WAT ANDEREN ZEGGEN KERKNIEUWS SOCIALE BERICHTEN MARKTNIEUWS PIHANC1EELE BERICHTEN Adverfsntiën 4£ffi£a Sfaa-tulatepij* len die door de groote ambachtswerkers dcr mid-1 deleeuwen, door de meesters en de gezellen van het handwerk, zijn gebouwd De namen van die bouwmeesters zijn weliswaar meestal onbekend gebleven, zoo goed als de namen van de een voudige gildebroeders. die kostelijke koperen en zilveren en gouden vaten en meubels hebben gedreven welke de schatten vormen van onze oude kerken en musea. Maar al hebben ze hun naam niet gegrift in wat ze voortbrachten, en al weten wij de namen van sommigen die wij kennen alléén maar uit oude rekeningen en stedeboeken, de altaren en kapellen die elke gilde in de Middeleeuwen er stichtte en waar ze groot op gingen, die ze toewijdden aan hun patroon en waar de hoofdlieden van het gilde hun rijke gaven brachten, ze zeggen het duidelijk, dat op de allereerste plaats de godsdienst een deel uit maakte van het arbeidsleven in die tijden, en dat gelooj en arbeid samen de groote factoren waren van de kracht, cie er toen uitging van den werkersstand Maar men kwam de moderne tijd, met de troosteloosheid van het massawerk, met het grauwe fabrieksleven, met de overproductie en oen vloek der gelijkvormigheid, die de dood is voor den individueeien arbeid. Toen kwam-óók cie opeenhooping van het kapitaal aan den eenen kant, en de droeve prikkel van heb- en heerseh- zuclit, ongebreideld' doordat de hoogere, ideëele facioren mèt den godsdienst werden geweerd uit het sociale leven, i oen1 kwam het socialisme, dat de liefde, die op godsdienst steunt vervangt door den haat die zich grondt op den afgunst, en waardoor het hooge ideaa, van het gelukkig wer kers leven, de eerc die in den hemel wordt ver worven in waren adel er waa> geluk, door moe dige plichtsbetrachting, in welken stand het ook zij, wordt vernietigd, en vervangen door een hopeloozea strijd, enkel om meer genot, enkel om meer geld, enkel om minder arbeid. Maar, zeide spr. daar hebben God zij dank mannen gesiaau op de bres: de geest die de Kathedralen der Middeneeuwen kon bouwen is niet geheel verloren gegaan, er zijn mannen opgestaan die in nieuwen vorm de oude Christelijke maat schappij weer hebben doen herleven, en onder dezen behoeit spr. hier maar één man te noemen, den arbeider-priester Vader Kolping. (Daverend applausj. Spr. beschouwt dan de zegenrijke werking dei- Gezel lenvereeniging en zette uiteen hoe in óns land de St Josefsgezellen op de juiste piaais zijn geschoven in oe rij der godvruchtig-sociale instellingen, tusschen patronaat en werklieden- verecniging in, en hoe heerlijke vruchten dat al heeft aigeworpen. Had ik dan ongelijk roept spr. uit -- het feest van dit niéuwe huis, dat teekent de kracht in Haanem van deze voortreffelijke vereeniging, die een bastion vormi in den Roomsch-socialen strijd, ten blij feest voor ons allen te noemen? Spr. vroeg dan een eeresaluut voor de officie ren, die hier aan het hoofd staan en de vereeni ging dei St. Jozefsgezellen van Haarlem tot zóó krachtig leven beoben opgewekt. (Herhaald applaus). Dan sprak spr. de Gezellen toe en zeide hen wat Koomsch Haarlem van hen verwacht: zooals het was in de oude gilden, moeten ook onder hen hcerschen broederzin en liefde, moeten zij de bewaarders zijn der volksvrijheid en de trouwe steunpilaren van hei gezag, belichaamd zoowel in de geestelijke overheid ais in onze Geëerbie digde Koninginne, die geen trouwer lijfwacht heeft dan de katholieke arbeiders (donderend applaus), moeten zij den Godsdienst hoog hou- ren en wat zij hier leerendat God den arbeid zegenen moet, wil hij gedijen, onthouden