De afstammeling van Robinson VERHUREN VAN LUIE AUTOMOBIELEN DE OORLOG STATEN-GENERAAL BUITENLAND BigiüESiLARD DE WATERSNOOD. H. J. v. d. NIEER, Sehagehelstraat 7. FEUILLETON VERSPREIDE BERICHTEN W0ENSDAG 26 JANUARI 1916 tegen zeer billijk tarief. Telefoon 2422. NIEUWE HAARLEttSCNE COURANT b^d DE SLAG AAN HET BESSA RABISCHE FRONT. De oorlogscorrespondent van het „Berli ner Tageblatt" seint d.d. 20 Januari uit het Oostenryksch-Hongaarscke perskwartier: Niettegenstaande huu zware verliezen, ge ven de Russen de poging niet op naar Czer- uowitz door te breken. De tweede gevechts pauze duurde weer slechts drie dagen. Deze werd door beide partijen gebruikt zooveel mogelijk oxu de gewonden te zoeken en de deoden te begraven, die bij duizenden het terrein voor onze stellingen bedekten. Daar het onafgebr>ken trommelvuur der Russen onze troepen in hun dekkingen hield en de Russische scherpschutters op onze lios- pitaalsoldaten schoten, die zich buiten de dekkingen waagden om hun moeilijke taak te vervullen op den doodenakker, die zieh uit strekte over een lengte van vijftig kilome ter, begon de lijkenlucht de atmosfeer reeds op ondragelijke wijze te verpesten. Deze lucht en de gruwelijke aanbiik van de ka meraden, die in dichte gelederen neergescho ten waren, schrikten de latere stormoolon- ues der Russen .echter toch zoo af, dat ook de. commandant van de Russische troepen die in het zuidelijk gedeelte van het front stonden, generaal Lorentiei', last gaf de ge- sneuveldeu te begraven. De Russische gewonden werden in einde- looze colonnes gebracht naar Nowo-Sielica en Chotin, waar alle beschikbare gebouwen tot primitieve hospitalen ingericht waren. Daar echter vele gewonden dagen lang hulpeloos gelegen hadden tusschen de beide stellingen en er in de Russische hospitalen gebrek heerscht aan doctoren en medicamenten, is het percentage doodeu hoog. Vergeleken hij de Russische verliezen zijn do onze betrekkelijk gering; de nederlaag tot tweemaal toe van den vijand, beeft het ver trouwen van de verdedigers versterkt. De eensluidende rapporten van de vliegers lie ten den Oostenrijkers niet in twijfel,, dat ge neraal Jwauof het 6pel nog niet gewonnen wilde geven. Zoowel naar het Bessarabiscke front als naar Oost-Galicië vertrokken talrijke mili taire treinen met frissche troepen en ammu nitie. Spoedig openden de vijandelijke batte rijen een intensief vuur op de stellingen van het leger v. Böthmer aan de midtlen- en bo- ven-Stryp. Het centrum van den aanval is tot nu ech ter weer de zuidvleugel van het leger Pflan- zer-Baltin in den sector Bojan-Rarancze- Toporoutz. Een nachtelijk trommelvuur op de stellingen langs de greusbeek Rakitna en hij Kalinkowcy uit zware artillerie, vooral uit gesehut van 18 centimeter, leidde den der den stormaanval in. Tegen het aanbreken van den morgen be gon het ealvovuur van de vijandelijke artil lerie, terwijl tegelijkertijd de Russische in- fauterie haar loopgraven in dichte gelede ren verliet. Zoodra het shrapnelvuur van onze artille rie en de eerste geweersalvo's van de Hon- veds de Russische artillerie bewezen, dat de etormcoloimes met den vijand in contact ge- verloor weer vele duizenden. Voor het front j nisterie-Hoetsch, heeft de groothertogin den van één enkel onzer bataljons telde men 800 heer Vannerus, die sedert vele jaren staats- tot 1000 dooden. klaarde, (althans volgens de Duitsche lozing), is het van belang te weten hoe sterk het Pèr- zischè leger is. De correspondentie „Heer und Politik'' deelt hieromtrent mede: De militaire macht van Perzië is tot nu niet zeer groot geweest. De getallen daaromtrent