TWEEDE BLAD VERHUREN VAN LUXE AUTOMOBIELEN De afstammeling van loison BUITENLAND FEUILLETON BRIEVEN UIT BELGIE li. J. v. d. liSEER) Schageitelsipaaf 7. DE OORLOG MAANDAG 24 JANUARI 1916 (Van onzen eigen correspondent.) Antwerpen, 21 Januari 1916. Met reeds voldoende bekend zijnde besluit van den heer generaal-gouverneur omtrent de gelden voor de stichting eener Vlaamsche Hoogeschool wordt hier over het algemeen gunstig besproken mits.... men onder vier oogen is. Het is iets eigenaardigs. De menschen durven hunne ge dachten niet meer uitspreken. Ik heb in den laatsten tijd met verschillende personen deze zaak besproken en kom hoe lan ger hoe meer tot de overtuiging dat de men schen beïnvloed worden om zich toch .maar tegen de Vlaamsche Hoogeschool te verklaren. Het is dan ook wel om dol te worden. Vele jaren hebben de Belgen gebeden, ge smeekt, geraasd, getierd, gedreigd om hunne Vlaamsche Hoogeschool. Spotten, broodknevelarij, verguizingen, einde lijk het toewerpen van een stuk droog brood, onder den vorm van zeer vage toezeggingen, was hun loon. De vijand komt in het land. Van nem heeft men sedert eenigen tijd niet anders gehoord dan alles wat gemeen is. Die prachtige dagbladen vertelden zooveel van die (Duitsche) kannibalen. Er was geen kuituur. Laat ik het gedoe maar niet herhalen, het is genoeg bekend. Nu komen die wilden, dat volk zonder be schaving, datgeen in vervulling brengen waar naar de Vlamingen al zooveel jaren,zonder resultaat, om gebedeld hebben. Wat moet er toch wel bij velen door het hoofd gegaan zijn, toen hun het besluit van den O.-G. bekend werd? De karakter-Vlamingen, van het soort als de Clercq, zooals Dr. Borms, spraken openbaar hunne goedkeuring uit over de beslissing en de anderen, de minder karaktervollen? Zij durfden dat niet. Het Franskiljonisme viert sedert eenigen tijd, hoogtij Mengevoelt dat de toon gevende Vlaamsch-haters alles op haren en snaren zetten om de Vlaamsche zaak dood te maken. Zij zeggen* eene Vlaamsche Hoogeschool betcekent de richting van Duitschland uitvaren, het is verraad aan het vaderland. Men begrijpt de rest. Broodroof is den inzet van het spel. Ik heb er al hooren zeggen: wacht maar, na den oorlog zal Borms ook wel weggejaagd worden. Is het niet droef? Dat zeggen Vlamingen, waaronder er zijn, die vroeger pleitten voor be stuurlijke scheiding. Een broeinest van anti-Vlaamsch-gezindheid is het Nationaal Hulp- en Voedingskommiteit en vooral het Provinciaal Kommiteit te Antwerpen. Het is er alles Fransch wat de klok slaat. Ik heb verschillende vergaderingen van dat kom miteit bijgewoond en steeds trachtten de leidende elementen het Fransch naar voren te schuiven. Ik weet nog van eene vergadering welke gepre sideerd werd door den schepen Cools van Ant werpen. De schepen begon alvast te oreeren m het Fransch en stelde voor, de discussies in die taal te houden, omdat anders de aanwezige Ameri kanen de debatten niet konden volgen. Gelukkig was volksvertegenwoordiger Ad. Hendrickx aan wezig. Hij bracht meneer den schepen aan 't ver stand dat drie vierden der aanwezigen geen vol doende Fransch verstonden om de besprekingen met vrucht te kunnen volgen en de uitslag was dat men Vlaamsch sprak en dat de Amerikaan Hunt mij na afloop zeide: het was een dwaas heid van den voorzitter om Fransch te willen spreken met menschen die de taal niet machtig waren. Denk nu niet dat het eene bijeenkomst was van werklieden. Neen, het was eene vergadering van