j» ju De afstammeling van Robinson ™n<v y C. H. VOGELZANG BMÜEKILAiUl STATEN-GENERAAC. FEUILLETON Brief uit overstroomd Noord-Holland. Een ouzer correspondenten schrijft ons uit Purnerend: Overal werkzaamheden tengevolge van den watersnood. Aan don Steenweg en aan den Kanaaldijk aan beide kanten ia men druk in de weer voor de kistdammen. Ik heb eene een kijkje genomen aan den Steenweg. Juist was er eexi detachement van 20 soldaten met twee onderofficieren aangekomen ter assis tentie. Deze i zijn bezig de zandzakken tua- scben de «choeiings te leggen» Het werkte nu heel wat gemakkelijker dan verleden YV oeuscagnaeht, toen de golven op en over den weg beukten. Haar de militai ren hebben stand gehouden. Het was eeu interessant, romantisch ge licht, vertelde mij een onderofficier, die het schouwspel had bijgewoond. De sporen van de werkzaamheden van dien nacht waren nog aanwezig. De kade van lakken zand en de laag meet wig men nog. Menig lezer zal zich afvragen: Jttoe maakt men nu eigenlijk toch een kistdam?' Het ant woord luidt: Men plaatst twee schoei ings op ongeveer eeu meter afstands van elkander. De onderkant wordt aangeplempt met gras zoden en mest. Vervolgens wordt de ruimte gevuld mot zakkei. zand. Het werk vordert hier flink. Met koorts achtiger! ijver wordt gearbeid. Op verschillende plaatsen zijn hulpbrug gen geslagen. Bij het Tramplein dient deze vooral ook voor aanlegplaats der vaartuigen en vletten. Öp het Jnlianaplein is een flinke steiger geplaatst voor hen, die moeten overstappen, n.l. voor de bewoners van de Julianastraat en Vooruitstraat. Het Ï6 wel vermeld, dat de buizen aan de Vooruitstraat (Zuidzijde) ont ruimd moesten worden, maar dat is niet waar. Velen is aangeraden de woningen te gaan verlaten, maar allen hebben dit op verre niet gedaan. Ook ziet men verschillende personen, die vertrokken waren, weer huiswaarts kee- ren. 't Spreekwoord: „Oost West, thuis best" blijkt in deze tijden een waar woord voor hen te zijn. Het water is in vele regenbakken bedor ven. Maar voor drinkwater wordt gezorgd. Dagelijks wordt in het overstroomde gebied water op booten van de gemeente bezorgd. Deze dagen vertrekt hier veel vee, afkom stig nit het Waterland. De rnnderen worden getaxeerd en verzonden naar het buitenland. Van verschillende zijden hoorde ik dezen maatregel prijzen. De boeren krijgen de volle waarde voor hun vee. dat zij toch niet knn- nen honden, tenzij met groot nadeel. Gisteren en vandaag zullen omstreeks duizend runderen zijn verzonden. De boe ren hebben geen vrees te koesteren, dat het buitenland den handel een verlies ral be zorgen. Zij krijgen da waarde, waarop hun beesten geschat worden. Het water ie thans eenigszins gezakt. In den Beemster staat ook nog veel vee uit hef Waterland. Het juiste aantal kan ik niet noemen, maar 't is groot. In school no. 1 kon het onderwijs weer worden voortgezet. derscheidingsteeken van Broeder ia de Orjte van den Neder! andschen Leeuw de borst. Ook te Rottterdam zijn belastingambtenaren beloond .wegens buitengewone plichtsbetrach ting' en'gebleken onomkoopbaarheid. Bij resolutie betuigde Z E. de Minister van Financiën zijne, tevredenheid aan do kom miezen 1ste kiasse P. J. de Blaey en A. van Dijk te Botterdam wegens ontmaskering van personen, die trachtten hen om te koopan, van wie een werd veroordeeld bij prrest van het Gerechtshof ta 'sGravenhage van 19 Januari tot 1 maand gevangenisstraf. De Minister verleende ieder eeu premie van f 609. EEN „VEELGELEZEN BLAD." De heer Bichon van IJsselmonde, wild Ka merlid voor Ommen, berijdt zoo nu en dan stokpaardjes. Een daarvan, dat hij herhaaldelijk bestijgt, is de Staatscourant. In een Maandagavond te Ommen gehouden redevoering heeft hij dat paardje weer yau stal gehaald. Hij verkondigde o.a.: De uitgaven voor Staatscourant, Staatsblad