en in toepassing brengen heel hun leven laag! Ten «lotte schetste spr. dit blijde feest voor allen belangstellenden en gezellen, als een feest, dat als grondtoon heeft het katholieke Credo, Ook de se nieuwe woning van de St. jozefs- gczelien a een getuigenis van de geweldige kracht die er leeft in ons geloof, die oe sociaie werkers van Haarlem heeft bezield tot steeds grooter daaeri van zelfopoffering, die alle wereld- sche of tijdelijke bezwaren weet te overwinnen en alleen let op het einddoel van alles „Het zij mij dan vergund zoo eindigde spr. op dezen feestavond, waarin ik op ce eerste plaaa zie een heerlijke triomf van het katholieke Credo, blijde de verwachting uit te spreken, dat het nieuwe gebouw der Sint Jozefsgezellen onder den zegen van Hern Die alléén den wasdom geven kan aan wat groeien moet, mede ten krachtigste ?ai bijdragen tot het behoud en de versterking, tot den groei en den opbloei, tot voortdurend leven m steeds verjongende kracht, van de oude, beprocide, trouwe Haarlemsche Katholiciteit!" Daverend applaus volgde hierop uit de geest driftig gestemcie vergadering. Doch de spr. was nog niet aan het einde. Hij 3iad neg een plicht op zich genomen, die nu moest worden vervuld. Spr. sprak ia het bizonder. namens bestuur en gezehen, pater Caminada toe, den populairen, Vaderliiken praeses. Het zou hard wezen zeide SDr hem toe te wenschen, dat hij nog lange iarên, tot in hoogen ouderdom het wakkere hooid der gezellen mocht blijven! Maar ook als zijn Overheid hem elders zou roepen, dan zal de geest van pa.cr Caminaüa hier bewaard blij ven, méér nog: dan zal hij zélf er blijven in beeld, en dat beeld zal nu en later voor gezel len en bestuur immer de getuigenis geven van wat pater Caminada deed voor de Gezellen en van wat zij hem verschuldigd ziju! Schier ooi verdoovend werd het handgeklap, het voeigestommel en het hoera-geroep, toen bij de laatste woorden van spr. het vaandel werd weg geschoven, de witte doek viel en een kunstwerk van den bekenden beeldhouwer J. F. Maas uit onze stad zichtbaar werd: een buste van Pater Caminada, goed gelijkend, keurig gemodelleerd, een sieiaad, een der eerste voor de zaai! De feestredenaar kon nog slechts met moeite ïijn slotwoorden tot de vergadering richten, doch .zijn enthousiaste rede en vooral het geestig slot, werden hartelijk toegejuicht. r Natuurlijk moest nu de praeses, pater tlada weer te voorschijn komen om zijn dank te bt'engen aau het bestuur en de gezellen en fining te geven aan zijn gevoel 'van schaamte, ïooais spr. het zeide, omdat nu dezen avond, lien spr. zoo gaarne een feest voor andtien had willen deen zijn, een feestavond voor hem werd. Spr. had den troost dat hij niet auijd de baas blijkt te zijn, net zoo min als vete«chtge- nooten! Het verdere van den avond was nu gewijd aan zang, gymnastiek en voordracht, waarover Wij kort kunnen zijn. ,j De Gymnastiekvereniging „D. O. S." gaf Vrije oefeningen, oefeningen aan de brug en Minden te zien. De leider, de hegr J. A. Blom, Wag met genoegen op de vruchten van zijn onderwijs heerzien. Zijn eigen praestaties werden zeer geroemd. 