en toea kreeg ik tea ant woord, dat volgeni art. 8 da premie-berekening 1 per dag ia. Dat vind ik zoo vreemd, daar het loon geen 6 doch 2,50 per week bedraagt. Ben ik nu verplicht om voor 1 per dag premie geld te betalen? Antw. Ja; art. 8 O. W. schrijft het maxi mum van 1 dagloon voor. Vraag. Kunt u mij ook zeggen, wanneer de Landstorm 1911 moet opkomen? Antw. Vermoed wordt omstreeks Mei a.s. Vraag. Ik heb eene dienstbode gehuurd, die op 4 Nov. by my in dienst ia gekomen. Ze heeft mij op 23 Deo. den dienst opgezegd en wil met 1 Eebr. a.s. vertrekken. Mag zij dit doèn? En wanneer zy weg .gaat, mag ik dan van baar loon de godspenning afhouden? A n t w. De dienstbode mag weggaan. Vraag van P. K. te B. over zieke lijster. Antw. Wy kunnen u geen raad geven. Vraag. Waar zetelt het Hoofdbestuur van de Gezondheidscommissie van Nederland? Antw. De Centrale Gezondheidsraad is te Utrecht gevestigd. Vraag. Is schippersvracht arbeidersloon in den zin der Wet? Antw. Neen. Vraag van D. to H. Antw. Handelsadressen kunnen we in de Vragenbus niet plaatsen. Raadpleegt onze ad vertentie-rubriek. Wendt u tot uw commandant, of wellicht een cursus voor militairen bestaat. Vraag. Hoe kan ik een konijnenhuid berei den Antw. Eerst 24 uur in het zout zetten. Spij ker verder do huid goed gerekt op een plankje met den vleeschkant boven; dan dagelijks in smeren met een mengsel van gelijke deeien aluin en kamfer, tot het geheel doortrokken is; gewoonlijk duurt dat ongeveer 10 dagen. Verder kloppen en kneden om het soepel te maken. Vraag. Mogen konijnen, levend of dood, naar Dnitschland uitgevoerd worden? A n t w. Ons onbekend. Vraag. Heeft een inwonende dienstbode geen recht om in een Verwarmde keuken te ontbijten en koffie te drinken? Mijnheer zegt, dat het nergens is, dat de kachel in de keuken 's morgens aangemaakt wordt; ik loop dikwijls krom. van de kou! Antw. Anderen dienst zoeken. Vraag. Mijn kip heeft een stijf poot, dat achteruit staat. Wat is daartegen te doen? Antw. Laat maar loopen. 't Staat wel niet mooi, maar bij kippen hindert het niet bizcnJer. Yi a a g. Kan iemand wiens buis door de ge zondheidscommissie is afgekeurd, voor den her bouw, vau rijkswege een hypotheek verkrijgen? Zoo ja, waar kan ik mij dan vervoegen? Antw. Neen. V r. Heeft het Amsterdamsche Ajax tijdens het ie klasse-schap H. F. C. aan de Spanjaards- laan verslagen? Antw. Neen. In antwoord op de vraag over do glibberige zeornleerenlap geeft een lezer bet volgende middel Men zette do vuil geworden lap een paar uur in kalkwater en wasscbo deze er dan flink door. Daarna een paar maal in schoon water nawas- sclicn en tegelijk met een anderen doek, uitwrin gen. Antw. Dinsdag 11 Januari, U had de adver tentie in ons blad van 18 December kunnen lezen, Vraag van G. v. L. te H. over verzekering»- maatsohappy. Antw. Wij kunnen geen inlichtingen geven over de soliditeit van leveng^erzekeringsmaati- aohappijen. Vraag van K. Y. Antw. Als de knecht niet by u inwoont, niets. Vragen, die niet met vollen naam ondertee kend zijn, worden niet beantwoord. „DE GEZONDHEID" POPULAIR GE NEESKUNDIG BLAD VOOR HET HUISGEZIN. Een nieuw periodiek komt onze aandacht vragen, dat verschenen is bij den uitgever J. Storks te den Haag: