In eigengemaakte BINNENLAND NAGEKOMEN BERICHTEN UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit xs benoemd tot lid Ier Centrale Commissie voor de statistiek, O. J. Staal, secretaris generaal van bet De partement van Koloniën is met ingang van 16 Februari benoemd tot directeur van het postkantoor te Utrecht, R. L. Houwink, thans in gelijke betrekking te Groningen; is met ingang van 1 Maart benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Balk, J. J. Noteman, thans in gelijke be-, trekking te Oude-Tonge; is met ingang vaii 16 Maart benoemd tot directeur van het post- en te egraafkanloor te BeUingwoldê, J. L. Fijnvandraat, thans com mies der posterijen te telegraph ie 2d© klasse; is met ingang van 1 Maart oenoemd tot opzichter van den arbeid, J, D. Filarski, 'eerste-constructeur aan 3e machine Ia orlek van D. P. H. Hasselman, te Amsterdam, en teeraar aan eene avondtoekenschool aldaar. TABAKSBELASTING. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een missive van den-voorzitter en den secretaris van den Nederl. Bond van Sigarenwinke- Üers-vereenigingen to Amsterdam, ten ge leide van een verweerschr.ft tegen de in voering eenex- tabaksbelasting. H. M. DE KONINGIN. H. M. de Koningin-Moeder neeft gisteren •enige malen een bezoek gebracht aan H M. do Koningin, die, naar wij meldden aatx bof lijdende is. 9E KAMERZETEL VOOR APELDOORN. De „Nederlander" bevestigt het berluht van een der bladen, dat in de plaats van/len heer Van By landt, zal geeandideerd worden door üo Chr. Hist. Unie het oud-lid der .Tweede Kamer, de heer J. E. Snoeck Henkemans. ENGELAND HOUDT DE SODA OP! Het ophouden door de Engelscho regee ring van soda aangevoerd uit Amerika en bestemd voor Holland, dreigt aldus schrijft men aan het „N. v. d. D." de Twentscne industrie, waarin belangrijke hoeveelheden van dit artikel gebruikt worden? ia groote moeilijkheden te brengen, daar de voor raad van dit artikel hier te lande zeer ge ring is. Veerschillende industrieelen hebben zich daarom met een verzoekschrift tot onze regcering gewend om stappen te doen bij het Engelse.ie gouvernement, ten e n .e voor den invoer van dit artikel geen hindernissen in den weg te leggen. DE AANHOUDING DER NEDERLAND- SCHE POST DOOR ENGELAND. Reuter seint uit LondenLord Robert Cecil, parlementair ondef-secretaris van buitenland- sche zaken, verklaarde in het Lagerhuis, dat do correspondentie met de Nederland,che re gcering over de aanhoud ng van poststukken binnenkort gepubliceerd zal worden. Het par.ements id KI ng vroeg oi er een'ge mogelijkheidbestaat op arbitrage, waarop Cecil antwoordde, dat den vrager uit de te publiceeren correspondentie ten duidelijkste zou blijken wat er voorgesteld is. NOG EENS: JOE TELEGRAAF" EN HET ANTI-SMOKKELBUREAU. In zijn artikel Pro domo, waarvan wij el ders melding maken, heeft de heer Schr ider, van do „Telegraaf," verzekerd dat het Anti- smokkelbureau staat buiten Je „Telegraaf." De „Nieuwe Crt." schrijft daaromtent: Wij vragen voor deze door Schroder on- derteekende verklaring bijzondere aandacht. Vóór ons ligt n.L een ons door een onzer lezers toegezonden gedrukte circulaire (uit welker inhoud niet blijkt tot wie zij gericht is vermoedelijk r.an den binnenlahdschcn correspondent van de „Te ©graal"), welke wij hier in haar geheel afdrukken: Amsterdam, 18 Januari, 1916. M. M. „De Telegraaf" wenscht daar campagne te gen den smokkelhandel zoo krachtig moge lijk voort te zetten, ea rekent daarbij op uw steun. Wij verzoeken U daarom aUe ge gevens, die ons van nut kunnen zijn, zoo spoe dig en vof.edig mogelijk