burgemeesters, secretarissen of hunne afge vaardigden. Een ander geval. Op al de drukwerken van het Provinciaal Kommiteit staat het Fransch op den voorgrond. Een soort kruiperij voor de rranschen. Komt men in de bureelen van genoemd kom miteithet is Fransch. Spreek daar a. u. b. geen Vlaamsch. Het is een heiligschennis. Monsieur Charles de por tier zou niet kunnen slapen indien hij zijne waardigheid had gekrenkt door het spreken der boerentaalmijnheer is voorstander van la langue belgeen, kent per slot van rekening noch Vlaamsch noch Fransch. Monsieur Charles is zelf niet schuldig. Als goed dienaar volgt hij het voorbeeld zijner bazen en bovendien anti- tegen zeer billijk tarief- Telefoon 2422. Adv. Vlaamsch wil toch ook zeggen: anti-Duitsch. Ziezoo, wij zijn er: anti-Vlaamsch is anti- Duitsch. Dom, aartsdom standpunt. De heeren Franskiljons weten wel wat zij doen moeten om hun doel te bereiken. Zij trachten nu de rechtvaardige, noodzakelijk voor het volks bestaan zijnde eischen der Vlamingen achteruit te duwen door misbruik te maken van hunne achterlijkheid en door hun met drogredenen voor te spiegelen dat zij, die nu de belangen der 'Vlamingen verdedigen, landverraders zijn. Er wordt propaganda genoeg gemaakt om de menschen tegen te houden de Vlaamsche Hoo geschool te doeii bezoeken. Ook hier, als naar gewoonte, terrorisme; be dreigingen enz. Na den oorlog zal de regeering dit doen en dat latenals of het al is uit gemaakt hoe die regeering er na den oorlog zal uitzien. Eén feit is zeker: Het besluit van den heer G.-G. schijnt geweldig ingeslagen te zijn als men de menschen individueel neemt. Waarom anders die kolossale stille propaganda tegen de uitvoering? Men tracht nu van de Vlaamsche zaak eene politieke je maken. Ik geloof niet dat het kei zerlijk gouvernement in deze zaak de politiek laat medespreken. Krachtens de Haagsche Con ventie rust op haar de taak te zorgen voor den economischen welstand van land en volk. Ver meent zij dus dat eene Vlaamsche Hoogeschool in het belang der bevolking van het bezet gebied is, dan vervult het Gouvernement een plicht, en daarmede amen en uit. Deze hoogeschoolkwestie heeft in de Neder- landsche pers al heel wat inktpotten ledig ge maakt. Er wordt gesproken om als hoogleeraren Nederlanders te beroepen. Een dezer dagen las ik nog een artikel in de Nieuwe Courant het deftig Haagsch concentratie-orgaan waarin gezegd werd dat de Nederlanders geene benoeming te Gent moesten aanvaarden vóór het einde van den oorlog. Ik begrijp er niets van. Waarom dan toch niet? Van twee zaken een: Of wij erkennen de Haagsche Conventie of wij erkennen haar niet. Erkennen wij haar, dan zijn wij ook verplicht hef recht eener bezetlende macht te erkennen, omdat te doen wat zij meent verplicht te zijn; erkennen wij haar niet, dan is het N. Crt.-stand- punt juist, maar dan verliezen wij, Nederlan ders, ons neutraal standpunt. Er is echter meer. In Nederland heeft men in den laatsten tijd toch al zooveel gedaan voor de beproefde Bel gen. Wij weten toch allen hoe ellendig het gees tesleven van een groot gedeelte van dit volk, der Vlamingen, is. Wij moeten geen rekening houden met het feit of de eene regeering zwaar gezondigd heeft tegen een groot gedeelte van haar volk door de rechten te verkrachten; even min hebben wij rekening te houden ermee, Welk doel een ander voor oogen heeft. Volgens mij moet het standpunt der Nederlanders gevormd worden door de navolgende overwegingen. „Er leeft een groot