SANGUINOSE •KElsasi UIT DE PROVINCIE. HOLLAND'S NOORDEN RECHTSZAKEN. FINANCIEELE BERICHTEN - 6. BLEEKER Lz. HEUPJICHT. Breestraat 106, Beverwijk. Heeren Mode-Artikelen en Ele gante, Solide, goedkoope HEEREN- EN KINDERKLEEDING. Levering NAAR-MAAT binnen 8 dagen. INGEZONDEN. Een trouwe vriend voor alBe zwakke inensehen. VAN huku eindHOVEN •an ongetwijfeld zullen voldoen» Indien do Sta» tea medegaan met 't vcoretel van de meerdber- heid der comm. dan zullen de Staten ten spoe digste worden bijeengeroepen*. Spr. wil het voorstel van den heer Kleerekoo- per niet in behandeling en in stemming bren gen. De heer DUYS wil ,'t algemeen beleid van Ged. Stateu inzake den watersnood bespreken en ia daarom voor het voorstel van dan heer Kleerekoper. De VOORZITTER constateert dat 't ga- vraagde crediet is verleend, dat de verzoeken dar comm. '/(jn .aangenomen en dat ngn de Kroon zul worden gevraagd om de comm. permanent t« doen zijn. De heer VAN T.ENNEI' meent dat 't tech. niaclie personeel vee den Waterstaat nu niet te vee' met 't opmaken van nota's moet worden, bozig gehouden, daar er nu ander werk is te doen. De heer KLEEREKOPER trekt de motie iu omdat hij vreest een Onzuivere stemming, waar na de vergadering door den voorzitter in naam der'Koningin te 8.40 m. wordt gesloten. Aangesloten bij de Inkaops-Combinatie KREYMBORG Co.) Adv. IJXUIDEN. Redders beloond. De keer S. C. L. Reijgers- berg alhier heeft namen» den consul van Dene marken te Amsterdam, den heer Jacob Boot, uitgekeerd: aan den schipper van denstoomtrei- ler Richard 160 en aan ieder der opvarenden 26, als belooning voor het redden van drie Deensche visechers, die met hun vaartuigje bjj stormweer op 28 December werden gered van hun zinkende scheepje, genaamd Solon, door de bemanning van genoemden treiler. Al.kMAAK Personalia. Bij Koninklijk besluit, is benoemd tot bewaarder van de hypotheken, hot kadaster en de acheepsbewjjzen alhier, J. Veenenbos, hans inspecteur der registratie en domeinen alhier. HE1LOO. Personalia, Met ingang van heden zal ale sub-ontvanger der accijnzen optreden da heer N Brouwer, in plaats van den heer K. Blanko- •tijn t K.MEHENl) Loterjj wet-overtrèding. Voor den Hoogen Raad hqpft mr. van Vel zen, advocaat te Schie dam, gepleit in de zaak van Jt H. H. alhier, door den kantonrechter alhier en de rechtbank te Haarlem veroordeeld tot 100 boete of 10 dagen hechtenis, wegens Lo.te rij wetsovertreding met betrekking tot .lijd geest-stukken. De pleiter votesje aan, dat uit het vonnis waartegen het beroep van cassatie ia gericht, blijkt de voorle zing der obligatiën en der stortingsooupóna, in eersten aanleg doch niet de voorlezing der pre mie-coupon; terwijl niettemin ook blijkt uit ge meld vonnia dat ten bezware van den beklaag- de op gemelde premiecoupon is acht geslagen, zulks op straffe van nietigheid. l>e conclusie van bet O.' M. ia bepaald op 14 Februari. VOORHOUT. Bloembollencultuur. Met ten wel- gemeenden Nieuwjaarawensch, en de hoop uit sprekende dat 1916 beter voor het vak mocht zijn dan het verloopen tijdvak, opende Maandag in „de Bonte Koe" de voorzitter deu heer Colijn, de vergadering van de afd. van de Alg. Vereeniging voor Bloembollen cultuur. pe penningmeester, de beer J. v. S.ijn, deed verslag van zijn financieel beheer, vvaarbij de ontvangsten f 153, de uitgaven I 104 hadden bedraden, alzoo een. saldogroot f 4J in