STADSNIEUWS NAGEKOMEN BERICHTEN BEVORDERING VAN VOLKSKUNST. Van or»« '^nfemoerecht. weldadigheidsconcert. VAN ONZE RECHTBANK (Zitting van heden.) BURGERLIJKE STAND gebracht, de kapitein en de bemanning bleven op het schip, dat zinkende was, toen wij het ver lieten. De Belgische minister van justitie was een van de passagiers. Hij zeide, dat iedereen kalm was en nauwelijks vermoedde, wat gebeurd was. De Engelschen namen het geval op als een goede „mop" Zij zongen het Tipperary-lied, lachten en maakten gekheid met de vrouwelijke passagiers, om dezen gerust te stellen. Daar er werkelijk geen gevaar was, waren wij allen bin nen tien minuten van boord. MET DE NACHTSCHUIT....! „De Tijd" van Woensdag schrijft: Gisteren heeft de justitie huiszoeking gedaan in het anti-smokkel-bureau des heeren H. M, C. Holdert, Lomanstraat 73 en in de bureaux van „De Telegraaf", ten einde huiszoeking te doen. Precies een week te laat. Want indien er compromitteerende stukken aanwezig zijn geweest, dan heeft men allen tijd gehad ze te verdonkeremanen. De publieke opinie blijft nu onbevredigd. Onmiddellijk toen het feitenrelaas der Amsterdamsche Pers gepubli ceerd was, heeft de „Engelschman" Lang, die in nauwe betrekking stond tot het zg, anti-smok- keibureau,- het noodig geoordeeld met de noor derzon te vertrekken, ofschoon hij zich in per ceel Lomanstraat 44 pas geheel en al had in gericht. Hedenmorgen ontkent „De Telegraaf" dat Lang een der leiders was, maar de nauwe relatie ontkent het blad niet, ja, geeft zelfs de verbluf fende verklaring, dat alle bescheiden steeds aan dien mijnheer ter inzage werden gegeven. Gege vens dus. die dé heer Holdert van het hoogste belang achtie voor ons land, die een groot lands belang raakten, werden mir dichts dir nichts aan den eersten den besten Engelschman ver strekt, die er natuurlijk het zijne mede kon doen! Is dat anti-Duitsch. pro-gealliëerd ofanti- Nederlandsch. De publieke opinie zegt nu: de justitie is een week té. laat Eén week slechts? Reeds een kleine maand geleden werd de regeering vanwege „De Tele- graaf'-redactie zelf op de hoogte gesteld van de als akelige en anti-Nederlandsch gequalificeer- de praktijken van het anti-smokkelbureau. Gisteren was er huiszoeking! „De Telegraaf" poogt liet voor te doen komen, alsof deze huiszoeking gevolg is van een artikel over een voor Nederland dreigende Engelsche blokkade, welk artikel verscheen in het Zondag ochtendblad. Maar enkele dagen daarvóór was de politie, juist naar aanleiding van het Amster damsche Pers-communiqué, haar onderzoek be gonnen! GRAPPIG. Do „Zutphensche Courant" zou zich niet verwonderen, als Mr. Treub verzocht werd ter wille van het landsbelang aan te blijven. „Het is moer voorgekomen (schrijft zij) dat een politiek college, eenmaal rnaar zijn hart gelucht en zijn straf toegepa-t hebbende, milder gestemd wordt, en bij Kalm naden ken terugschrikt voor de gevolgen van oen gepleegde daad, welke een ernstige bed rei- ging vormt voor de verwezenlijking der po- litieke verlangens welke juist de meerderheid van het college koestert." De Kamer al zoo teekent de „Ned." hier bij aan de driftige schoolmeester, die een kwajongen met een flinke rammeling de school uitjaagt en 's anderen d ags hem weer permissie geeft binnen te ko nen. Welk een curieuze voorstelling zoo'n libe raa!' blad zich toch maakt van onze consti tutie en van de waardigheid van een Minis ter der Kroon! Uit Zuid-Afrika verwijderd. Te Vlierin gen zijn aangekomen twee 16-jarige Neder- landsche