1 De voordragers Roodenburg en Elfering had- den veel en welverdiend succes met hun voor drachten: De Gouden Bruiloft van Hein en Trui en Terug van den Hengelwedstrijd Andere leden van de tooneelafdeeling maakten zich verdien stelijk met: De Tribulatiën van mijnheer Zoete- koek De pauze duurde gezellig lang. Neen, geeii Caradoxl De pauze duurde gezellig lang! Het uffet werd door de aanwezigen bezocht en met belangstelling naar de hoogste prijzen gedongen bij het werpspel. En tot slot, vernielden wij nog een treffend tafereeltje, dat onmiddellijk na de pauze plaats greep. Aan de moeder van Pater Caminada, de moeder van den Gezellenvader, werd 'n bouquet aangeboden en 'n groot portret in eikenhouten lijst van de Haarlemsche Jozefs- gezelten. De heer Schiphorst bood dit treffend gescherik aan met een geestig speechje, dat daverend gejuich uitlokte. Aan pater Caminada werd nog vereerd een portret van de Dam- en Schaakclub. Het was reeds laat, toen het doek voor het laatst viel en de genoodigden huiswaarts keerden. Voor de aanwezigen een hongst-prettigc, voor de gezellen cn het actief bestuur een onver getelijke avond! PEOV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Heden kwamen de Provinciale Staten van Noord-Holland in buitengewone zitting bij een ter verkiezing van een lid der Eerste Kamer en ter behandeling van voorstellen in verband met. den watersnood. Na de opening hield de Commissaris der Koningin Jhr. Mr. Dr. Röell eeue rede, waarin hij allereerst gedacht de ramp, die onze provincie door den stormvloed in den nacht van 13 op 14 Januari heeft getroffen. Spr. gaf uiting aan het gevoel van deernis, dat allen jegens de slachtoffers van den watersnood bezielt. Mogen allen zeide spr. die door de ramp zijn geteisterd, bemoediging vinden niet alléén in de deelneming, die hun lot al om in den lande heeft gewekt en die zich ook door stoffelijke hulp zoo krachtig heeft uitgesproken, maar ook in het vertrouwen, dat alle aandacht is gevestigd op de vraag, hoe de gevolgen van het onheil, dat hen heeft getroffen, zijn af te wenden oi' althans te lenigen. Maar daarnaast legde spr. er nadruk op, dat maatregelen, dienden te worden beraamd tot herstel van de 6cbade, het keereu van ver der onheil en tot beveiliging zoo mogelijk, van de provincie tegen nieuwe rampen. Is hier eh daar de meening uitgesproken, aldus spr. dat de jongste dijkbreuken aan onvoldoenden toestand van de zeewe ringen zijn te wijten, ik mag, namens Gede puteerde Staten, die meening niet ©nw»er- si>roken laten. Zeker, er zouden voorzieningen denkbaar zijn, waardoor alle waterkeeringen aan den stormvloed van 13 Januari weerstand had den kunnen bieden, maar nu deze eei'.e tot dusverre ongekende hoogte heeft bereikt, is bet onredelijk den eisch te stellen, dat de verdediging overal bestand had moeten zijn geweest tegen #cn aanval, zóó krachtig en zóó onvoorzien, uls zij ditmaal heeft te door staan gehad. En daarom zal het óók onmogelijk zijn maatregelen te nemen, die tegen eene herha ling van de ramp, die de provincie getrof fen heeft, absolute zekerheid bieden. Maar dit ontslaat niemand, wiens taak het is san de bescherming van Noord-IIolland tegen ovenstroomiug mede to werken, van den duren plicht, bedacht te zijn op alles, wat voor de toekomst meerdere zekerheid geven kan, het verkrijgen van die zekerheid met alle krachten en middelen te bevorderen. Hij betoogde, dat de provincie daarin finan- tieeie medew.erking zal moeten verleeuen eu zeide overtuigd te zijn, dat Ged. Staten in deze aangelegenheden op den steun en de voorlichting van de Stalen mogen vertrouwen, ook bij vraagstukken waarover men in ver band 'hiermede zich in de naaste toekomst zal zien geplaatst, vraagstukken wier op lossing buitengewone krachtsinspanning cn algeheel© toewijding vorderen aal. Daarna wijdde de voorzitter waardeerende woorden aan den heer F. B. J. Ferf, wiens werkzaam leven, naar hij getuigde, voor een overwegend deel in dienst der provincie is besteed en die om redenen van gezondheid het lidmaatschap der Eerste Kamer heeft neergelegd. Slechts een drietal jaren, zeide spr., had hij in dit hooge «Ftaatsiichaam zitting. En komt den heer Fcrf