Landbouw en Visscheril STATEN-6ENERAAL. SOCIALE^BERICHTEN UIT BEVERWIJK SCHA6EN EN OMSTREKEN HOLLAND'S NOORDEN i UIT DE ZAANSTREEK UIT DE PROVINCIE DE WATERSNOOD. beleend. Evenmin weet men iete van bet lot der opvarenden. NEDERLANDSCHE TREILERS VOOR T HAMBURGSCHE SCHEIDSGERECHT. Wolff seint uit Hamburg: Het Hamlnn-gsehe prüsgevecbt lieeft Zater- dag jl. de zaken behandeld van de Neder- lamteelie treiters Balder. Anna Josraa, Zaan- .stroom en Oceaan UI, die waven opgebracht onder verdenking dat zij diensten hadden bewezen in strijd met de onzijdigheid en we gens bet voer en van onduidelijk© scheeps papieren. De schepen zijn na het onderzoek vrijgelaten. Dc cisehen tot schadeloosstelling ingediend door de eigenaren, zijn afgewezen. Aan de reederij van den opgehraehten Ne- derlaudschen treiler Pieter Jan is voor de vangst 3000 mark toegewezen. De gebiechte vergoeding van koeten, berekend uit verlies urm vangst, telegramkostcn enz., is niet toe gestaan. De algemeene toestand. Zaterdag en gisteren is bet water overal, in Zaandam,. Purmercnd, Landsmeer en Buik sloot onrustbarend gestegen. Te Zaandam was bet water gisterenavond 30 e.M. hoogor dan gedurende de gpheele periode van de overstrooming en ook te Purmerend is het nog geen enkelen keer zoo hoog geweest. Ge volg was, dat weder een gedeelte van Pur merend overstroomde. Voor den Purroercnderdijk bestaat echter geen obgenblikkelijk gevaar. De booge water stand was een gevolg van den springvloed van eukeledagen geleden, die thans het zeewater hoog had opgevoerd. Onmiddellijk werden He noodige maatregelen ge no mee. an overal kistdammen gelegd. Purmerend. Zondagmorgen steeg plotseling het water 7.M Jioog, dat over alle kaden water over <®n dijk van den Overweerschen polder stroomde. Nu liepen ook de Koestraat, Paardenmarkt, Nieuwstraat, Kanaals^hans en de Gouw ever en was o. a. het „Heerenlogement" slechts plassend door het water te bereiken. In aller ijl begon men met het aanleggen van kist dammen. De toestand werd onrustbarend. Zaterdagmiddag werd.nog gemeld: De Pur- mersteenweg is bijna niet; meer te houden. _Men werkt hard, doch men vreest. En van Zondagavond: Pereeelen aan de Nieuwe Gracht loopen gevaar onder te loopen. In de Nieuwstraat worden huizen ontruimd. De Overweersche polder loopt gevaar. De dijk wordt versterkt op plaatsen, waar het water er over loopt. In een spoedeischende Raadsvergadering, 'Zondagmiddag te 8 uur gehouden, is beslo ten tot het maken van een kistdam van den Epoordijk naar de sluizen en van de sluizen naar den Wijde-Wormerdijk. Het creJiet, hiervoor aangevraagd ,en toegestaan, be draagt f 35.000, waarvoor de melkfabriek „Bollandia" f 10.000 heeft, gegeven. De fcróbte 8 luis In het Noord-Hollandseh Kanaal wordt met steenen dichtgegooid. Men begon onmiddellijk. Door de thans genomen maatregelen zal Purmerend geheel omringd worden door kist dammen of waterkeoringen, een polder dus vormen, (Wélke met behulp der machines van jjHollandia," waarvoor bereids 'toezeg ging is gedaan, leeggemalen zal worden. DÓ werkzaamheden tot het maken der nood- water keeringi worden dag en nacht voortge zet. Getracht aal worden de gekeele water- keering in omstreeks vijf weken J,en uitvoer te brengen, terwijl men met den "dam langs het Noord-Hollandseh Kanaal, "zich uitstrek kende van de sluizen tot den spoordijk, Maan dagavond hoopt gereed te zijn. Langs den Purmersteenweg en de Necker- etraat worden eveneens allo krachten inge spannen; de