kas bleef. De voorzitter, die aftredend was, en liever om zijn hoogen leeftijd zich vervangen zag, >verd bij acclamatie herkozen en nam 't ten slotte maar weer aan. Bij de rondvraag stelde de heer v. d. Laan, het werk van de commissie inzake de rege.ing van het scheidsgerecht aan de orde. Namens de afd. kon dandie commissie die zulks in het orgaan ook vraagt, eenige aanw-jzing verschaft worden, wat werd aan genomen zooais spreker voorstelde. Bij de aan te brengen wijziging moest z. i. wanneer er >ander bewijsmaterieol kon aan gevoerd worden revisie bestaan van eenmaal gedane uitspraken. Dit zou echter gaan voor een, b.v. driemaal zoo hoog bedrag als voor gewone uitspraken, en voor rekening blijvend - van do i\evisie-vrager. Dit wa3 echter z. i. de beste oplossing, daar „hooger beroep" uitgesloten moest blijven wijl dit aan het scheidsgerecht tornde; en dit zooal3 eens een uitspraak gedaan.die ach teraf niet juist was, niet de schuld was van het schèidsgerecht als zoodanig, doch door onbekendheid van feiten waarmede men later de onjuistheid kon aantoonen; cn dit in nog maar heel enke.e gevallen was voorgekomen. Na deze zeer zakelijke bespreking werd de vergadering met een verloting besloten. Watersnood-commissie. Op initia tief van den heer Burgemeester dezer ge meente is een Watersnood-commissie samen- Jesteld, bestaande uit de heeren J. 'Zuidhof, oh. Hoogstraten, C. Colijn, P. Warmerdam, P. N. Vester en P. van der Hulst G. Thz. Sr. 8t- Anttonius. 't Ziekenfonds „St. Anto- Bius" vergaderde in 't Patronaatsgebouw." De hoofdschotel der agenda was het jaar verslag van den penningmeester. Ingekomen was f 674. Uitgegeven f 543 aan ziekengeld, administratie cn zaalhuur f 11.25, bodeloon f 71 en voorschotten f 300. Er was een kas- •aldo van f 880. Gekozen werd tot penningmeester de beer B. Werkhoven, in do plaats van den hoer V. Angevaare, die niet meer in aanmerking Wanacnte te komen. WUK-AAN-ZKE-KN-DUIN. Aanbesteding. Van 13 Inschrijvingen fa Aals meer van de Bouwvereeniging VolksbelaAg, was de laagste die van Klaas Rol Cr., alhier, voor f 55,000. Het werk betreft 25 arbeiderswoningen. NOORDWIJK. De R. K. Volksbond hield zijn jaarvergade ring. Uit het jaarverslag van den penning meester bleek, dat de ontvangsten in 1915 be droegen f 957.41 en de uitgaven 798.99 ,'-4, zoodat er op 81 December 1915 een batig sal do was van f 158.4154. De voorzitter bracht den penningmeester, den heer'W. de Ridder, dank voor zijn ao- curaat beheer. De heeren Buijze en Aider# werden aangewezen om de rekening en ver antwoording van den penningmeester na te zien, De penningmeester van de Ziekenkas, de heer L. Doe®, bracht hierna het jaarverslag uit, waaruit bleek dat er op 31 Dec. 1915 een batig saldo was van- 656.75>4 Vervolgens werden een aantal nieuwe le den en adspirantleden door den- voorzitter geïnstalleerd. Hierna deelde de voorzitter mede, dat de heeren Panis en L. Does bericht had-den ge zonden dat zij reep. als voorzitter en penning meester jan de Ziekenkas bedankten. De rekening en verantwoording werd na gezien en in orde bevonden dbor de heeren Th. Esmian en .Ter. Vink. Bij de rondvraag kwamen er verschillende belangrijke zaken ter 6prake. De heer Buijze was van meening, dat het de taak is van den K. K. Volksbond als kath.