STADSNIEUWS NAGEKOMEN BERICHTEN Oe watersnood. ingezonden: FINANCIEELS BERICHTEN traflgen voor forensen-belasting. Ben ik ver plicht die te betalen? Kan ik hiertegen protes- teeren? En op welke manier is hiertegen te pro- testéerén om van die belasting vrij te komen A n t w. Gij moer betalen en komt er niet af. V r. van H. v. d V. te L. Antw. Dat wordt voor uw gemeente tijdig bekend gemaakt vanwege de provincie Zuid- Holland. Vr. Kent u een eenvoudig en geschikt werkje, met opgave van uitgever en prijs, over de V rij - metseiari] en een over 't Spiriiisme? An tw. Wij kunnen u daarover in de vragen- bus niet inlichten. Ga naar een katholieken boek handelaar. V r. Hoeveel bedraagt de nieuwjaarsfooi voor een dienstbode, die voor dag en nacht in betrek king is en f 2.50 per week verdient? Of staat mevrouw daar vrij in? Antw. Ja. Gewooglijk geeft men een week loon. V r. Kunt u mij medeóeelen hoe men een tatoeëering van de hand kan verwijderen, welke mei Oost-Indische inkt in de huid geprikt is? Antw. Dat zal een toer wezen, 't Beste kan uw huisdokter u raden. V r. Zou u mij een flinke Amsterdamsche cou rant kunnen opgeven, voor een betrekking als winkeljuffrouw? Antw L., dan moet u een Roomsche krant lezen, die in Amsterdam veel gelezen wordt en dan gelooven we dat u uit De Tijd, De Maasbode en Het Centrum kunt kiezen. V r. Zou u mij ook kunnen zeggen waar een school in Haarlem js om kosteloos voor onder wijzeres te leeren? Antw. Informeer eens bij de Eerw; Zusters In de Koningstraat of op het Spaarne. Vr. Mijn zoon is van de lichting 1916. Hij is ingedeeld bij het 10e reg. 3e bat. 2e comp. Wanneer moet hij opkomen Antw. Vermoedelijk in Februari a.s. V r. Mijn zuster is door haar mevrouw we gens ziekte (bloedvergiftiging in haar hand) naar huis gestuurd. Heeft zij nu nog recht op kostgeld, en iramgekl als zij naar den dokter moet, die op Bentveld woont. Mevrouw heeft de doktersrekening betaald. Antw. Kostgeld ja, tramgeld is nu wel een beetje 't onderste uit de kan, hè? Antw. aan mevr. P. B. R. te O. U moogt ien godspenning afhoudeu. Aan een abonné. Voor het werkloozen- fonds der Bloemistwerklieden moet u zich wen den tot den heer A. J. Loerakker, Bilitonstraat 32, Schoten. In antwoord op de vraag om een middel tegen inktvlekken in een licht tafelkleed, geeft een abonné ons een middel, dat hem bij onder vinding probaat bleek. We geven het, zooals de vriendelijke lezer het mededeelt: Het kleed of liever de vlek gedurende een nacht in melk te plaatsen en dan in die melk uitwasschen; is goed vopr elke stof en probaat. V r. Heeft een noodhulp tweede meisje recht op verval? Antw. In den regel niet: men zou dat te vo ren meoten overeenkomen. BURGERLIJKE STAND .jCBOTEN. Ondertrouwd: G. Bakx en P. J. Berendsen. J. Landman en E. A. H. Bouman. Geboren: z. van A. M. Geldorp—Heuver- kamp. d. van E. D. SeverijnseAppel boom. d. van J. O. Jansenvan Monfc- toort z. van M. A. Voor velt—Witsiers. d. van A. Bosma—Kingma. Overleden: L. de Ha an,."2 dagen. J. A Hoogeweg. 