jongens, die volgens hun verklarin gen door de Engelsche regeering uit Zuid- Afrika zijn verwijderd als verdacht van tpionnage. Daar zij geen middel van bestaan hadden, zijn zij door de politie naar Am sterdam en Velsen overgebracht en daar we der onder ouderlijk gezag teruggebracht. Een noodlottig schot. Te Nicuw-Namen (Zeeuwsch Vlaanderen) ie door het afgaan van zijn geweer de milicien-soldpat Heijman afkomstig uit Vlissingen. getroffen. De on-, gelukkige was onmiddellijk een lijk. Vrjj tram vervoer voor blinden. Naar „Het Vad." meldt, zullen op de lijnen der Haagsche Tramwegmaatschappü blinden voortaan vrij vervoer genieten, wanneer zij onder geleide zijn en voorzien zijn van een pas- met portreU Gestikt. Dinsdagmiddag kreeg de arbeider Heiberg, wonende aan den Krabbenbosweg te Hengelo, bij het eten een stukje vlescb in de luchtpijp. Toen geneeskundige hulp ter plaatse kwam. was de man al, gestikt. Een parlementaire anecdote. Vrijdag, op den grooten dag van Treub, bleven in de Tweede Kamer geheel onverwacht bijna alle leden kof fiedrinken. zoodat het buffet, daarop niet bere kend (de meeste heeren gaan gewoonlijk naar de Witte), spoedig uiverkoebt was. Eén der leden Vertelde daarop, al9 tegenhanger, het volgende aan den Tel-corr. te 's Hage. Tientallen jaren geleden, bij de behandeling der kieswet-Tak van Poortvliet werd het debat plotseling 's morgens afgebroken door den val Van minister Tak. De Kamer ging toen onver dacht huis-toe en aan het buffet werd niets Verkocht. Consternatie natuurlijk.1 Middags wandelt de heer Goeman Borge- S'Us over het Binnenhof en kwam „moeder Har- denberg". de waardige directriec van de koffie maal. tégen. „dongen, jongen," zei de gemoed lijke Bor- tesius, nog geheel onder den indruk, tot haar ..wat is dat jammer, hè, juffrouw, die val van i Tak?" Waarop moeder Hardenberg: „Dat is minder, mijnheer Borgesius, maar ziet u. dat ik met al m'n broodjes ben blijven zitten, dat is het vrgstel" PERSONALIA. Bfj het te Den Haag gehouden examen ste nografie ie het certificaat voor machine- j^hrij ven volgens Wery's tienvingerssysteem imindechrijven) veretrekt aan mej. N. v. d. en de heeren Ch. G. J, Hozemnns, H. Vliet en J. van Vliet, allen van hier. Men seint ons uit Amsterdam: Heden werdHet dameskoor (op de voorloop!ge nitnoo door den gemeenteraad tot leeraar in de diging aan de leden is abusievelijk gespro- Fransche taal aan het stedeijlk gymnasium alhier benoemd de heer A. J. Fehr, leeraar aan het gymnasium te Haarlem. NED. R. K. VOLKSBOND. Op de gisterenavond gehouden ledenver gadering der afd. Haarlem van den Ned. R. K. Volksond werden, na de opening met het zingen van het Bondslied en met den chr. groet door den voorzitter een 13-tal nieuwe leden geïnstalleerd. Daarna bracht de penningmeester een fi- nantieel overzicht over 1915 uit, waaraan wij ontleenen, dat de inkomsten hadden be dragen f 4450.80 en de uitgaven f 4142.60, zoodat er is een batig saldo van f 308.20. Dé heeren P. Dijt en Duijn werden aan gewezen om de boeken en bescheiden van den penningmeester na te zien. Onder applaus bracht de voorzitter aan den heer Brom dank voor diens vele werk zaamheden ten bate van den Bond en diens nauwkeurig beheer, daarbij den wensch ui tend, dat de heer Brom nog vele jaren de roem van den Bond mocht uitmaken. Vervolgens hield de voorzitter eene cau serie over de vroegere drinkplechtigheden, vooral over de vaderlandsche drinkplechtig- ken van een „propaganda-meisjeskoor") van de R. K. Vereeniging