-sociale vereeni ging, om de leden aan te sporen zich aan te sluiten bij verschillende nuttige vereenigin- gen hier ter plaatse, zooals -R. K. Kiesveree- niging, Kruisverbond e.d. De heer G. Heemskerk zette de zaak van do brandstoffengeschiedenis uiteen. Spreker 6poorde de leden, die brandstof besteld heb- beD, aan, deze ook te komen afhalen, anders zal de afdeeling een groot verlies lijden. Spr. opperde het idee zich te vervoegen bij het ■Centraal Bestuur met het Verzoek stappen te doen bij het Kon. Nat. Steuncomité om restitutie, omdat de bestelde hoeveelheid an- thraciet in 't geheel niet aan billijke eiscben voldoet. Op voorstel van den heer A. Meijer werd besloten, na de vergadering te trachten een voorloopig comité op te richten voor „Her wonnen Levenskracht". Hierna werd de voorzitter van „Hulp yi Nood," de heer Beu'geledijk, bij acclamatie herkozen. HENN^BROEK Watersnood. Werd in ons blad van 31 Jan- vermeld dat bet bedrag van de collecte voor den watersnood 761.8254 bedroeg, nader hand is hier nog bijgekomen 33.32, waarvan 20.57 als bijdrage van den verkoop van bloemen bü den heer A. Koper en f 11.— als opbrengst van den verkoop va nprogram ma's bij het mandoline-concert door de Chr. JoDgelingsvereeniging „Het Mosterdzaad'*. Alzoo te zamen f 795.1454. Aaegsagajwuwwt-jmluwij-' j.'ii'.'.=3—k ENKHUIZEN. Personalia. Tot boekhouder aan het Gemeen telijk Waterleidingbedrijf té Groningen i» be noemd de heor J. W. Dubois, alhier. Hl» i< Het rjjden in de Nieuw steeg. Do Hooga Raad heeft uitspraak, gedaan in do zaak van den ambtenaar van heit O. M. bij het kanton ge- recht to Hoorn tegen een vonnis van den kan tonrechter aldaar, waarbij F. O. to Enkhuizen, wegen» het met paard bespannen voertuig in do Nieuw steeg in de richting van het Grooto Noord in de gemeente Hoorn rijden in verboden richting, van alle rechtsvervolging was- onfala- gen, op grond, dat, terwijl in de betrekkelijke verbodsbepaling waa vermeld dat borden zouden worden geplaatst waarop het verbod waa aan geduid, niet waa ten laste gelegd dat die bo-rden geplaatst waren. Geconcludeerd waa tot vernie tiging van het vonnis van den kantonrechter en veroordeel!ng vian den gorequireerde tot 3 boete of 3 dagen hechtenis, op grond dat in deze do strafbaarheid niet afhankelijk was va.n het al of niet geplaatst zijn ven de bedoelde waarschuwingsborden. De Hoog® Raa'd besliste overeenkomstig die conclusie op grond, dat het aanwezig zijn van de bedoeld» borden niet uit maakt een element van de overtreding. Voor den inhoud dezer rubriek «telt de Re dactie *icb niet aansprakelijk. WAT STAAT ONS IN DE TOEKOMST TE DOE'Nt Zooak eene advertentie in het nummer van heden vermeldt, is de afd. Haarlem van den Ned. JEt. K. Bond van bakkers, cacao-, cho colade- en suikerbewerkers van plan Zondag 6 Februari een propagandavergadering te houden, waarop de beer Sprokop, Bonds ee- cretarfc, over bovenstaand onderwerp zal komen spreken. De.vergadering begint precies half één in het gebouw St. Bavo, Smedestraat. Tot bij woning ervan worden uitgenoodigd alle R.K. arbeiders, werkzaam in het brood-, kook-, chocolade- of suikerwerkers-bedrijf; dus óók alle R. K., on- of verkeerd georganiseerden zijn van harte welkom. Moge echter vooral de leden getrouw opkomen! Weliswaar mogen wij niet te hard klagen over'slecht vergaderbezoek, -zelfs mogen wij, gezien de verslagen uit de Bondsorganen van andere organisaties uit ons bedrijf, te vreden zijn. Maar redelijkerwijze