en Handelingen bedragen 115.000; waartegenover als bate staat een kleine som voor abonnementsgel den. Bij een andere inrichting^ zou dit een bron van inkomsten zijn. De Staatscourant behoort een.... veelgelezen blad te zijn. Vroeger heeft hij zich al eens uitgelaten, dat de Begeering alle bekendmakingen alleen in de Staatscourant moet publiceeren. De HET ANNWSMOKKELBUREAU VAN „DE TELEGRAAF". JMen meldt uit Maastricht aan de ..Rotter dammer" Zooals bekend, tracht de „Telegraaf" zijn vaderlandsliefde te toonen, door .al van ten dentieuze „onthullingen" ten opz'.oht van den smokkelhandel. Zoo komt o.a. 'in het nummer van 14 dezer een verhaal voor van 110 vaten traan, welke via Maastricht naar Duitsck- land zouden zijn uitgevoerd, terwijl het de „Telegraaf" was gebleken dat de vloeistof bestond uit 86 pOt. minerale olie en 14 pOt. traan. De betrokken afzenders Hoxel en Vis eer plaatsten daarop een advertentie in het „Handelsblad" waarin de zaak van a tot z v f*e^ mliEezo&en genoemd werd. Daarop nmml f81^' Hcb weor verweerd in het nummer van 22 Januari en ten bewijze van de juisth ao barer mededeelingen een aantal namen genoemd. De kwestie draait nu hoofdzakelijk om het feit, of het monster dat de „Telegraaf" deed onderzoeken inderdaad van bedoelde partij afkomstig was. Nu beweert de „Telegraaf dat het monster „persoonlijk" is genomen door A. Bastiaan, Erusselschestraat 10, knecht bij expediteur Vermeeren, welke de vaten van de boot heeft overgebracht naar het entrepot. Ter illustratie van de betrouwbaarheid van de „Telegraaf'-mededeelingen diene nu het volgende De betrokken partij was Diet groot 110, doch slechts. 60 vaten. Deze zijn uitgevoerd 12 Januari, niet naar Duitschland, doch naar België. Van dezelfde afzenders is echter op 80 December 1916 een partij van 18 vaten traan uitgevoerd. Vermeeren heeft de 60 vaten overgebracht Yan de boot naar de douane-loods „Bosch poort," en dus niet naar het Entrepot. Daar is de traan, in afwachting- van het onderzoek Van Rijkswege, onder douanetoezicht opge slagen geweest. De empioyé's van de „Tele graaf" hebben de douane toen om een mon ster van de opgeslagen partij verzocht, wat natuurlijk werd geweigerd. Op eerlijke wijze kunnen ze dus nooit aan een monster zijn gekomen. Het monster zou op 5 Januari „persoonlijk" zijn genomen door A. Bastiaan, knecht yan Vermeeren. Deze heeft echter geen knecht van dien naam en heeft dien ook nooit ge had. Deze Bastiaan zou wonen Brusseische- straat 16, terwijl deze daar wel 17 jaar- heeft ziTm gewoond, doch sinds Maart 1911 woont ^ro Waden rallen dan wel «ood zyn, hij Stokstraat 42. Hij is geen knecht bij Bichon bl ijkt" aldus merkt de de Justitie in te dienen. Hij is van s morgens tot '8 avonds werkzaam voor de fabriek en staat alom zeer gunstig bekend. Voorts heeft Jozef Frusch, Hasseltkade 38, Maastricht, welke hier handlangerMieasten aan de „Telegraaf'-reporters schijnt te be wijzen, aan Vermeeren f 600 geboden voor den duplicaat-vrachtbrief der partij, wat even wel werd geweigerd. Tot zoover de feiten. Nu nog eenige geruch ten, waar ik niet voor kan instaan. Het be wuste monster van de „Telegraaf" zou door iemand, die. er f 25 voor gekregen heeft, zijn gekocht, bij P. Hakmes, Muntstraat, al hier, en als monster 'der partij den reporters in handen zijn gestopt. Voorts zou door de „Telegraaf" f 109 zijn geboden aan genoem den Frusch, indien hij een verklaring wilde teekenen dat het monster inderdaad van de partij afkomstig; was, wat deze heeft gewei gerd. Er schijnen bovendien vier aanklachten te gen de „Telegraaf" 1» worden ingediend n.l. Ie door de afzenders Hoxel en Visser, 2a door den Directeur van het Rijkslaboratorium, waar het monster is onderzocht, 3e doof den heer Hardy te Tongeren, aan wien de partij is verzonden en ten slotte