BINNENLAND UIT DE PROVINCIE DE ®ATERS1O0D. SÏATEN-GENERAAL. fct'cUiui ia ïoeuuau gelocaiiseerd aal kunneu {worden; hi] verwacht, dat het oproer gedempt aal tij 11 binnen een maand, nadat de keizer lijke troepen tegen do opstandelingen optrek ken. Hij gelooft, dat de kroning het gevoel van onvastheid onder het volk te niet cal doen en de uitbreiding van de ontevredenheid ral beletten. eu kannen om water ie halen. Z. K. H. de Prins gebruikte de lunch bij den burgemeester In den namiddag; werd Moeneswerf bezocht alwaar de ramp het vreeselijkst heeft ge woed. Voort» werd daar een huia bezichtigd hetwelk 800 meter ver was weggeslingerd. De heer O. W. Matthes uit Amsterdam die op Marken we! bekend ls schonk f 1000. De algemeen® toestand. In den algemeenen toestand is nog weinig verandering- gekomen. Te Zaandam is voor 't oogenblik geen gevaar, dat hel. water in den Westzanerpolder ral vloeien. De schuts- sluizen in de Zaan worden versterkt Te Pur- Het bezoek van 13. M. de Koningin, merend blijft het water nog steeds stijgen. Heden vraagt allereerst de aandacht, het In den Anna Paulownapolder is de toestand bezoek dat H.M. dé Koningin aan Noord- onveranderd, t Wavor was gistermiddag was- Holland Ixtven het IJ bracht. Algemeen wordt sende. Met kracht wordt gewerkt aan do ver- in deze zoo zwaar geteisterde streek, dit sterking van den spoordijk, die den VVestpol- benijs van Koninklijke belang telling op boo- t;er *5 ,ee f-, ^?Zi° behou- fcen'prijs gesteld den, dan loopt het westelijkste deel van dien Te 10J/j uur arriveerde H.M. te Broek in ??Aaar' Waterland, waar H.M. do groote kerk. waar eoa paar dagen en nachten koeien haddon ge staan bezichtigde en met een bergstok in tie hand het dorp inwandelde om den om- derden personen wordt aan do dijken gewerkt Uit Medemblik meldt men ons: De toestand van de dijken te Andijk cn Wervershoef i3 nog steeds eritick. Door hon- vang der ramp in oogeuschouw te nemen. Toen het gezelschap door het water niet .verder kon, gin& Hare Majesteit oen huis binnen, dat voor dakloozen was ingericht, De boeren uit Wervershoef en de omliggende dorpen brengen met paar en wageii puin en materialen aan. Al de militairen die met verlof in Wervers- {Twee en twintig vrouwen en kinderen waren hoef en Andijk verbleven, werden ook aan er gehuisvest, waaraan de Koningin verschil- *ieri werkzaam gesteld. Gisteren waren lende vragen stolde .{wee ingenieurs van den provinc'a'en Water- Van hier ging" het naar Monnikendam. Ook plaatse aanwezig, om zich van den daar bbezichtigde H.M. de Groote Kerk en toestand op de hoogte te stellen, verder de R. K. bewaarschool en de R. K- Hulpverleening. jongensschool, die eveneens ais Komenstal had- Qp cene gisteren te Amsterdam gehouden den dienst gedaan. In wijden kring nauciea vergadering van de Alge mee ne Vereen igde de bewoners zich om H.M. geschaard en mei Commissie tot leniging van rampen door wa menigeen van hen onderhield H.M. zich. Voor tergnood deelde de voorzitter, do heer S. velen had H.M. een vriendelijk woord. Toen p. van Eeghen mede, dat de mestend thans H.M. het thans zoo geïsoleerd liggend ötaujd zoodanig is, dat een beroep op het publiek verliet, hieven de bewoners spontaan het i-jmoel worden gedaan. Het fonds van de Al- beimus aan, uit dankbaarheid voor de belang- j gemeen© Vereenigde Commissie bedraagt ef- stelliug, die d© landsvrouwe, jegens de zwaar jecjjef driehonderdduizend gulden. Hoewel beproefde bevolking getoond uad. deze gelden voorioopig voldoende zullen zijn Over zee voer de motorbootflotuolje nu oni den eersten nood te lenigen, ligt het naar Volendam en zoo kon de