STADSNIEUWS UIT DE PROVINCIE nTel voldoende kee?t tegengewerkt. Het lijk is naar Amsterdam overgebracht voor gerechte lijke schouwingen. Dr. 15. is ter beschikking ^an do justitie gesteld! Een mijnongeluk. Gisterennacht is de op lichter Genree in de Staatsmijn te Hoensbroek bij het drijven van gangen, tengevolge van eene instorting gedood. Een werkman werd gewond. Een ernstig ongeval. Uit Hilversum wordt ons gemeld: Maandag zijn te 'sGra- veland twee arbeiders door een losgescho ten staaldraad getroffen en ernstig igewond. Een van hen, de 50-jarige N. v. d. P. is gisteren aan de bekomen verwondingen overleden. Op smokkelaars tors geschoten. Te" I.euthUbbergen zijn 2 vrouwen uit het na burige Pruisische dorp Zyfflich, die smok kelwaar bij zich hadden en niet wilden stilstaan op het geroep der Hollandsehe grenswachten, aangeschoten. De eene is dood, de andere ernstig gewond. BOND VAN MEUBELMAKERS. Dc St. Ct. behelst de statuten der afdeeling Haarlem van den Bond van Meubelmakers, Be hangers en Aanverwante vakgenooten. De'ver- eeniging heeft ten doel: a. allen te Haarlem woonachtigen, die het meubel-, behangers- of aanverwant vak beoefenen, te vereenigen; b. de stoffelijke en geestelijke belangen van de vakge nooten, in het bijzonder van zijne leden te bevor deren, en de arbeidsvoorwaarden zoo gunstig mogelijk te maken. Zij tracht dit doel te bereiken iangs wettigen weg, en wel door: a. het orga- niseeren van cursussen en lezingenb. het be leggen van huishoudelijke en openbare vergade ringen; c. hei vonnen van eene kas tot onder steuning van hare leden bij ziekte, ongeval en werkloosheid; d. het indienen van adressen en verzoekschriftene. het zooveel mogelijk steunen van alle bewegingen, die ten doel hebben, den toestand der arbeiders te verbeteren. HULP IN DEN WATERSNOOD. Gaarne plaatsen wij het woord ter opwekking, dat ons wordt toegezonden, om de voorstelling te gaan bijwonen, die de Haarlemsche Tooneelclub Maandag 31 Januari, zal geven ten bate van het Watersnood-Comite. Men zal zich. zijn gang naar den Schouwburg niet beklagen. Gegeven wordt o. a. „Zaïre", romantisch spel van den Harem, met zang en doodslag (met gunstigen afloop), door J. C. L. Nolst Trenité, met nieuwe coupletten van „Charivarius". Het zal dan de twaalfde maal zijn dat de H. T. C dit stuk 6pec-lt. Overal, in Amsterdam, Arnhem, Utrecht, Leiden, Dordrecht, heeft het stuk volle zalen getrokken, en den comité's een stevigen steun in de kas bezorgd. In Rotterdam, waar een her haling verzocht, en onlangs gegeven is, was de groote Schouwburg den tweeden keer tot den nok gevuld. De zuivere winst bedroeg toen niet min der dan 4000 gulden. Zooveel zal het hier wel niet zijn, maar met wat minder zal het Comité ook wel tevreden zijn. „Een dol-vermakelijk stuk," noemt Johan de Meester „Zaïre" in de N. R. Ct. „In geen enkel opzicht herinnerde het spel aan dilettantisme," schrijft J. H. Rössing in het N. v. d. D, En zoo schrijven de andere bladen alle. Het is de bedoe ling dat de bezoekers niet om allerlei bijdragen zullen lastig gevallen W'orden. Ze zullen niet „geplukt" worden. Een Comité heeft zich gevormd om tijdens de pauze een „Thée" te houden. Een bloemetje zal men kunnen koopen, een kopje thee, een glas limonade drinken, en wie dat doet, steunt deltas, maar ieder zal vrij zijn het te laten. Wie ten Schouwburg opgaat, doet een goed werk en ver veelt zich niet. Het Comité bestaat uit de damesmevr. Röell- de Vos van Steenwijk, eere-presidentemevr. Sandberg-Röell, eere-presidênte; mevr. Pelérin- Ploos