te zenden. Het spreekt vanzelf dat vooral bij deze eatagorie bep.chten volkomen betrouwbaarheid een eerste ver- eischte is. Ook dringen wij er op aan steeds namen en plaatsen voluit te noemen., zelfs indien gij de pub.icatie h.ervan n et gewenscht acht. Allo berichten, die op smokkelhandel be trekking hebben, moeten geadresseerd worden aan den heer H. M. O. Holdert, Lomanstraat 73, Amsterdam. Tot vereenvoudiging der administratie ver zoeken wij U bij uw gewoone nota oen afzon derlijke opgave van de door U aan den heer H. M. C. Holdert gezonden berichten te voe gen, daar het in onze bedoeling ligt goede berichten over smokkelhandel, ook al wor den zij niet geplaatst toch te honoreeren. De Redactie van „De Telegraif. Zooals men ziet, is deze in truc ic van ruim een week geleden door de redactie vn „De Telegraaf" onderteekend en worden de cor respondenten uitgenoodigd hun smokkslgege- vens te zenden aan het adres van H. M. C. Holdert, Lomanstraat 73, Amsterdam het adres van het Anti-smokke.bureau. „Het Anti-smokkelbureau staat buiten „Do Telegraaf" schrijft Schroder op 23 Januari in zijnPro Domol DE.CHRISTELIJKE ARBEIDERS EN DE OUDERDOMSWET-TREUB. Op initiatief van den Chr. Nat. Werkmans bond is er 25 Jan. te Utrechht een vergade ring gehouden van afgevaardigden der vól gende vereenigingenPatrimon.um, «e Fede ratie der R. K. Diocesane Bonden. Chr. Nat. Werkmansbond, het Bureau der R. K. Vak- oiganisatie. het Ned. Luthersch Werklieden verbond en hett Chr. Nat. Vakverbond. Hoofd doel der vergadermg was het bespreken van de houding der georganiseerde Christelijke arbeiders tegenover de Ouderdomswet van Minister Treub. Het beginsel van die wet werd door niemand der* aanwezigen in be scherming genomen. Een commissie werd be- poemd, .aan wie opgedragen werd Je be twaren der Christelijke arbeiders aan de leden der Sta ten-Generaal bekend te maken. De commissie werd ook pernement vepkiaard ten opzichtte van de andere verzeaenngs- petten vn Minietaer Treub. Tan slotte werd besloten, dat 3oor d,e sa menwerkende vereenigingen étappen zou lea gedaan worden om te verkrijgen dat de ver goeding aan de gezinnen der gemobiüseerden verohogd wordt. ONDERGOEDEREN,steeds een rume keuze Soliede qualiteiten, gemakkelijke mode- len. extra lage prijzen in BLEEKER's Manufacturen en Beddenmagazijn. Breestraat 156 BEVERWIJK. Adv. M U éL'ltLK DERDE BEETHOVENAVOND. Ten slotte hebben de lieeren Loots en Cats de achtste, de negenden en tiende Sonate vau Beethoven gespeeld, en met 3e Kreutzer-60- nate was het hoogtepunt dezer Beethoven- cyclus bereikt. Een wonderlijk werk is deze negende, die ik wel een ideale Sonate mag memen. Na de hartstoehtelijk-gerythmeerde thematiek van het eerste deel komen de va riaties in het tweede als een erotische noc turne; en is de verrukkelijke muziek van het derde deel niet als een zonnige ochtend 1 In deze Sonate zijn de schoonste droomen wer kelijkheid. Bij de uitvoering is inderdaad veel der bijzondere schoonheid mooi belicht De heer Loots speelde liet eerste deel met treffende vurigheid, terwijl hij de strengheid van het rythme voelde als de polsslag dezer muziek. En het dichterlijke verhaal der variaties hoorden wij nimmer zóó fijnzinnig uitge heeld. Evenais de andere deelen speelde de heer Loots ook de finale met die kenrner- keed-artistieke overtuiging, die alleen aan oorspronkelijke naturen eigen is. De heer Cats speelde zijn vioolpartij met èen serieuze toewijding; het is dan ook vóór alles de warme bewondering voor Beethoven's melo- diek, die wij in zijn spelen bemerken. Dit is sympathiek