TELEGRAMMEN Van hedenmorgen BINNENLAND "^HOLLAND'S NOORDEN UIT DE ZAANSTREEK UIT BEVERWIJK UIT DE PROVINCIE. DE WATERSNOOD. worden genomen en liet beeduit zal dan nog in deze maand tot uitvoer worden getracht Geen hulp van Carnegie voor België. Het bericht, dat Carnegie voor de noodlijdende Belgen 3 millioen francs beechikbaar son gesteld hebben, wordt tl)a us tegengesproken Het Zweedschc comité voor ondersteuning vau Belgische noodlijdenden had by de Bel gische regeeriug informaties hieromtrent In gewonnen en daarop ten antwoord ontvan gen, dat liet bericht volkomen uit do lucht was gegrepen, (lleeds eenigo weken geleden heeft onze Brusselsche correspondent ook het bericht tegengesproken. Red.) Past op de duikbooten. Een gezagvoerder van 'n stoomschip met 1!W0 man troepen aan boord ontdekte op een goeden dag op 500 voet afstand een plek water van een andere kleur. Hij veranderde onmiddellijk van richting en een oogenblik later dook een periscoop uit het vefkfeurde water op. Kapiteins worden tbans in de Engelsche pers gewaarschuwd om te letteu op deze plaatselijke kleurenver- andering, welke meestal een duikboot ver raadt. Er in geloopen. De krijgsraad te Marseille heeft een zekeren Lombard veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf, 20,000 francs boete en 10 jaar verlies van burgerrecht, wegens het drijven- van handel met den vijand. Door middel van tussehenpersonen in Nederland en Zwitserland had hij kaardmachinee, wel ke gebruikt worden bij het maken van mili taire uniformen, naar Dnitschland uitge voerd. ENGELAND EN DE VEREEN 1GDE STATEN. NEW-YORK, 24 dan. Keuter seint: Naar uit tVaahington aan de Associated Press wordt go- meld heeft de regeering der Ver. Staten be zwaar gemaakt tegen de toepassing vau de Brit vijand, daar de Amerikaansche handel met den vijand, daar de Amerikaansche handel er door getroffen wordt. IN MESOPOTAM1E. LONDEN, 24 Jan. De bevelhebber van het leger in Mesopotamie bericht dat er 22 Jan. een wapenstilstand voor eenige uren is gesloten om de gewonden te halen en de dooden van de laatste 48 uur. De Tiger is 7 voet gerezen, bij Koet-ekAmara 2'A voet, waardoor alle troepenbewegingen wor den belemmerd. LUCHTAANVALLEN ÓP DE ENGELSCHE KUST. BERLIJN, 24 Jan. (officieel.) In den nacht van 22 op 23 Januari heeft een van onze water vliegtuigen het station, de kazernes en de dok ken van Dover met bommen bestookt. BERLIJN, 24 Jan. (Officieel.) Twee onzer watervliegtuigen hebben Zondagmiddag bom men geworpen op de loodsen voor luchtschepen te Hongham, ten westen van Dover. Er is geconstateerd, dat er een hevige brand ontstond. LONDEN, 24 Jan. Het Persbureau maakt be kend dat een Duitsch watervliegtuig vanmiddag om 4 uur over Dover is gevlogen. Het ia door alle - afweerkanonnen onder vuur genomen en door twee Engelsche vliegtuigen achtervolgd. LUCHTAANVALLEN AAN WEERSZIJDEN VAN HET WESTELIJK FRONT. BERLIJN, 24 Jan. (Officieel.) Een vijande lijk vliegeekader heeft bommen geworpen op Metz, waarbij er een viel op bet woonhui# van den bisschop en een in den tuin van het hospi taal, terwijl twee burgers gedood en acht ge wond werden. Een van de vliegtuigen van het eskader werd in een luchtgevecht omlaag ge schoten; de vliegers werden gevangen genomen. Onze vliegers hebben bommen geworpen op spoorwegstation# en militaire werken achter het vijandelijk front en behielden daarbij in een Teeks luchtgevechten de overhand. LUCHTAANVALLEN OP MONASTIR EN