loopeu uiteen. Het is algemeen bekend, dat er in Perzië geen modern leger bestaat vol gens Europeesche opvatting. Het geheele-le ger is in 190") in twaalf divisies verdeeld, waarvan elke divisie ö(XX) a 1100man telt, en onder bevel staat van een „sardar." Do sol daten worden mees ai s echts een half jiar on der de. wapenen gehouden, zoodat de militaire vorming niet buitengewoon is. In Teheran liggen ongeveer 8 bataljons infanterie, ter wijl het geheele Perzische leger 79 Bataljons telt. De infanterie is uitgerust met Weridel- ge weren. Een bijzondere troep in Perzië is.de bekende Kozakken-brigadt*, uitgerust naar liet voor beeld van de Russische kozakken, in den laatsten tijd telde deze brigade 17.500 man met 200 officieren. Ze bestaat uit vier ruirer- regimenten en verder bebooren er toe 4 ka nonnen, 8 stukken veldartillerie en 4 machine geweren. Deze kozakken-brigade, in hoofd zaak gedrild door Russische officieren, be staat ongeveer dertig jaar. Alle andere troe pen kunnen eigenlijk niet den naam dragen al zijn ze ook langer geoefend Jan een half jaar, van geregelde troepen. Do uitrusting is heel gebrekkig, omdat er geen geld was of het geld verduisterd werd. Iedere soldaat krijgt 3.30 mark in de maand soldij, zoodat men dikwijls soldaten kan zien bedelen. Ook doen niet zelden soldaten dienst bij particu lieren als arbeider. Voorschriften omtrent dienstplicht en ontslag uit den dienst bestaan er niet. De hoofden van de provincies doen dit naar eigen goeddunken. Allengs is het echter'gewoonte geworden, dat de vijf Noor delijke provincies de manschappen leveren voor de infanterie en de artillerie, terwijl de ov'erige zes provincies, voor .het grootste ge deelte door nomaden bewoond, de cavalerie leveren. Eén ding kan men van de Perzische solda ten zeggen: zij zijn bruikbare menschen, die niet bang zijn voor den dood. Hoe traag zij ook zijn, zij kunnen vechten. Dat hebben zij in de laatste weken dikwijls bewezen in scher mutselingen met de Russen. De Bagdad-spoorweg. De werkzaamheden aan den Bagdad-spoor- weg zijn thans,, naar het „Oesten.-Ung. Risenib. BI.'" uit Aleppo bericht, voorloopig voltooid. In de richting van Aleppo naar Bagdad zijn de beide lijnen Alèppo—Mosle- mie—-Ras-ey-Ai u (ca. 300 km.) en Samarra Bagdad (ca. 142 k.m.) thans geheel gereed en komen waren, legden" *if«ö "dichT afspër- eehKS rlnfffimnr n/>Vitm- 3a pprcfo Ain- Moesul Sa marra van 591 kilometer lengte, de aan. Het Perzische leger. Nu de gouverneur-generaal van Luristan, Nisam-es-Saltónch het opperbevel "aanvaard heeft over de Perzische strijdkrachten en - aan Engeland en Rusland den oorlog ver- groothertogdom door het buitenland te ver raad ie, en minister van justitie, benevens gezant te Parijs is geweest, met. de vorming van een nieuw kabinet belast. Vannerus gaat door voor gematigd liberaal en men meent, dat een door hem gevormd ministerie door de meerderheid van de Kamer niet ongun stig zou worden ontvangen. De Regeering heeft, om de voeding van het zekeren, een officieel comity aangesteld voor invoer, inkoop en verdeeling van alle in het buitenland gekochte of nog te koopen waren. •cheidene huizen werden weggeslagen. In het district Grogol van evengenoemde af- deeling liepen vijfduizend bouws onder en te Somosari in het onderdistriet Batealit (district Japara van de afdeeling van dien naam) wer den dertien huizen verwoest, terwijl bij een grondverzakking vier inlander» omkwamen, aoht onv^t ës ,uet beate ld'wa*. D^epartjj" werd gte- tene, bakker van beroep, spoorloos. Bij he4 schoonmaken van den regenput bij zijn woninft vond men dezer dagen daarin