verwachten wjj van u, als katholieke^ méér dan dat zij kunnen presteeren. Want juist omdat gij katholieken zijt, moet uw plichtsbesef oneindig veel hooger staan, dan van hen; door uw katholiek-zijn juist moet gij de verplichtingen verbonden aan het lidmaatschap uwer organisatie, zwaar der tillen dan zij. Vergeet het niet; zij vin den het voldoende te strijden voor hun stof felijke belangen, maar wij daarentegen, die daarvoor zoo niet boter, minstens evengoed strijden als zij, hebben als hoofdpunt op ofis actie-program staan: de strijd voor het be houd van ons II. Geloof, de zorg, dat bij som# voorkomende samen w er ki ugen, ons prineip# ongekrenkt gehandhaafd blijvs, na melijk, dai alle actio gevoerd wordt met in- achtname van do rechtvaardigheidoeiochen, overeenkomstig de Goddelijke- en de men- schelijke wetten. En die macht bezitten wij reeds. Door onder linge samenwerking met. on2en zusterbond, do Christelijke organisatie, hebben wij tot nog toe hun demoraliseerenden invloed' steeds buiten onze organisatie kunnen houden. Maar met dat al hebben wij, wat het leden tal betreft, nog maar 50 pet. bereikt van het- geen wij bezitten konden. Het is zoo betreurenswaardig, dat er zoo- véle goede en degelijke katholieken zijn, die nog buiten de organisatie staan, maar nog betreurenswaardiger is het, dat er nog ka tholieken zijn, die in eene andere, een alge- meene of dergelijke organisatie bun heil zoeken. En dat, terwijl toch al zoo dikwijls het bewijs is gelevei'd, dat hun plaats daar niet is, om de eenvoudige reden, dat anders-, denkenden geen eerbied hebben voor onze overtuiging. Het Groote Houtstraatineident is daarvan nog een duidelijk bewijs. Maar gelukkig, daar zaten mannen van stavast, daar waren katholieken van 'de daad, die recht voor hun principe durfden uit te komen. Haarlem heeft gebrek aan zulke mannen, en daarom, vrienden, moet gij door woord en daad toonen ook onder de katho lieken te - behooren. Ik weet wel, dat gij zult zeggen: wat kan ik doen; ik ben geen redenaar 1 Dat hindert rfiet, wij zijn allemaal arbei ders en dus in den regel-geen meesters van het woord. Maar door een goeden wil, door een goed voorbeeld, door steeds maar vol te houden, zulen wij toch eenmaal óns doel be reiken. Het „Ora et labora" zweve u steeds voor oogen: bet bid én werk moet steéds onaf scheidelijk samengaan; dan vrienden, dan zulen wij met Gods hulp het zoover brengen, dat alle R. K. arbeiders onder de Kruisba nier geschaard staan, opdat wü gezamenlijk optrekken onder de lenze, overeenkomstig de' wenschen van Z. H. den Paus en Z. D. H. den Bischop: „Ter eere van Christus de we reld hersteld." C. J. VAN DOORN. Haarlem, 1 Februari 1916. M. de R.f Vergun mij s. v. p. eenige plaatsruimte in uw .blad, als verdediging op uw aanval op ons in uw blad van Zaterdag jl. onder de rubriek Haarl. Alledagjes. Bij voorbaat mijn dank. Gij voert in uw artikeltje aan, als zouden de „heeren leiders hoog en droog zitten enz." Het is toch eigenaardig, dat juist degeen, die het minst op de hoogte zijn met de onafhankelijke vakbeweging, deze het meest aanvallen. Wanneer gij er toch mede op de hoogte waart, zoudt gij moeten weten, dat de „heeren leiders" niet „hoog en droog zitten". Gij moet nl. welen, dat toevallig 5 van de 7 bestuursleden bij de staking betrokken zijn, o. a. de le vooAitter, de le penningmeester, enz., en dat dezen bij de