GEWGELI. BERLIJN, 24 Jan. (Officieel.) Een op Grieksch gebied opgeetegen eskader van vlieg tuigen, heeft bommen op Monastir geworpen. Verscheidene inwoners zijn gedood of gekwetst, SALONIKI, 24 Jan. Een eskader van 45 Franscbe vliegtuigen heeft meer dan 2000 bom men op Monastir en de naburige vijandelijke stellingen geworpen. Een tweede eskader 'heeft 100 bommen op de vijandelijke stellingen ron dom Gewgeli geworpen. In beide plaatsen is groot® schade aangebracht. Alle vliegtuigen zijn behouden en wel teruggekeerd. HULPTROEPEN NAAR ERZERUM IN DEN KAUKASUS. ZURICH, 25 Jan. (Part Gemeld wordt dat in verband met de ernstige tegenslagen van de Turksche strijdkrachten aan bet Koukasusfront. 50.000 man Turksche troepen ter versterking van het bedreigde Erzerum zijn uitgezonden. EEN DUlTSCHE ONDERZEEEF NABIJ DE HAVEN VAN SALONIKI? BERLIJN, 25 Jan. (Part.) Uit Saloniki Wordt bericht, dat een Duit#che onderzeeër gis teren een Engelsche vraebtatoomboot getorpe deerd heeft, welke vervolgens is gestrand j de bemanning ia gered. Uit Zaandam. Onze correspondent meldt ons: Na een dag van spanning, zooals de Zondag ér weer eens een was, ademen Je Zaandam mers weer iets vrijer, omdat t water 11 c.M. ia gezakt. De toestand blijft echter voort durend critiek. Tbans acht men het zwakste punt nog' den Kalverdijk. Men is daarom doende dien dijk zooveel mogelijk te versterken. Dat het gisterennacht weer in den Wormer- poider gespookt heeft, bewijst wel dat a nachts om 1 uur 100 soldaten van hier per extra gerequireerde boot daarheen moee- feu vertrekken om de dii ken te versterken. Dé kistdamrntivf in dé fiöeiaijdè is tlfanl tot aan het viaduct geheel gereed. Doordat hot water in de Oostzijde hier en daar ouder de kistdammen doorkwam, maakte men zich on gerust, dat de versterking niqj voldoende was. Het was echter niets anders dan z. g. kwelmater en behoeft geen reden tot onge rustheid te geven. Het kan best zijn dat dit water over de geheele Oostzijde heen komt, doch dit heeft niets tc beteekenen. De sluizen in de Oostzijde en in de .West zijde zijn thans ook verhoogd. Onder het werkvolk aan de kistdammen dreigde gisteren nog een staking uit Je breken om oen loonkwestie. Zij eischten n.i. cok doorbetaling van het schaftuur. Om erger te voorkomen is do eisch maar toegegeven. 't Is doch wel 'n schandaal, dat men in dergelijke noodtoestanden met zulke eiscben durft komen: uitbetaling van tijd waarin niet wordt gewerkt, anders staken wij en stellen wij de geteisterde burgerij aan nog grootere gevaren bloot. De socialisten aan de Zaan laten zich hier wel in de kaart zien. De rijkscommissie heeft goedgekeurd dat te Zaandam vooiioopig de kaasmarkten zullen worden gehouden, die anders in Purmerend, Edam, enz. plaats hebben. Morgen, Woensdag zal de Minister van Landbouw een bezoek brengen uan de Zaan- streek. Uit Purmerend. De di,jken van den Overweerschen polder, dio Zondagavond door het water werden over spoeld, zijn des nachts op de laagstgelegen gedeelten met zandzakken opgehoogd. Met de bekistingen langs de stadszijde an het Noordhollandsch Kanaal is gisterenmorgen een begin gemaakt. Door den storm kon het heiwerk voor den kistdam langs den Purmer Steenweg, waar voor thans nog een honderdtal militairen ge- requireerd is, niet hervat worden. Van de zeesluizen te Edam tot aan de Purmerringvaartbrug aldaar is eveneens be gonnen met het leggen der kistdammen, waar toe do hulp van een tachtigtal .militairen wordt