TWEEDE BLAD BRIEVEN UIT BELGIE DINSDAG II JANUARI 1916 (Van 'onzen eigen correspondent.) Antwerpen, 8 Januari 1916. Nu in ons eigen land op dit ooöenblik het vraagstuk omtrent de voorziening van het mond en klauwzeer nog al urgent schijnt te zijn ik zeg schijnt te zijn, want ik lees maar van tijd tot tijd een Nederlandsche courant wil ik ditmaal een beperkt overzicht geven omtrent de hier in werking zijnce bepalingen ter beteuge ling van deze ziekte, bepalingen welke over eenige dagen door den Gouverneur-Generaal be langrijk uitgebreid en verbeterd zijn. het systeem van afmaking, zo© halsstarrig door Minister Posthuma voorgestaan en verde digd, bestaat hier niet. Het laaiste Koninklijk Besluit waarbij de bepalingen op de uitvoering der wet van 3D December 1882 op de gezonti- heidspolitie der huisdieren, onder intrekking dierzelfde van 20 Sep.ember 1883, werden her zien, dateert van 2 October 1913 en is dus van betrekkelijk jongen datum. Eerst en vooral zijn er zeer scherpe bepalin gen omiient het begrip verdacht zijn van mond en klauwzeer. Als besmet worden aangezien: elk herkauwend dier of varken: a. dat verbleven heeft bij een door die ziekte aangetast dier; b. dat gestald werd in een der lokalen eener besmette exploitatie; c. dat zich op om het even welke plaats be vonden heeft bij een door die ziekte aangetast cier, of. zich daarmede op eenzelfde weiland be vond, of op een weiland dat van een besmette weide slechts gescheiden is door eene haag of ijzerdraadafsluitingen, zoodat de dieren door weiden ongeveer negen-honderd koeien en paar den. De ziekte brak uit op eene weide onder veer tien vette beesten. Twee beesten waren van den aanvang af besmet geworden door een koe die uit eene besmette gemeente, zonder toestemming, vervoerd was. Het eerste wat men gedaan heeft is de andere elf beesten kunstmatig aansteken,1 d. w. z. een lap door den bek van de zieke koe halen en deze in dien van het nog gezonde dier steken. Het gevolg van de scherpe toepassing der maatregelen was dat de ziekte zich tot de eene weide beperkte, terwijl, volgens verklaring van den veearts, twee beesten in het geheel niet ziek 1 geworden zijn. Voor eenige jaren was de ziekte in dezelfde gemeente uitgebroken en, door gebrek aan vol doende voorzorgen had de gansche veestapel aangestoken. Men ziet dus dat het afmaak- systeem niet alleen zaligmakend is. Het Generaal-Gouvernement heeft de bestaan de bepalingen nog uitgebreid door zeer ver scherpte in te voeren omtrent het houden van veemarkten en het vervoer van vee naar die plaatsen. Het is dan nu verboden veemarkten te houden in een omtrek van vijftien kilometer eener be smette gemeente, evenals het vervoer van vee in zulk geval verboden is, met uitzondering van vee dat voor de slachtbank bestemd is. De belangrijkste wijziging is evenwel die, dat men op de markten voor vervoer van vee, afkom- stig uit andere provinciën, certificaten moet heb- ben van den veearts en den burgemeester, waar in verder verklaard wordt, dat de beesten gedu rende de laatste veeriien dagen in de gemeente gebleven zijn en er in eene omtrek van 15 kilo meter geen mond- en klauwzeer heerscht. Deze laatste maatregel was noodig, omdat j vele boeren de handigheid hadden om bij het uitbreken der. ziekte hiinne beesten" naar andere plaatsen te doen vervoeren en daardoor de ziekte maar op don 276ten kwam een sterke Turk- echo macht one achterna; en dien nacht trok ken wjj langs een zeer slechten weg, 23 Eng', mijl lang, naar Azizië. Hier hadden wij groo- te voorraden bijeengebracht. Azizië verlieten wij den 30sten; wij trokken naar een kamp op 10 E. M. stroomafwaarts lange de rivier. Wij wisten dat de Turken vrij dicht achter ons waren; doch zij verrasten ons wel ©enigs zins toen zij midden in den nacht oas kamp onder geweer- en geschutvuur namen. Den morgen van den lsten bevonden wij, dat zij overal om ons heen kampen hadden betrok ken. Daar wij al onze transporten moesten vrij maken, besloten wij aan te vallen. Evenwel waren wij verplicht den geheelen dag een achterhoedegevecht te leveren; en wij legden 27 E. M. af vóór wij halt hielden. Na een uur of twee drie te hebben gelegen, trokken wij nog 15 E. M. Wij waren nu nog 4 mijl van Koet, doch moesten halt houden, omdat de infanterie te vermoeid was