wekelijksché uitkeering geen cent meer ontvangen dan hun z.g. „navolgers". Dat het nu juist „de tijd zou wezen, om de gewfenschte loonsverhoo- ging af te dwingen," och, laten wij dit overlaten aan degenen die in het vak zitten. Licht, dat dezen het beter weten dan degenen- die er buiten slaan. Ook voert gij aan, dat wij op het Steun comité zouden gerekend hebben. Wij wisten, ech ter, aan de hand van dé ervaring, dat wij daar in het minst niet op mochten rekenen. Wij heb ben toch reeds meer dan eens gezien, o. a. te Schiedam, bij de glasblazersstaking, te Rotter dam bij de zeeliedenstaking (het s.s. „Gelria") en verleden jaar nog te Haarlem, bij het werk voor de gemeente (bij den heer Boerkoel) dat het Steun-Comité er steeds op uit is, onderkrui pers le werven, en, in gevallen waar het. loon gedrukt wordt, zooals aan de gemeente, bij den heer Boerkoel, is geschied, te zorgen, dat de arbeiders toch aan den gang gaan. Dat wij dus op het Steun-Comité zouden gerekend hebben, is een algeheele dwaling van den schrijver van bedoeld stukje. Dat ze staken „zonder hoop op succes, zonder boterham zelfs", och, wanneer dit het geval was, zou dit moeten bijdragen, nog meer respect te krijgen vior de koene strijders, die zelfs armoede trotseeren, om verbetering te brengen in hun maatschappelijken toestand. Gij wilt mij inlichten omtrent de niet revolutionaire (de ordelijke) arbeiders. Dat kunt gij echter wel achterwege laten, daar ik reeds lang weet, hoe van uw kant op de „rooie" arbeiders wordt neer gezien. Nu ze zien, dat ze misleid worden „gaan ze opstootjes uitlokken, enz." Gij zoudt mij een zeer grooten dienst bewijzen, wanneer gij mij één geval opnoemdet, waar door de stakers een relletje is uitgelokt. Ik ben. er vau overtuigd, dat gij daar machteloos toe zijt. Ook zou ik gaarne van u willen weten, wie gij als de verantwoor delijke volksmenners aanziet. Het bestuur van de Grondwerkersvereeniging? Het béstuur van het N. A. S.?, die, om te propagandeeren eerst een paar uur verlof*van hun respectievelijke patroons moeten vragen, die meer schade dan voordeel van huir functie hebben, ter wille van de verdrukte -arbeidersklasse? Gaarne zou ik van u hierop alsnog eèn antwoord hebben. In de hoop, dat gij dit stukje zult plaatsen,-— daar ik toch van meening ben, wanneer gij iemand aanvalt, gij ook die „iemand" in de gele genheid moet stellen zich te verdedigen. U nog maals dankend, Achtend, G. SEUBRING. Wij doen hierbij opmerken, dat heel dit schrij ven niet wegredeneert onze meening, dat het een roekeloos bedrijf is om ra een tijd als deze den arbeid neer te leggen; dat.het feit, dat toeval lig eenige bestuursleden bij de staking betrokken zijn", ons oordeel versterkt dat in den regel volks menners zorgen buiten schot te blijven en dat het o. i. overduidelijk is, dat de stakenden, door werk willigen te achtervolgen, nieuwsgierigen lokken, zoo een volksoploop mede helpen veroorzaken en daarmede feitelijk een relletje uitloken. Overi gens achten wij menschen, die indien zij per dag 10 uur werkten (aan de terreinen van deiunieu- wen Schouwburg meer), f 2.80 per dag, na de toezegging der patroons kondén verdienen, nu juist niet te behooren tot de „verdrukte arbei dersklasse". Dat is weder zoo'n groot woord, waarmede men den menschen zand in de oogen strooit en hen verleidt tot het doen van daden, die niet iu hun welbegrepen