tot verbetering van Volkszang te dezer stede, onder de krachtige en energieke leiding van den heer Jac. de Jong, heeft welwillend medewerking toege zegd. Het zal voordragen liederen van Ca- tharina van Rennes en anderen, terwijl natuurlijk! ook de Volkszang in practi- sehen geest w'orden beoefend en de heer De Jong wel een aantal „Leeuwerk"-liedjes door het publiek zal laten zingen. Daareivhovën is door een talentvolle dilet tante uit onze stad, mede-lid van de Haar- lemscbe afdeeling van den If. K. Vrouwen bond. mej. Joh. Immink, graeienselijke mede werking toegezegd: mejuffrouw Immink «al vóór de pauze een drietal liederen zingen, van Kees Andriessen, Ant. Hamers en César Franek, en na de pauze een paar liedjes van Hullebroeck en een paar van Philip Loots, een programma dat keurig is samenge steld en ongetwijfeld in den smaak zal val len. Mej. Betsy Pielage zal de zangeres be geleiden. Men ziet het: het wordt een avond vol af wisseling en uit verschillend oogpunt bijzon der interessant. Naar wij vernemen bestaat er gelegenheid heden, van den heidensclien tijd af tot en fot jEt«xluetie: wij hopen dat daarvan een met den protestantschen tija. ruim gebruik worde gemaakt, opdat deze 'Bijzonder belangwekkendl wast geenispr. - mN>. Rvon(J kerkelijk-een flinke propaga, mededeelde aangaande de katholieke dron- (Wnv0T1(1 vwr den R K. Vrouwenbond wer ken, waarbij de Kerk zich aanstoot aan de j fjf,n bestaande volksgebruiken, maar tevens eene Chr. gedachte naar voren bracht, als de St. Maartensdronk en de St. Geertruida- dronk enz. Hij liet daaraan voorafgaan eene interes sante beschouwing 'over de moeilijkheden waarmede de missionarissen hier te lande in den heidenschen tijd hadden te kampen met de prediking en de invoering van het Christendom. Tenslotte deed hij opmerken, dat uit al de drinkplechtigheden is gegroeid de drink gewoonte.' Als altijd wist de vórzitter met deze leer zame causerie weder zijn. gehoor te boeien. Er volgde een krachtig applaus op. Bij de rondvraag bracht de heer Dijt het feit ter sprake, dat vanwege de gemeente aan de werkloosheidskass'en geene gelden zijn verstrekt ten bate van werkiooze grond werkers, die buiten de staking staan en geen lid van de grondwerkersvereeniging zijn, zonder dat vooraf .dienaangaande een waarschuwing was gedaan. De menschen hadden nu Zaterdag niet liet geld ontvangen waarop zij hadden ge rekend. Spr. verzocht namens den Bond dienaangaande een adres van protest aan den Raad te zenden. Besloten werd dat 't Bestuur die zaak zal behandelen. De vergadering verleende 't be stuur machtiging om indien het dat noodig oordeelt dienaangaande aan den Raad een adres te zenden, waarna de vergadering mer, den chr. Groet werd gesloten. Het bestuur der N.-H. vereeniging tot Be- •ROOMSOH KATHOLIEKE POLITIEKE PROPAG-ANDACLUB TE SCHOTEN. Men schrijft ons: Zooals aangekondigd was in de „N H. Crt." van 1 Februari, is gisteren een be'angvilke vergadering gehouden, ja ze'fs, 't mag zonder overdrijving geze?d worden, de belangrijkste vergadering, die de Schotensche R. K Pol. Prop. Club tot nu toe gehouden heeft. Er zijn 8 groeten van strijders gevormd, die theore tisch goed onderlegd zijn, en ruim van wape nen voorzien hedenavond het strijdperk zul len binnen treden. Hulde daaróm aan do dap pere kerels. d;e gisterenavond getoond hebben, dat er nog Tfollandsehe moed in hun binnenste woont; maar wat te zeggen Van de flauw- aards, die in een vlaag van prikkeling ge- teekend hebben, dat zij de actie zouden steu