door den heer Bas tiaan te Maastricht. Blijkbaar is dus de „Telegraaf" op grove wijze bij den neus genomen en komen andere „onthullingen" mede in een vreemd licht te staan. BELOONING VAN BELASTINGAMBTE NAREN WEGENS ONOMKOOPBAAR HEID. En dan, de Staatscourant een„veelge lezen blad".... Weet de heer Bichon niet, dat de weinige lezers, die er nu mee te ma ken hebben, ze zoo gauw mogelijk vau zich verwijderen? Duffej-, saaier, oer-vervelender blad is niet denkbaar. En het schijnt, dat zulke overheidsorganen wel niet andere voor den dag kunnen komen* zelfs..r. al worden er nog meer bekendma kingen van de Staatsinstellingen ingestopt Die bekendmakingen in officieelen vorm missen zelf immers alle aantrekkelijkheid. Het zal dan ook nog wel een goede veer tien dagen duren voor de Staatscourant een bron van inkomsten ie. De heer Bichon kan dus blijven rijden. naar luisteren. Moge de rust zijne gezond heid herstellen, en het hem gegeven zijn nog vele jaren door te brengen in ruimen en in kleinen kring, dio hem zoozeer waardeert (Applaus). Bij deze waardeerende woorden* die deden zien hoe de heer Van Bylandt, wiens met groote waardigheid en onpartijdigheid ge voerd presidium nog versch in het geheugen ligt, in de Kamer geacht is, sloot de minister van Waterstaat de heer LELY, die daarna aan het woord kwam, om te beantwoorden de gedane opmerkingen ter zake van den toestand van het spoorwegpersoneel, namens de Regeering zich volkomen aan. De minister betoogde* dat hij niet eenzij dig mag zijn, maar dat hij moet zoeken raar eene regeling dier beide partijen, die èn de spoorwegdirecties èn het personeel bevredigt en dat hij daarbij moet rekening houden met de draagkracht der maatschappijen. Hij deed uitkomen, dat bij de directies een ernstig streven bestaat om de belangen van het per soneel te behartigen, dat de directie der S.S. een millioen onverplicht aan haar personeel gaf en dié der H. IJ. S. M. 6 ton, dat er bijna een concurrentie bestaat tusschen de maat schappijen om veel voor haar pei-ooneel te doen. Verder verzekerde hij, dat hij inzake dc loonregelingen aan de vakvereenigingen ad viezen zou vragen, dat hij eene onpartijdige samenstelling van het scheidsgerecht van veel gewicht acht en zegde hij toe, dat de secretaris van het scheidsgerecht geen amb tenaar meer zal zijn van de maatschappijen. Hij meende voorts, dat de maatschappijen eenigermate vrij moeten zijn, wanneer zij een inau onhoudbaar achten, dien te ontslaan. Gewenscht achtte hij het maximum wacht geld te verhoogen als een veiligheidsmaat regel voor het al te snel verleenen van ont slag. Wat aangaat de dienst- en rusttijden hand haafde de minister de juistheid der door hem verstrekte gegevens. De overschijdingen zijn zeer gering en slechts bij uiterste noodzake lijkheid voorgekomen. De minister hield zich aanbevolen voor mededeeling van gevallen waarin dit buiten zijn weten is geschied. Voor het onderbrengen" Van het personeel van Van Gend en Loos onder het spoorweg personeel, zag de Minister thans geen kans. Inzake de mogelijkheid om het raadslid maatschap waar te nemen, wenschte de Mi nister wel dat de maatschappijen wat toe schietelijker 'waren. Hü trachtte reeds de maatschappijen van haar standpunt af te brengen, hetgeen hem niet gelukt is. De Mi nister seidé ten slotte, zonder bevreesd te zijn voor de gevolgen, zijn plicht te zullen doen. Door overleg kan intusschen het mee6t verkregen ■worden en de Minister v<>'klaart TWEEDE KAMER. (Zitting van gsiteren). Afscheid van Bylandt.» «teeds.bereid de middelaar .te zijn. De belangrijke,zitting der Kamer van gis- ,wv teren aan de orde zou komen de kwestie of de heer Treub al dan niet handhaven zou zijn standpunt aangenomen in zijne corres pondentie met den Kamer-president inzake eene regeling van werkzaamheden begon met