uTTd^ërwijk UIT DIS PROVINCIE WAT ANDEREN ZEGGEN SPORT EN WEDSTRIJDEN LETTEREN EN KUNST RECHTSZAKEN. Ia de houtloodsen der firma Pont zijn honder den koeien uit Oostzaan ondergebracht, terwijl een zeer groot aantal koeien doorgezonden werd naar Westzaan en Wormerveer. Te Wormerveer stelde de firma Laan haar fabrieken en pakhui zen beschikbaar voor stalling. Nader meldt onze correspondent nog uit Zaan dam Sedert gistermorgen 6 uur is het water 6 cM. gestegen. In een vergadering van de gemeente besturen der Zaansche gemeenten en de polder besturen van de polders Oostzaan en Westzaan, besloot het bestuur van laatstgenoemden polder de Oostzijde der gemeente voor zooveel noodig te versterken en op te hoogen. Dit besluit is geno men om te trachten te voorkomen dat het water uit den polder Oostzaan en de Oostzijde in de Zaan zal afwateren en daardoor de Zaan buiten haar oevers zal treden en het water in de West zijde der gemeente en den polder Westzaan zal komen. Verschillende straten, als de Belgische straat, waaraan de woningen der bouw vereeniging „Leo XIII" gelegen zijn, de straten in de Trans- vaalbuurt, zijn geheel door het water vernield. De verpleegden in de woningen voor ouden van dagen, aan de Bloemgracht, moesten allen hun woningen verlaten en werden op de boven- verdieping^van het Oudemannenhuis gehuisvest. Personalia. Bij de op 13 Jan gehouden stem ming voor een lid van het Bestuur van den Wij- kerbroekpolder is herkozen de heer C. de Ruyter te Wijk-aan-Zee-en Duin R. K. Politieke Propagandaclub Dr. Schoep- man. Bij het begin der voorbereidende werkzaam heden tot het in actie stellen der propagandisten voor de komende verkiezingen, had ook het be stuur van bovengenoemde vereeniging hare le den opgeroepen, teneinde de maatregelen daar toe te bespreken. Na de gewone medeelingen kwam ter sprake het punt: Versterking van het ledental der R. K. Kiesvereeniging. Gezien het feit dat van de ruim. 600 kiezers hier ter plaatse slechts 200 lid zijn dier Kiesvereeniging, heeft de propagandaclub, behalve de propaganda voor de Roomsche Pers ook dat punt op haar programma gezet. Breedvoerige besprekingen werden daarover gevoerd, totdat ten slott- werd besloten een groo- ie Propagandavergadering te hsuden, waar als 9preker zal worden uitgenoodigd de heer 'Mr. Bomans van Haarlem. Deze vergadering zal toegankelijk zijn voor alle R.K. mannen en jongelingen boven 18 jaar en door circulaires en andere propagandamiddelen zal worden getracht, zooveel mogelijk belang stelling daarvoor op te wekken. Na nog enkele besprekingen van meer huishou- delijken aard werd deze geanimeerde vergadering gesloten met gebed. NOORDWIJKERHOUT. De burgemeester-secretaris-kwestle. Het laatste woord hierover schijnt nog niet gezegd te zijn. Het sWeekbl. van den Ned. Bond van Gemeenteambtenaren» wijdt er een artikel aan, waarin het tot de volgende conclusie komt: «Toetsen wij nu bet aan den secretaris van Noorwijkerhout (een gemeente op 1 Januari 1915 van 3599 inwoners) verleend eervol ont slag, dan zullen wij tot de conclusie moeten komen, dat dit ontslag niet gerechtvaardigd is. De gemeente telt minder dan 5000 inwo ners, zoodat men, volgens de door onzen bond vastgelegde beginselen, moet aannemen, aat de burgemeester als zoodanig geen voldoende dagtaak vindt. Mocht in dit opzicht de ge meente Noordwijkerhout een uitzondering op den regel zijn wat wij niet kunnen beoor- deelen dan moeten in die gemeente zoo wel aan den burgemeester als aan den se cretaris zoodanige jaarwedden toegekend worden, dat beide ambtenaren daarvan met hun gezinnen overeenkomstig hun maat schappelijke positie behoorlijk kunnen be staan- Nu bedraagt volgens het jaarboekje van onzen bond voor 1916 de jaarwedde van den burgemeester 1050 en die van den se cretaris 950. Aannemende dat het waar is, Fat in de raadsvergadering van 31 December