nen. en die zich nimmer on een vergadering hebben laten zien! Wij dachten, "lat een handtekening, dtp. toch dezeFds waarde heeft als een eerewoord, n'et zoo klakke1oos werd neergezet. Maar enfin, daarom niét getreurd, wat er van het leger ten strijde trekt, vormt dan ook een keurbende, die zich niet zoo gemakkelijk, neen nooit zal laten verslaan. God zegen de wapens! RODI DEGGELER. De concertzangeres Rodi Deggeler, die hier ter stede reeds m het vorige seizoen mét groot succes on trad. zal on haren Liedaren- avond, Maandag 7 Februari in de Króón. Le deren zingen van Brahms, ."Rackman mow, Sin- drmr, Ha'le. Kees Andriessen en eene reeks oud Engelsche liederen. Hans Goemam aal de kunstenares be-e'e'den vordering van Volkskunst overwegende, dat nFDEBL. AMBULANCE NAAR RUSLAND, de fabricatie van en ien handel in speelpe- j ,D m ,d w VPr^ktong terael<Rn, deren een .bron van welvaart voor ons land Westerman, voor den tijd kan worden, en dat, m geval deze faonkatm 1 deelde in zijne voordracht, die door lichtbeelden werd toegelicht, diennaude veel wetenswaardigis mede. DE KIEZERSKWEEK TE SCHOTEN. Vanwege de zoo actieve R. K. Propaganda- club te Schoten wordt tot 't geven van inlichtin gen voor de plaatsing op de kiezerslijst zitting gehouden van heden tot. den 14en d.a.v lederen avond van 810 uur ten huize van den heer Van Hoorick, Colensostraat 17. DE HEER P. DOORN. De nieuwe directeur van de Academie van Beeldendo Kunsten in Den Haag, de heer P. Doorn, zal op Woensdag .16 dezer geïnstalleerd worden in een buitengewone vergadering van den raad van bestuur der Academie. Autoriteiten van rijk, provincie on gemeente en van het vak-onderwijs zul len tot bijwoning van die vergadering in de groote zaal der Academie worden uitge- noodigd. LITURGISCHE VEREENIGING. Wij ontvingen 'in druk het tweede en derde jaarverslag van de Liturgische Vereeniging in het Bisdom Haarlem, uitgebracht op de aigemeene vergadering van 22 September 1915 te Den Haag, waarvan wij ook verslag hebben gedaan, door den tweeden secretaris, den weleerw. Pater R. van der Valck O.F.M. DESERTIE. De Haagsche Krijgsraad heeft veroordeeld P. v. S., landweer inf., afkomstig uit Haar vluchting aan zijn vonnis zou onttrekken en ooi te. voorkomen, dat bekl. zich op nieuw aan ver duistering schuldig maakt. De rechtbank, na in de raadkamer te zijn ge weest, gelastte de onmiddellijke gevangenneming van bekl. en diens opneming in het Huis van Be waring. Bekl. had slechts den veldwachter te volden Voor een der getuigen in deze zaak zit er nog wat op! Hij was niet op tijd als getuige gekomen. Tegen hem is acte van niet-verschijning verleend. Hij zal zich nu voor den kantonrechter hebben te verantwoorden. Dat heeft men er van, indien men niet komt op den tijd, in de acte van dag vaarding aangegeven! Diefstallen. Voor het overige dienden hedenochtend slechts eenige zaken van kleine diefstallen. Tegen J. T., die van een melkwagen een lan taarn had gestolen, werd 6 maanden gevorderd en tegen C. A. P., die te Lisse een kruiwagen ten nadeele van Duineveld had ontvreemd, 1 maand. Mishandeling. Nog traden een man en een vrouw met een kindje op den arm de rechtzaal binnen! Ze wa ren van Harderwijk gekomen, om als getuige op te treden met except dan van het kindje in een misbandeling-zaakje. De vader hield met vee! tact de kleine zoet! De man was indertijd in Halfweg als keet- nècht werkzaam geweest en zou toen mishandeld zijn geworden door een zekere D. S., welke bekl. niet was verschenen. Het O