TELFGRAMMEN Van hedenmorgen BINNENLAND NAGEKOMEN BERICHTEN STADSNIEUWS Eene torpedo ontpEofi. 8n hen Schouwburg. VAN ONZE RECHTBANK Eerlijn gemeld, dat. de koning van Bulgarije tot een verblijf van meerdere dagen in het Duitsche sroote hoofdkwartier is aangekomen. Hij is ver. gezeld van Radislawoff en Jekoff. De rijkskan selier en de staatssecretaris van buitenlandsche zaken hebben zich eveneens daarheen begeven om een conferentie te houden. Spoorwegongeval in Engeland. Twee ledige ko lent rei nén /-ijn te ('aeharris, in Engeland, cp elkander geloopen. Een stoker is gedood. UIT SALONIET. BERLT.TN, 9 Febr. (Bart.) Uit Boekarest wordt aan de ,,B. Z." am Mittag gemeld, dat de Griekscbe generaal Muscopoulos de door de Entente te Saloniki gemankte versterkingen be zichtigd beeft. De Engelsche generaal die hem begèleidde, verklaarde dat het in de bedoeling ligt Saloniki als Taste basis bezet te houden met het oog op een eventueel Duitsch offensief via Konstantinopel. De Entente zal Saloniki niet kunnen opgeven voordat het doel bereikt ia. WEER WIJZIGINGEN IN HET RUSSISCH KAUINET. ST. PETERSBURG, 1U Febr. (Part.) Vol gens de Roeekoje Wjedomoeti zullen binnenkort waarschijnlijk belangrijke wijzigingen ia het Kabinet plaats hebben. Er gaan hacdne-vkige geruchten dat minister G'hoostoff, de minister van landbouw Naumoff en de minister van Handel zullen aftreden. Als hun opvolgers wor den genoemd Vorst Gollizyim, Tatisjtsjeff en Bichlechki. Te Vlissingen is gistermiddag wij bulleti neerden dat reeds in de stad een ongeluk ge beurd met een torpeoo van een Nederiandscne onaerzeeooot. De torpedo is ontploft tegen de ponion van de Maatschappij Zeeland. Bij net on geval is een korporaal-machinedrijver gedood, terwijl nog eenige marineschepeimgen niet le vensgevaarlijk werden gewond. De onderzeeboot heen weinig schade geiden. Van personen, dit op het oogenblik van het ongemk iet pmatse aanwezig waren, wordt ver nomen dat men eerst dacht aan het werpen van een oom uit een vliegtuig. De siag was bijzonder hevig. De onderzeeer lag met den kop naar de getroifen ponion, waarop zich op het oogenblik, oat de torpedo afging, juist een landingsdivisie van een der oorlogsschepen bevond, in afwach ting van het embarkeeren ten groot wonaer mag het dus genoemd wor den. oat met meer slacmolfers te betreuren zijn. Het lijk van een geaoocen korporaaj-stoker was ontzettend verminkt: het hooid was bijna geneef van den romp gescheiden. Aan een der booien van den provincialen stoombootoienst op de Westerschelde is ook vrij grooie schaue aangericht: een stuk van het pro jectiel ging dwars door de boot heen Alom was men bezig de gesprongen ramen dicht te tim meren, ook weroen hier en daar kozijnen bescha digd. Nadere bijzonderheden. Van andere zijde meldt men nog, dat de kor- poraal-machine-orijver J. Havers uit den Helder, door een stuk van de torpedo in den hals werd getroffen en onmiddellijk dood was, teiwijl den sergt.