3 jaar. HEEMSTEDE. Ondertrouwd: O. J. N. A. Booms en A. W. M. van Houten. J. P. Tie- lens en D. Stoffers. GetrouwdP. M. van Veen en J. O. .Thoolen. H. van Dijk en P. M. Olff. Geboren: d. van H. van Gulik—ter Stark. d. van J. Prins—Siegerist. d. van A. JF. LindemanTraksel. Overleden: Z. Jansen, wed. G. Volkers, 67 jaar. C. G. Pr ei j de, 62 jaar, - A. IJ. Geer- lings, echtg. van L. v. d. Wilk, 79 jaar. K. Q. van der Straten, 19 jaar. BLOEMENDAAL. Ondertrouwd: D. van Zanten en E. Gepkens. OverledenA. P. L. M. Krugers, 24 jaar. M. O. Alders, 84 jaar. -'O. G. Jüagen, 26 jaar. STILLE OMGANG. Gisterenavond hield het Genootschap van den Stillen Omgang de jaarvergadering in 't gebouw St. Bavo. Do heer D. Janse, de voorzitter, hield een mooie openingstoespraak, waarin hij wees op de rampen, die de wereld, en pas nog ons Nederland, teisteren. In dit alles voelt men de straffende hand van God; duidelijk voelt men ook, dat boete noodig is. Die boete ver vullen wij op schoone wijze in onze bedevaart, de nachtelijke processie naar Amsterdam, den stillen omgang ter eere van Jesus' Heilig Sacrament van Liefde. Krachtig spoort de voorzitten, in treffende woorden, aan, om vurig te bidden, dat God zich over de wereld ontferme; dat Hij ons Zijn liefde in overvloedige mate schenke en alle rampen afwende. Het bestuur vraagt daarom, als intentie, vooral te vragen barm hartigheid van God on afwering van Zijne straffende hand. Besloten is, dat na elk ge bod on elk gezang zal toegevoegd worden de smeekbede: Paree Domine, paree populo. Nadat do secretaris'de notulen heeft gele zen, die goedgekeurd worden, wordt het jaar verslag uitgebracht door den heer H. Thuis. Het aantal leden ging met 161 vooruit en bedraagt thans 658, met 21 adspiranten. De stille omgang was zooals de secretaris getuigt, een der beet geslaagde; met ver schillends geïntroduceerde militairen e.a. mede, bedroeg het aantal deelnemers toen T141 Op tweeden Paaschdag werd de jaarlijk- «cbe H. Mis gehouden, voor het Genootschap in de parochiekerk van 8t. Jan. Vyf-en-twln- tig leden naderden onder die Hoogmis ter H. Tafel. Luid applaus loonde den secretaris voor g(jn volledig en mooi verslag, welke uiting vah dank door den voorzitter bekrachtigd srerd in eenigo vriendelijke woorden. De rekening en verantwoording van den Gnningmeester concludeerde tot een klein tig saldo; de administratie werd in de bes to orde bevonden, en de heer de Bruyn, JU# des Genootschap» echatbewaarder is, werd gedechargeerd onder dank' voor zijn correct beheer. Medegedeeld werd, dat de bedevriart. it jaar zal plaats hebben in den nacht van 18 op 19 Maart Op den tweeden Paaschdag zal weer een plechtige gezongen Mis plaats heb ben in de kerk van de Amsterdamstraat, die dit jaar om half 9 zal worden gehouden. In de Maartvergaderiug zal de regeling dér bedevaart nader worden vatgesteld. Na een geanimeerde rondvraag, waarin de leden zeer spraakzaam waren, werd de ver gadering gesloten. EEN VREEMDE VAANDRIG! Gisteren stond voor den krijgsraad té 's-Gravenhage terecht een milicien-tamboer der infanterie, afkomstig' u:t Ha"riem en in het burgerleven wonende te 'Kleef. Hem was ten laste gelegd, dat hij den 7en October 1914 niet is teruggekeerd van een hem verleend verlof van twee dagen, voortdurend bij z>jn korps heeft gemankeerd, tot hij zich den 28 October 1915 vrijwillig1 bij de grenswacht to Groesbeek heeft aangemeld. Bekl. voerde te zijner verontschuldiging aan, dat hij bij zijne compagnie een zeer on aangenaam leven had, doordat men hem zijn pro-Duitsche ideeën kwa'ijk nam on men hem steeds door anti-Duitsche uitlatingen ergerde. Als voorbeeld haalde bekl. o. m. aan het volgende geval, dat wel eens nader onder zocht mocht worclpn. Een vaandrig' mo~st met een klasje miliciens, waaronder bekl. theorie houden. In plaats hiervtfn. begon de