dam, langs den Purmersteen weg opgeworpen, bereikt reeds oen lengte van ongeveer 700 meter. De demping der sluizen zal in zooverre geschieden, dat afe in dijden van nood in één uur ijjds geheel dichtgegooid kunnen worden. Te Zaandam. Onze correspondent meldt van gisteren: Het was vandaag een dag vol beroeriDg. Augstwekkend hoog is het water gestegen, Niet minder dan 17 o.M. zoodat thans het water 29 c.M. hooger staat dan de hoogste stand in deze dagen. Alle paden In do Oost zijde niet een uitgezonderd staan thans geheel blank en worden met roeischuiten bevaren. Een groot aantal families moesten wederom hun huizen verlaten en veelal in do particuliere en openbare gebouwen wor den ondergebracht. De tot nu toe beschikbare gebouwen gera ken. geheel en al vol. Wij bezochten o. a. het gebouw van den R. K. Volksbond waar een 30 gezinnen de meeste afkomstig uit de woningen van de R. K. Bouw ver eonigiug „Leo Xni" hun onderkomen hebben. Door de enorme stijging van het water kwam het in de Oostzijde tot de kistdammen en liep daar op enkele plaatsen door, omdat er geen voldoende zand aanwezig was. Aan gezien hier spoedig in voorzien werd, moest al het te requireeren werkvolk aan het vul len van do kistdammen. Door de stroom van 'nieuwsgierigen enz. werd de arbeid zeen- bemoeilijkt, zoodat om 10 uur besloten werd de geheele Oostzijde af te zetten. Niemand mocht er door, die niet woonachtig was in de Oostzijde en niet voorzien was van een pasje afgegeven op het gemeentehuis. Het gevolg was een run op het gemeentehuis, alwaar» men met het geheele personeel den geheelen dag doende is geweest met het afgeven van bewijzen. Het gevolg van dit stelsel was natuurlijk ook dat de parochianen uit de Westzijde po van den Zuiddijk om half 11 uur niet ter kerke konden gaan. Nood breekt wetten! Om 7 uur des avonds was men zoover met het werk gevorderd dat de afzetting kon worden opgeheven. Het .plechtig Lof waarin de Op- rsht plaats had van de nieuwe leden der Familie kon alzoo ongestoord doorgaan. Ter bewaking van de aangebrachte kist- flamming door de geheele gemeente zijn 200 militairen aangewezen, die bij nood ook hun hulp voor versterking zullen verleenen. fie straatcollecte van het watersnoodcomité bracht pl.m. f 827 op. Het was enorm druk in Zaandam. Duizenden en duizenden vreem delingen, die veelal met de booten 'uit Am sterdam kwamen, om de gevolgen der over- ttrooming te zien. De booten waren angst- iralliir roL Het doet ons leed te moeten con-.latoere'n dat niettegenstaande alle ellende, de kroegen stikvol zijn en 8e menschen ringende en joelende langs de straten trekken alsof er niets gebeurt. Wat klinkt die muziek uit decafé's tfe opgejaagde Vluchtende menschen toch snerpend tegen. Zou de burgemeester een volgende Zondag geen gebod kunnen uitvaardigen lot sluiting der café'B, or minstens verbieden- het maken van muziek. Daar is liet nu toch geen tijd voor! Beveiliging van polder». In de in hotél de Nachtegaal te Alk maar gehouden spoedvergadering van 23 polderbesturen van polders, gelegen ten Westen van den spoordijk van Castrlcum tot het Hargergat, werd besloten om deze polders van Castricum af tot aan het Noord- IToIlandsche kanaal te Alkmaar en vandaar tot aan het Hargergat bij De Zijpo voor een hoogeren waterstand boven A. P. te beveiligen. Eenstemmig werd door allen voor de gelden geteekend. Er werd een uitvoe rend comité gekozen met burgemeester van Reener uit Bergen als voorzitter. Deelneming van Z. H. den