-majoor machmeorijver Betts, uit Vlissin- £en, een gedee'te van een been werd afgeslagen. >e pijper van het detachement schepelingen kreeg ook een kwetsuui aan het hoofd, terwijl verschillende personen onder den hals en op andere plaatsen in le omgeving getroffen en bloedeno verwond werden door glasscherven van de honderden ruiten, die door den luchtdruk sprongen De getroffen ponten verkeerde' direct in zin kenden toestand, nam de pontou van de provin ciale boot gedeeltelijk mee onder water en ont- wrichtte de verbindingsbrug met den vasten wal. Aan de kleine ponton lag de Zeeuwsch-Vlaaa- deren van den Prov Stoomboottiienst. Dit scnip werd op drie plaatsen zoo erg getroffen door wegvliegende stukken staal, dat de reis, die om streeks 4 uur gemaakt moest worden, kwam te vervallen. Een stuk ging er aan den eenen kant in en kwam er nan oen anderen kant uit. Verder vlogen stukken ijzer- tot over de buitenhaven, zonuei echttr iemand te treffen. De gewonden werden ter plaatse zoo goed mogelijk verbonden; ook in bet kantoor ,an de maatschappij Zeeland werd een-drietal personen met hoofd- en beenwonden hulp verleend. Het lijk van den geoooden korporaal en dé ernstig- gewonden werden naar het ziekenhuis vervoerct. De stoffelijke schade is zeer groot. In het kantoor van de maatscnappij „Zeeland" zijn tH) runen vernield, terwijl van et r'ation en het kantoor van den Prov. Sioombootdienst de ruiten aan de zuidzijde bijna alle, soms met sponningen en al, zijn uitgerukt. Ook van de visitatie-zaal zijn verscheidene ruiten vernield, terwijl van de ruiten in den voormuur van de hal er bijna niet een is heel gebleven. Op het Eiland zijn de woningen van de sluis- wacaters ernstig getroffen alsmede verder op staande gebouwen. Het groote glas van de peil- schaa1 heeft het eveneens begeven. De gemeente-stoomspuit en een handspuit van de infanterie werden aangewend om de ponton, die gedeeltelijk op zijn waterdichte schotten drijft, leeg te pompen. Een daarop slaande berg plaats van fietsen werd geheel tot scherven ge slagen. De onderzeeër zelf is niet beschadigd; ook de menschen die aan boord waren, hebben geen letsel gekregen. De slachtoffers. De namen der slachtoffers .van het ongeluk met de onderzeeboot No 6 te Vlissingen, zijn: korp-machinedrijver 2de kl. j. Havers, gedood; pijper le kl H. Bonhoffer, niet levensgevaarlijke hoofd- en beenwonden; korporaal-monteur D. P. van Diejen. met ernstige gezichtswond; korpo- raal-machinedr ver 2e kl. r. J. Koek, ernstige doch niet levensgevaarlijke hoofdwond; korpo- raai-torpedist J. E. L. Daane, niet ernstige voet- wond; machinedrijver-majoor M. Beets, ernntige doch niet levensgevaarlijke voetgewrichtswond. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk bes'uit is aan J. M. de Ruy- ter, op verzoek, met ingang van l) Februari eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Cromvoirt, met dankbetuiging voor de langdurige diensten, door hem in öia be trekking bewezen. DE EERSTE KAMER, De Eerste Kamer is in openbare vergade ring bijeengeroepen tegen a.s. Dinsdagavond 8i/2 uur. Z. H. DE PAUS EN NEDERLAND. De Romeinsehe correspondent van „Het Centrum" schrijft: „De deelname op het Vaticaan in het lij den veroorzaakt door de ramp die ons vader land trof, is allergrootst. Men zeide mij daar, dat de H. Vader verschi lende ma'en uitr'ep: „povcra gente, povera gente," arme lieden, arme lieden. Terstond gaf Z. H. bevel een telegram van deelname te zenden en een gift voor de geteisterde streken aan den Aarts bisschop te doen toekomen. Nederland staat op het Vaticaan in hoog'e achting, en /toen mij laatst de eer te beurt viel van een au diëntie bij den H. Vader, sprak Z. H. Zijne diepe achting uit voor ons arbeidzaam vo'k, dat den vrede wist te behouden, den vrede wil en zoekt te verkrijgen." MINISTER CORT VAN DER LINDEN. De Minister van Staat Mr. Gort van der Linden, Minister van Binnenlandsche Zaken en tijdelijk voorzitter van den Ministerraad, wordt 14 Mei e. k. 