volk dat, door de eeuwen „heen, immer in kuituur uitgeblonken heeft tot „dat het door verbastering dreigde onder te „gaan; dat volk die onze stambroeders zijn, „dreigt thans door geestelijke uitputting en poli tiek geknÓei geheel te verdwijnen. Wij kunnen „in dezen geestelijken nood voorzien en moeten „dus helpen. Voor ons blijft het gelijk of vriend „of vijand den eersten stap gezet heeft om onze „stamgenooten helpen. Zij kunnen niet wachten, „geen dag en geen nacht." Laat men in deze belangrijke kwestie toch vooral niet denken dat de Belgische regeering later de VI. Hoogeschool zou durven opheffen. De oorlog eindigt zooals zij wil, doch er is geen mogendheid die het zou aandurven het besluit tot stichting dezer hoogeschool te ver nietigen. De regeering zal zelf leeren inzien wat zij misdaan heeft tegen dat gedeelte harer onder danen, dat, alhoewel achterlijk in kuituur, bewe zen heeft in opoffering voor te staan bij dat gedeelte dat om politieke overwegingen immer beyoordeeld is met de vette brokken van het gees telijk voedsel. Ch. A. B. Zijne Majesteit gaf een lange lijst, van wat hij noemde, de inbreuk van de geallieerden op de souvereiniteit van Griekenland, die haar hoogte punt bereikt in de bezetting van Korfu en het in de lucht doen springen van de brug bij Demir Hissar. „Het is louter huichelarij van Engeland en Frankrijk, zeide hij, te spreken van de onzijdig heid van België en Luxemburg, na wat zij zelf hier hebben gedaan en nóg doen. Ik heb op alle manieren beproefd van de Fransche en Engel- sche pers een eerlijke houding te krijgen en een eerlijke beoordeeling door het Britsche en Fran- sche publiek. Het eenige forum van de openbare meeuing, dat nog open voor mij is, is het Ame- rikaansche. De toestand is voor mij van te groot belang om iets te geven om koninklijke waardig heid nu het bestaan van Griekenland ais een onafhankelijk land op het spel staat. Ik zal leeds weer op Amerika een beroep doen om eeriijk te worden aangehoord, wat de landen der gealli eerden mij weigeren. Kijk eens, zeide hij, naar de lijst van Grieksch gebied, dat de troepen van de gealliëerden nu al bezet hebben Lemmos, Imbros, Mitylene, Castellorizo, Korfu, Saloniki, met inbegrip van het schiereiland Chalkis, en een groot gedeelte van Macedonië. In verhouding tot heel Grieken land is dat een gebied zoo groot, of liet gebied dat de Vereenigde Staten na den Mexicaanschen oorlog op Mexico veroverden, werd bezet door vreemde troepen. Wat geeft de belofte, dat men schadeloosstel ling zal betalen, als de oorlog gedaan is. Men kan het lijden van de Grieken, die van hun haardsteden verdreven zijn, niet betalen. Men beroept zich op militaire noodzakelijkheid, het zelfde argument dat de Duitschers gebruikten om België binnen te vallen en Luxemburg te bezetten. Men beweert wel dat de onzijdigheid van Griekenland niet door de mogendheden, die haar schonden, gewaarborgd was, zooals met België 't geval was, maar dat is nie4t juist, aam Grieksch blijft. Gelooft Uwe Majesteit dat Duitschland het kan winnen? Dat hangt er ran af, wat uien onder „winnen" verstaat. Als u daarmee bedoelt do verovering van Londen, Parijs St. Peters burg vermoedelijk uiet. Maar ik geloof, dat de Dujtschers daar waar zij zijn, zich heel lang kunnen verdedigen. Als economische uitputting Duitschland niet dwingt, om wre de te vragen, geloof ik, dat liet heel moei lijk, zoo niet onmogelijk zal zijn, het met militaire middelen er onder te krijgen. Wat denkt