verleend. De hoogste waterstand hier bereikt was Zondagnamiddag^ 7 e.M. boven A. P., terwijl deze momenteel 9 c.M. onder A. P. be draagt. Gisterenmiddag brachten de gemeenteraads leden een bezoek aan de inrichting van het Roode Kruis, vergezeld door de leden van het groepsstafkwartier. Uit Zijpe. Voor den polder Zijpe dreigt het gevaar voor overs.rooming het meest uit het zuid en. Valt het Zuiderzeewater in SeiicTinerboezem, dan stroomt het N. H. kanaal, dat Zijpe in de lengte doorsnijd!, vol. De boorden van dit kanaal kunnen het water tot U/g M. bo ven A. P. bevatten. Om te voorkomen, dat het water door de talrijke egalemcntsloolen naar binnen zal stroomen, zijn alle verbindingen daarvan met het kanaal door scliutbalken afgesloten, die, als de nood aan den man komt, met zakken zand kunnen versterkt worden. De Jacob Klaassensluis, die de Groote Sloot met het kanaal verbindt, wordt voor de scheepvaart nog opengehouden, doch zai ook gesloten worden, zoodra het water aanzien lijk begint te rijzen. De sluis staat dag en nacht onder bewaking. In het noorden Wordt Zijpe van den over stroomden Anna Pauiownapolder gescheiden door den ouden Zijperzeedijk, die sterk ge noeg wordt geacht, om den vloed ie keeren. De schutsluis in dezen dijk is geheel met zand gestopt, terwijl bij den spoorwegdoor gang van de Jijn Alkmaar—Helder een vol doende hoeveelheid materiaal aanwezig is om het gat te dichten, zoodi a de versterkte spoor dijk bezwijkt, die op het oogenblik in den Anna Pauiownapolder nog' slechts enkele cen timeters boven het water uitsteekt. De dykherslcliingen. Een verslaggever van het „tibld.had een onderhoud met den heer W. Blanke voort Uzp., een lid der aannemersfirma aan wie de her stellingen van de vernielde Zuiderzeedijken zjjn opgedragen. Hij deelde mede: De voornaamste herstellingswerken zullen omstreeks tien weken in oedag; nemen; dan zal men gaan kunnen malen; ongeveer twee maanden zullen er dan weer mee heen gaan, voordat de polders droog liggen. Dat zal dus in het gunstigste gevai Juni v/orden, maar zekerheid h.eromtrent valt absoluut niet te geven. Eer de gehoe.e d.j s. v..er m orue ie, zal 1917 wellicht reeds zijn aangebroken. Maar, ik zei het reeds, en nogmaals leg ik er den nadruk op, vaste data zijn niet te noe men. Aiies is véél te veel afhankelijk van weer en wind. Of de huizen in de onderge'.oopen streken het uit zuilen houden? In ae meren, zooals bijvoorbeeld in de Broekermeer, gaan de hui zen er allemaal aan bij wat wind, en als er weer een stijf tij water komt, ïïan zullen alle huizen het wel te kwaad krijgen. Voor het wegmaleu zullen andere hulp middelen moeten worden aangewend dan waarover inen tbans beschikt (drie stoom gemalen,) anders zou do boel véél te lang moeten duren. Laat ons hopen, besloot de heer Blanke- yoor(, dat wo wat goed weer houden, zoo als 't gisteren was en vandaag, dan kunnen «e aan onze herstellingswerken wa op ch e- ten, anders, als hoog water den boei weg spoelt, kunnen we weer van voren af begin nen." H. M. de Koningin te NUkerk. H. M. de Koningin heeft gisteren een "be zoek aan het geteisterde Nijkcrk gebracht. Op eenvoudige, hartelijke wijze onderhield tl M. zich met de verschillende personen en liet zich do bijzonderheden aangaande de ramp vertellen, de ramp, die alleen wat de gemeente Nijkerk betreft, een verlies van f 80 000 aan vee Beteekent. In gezelschap van den dijkgraaf, den lieer J. van Elfrinkhof, en de beide heemraden, de