M dat het bewijs lem ter zake van le desertie tot 6 weken (niet genoegzaam geleverd achtte, requireerde in in goede richting wordt gestuurd, het ver vaardigen van speelgoed véle handen werk zat geven en in niet geringe mate de vdi'ks- Kunst zaf bevorderen,'besloot een prijsvraag uit te schrijven voor het maken van ontwer pen en teekeningen en voor afgewerkt mo dern speelgoed. De mededingers worden in de keuze ge heel vr;i gelaten. De in te zenden teekeningen en speelgoederen moeten evenwel e n mo dern karakter dragen en door vorm en kleur V Nederlandsche ambulance, welke naAr Rus land zal worden uitgezonden. GEMEENTEZAKEN. Wijziging van een uitbreidingsplan. B. en W. bieden den Raad ter vaststelling aan een wijziging van het uitbreidingsplan, voor de gronden, gelegen len Zuiden van den Zijlweg en ten Noorden van de Oranjestraat. Dit p'an om vat de gronden gelegen tusschen den Zijlweg en mil. detentie gerekend te zijn ingegaan 13 Dec.; J. C. P., milicien der huzaren, af komstig uit Haarlem, ter zake van le de sertie tweemaal gepleegd tot. 2 maanden mi litaire detentie en ter zake van het aan grijpen van een meerdere tot 6 weken mil. detentie, gerekend te zijn ingegaan 14 Qct. MELK VER V ALSCHIN G. Door M. Spek, huisvrouw van H.' Butter to Purmerend, is hoogcr beroep aangetee- kend tegen het vonnis der Arr. Rechtbank alhier, waarbij zij ter zake van melkverval- sching is Veroordeeld tot 10 dagen gevange nisstraf. GRATIS BROOD EN KOFFIE. Deelnemers heden: 543 kinderen- Ingeko men giften: bij H. London, Kampereingel 50: Nichtje 1.bij A- van der Vaart, Jane- elraat 73: voor Brood en Koffie 5.N. N. 2.50. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: 3 Fehr. M. de Rood en S. Kan. F. A. Helminck en M. C. Knijper. Getrouwd: G. Pannebakker en J. B. Huls man. J. M. Hoogland en A. G. v. Heucke- lnm. Geboren: 3 Febr. d. van J. Berghegger— Vernont. Overleden: 1 Fehr. J. Nouwland, 60 j., Voor uitgangstraat. 2 Fehr. A. P. C. de Nijs— Schouwe, 75 jaar, Zuidpolderstaat. J. Hon- nebier, 80 jaar. Lange Lakenstraat. 3 Febr. C. Priesman, 65 jaar, de Clerctj traafc. UITSPRAKEN. De Kantonrechter deed gisteren o.m. de vol gende uitspraken: W. A. S. te Velsen en-11 anderen, overtreding Arbeidswet; drie maal 1 boete of drie maal een dag hechtenis, res maal 1 boete of zes maal een dag hechtenis, vier maal 1 boete" of vier maal een dag hechtenis, twee maal 6 boete of twee maal vijf dagen hechtenis, 2 en twee maal 1 boeté of drie maal een dag hechtenis, 8 boete of 8.dagen hechtenis, 8 j boete of viif dagen hechtenis, 5 boete of vijf j dagen hechtenis, 4 boete of vier dagen hechte- <te kust had zien dnjven, was op het ralebhoofd deze zaak vrijspraak. En de vader en de moedei met het kind trokken weder af naar Harder wijk Daarna was de pauze. UITSPRAKEN. De Arrond. Rechtbank heeft de volgen de uitspraken gedaan: L. Bh, dagmeisje te Velsen, diefstal, ter beschikking van de re geering gesteld; A. Z.. zonder beroep, zwer vende, bedelarij. 3 da"-en heehtenis en 3 jaar plaatsing in eens Rijkswerkinrichting; J. de B., werkman te Haarlem, diefstal, 4 maanden gev.straf; S. K., werkman ts Zaan dam, diefstal 14 dagen gev.straf; E. van K., zonder beroep te Westzaan, diefstal, 14 dagen gev.straf; W. J. P. de V.. sigaren maker, te Assendelft, diefstal. 