eigenbelang zijn. En tegen die volksmis- en verleiding wenschten wij te waarschuwen! Wij sluiten hiermede de discussie. Red. Mijnheer de Redacteur! Mag ik u beleefd verzoeken een plaafaja voor list onderstaand# la uw vaal gelezen blad; b]j voorbaat mijn dank! ALs een der oudste léden ran den Ned. R.K. Volksbond en meer dan 14 jaren van de afd. Haarlem, bij welker stichting ik ben tegenwoordig geweest, als Amster- damsch bestuurslid, moet ik mijne veront waardiging uitspreken over de handelingen van het bestuur der afd. Haarlem en wel om do navolgende redenen: alle Bondsleden erkennen en weten ook dat het officieel» orgaan van den Bond is de „Volksbanier". Bovengenoemd bestuur is naar het schijnt een andere meening toegedaan en dwingt de leden een ander blaadje te lezen de „Da- miaatjes", waarop ik niet geabonneerd ben. Toch wordt dit blaadje door de bus gewor pen. Door mij is aan den brenger, eien jongentje, reeds te kennen 'gegeven dat ik daar niet van gediend ben en dat het onge vraagd drukwerk ongelezen wordt gedepo neerd bij.het liefdewerk „Oud Napier". Ook de agenda's in de Volksbanier geven aan dat er geen afd. te Haarlem bestaat. Nu verneem ik dat in de „Damiaatjes" heeft gestaand dat die ieden die 'niet zich opnieuw als lid laten inschrijven ook beschouwd wor den geen lid van den Bond te zijn en dus g6en feèstkaarten of diploma's ontvangen. Wel zendt men mij den bode tot inning der contributie, wat nu 3 weken door mij is geweigerd te betalen, wel wordt mij door tusschénkomst der afd. de „Banier" toe gezonden, doch mij als lid te beschouwen, ho maar; geen diploma, geen toegang tot de feesten of vergaderingen, welke gehouden worden. Of er huishoudelijke vergaderingen plaats hebben en wanneer, is mij onbe kend. Zonder diploma, mis ik ook het recht mij daar als lid aan te melden. Zeker, wan neer een vereeniging een nieuwe ledenlijst aanlegt, behoort zij toch eerst de contri- bueerende leden daarin op te nemen. Doet zij dit niet, dan worden de ledeli onvrijwillig achtergesteld niet alleen, maar op zijn zachtst uitgedrukt, de vereeniging uitge worpen. Dankend voor de plaatsing uw abonné P. J. CORNELISS. Haarlem, 31 Jan„ 1916. Wij zonden dit schrijven aan den voor zitter van den Volksbond ter kennisneming. Van hem ontvingenwij onderstaand, bij schrift: Mijnheer de Redacteur! Wo zeggen u vriendelijk dank voor uwe welwillendheid om ons in de gelegenheid te stellen het Ingezonden stuk van den heer Cornelisse van eenig antwoord te mogen voorzien. Het kan kort zijn. Voor den heer C. is c'ize Bond een bron van levendigee n voortdurende ergernis. Daartegenover staan meer dan duizend leden, die met den nfeu- wen koers zeer zijn ingenomen. Ergernis nu is een zaak, die de gemoeds rust bederft en in sommige gevallen, vol gens de geleerden, zelfs de lichamelijke ge zondheid kan aantasten. De heer C. handelt als een verstandig man, en breekt met alles, wat hem ergernis geven kan. Hij weigert daarom langer contributie te betalen; hij stoort zich niet langer aan de voorschriften betreffende de nieuwe ledenlijst, hij ver tikt het langer de vergaderingen bij te wonen; hij werpt „De Damiaatjes" in de pruLlemand. In één w'oord, hij breekt op krachtdadige wijze alle gemeenschap af met den Bond. Natuurlijk zal iedereen den heer Corne lisse gelijk geven, ais hij geen omgang meer wil hebben met wat in zijn oog boos is. Ook