zijn Ujk. Smakelijk eten. Bij de wed. A. to Dinxperlo stonden sedert eenige weken 300 pond vet voor de deur weike adreeente weigerde te ontvangen Het geredde vee. De verplegingscommiasie, die in het Tol huis te Amsterdam zitting houdt, heeft kunnen oonstaiteeren (naar de voorziter, de heer Julius mededeelde) dat de aanvoer" van vee belangrijk j boot H 6, tengevolge van een fout in het bestek, nog maar een paar j Fricsche Zeegat (tusschen Schiermonnikoog zwaar gewond werden (zeven inlanders worden nog vermist.) Ook de dijken van de kali Petjangaan (een zij-rivier van de kali Serarn) bezweken op ver scheidene plaatsen, waardoor vijftien huizen verwoest worden en tien desea's in hot ondordia- triot Kaliwoenzee (district Koedoes van d« »f- doel'ing van dien naam) en duizend bouws idjot- velden in de districten Oendakan en Teuggelea (afdeeling Koedoes) onder water liepen. DE GESTRANDE BR1TSCHE ONDERZEEBOOT. Het departement van marine deelt mede: Op 19 Januari jl. strandde de Britsche onderzee- vermindert. Dagelijks komen mog tl - honderd stuks vee aan, dat dan weer doorgezon- den wordt naar stallen in den omtrek van Am. ringsvuur achter de eerste loopgravenlinie van de verdedigers, om het in het gevecht brengen van reserves te verhinderen. Andere Russische batterijen versperden echter tege lijkertijd door onafgebroken shrapnelvuur den eigen stormeolonnes den temgtochtsweg. De Russische infanterie werd gedreven naar het stuk van ons front, waar de Buda- pester Honveds lagen, die onmiddellijk snel vuur openden op de aanstormende Russen. Salvo's van de infanterie, shrapnelhagel van de artillerie, ontladingen van de con tact-mijnen, sterlstroom van de draadver sperringen, flankvuur uit de vérdekt opge stelde machinegeweren, münwerpers, hand granaten het geheele arsenaal van de mo derne wapentechniek werkte samen, om ge lid na gelid van den aanvallers te decimee- ren. De achterste colonne van de Russen had den zelfs niet eeiis een' geweer. Zij moesten vachten tot de voormannen van de eerste gelederen gevallen waren en raapten dan de geweren der gedooden en gewonden op, om daarmee den stormloop te beginnen. Het gevecht om de eerste verdedigingsli nie duurde tot den laten namiddag. De vijand - Adv. leg van dit gedeelte zal, in verband met de bestaande moeilijkheden bij het verschaffen van materiaal, eerst, na den oorlog kunnen plaats vinden. In de - richting van Aleppo naar Konia (en Constantinopel) ontbreken nog de beide tunneltrajecten door den Ama- nes (van Islahie naar Mamure, 54 K.M.) en door den Taurus (van Dorah naar Karapon- nar, 52 km.) Het Amanus-trajeet met den 5 Kilometer langen Ba.ghtseban-tunnel, is se dert Juni 1915 echter reeds gebaand en ver wacht wordt, dat het traject Islahie-Mamure op 1 Februari als locaalepoor, en op 1 Octo- 1916 als normale lijn opengesteld zal kunnen worden. Dan zal voor een complete verbin ding van het Syrische spoorwegnet van Con stantinopel alleen nog het Taurustraject ont breken, waar een rij van tunnels, totaal ter lengte van 11A K.M. gebouwd moet worden. Dit zal waarschijnlijk nog wel een of twee jaren düren. De totale lengte van de lijn Haidarpascha Konstantinopel Konia Bagdad, waarvan het gedeelte van Haidar pascha tot Konia aan de Duitsche Anatoli- sche Spoorwegmaatschappij behoort, terwijl het traject Konia—Bagdad de eigenlijke Bag- dad-lijti vormt, bedraagt 2435 K.M. Hiervan zijn thans 1748 K.M. in bedrijf, en na opening van het Amanus-trajeet op 1 Febr. zal dit tot 1802 K.M. zijn uitgebreid. 