Komngm van voor de handj dat de commissie op verre na uit de verte, den doorgebroken dijk bij Uit- niet over genoegzame gelden beschikt om dam zien. Als rotsen staken de. overgebleven aijen nood lenigen, stukken dijk nu tusschen de drie gapingen uit 0n daar achter was weer het water tot in het .verre verschiet. Toén in den middag de kleine haven van ïVolendam werd binnengevaren, kwam er da delijk beweging ni het dorp. Vlug klepper den de klompen over het houten plankcier langs da haven, vol met botters. Uit de sche pen, .thans -drijvende woningen voor zoovele gezinnen, krompen de Volendammers en de vrouwen vlug te voorschijn, om da Koningin S» zien. Zeer velen schaarden zich langs den weg fef drongen achter de veldwachters aan. ,,Dt kom hier eens kijken, hoe jullie het hebben, Te Selieliingwoude trokken ecu 100-tal militairen een grooten zandbak over den dijk om koeien te vervoeren. Een der militairen kwam daaronder en brak beide beenon. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit is, met ingang van 1 Februari, bij het Cen traal Bureau voor de Statistiek de klerk j. D. A. Visser bevorderd tot adjunct-commies. is, met ingang van 1 Maart benoemd tot refe rendaris bij de Rijksverzekeringsbank, H. Teriet, notaris te joure; is, met ingang van 16 Februari benoemd tot directeur van liet post- en telegraafkantoor te Velsen, G. J. D, Degenaar, than commies der posterijen en telegraphic Isle klasse; is, met ingang van 16 Februari benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Bolsward, J. P. Koning, thans in gelijke beirek king te Emmen. teide de Koningin tot een der vrouj Wen- meesters of vertegenwoordigers van plaat- En ook aan wethouder Eeïtmk, aan kape- seiijke besturen der gemeente Nieuwendam Met algemeene stemmen is besloten een beroep op het publiek te doen. Verzocht is gelden te zenden aan den penningmeester, den heer L. Siiiem, Amsterdam. Ten slotte werd een uitvoerend comité be noemd, bestaande uit administrateuren van het fonds, te weten de heeren 8. P. van Eeghen, voorzitter, mr. W. 8. J. van Water schoot van der Gracht, mr. R. van Rees, mr. K. J. Philips, leden L. Sillem (firma Hope seiijke besturen der gemeenten Nieuwendam, penningmeester, en mr. A. W. Gerritzen (Kei zersgracht 673, Amsterdam) secretaris. Na afloop van do vergadering tod het uitvoerend comité nog een bespreking met den burgemeester van Amsterdam en burge- laau Van Baaien, den dokter, den heer Spaan tje? en aan mej. Caikoen, de dochter van Ben burgemeester van Edam, .die leze ge- (neente niet kon verlaten, stelde H.M. vèr- fcchillende vragen. Van uit een huis, dat aan de achterzijde geheel in het water stond, kon de vorstin d n Overstroomden polder bezien. Nadat H.M. een hind het dorp in was geweest bezocht H.M. «en botter. Over een wankelend plankje, geholpen door Ben adjudant jhr. Hooft Graafland en door Ben bekenden Volendammer den heer Spaan- tier, kwam de Koningin in den botter, waar da visschers juist aan het eten waren. Zij tam ook een kijkje in het vooronder en was sen tijdje onzichtbaar in het 'diepe gedeelte van het schip. Half kruipende op de knieën (noest de hoog® bezoekster op de voorplecht Van den botter komen,om daarop verder OP in het dorp te gaan tusschen de twee rfjen huisjes door. Op Haar verderen locht werden aan HJM. bog voorgesteld de ZeerEcrw. beer pastoor 3. G. van der Weiden en de beide heeren ka pelaans, die zulk een krachtig aandeel hadden In het regelen vanden toestand en het verzachten der gevolgen van den watervloed Over zee ging Hare Majesteit Daar Amsterdam terug. Om vier uur logde do „Dordt va3t aan den steiger van de