vaandrig te spreken over den oor'og, meer in 't bijzon der over een veldslag bij Luik. Hij gaf daarbij a's zün meening t'e kennen, dat geer waarschijnlijk de Duitschers het zouden verliezen, want. zoo beweerde <lo vaan drig, do Duitsche soldaten zijn geen v-eld- soldalen maar parade-so'daton en hun offiete- ren geen vecht,-officieren maar salon-officie- renl Bovendien, zei hij, do Belgen vechten als leeuwen. Do heele klasse stond daarna op en riep: leve de Belgen! Door dergelijke handelingen werd bekl. ee- irrfteerd en besloot hij na eindiging van zijn verlof niet terug te keeren tot een mogelijke oorlog uitbrak, taJ.s wanneer hij, zich Neder lander voelend,, zich weder bij zijn regiment zou voegen! Thuis kwam hij weder tot kalmte en ging hij werken in de fabriek, Waar Itij gewoonlijk werkte. Onderwijl bedacht hij, dat 't eigenlek dom was, zich aan dergelijke dingen to ergo- ren, hij was toch zoo goed Nederlander als de andere miliciens. Hij besloot daarom veer terug té keeren. De auditeur-militair Mr. Palthe Wesenha- gen van oordeel, dat hier termen aanwezig zijn om een lichte straf op te'leggen, vorder de veroordeeling' tot 3 weken militaire de tentie. GEMEENTEZAKEN. Gemeentefinantiën. B. on W. stellen voor een bedrag van 100 beschikbaar te stellen voor de in September to Amsterdam te houden tentoonstelling congres op het gebied van gemeentefinantiën. Een Bouwvergunning. B. en W. adviaeeren goedgunstig op een ver zoek van heer F. van Riesen te Schoten om hem wederom voor den tijd van twee jaren vergun ning te verleen en tot het hebben en gebruiken van eenen uitgang van een perceel land aan de westzijde van don Spaarndamsclien weg, onge veer 400 M. ten zuiden van de brug over de Jan Gijzenvoart, naar genoemden weg. Personalia. B. en W. bevelen aan voor leeraar in de Rus sische taal aan de H. B. S. met drié jarigen cur sus en daaraan verbonden handelsschool met tweejarigen cursus B. Raptschinsky te Amster dam en J. Vellebéhr te Amsterdam. DE GRONDWERKERSSTAKING. In dea stand der Grondwerkersstaking s weiinig verandering gekomen. Alles ver loopt kalm. Den stakenden is namens de patroons eene opzegging' gedaan. Vanoch tend waren een paar der onder-aannemers van het grondwerk op het terrein van den den nieuwen Schouwburg bezig met het kruien van zand, om de wanden der kuilen tegen instorten te beveiligen. EEN SCHOORSTEENBRANDJE. Giste-renmiddag rukte de brandweer twee keer uit. Eerst voor een schoorsteenbrand je in het perceel Kinderhuissingelstraat 621 ontstaan door aaulading van roet, waarbij de hulp van de brandweer niet bleek noo dig te zijn, maar een paar schoorsteenvegers goede diensten verrichten. En daarna voor een loos alarm in de .Warmoesstraat. EEN DRINGEND VERZOEK. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noord-Holland noodigt de ingezetenen der door watersnood geteisterde gemeenten der provincie, die tijdelijk elders zijn ge huisvest, dringend uit, ten spoedigste hun adres op t® geven aan de burgemeesters hunner woonplaats, aan wien van elke adresverandering ook mededeeling is te doen. DE HAARLEMSCHE IJZERGIETERIJ. De St.ct. behelst de gewijzigde statuten der N. V. „Haarlemsche Ijzergieterij." BLOEMBOLLENCULTUUR. De afdeeling Haarlem der Algemeene ver- eeniging voor Bloembollencultuur houdt een vergadering op Donderdagavond In de bo venzaal van café Neuf. De agenda vermeldt o.a. Mededeelingen.cingekomen en uitgegane stukken. Bespreking