Uwe Majesteit dan" van den afloop van den oorlog? Remise; gelooft u niet?. Op bevel van den koning werd het ver slag van dat onderhoud door Mercati, den hofmaarschalk, gecontrasigneerd. NOG 'N ONDERHOUD MET KONING KONSTANTIJN. Ook de correspondent van den „Berliner Lokalanzeiger" te Athene heeft jeen onder houd gehad met den koning van Griekenland. Zijn telegram is echter sterk vertraagd en is al ongeveer veertien dagen oud, maar de zaak is toch nog actueel. Sprekende over de aresiatie der consuls te Saloniki, zeide de ko ning: „Het spijt mij zeer, dat een dergelijke inbreuk op de neutraliteit kon plaals vindon, die bovendien van militair standpunt bekeken volkomen verkeerd is. De maatregelen tegen Griekenland getroffen worden, steeds onver draaglijker." De koning wees als nieuw voor beeld op liét gebeurde in Mytüene, waar de bevelvoerende Engelscbo admiraal met de blokkade van het elaind dreigde, wanneer niet can paar gen eer,e misdadigers cn smok kelaars door de Grieksche autoriteiten onmid dellijk vrijgelaten werden." Zoo Domo--it men zich met onze interne aangelegenheden. (Gelijk men weet, zouden volgens een men wel merken, dat deze hoop ijdel wbb," gezien de onzijdigheid van Korfu'door Enge- .bericht uit Washington do consuls op aan land, Frankrijk, Rusland, Oostenrijk en Pruisendrang van do regeering der Vereenigde Sta- gevvaarborgd i3. Toch had dit geen invloed op ten, weer in vrijheid worden- gesteld. Eed.) hun actie. I Van het begin ai' .ben. ik, met oen groot, En wat moet men nu denken van het argumentinvloedrijk gedeelte van mijn volk» van mee- betreffende de militaire noodzakelijkheid? Welke nUl? geweest dat Griekenland neu.raai moest blijven en zich niet in te laten heeft met dezen oorlog. Dit standpunt is van zekere zijde zwak genoemd. Dit is niet zoo! Wanneer onze baard en onze vrijheid bedreigd worden, dan zulcn wij onzen man staan. Er is gezegd, dat wij bang KONING KONSTANTIJN VAN GRIEKENLAND GEÏNTERVIEWD Met 'n enkel woord is, in ons nummer van 1.1. Zaterdag ond<w de telegrammen, melding ge maakt van een interview van den vertegenwoor diger van de Associated Press te Athene, met den Koning van Griekenland. Volgens een telegram uit Athene aan de „Times" heeft koning Konstantijn zelf den ver tegenwoordiger verzocht bij hem te komen om door middel yan de Amerikaansche pers zijn verontwaardiging uit te spreken over wat hij noemt de ongehoorde aanmatiging van de jong ste actie der bondgenooten ten opzichte van Griekenland. was de militaire noodzakelijkheid om de brug van Demir Hissar te vernielen, die anderhalf millioen drachmen heeft gekost en die de eenige bruikbare weg is, waarlangs wij de troepen in Oost-Macedonië van leeftocht kunnen voorzien? De brug was gemineerd en men kon haar bij de nadering van den vijand elk oogenblik in de z'jn voor de Bulgareu. Ook <nt is met waar. lucht doen springen. i Wanneer Bulgareu onze belangen zouden Men geeft toe, dat er geen vijanden in de bedreigen, dan zou ik niet dralen mij te ver- buurt van de brug waren en dat er geen aan- j weren. Doch het lijkt mij toe, dat dit op dit wijzing was, dat zij kwamen Welke militaire'oogen/blik niet het geval is. Of de Balkan reden was er daarom om die brug in de lucht kwesties door den Europeesehen oorlog goed te doen springen, tenzij dat men de Grieksche geregeld zullen worden, weet ik niet Nui troepen van Seres en Drama wilde uithongeren?"jand kan voorzien of hier met nieuwe bioe- Wat is de noodzakelijkheid