heeren H. en J. van Heil, werd m den striemenden regen de wandeling over den deerlijk gehavenden dijk ondernomen. Over al waren groote keien uit het pad geslagen en meer dan eens moest H. 11. door het water waden, terwijl bovendien het loopeu in de kleffe, weeke modder alles behalve aan genaam was. De handen In de zakken van haren donke ren regenmantel, een pelsmuts over het hoofd f «trokken, vervolgde de Koningin haar weg. lerhaaldelijk informeerde jonkheer .Van Git ten af het, jgékieh hé* fteeh'f trëphhbiifó pad en den' steeds diéhter villende regoa, niet beter, zou zijn terug te keeron, doch dc Koningin verklaarde lachend, dat ze jr teer goed tegen kon enachtte het zelfs over bodig van den haar aangeboden wandelstok gebruik te maken. BEVREDIGINGSCOMMISSIE OR ONDER WIJSGEBIED. Verwacht wordt dat de cerslvolgend.o ver gadering van de Bevredigingscommissie op onderwijsgebied, wier bijeenkomsten, sedert de jongste vergadering in het einde van 1913, wegens de ongesteldheid van haar voor zitter, dr. Bos nog niet hervat kondén wor den, thans in het begin van Februari e.k. zal plaats hebben. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. Naar wij' vernomen zijn eerstdaags van hoogerhand maatregelen te verwachten, waardoor zal worden bereikt, dat Neder- landsche schepen uitsluitend naar Neder- landsche havens zullen moeten bevracht. Tevens zal in het algemeen geen toestem ming meer tot vervreemding van Neder!, schepen worden verleend. MAILS VAN UITGAANDE SCHEPEN AANGEHOUDEN. Naar het Hbld. verneemt is niet alleen de geheele mail, waaronder ook Nederl. postzakken, van de „Noordam" te Falmouth achtergebleven, maar ook van do „Rotter dam" is de post thans in Engeland vast gehouden. Beide schepen zijn uitgaande booten. Naar aanleiding van deze aanhou ding van de Nederlandpche mail„ hebben verschillende firma's beslotjen, met de laat ste boot der „Holland-Amerika-lijn" nu geen poststukken te verzenden. DURE TIJDEN? Het overzicht van dc heffing der belasting' op tooneelvertooningen en andere vermake lijkheden te Utrecht wijst de volgends teekc- nende cijfers aan: Tooneelvertooningen in 1914: f 3289.72 en in J915: f 4125,35. Bioscoopvertooninaen in 1914: f 5158,83 en in 1915:: f 5683.53. Mu ziek, zanguitvoeringen en dans-partijen in 1:914f 3182,93 en in 1915:: f 4332.83. Het zuiver bedrag der algemeene heffing is in 1914: f 13.468,03 geweest en in 1915..,. f 15.786,80^. i. IS DAT DE REDEN? Men schrijft uit 'e-Gravenkage aan „De Tijd": Het is gebruikelijk, en als regel ook ge- wenscht, dat in de kritiek op het openbare leven van politieke personen hun particulier leven buiten beschouwing wordt gelaten. Naar wij vernemen kan echter liet voornemen van I Minister Treu'o, om heen te gaan alleen indien hij daartoe naar hij verklaarde door politieke redenen wordt genoopt, moeilijk ni uitsluitend politieken zin worden uitgelegd. Het huishouden van den Minister te Scheve- ningen is opgebroken; dezer dagen adverteer de bij in „Het Vaderland," dat hij zijn in trek heeft genomen in een Haagsch pension. Naar wij vernemen staat een co ander in verband met plannen van den Minister om to hértrouwen, met welke plannenniet alle leden der Linkerzijde zijn ingenomen. Gelijk men weet scheidde mr. Treub reeds van zijn eerste echtgenoote en huwde hij pen tweede. Ïntu8schen acht de Linkerzijde het noo- dig, dat de Minister aanblijft tot dat de Ou- derdoms-rente door de Eerste Kamer wordt verworpen. Dat votum