van eventueele voor stellen voor de a.s. algemeene vergadering. Benoemen van twee leden tot het nazien der rekening en verantwoording van den Penningmeester over 1915. Vragenbus. Rondvraag. Verloting. EENE BEGRAFENIS. Hedenmorgen had de begrafenis plaats op het R.K. kerkhof aan dén Schoterweg van het stoffelijk overschot van den heer L. Zwakman, brievenbesteller. Door de mu- zielc-vereeuijing de rosthurmonie, directeur de heer Van 't Hof, waarvan dé overle dene lid was geweest, werd hem de laatste eer bewezeu van het sterfhuis af tot aan het kerkhof werden trcurmarschen gespeeld. Op het kei'khof mocht geen muziek gemaakt worden. EEN WATERSNOOD-CONCERT. De Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriend schap" heeft besloten, een concert te geven ten bate van de door den Watersnood getroffenen. GRATIS BROOD EN KOFFIE. Deelnemers op heden: 594 kinderen en 17 vo! wassen en. Ingekomen giften: bij H. London Kampersingel 50: mevr. P. L. E. Heemstede 2.50; bij A. v. d. Vaart,i Jansstraat 73: va' K. f 3.— bij W. Guskens, Parkiaan 85: kaart pot 0.85. Aan deze inededeelingcn voegt de commissi; toe; De commissie ziet zich tot haar spijt genood zaakt haar werk voorioopig te slakeri. Doorda in de laatste dagen bijna geen giften inkomen kunnen wij den armen geen brood en koffie meer verstrekken. Mochten binnen enkele dagen nof zooveel giften door 0113 worden ontvangen, da we het weer eenigen tijd kunnen volhouden, dan zuilen we volgaarne ons werk weer aanvangen. TEN BATE VAN HET LIG HALFONDS Op Zaterdag den 29en Januari wordt doo; een 300-tal gymnastiek- en sehertnleeHingen onder leiding van den heer A. J. Meijerlnk een openbare oeféningsavond ren bate van het Lighaifonds_ gegeven. Het programma,, dat er aardig uitziet, vermeldt o. a. ook oen groot intermezzo „Wintersport." WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. In druk is verschenen het jaarverslag der vereeniging .Weldadigheid naar Vermogen" over 19141915, waaruit wij indertijd reeds uitvoerige mededelingen deden. AI,GEM. NED. CHR. AMBTENAARSBOND Er worden hier ter stede pogingen aange wend om te komen tot oprichting eener af deeling van den Al gem. Ned. Christelijken Ambtenaarsbond. TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De afd. Haarlem en omstreken der Neder- landsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde houdt eene vergadering op Dinsdag 25 Januari, 's avonds ten half acht ure, in <ie tuinzaal van Café Brinkmaxm, Groofe Markt. De agenda luidt: I. Ingekomen en uitgegane stukken. 2. Uitreiking der prijzen, behaald op de onderlinge tentoonstellingen in 1915 en die voor het best aangelegde boordbed. 3. Onderlin ge tentoonstelling. 4. Lezing van den heer E. H. J. Cuneus. Onderwerp: „Verlaten en ver vroegen van snijbloemen". 5. Vragenbus KINDERVOEDING. De Vereeniging „Kindervoeding" deelde Maandag aan 526, Dinsdag aan 507, Donder dag aan 505 en Vrijdag aan 500 kinderen een warm maal uit. AANBESTEDING. Aan de firma Schiphorst én Philips, alhier, is opgedragen het bouwen van een school voor Lager Onderwijs en M. U, L. O. aan den Admiraal de Ruiterweg te Sloterdijk voor da som van f 31.000. VOETBAL. VITESSE—H. F. O. H. F. O. speelt morgen een vrienischappe- lijken wedstrijd tegen Vitesse, te Arnhem. VERLOF DRANKWET. Ingekomen is een verzoekschrift van de firma Rookmaker, Okhuizen Co., om verlof tot het verkoopen van aicoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop ia het perceel aan den Kruisweg no. 15. HINDERWET. Door B. en W. is aan J. van Hooff vergun ning verleend om ter vervanging van de te sloe pen kleerenwasscherij met drogerij eu strijkerij, in het perceel aan de Brouwersvaart, nos. 28 30, op een gedeelte van dat terrein in een nieuw te stichten gebouw, no. 28, op te richten eene nieuwe kleerenwasscherij en drogerij met strij kerij, waarbij als beweegkracht zat worden aan gewend eene stoommachine van 10 P.K. met stoomketel van 1334 kub. d.M. inhoud en 8 atmosferen overdruk, tot het aandrijven van werktuigen. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID. In de Rotonde van he Museum van Kunst nijverheid is de verzameling houtsneden met eenige stukken uitgebreid. O. a. met een duidelijk overzicht ten behoeve van het drukken van eene groote plakkaat en tevens met een drukplaat en afdrukken van den titel van een Thibetaansch boek. Ook Japansche houtblokken, waarmede de laten worden gedrukt, zullen Zondag a .s. voor et laatst ter bezichtiging zijn gesteld. De vol gende week zal eene tentoonstelling der repro- ductiën van de werken van Quinten matrijs ge houden worden. Morgen is de toegang kosteloos. BADEN. In het douchebadhuis aan het Leidscheplein zijn in de afgeloopen week genomen 1543, in dat aan den Koudenhom 1320 en in dat aan den Schotersingel 836 baden. PROGRAMMA van de matinée der concert-vereeniging Haar lem's Muziekkorps, op Zondag 23 Januari, des namiddags half drie, door het strijkorkest der concert-vereeniging, directeur de heer Ch. P. W. Kriens, met medewerking van den heer Cornelis Andriessen, pianist-componist, Hilversum. I. Festmarsch, Joachim Raff- 2. Ouverture „Prometheus", L. van Beethoven. 3. Lyrische Stiicke, E. Grieg, a. Abend im Hochgebirge, b. An der Wiege. 4. Thema con variazione „Quasi una Fantasia", voor piano met orkest, Corn. Andriessen. 5. Fantasie op een Boerendans, Corn. Andriessen. (Onder leiding van den com ponist). 6. Entre-Act aus „König Manfred", C. Reinecke. 7. Ballet de l'opéra „Faust", Ch. Gou nod. a. Allegretto mouvement de valse; b. Ada gio; e. Allegretto; d. Moderato; e. Moderato con moto; f. Allegretto; g. Allegro vivace. BURGERLIJKE STANI). Ondertrouwd: 21 Jan.: C- H. Gouda Quint en A. G. Daniëls. Geboren 20 Jan.: d. van M. C. Blonk-Taver- ne d. van M. B. M. v. d. Boogaard-v. Soeu d. van H. E. v d. Lek-Romijn 21 Jan.: d. van A. Breet-Ravenstijn 22 Jan.: z. van A. v. d. Born-dé lager. Overleden: 20 jan J. H. Sevenhuijsen 77 jr., Kleverparkweg -- 21 Jan A. M., 3 m. z. van W. v. Dam, ,Saenx'edamstraat J. J. 2 jr. z. v. J. L. Velde, Raamvest. D, v. d. Made, 12 j., Groot Heiligland. 22 W. Pischier, 82 jaar, Rozemarijnsteeg. OVEUVEEN. Personalia. Tot regenten der Sint Lambör- tusstichting to Overvecn zijn gekozen dc heeren P. A. Roozen en F. Bldering. Do toestand in Burgerdam. Men meklfc óns nog uit Burgerdam: Hot herstellingswerk aan dén dijkbreuk 'dj Burgerdam vlotte den eersten dag niet' xg. Er werd aan de zeezijde zamï aanga- oord in ijzeren bakken, die door d'e hooge olve'n telkens op de steenen glooing wer- .