woorden van afscheid aan den heer Van Bylandt, die als Kamerlid ontslag had ge nomen en in e'en schrijven aan de Kamer had medegedeeld dit te moeten doen ty peerend voor 't plichtsbesef van dezen vete raan, die zoovele jaren in het parlement een eervolle plaats heeft ingenomen „wegens i zijn gezondheidstoestand, welke hem niet Bij Koninklijk Besluit van 24 Januari Is j meer in staat stelt, aan de Kamer alles te benoemd tot Broeder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw de heer G. Verhoek, kommies der 2de klasse der directe belas tingen, invoerr., en ace., tijdelijk belast met de waarneming van het grenskantoor der in voerrechten te Bath. Regeling van werkzaamheden. Na de pauze kwam het belangrijke mo ment; de regeling van werkzaamheden! De VOORZITTER deelt mede, dat de Cen trale Sectie besloot op 2 Februari in de af deelingen te doen onderzoeken: wijziging wet inkomstenbelasting, heffing ecner dividend en tantièmebelasting, wijziging der wet op de vermogensbelasting, peneioenbelasting, wijziging successiewet, recht van zegel, hef fing rechten van registratie, verhooging ac cijns op bier en azijn, heffing statlstiekrecht en andere wetsontwerpen van minder belang. Voorts stelt de Centrale Sectie voor na afdoening van bet eedswetje in de afdee- lingen te onderzoek de voorstellen tot grond wetsherziening. De VOORZITTER merkt op, dat ten einde de behandeling van de belastingontwerpen te bespoedigen, zeven commissies van onder- Onze BLOUSES en ROKKEN munten uit door goeden pasvorm en afwerking GROOTE HOUTSTRAAT 29. Adv. geven, wat hij geven moest." Hoewel het andere geen gewoonte is om indien een lid ontslag neemt, daarover iets te zeggen, meende nu de VOORZITTER daarvan te moeten afwijken, daar het hier geldt een man, die meer dan 80 jaar in de zoek zullen worden benoemd. Deze Koninklijke onderscheiding'is hem toe-i Kamer zat, eeu veteraan, die drie jaar den j Voorts is de bedoeling dat opmerkingen gekend, wegens het weerstand bieden aanvoorzitterszctel heeft bekleed, met wien de over het belastingstelsel kunnen worden ge- elke poging tot omkooping en de trouw, en voorzitter in weerwil van verschil van j maakt bij de inkomstenbelasting en Over de het beleid, getoond hij het achterhalen van staatkundige richting, zoovele jaren aller- bestemmingsheffingen bij de pensioenbelaa- zeer belangrijke uitvoerfraude on het ont-aangenaamst heeft samengewerkt. Hier mag ting, maskeren van het complot der daders. daarom, meende de voorzitter, tegen alle tra in opdracht van Zijne E vee'lende dea Mi- ditie in, een uitzondering worden gemaakt, nister van Financiën begaf zich de directeur i He heer Van Bylandt, zeide spr., heeft van 's Rijks belastingen in de directie te thans het woord van De Genestet in prpetijk Breda,' dp heer Kellerman Slatemaker, ver-gebracht dat er een tijd is van komen en een gezeld van den inspecteur van 's Rijks be-van gaan, maar nu 'hjj' zich verplicht ziet ontslag te nemen wegens gezondheidsrede nen na een schitterende carrière* mogen we hem de rust niet misgunnen. Wij missen hom te vroeg, maar zijn besluit-moet wor den geëerbiedigd. Ondanks zijn wankele gezondheidstoestand heeft hij zijn taak met een nauwgezetheid verricht, die allen ten voorbeeld kan strek- lastingen te Hansweert, den heer F. X. Ei bers, naar het grenskantoor Bath, om den heer Verhoek van deze Koninklijke onderscheiding' kennis te geven en hein van dit blijk van Koninklijke waardeering mededeeling te doen en hem het daaraan verbonden onderschel- dingsteeken ter hand te stellen. In tegenwoordigheid van voornoemden In specteur en de plaatselijke militaire autori-ken, en al sprak hij niet vaak, wanneer hp teiten en den hoofdkommies belast met de sprak, wist iedereen, dat hij waarlijk iets te leiding van den recherchedienst, hechtte de zeggen