voor de bezettingi dige oorlogen zullen ontslaan, voor er een van Korfu? Griekenland is de bondgenoot van oplossing gevonuen is van i.e moeilijke, m- i Servië, zegt men, maar Italië is dat evengoed gewikkelde nationahteitenvraag. Niemand en de overbrenging van de Servische troepen uit hoopt sterner dan ik, cat dit vemrden zal Albanië naar Italië is eenvoudiger dan naar kunnen worden. Ons deelnemen aan den te- Korfu. Bedanken de Italianen er voor, omdat gen voord ïgen Europeeschen oorlog zou geen zij bang zijn, dat de Serviërs cholera zullen mee-' Baliuu.-aangelegenhcid zijn, maar het zich brengen? Waarom denken de geallieerden dat mengen m een wereldconflict. W« hebben de Grieken dit gevaar liever wenschen dan de echter aileen op den Balkan belangen. Als Italianen? klein vrij inaar ook historisch volk hebben I De gealliëerden zeggen, dat zij Castellorozo, 'de Grieken Wel het recht groote nationalis- I Korfu en andere punten hebben bezet op zoek G'sche droomen te hebben. Maar in zoon era- naar steunpunten van duikbooten. Het Engelscheoogenblik mag de politiek met geba- gezantschap looft echter 2000 pd. st. uit een eeerd zyn op droomen. Wu hebben voor al- groot fortuin voor iederen Grieksclien visscher hw phcht ons klein gebied en onze vrijheid voor inlichtingen, die leiden tot de ontdek- te bcschennen. i king van zulk een steunpunt, maar het geeft Omtrent oe betrekkingen tot de oorloge nooit eenig bericht ontvangen en geen visscher voerende partijen zei de Koning: heeft nog een duikboot gezien, die uit Grieken-'. «Duitschland en Oostenryk-Hoiigarye liob- land voorraden kreeg. |heu zicli tegenover Griekenland tot nu eor- De geschiedenis van do politiek der ge- r?.ct gedragen en vriendschap getoond. Er allieerden op den Balkan is een record van zLm dus niet de minste gevoelsredenen, die fouten en thans uit spijt over de misluk- mis kunnen voorschrijven tegen Duitschland king van hun Balkanberekeningen beproc- ea Oostenryk-Hongarye op te treden. Maar ven zij Griekenland het resultaat van hun gevoel speelt in de politiek een onderge- eigen domheid to doen ondervinden. Wij hebben hen gewaarschuwd, dat de Gallipoli-onderneniing moest mislukken, dat' de onderhandelingen met Bulgarije vruchte loos zouden zijn en dat de Oostenrijkera en Duitschers zeker Servië-zouden verplet teren. Zij wilden ons niet gelooven. Zij hebben alle Grieksche sympathieën verspeeld, In het begin van den oorlog waren 80pCt. van de Grieken op hun hand, nu zijn het geen krachten voor later te sparen. Daarom zal ik 40, geen 20 pCt. meer, die een hand zouden hij mijn politiek blijven, de vrijheid en de uitsteken, om de geallieerden te helpen. belangen van miin land behartigen zonder Waarom demobiliseert Uwe Majesteit i Grieksch bloed te vergieten. Ik word hierbij niet? vroeg de correspondent. [volkomen ondersteund door mijn volk. En Ik zal het misschien doen antwoordde vleierij noch geweld van buiten, van welke de koning maar ik kan daar niet goed zijde dit ook komen mag, zal ffijj op een toe overgaan, voor dat lxet lot van Saloniki daalspoor brengen. beslist i3. De geallieerden hebben Gallipoli °P de vraag of de Entente met in staat na een jaar ontruimd. Op een goeden dag zal Hi11 door geweld Griekenland te dwingen kunnen zij stangaando Saloniki ook van plan ^e neutraliteit prijs te geven ten^ gnn6te van 1 veranderen, en dan is die Btadb aan den; do Entente, antwoordde de koning: eerste den beste, dis komt, overgeleverd. »Ik weet