Java- Hosch Mij. achter 't Centraal Sta:ion, vanwaar de Koningin om negen uur 's ochtends was vertrokken. Prins Hendrik naar Marken. En nu iets omtrent het bezoek dat Prins gemeente Buiksloot, Zaandam, Oostzaan en Lands meer, waarin besloten werd, dat die laatste gemeente een comité voor hen en omiiggenue gemeenten, die het meeste door den nood ge teisterd zijn, zouden vormen, doch .dat de oproeping aan het publiek zou geschieden door do A-lgemeene yereenigdo Commisise, welke door haar uitvoerend eomita de f.nan- ciee.e leiding ben-effende den watersnood zri voeren. Belangrijke gift vjan it. M. de Koningin. Hare Majesteit de Koningin heeft gister avond den heer S. P. van Eeghen ten -pa- leize te Amsterdam ontvangen, in zijn kwa liteit van voorzitter van Administrateuren her Algemeene Vereenigde Commissie tot leniging van rampen door Watersnood, ten einde van den heer Van Eeghen eenige in lichtingen te verkrijgen omtrent do werk wijze der commissie. Het heeft Hl M. de Koningin behaagd den heer Van Eeghen mede te deelen, dat Zij bereid is met een gift van f 10.000 de lijst te openen, met dien verstande, uat wanneer mocht blijken, dat later meer noo- dig is dan de dan ingekomen giften mochten bedragen, Hare Majesteit het Voornemen heeft een tweedo gift te laten volgen. Het itoodo Kruis. Het Hoofdcomité van het Nederlandschc Roode Kruis verzond gisterochtend per au tomobiel een voorraad dekens, vrouwen- en kinderkleeding naar Hoogland. Gisternamiddag 1 uur zijn twee verpleeg sters hit de Roode Kruis-kliniek vertrok Doodgeschoten. Zondagavond half zeven heeft feen aan don spoorwegoverweg bij Ra- veiïfcieia wachthebbende schildwacht, schie tende op een voertuig dat niet stilstond, den 14-jarigen v. d. Wolk uit Ravenstoin dood geschoten. Aan brandwonden overleden. Het dienst meisje van den heer Happë te Nfjkerk, dat bij den brand in de apotheek brandwonden bekwam, is in het ziekenhuis te Utrecht over leden. Brutaal vrouwvolk. Ho© voorzichtig men moet zijn met het z.g. „Zigeunervolk" mag uit het volgende biijken: Zaterdag tegen het vallen van den avond vervoegden zich twee ZigemiervTonwen (later bleek, dat zij te Amsterdam geboren waren) bij den zadel maker Van Tuin, aan de Schaftstraat te Uden. Zij deden het voorkomen, dat zij paar dentuig wilden koopen. Plotseling pakte een der Zigeunerevrou- wen vrouw Van T. bij de polsen vast, terwijl ide andere Zigeunerin haar portemonnale, inhoudende 2 rijksdaalders en eenige guldens uit den zak trok. Hierna lieten zij vrouw Van T. los en snelden weg. De politie, van dezen brutalen roof verwittigd, stelde een onder zoek in. x Een kranige prestatie. Toen door den dijk doorbraak de geheele gemeente Nijkerk nage noeg onder water stond en ook het- post- en telegraafkantoor aldaar het lot der overige huizen deelde, is de directeur van dat kantoor des ondanks den geheelen dag in zijn onderge loopen bureau bezig gebleven, om de toestellen te bedienen. Op zijn stoel boven bet water zit- men niet aannemelijk. Mot het stellen van een lagen maximum-prijs voor melk zou men de meer ver molenden gebaat, maar do melk- verkooners in "ongelegenheid gebracht en eene behoorlijke melkvooraening niet verzekerd hebben Di.t was, naar men meende alleen mogelijk door het verleeneu van finaociëelen steun uit 's Rijks schatkist. - Verscheidene leden meenden intusschen, dat het voorstel der Iiegeering niet ver genoeg gaat, omdat het onkel kinderen en zieken betreft. Hun inziens gaat het niet aan, de voorziening van melk van ouden van dagen en zwakken aan de armbesturen over te laten. De wenseh werd geuit, dat da staats hulp zou worden