70 jaar. EEN NOORSCH GEZANTSCHAPSPOST IN DEN HAAG. De correspondent der „N. R. Ct." te Kristia- nia schrijft, d.d. 6 Februari: In de zitting van het Storting van heden werd het voorstel tot het oprichten van een gezantschapspost in Rome behandeld en met 12 stemmen tegen aangenomen. Bij die ge legenheid sprak advocaat Michelet, lid der rechterzijde, de wenschelijkheid uit tot hef oprichten van een afzonderlijken gezant schapspost in Nederland, dat in dezen tijd met dezelfde moeilijkheden te kampen heeft en dezelfde belangen heeff als Noorwegen, en alwaar, gelijk men weet, de vertegenwoor diging alleen geschiedt door den Noorschen gezant in Kopenhagen, die tevens a's geac crediteerd gezant in Den Haag optreedt. Ihlen, de minister van buitenlandsche za ken, verklaarde bij die gelegenheid, dat het oprichten van een gezants -hanspo t in Den Haag door de regeering in overweging wordt genomen. Het was toch in den tijd van dezen oorlog bij verschillende ge'egenheden geb'e- ken, dat een eigen vertegenwoordiging in Den Haag wenschelijk was, ofschoon de mi nister niet naliet er op te wijzen, dat fle,Ne- derlandsche gezant in Stockholm, d e tevens ook in Kristiania geaccrediteerd is, in deze tijden groote diensten bewezen had. Men kreeg wel den indruk, dat de tnin'st -r voor het optreden van een nieuwen gezint- scbapsnost in Den Haag gestemd ws en met hem ook het Storting. Ook de pers betoont haar instemming met het voorstel. DE OPLOSSING DER MINISTER-CRISIS. H. M. de Koningin beeft g'steren den nieuw- bènoemden Minister van Financiën, mr. dr. Anton Van Gijn, ter beëediging ontvangen. Nadat Min'ster Treub van de versch llende chefs der afdeelingen van zijn Departement afscheid had genomen, heeft hij de3 middags het beheer van het Departement aan zijn opvolger overgedragen. Bij het Kon. besluit, waarbij mr. dr. A. Van Gijn benoemd wordt tot Minister van Financiën is aan mr. M. W. F. Treub op diens verzoek een eervol ontslag verleend als Minister van Financiën, met dankbetuiging „voor de vele en ze'dzaam be'angriike dien sten, den lande in dezo moeilijke tijden be wezen." WEER MISLEIDING- Inde „Telegraaf van 7 dezer werd te ken nen gegeven, dat de Regeering den chef van den douane-recherchedienst op den heer Hel dert zou hebben afgezonden met het vrien delijk verzoek met hem sainen te mogen wer ken. Naar men ons mejdt, is dit geheel onjuist: Een hoofdambtenaar der invoerrech ten en accijnzen, die bij het opsporen van uitvoerfraude gehinderd werd door ontijdige berichten in „De Telegraaf," heeft gemeend zich tot den heer Ho.dert te moe.en wenden, ten einde zoo mogelijk te verkrijgen, dat der gelijke berichten voortaan achterwege ble ven. Bedoelde hoofdambtenaar heeft dezen stap op eigen initiatief gedaan; eerst door de dag bladen heeft de Regiering er Kennis van ge- kergen. Zoo stapelt de eene onjuistheid zich op de andere. Eu nochtans poneert de „Tele graaf" als de vetdrukte onschuld, 't Is wel fraai 1 DE OUDE KOERS HERVAT. Naar aanleiding van de oplossing aan de ministercrisis gegeven, schrijft „Het Huis gezin": Minister Lely zal het staatspensioen con a.nore, naar den zin der concentratie- en socialistische lastgevers, uitvoeren. Hij is altijd met den heer Borgesius om een onparlementaire, maar duidelijke zegs wijs te bezigen twee handen op één nu ik geweest Meer dan Treub zal Lely toegankelijk zijn voor de adviezen van den grooten politiekeu slimmeling. Met vollen stoom zal dus gewerkt wor den om