niet of men dit gelooft. Maar 'Saloniki is Grieksch. Ik wil, dat het mocht iemand deze hoop koeeteren, dan zal VERSPREIDE BERICHTEN „Papieren" oorlogswinsten in Amerika. George Frederick schrijft in de Amerikaan- soke „Review of Keviewt" over de fabeiaohtiga uitbreiding vnu de nijverheid in de Vereenigde Staten tengevolge van de oorlogsbeetellingen der verbondenen, die in liet geheel ruim 400 millioen pond sterling aan waarde vertegen woordigen. De Du Pontkruitfabriek alleen kroeg opdrachten voor 64 millioen pnd.st. en keerde 1 October j.l. 200 dividend uit, terwijl de aandeden die voor den oorlog 129 stonden, tot 750 at ogen. In Virgnia werken 210 fabrieken vcor, de geallieerden en er zijn werklieden, die 24 tot 48 gulden por dag verdienen. Men achat, dat de BethlehemSteel Cy. weldra 9 millioen pnd.st. winst zal hebben gemaakt. Haar aandee- len stegen van 46 tot 600 en zij z<3t voor 40 millioen pnd-gt. jaarlijks meer om dan in nor male tijden. Er ia in Brooklyn een fabriek, die dagelijks 15,000 granaten Rflevert tegen beta ling van 36,000 pd. st. Echter neemt de aam-, vraag naar granaten in den la&taten tijd niet meer toe. De koper-aankoop is ook zeer groot, maar de Duitschera hebben eveneens aange kocht en wel voor S millioen pd.st., af te leveren na den oorlog. Heele steden zijn verrezen vaar vroeger peen huis stond, zooals bijv. Hopewell, dat thans 18,000 inwoners telt. Andere steden namen in zielenaantal ontzaglijk toe, bijv. Bridgeport met 50,000 en Detroit met 80,000. Fabrieken verre zen in'ecn oogwenk; de Remmington Arms Cy. bouwde er een van 300,000 vierkante voet opper vlakte in.3 dagen. Da schrijver wijst erop,datdefgemaakte winsten echter hoofdzakelijk slechts op papier staan. Zelfs die fabrikanten, die baar geld kregen, had den zooveel onkosten aan de inrichting van het bedrijf, dat zij, die da grootste orders hebben, thans minder geld beschikbaar hebben dan vóór den oorlog. Voorloopig bezitten zij slechte bank cheques. Wat de afleveringen betreft, Frede rick geeft een staat van den uitvoer naar de ge allieerden in de eerste 8 maanden van 1915. Aan automobielen, koper, paarden, muilezels, munitie, leer, schoenen. draad, prikkeldraad, voedingsmiddelen enz. wtrd voor 95,992.300 pd.st. naar Europa verzonden. De Bardappelenvoorziening in België. Men schrijft ons uit BrusselZooals bekend, werd 20 December j.l. door den Gouverneur Generaal van België bepaald, dat de aardappe- lenvoorraden boven 50 kilo moesten worden aan gegeven. Thans is een „Kartoffelversorgungs- stclla in Brussel" opgericht, welks de verdeo- ling der aardappelen onder de BelgiScbe bevol king moet regelen en bevorderen. Wanneer sen gemeentebestuur beeft vastgesteld, dat voor cis voeding der bevolking niet voldoende aardappe len aanwezig zijn, moet dit door bemiddeling van den civielcommissaxis aan bovengenoemde Stelle worden meegedeeld. Van hieruit wordt dan aangewezen, waar in die gemeenten vol doende voorraden aanwezig zijn en hoeveel moei worden afgegeven. Hiervoor moeten dan wor den betaald de maximumprijzen op 28 Sept. 1911 vastgesteld. Als geweigerd wordt de aardappalei af te geven, kam de militaire macht ter hulj worden geroepende prijzen dier aardappelex dalen dan echter tot 20 beneden 't gesteld» maximum. Er wordt rekening moe gehouden dat voldoende pootaardappelen overblijven. Oj overtreding der maatregeleff staat verder sei jaar gevangenisstraf en 10.000 Mark boet®. 