van Amstel, presidente; mevr. baronesse Hardenbroek van Aramerstol; mevr. Heerkens Thijssen-van der Kun, mevr. Land-de Vries; mevr. Vening Meinesz-van Hall; jonkvrouw C. v. d. Wijck. In den Schouwburg. Afseheidsvoorstelling van mevr. Chrisje Poolman. Met het bekende tooneelspel „Lentewolken", waarin mevr. Chrisje Poolman, de gemoedelijke, prettige, echt-Hollandsche actrice, goedmoedig en blijmoedig als geene, de aardige en haar zoo goed passende moeder-rol vervult; heeft zij gis terenavond in den Schouwburg ook afscheid ge nomen van de Haarlemsche tooneelvrienden. En 't was, in den geest van de goede vrouw, 'die nog frisch is en flink, maar van wie zooals ze het zoo écht zei „de beenen niet meer willen", een echt huiselijk en blijmoedig af scheidsfeest. Reeds bij haar eerste opkomen kreeg mevrouw Poolman een tuil bloemen en werd ze hartelijk toegejuicht, en dat ging na de voorstelling-zelve, die uitstekend van stapel liep,, natuurlijk nog crescendo. De hee. van Gasteren kwam met bloe men namens „Cremer", het eerelidmaatschap van deze vereeniging werd haar aangeboden, er waren bloemen van de directie van den Schouw burg, van den heer van Gasteren en zijn vrouw, echt hartelijk, er was telkens applaus, maar wat nog het aardigste van al was, dat was het sym pathieke, eenvoudige, hartelijke dankwoord van deze lieve, goede vrouw, die zooals ze zeide met liefde 45 jaar lang aan het tooneel geweest is, en nog dikwijls de Haarlemmers hoopt op te zoeken, die niet weggaat als eene die versleten is, maar die graag plaats maakt voor jongeren, en die -vooral hartelijk dankbaar is voor zooveel genegenheid van het publiek, voor die eivolle zaal, voor die toejuichingen! Dat was een echt- getnoedelijk-hartelijk woordje, da,t pakte „BACH". Het rijfde Bachconcert heeft plaats op Dins dag 1 Februari a.s. Het Concertgebouworkest van Amsterdam voer?, onder leiding van den heer Willem Mengelberg, allereerst Mahler's vierde symphonie uit; de sopraansolo wordt voorgedragen door mejuffrouw R. Frank. Na de pauze volgt „Rhapspdie Espagnole", van M. Ravel en Strauss' Symphonische Dichtung „Tod und verklarung". De heer Eug. d'Albert is verhinderd als solist op te treden. OPEHA IT ALLAN A .Butterfly."* Do Italiaanfiche Opera beeft gisterenavond wider groote belangstelling van muzikaal Haarlem, een goed-verzorgde uitvoering ge leven van „Butterfly", opera, alias Japan- feehe Tragedie van Illica en Giacosa, óp mu ziek van Giaeomo Puccini, in 'drie bedrijven. Zooals gezegd: de voorstelling wae goed verzorgd. Het hoogstaande muzikale waak vond een irracbtige vertolking bij de artis tieke Italianen. Vooral mifitress Butterfly, met haar heer lijke eopraanstem, en zuiver, mooi geluid, was goed. De Amerikaanscbe marine-luit (Tenor) zong ook zeer goed en bleek een uit stekend acteur, terwijl de soberheid van ac tie bij den consul (Bariton) doordat deze zoo eenig-mooi zong, niet afdeed om het succes te complet teer en. Ook de andere rollen von den goede uitbeelding; zoodat in het geheel de vereischte, goed aandoende mooie harmo nie verkregen werd. De koren hebben geen zware taak in „Butterfly", doch wat er ge- 'daan werd, wa« goed. Met lof mogen we gewagen van de keurige begeleiding' van het orkest onder de artis tieke leiding van Sgr. Rinaldo Giovanelli, terwijl .de aankleeding tenslotte te prijzen viel. CONCERT. Donderdagavond 3 Februari a.s. zal in „de Kroon" een concert plaats vinden, te geven door mej. Mia