had. Weinigen zijn in deze Kamer directeur na een hartelijke toespraak, waarin zoozeer gezien en geliefd als de heer Van hij er op wees, dat de heer Verhoek getoond Bylandt, die steeds zocht de partijen tot el- had voor a.len een voorbeeld te zijn van kander te brengen en die de kunst verstond trouw en plicutsbclraclitiugj (lezen Let on- in weinig woorden iets te zeggen waar allen De heer LOHMAN kantte zich tegen deze regeling van werkzaamheden. Hij herinnerde eraan, dat de Kamer in de laatste maanden met wetsontwerpen is overstelpt, dat het menu is overladen en dat verlangd w&rdt dat nu allee achter elkaar wordt afgedaan, nadat gedurende bet bestand niets is gedaan aan gewonen wetgevenden arbeid. Men wil nu, dat de Kamerleden met zeven verschil lende secties tegelijk in de Kamer en in de afdeelingen zullen gaan werken. Hoe echter kunnen op die manier de volksvertegenwoor digers naar bebooren hunpo plichten waar nemen Spr. zal niet zeggen, dat dit alles is ge schied om der rechterzijde den mond te snoe ren, maar als men dat had gewild, dan zou men het niet beter hebben kunnen doen. Wij kunnen praten, ging spr. voort, misschien een verstandig woord zeggen, maar van een behoorlijke handhaving onzer rechten is geen sprake. Waarom nu die spoedt Natuur- lijk met het oog op 1917. Niet met het oog op het landsbelang in de eerste plaats, doch wel om de linkerzijde haar taak te doen verrol len, De Kamer moet nu uitroeren het program van de meerderheid, van de concentratie* ou der leiding der eoc.-democraten. Echter meent spr. dat men de politiek op sijde moet zetten en dat het landsbelang moet voorop gaan. Om die redenen verzet spr. zich dan ook ten zeerste tegen het voorstel der Cen trale Sectie. De beer NOLENS verklaarde er" niets op tegen te hebben, dat de belastingontwerpen spoedig worden behandeld Maar nu aldus spr. wordt de Kamer door dit voorstel overrompeld. De Kamerleden hebben nog geen gelegenheid gehad de belastingontwer pen te bestudeeren: zij hebben een ander denkbeeld van den waarechijulijken gang van zaken, waarin thans door dit voorstel ©en plotselinge verandering en groote wijziging wordt gebracht. Men vraagt nu wat er dan toch gebeurd is, dal alle* veranderd wordt? De ontwerpen die nu aan de orde zouden komen, vannen een deel van een, stelsel; wat komt er nu van dat stelsel terecht als al die zeven com missies afzonderlijk gaan werken, zonder contact met elkaar. Spr. vindt het voorstel van de Centrale Sectie ongehoord en protesteert er krachtig tegen, ook omdat van te voreD de rechterzij de niet is gewaarschuwd. Spr. vraagt twee weken uitstel om de Kamer verantwoorde lijk te kunnen doen züu tegenover het land. De heer VAN DER VOORT VAN ZIJP getuigde de bezwaren van den heer Lobman geheel te kunnen deelen. In het belang der zaak deed hij twee voorstellen. Hij stelde le. voor het afdeelingsonderzoek te doen begin nen Dinsdag 15 Februari. Vervolgens stelde hij voor de ontwerpen-grondwetsberziening eerst dan te gaan behandelen, als ook art. 192 tegelijk kan worden behandeld. De heer DE MEESTER zeide dat de voor zitter reeds vóór het reces den leden aange raden had de belastingontwerpen te bestu deeren en dat hij niet kon gelooven* dat da rechterzijde dit nog niet had gedaan. Hij verdedigde verder de urgentie der belasting ontwerpen, verklaarde dat er eeuige niet nienwe voorstellen onder zijn, dat voor da pensioenibelasting niet veel studie noodig ia, daar die technisch zeer eenvoudig is en zeide eenige groote woorden over den plicht dar Sta ten-Generaal,, om te doen wat zij te doen vindt. Ten 6lotte beweerde by, dat van een© overrompeling geen 6prake is. De heer SCHAPER, die het laatste even. eens beweerde, verklaarde dat het ia. niet ging om een ©oneentra ti ©program, maar om een program der democratie. Wat aangaat het