hulde toe voor do wijze, waarop, hij zijnmandaat vervulde, uu hij zich uit het ambtelijke leven gaat terug trekken moge veeleer het licht vallen op ae verdiensten, die hij in vroegere function te genover het land en de provincie heeft aan den dag gelegd. Van lo911912 was hij lid van de Tweede Kamer der Siaten-Generaal, van 1886—1912 li,d yan uw© vergadering, die hem reeds in 1883 m het College van Gedeputeerde Sta ten koos, tengevolge van we.ko eervolle on- dersebeiding hij het Burgemeesterschap der j gemeenten Weetzaan en Koog aan de Zaan, door hem, onderscheidelijk sedert 1879 en 1880 met eer© vervuld, moest uederleggen. De heer Ferf mag dus terugzien op een tijdvak van 33 jaren, onafgebroken aan de belangen dezer provincie gewijd. Kenner van zijn gewest ais weinigen, heeft bij do hem geschonken krachten en gaven aan baar wc,zijn dienstbaar gemaakt met een ijver en beiangsielling, die hem aanspraak geven op een welgemeend woord van warme erkentelijkheid. .Doet ons de reden leed, die den heer Ferf noopte rust te nemen, ik vertrouw uw aller tolk te zijn. als ik hem het herstel zijner ge schokte gezondheid toewensch en de hoop uitspreek, dat hein nog menig jaar geschonken worde, waarin hij met voldoening op zijn eervolle loopbaan mag terugzien. (Appl.j Daarna geschiedde mededeeling van een ingekomen schrijven van den heer Ferf hou dende, dat hij om redenen van gezondheid ontslag heeft genomen kis lid der Eerste Kamer en eene betuiging van erkentelijk heid aan de Staten voor 't ia hem geschonken vertrouwen. Aan de orde werd vervolgens gesteld de ver kiezing van een lid der Eerste Kamer, ter voor ziening in de vacature-Ferf. .Bij eerste stemming verkregen de heeren Mr. J. Kappeijne van de Coppello (lib.) 33; L. M. Bonnike (R.-K.) 1, prof mr. D. P. D. Fabius (anti-rev.) 19, jhr. Mr. J. W O. Boreel van Hogelanden (G-H.) 1, Vliegen (aoc.-<km.) 16 stemmen en I blanco. Bij tweede stemming verkregen dc heeren Kap peijne 34, Fabius 19, Vliegen 16, Bonnike 1 stemmen, terwijl 1 in blanco was uitgebracht. Inmiddels waren nog een paar leden ier vergadering gekomen. Bij herstemming waarbij de heeren Cap- pefjne en Fabius zich buiten stemming hiel den, werd gekozen mr. J. Kappeijne van de Coppello met 50 tegen 20 stemmen op. prof. Fabius en 1 blanco. Men zie verder Nagekomen Berichten. Hei plan-Visser. B. en W, van Zaandam hebben het volgende adres verzonden aan de Provinciale Staten van Noord-Holland. In eene gehouden buitengewone vergadering van B. en \v. kwam ter sprake het bekende plan- Visser, dat door dezen tot in details werd toe gelicht, in tegenwoordigheid van dijkgraaf en heemraden van den polder Oostzaan, den ge meente-architect van Zaandam en den opzichter van den pofder Oostzaan. Om de groote belan gen, die niet alleen voor Zaandam, Oostzaan, Purmerend, Landsmeer, Upendam en Buiksloot bij het ontbreken van een afdoende blijvende wa- terkeering op het «pel staan, maar die evenzeer gelden voor een overig zeer groot deel van Noord- Holland, wordt door ons het plan-Visser zeer ernstig bij uwe vergadering voorgestaan, welk plan onze deskundigen, die de moeilijkheden en bezwaren niet voorbijzien, aan de uitvoering ver bonden, evenwel technisch niet onmogelijk voor uitvoering achten en daaraan boven de andere plannen de voorkeur geven, ook als ten werk van blijvenden aard. Ten overvloede deelen wij u mede, dat de heer Viseer zich bereid verkjaart. zijn plan aan Gedeputeerde Staten of aan de commissie uit de Staten (ad hoe nader te ontvou wen. Dat hem daartoe de gelegenheid zal wor den gegeven, is ons beleefd verzoek. DE VAL VAN TKEL'B. „Hét Huisgezin" acht, dat de reden