j.l. beweerd is, dat ook de burgemeester den geheelen dag als zoodanig voor de gemeente werk vindt, dan was de raad zeker in zijn recht om, behoudens Koninklijke goedkeu ring, den heer Vermeulen als secretaris te ontslaan, doch dan had daarmede gepaard moeten gaan, als een consequent gevolg van de gronden voor het raadsbesluit, een voor stel tot verhooging van de jaarwedde van den burgemeester en ook van den secretaris tot 2000 a 250(K BIJ OPBOD! De Nieuwe C au rant treurt erover, dat de sociaal-democraten «opbieden» tegen de liberalen op het gebied der ouderdomsrente: Na de Vrijzinnige Concentratie heeft thans de soc.-deinocratische Kamerfractie haar amendementen op het ontwerp Ouder domsrente ingediend. Nu de bedeelden haar om zoo te zeggen door de vrijzinnigen voor den neus zijn weg- ge6Uoept, was het haar taak ziek dubbel royaal "te betoonen en de andere groepen der linkerzijde terstond en definitief te overtroeven, neg voordat tot de behande ling van het ontwerp in de Ivamer zou zijn* besloten. Zij is daarin schitterend geslaagd. De sociaal-democratische amendementen leggen het er dik op. Om uit de veertien voorstellen een paar grepen te doen: zij brengen den «pensioen«-gerechtigden leeftijd van 70 tot 65 jaar terug; zij schrappen het kenmerk der «behoef tigheid» en vervangen dat door: »wie daar aan behoefte heeft», een aanmerkelijke grensverruiming; zij brengen hef bedrag van de ouder domsrente van twee op drie gulden per week, dat voor echtparen van drie op vijf gulden; zij ontnemen aan do gemeenten elk gel delijk belang bij de toekenning van renten en stellen de Rijkskas volkomen ter be schikking van de gemeentebesturen. En eindelijk: door een herziening zoowel van de leeftijdsgrens als van het fentè-be- drag binnen vijf jaar na het in werking treden van de wet voor te schrijven, ope nen zij reeds onmiddeijk bij de invoering der wet de groot© jacht op het verlagen van de grens en het opdrijven van het pen sioen, waarbij zij als do meest geoefende en minst ontziende drijvers op alle partijen don voorsprong zullen hebben. De liberalen zien dus nu eindelijk eens in, dat het «opbieden» van de sociaal-democra ten ten slotte toch onverantwoorde- lijk en tegen 's lands belang is. Het blad schrijft verder: Wanneer wij ramen dat de aanneming van hun amendementen de kosten der wet zou verdubbelen, zijn we zeker ver aan den bescheiden kant. Reeds de verhoo ging van de ouderdomsrente met 50 pel. en van de gehuwdenrento met 70 pCt. henevens de verlaging van de leeftijdsgrens met vijf jaar zou daartoe meer dan vol doende zijn. Dat zou dus op zijn allerminst be teeke nen ~- bij opneming van de bedeelden, .waai'op zij blijkens hun toelichting rekenen dat dé kosten van de ouderdomsvoorzie ning in 1917 zouden bedragen in plaats van 1814 millioen 261» millioen, tot 1943 gelei delijk óploopend tot 58 millioen (in .plaats van 26 K millioen). Hiervan zal natuurlijk niets komen en de indiening van deze voorstellen is dan ook slechts'een triomf vUn politieke partij-on verantwoordelijkheid. Op de verwerping van het ouderdoms rente-ontwerp door de Eerste Kamer wordt blijkbaar zóó vast gerekend, dat men de vraag of met het oog op dat college niet elke verzwaring van de kosten van het regeeringsontwerp door de meerderheid der Tweede Kamer behoedzaam moest worden nagelaten, zelfs niet in overweging schijnt te nemen. Het hek is van den dam. Men kan van nu af aan bij opbod op het regeeringBont- werp leggen wat men wil. De sociaal-democraten zullen zich, mocht hun de demagogische bezigheid in de Twee de Kamer soms ook vrijzinnige oppositie ontmoeten, kunnen beroepen op het argu ment, hun in het officieele orgaan der Li berale Unie (onder redactie van A. Rood- huyzen) eergisteren aan de hand gedaan. Naar aanleiding van onze opmerking van onlangs, dat door het vrijzinnige amende ment in een «Handumdrehem