verleend voor alle behoef- tigen Ook vroeg men in welken zin hier het woord „kinderen" wordt gebruikt. Bene den weiken leeftijd zal iemand naar de ba- doeling des Ministers als kind worden aan gemerkt. INGEZONDEN. Voor dea inhoud dezer rubriek stelt ie Re dactie zich niet aansprakelijk. Geachte Redactie! Beleefd verzoek ik u onderstaand# op t« nemen in uw blad. Bij voorbaat hartelijk dank. Uit het verminkt verslag van mijn lezing die tot doel had het nut en de noodzakelijkheid van het patronaat te doen zien en tot een spoedige opriehing daarvan over to gaan, (welk verslag is opgenomen in uw blad van Donderdag 13 Jan.) zou men kunnen meenen dat in genoemde lezing beweerd was, dat op allo scholen (dus ook op de bizondere) de zedelijke zijde van het opvoedingsvraagstuk wordt verwaarloosd. Dat dit niet beweerd is blijke uit de woorden, die tot tweemaal toe dien avond herhaald heb: „Ik heb hier niet 't oog op kathol, inrichtingen; vangsten f 60.51, voor uitgaven 36.53, voor batig saldo 33.98, Voor bestuursleden werden herkozen, de beid» aftredende leden, \V. v. d Laaa ta J. van Steijn, die hun benoeming aannamen. Hierop werd verslag uitgebracht door de afge vaardigden naar Haarlem, welke daar een ver gadering hadden bijgewoond, waarin de groene- veilingen op de wijze als de droge geregeld zou den worden, waardoor de contante handel een stap naar voren zou komen, waarheen mep het toen zooveel mogelijk heenvoeren moest. Na deze besprekingen werden tot afgevaar digde en plaatsvervanger naar de Alg. Verg. benoemd de heeren P. v d. Huist TTizn. en P. v. d. Hulst Jzn. Hierop had de behandeling plaat» van de Beschrijvingsbrief voor de Alg Verg. Besloten werd hierbij, dat de voorzitter weder herkozen moest worden, en mandaat gegeven, den heer Koolhoven weder te stemmen. Goedgekeurd werd, dat, zoo de Tuinbouwraad de contributie verhoogde, hiermede niet meege gaan zou worden. Vroeger was de contributie 7 X f 10 is f 70, nu zou die worden 14 X 15 is 210.—. Het voorstel-Hillegom, om, teneinde voor eenige handelssoorten een minimum prijs te bedingen, daarvan een partij te geven in handen van de veilingcommissie, werd ruim en breed besproken, en besloten het hier besprokene ter Alg. Verg. in te brengen. Bij de rondvraag deelde de voorzitter mede, dat het Bestuur een adres aan den Raad had ge zonden inzake de credietvoorziening door het Tuinbouwwaarborgsfonds. in betrekking tct 9 pCt. garantie. Gaat hiermede de vergadering accoord? was zijn vraag Wat met een daverend applaus beantwoord werd. Nog eenige zaken ter bespreking volgden, waarop de vergadering met een onderlinge ver loting werd gesloten. NOonnwuK. R. K. Kiesvereeniging'. Gisterenavond hield daar toch werkt de groote vormende kracht van .dq It. K. Kiesvereeniging haar jaarvergade- ous H. Geloof aan do zedelijke vorming der ring. De rekening en verantwoording van kinderen." Bovendien, waartoe van Roomsclie zijde alle actio tegen d© neutrale school, waartoe die onnoemlijk geldelijke offers tot het oprichten van bizendere scholen, zoo ook op de bi zo nr d e re scholen de zedelijke vorming der kinde ren werd verwaarloosd of te loor ging? Kon men de kinderen dan niet evengoed naar de neutrale sehoól zenden! De verslaggever heeft (afgezien nog van an dere in noodzakelijk verband staande zinsneden over het hoofd te zien) door het niet-opnemen wem re neer w tende, in een kamer die, daar ze blank stond, van de hierboven aangehaalde woorden zich aan ping^^^e^beimemd niet kon worden verwarmd, heeft deze plichts-*'r, j» w!n»..iini.i;- -to 1 getrouwen ambtenaar, die ook geen hulp van prsoneel had, daar het kantoor geïsoleerd stond, kevers zich pliclitig maken. J. H. E. VAN BRERO Geestelijk Adviseur Lisso. 