én geworpen. Het kostte groote moeite ze .veer vtot te 'kiMjgen. Tal van zakken -zand verden. in den afgrond geworpen, zond-er lat men nog eenig resultaat zag. Te Schellingwoude zijn 60 gewapende en 10 ongewapende manschappen, benevens 10 neerderen ingekwartierd om nacht en dag len dijk te bewaken, 's Nachts kruisen mo- ;orbooten over het water. In den doorbraak bij Uitdarn, waar de see nu afwisselend in- en uitstroomt, is :en kuil gevormd van 16 M. diepte. Zulk een diepe kom bestaat sedert den Iporhraak van 1825 nog steeds bij Durger- lain, evenals toen geschied is, zal men thans die kom niet dempen,.maar er aan de zee zijde een dijk omheen leggen. Nader wordt oog uit Burgerdam geseind: De hooge golven op de binnenzee, opge zweept door den hevigen wind, zetten in den afgeloopen nacht de vernieling voort van de verlaten huizert. Op de begraafplaats to Ilolysloot had een groote verwoesting plaats en werden de lijkkisten uit de, graven gespoeld. Eenige houten huisjes werd-en stukgesla gen. Het water was gisteravond gestegen en tot gemiddeld 110 centimeters bovexx den normalen stand. Gisteren werd te Uitdam den bewoners door jnilitairen aangezegd hunne woningen te - verlaten. Daaraan wenschten deze echter geexx gevolg te ge ven. Alleen het vee stuurden zij weg omdat zij er geen voer voor hadden. Verbeterde toestand te Exlam Men seint ons uit Edam: Hedenmorgen zijn hier genietroepen aan gekomen die medewerken tot versterk1 ng van den Purmerdijk. In den afgeloopen nacht zoo wel als hedenmorgen is er veel water naar da Zuiderzee weggeloopen, zoodat de toe stand over het algemeen thans vrij goe<l kan worden beschouwd. Dagelijks worden levens middelen en drinkwater aangevoerd en heeft de verdeeling in alle órde p'aats. Misdadige helpers. Men meldt ons uit. Monnikendam: Een veehouder bij Zuiderwoude, d.ie bezig was zijn koeien uit den stal te halen, werd hulp aangeboden door twee mannen; zij brachten enkele koeien per schuit naar Broek in Waterland en eischten daarvoor ,f 60. Toen ze terugkwamen, werden nog twee stuks op de schuit gezet, en nu eisch ten ze opnieuw f 100 anders moesten de koeien er af. De boer zag geen anderen uit weg dan het verlangde te geven. VERDRONKEN, Men seint ons: De gehuwde matrozen Bonr nemann en Viskil van Middelharnis, zijn bij eexx stortzee over boord geslagen en verdron ken. Voor den Inhoud dezer rubriek stelt de Re dactie zich niet aansprakelijk. Haarlem, 22 Jan. 1916. Aan de Redactie van de N. Haart. Courant. Verzoeke beleefd opname van onderstaande regelen. Bij voorbaat onzen dank. Hoogachtend, Namens 't Comité, JOH. M SCHMIDT. EEN SMEEKBEDE VAN DE BEWONERS VAN MARKEN. Het houden van een collecte door de Haar lemsche Handelsvereniging is door B. en W. niet toegestaan kunnen worden, omdat de Re geering den wensch te kennen gegeven heeft dat dit vooralsnog niet behoeft te gebeuren. Allicht zouden we daar uit op kunnen maken dat de toestand in de geteisterde streken niet zoo slim is als de persbericliten weergeven, of wel dat het toevloeien van gelden en levensmid delen zoo groot is, dat vooralsnog geen verdere steun meer noodig is. Dat beide opvattingen he iaas verkeerd zijn. moge blijken uit navolgend telegram, door mij Vrijdagavond ontvangen, en waaruit wel blijkt dat het op het eiland Marken, ondanks de gunstige berichten, verre van roos kleurig is. Het bedoelde telegram van Marken luidde als volgt: er is en blijft groote behoefte aan alles, voral vet, kleeren, erwten, boonen, gebruikte meubelen; andere berichten in de bladen zijn onjuist; zeer. veel geld zal er noodig zijn om den nood te lenigen; giften in eiken vorm worden dankbaar aanvaard. Brug, Secretaris Water snood-Comité, Marken." Veel behoef ik er niet aan toe te voegen; uit eiken zin