heeft men «oodig voor de agitatie bij de a.e. Staten-verkiezingen. Twee man verdronken. Te Rotterdam werd gisteren het ss. „Otto Sv er drup" door drie sleepbootjes van de werf Wilton ver haald naar de Rijnhaven. Door het zwaaien van het schip sloeg het sleepbootje „Do Boer" om en zonk. De kapitein Braam, een dekknecht en een steward, toevallig aan boord, vielen in het water en werden door de andere booten gered. De machinist en de stoker, die zich in de machinekamer bevon den, verdronken. Een blokkade? Onder dit opschrift ver telt de Maasbode het volgende uit Rotter dam: „Met verwondering zagen wij Vrijdag middag het café „Transvalia" aan den Berg weg door militairen afgezet. Onze eerate ge dachte was.... 6pionnage of iets dergelijke. Wij informeerden 's avonds hij den eigenaar, den beer S. Dellebarre, die ons mededeelde dat hij vrijwilliger was bij den landstorm tc Amsterdam en eenigen- tijd geleden eige naar werd van het café. Toen begaf hij zich ongevraagd naar hier, om z'n eigendom in bezit te nemen. De overste, garnizoenscom mandant alhier, was spoedig ingelicht en wilde den heer Dellebarre arresteeren. Hij liet daartoe de woning van genoemden heer door militairen afzetten en sommeerde hem mede te gaan. De heer Dellebarre weigerde, omdat hij ongesteld was en telefoneerde om een officier van gezondheid. Deze constateer de dat genoemde heer niet vervoerd mocht worden en eindelijk na.... drie unr werd de blokkade opgeheven. „Naar wij van den heer Dellebarre ver namen, zal deze een aanklacht indienen te gen den overste over het willekeurig sluiten van sfn café door militairen, met het verbod dat de aanwezige gasten het café niet moch ten verlaten." Weder een stoomtram-ongeluk l Kort na het vertrek vau de stoomtram, die om 7 uur 10 minuten van het Bezuidenhout te Den Haag vertrekt, in de richting Voor burg, derailleerde gisteravond op den Schénkweg een personenrijtuig, dat daar door tegen een lantaarnpaal terechtkwam, die afknapte. Van het rijtuig werden eenige ruiten verbrijzeld; persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Onmiddellijk werd naar Voorburg geseind om" hulpmateriaal. Toen dit korten tijd na het ongeval ter plaatse kwam, was de wagen reeds weder door rappe handen in befc spoor gelicht. Men deelde mede, dat het gelukkig is, dat sedert de onlangs plaats gehad heb bende ongelukken een rood licht achter op het achterste rijtuig van de treinen is ge plaatst, zoodat een volgende trein tijdig de onveiligheid van den weg kan opmerken. Hierdoor werd thans waarschijnlijk erger vóórkomen, daar kort na het vertrek van dezen trein een tweede volgde. Ruwe kwanten. Zaterdagnamiddag brachten een 80-tal grondwerkers, een be- z'óéfc aah iféÊ café' helberg, gelegen aan den straatweg van Hengelo naar Borne. Na bedreiging der bewoonster van het café verschafte men zich toegang tot het buffet Na gebruik van een hoeveelheid sterken drank werden ve,rschillende voorwerpen kort en klein geslagen. De politie stelde een zestal te Enschedé thuis behoorende grondwerkers in verband met het voorge vallene in arrest. Een waanzinnige. Gisteravond half 11 liep een man op de IJoogstraat te Rot terdam dio in vreeselijk opgewonden toe stand met K"n armen liep te zwaaien en ieder vrees aan. te jagen. Het scheen dat hij plotseling overvallen was door een vlaag van waanzin. Toen een agent hem tot kalm te aanmaande ging hij nog- woester te keer, zoodat drie agenten noodig waren om den