Peltenburg, zang, mej. Sepha Jansen, viool, en den heer Philip Loots, piano. VAN ONS DEPOT-BATALJON. Van het Depot-Bataljon alhier worden öp 29 dezer 4 korporaals op Rotterdam gediri- gee ra, ten einde bij het Garnizoens-detache- ment alhier te worden gedetacheerd tot het. verrichten van wacht, patrouille en i'nwen- digen dienst. De kapitein, Jhr. E. R. v. d. Wijck, van de vllle Infanterie Brigade is sedert 26 Januari j.l. werkzaam gesteld bij het Depot-Bataijon alhier. Genoemde kapitein is belast met het toezicht op de oefeningen (opleidingen, enz.) van militairen beboerende tot laatstgenoemd onderdeel. Op Dinsdag 1 Februari e.k. worden in het gebouw „de Graanbeursaan de Burg- eteeg te Leiden, uit do provincie Zuid-Hol land ingelijfd 350 landetormplicbtigen jaar klasse 1912, bestemd.voor Depot X alhier. VAN HET AMSTERDA MSOH GERECHTSHOF. Het gerechtshof heeft bevestigd, het vonnis van de rechtbank alhier van 11 Nov. tl. waarbij P. W., recidivist, veroordeeld werd tot. U/s jaar gevangenisstraf wegens het op- 5V titel ijk voordeel trekken uit door misdrijf verkregen voorwerpen. Onder gedeeltelijke vernietiging van het vonnis der rechtbank alhier van 21 October j.l, werden H. v. d. W„ A. T. en 11 v d YV., resp. veroordeeld: eerstbedoelde tot 4 maanden, overeenkomstig het vonn s, 3o beide anderen wien 2 maanden was opgelegd, nu ieder tot J. maand gevangenistraf wegens ge weldpleging tegen den politieagent Barkhof, aan de Oranjestraat te IJmuiden (eerstbe doelde met bedreiging tegen het leven, door stekende bewegingen met oen mes).; beklaagde M. P, wien. door de rechtbank een maand gevangenisstraf was opgelegd, werd door het vrijgesproken. "Vrijgesproken werd ook G. A. v. O., die door de rechtbank alhier bij vonnis van 21 October j.l. was veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf .wegens verduistering. NED. BOND VAN ZIEKEN VERPLEGING. De afdeeling Haarlem en Omstreken van dezen Boud hield gisteren een vergadering in het bovenzaaltje van het gebouw Zang en Vriendschap. De belangstelling was niet groot. De vergadering was, zooals de voorzitter, Dr. Kerebergen, die voor het eeret presideer de, mededeelde, vroeger gesteld, omdat er een buitengewone algemeene vergadering gehouden zou worden. Tot afgevaardigde daarheen werd benoemd de heer Dr. Ben ders; tot plaatsvervangster' mevr. Wester man. De administratie van de penningmeeste- resee, door de kascommifisie in orde bevon den, werd goedgekeurd, sluitend met een batig saldo van ruim 50. *N Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental met 20 toenam. Een woord van hulde werd gebracht aau den afgetreden, naar Indië ver trokken voorzitter, Dr. Travaligno. Het jaarverslag werd, onder dankzegging aan de secretaresse, goedgekeurd. Op <je voordracht voor hoofdbestuurslid stelt het B. voor als dubbeltal de heeren Dr. N. P. van Spanje te Amsterdam en Dr. M. Po lak te Den Haag. De afdeeling sluit zich eenstemmig bij deze voordracht aan. De beschrijvingsbrief voor do algemeene vergadering leverde geen bijzondere aanmer kingen op, zoodat de vergadering spoedig geëindigd was. GRATIS BROOD EN KOFFIE. Aan de uitdeeling werd heden door 527 kinderen deelgenomen. Ingekomen bij: H. London, Kampersingel 50: L. 10; Mevr. de C. te Bloemendaal 2.50; Coöperator 10; en bij W. Guskens, Parklaan 85: P. E. 1.—. DE HIMA-RONDRIT. De Hiina-rondrit, die van a.s. Zondag tot as. Vrijdag duurt, komt Zondagmorgen te 8.38 nur door onze stad, van de richting Am sterdam op doorreis naar het noorden. THE TIMBERTOWN FOLLIES. De succesavond van deze artistieke grap penmakers heeft een voorloopig saldo van f 500 opgeleverd voor Weldadigheid naar Ver mogen. 