van het conflict, dat thans i« uitgebroken, nog ergens anders in is te zoeken, dan in de onverzette lijk heid van den heer Tréub. Het verklaart dienaangaande: „De heer Cort. van der Linden had nooit den heer Treub, die, als tegenstander van het Staatspensioen zijn Kamerzetel prij* gaf, in zijn ministerie moeten opnemen, hem althans niet met de verzekeringswet ten moeten belasten. En hij had stellig niet, na het aftreden van minister Bertling, verzekeringswetten en Financiën samen in handen van den heer Treub moeten geven. Deze is daardoor ixl de verleiding cn in de gelegenheid gebracht, aan het staate- pensioen een vorm te geven, die niet strook te met de wenschen der sociaal-democra ten, waarnaar de concentratie zich te voe- gen heeft en ook voegt. Want de groote fout is ten Motte hierin, dat liet extra parlementaire kabinet-Gort van der Linden een gewoon vrijzinnig mi nisterie is, althans behoort te aijn, wil het aich tegenover do linkerzijde kunnen hand- huven. Juist daarom zou hot niet behoeven i« verwonderen, indien de plaats van den heer Treub door een der militante Kamer leden van de eoneentratie werd ingenomen. Het ware in strijd niet bet beginsel, dat aan de vórming van het ministerie ten grondslag lag, maar de linkerzijde heeft getoond maling te hebben a*u dat beginseL Men zou zich de mogelijkheid kunnen j denken, dat de heer Cort van der linden een anderen koers uit wilde, doch dan ware het lot van het kabinet iu ©en minimum van tijd bezegeld. De linkerzijde wil, ook in deze bewogen en troebele dogen, van bevrediging en ver zoening niet weten. Nooit is ze zoo strijdx aardig «n strijdlus tig geweest. Zij moet voor Treub een minister hebben, die haar Wil doet en vierkant tegenover de rechterzijde slaat. De Statenverkiezingen wenken, de Eer ste Kamer moet worden ^omgezet. Dit verliest de linkerzijd© niet uit het oog, en daarom zou een tot bevrediging -geneigde plaatsvervanger van Treub haar niet passen. En de heer Cort van^ der Linden zal, vreezen we, naar baar adviee luisteren en een man zoeken eu vinden, die zonder te- genstxibbelen en eon amore de wikuitvoer- der van de linkerzijd® zijn zal. De reeds genoemd® namen van een Par tfjn en een De Meester w ijzen daarop." Het „Centrum" schrijft ®-m-: Voor de Rechterzijde bestaat geen reden, om over het heengaan van den heer Treub erg rouwig te ziin> a' .zal zjj de groote werkkracht en onbetwistbare bekwaam heid van dezen bewindsman zeker niet ontkennen. Maar zoowel zijn belastingvoorstellen als zijn sociale ontwerpen ea het omver balen der wetten-Tnlma ontmoetten Rechts te ernstige bezwaren, dan dat men daar zijn aftreden zou kunnen betreuren. Wel wekt de toestand van onzekerheid, waarin het land èn ten aanzien der sociale verzekering èn ten aanzien der voorziening in den nood der Schatkist gekomen is, ook aan deze zijde gevoelens van groote onbe hagelijkheid, ©u de nieuwe stagnatie wijst er op, dat we inderdaad in een impasse zijn geraakt, of dreigen te raken. Dit alles gaat echter buiten de verant woordelijkheid der Rechterzijde om, die, door den afloop der^verkiezingen van 1913, zich de leiding van s lands zaken zag ont nomen en op zeer voorname punten van Staatsbeleid gewoonweg iu den hoek werd gedrongen. Er zou hier stof zyn.voor zekere „Scha denfreude," ware het niet, dat do ernst van den toestand en de zorg voor de levens belangen des Rijks zuik een gevoel te ©enenmale uitsloot. Do rechterzijde zal daarom naar wij met reden kunnen veronderstellen, ook in de toekomst zich bereid toonen mede te wer ken om de zaken zoo goed mogelijk in 't spoor te brengen en te honden. Het alge meen belang staat bij