Paus. Naar de „Agenzia Stefani" uit Rome seint heeft Z. H. de Paus aan H. M. de Koningin zijn betuigingen van' deelneming doen uit spreken met de ramp, die Nederland door de overstroomingen heeft getroffen. Biritenkuidscho deelneming. De Duitsehe keizer heeft op 20 dezer uit Weiszkirciien telegrafisch aan II. M. de Ko ningin uiting gegeven aan zijn hartelijke deelneming in den rampspoed, dien de wa tersnood over een deel van ons land heeft' gebracht. H. M. de Koningin heeft voor dit bewijs van belangstelling Haar hartelijken dank telegrafisch betuigd. In aansluiting aan vorige berichten meldt men ons, dat de Belgische regeering door haar gezant in Den Haag aan den minister van buitenlandsclie zaken haar volle deel neming heeft doen betuigen met de gevolgen van den watersnood, waarvan zij met ont roering cn diepe smart de berichten'heeft ontvangen. Ook de Zweedsche gezant in Den Haag heeft op do meest hartelijke wijze de ver* -verzekering van het medegevoel van zijn regeering aan den minister gegeven. Hulpverieening. Uit de Zaanstreek kwam het verzoek aan het hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis om een noodziekenhuis in te richten. En wel te Zaandam. De secretaris van het hoofdcomité jhr. M. Mazel, bracht er Zater dag per auto ,van Den Haag «uit, het noo- tjigó materiaal heen, wat dankbaar werd aanvaard. H. M. de Koningin; De Koningin, de Koningin-Moeder, de Prins woonden met groot gevolg de gods dienstoefening bij in de groote kerk te Den Haag onder gehoor van De. W. L. Weiter, die tot tekst gekozen had: Markus 4 vers 8513. Deze godsdienstoefening waar, even- ate eldere de watersnood in den gebede werd herdacht, werd ook bijgewoond dooi' den Commissaris der Koningin in Z.-Holland, Ba ron Sweerts de Landas Wyborgh en door den Commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht, Graaf van Lijnden van San- denberg. Verspreide berichten. Zaterdagmorgen heeft minister Lely, ver. gezeld van den hoofdingenieur Wortman en eenige andere ingenieurs, een inspectietocht door het overstroomd» gebied gehouden, met het doel het door Gedeputeerde Staten vast gestelde plan voor de noodwaterkemng van den dam te Zaandam lange den Sehin- keldük, dgn (spoordijk Zaandam—Purmerend en verder naar Edam in oogenscliouw te nemen. De Roode-Kruis-riekeninrichtingen in Pur merend en Volendam zijn thans in voRe werking. In laatstgenoemde in ri oh ting wor den door eenige zustere van de Rootte Kruis- kliniek aan de Jan van Nassaustraat te Den Haag o.a. twee typhuslijders verpleegd. Onee Koningin is peet geworden over het dochtertje van het echtpaar Piet van Riel op Marken, dat werd geboren na den storm nacht, waarin de moeder haar leven redde op een balk in een woning, die nog slechts rustte op enkele spijltjes. Bij de Algemeen© Vereenigde Commissie tot leniging van rampen door watersnood in Nederland is heden totaal ingekomen de som van 703.841.55K. Strandjutters- Men meldt uit Buiksloot: Veldwachter van Gel deren is er in geslaagd 4 mannen ami te houden, die diefstallen hebben gepleegd in boerderijen in de jBroekermeer. De mannen, die naar het huis van bewaring te Amster dam zijn overgebracht, bleken te heibben ge stolen eenig huisraad, 26 kazen en een hoe veelheid spek, to zamen vopr een waarde van ongeveer 200. Gevaarlijk tooneelspel. Te Olxlam is bij de ♦p voering van het drama „Guido de Vendeeër," een der medespelers, de heer A. D. uit Span broek, zoodanig door'ten dolksteek gcwqhd, dat- zijn