het Hoofdbestuur respecteert de gevoelens van ons ex-Bondslid en zal daarom alle moeite sparen om den heer C. tot andere gedachten te brengen. Overeenkomstig zijn eigen verlangen zij en blijve hij derhalve geschrapt. Hoogachtend en dankzeggend, DE VOORZITTER. Een trouwe vriend voor alle zwakken en tijdenden is de SANGUINOSE. Voor allen d e door geestelijke of lichamelijke inspanning uitgeput zijn, voor alie oververmoeiden, voor herstellenden uit typhus of influenza, voor allen die niet goed op krachten kunnen ko- men, is de een vertrouwde vriend, die hun spoedig de verlorene krachten hergeeft. De SANGUI- NOSE is een beproefd middel; bij honderden doctoren in binnen- en buitenland gunstige be- kend. In al die gevallen waarin een mensch 1 behoefte heeft van een tonicum, is de San- guinoae het aangewezen middel. Want de San- guinose is zuiver plantaardig, wordt door de zwakste gestellen verdragen, versterkt, ver rijkt en zuivert het bloed, wekt den eetlust op, overwint vermoeidheid en zenuwachtig heid en bevordert eene algemeen® levensop gewektheid. SANGUINOSE kost f 1.50; bij 12 flacons f 1.25 de flacon van 300 gram. Tweemalen per dag een eetlepel is voldoende. Probeert de SANGUINOSEl Te verkrijgen bij de meeste Apothekers en goede Drogisten. WACHT U VOOR NAMAAK! VAN DAM en Co., Den Haag. de Riemerstraat 2c/4 (30S9) Adv. OOK EEN LIEFHEBBEND ECHTGENOOT! Voor do Zesde Kamer der Rechtbank te Am sterdam had zich to verantwoorden een inwoner van Sloten (N.-H.), beklaagd van mishandeling zijner echtgenoot». Hij zou haar op 12 October met gebalde vuisten geslagen en gestompt heb ben. Beklaagde zeide dronken ts zijn geweest. In dien toestand komt bij hem steeds da herinne ring op aan een huislijks quaestie, dis hij met zijn vrouw heeft gehad. De mogelijkheid, dat hij haar toen «en blauw oog heeft toegebracht, geeft hij volkomen to». Dat hij haar echter met gewsld heeft geslagen en gestompt, moat hij ont kennen, 't Blijkt dat beklaagd# rfob herhaaldelijk schul- Pijn in den rug kan het eerste kenteeken zijn van heupjicht (ischias). De pijn kan zich verder ontwikkelen naar de heupen en van daar langs het been, waardoor het l'oopcn onmogelijk wordt gemaakt. Deze aandoening kan zoo hardnekkig zij dat men zélfs operaties heeft voorgesteld om haar te doen verdwijnen. De aanwending van zalf, smeersels, enz. op "de aangedane plaat sen brengt niet het gewenschte resultaat, omdat zij slechts een tijdelijke verlichting geven. Zij tasten uw kwaal niet in haar wor tels aan, d. w. z. in de onzuiverheden, die niet door de verzwakte nieren verwijderd werden. De eenige juiste behandeling is de oor zaak van uw kwaal te doen verdwijnen, ds schadelijke stoffen, die de spieren en weef sels hebben aangetast. Forter's Rugpijn Nie ren Pillen hergeven aan de nieren Je krocht om haar werk naar behooren te doen, waar door de onzuiverheden uit het lichaam ver- wgderd worden, en zoodoende de oorzaak van ahe kwalen van rheumatischen aard wordt weggenomen. Te Haarlem verkrijgbaar bij de heeren K. v. Eden, Spaarne 38, en J. J. Göppinger, Gr. Houtstraat 147 a. Toezending geschiedt fran co na ontvangst van postwissel f 1,75 voor één, of f 10,— voor ze) doozen, Eischt de echte Foster's RU pijn Nieren Pillen, weigert elke doos die niet voorzion is van nevenstaand handelsmerk (3017)Adv. üig;~ maakte aan mishandeling zijner vrouw. Meermalen kwam