haar voorop. Maar zij mag er dan ook aanspraak op maken, dat met hare billijke wenschen behoorlijk rekening zal worden gehouden. Z. D. H. Mgr. W. van de Ven. briscnop van Den Bosch, heeft benoemd tot pastoor te Zevenbergen den weleerw. heer jos. B. van Bèsouw, tot rector van het Moederhuis der Franciscanessen te Oirachot den weieirw. heer H. J. A. van der Meijden, tot kapelaan te Heusden den weleerw. lieer J. M. A. M. Arnold, tot kapelaan te Made den weleerw. heer K. L. M. Mandos, en tot kapelaan te Boekei den eerw. heer F. A. J. M. van Heijst, priester van het seminarie. PATER P. A. WOLTERS, S, J. f Jn diet klooster te Oosterhout is na een zeer korte ongesteldheid in den ouderdom van 57 jaren overleden de zeereerw. pater P. A. Wolters, S. J. BROODROOF. Een lid van den Centralen Bond van Haven arbeiders te Harlingen, De Bruin kwam tot de overtuiging, dat hij Katholiek zijnde, alleen op zijn plaats was ia de Kath organisatie. Daarom bedankte hij als lid van den Centr. Bond en werd lid van de R. K. Fabriek-, Haven- en Trausportarbeidersbond „St. Willibrordus." Toen Zondag 16 Jan. j.l. de boot „Sparling" j te Harlingen binnenkwam wilde bovengenoemde persoon zich als gewoonlijk aan het werk bege ven. De leden van den G Bond verklaarden met hem niet meer te zullen werken en zoo dit toch gebeurde zij zouden staken. Hierop werd door, den baas van de firma Wiarda waar de Bruin reeds 15 jaren in dienst was, namens dc firma medegedeeld dat voor hem geen werk sneer was. Nu is de man broodeloos. Het is té begrijpen, dat de Katholieken van Harlingen in dezen toestand niet mogen be rusten, maar met alle kracht tegen dergelijke broodroof stelling zullen nemen. Doch niet alleen de Katholieken van Har lingen, doch van heel ons vaderland en vooral de georganiseerden in de R. K. Vakbeweging belmoren zich het geval aan te trekken. Het bestuur van den modernen G Bond van Havenarbeiders meent te Harlingen te mogen doen wat het wil, want het is niet de eerste maal dat het zich aan dergelijke broodroof schuldig maakt. s Ook onbegrijpelijk is de houding van de Har- lingsche werkgevers, die gedoogen kunnen, dat een dergelijke vrijheidsberooving van werken mogelijk is en iemand die reeds zooveel jaren in het bedrijf werkzaam is, alleen omdat hij zich naar eigen inzicht wenscht te organiseeren, wet zijn gezin aan ellende wordt prijsgegeven. 'Wanneer de Harliugsche werkgevers van oor deel zijn, dat dit de weg is om voor hun eigen bedrijfsuitvoering de noodige vrijheid te zuilen behouden, vergissen zij zich. De HarlingsHie werkgevers die in de hande lingen van den C. Bpnd berusten, geven een be wijs van eigen zwakte en toonen geheel te zijn overgeleverd aan de willekeur van den modernen Centralen Bond yan Havenarbeiders cn zijn zij bezig de toekomst van hun eigen bedrijven en die van de havenarbeiders ernstig te bcnadeelen. Warmeer zij dit nu niet inzien, dan zullen zij dit pas doen wanneer het te laat is. TELEGRAFISCH WEERBERICHT Medergedeeld door het Kon. Ncd. Meteoro logisch Instituut te Do Bildt Hoogste barometerstand: Oost-Duitschland nabij 78U. Laagste barometerstand: Haparanda 763.4. Verwachting tot Woensdagavond: zwakke tot matige winden uit oostelijke richtingen; nevelig tot balfbewolkt; weinig of geen neerslag; lichte tot matige vorst des naebte; overdag om het vriespunt. HAARLEM, 31 Jan. Groenteumarkt. Aan gevoerd: 275 H.L.' appelen, verkocht 175 H.L. 512; 200 H.L. peren, verkocht 100 H.L., 5.