17 Jan. '15. den penningmeester eloot met een voordee- lig saldo van 79.43. Een kleine reglements wijziging waardoor het mogelijk werd ge maakt dén voorzitter door de geheele verg«v- dering gekozen te zien, werd goedgekeurd. De heer N. M. Alkemade werd tot voor zitter gekozen en in de daardoor ontstane bestuursvacature benoemd de heer C. Ver- weij, die in de later gehouden bestuursver gadering tot vice-voorzitter gekozen werd. In de vacature-Jac. van Eed en (niet her kiesbaar) koos men den heer A. Hoogeveen Pzn. In de later gehouden bestuursvergade ring werd de heer W. v. d. Hulst Jr. tot pen- alleen den. sein- en telefoondienst gaande ge houden. 'n Kranige prestatie. Hendrik aan Marken bracht. Ter ontvangstken naar Edam met materieel tot inrichting van den Prins waren daar aanwezig, do Com nnssaris der Koningin van Noord-Holland, jhr. Mr. dr. A. Roëil, vergezeld van den grif her. Mr. Vening Meinesz, en do léden van God. Staten: Boreel van Hooge!ande en Kete laar. Z. K. H. arriveerde te ruim elf uur per toxredoboot, vergezeld van zijn adjudant, Jhr. Bakker. De Prms betuigde burgemeester De Groot namens H.M. de Koningin haar leed wezen en zeide persoonlijk de ramp te ko men overzien. De wethouder Schutter, de raadsleden Dorland en de Jong, zoomede de predikant De. Klomp werden aan den Prins voorgesteld. Vervolgens werden langs slopjes en de meest gevaarlijk© plekjes tusschen wrakhout aangespoeld huisraad, dakpannen en «teenen de verwoestingen bezocht. De Prins volgde den burgemeester op zijn moei lijken tocht, doels te voet, deels per roeibootje, hetwelk over het ondergeloopen land moest worden geboomd. Overal onderhield d© Prins zich met de door den ramp getroffenen, hij bezocht 't Raad hui», de Kerk, de school, do overblijfselen van de bakkerijen, de stallen, waarin de cadavers van verdronken vee geborgen va ren. Geen plekje Werd door den Prins onbe zocht gelaten en voor ieder had bij een harte lijk deelnemend woord. Inmiddels was door predikant Klomp een telegram van do Oranje sluizen van de Johannitor Ordo ontvangen, dat een schuit met 450JU liter duinwater voor Marken ©n dezelfde hoeveelheid voor Volen dam onderweg was en voorts dat kleeding stukken, de gevraagd© bodden, rijst, erwten, boonen, zout en aardappelen voorraad voor 100 personen gedurende 1 week onderweg Was. Voorts gist voor twee dagen. Zoodra do schuit met duinwater in Marken .wa» aangekomen en onder leiding van don hoofdinspecteur van do waterleiding, den heer .Van 8chalk, de uitpomping uit de schuit plaats had, kwam het ganBche eiland met emmer» van een noodhospitaal voor 10 zieken be nevens dekens cn een voorraad vrouwen- kjeeding. Met Marken wordt getracht verbinding te krijgen om van de behoeften aldaar op de hoogte te komen. De Wftterlïuidscke zeedijk. Naar aanleiding van de doorbraak in N.- Holland wordt de aandacht er op gevestigd, dat in de memorie van toelichting tot dc Waterstaatsbegrooting voor het loopende dienstjaar wordt meegedeeld, dat in den loop van het jaar 1914 tot verhooging en verzwaring van -den tot de dijksvereenigiug behoorenden Waterlandschen Zeedijk tus schen Schellingwoude en Monnikendam een bedrag is verwerkt, dat nog niet nauwkeu rig was vastgesteld, doch blijkens mededec- ling van Gedeputeerde Staten van Noord- Hoiland, na vermindering met het in de re servekas aanwezige bedrag, op omstreeks f 113.400 zou ziju te bepalen. De reden van het hooge bedrag der kosten moest worden gezocht iu de omstandigheid, dat inzonderheid bij de in 1912 voorgekomen hooge vloeden het noodzakelijk was geble ken, den dijk op. vele plaatsen te verhoo- gen. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hadden voogesteld het bedrag, waarmede de uitgaven in 1914 de som van f 100.000 had den overschreden, door het Rijk en de pro vincie gelijkelijk te doen dragen. Daar deze regeling billijk voorkwam, werd daartoe op de loopende begrooting een post opgenomen. Nog meer slachtoffer». Do watersnood heeft te Rotterdam nog een vijfde slachtoffer geëischt. Van de familie Smit aan dea West-Varkenoordschenweg,, van wie twee kinderen verdronken ia nog een derde aan de gevolgen overledjen. n niet juist weergeven van de lezing sckuljig.gfe. Daarna werden tot afgevaardigden naar maakt, een fout, waaraan niet weinige verslag- de vergaderingen van de R. K. Centr. Kles- ver. Katwijk-Leiderdorp gekozen de heeren C. G. J. Alkemade en P. Hoogeveen, plaats- GEWISSELDE STUKKEN.. BESCHIKBAARSTELLING VAN MELK „TEGEN VERMINDERDE PRIJZEN. Blijkens het voorioopig verslag over het wetsontwerp waarbij voor uitgaven over De cembsr 1915 f 166.00) wordt aangevraagd ter zake van aandeel van het Rijk in de kosten van gemeentebesturen voortvloeiende uit do beschikbaarstelling van melk voor kinderen en zieken tegen verminderde prijzen, kond n verscheidene leden rich met dit voorstel niet vereenigen. De „mogelijkheid dat die meerdere kosten voor do melk in bepaaldo gevallen zwaar drukken," zooala do minister mededeelde bij de behandeling der interpellatie van den heer Sannes, kan moeilijk, meende men, als eene voldoende reden beschouwd worden om ter zake een zoo kostbaren maatregel te nemen. Vooralsnog waren deze leden niet geneigd met het voorstel, dat in hot wezen der zaak nederkoiht op het geven van bedeeling uit 's Rijks schatkist, mede te gaau. Men achtte het zeer gewenscht de abnormale staatsbe moeiing, waartoe het uitbreken van den oor log aanleiding heeft gegeven, thans nu de oeconomische toestand veel minder ongun stig is dan in het najaar van 1914, gaandeweg te beperken. Do Minister laat zich, vond men, te veel leiden door de wenschen van de politieke groep in de Kamer, die naar men meende, zonder te letten op, de financiëeie gevolgen, welke de Staatshulp met zich brengt, de mee ning ipgang wenscht te doen vinden dat de Staat verplicht en bereid is ter hulp te snellen, zoodra het den burgers moe lijk valt uit e;gen middelen in hunne behoef ten te voorzon. Ook werd opgemerkt, dat het ver'eenen van Staatshulp ten ^gevolge kan hebben dat nog noogere prijzen voor de melk worden ge- eischt dan thans reeds het geval is. Geschiedt dit, dan kan de indirecte 'werking der S a ts- hulp hierin bestaan, dat den veehouders groote winsten worden bezorgd, iets wat zeker niet op den weg van den Staat ligt. Voor zoover het werkelijk noodig is steun te verleenen voor de voorziening in de be- behoefte van zieken en kinderen aan melk, kan het verleenen van dien 3teun overgelaten wörden aan de armbesturen en steuncomité's of aan gemeentebesturen. Of vooral-nog aan buitengewone hulp behoefte bestaat, is ech er overigens nog - niet gebleken. Sommig© sloten zich bij dit betoog aan, in zoover zij meenden, dat alleen m geval van bepaalde noodzakelijkheid Rijkssteun voor de voorziening in de behoeft© van ine'k verleend behoort te worden. Zij zouden gaarne van don Minister de ver zekering ontvangen, dat hij dit bij de be steding van het gevraagde crediet in het oog zal houden. Ook werd gevraagd of het de bedoeling des Ministers is staatshulp te ver leenen alleen aan de gemeenten, waar de melkprijs bijzonder hoog ia, of ook aan an dere gemeenten. Vele