6chikte rol. Ik wil den oorlog niet, ik wil mijn leger versterken. Ik hoop, dat wij aan het eind van den oorlog sterk en frlsch zul len zijn. Dat is voor mijn land van 't meeste gewicht, want dan kan het bij de vredeson derhandelingen veel meer invloed hebben dan wanneer het leger uitgeput zou zijn. Onze neutraliteit is niet het gevolg van een gevoel van zwakte, maar het resultaat van bewusten wil, van den wensch onze NOORWEGEN. Do tweede groote brand in één week. Vrijdagmiddag brak er te Molde in Noor wegen in twee houtmagazijnen brand uit, die bij den heerschenden storm zonder regen met groote snélheid om zich heen greep en waardoor het geheeie centrum der «fcad werd bedreigd. De brand ontstond, volgens een later be richt, In een fabriek van wollen goederen. Tijdens het blusschingswerk brak een an dere brand uit in de nabij hein van «et telegraafkantoor, dat geruimen tijd ernstig gevaar liep. Men slaagde er in, dit te be houden, behalve wat de telegrafische ver binding met Aalesund betreft. Die met Kris- tiania en andere stations is niet verbroken. Door den vonkenregen sloeg de brand over naar de binnenstad, waar bij nog voort- woedt, zonder dat er veel kans is dat men hem spoedig meester zal worden. Behalve 16) (Naar het Fransch.) Het is goed, ik zal er eens met den offi cier van dienst over spreken, bet verlof zult gij krijgen. En bij zette zijn wandeling weer voort, tor- wijl Coédie zich met een verruimd hart naar zijne makkers begaf. De tijding die bij meebracht, verspreidde zich als een loopeutl vuurtje onder de ge heeie bemanning. Twee uur verlof. Hoe komt de oude er toe, maar twee uur verlof te geven. Waarschijnlijk om de 6atansehe mariniers, die zij aan boord genomen hadden, maar moest dan eene gebeele bemanning achter gesteld worden door die satanse lie bruin- viaschen?. Deze en dergelijke gedachten verdrongen elkander in het brein der matrozep, terwijl kapitein Maucarut, die zieli zeer goed be wust was van de uitwerking van zijn ge zegde, in zijn vuistje lachte. Kom, kom, mopper in uw eigen tijd, .dacht de kapitein in zichzelf, morgenochtend bij het eerste appèl zal u een verlof van vijf uur toegestaan worden, die zullen u meer ge noegen geven dan ©en geheelen dag, dien gij terstond gekregen had! Nu werd bet geld uitbetaald, onder toe zicht van den kapitein en eenige officieren. Een matroos ontvangt nooit zijn volle trac- tement: bij legt of voor zijne familie, of voor een of ander fonds, of voor zijne kleeding op zij. De aap is binnen, zei Comberousse, toen bij de tafel verliet met een handvol geld. Waar toch dat geld blijft, heb ik mij al tijd afgevraagdEen matroos eerste klas se beeft 24 stuivers per dag, dat is dus in twee maanden 72 francs, als marsgast heeft hij nog 9 francs per maand, dus in twee maanden 18 francs, dat maakt dus te zamen 90 francs. Toch kregen zij nooit meer dan 46 francs en 6 sous uitbetaald; boe zij dat berekenen, is nog een raadsel. Niets is eenvoudiger, zeide Coédie. Gij moet 16 i'rs. opzenden naar uw familie, niet waar? Welnu, dat maakt in twee. maanden 32 francs. Vervolgens drie sous per dag als kleedgeld, dat maakt in zestig dagen 9 francs gevoegd bij de 82, geeft 41 francs. Vervolgens gaat er 8 ten honderd af voor het ondersteu nen van invaliden, dat is nog eens 2 francs 70 sous, die van de 90 afgaan, bijgevolg blij ven er nog maar 46 francs 6 sous over. Allo matrozen staarden Coédie met open mond aan om zijne rekenkunst. Men moest u fourier maken, zei Combe rousse, men kan zi®11' "at 8 li op school