De Gezondheid, populair geneeskundig blad voor het huisgezin, onder Hoofdredactie van den heer j. Nord, arts. Doel van het periodiek is: door wenken, raadgevingen en voorschriften trachten den arbeid van den huisarts te steunen en door beschrijvingen van ziekten en gebreken, haar oorzaken en gevolgen, de leden van hot ge zin behoeden voor de noodlottige gevolgen van te laat of verkeerd ingeroepen hulp, me dewerken hot het intijds doen nemen van voorbehoedende maatregelen en kennis ver spreiden omtrgnt het hoe en waarom van tal van verkeerde handelingen of verkeerd toegepaste middelen in het belang van ieders gezondheid persoonlijk en van de heid in het algemeen. Het i3 dus een weidsch program, dat do redactie zich voor oogen stelt. Niet minder dan een 12-ta.l rubrieken zullen door deskun dige medewerkers worden behandeld. In dit eerste nummer vinden wij o.m. een artikel over wandelen, ten bet oog 0, dat vermoeienis bij bet wandelen steeds moet worden ver meden, waarin menige behartenswaardigo wenk wordt gegeven en verder èene (^130ra ming van maatregelen in acht te nemen bij het verplegen van een lijder aan eene be smettelijke ziekte. Onder varia wordt o.a. ver meld hoe men eene slaapkamer moet inrich ten. Het komt ons voor, dat in dit periodiek, dat tweemaal per maand zal uitkomen, véle wenken worden gegeven, die van pas kunnen komen en dat het kan bijdragen om de kennis aangaande de gezondheidsleer te verbroeden. volksgezond" Op 2 Januari is in het klooster der E.E. P.P. Minderbroeders Conventueelon te Brussel overleden te ZeerEerw. Pater Barnardus van der Perre, in den ouderdom van bijna 76 jaar, meermalen gesterkt door de H.H. Sacramenten dei- Stervenden. DE GROEI VAN DEN R. K. L. T. B. In de R. K. Land- en Tuinbouwer wordt medegedeeld dat do R. K. L. T. B. nu reeds 59 afdeelingen telt en gestadig in bloei toe neemt. Verder dat in een gecombineerde vergade ring van Bestuur en Raad van Toezicht der Coöp. Centr. Chr. Boerenleenbank, in begin- -n v i 1 sel algemeene stemmen is besloten tot Eenige mihtan-e vragers die hierboven geemofficieel0 aansluiting bij den L> B tWOOrd ontvingen, verwyZen wy naar liet bu- VplA vnnrhmNsirlpnrlft wprVyppmhMon «jrnn in antwoord reau voor militaire zaken, dat des Donderdags avonds van 89 uur in St. Bavo zitting houdt. Vraag. Kunt u mij een middel aanwijzen, om een petroleumvlek uit een vloerkleed te ver wijderen A n t w. Acht dagen buiten hangen; dan trekt de vlek er wel uit. Vraag van wed. A. H., te H. over werk- loozen-uitkcering aan bloemist, Antw. Wendt u tot den heer B. Loerakker, Paul Krugerstraat, Schoten. Vraag. Ik heb een Polis van do Eerste N. M. Verzekering van Risico in loterijen te 's Gravenliage, waar ik 81 op betaald heb. Kunt u mij ook zeggen of die polis nog waarde heeft, en als er een prijs op valt, of hij dan uit betaald wordt? Antw. Informeer met opgaaf van nummer bij „Lntisico" te Den Haag-, Vraag. Heeft een dagmeisje recht op een z. g. Nieuwjaarsfooi. Zoo ja, hoeveel moet dan die fooi bedragen. Antw. Neen. V r a a g. Hoe kan ik oen inktvlek verwijderen uit een licht tafelkleed A n t w. Probeer door voorzichtig wasschen met wat benzinne; gaat bijkans niet. Vraag. Zoudt u mij ook kunnen zeggen in vele voorbereidende werkzaamheden zijn in vollen gang. Eveneens kan het blad mededeelen dat ook de Landbouwongevallon- en Ziekteverzeke ring van den ontbonden Prov. N.