en in niet geringe mate prijzens- waax-dig. Het spreekt bovendien van zelf, dat een violist als de heer Cats naar de hem eigeD muzikaliteit speelt en voordraagt. Bijzonderlijk in de achtste Sonate had -de melodieuze aard van zijn spelen echte be koorlijkheid. En als wc nu de absolute-mu- zikaliieit der Kreutzer-Sonate konden schei den van den merkwaardig-dramatlschen in houd, dan zóu dat absolunt-muzik.ale in het spel van den heer Cats heel natuurlijk geuit zijn. Zoo'n analyse is artistiek onmogelijk: deze muziek is menschelijkhcid eu kan niet anders dan op ons gehcele wezen reageereu. Wij mecnen, dat het overigens zoo muzikale spel van den heer Cats geen volkomen weer gave der Kreutzer-Sonate was. Het was een goed musiceeren, maar de echte artistieke ^aad was het niet. H. F. A. In den Schouwburg. COMóDIE FRANyAISE. „Le Danseur Inconmi," co- médie van Tristan Bernard. De „Comédio Franchise," onder de dappere leiding van Roger Gérard, kdijgt meer burgeiv 1 recht in, onze stadde belangsteiiwg by de Haarlemmers voor uit Frausche tooneel groeit steeds, en terecht. Zoo was gisterenavond do Schouwburg zeer goed bezet, op do eerste rangen vooral. „Le Danseur Inconnu," van Bernard, do comedie, die wel tooneelspel mocht heeten, boeit drie bedrijven lang. Het is het zelfde mooi-degolijke stuk, waarvan, de Haarlemsche Tooneelclub voor kort een zoo mooie en beschaafde opvoering gaf, onder den titel „Do onbekende gast." De Franschen, die, zeker bij gebrek aan vol doend personeel, enkele scènes hadden wegge laten, gaven, er een prachtige opvoering van, die keurig, vlot van stapel liep. Voortreffelijk speelde Max Eéral den onbe kende, vooral in het eerste bedrijf, in den dialoog met Berthe en in het derde bij haar onverwacht wederzien in het meubelmagazijn. Blanche Derval was een allerliefste verschij ning, en speeldo Berthe met veel gevoel. Goed, maar toch niet onberispelijk, was do valsehe Barthazant van Tournis, en Gerbeau had een kostelijk type gemaakt van papa Gon- thier. Flore Gerbeau als Louise, de eerste vrien din van Berthe zeer goed. Als geheel was hot een uitstekende opvoe ring, die dankbaar ontvangen werd. Aankleeo'ng, décor en costumes schitterend en do regie van Péral metterdaad artistiek. De Haarlomsche Tooneelclub was natuurlijk rijk vertegenwoordigdzij behoeft na afloop van dit stuk over haar eigen opvoering ven „De onbekende gast" niet minder tevreden te zijn. Dit pleit dan allerminst tegen de prestaties en talenten van do Franschen, maar vóór die van do H. T. C.l HET NIEUWE HUIS DER ST. JOZEFS GEZELLEN. Ons „Alledagje" vertelt het al, dat vanavond Mgr. onze Bisschop het nieuwe huis der Sint Josefsgezellen aan de JansstraaLzal inwijden. Wij hebben ons veroorloofd, hedenmorgen vast een kijkje te nemen in deze schitterende aanwinst op het stuk van Roomsche actie en Roomsche vergader- en feestzalen, die door het bestuur der St Jozefsgezeilen in zoo korten tijd, dank zij de toewijding van velen, waaronder wel op de eerste plaats de bouwkundige, de heer W. J. Nelissen, mag wforden genoemd, is gesticht. Het is in een woord gezegd een prachtig complex dat hier is tot siand gekomen! In den grooten tuin van het oude notarishuis, een royaal heerenhuis, zooals Haarlem er meer telt, is de groote zaal ontworpen, die het centrum van den nieuw-bouw vormt. Sierlijk en ruim, hoog en breed, is deze zaal, die 300 personen zoo ruim mogelijk herbergen kan, met een flink tooneel, een doelmatig ingericht buffet, prach tige acoustiek, sierlijke ramen van glas in lood en een prachtig bovenlicht, waardoor ruim