waanzinnige naar het bureau in de Lange Torenstraat te brengen. Aanvankelijk hield hij zich hier wat kalmer; uit de verwarde taal van den man was niet veel op te maken en z'n naam Is tot nu toe niet bckenjd. De kalmte duurde echter niet lang want onder heftige uitroepen greep hij een bank en wiLde de agenten te lijf. Spoedig had, men hem nu onschadelijk gemaakt. Ellende ten gevolge yin den oorlog is hier misschien de oorzaak van 's mans waanzin. Beide beenen afgieretien. Men meldt ons uit Enschedé: Aan het station Gronau is de 20-jarige W.B. die aan den spoor weg werkte, door den trein overvallen. Bei de beenen werden afgereden, HOORN. Personalia. Benoemd is tot bulptelcfontete alhier C. B. Viseer (o. v.) Bedreiging- van een meerdere. Het Hoog Militair Gerechtshof te Den Haag heeft Ju openbare zitting in hooger beroep uitspraak gedaan inzake de volgende door den krijgs raad te 's Gravenikage gewezen vonnis: Het vonnis gewezen 5 November, waarbij P. J. van R„ oud 30 jaar, geboren te Hoorn, land- weerplichtig korporaal der infanterie, la ver oordeeld tot 0 maanden militaire detentie, met degredatic tot den stand van soldaat ter zake van het te Hoorn op 2 Oct., den ser geant J. M., met zijn vuist dreigend toevoe gen .van de woorden: „Kom mee naar den dijk,"dan zal ik je duiken." Het Hof vermin derde de militaire detentie tot vier maanden doch hield de degradatie in stand. ENKHUIZEN. Volksbond. Alhier ia een afdccling van den Volksbond tegen drankmisbruik opgericht met circa 30 leden. Het bestuur bestaat nit de heeren M. A. v. Leeuwen, voorz.; ds. F.W. J. van der Poel, D. van der Spruijt, penning meester, D. van Nek en J. v. d. Schild Dzn. XAANDAM. Tijdelijke kaasmarkt. Aangezien do. markten te Purmerend en Edam voor velen niet of zeer moeilijk to bereiken zijn, ia door de Rijkecom missie van Toezicht voor den uitvoer en de be- achUtbaaratelling van kaas te Gr-avenbage be paald dat tot nadere order eiken Donderdag alhier een kaasmarkt zal worden gehouden. Vermenigvnldigingscjjfer inkomstenbelas ting. Door B. en W. wordt den raad voorgesteld het vermenigvuldigingsdjfer van de inkomsten belasting evenals vorig jaar te bepalen op 1.81. Zij doen dit voorstel omdat door de bijzondere tijdsomstandigheden geen enkele betrouwbare becijfering der belastingopbrengst is te maken. Posterijen. Benoemd is tot hulptelefoniste al hier, mej. A. S. Scholts en mej. C. M. E. de Hartogh (beiden o. v) VDSEN. Concert voor de getroffenen. Op initiatief van een comité zal hier op Woensdag 5 Februari as. een concert worden gehouden in de concert zaal „Concordia" van de Papierfabriek. De op brengst komt de door den watersnood getrof fenen ten goede. Ook Velsens Mannenkoor be reidt zulk een uitvoering voor. De R. K. Kiesvéreeniging van Yelsen en Wijkeroog was Zondag j.L in buitengewone vergadering bijeen. De Zeereerw. heer P. H. Wijtenburg, pastoor der St. Jozefsparochie te Wykeroog, dien avond als spreker optre dend, deed met alle duidelijkheid uitkomen wat goed georganiseerd zijn zeggen wil. oor zijn talrijke toehoorders zette spreker in een prachtige en gevoelvolle rede uiteen hoe nuttig en noodzakelijk het is bereids vc-reenigd te zijn en wat de kiesgerechtig den hier ter plaatse vermogen. Een herhaald applaus was het zekerste be wijs dat de geheele vergadering volkomen medeging met de woorden van den gewijden redenaar. Het was dan ook zeker nit aller naam, dat de voorzitter hem zijn hartclijken dank bracht voor zij» schoone en opwekken de rede. Hierna ging men. in huishoudelijke verga dering over. Het getal bestuursleden werd tot op ze ven verminderd. Bij acclamatie werd de heer C. Rozemeijer tot voorzitter gekozen, terwijl bij gewone stemming tot bestuursleden wer den gekozen de beeren L. S. Hoes, Th. G. Dudink, G. P. Langendijk, C. Bank en Jac. Zuurbier. EGMOND BINNEN. Kruisverboml. Het Kruisverbond zal a.