toestand hoogst ernstig is. Een Duitse!» mariuevaartuig verongelukt? Aan den dijk hij Bierum (Gron.) is komen aan drijven een cassette, waaraan het slot ont breekt. De inhoud bestaat uit bricveD, prent kaarten, enz., geadresseerd aan een Duitechen marine-vlieger cn geschreven door zijn verloof de. De naam van den vlieger bomt op de adres sen voor, ook do woonplaats en de naam van het meisje kunnen uit een enkelen brief worden opgemaakt. Vergaan? Te Scheveningen zijn berichten ontvangen, die ernstig doen vreezen dat do log ger „Sch. 864" van de Maatschappij Merwede, directeur reeder W. Knoeeter, schipper P. Groen, met man en muis in den laatsten storm zou zijn vergaan. Er moeten goederen, tot het vaartuig behoor en de, te Egmond aan Zee zijn aangespoeld. Omtrent vele vaartuigen, die vóör den storm zijn uitgegaan en welke reeds binnen werden verwacht, verbeert men in onge rustheid. Bedenkelijk. Te Zwartemeer (Dr.) doet rich het eigenaardig geval voor dat op verzoek van een dor inwoners procesverbaal is opge maakt tegen den grensoommandant, wegens b$- achuldiging van het smokkelen van een paard. >0,900 K. G. Friesehe wertelea afgekeurd- Een schip, 23 Deo, in Friesland geladen, met 60,000 K.G. wortelen, arriveerde door 't slechte weer eerst de afgeloopen week te Amsterdam. De wortelen, bestemd als z.g. „regeeringsgroem- ten" te worden gedistribueerd, waren geheel verbroeid, zoodat ze moesten worden afgekeurd. Een leelijke schadepost voor den afzender. De pokkengcvallen te Amsterdam. Er heb ben zien te Amsterdam geen nieuwe gevallen van pokken voorgedaan. Een dor lijders in het Wiihelminagasthuis is nog ernstig, do overige nemen in beterschap toe. GEWISSELDE STUKKEN. 'AFLOSSING VAN LANDWEER- LICHTINGEN. Hei- Tweede Kamerlid prof. 'dr. B. D. Her 5- mans heeft tot den minister van Oorlog de vol gende vraag gericht: Bij bet aflossen van de' landweerlichtingen door jonge landstorm, worden zij, die inder tijd door redenen buiten hun schuld, niet ge lijktijdig met de overige lot hun lichting be- hoor.ende dienstplichtigen voor eerste oefe ning,zijn opgeroepen, niet naar huis gezon den. Daar zij echter gedurende oven langen tijd in werkclijken dienst geweest zijn als de andere dienstplichtigen hunner lichting, schijnt dit niet billijk. Is de minister bereid, die ongelijkheid van behandeling te doen ophouden en hen tege lijk met liun jaareenooten te laten aflossen? EEN NIEUWE VRUCHT. Naar de heer W- Gerlaeb Meijer te Looe- duinen aan het weekblad JDe Tuinbouw" mededeelt, ia door hem een in Nederland nog niet gekweekte zuidvrucht tegen boogen prijs in den handel gebracht, n.l. de „Peermeloen" (Solannm inuricatum). De vrucht rijpt van November tot nieuw jaar; in het voorjaar gepoot, kan de plant hetzelfde jaar vruchten voortbrengen, die van 1 tot 2Ja A 3 ons zwaar zijn en die den smaak hebben van meloen en banaan. Reeds weiden door den rijkstuiribou wpr oef - tuin te Wageningen verschillende botanische tuinen, proeftuinen en vele bekende kweekers planten besteld. DE NED. R. K. MIDDENSTANDSBOND. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utreeht heeft benoemd tot geestelijk adviseur van den Ned. R. K Middenstandsbond op federa- tieven grondslag den weleerw. heer A. W. Overvelde te Goreel. Bloembollencultuur. Vergadering van deze afdeeling op Woensdag 26 Januari in het Hotel „Ter Burg". De punten van behan deling zijn o.m.: Rekening en verantwoor ding van den Penningmeester/ Jaarverslag van den Secretaris. Periodieke verkiezing van den Penningmeester. Verslag afgevaar digden der laatst gehouden Algemeene Ver gadering. Bespreking eventueele voorstellen voor do 182e Alg. -Vergadering. Opgepast Van verschillend© zijden ver nemen wij dat door enkele individuen ge bruik gemaakt wordt, om als slachtoffers van den watersnood, het medelijden van de ingezetenen op te wekken. Als het meest sprekende staaltje van deze minderwaar dige handelingen halen wij aan het geval dat een paar zoo goed als nieuwe schoenen, verkregen van iemand die er zelve niet breed voorzit, later in klinkenden munt werd omgezet. Men geve dus niet aan do deur, als alleen aan diegenen van wie men zeker weet dat ze met inzameling van geiden voor de Wa tersnood-commissie zijn belast. Roomsche volkszang, 't Gaat er van ko men! Het kon ook niet uitblijven of het voorbeeld der „Varende Zangers" moest na volging vinden. Hun optreden voor de eerste maai in Beverwijk was niet een succes, maar een reuzensucces datfinsloeg. Nog her inneren we ons de liedekens uit de Leeu- werk, afwisselend ernstig en leutig, treffend of sprankelend van echte joligheid, maar allen pakkend en meesleepend, genotge vend aan het 'talrijk opgekomen publiek. Waarlijk, op dien avond kon men getuigen dat Roomsch Beverwijk véél, zeer véél ge voelde voor het goede Hoilandsche lied. En niet alleen daarmede symphatiseerde, maar ook wilde meewerken aan de verspreiding daarvan. Menigeen hebben we na dien tijd liedjes hoorea zingen, door de Varende Zan gers naar voren gebracht, waartoe ongetwij feld de verspreiding der zangbundels onder de leden van Kruisverbond en Mariaveree- niging het hare heeft bijgedragen. Verdienen dus de besturen dier vereeni- gingen daarvoor alle hulde, thans is de tijd gekomen om de propaganda voor het Roomsche lied krachtiger en meer algemeen door te voeren. Te véél nog zingen onze jongens en me is-, jes liedjes zonder pit en soms te flauw, om niet erger te noemen, om aan to hooren. Dat moet en kan anders worden, zoo er slechts gevolg wordt gegeven aan de uit- noodiging der commissie, welke zich hier heeft gevormd, om den Propaganda-volks- zangavond bij te wonen. Een prachtige gelegenheid wordt daar geboden om de taak, door de „Varende Zangers" begonnen, een krachtigen stoot in de goede richting tee geven. Het zal een nuttigen en tevens genoeg lijken avond worden. Het propagandakoor van den heer de Jong uit Haarlem, alsmede een spreker van naam, die het doel van den Volkszang zal aantoo* nen, staan ons daar borg voor. Wie wel eens gelezen heeft de verslagen uit verschillende plaatsen, waar de heer de Jong met z'n koor optrad, weet dat overal waar hij optrad een enorm succes te boeken viel en immer een afdeeling van den R.K, Volkszang werd opgericht. Welnu, Roomsch Beverwijk, waarom wü dan geen Volkszangafdeeling in onze plaats? Wij, die ademen de heerlijke, gezonde zee- lucht, wjj die leven te midden «ener. »cboo.« ae natuur, in een nijvere streek. vol actie en levenskracht, kunnen wij dan niet uit volte borst een Hollandsch, goed lied zin gen. Zoo ja, toont het dan door uwe op komst, door uw steun en medewerking en het kan niet anders, of het Roomsche lied zal ten zegen strekken van allen die het zingen en... alleen die het hooren. IWant, dat is absoluut zeker, niets werkt zoo op wekkend en zoo krachtig ais liet goede voorbeeld. Komt. dus In grooten getale en weest ie der propagandist voor den Volkszang In uw eigen omgeving. SOHAGEN. Politie. Gevonden