het daglicht binnenstroomt, een der mooiste en beste zalen van de stad geworden. De witte bepleiste ring, voornaam en getuigend van goeden smaak, verhoogt het lichte, gezellige aanzien, en de avondverlichting, die volgens plannen van den electrotechniscben ingenieur, den heer Beaufort. door hét installatiebureau C. Dirks is aangelegd; past zich aan de keurige inrichting der zaal geheel aan. Vier groote koperen hanglampen, met matglazen bollen en lampen van 600 kaars sterkte ieder, werpen een overvloedig zacht licht in de zaal, die daarenboven nog door acht sierlijke koperen zijlichten met half-watt-lampen wordt verlicht. Het tooneel, waarvan de machine rieën uiterst practisch en modern naar ontwerpen van den heer Nelissen door de gezellen zijn vervaardigd, wordt eveneens electrisdi verlicht met drie gxoote hersen, die ieder drie soorten van kleurig licht kunnen doen uitschijnenwit, rood en groen, evenals het voetlicht. Dit alles is zóó practisch en tevens zoo modern van Wuw-en inrichting, dat dit aardige tooneeltje zeker daar door at mag geroemd worden als een installatie, zooals Haarlem wellicht er geen enkele bezit. Daar de St. Jozefsgezellen-Ver. een eigen bios coop bezit, is ook daarvoor heel practisch de vaste installatie, die natuurlijk verband houdt met zaal- en tooneelverlichting, aangebracht. -Het tooneel wordt afgesloten door een zwaar peluche voorhangsel, geleverd door den heer Wassenaar. De geheeie zaalbouw, waaraan annex een flinke biljartzaal, buffetkamer, spreekkamer, bestuurskamer, kleedkamers en gemakken met uitgang naar de Bagijnesteeg, is door de aan nemers Lauw en Lubbers op voortreffelijke wijze uitgevoerd, het schilderwerk is door de firma Lubbers, het stucadoorwerk door de firma Döing volkomen naar geoegen van den bouw kundige opgeleverd. Een magnifieke kegelbaan, in de daartoe inge richte en vergrootte kelders van het huis op ver- rassend-practische wijs gebouwd, vormt een aantrekkelijkheid te meer, ze is dan ook nü reeds voor eenige avonden dat ze door de gezellen niet gebruikt wordt, door particuliere clubs besproken i Vanavond, bij de plechtige wijding, die in infiemen kring plaats heeft, zal de groote zaal bovendien keurig zijn versierd doch daarover spreken we morgen. Het bovenstaande moge dienen ter opwekking aan onze katholieken, om morgen of Zondag, als wanneer voor een kleine entrée de zalen wor den opengesteld voor het publiek, eens een kijkje te gaan nemenHet is de moeite waard, en zoowel de verschillende personen en firma's die wij noemden als het bestuur der Gezellen, hebben er eer van R. K. MIDDENSTANDSVEREENIGLN G. De eerste vergadering van dit seizoen zou, naar de heer A. Bosse, voorzitter onzer „Hanze", gisteren bij den aanvang mededeelde, geen droge „jaarvergadering" 'worden, met verslagen en rekeningen en verantwoording, maar het bestuur had geineend een spreker te moeten uitnoodigen en daarvoor den heer F. X. M. Schiphorst bereid gevonden. De voorzitter gaf vooraf een korten terugblik op de gebeurtenissen van onzen tijd, waarbij ons vaderland weliswaar gespaard is gebleven van oorlogswee, maar door den alouden vijand, het water, nu is besprongen. Ook vele middenstanders, leden der „Hanze", zijn daar van het slachtoffer, en de voorzitter wekte daarom op, met milde bijdragen een offer te willen brengen voor de door den watersnood getroffenen. Het woord was daarna aan den heer Schip horst, die zou spreken over „Middenstand en Pers", waarmede spr., zooals hij al dadelijk zeide, Roomsche Middenstand en Roomsche Pers wilde zeggen. Na een breede schildering