een bedrag van 3Yt tot 11 millioen jaarlijks bovenop de kosten van het regeeringsontwerp gelegd werd, komt dat weekblad «er tegen op, dat de zuinigheid, die zoer zeker in de toekomst zal geboden zijn, niets anders zou zijn dan een be knibbelen op noodzakelijke uitgaven^ zoo noodzakelijke uitgaven als sociale maatregelen. Voor de neutralen, die buiten den oorlog blijven, zal toch eer ste eisch zijn, dat zij hun geestelijke en stoffelijke welvaart op peil houden». Deze redeneering kan gelijk zij daar ligt, dienen ter aanbeveling van de amendemen ten der sociaal-democraten. ■Hun voorstellen zijn «sociale maatrege len». Zij strekken tot sop peil houden van de stoffelijke welvaart». Zij zijn «noodzake lijk»; wie toch zal kunnen volhouden dat voor en oud mensch van 65 jaar die «daar aan behoefte heeft een uitkeering van twee gulden per week op zijn zeventigste jaar genoeg isf Niet beknibbelen op noodzakelijke sociale uitgaven! het klinkt schoon, vooral zoo lang de fiscus de belastingplichtigen nog niet krachtig heeft aangepakt om in de overweldigende gevolgen van den oorlog to voorzien. Maar ons komt het veeleer als een eerste plicht van de partijen die de Eegeering steunen voor, de staatsuitgaven in de naaste toekomst met geen cent meer te bezwaren dan de Regeering, haar program uitvoe rende, „noodzakelijk" acht. Daarmede, maar in do tegenwoordige financieel© omstandigheden ook s 1 eli t s daarmede, zijn die partijen, indien zij ove rigens de regeeringsvoorstellen aanneme lijk achten, verantwoord. En wij vinden het een ellendig schouw spel in een Kamer dio voor een ontredderd rijksfinanciewezeu staat en eerlang wol- licht tegenover een juist op dat punt ont redderd kabinet, allerlei aanstalten te zien maken om de kosten van een maatregel waarmee de Regeering zich ter uitvoering van haar program verantwoord acht, met millioenen en millioenen s jaars. te verhoo- gen. >THLETIEK. Het ntkletiseh kampioenschap voor voet ballen aan „Haarlem" toegewezen. In de vergadering van de technische com missie van de Nederlandsche Athletiek Unie i3 het protest van de vereeniging Haarlem, in zake den estafette-wedstrijd Haarlem—U. B. behandeld en na uitvoerige discussies werd het protest Haarlem toegewezen. Haar- I lem is daardoor houdster geworden van het athletisch kampioenschap van den Nedarland- schen Voetbalbond. RONDVLUCHT VAN ONZE MILITAIRE VLIEGTUIGEN. Ingevolge de bevelen van den opperbevel hebber van land- en zeemacht zal, zoo meldt »Het Vliegkamp», in de eerste week van Fe bruari a.s. een rondvlucht plaats hebben. Daaraan zal worden deelgenomen door alle Nederlandsche militire vliegtuigen, die »e- schikbaar zijn. Voor zoover nu reeds bekena, zullen deze toestellen op het strand te Sche- veuingen landen en aldaar eenige oefenin gen houden. SCHERMEN. Nationale schermwedstrijd. De Nederlandsche Schermbond heeft be sloten een grooten schermwedstrijd te organl- seeren voor al de bij hem aangesloten ver- eenigingen. De wedstrijd wordt gehouden in Diligentia te Den Haag. INSTALLATIE EiENER DOM-OARILLON COMMISSIE. In de lezing, dio de heer Van der Ven alhier hield bepleitte hij de instelling eener plaat selijke beiaard-commissie. Te Utrecht is zoo danig eeno commissie totstand gekomen op initiatief van de vereeniging tot bevordering van vreemdelingen verkeer. Haar taak is te onderzoeken de wenschelijkheid en de mo gelijkheid orfl aan het cari lon van 'den Utrechtsche Dom een dusdanige wijz'g ng aan te brengen, dat dit carillon op de Belgische wijze (methode-Jef Denijn) zal kunnen be speeld worden. De voorzitter van Vreemdelingenverkeer, de heer H. A. M. van Hoffan, installeerde de Commissie met een rede, waarin hij na ging de redenen, die geleid hebben tot het instellen van een carillon-commi sie. Dit is geschied naar aanleiding van -ren circulaire, door de Vereeniging Vreemdelingenverkeer