eau wollen handschoen. HOORN. Bloembollencultuur. Tengevolge van het be danken van den heer G. Visser Pzn., als secre taris-Penningmeester der afdeeling der alge meene vereeniging voor Bloembollencultuur, is tot 1ste secretaris-Penningmeester gekozen de heer Rens Kuiper, te Hoogwoud; tot 2de secre taris-Penningmeester de Heer Jac. Kuiper Gz., te Hoogwoud, en tot Commissaris dc heer Jn. Hartog Jbz., ie Hoogwoudergouw. ENKHUIZEN. Werf vooruit. De St. Crt. behelst de Statuten der N.V. Werf Vooruit. Het doel van de vennootschap bestaat in den scheepsbouw en den handel in schepen en an dere vaartuigen en scheepsbenoodigheden. Het kapitaal der vennootschap bedraagt hon derd duizend gulden; het kan krachtens besluit eener algemeene vergadering van aandeelhou ders worden gewijzigd, met inachtneming van alt. 26. Het kapitaal is verdeeld in honderd aandee- len, elk groot duizend, welke, tegen volstorting worden uitgegeven. In het kapitaal wordt deelgenomen dooi de heeren w. H. Frese, voor 5000; J. Jonkman, voor f 5000; C. Stapel, Gz. voor f 40.000; P. Stapel, voor f 5000;, en M. A. Emmerling, voor f 5000 te zamen alzoo voor zestig duizend gulden. Voor de erste maal treden op als directeur de heer C. Stapel Gz., en als commissarissen de heeren: H W. Frese,; J. JonkmAi, P. Stapel, en M. A. Emmerling. ZAANDAM. Een gift vau de vereen. „Armenzorg." Het 'Bestuur van bovengenoemde vereen, besloot Dinsdagavond in haar vergadering met alge meene stemmen een som van 100 beschikbaar te stellen ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood. Gesebont. Bakker J. C. M., alhier die naar wij berichtten den 17 Januari j.l. voor 1 week werd geeohorat, is thans voorgoed ge schorst en mag geen Regeeringebrood meer bakken. W ORMER VEER. Voor de verzorging der dieren. Door den heer W. JP. alhier ie een bedrag van 600 ge schonken aan het oomité tot verzorging der dieren in de Zaanstreek. Het Sportpark. De Staatscourant no. 37 bovat de akte van oprichting der naamlooze vennootschap: Het Sportpark te Wormerv veer. Kapitaal 10,000, aandeelen van ƒ500, waarvan 4 geplaatst en volgestort. TEL8EN. Gemeenteraad, Voortgezette openbare verga dering van den Gemeenteraad van VeJsen op Vrijdag 28 Januari, des namiddags 7M uur ten gemeentehuizen Nog te behandelen punten der agenda: 11. J a arwedder egeling kantoorhoudfiter hulp- telegraaf- en telefoonkantoor te Velseroord. 13. Wijziging verordening op het herhalinga- onderwy'8. 14. Verlenging ontheffing bewonen ambtswoning door hot hoofd van school F. 16. Vaststelling pensioenegrondslagen voor eenige ambtenaren. 16. Adressen: a. van H. Verbeek o.a. ambtenaren ter-secretarie om ver betering hunner jaarwedden; b. van mej. O. O. Godijn-Smit te Santpoort om eene toelage als verloskundige; o. van K. L. G. Mollevanger in- aake de plaatsing van advertentiën, 17, Benoe mingen. 18. Belastingzaken. VELSEROORD. Meisjespatronaat. Gisteren hield het Meisjes- patronaat St. Agnes het patronessefeest.Mor gens werd een H. Mis opgedragen voor de leden, door den Eerw. pater Gardiaan'welke in de predikatie het leven schetste van de H. Agnes. Onder de H. Mis werden door de meisjes onder leiding der Eerw. Zusters toepasselijke gezangen gezongen. Plechtig was het onder het uitreiken der H Communie, toen door de Eerw. Zusters het „Heer ik ben waardig" werd gezongen. Gisteravond om 5 uur was er feestvergade- ring, waarvoor was uitgenoodigd de heer S. Propèr, goochelaar uit den Haag, welke de aan wezigen deed