-6; 2000 stuks boerenkool, 2530 ets. per mand; 1000 stuk6 roode kool 4—6 cl per 6tuk; 100 ztk spruitkool, verkocht 75 zak, 1M 2 de zak; gele kool 500 stuks, 60—80 ct per mand; 1000 boe prei, verkocht 6GO bos, 8—10 ct. per bos; 3000 stuks bieten, verkocht 1500 stuks, 1.50—2 per 100 stuks; sinaasappelen 5000 stuks, verkocht 2000 stuks, L50—3.50 per 100 stuks; nranderüen 1500 stuks, verkocht 500 stuks, 1—2 per 100 stuks; 1000 stuks citroenen, verkocht 500 stuks, 1.50—2 per 100 stuks. Regeeringsgroeaten: zuurkool, poenen, uien, roode kool, gele kool, koolrapen. PURMEREND, 1 Februari. (Per telegraaf). Aangevoerd: 30 partijen kleine fabriekskaas 74; 50 partijen kleine boerenkaas 71; 2 partijen commissie 65, 1 partij middelbare 67; 1 partij Goudsche kaas 68, alles pep 50 kilo; 226 K.G. boeter 1.80; 120 vette run déren; 60 melk en geldekoeien 165—320, handel matig; 12 stieren, 21 paarden, 11 vette kalveren 1.30—1.50 per kilo, handel matig; 314 nuchtere kalveren v, d. si. 10—24, v. d. fok 1632;, handel matig; 366 vette var kens 88—98 ct per kilo, handel stug; 53 ma gere varkens 2642 ót. per kilo, handel stug; 83 biggen 16-22; 867 schapen 32-46, han del matig; kipeieren 6—6.75 per 100 stuks; 75 zak appelen 1.50—3 per zak; 40 zak peren 1.50—2 per zak. Vijfde klasse. lOo lijst. HOOGE PRIJZEN. 2000: 11262. 1000: 744 863 4738 6413 14546. 400: 12820. 200: 79 1078 5954.6656. 100: 1871 2623 3272 4711 9994 10950 12905 14824 15316. Prijzen van 70. 119 303 837 543 831 874 881 908 1120 1223 1253 1295 1337 1467 1523 1576 1806 2314 2425 2499 2560 2786 2851 2908 2996 3030 8294 8339 8347 8376 8591 3853 8865 8925 8930 8945 8965 4187 4298 4416 4423 4433 4754 4792 4878 4944 5037 5117 5186 5233 5508 5596 5765 5821 5921 5977 5992 6052 6361 6478 6568 6812 6843 6869 6918 6921 6961 6982 7048 7076 7243 7400 7416 7464 7557 7562 7628 7846 7892 8019 8145 8299 8378 8394 8418 8483 8728 8833 8879 8952 «967 9119 9146 9186 9213 9257 9282 9293 9354 9444 9587 9625 9667 3704 #712 10037 10316 10428 10453 10556 10750 10367 11268 11341 11373 11405 11490 11552 11676 11692 11874 11941 12038 42109 12223 12273 12453 12517 12558 12570 12574 12765 12781 12793 12859 13082 13153 13225 13226 13263 13519 13560 13874 14133 14150 14320 14343 14349 14463 14583 14736 14741 14751 14777 14922 15030 15078 15314 15359 15593 15596 15598 15653 15702 16032 16104 16199 16325 16330 16343 16763 16785 17071 17302 17303 17527 17630 17633 17835 17842 17853 18013 18147 18299 18317 18518 1^533 18534 18632 18715 18725 18795 18867 189S4 19025 19169 19210 19214 19333 19310 19505 19717 19800 19884 19905 19993 20244 20294 20301 20427 20527 20722 20819 20831 20873 20879 20SS6 NIETEN. 8 41 92 302 1 89 210. 239 251 2C2 881 848 863 879 880 421 430 580 636 665 691 697 710 723 '36 868 930 954 983 1035 1094 1114 1280 1285 1324 14« 1420 1471 1477 1564 1634 1618 1623 1628 1642 1660 1<?>5 1698 1711 1779 1850 1943 1957 1%8 2101 21.19 2144 2156 1176 - 2193 2211 2252 2266 2278 2301 2332 2334 2354 2369 2381 2585 2465 2475 2515 2534 2569 2582 2597 2635 2654 2702 2753 2756 2757 2784 2861 2863 2976 8016 3036 3109 3125 3129 8139 8167 8191 8220 3227 3312 8373 8403/ 3405 8412 8447 .M74 3532 3577 3589 8620 3637 8641 8663 3691 3740 3753 8788 8800 3807 8881 5919 8955 3977 8992 4015 4042 4075 4084 '4097 4120 4128 4192 4217 4238 4240 4242 4M6 433» 4385 4386 4415 4476 4557 4561 4628 4«37 464^ 4654 4664 4693 4696 4822 4K1S 4KW 4848 4894 903 4971 5017 5053 500(1 5075 5094 5099 5331 5137 5210 5216 521" 5223 5242 5254 5260 5294 5458 5457 5472 5527 5597 5659 5675 5678 5680 5694 5713 574" 5755 5777 5790 5824 5843 5848 5860 5864 5880 5906 6040 6041 6070 6113 6128 «144 6201 6258 6268 6278 6281 6468 «477 6493 6518 6524 6573 6687 6726 6835 6850 «856 6870 6805 6946 6963 6879 7004 70033 7049 7113 7121 7143 7169 7182 7283 77189 7208 7286 7296 7308 7354 7368 7281 7440 7450 7479 7506 7526 7559 7564 7576 7585 7598 7605 7625 7637 7638 7644 7647 7723 7727 7795 7826 78G7 7885 7907 7909 7946 764» 7955 7992 8023 8099 8141 8193 8216 8257 8258 82'.» 