voorstel van de Centrale Sectie, had spr. gaarne daarbij nog eenige ontwerpen willen zien: de belasting van de doode hand, de effectenbelasting. Spr. vroeg of nn eok de heffing-in-eens niet behandeld moet wor den, omdat deze van veel invloed zal zij. op de hoeveelheid der belastingen. Spr. vindt het niet gewenscht zeven commissies ia te stellen. Intusschen ia spr. bereid het voor- stel te aanvaarden. Deze betoogen deden den heer NOLENS opmerken, dat hij wel wist dat de belasting ontwerpen zeer spoedig aan de orde> zonden komen, maar det dit zou eyn nadat de Ka mer pas ééu week bijeen is, dat wist hü aiet en daarop kon hij niet rekenen. De VOORZITTER zeidt dat vóór het reeès wel degelijk de aandacht der leden er op ge vestigd te hebben, dat de belastingontwerpen wel spoedig aan de orde zonden komen en dat de leden dus goed zonden doen met deze te bestudeeren en dat nit de correspondentie met den minister reeds is gebleken, dat dit voorstel van de Centrale Sectie wel viel te wachten. Met het voorstel der Centrale Sectie ge tuigde spr zich ten volle te kunnen vereeui- gen. Hij acht het wenschelijk dat het pro gramma der regeering wordt afgedaan, «n daarvoor is het noodig nu reeds onmiddellijk een menigte van de belangrijke ontwerpen in de afdeelingen te doen onderzoeken. De heer LOHMAN herinnerde er aan dat do heer De Meester twee dagen geleden «ün groote teleurstelling uitsprak over het feit, dat de ouderdomsrente werd uitgesteld en concludeerde, dat die afgevaardigde dan Dinsdag niets geweten schijnt te hebben vnn het voorstel dat nu gedaan wordl en dat zelfs niet vermoed te hébben. Nadat nog een paar leden hadden gerepll- d erd, kwam er stemming over het eerste voorstel-v. d. Voort van Zijp. Het werd ver worpen met 51 tegen 38 stemmen. Koekte tegen link*. Het tweede voorstel-v. d. Yeort van Zijp om de Grondweteherziening aiet eer te behandelen vóór art. 192 ook daarbij (Naar het Fransch.) 20) of Londen met een goede politie rondom ons, zullen wij mis schien gerust zyn. Maar zoolang ik hier blüf zal ik geen oog meer kunnen eluiten» En wat UW plan van eene reis door de jungle» van Cambodja betreft, daar dank ik n hartelijk voorKunt gij zelf onder deze omstandig heden aan zulk een reis denken? Het viel mijnheer Gloagueu hard atetand te moeten doen van een plan, dat hij zoo lang gekoesterd had en dat nu bijna tot uitvoering gekomen was. Maar er waren plichten, die boven de archéologie gingen. Zijne plichten el« voogd en vader geboden hem niet noode- loos het leven van Florence en Chandoe, ja, misschien ook dat van Paul-Louis, te wagen. Hij kwam dus tot het besluit, dat hun verblijf te Saigon zoo spoedig mogelijk opgebroken moeet worden. Door nacht en dag te waken zou men misschien aan misdadige aanslagen kunnen ontsnappen, maar het waa zaak zoo «Doedig mogelijk te vertrekken. Mevrouw, zeide hij, terwijl hij zijn hoed greep, ik ga eens zien naar de eerste de beste reisgelegenheid naar Europa.... Tien minuten later informeerde mijnheer Gloaguen bij een beambte naar het vertrek der booten. Naar Frankrijk, mijnheer? Er is er geen voor den 28stcn, dat is dus over negentien dagen, zeide de jonge man. —En naar Singapore of Shangai? De pakketboot van Calcutta is gisteren avond vertrokken, de Dekkan. Er is geen an dere gelegenheid dan binnen twee weken. Naar Singapore kunt gij den 18den vertrek ken, dus over negen dagen. Maar is er geen andere gelegenheid dan een pakketboot, het komt er niet op aan waar heen. Neen, mijnheer, heraam de beambte, verrast over deze zonderlinge vraag.De snelste wijze om naar Frankrijk te gaan is onze rechte lijn en gij zult wel doen bij onze maatschappij .passage te nemen. Ik dank u vriendelijk, mijnheer. er Gloaguen verliet weinig voldaan het kantoor der maatschappij. Wat te doen? Waartoe te-besluiten? Negentien, veertien, ja, zelfs negen dagen te Saigon te vertoeven* was onder deze omstandigheden een zeer ge vaarlijke zaak, want wat kon er in dien tue- schentijd met Florence, Chandos en Paul- Louis niet gebeuren? By de gedachte hieraan klopte het hart van mijnheer Gloaguen lui der en luider. Diep in gedachten verzonken, liep hij langs de kade, zonder acht te slaan op hetgeen er rondom hem voorviel. Een plotselinge schok wekte hem uit gepeins en bracht hem tot de werkelijkheid terug. Lomperd!...