-H. Boeren bond in beginsel heeft besloten tot aanslui ting! en dat men daar reeds aan ile Statuten wijziging werkt. Deze instelling zal waarschijnlijk den naam krijgen van „Diocesane Landbouw-Onder- linge." De groote „Vee- en Paardenverzekering" en „Boerenbrandassurantie," zullen zeer zeker volgen. Stoomvaart MIJ. Nederland. Kangean, uitreis, paeserd 8 Jan. Gibraltar. Karimata, uitreis, vertrok 8 Jan. van Port- Said. Koningin der Nederlanden, thuisreis, vertrok 8 Jan. van Singapore. Lombok, thuisreis, arriveerde 8 Jan. te TGavesend. Oranje, thuisreis, passeerde 8 Jan. Kaan St. Vincent, Prinses Juliana, uitreis, ver» trok 8 Jan. van Suez. Kon, Ned. Stoomboot Mi). Agememnon, arriveerde 10 Jan. van Ma laga te Amsterdam. Amor arriveerde 8 Jan. van Amsterdam te Cardiff. Atlas vertrok 8«Jan. van Gibraltar naar Genua. Castor vertrok 8 Jan. van Valencia naai* Genua. Diana arriveerde 8 Jan. van Ali- relke courant (N. H. C.) het slot staat van decanfa te Barcelona. Fortuna arriveerde 8 laatste feuilleton „Gevaarlijke Vrienden"? Komt er nog een tweede deel van dezen roman? A n t w. In het tweede blad van 31 December bestaat geen tweede deel. Vraag. Kunt u mij mededeelen hoe men een tatouëering van de hand kan verwijderen? Antw. Dat ligt eraan, waarmee die is ver richt, Vraag. Kunt u mij het adres opgeven van een inrichting voor onderwijs, alhier, waar les in de stenographic gegeven wordt, volgens het systeem „Groote?" Antw. Deze vraag behoort in de advertentie- rubriek thuis. Vraag van J. O. H. te S. Antw. Die vraag mag niet beantwoord wor den. Vraag van N. J. N. ta H., oyer vergoe ding militaire dienst. Antw. Wendt u tot het secretariaat van de „Commissie van inlichting inzake vergoeding wegen» kostwinnerschap, voor ZuidrHolland," te Den Haag. Vraag. Ik behoor bij do Landstormjaar- klasse 1010. En ben ik van plan te gaan trou wen; krijgt myn vrouw vergoeding ala ik op moet komen Antw. Ja. Vraag. Wanneer moot ik mij (letter R.) voor de lichting 1917 opgeven? I Jan. van Cardiff te Malaga. Juno arriv. 7 Jan. van Genua te Livorno. Leda ver trok 8 Jan. van Bordeaux naar Amsterdam. Mars arriveerde 9 Jan. van Kopenhagen te Amsterdam. Minerva vertrok 8 Jan. van Gibraltar naar Lissabon. vTitan ver trok 8 Jan. van Gibraltar naar Ceuta. Triton vertrok 8 Jan. van Gibraltar naar Amsterdam. Rotterdamsclie Lloyd. Merauke, uitreis, passeerde 8 Jan. Kanp Finkterre. Holland Amerika Lyn. Gorredijk, van Toeopilla uaar Rotterdam, passeerde 4 Jan. de Straat van Magellaan. Norfolk arriveerde 9 Jan. van Baltimore te Rotterdam. Rotterdam arriveerde 9 Jan. vn New-York te Rotterdam. Slioterdijk vertrok 9 Jan. van Rotterdam paar New- Orleans, BEURS VAN AMSTERDAM. Noteeringen van 8 JanuarL Staatsleeuingen. NEDERL. pet. V.K. L.K. H.K. Ned. W.S. Obl. (kl.) Ned. W.S. Obl. (gr.) Ned. WIS. Oblig. Ned. WJ3. Oblig. N«d. WJ3. Certif. Ned. W.8. Certif. 5 102 K 102.5/16 102.7/16 5 101.7/16 101.7/16 101K 3 H 79 79 3 67 X 67 K 67.7/16 8 67K 67.8/16 67K VA 58.3/16 57.15 16 58.116

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 6