2 Februari komen de Follies hier terug. EEN ERNSTIGE AANRIJDING TE SANTPOORT. Hedennacht omstreeks 12 ure had in het dorp Santpoort op den Rijksstraatweg een ernstige aanrijding plaats. De Atax No. 3361, kwam al daar met een aangespannen voertuig in botsing waardoor de voerman van den bok sloeg en in ernstigen toestand werd opgenomen, terwijl het paard met den wagen op hol sloeg. Van de Atax werd het siuurapparaat beschadigd. De bestuurder een zekere S. B. is onder ge neeskundige behandeling gesteld. DE GRONDWERKERSSTAKING. Bij het door de politie naar huis brengen van twee werkwilligen, die gisteren op de terreinen van den nieuwen Schouwburg hadden gewerkt, deed zich niets bijzonders voor. NatuurÖjk wer den zij door een groote menigte stakenden en nieuwsgierigen gevolgd! Beiden kwamen hedenochtend niet terug. Daarentegen werd heden een ander man aan /iet werk gezet. Of die liet langer zal voïhou-1 den Wij vernemen, dat de andere werken in de stad geheel stil liggen. Van stakerszijde vernamen wij, dat hun niet ter kennis was gebracht dat de patroons zich op 't standpunt plaatsen, dat de werklieden eerst den arbeid moeten hervatten, voordat van eenige onderhandeling met hen sprake kan zijn. Indien hun dit in een brief werd medege deeld, dan zou men nader daarover kunnen beraden, zoo zeide men ons. BRANDJE. Vanmiddag om 1 uur werd de brandweer opgebeld voor een brandje vooraan in dc BerCkheydestraat, li et wélk evenwel zoo wei nig te beteekeuen had, dat der brandweer diensten niet noodig waren. Jetje, Ladder- brigade en Epuit X, alle» kon weer even hard terug als het gekomen wael DIEFSTAL VAN TIN. Door P. L., wonende in de Cornelissteeg, is aangifte gedaan van de vermissing van drie sta ven Baukatin en een soldeerbout. DESERTIE. Dc Haagsche Krijgsraad heeft veroordeeld J. N., milicien der huzaren, afkomstig van hier, ter zake van 2e desertie, tot 2 maanden militaire detentie. EEN DIENSTWEIGERAAR. Voor den Haagaehcn Krijgsraad heeft terecht gestaan de milicien der infanterie J. D. B., afkomstig van hier, dio geweigerd had de uni form aan te trekken. Bekl., die vrij brutaal op trad, beriep zich op de leer :\n Christus„Gij zult niet dooden." Voor bekl. luidde de ci«eh 0 maanden militaire gevangenisstraf. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Volgens opgave in de „Sts. Crt.," zijn, tij dens de week van 19 tof en met 25 Januari, voorgekomen te Haarlem, een ge val van Diph- tberitis; te Hillegom, een geval van Roodvonk en te Noordijkerhout, 2 gevallen van Diph- theritis. HINDERWET. B. en W. van Haarlem doen weten, dat bij hunne beschikking van 25 Januari jl. aan W. Knoop vergunning is verleend tot oprichting van eene boekbinderij in het perceel aan de Peu- zelaarsteeg no. 2/2 rood, waarbij als beweeg kracht zullen worden aangewend 4 electromo- toren met een gezamenlijk vermogen van 5% P.K., tot het aandrijven van werktuigen. VERGUNNING DRANKWET. Ingekomen is een verzoekschrift van de \Veduwe D. Rob, geb. den Das, om vergun ning, tot het verkoopen van tjerken drank ia het klein voor gebruik ter plaatse van ver koop of elders in het voorhuis van het per ceel aan de Korte Veers treat No. 10. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Emrik, Scboierstraat, een hond. Chr. de Vries, Amsterdamstraat 4, oen hond. O, G. E'oelie, Papentorenveet 11, oen roeiboot. W. Lubbers, Hqgestraat 16, sokken. Terug te bekomen bij: A. Steeokist, Rol landstraat 2e, een hondenhalsband. E. Klabou, Leidschestraat 134, een handschoen. M. de Jong, EsschilUerstraat 36 rood, een beursje met inhoud; Th. v. d. Worff, Aeiberfsbergstr. 42, een' manchet; L. Scheepers, Kaveling- steeg 1, een boekentaseh; A. v. d. Béijl, Pres.- Steijnstraat 73, kousen. J. Nieuw veen, Voor zorgstraat 1 rood, luiers. A. de Jong, Kam perstraat örood, slinger van een automobiel. H. Vruis, Schouwtjeslaan 7, een pakje. A. Bergenia, Jan Gijzen vaart A 49, een bond. M. de Lee, Ged. Raamgracht 14, een band van oen kinderwagen. W. Bos, Kleine Hout straat 50, een paar schoentjes. BURGERLIJKE STAND. Onderrtonwd: 26 Jan. M. W. van Burkum en J. Kruup. 27 Jan. H. R. Wijnands en C. M. Frencken. Getrouwd: C. van der Schoot en A. On land. Geboren: *25 Jan. z. van M. C. A. van der StadtHaak. d. van V. M. van der Horst Bakker. z. van S. N. de Loor—Baaijen. z. van J. E. F. Ranft—Dropmann. 27 Jan. z. van G. Goedhart—-Betlem. Overleden: 27 Jan. J. Stavenuiter—Roosen daal, 57 jaar, Scherineretraat. VAN ONZE RECHTBANK (Zitting van heden.) Mishandeling. Op den avond van den 14en November zat B. K. in een café te Wormerveer een glaasje bier te drinken. Onderwijl onderhandelde hij met iemand over den verkoop van boeken. Een bezoe ker, W. Vloon, bemoeide zich er mede en viel hem in de rede. K. gedoogde dat niet, stoof op en verwondde Vloon door hem met een bierglas in 't gezicht te slaan. U is nogal driftig niet waar, zeide de pre sident tot beklaagde. Dat kan wel, antwoordde bekl.. maar als je in je brood benadeeld wordt, dan zegt dat heel wat. En dan, ik had een glaasje bier gedron ken! De slag met het bierglas was nog al aange komen. Vloon had er een leelijk lidteeken van behouden. Het O. M. nam aan dat bekl. gunstig bekend staat, maar vond toch het feit heel ernstig en requireerde tegen bekl. 1 maand gevangenis straf. Bekl, vond het wel een weinig bar, hem in dezen critieken tijd zoo lang uit zijn huis te houden. Hij vera cht den heeren er nog eens over te praciseeren en hem eene geldboete op te leggen. Overigens was er hedenochtend niets bijzon ders. Heden werden de volgende uitspraken ge daan: J. A. S. zeeman te Amsterdam, N. A. v. d. W., B. K. zonder beroep te Beverwijk, diefstal en medeplichtigheid de le zes maanden gev. straf de 2e zes weken gev. straf met aftrek van preventieve hecht, voor beiden, de 3e vrijge sproken. W. W., werkman te Haarlem, wederspannig- heid en bedreiging, 3 maanden gev. straf. G. H. H., smidsknecht te Haarlem, diefstal 14 dagen gev. straf. C. van der E., machinebankwerker te Haar lem, diefstal, 10 boete of 10 dagen hechtenis. P. K., zonder beroep te Schoten, mish. f 3 boete o! 3 dagen hechtenis. M. K. slagersknecht te Wonnerveer, beleed. ambtenaar in functie 'f 10 boete of 10 dagen1 hechtenis. S. F. J., arbeider te Beemster, mish. f 20 boete of 20 dagen hechtenis. J. B., bloembollenkweeker te Lissc. beleed, ambtenaar f 15 boete of 10 dagen hechtenis. A. S., zonder beroep te Heemskerk, heling vrijgesproken. B. V., varensgezel tc Scheveningen, mish. be leed. en wederspannigheid, 3 maanden gevange nisstraf. M. de G. caféhouder te Ilaarl.liede, mish. van een ambtenaar f 25 boete of 25 dagen hechtenis. M. de G., caféhouder te Haarl.liede appèl overtreding tapperijverordening f 3 boete of 3 dagen hechtenis. H A A RT.EMMERMEER. Voor den Watersnood. De volgende oproeping Is verspreid: Aan de ingezetenen van Haarlem