om zich te roeien. De mees ten van ons mannen en dieren hadden in geen twee dagen iets te eten gehad. Koet is tamelijk sterk en wij verwachten spoedig versterkingen. Blijkens de jongste berichten in ons overzicht van gistej-en vestigden wij daarop reeds de aandacht is de toestand bij Toet- et-Amara nog niet ten gunste der Engel- schen verbeterd; integendeel: zij worden daar nu in een getalsterkte van 10,000 man met omsingeling bedreigd. DE POOLSCHE WETTE LOOSHEID. Het Poolsch persbureau verzoekt ons op name van het volgende: Onlangs is te Lausanne een werkje versche nen van üen bekenden Poolschen geschied schrijver en politicus Jan Kucharzewski, ge wijd aan „Beschouwingen over de Poolsche tot de overtuiging komen, dat het Poolsche volk in engere beteekenis weinig aanleg tot wetteloosheid bezit. Hierbij dient de nadruk er op gelegd te worden, dat die Poolsche wet e'oo heid en an archie uit de 18e eeuw een zeer nauwkeurig omschreven verschijnsel was, en ioor gebrek aan een krachtig uitvoerend gezag .werd ver oorzaakt. - Dergelijke gevallen hebben zich echter in alle andere landen eveneens voorgedaan en zelfs Duitschland, dat nu hypergeorganiseerd is, heeft een tijd gekend, dat net door inner lijke verdeeldheden- verscheurd, geheel efl al machteloos was. Overigens weten de tegenstanders der Pool sche onafhankelijkheid zelf zeer goed, dat hun verwijten niet steekhoudend zijn. Daarom voegen zij er nog aan toe, dat de Polen een onverzadigbaar volk zijn, (lat ge n enkele concessie op prijs weet ta stellen en niet voor rede vatbaar is. Dit verwijt komt het allermeest van Ru.sische zijde. Doch men behoeft ter weerlegging al een -naar op Ga- licië te wijzen waar de Polen, zonder een oogenblik hun nationale idealen op te geven, toch een factor van orde en eenheid vormen. Wat die zoogen. concessies van Rusland be treft, men weet hoe hoog men die te t.axeeren heeft. Juist de onoprechtheid der Russische regeering heeft aanleiding gegeven tot de op standen der Polen. De Polen zijn niet be gonnen, zooals zoo vaak beweerd wordt. Als laatste staaltje van de Russische schijn- concessies kan men de „Poo'sche autonomie" beschouwen zooals die door Grootvorst Nico- lajewitsj beloofd werd, een comedie, die door geen enkelen Pool als ernstig opgenomen is. VERSPREI>>fc r IsITEN De Engelsclien op Gallipoli. waarde, dat het Roomsche vraagstuk niet ter sprake gebracht zal worden, tot nu toe niet tegengesproken is. Do wereldoorlog wordt daardoor, zog! het blad, een oorlog tegen de vrijheid van het Pausdom, daar vier staten zich vereeuigd hebben met het standpunt van Italië tegen over Z. H. den Paus. Dit alles noemt het blad een gevolg van de vrijmetselarij in Italië, Frankrijk en En geland. In verband niet het „aanslaande" »e reidvredescongres is. deze aangelegenheid na tuurlijk niet van belang ontbloot. Japansch-Engelsclie vriendschap. Hoewel Japan zich op het oogenblik bij de en ten temogen d lieden beeft na iigerdotrn en het Engelsch-Japansche verbond nog iu alle oj zichten van kracht is, schijnt het toch, dat niet alle Japanners met de tegenwoordige politiek van de regeering tevreden zijn. In zeer krasse termen laat zich het Japnnsche dagblad «Chngi-Shimpo» uit in een artikel, waaraan het volgende is ontleend: Het is on zinnig te gelooven, dat wij er naar zouden verlangen met troepen in Europa te verschij nen. Engeland's vriendschap zal niet van langen duur zijn. Nadat het zijn doel zal hebfcen bereikt, zal het diegenen, die ter hulp zijn gekomen, ter zijde schuiven. Wij zulle- hebben te toonen, dat wij ook een macht v- den eersten rang zijn. die op gelijke hoog'- staat met Engeland en Amerika c.n dat wij zoover de macht slechts in aanmerking komt. het niet moodig hebben, deze twee volkeren te vreezen. Wij zijn de meesters van de zeeën van Azië, en zullen dat voor alle tij den zijn. Onze kracht zal de verwezenlijking van den zoolang gekoesterden wenseh. om ons aan de Westkust van Amerika te neste len, in vervulling doen gaan der aanpa:ende plaatse* elkander kunnen aan .en, of door een water of waterloop, dienende tot gemeenschappelijke drinkplaats; bevonden stroomafwaarts gelegen weide, indien het water NIEUWE Het lang verwachte rapport: i'an i-An.iraal

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 5