spreekt dat de behoefte aan alles groot is. Om nu de ongelukkigen zooveel mogelijk te helpen, heeft zich een „Marken-Comité" gevormd, bestaande uit de heeren: M. van Breemen, C. N. Hm en Joh. M. Schmidt, met het doel gel den, de gevraagde levensmiddelen en huisraad bijeen te zamelen. Wij roepen daarom allen die dit lezen op, hunne zoozeer gewenschte gaven te willen zen den aan ondergeteekende. Ik zou echter wel willen verzoeken om, wan neer men grootere hoeveelheden erwten, boonen of wel huisraad beschikbaar wil stellen, dit niet direct aan mijn adres te zenden, doch mij daar van alleen bericht te zenden. Het beschikbaar gestelde zal dan door een gevolmachtigde ua- mens mij worden afgehaald. Namens 't Comité voornoemd, JOH. M. SCHMIDT, Ged. Oude Gracht 47. Telefoon 1057. HET STEUN-COMITó EN DE grondwerkers, ia derhalve geëindigd op 10 Januari jongatledani NOORD-AMERIKAANSCHE HYPOTHEEK-' BANK. Wij vestigen de aandacht op de adver tentie in ona nummer van heden, van d« Noord-Amerikaansche Hypotheekbank dial thans, nu de rentevoet zoo zeer gestegen is, zal overgaan tot publieke emissie van f 1.000.000, 6 pCt. pandbrieven tegen deu zeer aantrekkelijken koers van 100 pCt. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar ■waarnemingen verricht in den morgen van 22 Januari. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand: Zuid-Duitschland nabij 775. Laagste barometerstand: Bodo 728.4. Verwachting tot Zondagavond: matige tot krachtige, tijdelijk stormachtige zuidelijke tol westelijke wind; betrokken of zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring; waarschijnlijk regen buien. Zelfde temperatuur- M. do R. Naar aanleiding van do op 20 Januari uit gebroken staking van grondwerkers stel ik als tijdelijk voorzitter van het Steun-Comité ex- prijs op, het volgende ter kennis van het publiek te brengen'. Tussclien de vereenigde patroons in de bouw vakken eeperzUds, en de vereeniging van grond werkers anderzijds, bestond eene overeenkomst, waarbij loon en arbeidsvoorwaarden der grond werkers werden geregeldonder meer waa daar- by een minimum-uurloon van 26 centen vast gesteld. Deze overeenkomst is aangegaan voor twee jaren, aangevangen op 20 Januari 1014 en Vóór den afloop der overeenkomst zijn tua- sohen de betrokken vereenigingen onderhande lingen gevoerd, welke echter niet tot een bovrfc- digend resultaat hebben geleid. De grondwer kera verlangden onder meer verhooging van het minimum-uurloon tot 32 cent, terwijl da pa troons meenden niet hooger te kunnen gaan dan tot 28 cent. De grondwerkers hebben nu op 20 Januari overal in en om Haarlem het werk neergelegd. Het Steun-Conxité slaat uit den aard der zee' geheel buiten dezen strijd. Alleen zyu naar aan leiding van dien strijd ragen gerezen, welke in eene op gisteren (Vrijdag) gehouden- vergade ring van de Sub-Commissie voor liet verleenen x an fiijautieelen steun zijn behandeld en tot eene beslissing gebracht. Dat de stakers niet voor eenigen steun vanwege het Comité in aanmerking kunnen komen spreekt vanzelf. Buiten de stakende grondwerkers staan echter andere grondwerkers, voor wie op het oogen- blik' geen werk was te vinden en die daarom van het Comité steun ontvingen. Bovendien zijn er andere ondersteunden bloemisten en dergelijke voor een deel van welke grondwerk een pas sende arbeid kan worden geacht. Het Steun-Comté heeft zioh nu de vraag ge steld, of met ondersteuning van deze n i e t- s takende grondwerkers eii daarmede ge lijk te stellen personen, tijden® de staking al ol niet moet worden voortgegaan. Besloten is: met ingang van heden van iederen steun uit te sin!