andere leden konden tóch met het voorstel vereenigen. Nu de regeering zich op grond van de buitengewone omstandighe den heeft ingelaten met de beschikbaarstel ling en distributie van levensmidde'en, lag het naar men meende geheel op den weg des Ministers, ook ter zake van de melk voorzie ning maatregelen te nemen. Uit het oogpunt der volksgezondheid is het van groot belang, voldoende beschikbaarstelling van melk te verzekeren. Dat aanneming van het wetsontwerp den veehouder groote winsten zou bezorgen, achtte SCHOTEN. Hel scheidsgerecht. Vrijdag a.s. zal de eersle vergadering van het scheidsgerecht worden ge houden, ter behandeling van het le geval van beroep tegen opgelegde straf. De 2e stoker aan de gasfabriek is voor zeker feit door den direc teur gestraft met twee dagen verwijdering van het werk. De Boode vindt die straf te zwaar en kwam daartegen in beroep bij B. en W. Dit college stelde bet beroepschrift in handen van het scheidsgerecht, dat daarop moet adviseeren. Donderdag 13 dezer hielden de voorzitter en secretaris het voorioopig onderzoek, waarbij de gestrafta en de directie werden gehoord. L>e leden van het scheidsgerecht, benevens de gestrafte en de getuigen, zijn tegen Vrijdag avond te 7 uur 'ten Raadhuize tot een bijeen komst opgeroepen. -Ter opheldering moge hier nog vermeld, dat het scheidsgerecht niet bevoegd is de straf te wijzigen oi op te heffen. Zijn stem is slechts aoviseerend. B. en W. hebben de beslissing, maar zijn verplicht te voren het advies van het scheidsgerecht in te winnen. Of de vergadering openbaar zal zijn, schijnt nog niet vast te staan. NIEUW-VENNEP. „Nul en Vermaak". Wij verwijzen naar de ad- vertentie, aankondigend een tooneeluitvoering van de iooneelvereeniging „Nut en Vermaak", die hedenavond plaats heeft in de zaal van den heer A. Duivenvoorde, alhier. Opgevoerd wordt: Robrecht van Vlaanderen, geschiedkundig drama in 4 bedrijven, en „Stotteraars in soorten", blij spel. Het eerste wordt opgeluisterd door een „tableau vivant". VOORHOUT. H. B. O. Gisteravond vergaderde in Café „Boerhave" het Holl. Bloemb.kw. Genootschap, in jaarvergadering. In een uitgebreid, inleidend woord, schetste de voorzitter, de heer W. v. d. Laan, den toestand van het vak. Mocht de toe stand al niet rooskleurig zijn, in veel opzichten mocht men dankbaar zijn en tot tevredenheid stemmen, want gezien de omstandigheden, kon het ongetwijfeld veel slechter zijn. De handel was in veel opzichten meegevallen, zoo zelfs dat som mige tulpensoorien nog in prijs gestegen waren, wat een goede toekomst voor de tülpenteelt in zicht geeft. Dat niettegenstaande den oorlogstoestand, men altijd de bloemetjes nog wil, en de handel in Amerika er zelfs goed voor staat, dit alles is een genoegen het te constateeren, en de zekerheid ie geven dat het vak niet ten doode is gedoemd. Bovendien mag ia deze niet vergeten worden, dat doör de van regeeringswege ingevoerde credietvoorziening, velen voor hun bedrijf gehol pen w'orden en er ten slotte is gebleken dat «r energie en leven in ons vak is. Als vereeniging mocht het H. B. G. in het vorig jaar een succes boeken door het invoeren van droge veilingen van leverbare bollen, waarbij de afd. medewerkte bij de oprichting van de Veilingkring Piet Gijzenbrug. De Voorzitter herdacht het overleden lid de heer P. Verdegaal, wat een verlies was voor het gezin niet alleen, doch ook voor de vereen, waar van hij een trouw vergaderingbezoeker was. Met een welgemeenden nieuwjaarswensch opende de voorzitter daarop de vergadering. verv. Voorts koos men tot afgevaardigden naar de vergadering van ,den Prov. Bond van R. K. Kiesvereenigingen in de provincie Zuid-Holland de heeren P. de Groot Jz. en J. A. Engelsman en tot plaatsvervangers fle heferen Jac. van Eeden en W. P. de Vreeae. In do plaats van den heer C. Verweij, den heer W. de Ruijter. Als Noordwüksch lid van het Bestuur der R. K. Centrale Kiesver, K.