#. Zon dag te 7 uur zijne jaarvergadering houden in het St. Vineentiu# gebouw. De agenda bevat véle belangrijke punten. Straatverlichting. Het was Zondagmorgen al te merken, dat er iet# bizondera aan de hand was. Tot heden hadden we op Zondag althans nog geen electriciena in hoogs palen gezien, 'a Middag» bleek het resultaat van deze bedrij vigheid. Om half 8 werd ds electrirehs straat verlichting ontstoken; voor onze gemeente een historisch moment: zij was aan het groots net aangesloten en kreegetroom. HEEMSKERK. Politieke losing. Voor een stampvolle naai hield Mr. J. Romans Maandagavond aan schitterende lezing. Tot motto had de »pre- ker gekozen „voor Christus", Na esref ln schoone woorden ta hebben geweaen op de voorrechten, die de Katholiek door het H. Geioof bezit, doch tevens op den plicht, om veel te doen voor Christus, Die voor ons zoo veel gedaan hooft, ging epr. na, wat wij wel en wat wij niet moeten doen in den grooten politieken strijd onzer dagon. Wie zijn onzo vijanden. Eerstens de lauwe, trage Katholieken en tweedens onze openlijke te genstanders, die van den Christus niet wil len weten. De strijd, dien wij moeten voe ren, gaat om het bezit van ons Geloof, om de schoone instellingen, die mat veel moeite en arbeid door onze voorgangers zijn opge bouwd, om de ziel van onze dierbare kin deren. Onze regeering wil veel tot stand brengen, doch om aan de rechtmatige eisehen van rechts tc voldoen, dit kan er niet overschieten. De tijd van laksheid is echter voorbij, over do lage landen zal het donderen, dat de twee millioen Katho lieken zullen pal staan, dat Rechts in 1913 wel geslagen is, doch krachtiger dan ooit weer klaar staat. In gloeiende woorden schilderde spr. ver volgens lioo onze grootste vijanden zijn on ze eigen geloofsgenooten, die de vurigen ondef ons als in een moeras willen trekken, om ze daar te doen verstikken. Het zijn de onbeweeglijke aankijkers, die het wel gelooven, die u uitlachen als. gij bezweet zijt van den strijd. Zij zijn het, die met Petrus uitroepen: „Ik ken dien Menschniet" en die zich laten lijmen door het honing zoete gevlei onzer tegenstanders. De minst gevaarlijke vijanden zijn onze openlijke tegenstanders, die door bioscoop en tooneel, vunzig plaatwerk, romans en dagbladpers, in universiteiten en volksver gaderzalen, hunne moderne wijsbegeerte verkondigen. Hoe verdeeld die tegenstan ders ook zijn, in hun haat tegen Christus zijn ze een. - Het gaat tegen het Kruis, waarom wij vereenigd zijn, en dat wij nooit zullen verlaten, al zullen we er zieltogend bij neervallen. Voor den geest komt 'ons het jaar 1913, het leugenjaar, doch waarin wij onzen strijd met waarheid en onbesmette wapens hebben gestreden. Onbevreesd zul len wij den nieuwen strijd tegemoet gaan. Spreker geeselde thans het belachelijk gedoe van de liberalen, de vrijmetselaars, do socialisten. Ten slotte vroeg spr. of do leden der Kiesvereeniging steeds hun plicht gedaan hadden en spoorde hen aan, n;et den broeder te laten strijden, doch met mannenkracht achter de keurbende aan