mermeer. De besturen van de in deze gemeente gevestigde afdeelingea van: lo. de Holland sehe Maatschappij van Landbouw; 2o. den Nederlandschen Boerenbond en 3o. het Ne- derlandsche Roode Kruis, hebben met het dagelijkscli bestuur van deze gemeente een commissio gevormd tot het inzamelen van gelden ten bate van de bewoners der door den etorm en watersnood geteisterde stre ken. Tevens werd besloten om tot dit doel langs de huizen met een intcekenlijst rond te gaan. Dit zal gebeuren in de volgende week. Met groote warmte bevelen wij deze open- bar,e. c°llectG aan uwe belangstelling aan. Gij hebt als wij gelezen en gehoord van de ontzettende gevolgen van den ramp, welke een groot deel van ons vaderland in den nacht van 13 Januari 1.1. en daarna heeft getroffen. Er is veel verloren gegaan en vernietigd, dal; niet meer kan worden hersteld. Maar wel kan er verleend worden dade lijke hulp in nature en straks geld tot her stel van veel geleden schade. Ons geheele vaderland is voor zoover het gespaard bleef krachtig in de weer om een belangrijke som gelds samen te brengen. Wij vertrouwen, dat de bewoners van dezen grooteu Haarlemmermeerpolder willen meedoen in den heiligen wedijver van be toon van offervaardigheid en burgerliefde. Wij vragen het koper van den arbeider en het goud van den landbouwer, die in het afgeloopen jaar in zijn bedrijf bijzonder ge zegend werd. Wij verzoeken u bij afwezigheid het offer van uw hartelijke deelneming in den groo teu nood van velen thuis klaar te leggen, opdat do inzamelaars geen vergeefsche reis maken. Het ingezamelde geld zal worden afgedra gen aan de algemeene watersnoodcommissie. De leden der bovengenoemde besturen: B. Biesheuvel, Mej. S. Borst, F. H. Bos, A. Huurman, O. van Egmond, J. H. M. Eve- lein, T. Foimer, C, P. van der Geest, G. B. 't Hooft., K. Kistemaker, G. A. A. Knaap, J. Kooij, Q. J. Kramer, Mej. van der Laan, O. J. van Mansum,, J. H. Nanninga, A. C. Pruissen, ,W. Pruissen, J. Ran, L. van Reeuwijk, N. J. Rinkel, ,0. Slikker, Mr. A. Slob, P. F. ,W. Soepnel, Jac. Zuidgeest, J. Verkuijl Pzu., Th. A. J. M. Vlek, D. van Wieringen, J. H. Witte, A. J. van ,Wijk, O. Zuid geest, Jb. van Zijverden. Aanbesteding. De uitslag van de gehouden aanbesteding van leermiddelen ten dienste van de 11 openbare scholen in deze ge meente is als volgt: Rubriek A. (boeken, tijdschriften enkaar- ten): laagste inschrijver P. de Lange te Deventer voor f 828.10. Rubriek B. (overige schoolbehoeften): laag ste inschrijver H. de Klein te Schoten voor f 1087.91. Rubriek G. (benoodigdheden voor hand werken): laagste inschrijver B. Broeckmans te Aalsmeer voor f 224. Rubriek D. (boeken voor de schoolbiblio theken): laagste inschrijver P. de Lange te Deventer voor f 63.90. Voor de rubrieken A. B. en D. gezamen lijk werd het laagst ingeschreven door H. de Klein te Schoten voor i 2074.92; aan wien de levering is gegund. Meevallertje. Uit waardeering voor de kranige hulp door de motorbrandspuit ver richt bij den brand bij den landbouwer van Leeuwen heeft de directie van de Onderlinge Boerenbrandwaarborgmaatschappij te Zwol le voor het personeel een gratificatie van I 40 verleend. Suikerbietiana. Woensdag werd reeds aan de verschillende suikerbietagentea bericht gedaan van wege hun fabriek die zij ver tegenwoordigen, dat de Bond van Suiker- fabrikanten den basisprijs der suikerbieten gesteld heeft op f 20 per 1000 K.G. met 14 pCt. suikergehalte en f 1.25 per 1000 K.G. voor ieder procent suikergehalte meer. Naar wij vernamen