te Arnhem gericht aan het gemeentebes'uur, in welk schrij ven *werd gewezen op de res tauratie vp.n het Arnhemsche carillon door cfen Vlaamschen beiaardier Jef Denijn. In overleg mef den burgemeester van JJtrecht werd besloten dat Vreemdelingenverkeer deze' zaak in studie zou nemen. Een program van werkzaamheden is moei lijk vast te ejtellen. In het. algemeen wordt echter verlangd een advies voor alle c.aril- lons in Nederland, in welk advies de voor- en nadeelen van het stysteem Jef Denijn worden uiteengezet, b.v. op de wijze van een rapport der meerderheid en oen rapport der minderheid. Spr. hoopte dat voor 1 April a.s. het rapport gereed zou zjjn. De commissie bestaat "uit de heeren: B. A. J. van der Heggge Zijnen, ingenieur te Utrecht (voorzitter)J. Wagenaar, klokke nist, Utrecht; J. W. Enschedé, Amsterdam; rar. Loosjes,HaarlemVincent, Amsterdam; Joh. Wagenaar, Utrecht; F. J. Nieuwenhuis, gemeente-architect, Utrecht; prof. Vogelsang, Utrecht en Brom, Utrecht (algemeen rappor teur.} j i EFFEOTENDIEFSTAL. De Haagsche rechtbank veroordeelde O. S. zonder neroop, wonende te Utrecht, vroeger deinstbode te 's-Gravcnhage, thans aldaar ge detineerd, ter zake van diefstal van plusmi nus f 85.000 ten nadoele van de erven van haar overleden patroon, tot 2i/a jaar gevan genisstraf met aftrek der preventieve hech tenis. De eisch was 3 jaren gevangenisstraf. De werkvrouw A. B„ weduwe, van H. W., wonende te 's Gravenhage, die terecht stond ter zake van heling van een gedeelte van dien buit, werd veroordeeld tot 1 jaar ge vangenisstraf onder aftrek der preventieve hechtenis, overeenkomstig den eisch van hot O. M. en haar zoon H. W., monteur te 's Gra venhage, wegens hetzeLde mi-drijf tot 2 ja ren gevangenisstraf met aftrek der preven tieve hechtenis, overeenkomstig den e'sch van het O. M. HET TRAMONGELUK TE VOORBURG. Do rechtbank te Den Haag veroordeelde J. J. P., machinist bij de IJssels toom tram te Voorburg, door wiens toedoen ten botsing tusschen twee stoomtramtreinen ontstond, we gens het veroorzaken van geva r door s.oom- vermogen tot 5 dagen hechtenis. De eisch van het O. M. was 6 weken hechtenis. DUIZEND GULDEN BOETE. Het O. M. bij de rechtbank to Tiel heeft in hooger beroep geëischt: tegen J. IK W. en W. v. d. B„ aldaar en A. E. te Cuiem- borg, agenten van „De Tijdgeest," wegens loterijwet-overtreding, ieder f 50J of 1ÜO da gen hechtenis, en tegen J. E. van B., te Culemborg, als hoofdagent, f 1000 boete oi' 100 dagen hechtenis. FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Volgens mededeeling van het Handelsinforma tiebureau van Van der Graaf- Co.'s Bureaux voor den Handel, zijn over de afgeloopen week, eindigende 15 Jan., in Nederland uitgesproken 11 faillissementen, tegen 28 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar Van 1 Januari tot en met bovengenoemden datum 53 faillissement tegenover 66 ovei het zelfde tijdperk van het vorige jaar. STOOMVAARTLUNEN Kon. Ned. Stoomboot MR Juno vertrok 15 Jan. van Gibraltar naar Amsterdam. Luna vertrok 15 Jan. van Gibraltar naar Rufisque. Oberon vertrok 15 Jan. van Gibraltar naar Benmide. Ti tan arriveerde 16 Jan. van Tetuan to Car- thagena. HollandAmerika LUn. Noorderdijk arriveerde 16 Jan. van Rot terdam te Newport News. Rijndam, van New-York naar Rotterdam, vertrok 16 Jan. 9 uur voorm. van Falmouth en passeerde den zelfden dag des nam. 7 unr 25 Wight. Kon. Holl. Lloyd. Frisia, uitreis, vertrok 15 Jan. van Santos, Rotterdamsehe Lloyd. Djember, uitreis, 16 Jan. 11 uur 20 bij Ken tish Knoek. Malang, thuisreis, passeerde 16 Jan. Kaap Carvoeiro. Kon. West-Ind. Maildienst. Prins Willem I, thuisreis, passeerde 16 Jan. Revezier. Stoomvaart Mij. Oceaan. Antenor vertrok 15 Jan. van Liverpool naar Batavia. Deucalior van Batavia naar Londen,4HMttjM||gÉHtfHkBji|c2&lLLK<

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 6