'sterdam. Zoo is thans daarvoor de Haarlemmer, veer aan de beurt. De commissie ondervindt veel medewerking van particulieren en afdeelingen van landbouw- veicenigingen. De oud-minister van koloniën, ?de heer Cremer, verklaarde zich bereid voor 60 stuks vee te zorgen, uit Zeeland kwam een aanbieding van de afdeeling eener landhouw- vereeniging voor de stalling van niet minder dan 1900 stuks. Sedert het begin van den watersnood heeft de verpleglngscommissie naar schatting ruim tienduizend stuks vee, voor verreweg het groot ste deel koeien, behandeld. De werkzaamheden dor verplegingseommissie zijn thans van aard gewijzigd: zij zorgt nu in hoofdzaak voor de fourage, hooi en strao. Hooi wordt o.a. opgekocht in het verdronken land. Ordemaatregelen. Door de gezamenlijke burgemeesters in het overstroomde gebied ia bepaald, dat ieder par ticulier persoon, die zieh naar de door den watersnood geteisterde gemeenten, benoorden het IJ, wil begeven, moet voorzien zijn van een doorlatingsbewijs, onverschillig af hjj daarheen gaat of is gegaan per spoortrein, tram, stoom boot of eenig ander middel van vervoer, hetzij te land of te water, dan wel te voet. Een doorlatingsbewijs als hier bedoeld wordt slechts afgegeven: le. aan hen, wier woonplaats in een der over stroomde gemeenten gelegen is; 2e. aan hen, die kunnen bewijzen, dat zij nood zakelijk- moeten zijn in een der hierboven bc- d-. tide gemeenten. Het doorlatingsbewijs is strikt persoonlijk en mr.et steeds vertoond wo-rden aan de to pafsce- ten politie of militaiie posten Verpleging van huisdieren. De burgemeesters der gemeenten benoorden het IJ maken bekend dat pluimvee, honden epz. welke onbeheerd worden gevonden, kunnen wor den doorgezonden naar het Entes-terrein, waar voor verdere vopleging zal worden gezorgd. Het vee wordt ziek. De gezondheidstoestand van het vee in Fries land schijnt zoo wordt van deskundige zijde aan de „Leeuw. Ct." verzekerd nadeel te on dervinden van den hoogen waterstand. Zoo stierven bij één veehouder, wonende in 2y2 zeemijl binnen de grens der Nederlandsche territoriale wateren. Alle pogingen, van onze zijde gedaan om het vaartuig af te brengen, zijn tot nog toe, ook in verband met de jongste stor men, vruchteloos gebleven. Op dezelfde gronden als indertijd door de regeering bepaald werd voor de Duitsche onder zeeboot U C. 8, beeft ook nu de Nederlandsche regeering de beslissing genomen, dat de op Ne- derlandsch gebied geredde bemanning zal wor den geïnterneerd en dat hetzelfde zal geschieden met de onderzeeboot, indien de bergingswerk zaamheden mochten gelukken. Deze beslissing steunt op art. 3, in verband met de artikelen 4 en 5 van de Nederlandsche onzijdigheidsverkla ring. De tekst van artikel 4 luidt: „Oorlogsschepen of daarmede gelijkgestelde vaartuigen van een oorlogvoerende zuilen niet binnen het rechtsge bied van den Staat worden toegelaten." In artikel 3, laatste alinea, komt voor: „Oor logsschepen of daarmede gelijkgestelde vaartui gen van een oorlogvoerende, welke handelen in strijd met de voorschriften van art. 4, mogen vóór het einde van den oorlog dat gebied niet verlaten." Artikel 5 geeft eenige uitzonderingen, waar toe het geval van de H 6 evenwel niet kan wor den gerekend. DE BATAVIER III AANGEVAREN. Naar Reuter uit Gravesend seint, is het van Rotterdam komende Nederlandsche stoomschip Batavier III gistermiddag aldaar in aanvaring geweest met een onbekend gebleven uitgaand stoomschip. De Batavier III werd aan stuur boord achter de machinekamer dermate bescha digd en maakte zooveel water, dat het aaH den grond moest worden gezet. Nader seint men dat de Batavier III gister avond 6 uur te Tilbury is aangekomen. Het was in aanvaring met het stoomschip Col lief teren naoht gestolen vermoedelijk door smok kelaars welke daarvoor op Pruisisch gebied huo afnemers hebben gevonden. In het hol van den leeuw. Te Oosterwijk (N.