zyn echtgenoote bjj dc 'politio daarover klagen. Deze maakte eohter tot dusver gen proces-verba al op, omdat do echtgenooten zich telkens weer verzoenden. Toén er op 12 October weer klachten inkwa men, ging een veldwachter kijken en hij was er toen getuige van, ho© beklaagde zijn vrouw mishandelde. Do vrouw, die thans weer met haar man in vredo leeft, verklaarde dat haar echtvriend wel naar haar geslagen, doch hnar niet geraakt had. Het O.M., mr, Cluysenaer, eischte tegen den beklaagden drie maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf, met bepaling dat deze straf niet zal worden ondergaan indien de beklaagde zich binnen een proeftijd,van drie jaren niet aan coa strafbaar feit schuldig maakt. Faillissementen in Nederland. Volgene mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf Go's Bureaux voor den Handel zijn over do afgeloopon «eek, eindigende 29 Jan., in Nederland uitgesproken j 19 faillissementen tegen 18 faillissementen ia dezelfde week van het vorige jaar. I Van 1 Januari tot en met bovengenoemdoa datum 91 faillissementen tegenover 102 over hetzelfde tijdperk van het vorig» jaar. FAILLISiSEMENTEN. Failliet verklaard: 24 Jan. D. Sohouten, met selaar en aannemer, 's-Gravenhuge, Ohmatr. 68. 25 Jou. G. Huising, molenaar en winkelier. Nieuw Weerdinge, gemeente Emmen, Dalen. B. van Zuiden, koopman, Assen. 28 Jan. F. J. Groenaveld, koopman, vroeger te Strijen, thans te Dordrecht. Geëindigd door het verbindend worden der uitdeelingsijjst het faill. J. H. Mulder, vroeger i wonende to Rinsumageest. Opgeheven de faill. lt. da Haan, Hindeloopen; D. Visser, Leeuwarden. Failliet verklaard: 28 Jan. W. van Kassei, handelende onder d<j fiyma Van Steyn Co., kassiers, Middelharnia. De naamL venn.: Schildersbedrijf ,,St» Lucas," Rotterdam. 27 Jan. J. G. M. H. van Poppel, magazijnbe diende, Amsterdam, J. J. Cremerstraat 3 le at, B. J. Sumninghausen, chnffeur, Tasman» straat 160, Den Haag. 28 Jan. A. S. Slisser, zich noemende en schrijvende B. Slesker, hoefsmid, Amsterdam, Korte Mamixstraat no 7. Opgeheven, wegens gebrek aan actief het faillissement van Dirk Older man, losse arboi-" der, te Leeuwarden. Geëindigd, door het verbindend worden der uitdeel in gal ijst der faillissementen van M. den Hartog, caféhouder te Rotterdam en van J. Roos, metselaar Haarlemmermeer. Failliet verklaard 27 Jan.: G. Stoltenberg geb. Cornelissen, Laan van Meerdervoort 40 te 's Gravenhage. A. van Rijswijk, koopman en winkelier tp Zutphen. 28 Jan. M. J. C. Ziircher, te Amsterdam, Utreehtechestraat 60. Heropend 20 J an. het faillissement J. B. G. Vicler, verblijf houdend te Nijmegen, doch wonende te Brussel (na ontbinding van een op 8 Augustus 1901 door dezelfde rechtbank gehomologeerd akkoord in diens faillisse ment, uitgesproken door de rechtbank te Arnhem, 10 Juni 1901). Geëindigd door het verbindend worden der uitdeelingslijet het faillissement R. de Roos, bleeker te Apeldoorn. Adv. BEURS VAN AMSTERDAM. Noteeringen van 1 Februari. Staatsleeningen. NEDERL. Ned. WJS. O. ƒ100 Ned. WH. O. ƒ200 Ned. WH. O. ƒ500 Ned. W.S. O. ƒ1000 Ned. WJ3. Oblig. Ned. WJ5. Oblig. Ned. WH. Certif. Ned. WJ9. Certif. pet. V.K. L.K. HYK. 5 10215/16 103 5 10254 10254 10254 5 10254 10254 10254 5 101.15/16 10154 102 354 80.7/16 8054 8054 3 69.3/16 6854 69 8 69 6854 6854 254 5854 5854 5854

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 6