- kunt ge niet zien waar ge loopt? zeide een zware stem» De dokter liep tegen een zeeofficier aan. Hij sloeg de oogen op en zag een man van een jaar of vijftig voor zich, met reeds grij zend haar, eu eeu roode kleur en een fiere gestalte, gekleed in de uniform van een ka pitein ter zee. Een dubble kreet weerklonk. Gloaguen!.... Maucarut!.... Ben jii het die zoo pardoes tegen mij aanloopt? Beu jij het die mij zoo beleeft aaus- preektt De duivel halo mij als ik er aan dacht, jou iD Cochinchina te ontmoeten! 'Gij ziet dat het waar is De beide vrienden drukten elkaar de hand. Zij waren reeds kameraden op liet college te Nantes eu hadden elkaar eeu groote vriend schap toegedragen, ofschoon zij elkander slechte met groote tusschenpoozen zagen. Dokter Gloaguen was meestentijds bij zijne boeken en kolonel Maucarut byna altijd op zee. Y au tijd tot tijd bezochten zij elkander eens, dejeuneerden of dineerden te zaanen en namen vervolgens weer afscheid van elkaar, voor den tijd van een jaar of vier, maar bij deze ontmoeting zeiden beiden in ziekzelven: Die brave Gloaguen* een bibliotheek-rat, het doet mii toch veel genoegen het anker bij hem uit te werpen!.,.. Die Maucarut, die oude zeerob, ik ben blij, dat ik hem weer eens ontmoet!.... Men bleef met elkaar praten en mijnheer Glaguen, geheel vervuld van zijn ernstigen toestand, legde natuurlijk aan zijn vriend den trcurigen toestand, waarin hij zich bevond, bloot. Ik weet slechte één middel om aan uw weusch te voldoen* antwoordde Maucarut, eu dat is, dat gij u met uw geheelo gezelschap^ op mijn fregat inscheept Wij vertrekken morgen; wel- is waar zijn de plaatsen aafo boord van oorlogsschepen slechts ten dienste van civiele ambtenaren eu militairen ge steld, maar gij zijt meer dan een civiel amb tenaar, gij zijt eeii der priesters van de we tenschap...Eenmaal te Toulon aangeko men, zou ik wel eens willen zien, wie mij om die zaak lastig zou vallen en ik zal mijzelf wel bij den minister van marine kunnen verantwoorden. Maar hoe het ook zijn moge, ik mag u niet in zulk eeu gevaarlijken toe stand hier laten. Waarlijk? Gij wilt?.... Ge stemt er iu toe?..., zei mijnbeer Gloaguen* die door dit edelmoedige aanbod verrokt was. Zeker, en zelfs met het grootste geheu gen!Is het niet de vervulling van een mijner vurigste wenscheu, een paar maan den te zamen met u te kunnen doorbrengen? ....Maar ik moet u doen opmerken, dat de reis met de Juno geen pleziertochtje sal wezen en er zal wel een half jaar mee ha gaan. Wü nemen namelijk den weg om Hoorn. Om kaap Hoorn? riep de dokter tek door dit vooruitzicht verrukt. Ja, langs de Markiezen-eilande* en Taïti en misschien zullen wij de Papoesehe eilanden aandoen. De Papoesche eilanden?.,.: Daar teju zeer beroemde afgoden!.... Het zal prachtig om te zien zyn.... Maar er blijft mij trou wens ook geen andere keuze over; wy ten Saigon zoo spoedig mogelijk ver! a tea.. Ik neem het aan. Wij zijn met one zevenen, een oud- diende meegerekend. Welnu, morgen vertrekken wij. Als het wilt, kunt gij u reeds hedénavor.d schepen, wat mijn inziens wel het veiligs is, binnen twee uur zend ik een p matrozen om uwe bagage af te halen. W logeert gij? fWordt vtrvolgdj NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ™LS!;flD

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 5