-Br.) ia een kistje met geld gestolen ten huiae van.... den gemeenteveldwachter. Een aanslag. Toen de landweersoldaat De Witt van Oudepekela Maandagavond naar Win schoten ging, om van daar naar rijn garnizoen terug te keeren, ontmoette h(j twee wielrijders, juist toen de stoomtram in aantocht was. De wielrijdors. hadden blijkbaar het doel hem onder de tram te werpen. Met de woorden: „dat i» hem" en „nou ben je er bij", stieten re hem in de richting der tramrails. Gelukkig kon hij zich nog zoo ver terugwerken, dat alleen met de tram in aanraking kammen twee zijner vingers* welke hij zal moeten missen, volgens verklaring van den geneesheer, die hem verbond. Brutaal. Dezer dagen vervoegde zich op klaarlichten dag bij de bewoonsters van een 6- tal woningen van fabrieksarbeiders te Glaner- brug nabij de grens, oen onbekende, die, zooals hy beweerde, in opdracht had de zinken goten af te snijden, daar het hemelwater, in deze regendagen zoo overvloedig voorhanden, niet langer over den weg mocht stroomen, uit vrees voor overstroojping. De goedgeloovigo buismoe» moeders lieten den man begaan, hoe vreemd haar de zaak ook voorkwam. Toen van alle woningen de zinken pijpen waren weggenomen, toog de man ongemerkt met "zijn vracht in de richting der grens, om vermoedelijk het zink b(j onze buren aan gene.zijde der grens te vex- koopen. TWEEDE KAMER. (Zitting vau gisteren). De te verwachten warme discussie over de houding van den minister van Finantiën, die weigerde medewerking te verleenen tot eene spoedige behandeling der Ouderdomswet, waarbij natuurlijk rechts de rol van een stil zwijgend Toeschouwer kan vervullen heoft nog niet plaats gehad.... Wel was gisteren een regeling yan werk zaamheden aan de orde, maar op verzoek van den heer DE MEESTÉR, die feitelijk in de Kamer de woordvoerder der Unie-liberalen is. ie besloten heden er weder eene te behan delen en'dat om daarbij de» ministers hou ding nader te bespreken. Spr. wilde daarmede wachten totdat de af deelingen waren getrokken. Maar reeds nu een ondergeloopen polder te Oldeboorn, drie i voorheen in overeenstemming zijn gebracht met koeien aan miltvuur; bij een anderen veehouder behoeften Een derde telegram meldt uit Gravesend, dat 2cide hij, dat de w eigering van den minister de Batavier tijdelijk hersteld is en met het tij naar Customhouse-kade zal opstoomen. BELANGRIJKE- HERZIENING. Men schrijft aan het „Centrum": „Primo Januari dezes jaars is in werking getreden een Koninklijk Besluit, waarbij „de be palingen nopens de vergoeding van reis- en ver blijfkosten wegens reizen in 's Rijks dienst wer den herzien." Deze herziening komt hierop neer, dat aan minder categorieën van ambtenaren dan voor heen recht wordt gegeven op reizen per eerste klas en dat de verblijfkosten minder scheutig dan LUXEMBURG. De Kabinetscrisis opgelost? Wegens de ontslagaanvrage van het mi- te Nijelamer, eveneens in een ondergeloopen polder wonende, stierven vier koeien aan dezelf de ziekte. OVERSTROOMINGEN IN 1ND1E. Blijkens een uit Nederlandsen Indië ontvan gen telegram hebben in de afdeeling ludrnma- joe van de residentie Semarang verscheidene overstroomingen plaats gehad, waarbij vele wegen en bruggen zwaar beschadigd of wugge- slagen zijn. Omtrent de ramp in laatstgenoemd gewest meldt het telegram nog het volgende: De dijk van de kali Serau, de scheiding vormende tus schen de afdeeling Demak eenerzijda en de af deelingen J apara, Kadoes