schateren van lachen. Tegen 8 uur gingen allen welvoldaan weer naar hui». IJMLIDEN. Twee matrozen verdronken. Zaterdagmor gen kwam hier binnen de sloep „Paul Kru- ger" M. D. 14 met verlies van twee ma trozen die door een geweldige stortzee over boord waren geslagen. De derde matroos die tegelijk met de twee anderen overboord sloeg wist men, zij het dan ook naet ge broken ribben en inwendige kwetsuren, bin nen boord te krijgen. heemskerk. Stille omgang. In 't laatst der vorig» week hield de Broederschap van den Stillen Omgang etn vergadering, welke gepresideerd werd door den heer M. Mok. Door den WelEerw. Heer kapelaan werd voorlezing gedaan van heigeen vermeld staat omtrent het ontstaan van de devo tie van het H. Sacrament van Mirakel, van een aantal treffende wonderen en ten slotte wat alzoo met de kapel geschied is, het een en ander ver- duidelijkt door lichtbeelden. Hierna volgde be spreking. Yan 'de wijze, waarop men zich' naar Amsterdam zal begeven. Met algemeene stem men werd besloten, oehouden» goedkeuring door den ZeerEerw. Heer pastoor, op «igen gelegen heid, xoo mogelijk door een Eerw. pater geleld, te voet naar Amsterdam te gaan, zooal» steeds geschied was, en eeret in de parochiekerk een godsdienstoefening te houden. Van een tocht per boot wilde men niets weten. Het bestuur zal zorgen, dat in een der kerken te Amsterdam een H. Mi» bijgewoond kan worden. De verdere be sprekingen gelden de wijze, waarop een vaandel verkregen kan worden. De beer Henneman voelde veel voor het uitgeven van obligaties, zooals an dere vereenigingen hier gedaan hadden. Ook 6preker was nog in 't bezit van zoo'n obligatie. De heer Bergfeld antwoordde hierop, dat het dan wel kon gaan zooals met hen geschied was, dat eenige bestuursleden bij hem kwamen, om de obligatie maar aan de vereeniging te schen ken, wat hij niet wou weigeren. Tot een vast besluit kwam men echter niet, zoodat deze kwestie een volgende maal weer ter sprake komt. Hierna sluiting. WIJK-AAN-ZEE. Vreemdelingenvefketr. Dezer dagen belegde de Ver. tot Bev. van het Vreemdelingenverkeer hare jaarvergadering. Daar het aangename aan het nuttige op zoo'n vergadering wordt verbonden, verwondert het ons niet dat er slechts 33 leden aanwezig waren, terwijl de zaal toch tamelijk goed bezet was. Het jaarverslag van den secre taris was niet zeer zaakrijk doch goed gesteld. Hierdoor waarschijnlijk verwierf het de goed keuring van het auditorium, behoudens een paar uitzonderingen, waarvan één zich kennen deed. De pennigmeester wierp met zooveel cijfers, dat het weergeven daarvan niet wel doenlijk is. Er bleek een saldo van ruim f 19 te zijn. Drie leden buiten het bestuur hadden de rekening en verantwoording van te voren nagezien en in orde bevonden. Drie aftredende bestuursleden werden herkozen. Bij de rondvraag werd door den heer Eeshart gewezen op de onvolledigheid van het jaarverslag; van den secretaris. Deze opmerking was o. i. in elk geval ten deele juist; in zoo'n verslag behoort het aantal leden te worden opgegeven, dus niet alleen te worden gezegd hoeveel er zijn bijgekomen, maar ook of en hoe veel er zijn afgegaan. We begrijpen deze terug houdendheid niet. Het aantal leden bedraagt ver over de honderd en al zijn er een paar leden minder dan het vorige jaar, desolaat is de toe stand in geenen deele. Om de vergadering niet te rekken wellicht, werd door niemand hierop verder ingegaan. Na de vergadering werden er twee tooneelstukjes opgevoerd, die zeer