8303 8343 8372 8408 8429 8437 8444 8455 8470 8507 8523 8548 8590 8617 8632 8542 8652 8682 8781 8794 8830 8843 8937 8940 9015 9037 9048 9073 9088 9170 9193 9279 9306 9319 9333 9343 9369 9370 9372 9100 9413 9454 9526 9540 9572 9575 9577 9629 9673 9716 9720 9760 9753 9782 9797 9821 9869 9902 9973 9988 9992 11)000 10 )12 10056 10080 10132 10147 10212 10303 103)8 10135 10356 10371 1Ö386 10400 1043b 10415 10493 10495 10535 10538 10570 10596 10615 10527 10651 10718 10834 10842 1085S 10907 1096') 10971 10986 10993 11012 tl019 11030 11051 11059 11094 11035 11122 11137 ltr.57 III75 11224 11222 11254 11338 11392 1142t» 11464 11502 11544 11550 11582 11607 11618 11177 11679 11725 11728 11734 11731 11738 1 r?09 11805 11825 11850 11859 12007 12062 1°10 12157 12167 12189 12220 12231 12251 12274 12291 12333 12354 12397 12405 12416 12439 12480 12484 12491 12551 12520 12676 12:77 12716 12721 12741 12822 12831 12842 12876 12898 12945 12953 12962 13021 13076 13100 13102 13111 13110 13117 13120 13145 13165 131C9 132006 13229 13237 13255 13316 13329 13426 13427 13489 13501 13568 13618 13620 13621 13633 13662 13671 13718 13739 13777 13782 13872 13904 13921 13976 14024 140200 14053 1 -iu.jJ I LüöÜ 14"Jft 14119 14163 14192 14215 14234 14252 14285 14380 14395 14396 14505 14533 14558 14607 14670 14793 14802 14867 14884 14915 15007 16020 15041 16057 15059 150J2 15071 15095 15108 15160 15177 15182 16231 15236 15270 15329 15330 15366 15378 15386 15444 15459 15465 15527 15563 15580 15587 15590 15600 15613 15618 15683 15706 15713 15719 1572C 15757 15773 15786 15805 16852 15870 1588S 15930 15945 15981 16000 16027 16044 16050 16052 16063 16078 16098 16103 16105 16157 16163 16207 16270 16336 16349 16350 16388 16402 16405 16431 16448 16486 16537 1658S 16590 16609 16643 16686 16687 16716 1672S 16730 16775 16826 16840 16888 169nó 16989 17072 17076 17102 17151 17217 17229 17230 17248 17250 17284 17348. 17353 17382 17448 17509 17520 17544 17546 17581 17i>32 17657 17699 17709 17743 17732 17754 1779* 17875 17899 17914 17925 17930 17850 17969 17990 18007 18012 18017 18Ü24 1SÜ92 18197 18249 18265 18274 18320 18354 1S35Ü 18380 18388 18401 18449 18564 18585 18588 18626 18650 18665 18659 18686 18689 18717 18749 18753 18773 18817 18924 18936 18940 18945 19019 19056 19111 19114 19163 19178 19179 19181 19195 19207 19235 19240 19250 19266 19269 19293 19332 19347 19355 19366 19369 19479 19490 19509 19515 19529 19552 19559 19522 19597 19610 19617 19622 19645 19664 19681 19687 19.734 19774 19845 19865 19897 19948 20055 20141 20209 20264 20375 20397 20403 20418 20450 20454 20456 20589 20626 20630 20681 20696 20727 20735 20759 20763 20785 20794 20796 20798 20S00 20805 20824 20863 20894 20900 5e klasse 9e lijst: 733 in.z. 783; 5172 m.z. 5182; 15335 m.z. 15334; 10631 aa-z. met 70; €995 met 70 rn-z. met niet - BEURS VAN AMSTERDAM. Noteeringen van 31 Januari. Staatsleeningen. NEDERL. pet V.K. L.K. H.K. Ned. WJS. O, ƒ100 5 102K 103 Ned. WJS. O. ƒ200 5 102N 103 Ned. WJS. 0. 7500 5 102'/, 103 Nod. WJS. O. ƒ1000 5 101% 102 Ncd. WJS. Oblig. Z% 80% 80.7(10 - Ned. W.S. Oblig. 8 69% 69 69% Ned. W.S. Certiï. 8 69% 6S% 69% Ncd. WJS. Certif. 2% 595(10 58% 59% Den 5en Februari hopen onze ge achte Broeder en Zuster ANDREAS SCHELVIS en JOHANNA VAN BERNEM den dag te herdenken, dat zij voor 25 jaar in den echt zijn verbonden, Namens hun Broeder eo Zuster, A. D. SCHELMS. AL SCHELVIS—DEKKER. ik 1 .11 I T——smm

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 3