- ten alle grondwerkers en daaimede gelijk to stellen personen, onverschillig cf zij nl -Jan niet Ran de staking deel hebben, en onvorscbBÜSf ook, of zij al dan niet t>ehooren tot de grondwor- kersvereen'.ging, die de staking heeft geprocla meerd. Het Steun-Comité vs tot dit besluit gekomen op grond van do volgende overwegingen. Bij den aanvang van de crisis heersobte d« vrees, dat onder den invloed der werkloosheid d» loonen zouden dalen. Het Comité heeft zich onder meer tot taak gesteld, daling ran dó lpo- nen zoovee! ogelijk te voorkomen. Het heeft daartoe onder meer als regel aangenomen, da# werklieden, dia mochten weigeren arbeid beno den bet geldende loon te verrichten, op Steun van het Comité zouden kunnen rekenen. He# heeft bovendien de werkgevers in Haarlem ern. stig op het hart gebonden, om den geldenden loonstandaard door da crisisomstandigheden heen te handhaven. Met voldoening mag worden geconstateerd, dat dan ook in Haarlem de loonen tot dxxsver op peil zijn gebleven. Thans echter doet zich het zonderlinge geval voor, dat in het grondwerkersvak eene stakings actie gevoerd wordt tot loonsverhooging en zulks op een oogenblik, waarop in dat vak niet onbelangrijke werkeloosheid heer.acht, en Wegens die werkeloosheid door het Steun- Comité aan grondwerkers en beoefenaars van aanverwante vakken niet onaanzienlijke finan- tieele steun wordt verstrekt. Men vraagt zioh af, hoe dat mogelijk la, ea hoe dat valt ta rymen met de nog kort geleden bestaande vrees, dat de loonen eouden dalen. T>it, ëen en ander hebben echter de leiders dép staking tegenover tichzelven en hunne vakg®. noot-en te verantwoorden. Intusschen vloeit onmiddellijk uit deze sta king voortdat het Steun-Comité geen taak meer heeft te vervullen voor grondwerkera en daarmede g»- ljjk te stellen personen. Als deze lieden-zelven vah oordeel blijken, dat do omstan digheden gunstig genoeg zyn, om loonsverhoo- ging te kunnen afdwingen, kan het Steun- Comité bezwaarlijk tegelijk daarmede In het zelfde vak steun verleenen, omdat in dat vak door de crisis geen voldoend® werk zou zyn t® vinden. Het eene sluit het andere geheel uit. Het feit derhalve, dat eene actie tot loonsv er- hooging werd ingeleid oa op dé spits gedreven, maakt noodwendjg een einde aan iedere be- moeiienis van het Steun-Comité ten bate vatf grondwerkers en alle andere personen, voos wie grondwerk passende bezigheid ia. Heden, is dan ook aan een aantal ondersteun-' den, die of grondwerkers zijn, of van wie rede- ïykerwijze kan worden verlangd, dat zij grond* werk zullen verrichten, aangezegd: 1. dat in Haarlem grondwerk te verrichten valt tegen 28 centen als minimum-loon, d.i. twéé, centen meer, dan tot dxxsver als minimum be* taald werd; en 2. dat zy van da lijst der ondersteunden zijn* afgevoerd. Het Steun-Comité heeft hot wansohely'k ga, acht zijn ten deza genomen besluit ta publi* ceeren niet alleen, maar ook ta motiveerea.' Het stelt er prijs op, dat het vertrouwen dep, burgerij in zijne werkzaamheid ong-esohoktjj blijve. J. H. THIEL. Haarlem, 22 Januari 1916. (Dit stuk stemt tot onze voldoening geheel overeen met wat wij gisteren in he> „Alledagje" schreven. RED.) -rf*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 8