in den smaak vielen en waarmee de acteurs veel lof in oogstten en verdienden. Daarna had er een gezellig samenzijn plaats, waarbij de dans de hoofdrol speelde. Tot 2 uur ongeveer duurde de pret, doch velen waren reeds vroeger vertrokken. R. K." Volksbond. Gisterenavond werd dooi de afdeeling Wijk aan Zee van den Nederl. R. K. Volksbond een vergadering belegd, waain als spreker optrad de Weleerw. heer Looyaards, kapelaan te Beverwijk. De ïaal was slecht bezet. Wij hadden meer niet-leden van den Bond verwacht. In eene sehoone rede, voor een groot deel moeilijk te volgen door velen van het auditorium, deed Z.Eerw. uitkomen, wat de Kath. Kerk heeft gedaan en nog doet op het gebied van het sociale vraagstuk: „Vanwaar de menechv Waarheen en waarom?" Deze drie vragen bebeerschen het geheele vraagstuk. Twee antwoorden werden door de wereld daarop gegeven, n.l. de twee groote richtingen ie 's werelds bestaan, de vrijdenkerij en het Christendom. Voorts beschreef de gewijde spreker het goed begrip van het eerste ant woord: de leer der Fransche revolutie in 1789. Daarna stelde ZJEerw. er tegenover de Katholieke staatsleer. Vervolgens noemde en Toemde de spreker de Encycliek Rerum Novarum van Paus Leo XIII z.g. ZJEerw. kwam tot de slotsom, dat het katholieke ver- eenigingsleven de oplossing kan en zou bren gen van het sociale vraagstuk en met eere en trots mocht en moest genoemd worden de machtige vereeniging: de Ned. R. K. Volksbond. Een krachtig woord van opwek* king om lid van dien Bond te worden en een goed lid te zijn, werd dankbaar aange hoord en met een gloedvolle peroratie en een aanhaling uit een gedicht van De. Schaep- man eindigde ZJEerw. zijne sehoone en waar devolle toespraak. WUK-AAN-ZEE-EN-DUIN. Raadsverkiezing. Tot lid van den Raad is gekozen de heer B. M. Vink, R.-K, met 197 van de 986 uitgebrachte geldige stemmen. ALKMAAR. Eeue geldleening. B. en W. stellen den Raad voor over te gaan tot bet «luiten eener defini tieve geldleening to een bedrag van 1,170,000, ter bestrijding ran buitengewone uitgaven, tegen een nader te bepalen rente van hoogstens B pOt. De aflossingen te bepalen als volgt» 1917—1028 81.000, 1927—1948 29,000 en 1947—1968 28,000 per jaar. De obligatie» zijn groot 1000. De tijd en wijze van uitgifte wordt door B. en W bepaald. Personalia. De heer H. van d«r Hei; beeft ontslag verzocht uit y^ia betrekkingen van directeur der Ambachtsschool #n Burgeravond school. Reeds langen rijd liet Bjjn gezondheid te wenechen over. Bekroningen. Op eene vanwege Avilcultura te den Haag gehouden tentoonstelling verwier. ven ^eerste prijzen: G. Bakker, M. de Boer, Hoenderpark „Mediene," F. Jongejane, allen van hier. ALKMAAR. Ondertrouwd: 80 Jen. K. Ko ning en K Peek. J. Bossen m» A. M. vsn der horst. D. Bakker en N. Horstmanahof. G, Peterse en E. J. Brakkee B. Koeman en J. Koeman. Geboren: d. van H. Bruning en J. Boer. d. van G. W. de Wit en F. Meiboom. akersloot. De Alkmaar Packet, die Vrijdagavond te ruim 6 uur alhier aankwam, kon wegens den sterken wind niet etn den steiger aanleggen, «eer ten ongerieve van de passagiers die naar AlkmaaT moesten en nn gedworgen waren, een P»ar uur hier te wachten. Zoo wij vernamen, konden rij mee met den dienst die hier om ruim 8 arriveerde. Zij hoopten hun plaate van beaten»- ming nog tijdig te bereiken. De Amsterdam-'; mens werden medegenomen om verder aan den steiger Blcemanda&l soke weg te worden afgezet*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2