en Grobigan ander zijds, bezweek op een zest ai plaatsen in de nabij heid van de zèe en meer landwaarts in tusschen 18) (Naar het Fransch.) De Palmenbaai het doel van den tocht, ligt juist aan den mond van den Donaï en is aan den eenen kant begrend door kaap Baint-Jaques, waarop een mooien ijzeren vuurtoren geplaatst is, die te Parijs is ver vaardigd. De baai heeft een fraai strand, dat geheel uit wit fijn zand bestaat. Het strand wordt door welig geboomte en statige kokospalmen begrensd. In de nabijheid vindt men de Wa- erleliën, die baar naam ontleenen aan de alrijke roode lotusbloemen, welke als een testbaar tapijt den grond bedekken. De lucht helder en friseh, altijd verkoeld door gen acht zeebries je. Men kan dus gemakkelijk egrijpen, dat dit het geliefkoosde uitspan- i ngsoord ie der Europeanen, die te Saigon ouen. Voorbij de stad verbreedt de rivier zich angzamerhand, zoodat men niet meer weet >f men zich nog in de rivier of in de baal tevindt. Vervolgens daagt Kaap Saint- aeques op, met hare drie bergtoppen en óór die Kaap 6trekt zich de Palmembaai alm en indrukwekkend uit. j Op het strand, onder de schaduw van een oep paimboomen, verheft zieh zelfs eene agode, die beroemd is in geheel Indo-diina. 'et is „De Walvischtempel", die haar naam danken heeft aan het geraamte van een alvisch, dat daar bewaard wordt. De Au- aimietkiche matroaen steilen zich gaauna Dit laatste heeft al ingezonden stukken doen geboren worden van ambtenaren, die zich tekort gedaan achten, wijl zij nu een bijslag op hun loon missen, waarop zij tot dusver meenden te mogen rekenen. In hoeverre deze rekening juist is te achten, kunnen noch zullen we hier nagaan, maar wel blijkt uit de klacht, dat er bij de vroegere rege ling nog «1 eens wat overschoot. De nieuwe regeling is dan ook stellig een be sparing voor 's lands kas te achten, wat in deze tijden welkom is En dat die.besparing vele kleintjes maken een groote belangrijk kan zijn, moge hieruit blijken, dat het Koninklijk besluit bijna 800 cate gorieën opsomt van hoogere en lagere ambte naren en beambten, die, als zij voor dienst op reis moeten, in de termen voor vergoeding vallen. 't Is ongetwijfeld mede hef steeds wassend aan tal ambtenaren geweest, dat tot de herziening [aanleiding gaf. Het nieuwe tarief zal nog wel :oo wezen, dat men er mee uit kan." voor de geheele linkerzijde „een onverwachte en zeer groote teleurstelling" is. Dat nemen wij in verband met de naderen- Statenverkiezing gaarne aan! Het zal er dus heden in de Kamer warm aan toegaan.. De zitting van gisteren had weinig te be- teekenen. Er werden een aantal kleinere wo. aangenomen, waaronder dat inzake verbode bepalingen aangaande het bereiden van alco holhoudende vloeistoffen en de heeren Hu- genboltz en Kolkman legden, nadat hunne geloofsbrieven in orde waren bevonden, de beloften en eeden af. Eenige discussie ie gevoerd over het w.o. tot eene tijdelijke ufwjjking van de Kieswet. De heer BEUMER ontwikkelde eenige grondwettelijke bezwaren en de heer DRION zeide, dat hij verleden jaar tegen dó afwij king stemde, maar dat, daar ze verleden jaar tot stand kwam, hij er nu zijne stem niet aan zul onthouden. De minister van Binnenthndscho Zaken, oe heer COET VAN DER LINDEN, deed op- merken, wat aangaat de grondwettelijke De- zwaren op het standpunt te staan, dat het de plicht ie van den wetgever in bijzondere tijdsomstandigheden die niet voorzien waren, nieuw recht te scheppen naast analogie van de Grondwet. Het wetsontwerp is goedgekeurd met 52 te gen 30 stemmen. Tegen de heeren van Vliet, Scheurer, Beumer, Janssen (Maastricht), Bongaerts, Boognardt, Arts, van Wichcn, Fruytier, Aalberse, Duymaer van Twist, v. d. Voort v. Zijp, Loeff, Juten, Nolena, van Wijn. bergen, v. Veen, Schimmelpenninck, Kooien, Duynstee, Brnmmelkamp, De Montó Verho ren, Ankerman, v. d. Berg v. Heemstede, van Vuuren, Kolkman. De Visser, Ruye de Be©- Teruggevonden. Te Hoek van Holland renbrouck, Rutgers en v. d. Velae erdween een zestal jaren geleden een ingeze» Bij het w.o. inzake een nieuw gebouw voor °n Oliamlös" waren verrukt óver de wmniel- wegen. Khasji was gelukkig, dat zijne lieve lingen vroolijik waren. Alleen Kra-Ong-Dinli- ky was somber en afgetrokken. Men ontscheepte de mand met mondbe hoeften en ontbeet onder de palmen niet veel smaak. Vervolgens ging men de pagode be zichtigen, waar men niets bewonderenswaar digs aantrof dan het groote geraamte. De drie bezoekers gingen heen na den bonze zooveel sapeken gegeven te hebben, als hij er waarschijnlijk nooit in zijn geheele leven gezien had en vergezeld van zijne zegenweu- schen. Vervolgens wandelden zij langs .de baai, onder het booge geboomte, begaven zich daarna naar de vallei der Waterleliën, om een bouquet lotusbloemen te plukken en na dat zij alle boekjes van dit paradijsachtige oord bezocht hadden, kwamen zij op het strand terug en gaven bevel tot inscheping. Het wa# nu nauwelijks middag en als alles iee liep, kon inen-vóór het diner terug zijn. De sampan had den wind achter zich en iep ongeveer vijf of zes knoopen. Zoover het oog reikte, ontwaarde men niets an een prachtig blauwen hemel; de horizon erd verbroken door de wuivende toppen der almboomen. Plotseling echter doortrilde een hevige chok het geheele vaartuig, zoodat allen op- rongen eu terstond daarop hoorde men den 'plomp van een lichaam in het water; men keek over boord eu zag den Annamiet zoo snel hij kon naar het strand zwemmen, nog steeds gedekt met zijn strookoed. Maar op hetzelfde oogeniblik merkten rij tot huu ontsteltenis, dat de sampan zonk. Waarom 1 Hoeï Zij hadden den tijd niet dat te onderzoekeu. Florence de eene eni Cbandos de andere hand reikende, trok Kbasji hen boven op het bamboes dak en riep Paul-Lonis toe hetzelfde te doen, sprong, vervolgens in het water met Florence aan de hand en riep: 1 Spring er ook in heeren, of gij rijt ver loren. Geen van beiden aarzelden en men zwom naar den wal, Khasji steeds Florence onder steunende. lloex-a! wij zijn allen present, riep Ohan- dos, toen zij den gelen hóed bemerkten, die in de richting van de palmen zwoon. I Hij lachte echter wel wat te n»#» strand was nog zqer ver verwijderd en hoe wel Florry goed kon zwemmen, werd rij toch door hare kleederen zeer in hare bewegingen belemmerd, zoodat zij zelfs met de hulp van Khasji haast niet vorderde. Zij begreqp haar onmacht volkomen en zei: Laat mij maar los, Khasji. Ik belemmer !ti maar bij het zwemmen. Het ie beter dat [één sterft dan twee. j De oud-gediende antwoordde niet, maar spande zich nog meer In. Wfj zullen samen gered worden of eters ven, antwoordde hij eindelijk. Khasji, vroeg Paul-Louie, hebt gij uw gordel niet omT j Ja zeker, mijnheer, i Geef dien aan mij, dan zullen wU h« onder de armen van rnise Florry dooi de uiteinden tusschen onze tanden houden beter kunnen zwemmen. Ja, mijnheer. j Na eenige moeite slaagde de Jonge Inge-, nieur er in zijn plan uit te voeren. Florry ge. voelde zich verlicht en Khasji kon üjker zwemmen. Maar niettegenstaande alles vorderde uien nauwelijks. De verschrikkelijke maohtelooeheld stond hun allen helder voor den geest. (Wordt vtrvolgd wil hem orhatec- ud«n en i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 5