zijt geweest! Gij zult nog bevorderd wordien, mijn jongen Hij begreep zeer goéd dat die nieuweling veel op hem voor bad, maar bij wilde dat niet toonen. Allen verdrongen zioh om Coédie en vroe gen hem iets voor ben uit te rekenen op een stuk lei. En zoodoende vergat men de onte vredenheid, door den kom.manda.nt opge wekt. Men dacht ook, dat twee uur naar den wal altijd nog beter was dan niets. In den middag, toen een groote Engelscbo stoomboot, do „Dekkan', de haven binnen liep, deden deze groote kinderen niets dan aanmerkingen maken, op bare bewegingen en zagen aan de kade vastmeeeen of het de eerste maal was dat zij zoo iets zagen. ZEVENDE HOOFDSTUK. NAR DEN WALVISCHTEMPEL. Nauwelijks bad mijnbeer Gloaguen zich in het hotel Traïwang geïnstalleerd, of hij vroeg inlichtingen omtrent den besten weg naar Cambodja. Hij werd weldra op de hoog te gebracht dóora den eigenaar van bet bo- hotel, mijnbeer Traïwang, een zeer-bechaaf- den Annamiet, die verschillende Fransche scholen bezocht bad en die zeer goed met de gesteldheid van het land op de hoogte "was. Hij was naar Europeesche mode gekleed en sprak vloeiend Fransch, zoodat hir met den besten hotelhouder uit Frankrijk had kun nen wedijveren. Gij wilt Opper-Cambodja bevoel p vroeg hij aan mijnheer Gloaguen. Niets is gemakkelijker; Een geregelde dienst ver voert tweemaal pep maand reizigers en soldaten langs de rivieren en over land naar die provincie Wanneer vertrekt er weer een boot? Binnen zes dagen. Gij kunt u aan boord zeer goed inrichten en gij zult geen beter en gemakkelijker middel van vervoer kunnen vinden in een land, dat zoo warm is als het onze. En zal ik dan by de ruïnen van den Kmer-architectuur kunnen komen? Zeker, maar gij zult waarschijnlijk wel eenig ongemak ondervinden, namelijk dat gij niet op Europeesche wijze zult kunnen eten. Maar indien u dat niet bevalt, zal ik korven met veruurzaamde levensmiddelen voor u gereed laten maken, die gemakkelijk ver voerd kunnen worden; óók ben Lk in de ge legenheid n een Chineeschon kok mede te geven, die alle geheimen der Fransche keu ken kent. Of gij moest de voorkeur geven aan de Annaiultischo keuken. Maar om te kunnen zien, of ik atm die keuken de voorkeur zou geven, moet ik kaar eerst kennen en dat ia het geval niet mei mij. Ik' zal hedenavond nog bet genoegen hebben u een Annamitisch maal voor to Bet ten, als gij d8t verlangt, mijnheer. De man bad overal een antwoord op ge reed. Mijnbeer Gloaguen nam zijn voorstel aim en ging aan de anderen vertellen, wat hij vernomen had. Hij deed duidelijk uitko- .men, dat alles hem meeliep om de beroemde ruïne te bezoeken. Deze archéologische on derzoekingstocht zou dus voor allen 'n piei- zierjg uitstapje worden. Zelfs Khasji wna zoo opgeruimd, als hij in langen tijd niet ge weest was. Toen.de warmte van dag een weinig voor bij was, gingen de reizigers te zamen op weg om do stad eens te bezien. Zij wisten reeds, dat de 6tad den vorm had van een onxegelmatigen vierhoek, aan eene zijde be grensd door den Donaï en door twee even wijdig loopende kanalen, die in den Donaï uitvloeiden. De zijde, die door den Donaï bespoeld wordt, is de schoonste en meestgezochtoi met haar handels- en krijgsrumoer, die publieke wandelplaatsen, de werkplaatsen en de mooie drijvende dokken, haar talrijke schepen van alle natiën. Chinoeeohe jonken •en groote handelsvaartuigen lagen door el- 'kaar. NIEUWE HAARLENSCHE COURANT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 5