van de macht der pers, hetzij ten goede, hetzij ten kwade, herinnerde spr. aan de woorden van Paus en Bisschoppen over den plicht, die alle standen der katholieke samenleving hebben, om die ge weldige macht te stellen in dienst van liet goede, van den godsdienst en ten zieleheil der Roomsche lezers, die in deze dagen alle standen', groot en klein, rijk en arm, omvatten. Spr. toonde aan, hoezeer vooral de Middenstand, de ruggegraat der maatschappij en de trouwe dienaar der Kerk van oudsher, veel kan doen voor de bevordering der Roomsche pers, die toch zoo broodnoodig is en die zoowel afhoudt van veel kwaad als aan spoort'tot veel goed, die de beschermer is van den godsdienst en het zedelijk bewustzijn in de zielen, en -die daarom met alle middelen moet worden bevorderd. Vele bezwaren, van den kant der katholieken zoo dikwijls vernomen om te ontsnappen aan den plicht, alléén katholieke kranten in huis te halen en deze zooveel mogelijk te steunen, weiden door spr. behandeld, die daarna een beeld gaf van wat de Roomsche pers in de laatste jaren geworden is en hoe zij is gegroeid. Intusschen is er nog lang niet genoeg gedaan, en dat de Middenstand, die daarin zoo véél kan deen, nog een duchtig werk in dezen heeft te vervullen, werd door spr. in verschillende bijzonderheden nagegaan, terwijl hij ten slotte opwekte met het oude woord van Peter van Amiëns: God wil het! den kruistocht voor de Roomsche pers, die het „Le Christo avant tout" in haar wapenschild voert, zoo krachtig mogelijk te voeren De rede, die herhaaldelijk door applaus werd onderbroken, vond warme instemming, en de voorzitter noopte in zijn dankwoord dat de Roomsche Middenstanders voor Haarlem voor taan op de door spr. aangegeven wijs nog méér zouden werken om de Katholieke pers die zoo noodig is voor het behoud des geloofs, te sterken en te steunen. DE MARIA-STICHTING EN DE GEMEENTE. Ons stukje van eergisieren bevatte een onnauw keurigheid die hersteld moet worden. Niet door de Maria-Stichting is de heer Bruniug in den arm genomen om te adresseeren: integendeel, ge heel uit eigen beweging, als katholiek burger onzer stad, heeft deze heer de zaak der Maria- Stichting ter hand genomen en zijn adres inge zonden. Het is goed dit, ter vermijding van ver keerde gevolgtrekkingen, even te onderstreepen. LOON ACTIE ONDER DE KLINKERS DER WERF CONRAD. Sinds oenig-eu tijd nordt ei' onder dc klinkers aan de „Werf-Conrad" een aetié gevoerd tot verhoog-ing van het klinkfcarief met 25%. De Directie heeft de klinkers laten controlee ren, en de resultaten daarvan gisteren in een schrijven nnu de kerixleden en klinkers medege deeld. Uit dit schrijven blijkt dat een tijdlang met to korte on met zeer geringe percentages overgeld is gewerkt. Toen door de directie aan merking is gemaakt op deze wijze van werken, is langzaam oen verbetering ingetreden, zoodat do laatste week de resultaten meer bevredigend beginnen te worden. Verder wordt daarin verklaard: „Door de 4 klxnkploegen te Zaandam, waar te gen do zelfde tarieven gewerkt wordt met de zelfde loonen, is over de 2 laatste kwartalen 31% overgehouden met inbegrip van de nagels die in daggeld met 15% zijn geklonken. Do Directie is van meening dat de geldende tarieven toelaten zulk een resultaat gemakkelijk te behalen, waar de goede wil daartoe aanwezig is." In de gisterenavond gehouden vergade ring onder leiding van den Algem Metaal bewerkershond (waarby de katholieken, wier organisatie buiten de actie gehouden is, niet tegenwoordig waren), is besloten om, gezien den gunstigen tijd voor het bouwen van