zijn de leden van de Vereeniging van Suikerbietverbouwers niet genegen om nog iets van hun eisch te laten vallen, welke eisch zooals bekend, inhoudt een basisprijs van f 20 met f 1.50 verhoo ging voor ieder procent suikergehalte meer. De verschillende agenten konden dus nog niet slagen, behoudens een enkele uitzon dering, om te contracteeren. Het eindeloos ongerief dat de overweg van dc H. S. M. bij het station Hoofddorp voor de voorbijgangers oplevert, doordat de af* slultboomen van af het station worden neer gelaten en opgedraaid, waardoor het menig maal voorkwam dat men 10 20 minuten moest wachten alvorens er om werd gedacht de boomen te openen, zal nu toch worden weggenomen. Naar wij vernamen zal er een speciale dienst komen, ter bediening van de boomen van dezen overweg, HALFWEG. Veroordeeld. De krijgsraad heeft veroor deeld: P. H.j milicien der vesting-artillerie afkomstig uit Halfweg, ter zake van le desertie tot 6 weken militaire detentie in te gaan 0 December. ABBENES. Brievengaarder. Tegen 1 Februari e. k. is te Abbenes tot brievengaarder benoemd de heer J. Biddings, van Amsterdam. NÏËCW-VENNËP. Parothiejeesf. Als een blijvend aandenken aan het vijftig-jarig bestaan der parochie Nieuw- Vennep en ter herinnering der kerkwijding van ongeveer dienzelfden tijd, is men besloten een prachtig orgel voor het zangkoor aldaar a an te koopen. Verschillende verkregen sommen dekken reeds grooiendeels de uitgave, die op circa f 4000 be groot wordt. Toch moesten er voor kort nog be langrijke giften binnenkomen, om de volledige onkosten te dekken. BLOEMENDAAL. Wat ieder nog eens weten moet, Onzo correspondent schrijft: Er is mij over de R. K. Kiesvereniging in onze gemeente zooveel tor oore gekomen, dat ik mijn hart-er eens over wil luenten.' De een zegt: „Hm; de kiesvereeniging, een rommelboel." Een ander vraagt: „B staat er wel eens een kiesvereeniging"? Je hoort of ziet er niets van." Notabene, dat wordt dan gezegd, als je komt om de .contributie. Ik antwoordde den bewuste dan ooi ter stond: „Hier man hier heb je een tastbaar bewijs van haar bestaan. Betaal maar, daa kom je 't wel aan de weet." Een derde we^t te vertellen, dat hij niets betaalt, en goun lid wil zijn, zoolang er geen bestuur is, „on de boel niet goed op pooten staat" En zoo ga je maar door. Om nu al dia twijfelaars, en vragers en betweters eens en voor goed op de hoogte te brengen, bet volgende. De R. K. Kiesvereeniging „Recht en Flichht" bestaat, broeders., en tij maakt 't uitstekend. Er is een bestuur, niet zoo maar voor e ventos, of om de zaken weer aan den gang to krijgen. Neen een rast bestuur, zooals elke vereeniging er oen he ft. Het bestaat uit 7 leden, voorzitter, seere.aris, enz. 't gewone welbekende rijtje. En dat zij 't uitstekend maakt bewijst de oprichting eener propagandaclub, die verder zal ingericht wor den, zooals de heer Knape 't ons, laatst in Vogelenzang verteld heelt. Dat velen van dit alles bijna niets weten. dat is niet te verwonderen. Als je niei op de vergadering komt, zie je niets, öJ als je de verslagen in de courant niet na leest, weet je ook niets. Nog al glad hè? Ziezoo, heeren, is 't nu duidelijk? Nu niet moer gezanikt. Wie bedankt had. treedt ter stond weer toe. Wie tot nu de vergadering verzuimde bij te wonen, ontbreke geen tin kelen keer meer. En wie met volle kennis en vrijen wil, nu nog niet toetreedt, die verzuimt, er helpt geen lievemoeder aan, de ver zuimt zijn plicht. En als je dat iemand vlak ni z'n gezeht durift