10 dagen gev.straf; B K., werkman te "Wormerveer, mishandeling, een maand gev.straf; G. J. W., olieslager te Zaandijk, opzett elijk niet verschijnen voor den Keuringsraad, 14 d. gev.straf; P. W., varensgezel te IJmuiden, mishandeling, 14 dagen gev.straf; N. M. den H., visscher te Scheveningen, mishandeling, 14 dagen gev.straf; L. L.y kaasknecht te Edam, mishandeling, f 15 boete of 15 dagen hechtenis; H. B., vischventer te Monniken dam, valscfiheid in geschrifte, vrijgespro ken; P. v. d. A., arbeider te Haarlem, appèl overtreding Jachtwet, maal f 20 boete of 2 maal 8 dagen hechtenis, 1 maal f 5 boete of 4 dagen hechtenis; A. T., te Zandvoort, appèl overtreding Jachtwet, f 15 boete of 4 dagen hechtenis. H. Z., choco ladefabrikant te Zaandijk, appèl overtre ding Arbeidswet, f 15 boete of 10 dagen hechtenis. BINNENI-AMD - - MIJN ONTPLOFT. Men seint ons «it Westkapelle: Hedenmor gen te kwart voortien werd Westkapelle door een hevige ontploffing opgeschrikt- Een myn, die men reeds sedert den vroegen moreen v-o- aan artistieke eischen voldoen, doch vioral j de Brouwersvaart In de toelichting wordt opge- voor kinderen aantrekkelijk en begeerlijk merkt: zijn. Op do ontwerpteekemngen moeten dej .Aangezien deze gronden door de gemeente gew'enschte kleuren worden aangegeven .en j zijn aangekocht en het in de bedoeling ligt deze aij moéten vervaardigd zijn op eeno wi ze, dat jin explpitatie te brengen, sprak het vanzelf ern dat men daarnaar het speelgoed kan maken.na te gaan of het wen schel yk kon wt orden geacht Co volgende prijzen worden boschikhaar het plan te verbeieren. Cit bleek werkelijk het gesteld: |Sevnlj de villa welke bestaan blij11, vormde geen Een eerste prijs van f 25 en een tweede onderdeel van het vastgestelde plan, terwijl het prijs van f 10, voor het beste ontwerp en overigens bleek dat in de nemingen van de ont- teekening geschikt voor de uitvoering. j worpen straten verbetering kon worden aange- Een eerste prijs van f 25 en een tweede bracht, prijs van f 10, voor het oeste stuk speel- goed. Zes prijzen van f 5 ieder, voor die inzen dingen, welke volgens de jury daarvoor in aanmerking .komen. Inzendingen worden uit geheel Nederland vrachtvrij ingewacht voor 15 April bij den heer Von Saher, School voor Kunstnijver heid, Paviljoen, alhier. Zij moeten voorzien zijn van een motto en vergezeld gaan van een gesloten enveloppe, waarop hetzelfde motto, terwijl naam en adres van den inzen der en de waarde, w ar voor de inzendingen kunnen worden verkocht, daarin moet wor den opgegeven. In geval de inzendingen aan de verwach ting voldoen zal van het ingezonden werk eene tentoonstelling worden gehouden waarop ten bate der inzenders de voorwerpen kun nen worden verkocht. De beoordeeling zal plaats hebben door de bestuursleden van de Noord-Hollaodscbe vereeniging tot Bevordering van Vo kskunst, waaraan nog enkele deskundigen zullen, wor den toegevoegd. HET PATRONAATSFEEST VAN DEN R. K. VROUWENBOND. De R. K. Vrouwenbond viert op 11 Febr. a-s„ Vrijdag van de volgende week, het Pa- tronaatéfeeet. Dat zal een dag worden, be driegen niet de voorteekenen, die in de hoe ken van dezen steeds krachtiger wordenden Bond hier ter stede met een bizonder merk zal worden aangeteekend. Nadat de leden 's morgen-s 9 nur in de kerk vam O. L. Vrouw van den Rozenkrans de H. Mis hebben bijgewoond met algemeene H- Communie, zullen zij des avonds ter feeet- vergadering opgaan in dc groote zaal van St. Bavo. Die feestvergadering belooft heel wat, en moet en kan een ware propaganda-avond Worden voor den R. K Vrouwenbond in alle opzichten! Do Zeercerw. Heer Vicaris der H. Land- Stichting bij Nijmegen, Arnold Suijs, komt er spreken over een onderwerp dat hem ge heel vervult: over het Heilig Land. dat hij kent als weinigen. Prachtige lichtbeelden, ook naar foto's door hemzelf op de Heilige plaatsen genomen, zullen deze lezing opluis teren. „De Brouwerskade wordt doorgetrokken, de breedte van dezen weg word: 14 M. De Zijlweg en deze verlengde kade worden door middel van twee straten, elk breed 15 M. met elkander in verbinding gebracht en in verband met het be staan blijven van de villa en om voor bebouwing geschikte terreinen te verkrijgen, zijn bovendien twee dwarsstraten van 12 M. ontworpen. Bij het projecteeren van den westelijken ver bindingsweg tusschen de verlengde kade en den Zijlweg, is rekening gehouden met de aanwezig heid van den onderdoorgang in den Zijlweg (op een helling dient gerekend te worden) en op de wenschelijkh2id tot het aanbrengen van eene brug over de Brouwersvaart Daaruit blijkt dus, dat van een wandelpark op de gronden van den heer Jhr. van de Poll aan den Zijlweg, die door de gemeente zijn aange kocht, niets zal komen Ze worden eenvoudig als bouwterrein in exploitatie gebracht. Zooals het na groote rampen steeds pleegt te gaan, gaat het ook nu: we worden met welda- digheidsc-onoerten en dito ultvoeringen over stroomd. - Niet veie van deze «uilen evenwel artistiek zo.' goed vet?ergd zijn, en dus ook als muzikale uitvoering zooveel beloven als 't weldidigheids- concert, dat de Koninklijke Licdertafel „Zang en Vriendschap" morgen, Vrydagavo-ndin de „Vereeniging," ten bate van de slachtoffer* van den Watersnood gaat geven. Als deze mannen- «angvereeniging wat begint, doet ze het goed. Nu ook weer. Twee bekwame Belgische ar- tisten zullen zich doen hooren. Mevr. Faniella, van de Vlaamache Opéra zingt, en prof. Louis Closson, door wiens optreden met waardeering wordt geproken, «al voortreffelijke piano- vintuositeiten aan den dag leggen. Mej Emmy van Eden neemt de begeleiding op zich. De entree-prijzen (men «ie de annonce) zul len voor weinigen een bezwaar kunnen «ijn. OOST EN WEST. Voor de afdeeling Haarlem van de vereeni ging „Oost en West" .hield gisterenavond do heer Prof. dr. A. Pulle eene voordracht over: „Rubber en guttapercha in Nod. Indië". Spr. nis en 2 boete of drie dagen hechtenis, T. S. te Velsen en 11 anderen, overtreding Leerplichtwet, 1 boete of een dag hechtenis, 2 boete of twee dagen hechtenis, 3 boete of drie dagen hechtenis, 4. boete of drie dagen hechenis en 5 boete of drie dagen hechtenis. Voorts werden nog 43 personen veroordeeld wegens openbare dronkenschap, tot 3 dagen hechtenis en plafttring in een rijkswerkinrich ting voor den tijd van zes maanden, 2 boete' boete of-2 d. h., 1 boete of 1 dag hechtenis, 3 boete of 3 dagen hechtenis, 4 boete of 3 d. h., 5 boete of 3 d. h„ 6 boete of 3 d.h„ 8 boete of 3 d. h. 10 boete of 3 d. h. en 15 boeteof 3 dagen hechtenis. Inbraak. E. S., die verleden jaar in het najaar pas uit de gevangenis was gekomen, waarin hij 2 jaar had gezeten, had, om aan geld te komen te Vel sen inbraak gepleegd en daar een nikkelen hor loge en een heerencostuum ontvreemd. Het O.M. dat releveerde, dat bekl. reeds onder scheidene vonnissen achter den rug heeft, vor derde tegen bekl. lVa jaar gevangenisstraf. Verduistering. Nadat daarna een paar zaken in eene zitting met gesloten deuren waren behandeld, trad een nog jeugdige beklaagde het beklaagdenbankje binnen, een zekere J. R., een loopjongen, die zich aan verduistering had schuldig gemaakt. Bekl. die reeds eerder een dergelijk feit had gepleegd, en daarvoor 10 dagen gevangenisstraf