schepen, het verzoek van 25 pet. tariefsver. hooging te handhaven, welk verzoek heden in den vorm van een motie aan de Directie is toegezonden. BLOEMBOLLENCULTUUR. De gisteren avond gehouden vergadering der afdeeling Haarlem van de Algemeeno vereeni- ging voor Bloembollencultuur, werd door den voorzitter, don heer G. C. vaxi Meeuwen geopend met een korte toespraak, waarin hij de leden in 1916 alles goeds toewenschte. Hot bleek, dat geene voorstellen waren op te- geven voor de agenda de e.k. algemeen© ver gadering, maar op voorstal van den* heer Hoog zal aan het Hoofdbestuur worden gevraagd te houden eene tentoonstelling met opnaamstelling van Bridustulpen enTzia's. Benoemd werden als leden der commissie tot het nazien van de rekening en verantwoording van den penningmeester over het jaar 1015 de heerenCouwenhoven en Kuyper. Bij de rondvraag wensehte de heer Droog na mens de leden den voorzitter !n 1916 ook alles goeds toe en tevens complimenteerde hij hem met zijne benoeming els lid van het Hoofdbestuur. Ti a dó verloting werd daarna de vergadering gc-sloten. - GRATIS BROOD EN KOFFIE. Aan de uitdeling werd heden deelgenomen door 577 kinderen. Ingekomen giften: bij J. Heins. L. Margarethastraat 36; B. J. S. 2.50- bij J. Miezerus, Bakenessegracht 61 N. 2.00. DE GRONDWERKERSSTAKING. In den stand dei* staking ns nog geen ver andering gekomen. Gisterenmiddag om 12% uur had een der medelielpende patroons op de terreinen van den nieuwen Schouwburg medegedeeld dat hij niet door de politie naar huis wenechte te worden begeleid. Op de Prins Ilendrikhrug hielden een paar der stukenden hem staande en voerden met hem èen gesprek. Velo nieuwsgierigen -kwa men daarop toeloepen en er ontstond een volksoploop. Een adjiinet-inspecteur moest van den sabel gebruik maken om de menigte uiteen te drijven. Des avonds moest op de Oi*anjekade iets dergelijks plaats hebben. Een paar der oxx- dfraannemers van het grondwei-k op de ter reinen ,van den nieuwen Sehouwbui*g brach ten met een paard bespannen kipkarren naai de bergplaats. Op eens kwam daarbij 't-.publiek, dat niet alleen uit etakei-s, maar meerendeels uit nieuwsgierigen bestond, zoodanig opdringen, dat ook hier de sabel moest worden getrok ken om 't publiek op een afstand te honden. Gisterennamiddag keerde een werkwillige uit Schoten door de politie begeleid, per rij wiel naar huis. Een drietal stakers volgden hem per rijwiel, maar nadat zij een eind acte ter hem luidden gereden, gaven zij 't op! Gisterenavond stond een ti'oepje stakenden voor de woning van mr. Thiel op het Nas- sauplein te schreeuwen. Toen een adjunct inspecteur van politie er aankwam, droop men spoedig af. Hedenochtend is aan de werken van de nieuwe Begraafplaats aan den Schotcrweg een patroon aan het werk gegaan. Op eene gisterenavond gehouden vergade ring van 't P. A. S. besprak de heer L. Kel der van Zaandam de houding van het Steun comité. Besloten is de volgende week een protest- vergadering te houden tegen die houding, waarin waarschijnlijk als sprekers zullen op treden de heer L. Kelder eu de heer B. Lan- sink Jr. van Amsterdam, de s&cretaris van het N. A S. HET GEMEENTELIJK WERKLOOS HEIDSFONDS EN DE GRONDWERKERS- STAKING. Naar wij vernemen w er een nieeuingsver- schil ontstaan tusschen B* en W. en de meerderheid van het Bestuur van het Ge meentelijk werkloosheidsfonds over de uit- keering aan die grondwerkers, die reeds als werkloos waren ingeschreven toen de staking uitbrak en voor dien tvid gelden uit het fonds ontvingen. Het fondsbestuur wilde dat voor dit: men- schen wèl eeno