-L. werd herkozen de beer C„ J. L. van der Mevr. ëu in de plaate van dr. Kervel, .gekozen de heer N. M. Alkemade, die echter na Maart die func tie beslist zou neerleggen, zoodat in de dan ontstaande vacature de heer C. G. J. Alke made gekozen werd. Tengevolge van deze verkiezing werd in de plaats van den heer C. G. J. AJkemade de heer C. Alkemade Sen. tot afgevaardigde gekozen naar de vergadering van de Cen trale. Nadat de heer W. P. d® Vreede den heer N. M. Alkemade gefeliciteerd had met zijn verkiezing tot voorzitter en raadsliti, en deze zijn dank had betuigd voor het in hem ge stelde groote vertrouwen, werd de vergade ring gesloten. N OOK DW1JKEH HOUT. Bloembollencultuur. Gisteren vergaderde in het Café „het Wapen van Noordwijkerhout" de afdeeling van „Bloembollencultuur". De penningmeester bracht verslag uit van de gelden, waaruit bleek dat de inkoms;en f 137.78 en de uitgaven f 109.80 hadden bedragen; er was een batig saldo van f 37.98. De heeien jac. van Noort en J. van Dijk bevonden de admi nistratie in orde. De heer N. Mooiman bracht als afgevaar digde verslag uit van de algemeene vergade ring. Met groote meerderneid van stemmen wer den daarna de heeren W. J. Gu-ldemond en N. C. v .d. Zalm, aftredend, in 't bestuur herkozen. De vragenbus bevatte drie vragen. De eerste, of de afdeeling kan besluiten, mede te werken met 't H. B. G., om de leverbare bloembollen in het volgend seizoen te veilen, waarop de voorzitter medewerking toezegde. De twee vol gende vragen handelden over den slechten toe stand van de Schuipiaan en een verzoek om een vuilnisbelt te krijgen aan Vlaeoven. De voorzitter ried aan om met eenige belang hebbenden een schrijven te richten aan het ge meentebestuur; dit zou meer baten dan wanneer het uitging van de vereeniging. Na de rond vraag volgde verloting van een prrchtige col lectie bloemen en planien, die in de zaal waren tentoongesteld. Een woord van dank aan het I bestuur van deze prachtige bloeinen-collectm is wel op zijn plaats 1 VELSEN. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den Gemeenteraad van Velsen op Vrijdag 21 Januari, des namiddags 1H uur teu ge- meentehuize. I)e Agenda luidt: 1. Ingekomen stukken en mededeelingen; 2. Reorganisatie van het bedrijf Openb. Werken en regeling der positie van den te benoemen gemeente-architect. 3. Nadere vaststelling mi nimumloon en werktijd voor de werklieden en behandeling der hieromtrent ingekomen adresseu. A Verlenging loontoeslag aan amb tenaren en werklieden. 5. Bouw van een ver brandingsoven. 6. Verbouw van de voorma lige onderwijzerswoning te IJmuiden. 7. Ver pachting van tuintjes en weiland. 8. Wijziging uitbreiding©- en exploitatieplan IJmuiden 1908. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouder inzake toetreding tot de Ver- Uit het jaarverslag dat door den secretaris, den heer L. Zonneveld, werd uitgebracht, bleek eeriging van Nederlandecbe Gemeenten en dat de afd. 57 leden heeft, en over de uitkomsten1 opdracht control® gemeente-fmancien oa« der werkzaamheden tevreden kon zijn. jhet Bureau van Verificati®, met ©en voor* Het jaarverslag van den pennigmeester, den van den Heer F. P. Vermeulen «trekkena heer J. v. Steijn, gal voor eindcijfers, voor ont- tot*. a. verwerping van h«t voorstel van uur-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2