ondergaan had voor zijn patroon, bij wien hij als loopjongen in dienst was, quitanties geïnd, en de geïnde gelden ten eigen bate aangewend. Te meer efgeniiik was het en des te schandelij ker, omdat des beklaagdes patroon, de slager P. Mul hem in dienst had genomen, hoewel hij wist, dat bekl. zich reeds vroeger aan oneerlijkheid had schuldig gemaakt. Bekl. had met de geïnde gelden, circa f 50 te Amsterdam en Rotterdam" goeden sier ge maakt en was daarna door zijn patroon opnieuw in dienst genomen. Daar verdiende hij behalve den kost f. 1.50 salaris, welke f 1.50 hem iedere week worden afgehouden om daarmede de ver duisterde gelden af te betalen. Echter bekl. had zich nu aan een slager te Zandvoort verhuurd, maar zeide, dat hij even goed aan zijn tegenwoordigen patroon iedere week de f 1-50 zou afbetalen! De ambtenaar van het O. M. kwam dit laatste niet heel geloof baar voor. Spr. laakte 't optreden van den bekl., die, on danks dat hem den eersten keer een clement von nis was opgelegd, toch daarna, nadat de slager M. hem uit medelijden in dienst had genomen, weder verduistering pleegde. Het requieerde tegen bekl. 6 maanden gevan- geslajren voor den molen op den dijk en wai ontploft. Er hadden pelukhijr geen persoonlijke ongelukken plaats. Arbeiders, die in de nabij heid van den dük werkzaam waren, racen een rookkolom opstijgenzij wioepen zich da-rep plat. ter aarde en dekten zich met bo«»en stroo om zich te beschermen tegen de stukken ijzer, die door de lucht vlogen. Tn het dorp is een groote verwoesting aan gericht. Overal' zjin de ramen ingedrukt. Tn de woning van den opzichter van den polder Walcheren sloeg een gTOot bazalthlok door het zinken dak en spatte in de bovenkamer in dui zenden stukken uiteen. Tn andere woningen kwamen groote stukken ijzer terecht. De molen is wonder boven wonder bijna onbeschadigd, doch in de woning onder aan den dijk is geen rnit heel gebleven. Van het. palenhoofd zijn slechts enkele palen vernield. Tn de school ent. stond een paniek. BUÏTFNT.A ND DE AVONTUURLIJKE „APPAM". WASHINGTON, 8 Fehr. Het ministerie van buitenlandsche Zaken heeft de douane autoriteiten verzocht de. passagiers van de „Appam" onder toczFht van emigratie-amb tenaren vrij te laten. WASHINGTON, 3 Fehr. De Engelsche ge zant heeft aan de Amerikaansche re^eerjnf een formeel verzoek gericht tot vrijlating van de „Appam" op grond van de bepalin gen der Haagsche Conventie. De aanvrage van den Engelsche* ambassa deur om vrijlating van de „Appam" en de teruggave van dat schip aan zijne eigena ren, is gebaseerd op artikel 21 van de Haagsche Conventie, die. naar volgens het Reuterbericht in de aanvrage wordt aangevoerd, het Pruisisch tractaat van 1828 buiten werking stelt. WASHINGTON, 3 Febr. Bernstorff heeft aan Lansing kennis-gegeven, dat de „Ap pam" naar Hompton is gebracht, al» prijs, zoodat het geval ressorteert onder de bepa lingen van het Pruisisch-Amerikaansch trac taat, dat het eigendom van een schip waar borgt aan degenen die het prijsmaken. SCHOTEN. Ondertrouwd. C. Hulaiaga m M. Beun. Geboren, d. van J. E. H. vaa Dam- vtó Maren. Overleden. W. Bottelier, 7 maanden. SCHOTEN. Getrouwd: G. Bakx en F. 'J. Beren deen. Geboren: z. van C. J. Tichelaar—Blom. z. van A. Stevens—Timmermans. z. van G. C. van Leeuwende Bondt. z. van H, genisstraf' en zijne onmiddellijke gevangeneming, jM. C. Kemmink—van de Buld. omdat er gevaar was, dat bekl. zich door ont-Overleden: P. Kolkmeijer, 69 jaar

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 7