nitl^eering zou geschieden en B. en W. niet. B. en W. handhaafden hunne meening en gisterenavond ontvingen de pen ningmeesters der bij 't gemeentefonds aan gesloten vereenigingen uit dat fonds geene géiden ten bate van de bij hunne vereeni gingen reeds vóór de staking ingeschreven werklooze grondwerkers. Ann al deze menechen zal dus morgen avond," indien hierin geen verandering komt, geen gelden uit de werklooshcklekas woi*den uitgekeerd. In verband met deze aangele genheid Is 't Bestxxur van 't gemeentelijk werkloosheidsfons geconvoceerd tegen mor genmiddag 2 uur ter behandeling van een ingekomen schrijven van B. en W. Nog vernemen wij, dat het Bestuur van 't Gemeentefonds oordeelt dat natuurlijk nu geen werklooze grondwerkers mogen worden ingeschreven, daar nu voor hen werk ie te vinden. De'fondsreglementen behelzen dan ook een bepaling inhoudende, dat. geene uitkeering geschiedt in gevallen van staking, uitslui ting en onwil om te werken. VOR DEN WATERSNOOD. In 't damescomité, dat een tea zal geven in den schouwburg tijdens do voorstelling, die Maandag er de Haarlemsche Tooneelclub geeft, heeft ook mevr, LotsyGoo axons zit ting genomen. VAN ONS DEPOT-BATALJON. De le Compagnie van het pepot-Bataljon, alhier, die wegens gebrek aan logiesruimto tijdelijk te Venlo was gekazerneerd, keert heden namiddag alhier terug en wel met trein 6.19 aankomst te dezer stede. EEN RIJWIELDIEF AANGEHOUDEN. Door de politie te Alkmaar. Is aangehou den zeker» B. v. D. .wonende te Schoïen; die te Alkmaar van den openbaren weg af een rijwiel had gestolen. Er is gebleken, dat de aangehoudene reeds 9 maal voor diefstal van rjjwielen is veroordeeld. COÖPERATIE. De „SE Crt." behelst de statuten der Chris telijke Coöperatieve ,Vereeniging „Helpt el kaar,," alhier. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 25 Jan. z. van A. Versteeg—van Heerlen. 26 Jan. z. van M. C. van Zutpben Vossbard. 27 Jan. z. van J. W. van den I? 33(1——J ob« Ovei'leden: 2Jan. J. de Loor, 74 jaar, Gierstraat, H., 9 mnd., d. van M. v. d. Wa ter, Witte Heerenstraat, S. C. Van Zee-— v. d. Ham, 44 jaar, Kamperlaan. H. D. Mispelhlom—Beijer, 74 jaar, Nieuwe Gracht. D. SlnüpDraaijer, 86 jaar, Janstraat 28 Jan, M. Buwalda—Baren, 76 jaar, Gr. Houtstraat P. Steffene, 87 jaar, Janestr. „DE AMSTERDAMSCHE PERS- EN „DE TELEGRAAF'. Men meldt ons uit Amsterdam: Het be stuur vau de vereeniging ,JDe Amsterdanx- sche Pers" s heeft andermaal een buitenge wone epoedeisebeude ledenvergadering uit geschreven, welke zal gehouden worden a.s Dinsdagavond. In overleg en met instem, ming zijner medebestuursleden heeft de heer K. Alkema, die deel uitmaakt van de redac tie van „De Telegraaf' gemeend, dat 't wen- schelijk is in de gegeven omstandigheden uit het bestuur van voornoemde vereeniging te treden! TWEEDE KAMER. (Zitting van heden.) Men seint ons uit den Haag: De heer SCHAPER dient een motie in om te verklaren dat de dwang die de Minister aan de Kamer oplegt, om een onverbrekelijken band' te vormen tusschen de ouderdoinsvei"zekering en d« pensioenbelasting, niet kan wórden aanvaard. De heer LOHMAN verklaart zich vóór de motie, doch los van de toelichting des heeren Schaper. De heer NOLENS, evenzoo, de heer DE MEESTER bestrijdt de motie. (De vergadering duurt voort.) INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek «telt de Re dactie zich niet aansprakelijk. HET STEUN-COM1TE EN DE GRONDWERKERS. M. de R. Naar aanleiding van mijn ingezonden stuk omtrent de stakende grondwerkers zijn enkele opmerkingen tot mij gekomen, waarvan een bespreking in het publiek