zeggen, «lan heet, ie het jo liegen. Dusieder is of wordt lid. Op avontuur. Door de politie alhier is aange houden de 13-jarige A. B. uit Amsterdam, die de ouderlijke woning verlaten had en f '15 ten nadeele zijner ouders had ontvreemd. In gezel schap van H. W., eveneens 13 jaar, was hij naar Aalsmeer gegaan en van daar naar Zandvoort. Bij aanhouding was hij nog in het bezit van ruim f 12.Beiden zijn aan de politie te Amsterdam overgegeven. Aanbesteding. Bij de gehouden openbare aan besteding voor de levering van drukwerken, bu reaubehoeften, leermiddelen, schoolbehoeiten enz., gedurende het jaar 1916, was het laagét in geschreven, voor perceel 1, door P. Saaf, alhier, 289.15; perceel 2, Joh. J. C. van den Burgh, te Deventer, f 53.50; voor perceel 3, P, Saaf, alhier, f 84.—; voor perceel 4, P. Saaf, alhier, voor f 41.50; voor perceel 5, Adr. Borst Pzn., te Hoofddorp, 282.95; voor perceel 6, H. de Kleijn, Schoten, f 110.70; voor perceel 7, Gebr van Brederode, te Haarlem, f 658.73Vb; voot perceel 8, P. Saaf, alhier, f 507.10; voor per ceel 9, H. de Kleijn, te Schoten, f 63.22. Aai dezen is de levering gegund. IJMUIDEN. De Delfland. Gisteren is uit het gestrand* stoomschip „Delfland" 600 ton mais geborgen. Men is begonnen het water uit de gedichte rui men te pompen. Het bergingswerk wordt krachtig voortgezet, begunstigd door kalm weder. Beleediging en diefstal. De Haagsche krijgs raad heeft veroordeeld: J. A. G„ milicien der grenadiere, afkomstig uit IJmuiden, ter zake van beleediging en bedreiging van een meer dere tot 3 maanden militaire detentie, in te gaan op 30 November. R. V., milicien der infanterie, afkomstig nit IJmuiden, ter zake van diefstal in de chambree ten nadeele van een kameraad tot 6 weken militaire gevangenisstraf, in te gaan 10 December 8ANTP00RT. Een mooi voorbeeld. Op de buitenplaats Duin en Kruidberg van den oud-minister Cremer te Santpoort, zijn een aantal koeien en ander ve« ondergebracht, afkomstig uit Volendam. NOOKDWUK. Dienstweigering. De Haagsche krijgsraad heeft veroordeeld N. D. van H„ soldaat der infanteriè, afkomstig uit Noordwük, ter zake van dienstweigering tot 6 weken militaire gevangenisstraf en ter zake van 2e desertie tot 10 weken militaire detentie, in te gaas 9 December. HILLEGOM. Een mooi cadeau. Men schrijft ous uit Hillegom: Maakten wij voor kort gewag van bot 40- jarig Pastoorsfeest van den ZoerEerw. Heer J. C. van Grosse! en vernamen wij, dat stem» men opgingen dit zeldzaam jubilé niet onop gemerkt te laten voorbijgaan, thans mélden wij dat het op uitdrukkelijk verlangen van den hoogbejaarden Herder is dat noch «eni gerlei feestbetoon plaats heeft, noch dat de parochianen hem een huldeblijk aanbieden. Daartegenover heeft de Pastoor openljjk ge tuigd, dat hij uit eigen beurs bij die gelegen heid als laatste geschenk bij *:jn teven aan z'ijne kerk 'hoopt aan te biteden een rijke marmeren monumentale Communiebank, welke reeds is besteld. Zeer zeker zal Roomschh Hillegom de liefde en milddadigheid van den beminden Pastoor waardeeren, die óók rekening houdeud met den ernst der tijden in het nloetnbollenbe- drijf in zekeren zin zijn parochianen vóór ls. Ongetwijfeld zullen ztj, op den a.s. herinne ringsdag een vurig gebed ten Hemel zenden, dat God het leven van den Pastoor nog lang moge sparen en hem vergelden moge, al wat hij in die lange reeks van laren voor het geestelijk en tijdelijk #el*üa «SQ*r kudde h«eft gedaan. a^AKiit'.»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2