te stormen. Dan ook zou Gods Eegen qiet achterwege blijven. Een langdurig applaus was het bewijs, hoe tot het hart der aanwezigen waa ge sproken en het was dan ook voor den Zeereerw. Heer Pastoor een aangename taak den spreker dank te betuigen. Bloemend aal. Jaarvergadering R. K. Kiesvereniging. Te kwart over aeht opent de voorzitter de tamelijk bezochte verg&deriiyr. Na voorlezing en goedkeuring der notulen, deelt de voorzitter de constitutie van het bestuur mede. en maakt bekend dat 46 nieu we leden zijn toegetreden (applaus.) In 't geheel zijn 25 propagandisten tot de club toegetreden. De secretaris brengt daarna 't jaarverslag uit, dat, ha de, ongunstige toestanden van verleden jaar, uiteraard zeer beknopt is. De penningmeester, verslag uitbrengend over het halfjaar Juli—Januari, constateert een deficit van pl.m. 4.00. De heer v. Keesel brengt veislag uit als af gevaardigde van den Prov. Bond van R. K Kiesvereenigingen. 't Aantal leden bedraagt 9000 ruim, Twee Statenverkiezingen, Enk- huizen en Amsterdam werden door recht- schen bezet. 't Uitgebreide verslag wordt met hud ap plaus beloond. Hierna wordt overgegaan tot stemming, om den afgevaardigde te benoemen, die voor de kiesvereeniging zitting zal nemen in de Centrale te Beverwijk. Gekozen wordt de heer A. J. Prinsen berg, onze secretarie. _Voor den Prov. Bond van R. K. Kiesveree- nigingen moeten afgevaardigden worden be noemd. Volgens het Reglement heeft Bloe. menda&l recht 8 leden te sturen. Sommigen meenen, dat 1 afgevaardigde voldoende ie, omdat deze toch het aantal stemmen mag uitbrengen waarop de plaatselijke afdeeling recht heeft. Anderen meenen dat men tot steun van elkaar beter met meer kan gaan. Besloten wordt dat 8 leden zullen wor den benoemd. Gekozen worden de heeren J. v. Kcssel, Warmerdam, en Kokkelkoren, en als leden plaatsvervangers, Mr. Simons, J. A. Prin sen berg en W. Jansen. Over het voorstel om de minimumcontri butie van 15 op 25 et. te brengen, wordt ge. sproken door verschillende leden. Juist de financieel minst krachtigen zullen hierdoor worden aangetast. De verhooging is wel niet groot, maar in verband met andere uitgaven, die in den tegenwoordigen tijd toch al zou gestegen zijn, komt ze velen onge- wenscht voor. 't Voorstel van het bestuur wordt verworpen. De contributie blijft dus 15 cent als minimum. Punt 9 van de belangrijke agenda leverdt geen noemenswaardige besprekingen op. Twee leden van het bestuur der Kiesver eniging hebben zitting in het bestuur d« Propagandaclub. Bij de rondvraag vraagt de heer Warmer dam om bij een Vogelzangsche vacature oen Vogelenzang te benoemen en voor een Bloe- mendaalsche een Bloemendaler; Se. om het Bestuur de toezegging te laten doen, dat men voortaan op zuiver principieel stand punt zal staan bij eventueele verkiezing. Dus geen compromis met linksche partijen meer. Ook gaan er stemmsn op om ds leden uit Vogelenzang gelegenheid te geven een even- tueelen candidaat uit hun midden ook met hun stem te knnnsn steunen. Er «al zooveel mogelijk in Overveea èn in Vogelenzang een vergadering *oor het stellen van een candidaat gehouden worden Een spoedeiechend voorstel wordt gedaan om een afgevaardigde te benoemen voor hst Kies comité te VeLsen (wat de Centrale hl voor Statenverkiezingen). Gekozen wordt de heer J. van Keaee). Om bij half twaalf sluit de voorsitter deai zeer geanimeerde vergadering. 4S3SX -SSar- r a*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2