mij wenschelijk toe schijnt, omdat blijkbaar niet duidelijk genoeg is geworden, hoe het Steun-Comité er toe kan tomen, ook de niet-stakende grondwerkers van verderen steun uit te sluiten. De zaak ligt aldus. Het Steun-Comité steun niet ieder, die werk- oos is. De werkloosheid moet, om aanspraa* op steun te geven, verband houden met de bij zondere tijdsomstandigheden. Of dit inder daad zoo is, wordt niet in de eerste plaats beoordeeld voor iederen persoon afzonder lijk, maar zooveel mogelijk voor een vak of groep van vakken. Er zijn vakken, die op het oogenblik oudep de crisis in geen enkel opzicht te lijden hebben. Ik noem als voorbeeld de metaalindusti'ie. Meldt zich een werkloos metaalarbeider om steun, dan wordt hij zon der onderzoek naar zijn persoon afgewezen om de afdoende reden, dan in zijn vak geen crisis-werkloosheid heerscht. Voor de bouwvakken werd tot dusver in Haarlem aangenomen, dat inderdaad de werkloosheid aanzienlijk grooter is dan in den regel is waar te nemen. Vandaar dat aan bouwvakarbeiders, grondwerkers daar onder begrepen, bij werkloosheid steun ver strekt wei'd. Nu valt plotseling midden in deze crisis werkloosheid do staking. Tegenover deze staking moest het Comité vierkant positie kiezen, en deze positie kan geen andere zijn dan: volkomen afsnijden van iederen steun voor ieder, die grond werk verrichten kan. Het Comité moet van het grondwerkersvak de hand geheel af trekken. Men denke'zich in, in welken toestand het Comité zou gekomen zijn, indien het met steunen ware voortgegaan. Het zou dan feitelijk weerstandskas zijn geworden voor de stakende grondwerkers; immers dezen zouden dan van de zorg ontheven zijn voor hunne werklooze reserve. Het Comité heeft feitelijk reeds als weer standskas voor de arbeiders gediend; maar enkel en alleen tegen loonsverlaging. Een weerstandskas ten behoeve van loonsver* liooging behoort door de arbeiders zeiven in het leven te worden geroepen. De aan het Comité toevertrouwde gelden moeten dienen om nood te lenigen en loonsverlaging te helpen voorkomen; zij mogen niet dienen om_loonsverhoogingen te helpen veroveren. Men heeft gevraagd, in welken toestand de niet-stakende grondwerkers kouxen, nu ook zij van steun worden uitgesloten. Mijn antwoord is: in denzelfderi toestand, waarin zij verkeeren, wanneer er gestaakt wordt buiten de crisis. Bij iedere staking zijn „werk willigen", die meegesleurd of geterroriseerd wor den, en met de stakers huns ondanks buiten ver dienste geraken of blijven. Precies hetzelfde ge beurt nu met de mensclxen, die bij gebrek aan steun wel werken willen, maar niet durven. Het is noodzakelijk, dat de volle verantwoor delijkheid ook voor den toestand van deze per sonen op de aanstichters van dit avontuur valle. Het is niet aan het Steun-Comité om die verant woordelijkheid over te nemen. Hel staat aan d€ arbeiders zeiven, om een einde aan deze staking te maken, die het geheeie bouwyak, slecht als het daarmee reeds gesteld is. nog dieper in het moeras dreigt te brengen. Het geheeie bouwvak. Want men bedenke wel, dat men spoedig te doen krijgt met metselaars en timmerlieden, die werkloos worden of blijven tengevolge van deze grondwerkersstaking. En deze menscben zullen dan geen crisis-slachtoffers maar stakingsslachtofjers zijn, en hunne verzor ging zal niet liggen op den weg van het Comité. Men heeft ons gevraagd of wij de onder- kruiperij willen bevorderen. Wij denken eg niet aan en onthouden ons van iederen aan- drang on onza ondersteunden oxa aan Le» STADSNIEUWS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2