het-staatspensioen in de Tweede Ka mer .aangenomen en in de Eerste Kamer gebracht te krijgen. Gebracht en verworpen. Want om dit negatieve resultaat is het te doen. Wat heeft men zorg te maken voor de spoedige dekking dor staatspensiaen-uilgavan, zooala Treub in zijn koppigheid verlangde, als het staatspensioen er in eersten aanloop toch niet komt? De Eerste Kamer vèrwerpt het staatspen sioen, dö Statenstembus be orgt aan de linkerzijde de overwinn ng, de E rste Ka mer wordt omgezet, het s'aatspensioen ver schijnt voor de tweede maal op de planken en wordt -aangenomen. Zóó denkt dé linkerzijde zich den gang van zaken. Met do oplossing der miniïterieeie crisis is de oude koers, dien Treub trachtte te ver storen, hervat. Alleen: Juni kon het spel der politieke speculanten wel eens leelijk in de war schop pen. HET GEBEURDE MET DE „ARTEMIS". Het ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt ons mede, aat#inzake de torpedeering van de „Artemis" het zeer ernstig vertoog door tusschenkomst van den Nederlandschen gezant te Berlijn tot de Duitsche regeering gericht, onder overlegging van het ambte lijk proces-verbaal der getuigenverklaringen zich gekruist heeft met mededeeliug van de Duitsoiie regeering. Deze heeft door tusschenkomst van haren gezant aan den minister van buitenlandsche zaken medegedeeld, dat zij, na onderzoek van het gebeurde, waartoe zij ook de Ne- derlandsche getuigenverklaringen tegemoet zag, eventueel bereid zou wezen tot genoeg doening en schadeloosstelling en dat zij reeds voorloopig haar leedwezen over het voorgevallene betuigt. BINNENLAND. WATERSNOOD-COMITE VOOR NED. OOST-IN DIE. Naar wij vernemen heeft Z. K. H. Prins Hen drik een bedrag van 500 doen toekomen aan het Watersnood-Comité voor Ned. Ooet-ldië. BUITEN LAM). EEN GROOTE AANVAL TEGEN ITALIË IN VOORBEREIDING. LONDEN, 10 Febr. Do „Daily Telegr." ver neemt uit Athene, dat volgens berichten uit Duitsche bron de aanval op Saloniki is uitge steld tot na den grooten aanval, die thans tegen Italië wordt voorbereid. AMERIKA EN DUITSCHLAND. NEW-YORK, 10 Febr. Reuter seint: De „Herald" publiceert een interview, dat baar correspondent von Wiegand met den Düitschen Rijkskanselier von Bethmann Hol!weg gehad heeft. De kanselier merkte op, dat de toon van Lansing's nota zoo was, dat hem niets over bleef, dan haar te verwerpen, daar geen enkele Duitsche regeering voor het oog van het volk zulk een vernedering kon ondergaan en dan de teugels van het bewind nog in handen hou den. Hij hoopte, dat het gezonde verstand van het Amerikaansehe volk zou begrijpen, dat. Duitschland de eischen van Washington, wat alle practisohe punten betreft, reeds had inge willigd. Met deze uitlating is dq regeering te Was hington het blijkbaar eens geweest, want sedert dien is gemeld, dat de regeling van het Lusi- tania-geschil nog slechts een kwestie van vorm was en dat Bemstorff hierbij wel een oplossing zou weten te vinden. PERSONALIA. Door B. en W .is eervol ontslag verleend aan. a. W. Sanders, als ambtenaar belast met de in ning van haven- en keaigeld. b. H. J. v. Eskert, als bewaarder aan School No. 8. HET KRUISVERBOND. De deuren van het nieuwe Roomsc-he buis in de Jansstraat, (het St. Jozefgezellen-ge- bouw, op nummer 5J) stouden giste.euavond wijd open om ade kruis vei bonders, dr am; te strijders, en -sttrijdslers en an i-a.coho istton te ontvangen, die daar waren genood to., de feestelijke propaganda-vergadering van he. Haurlemsehe Kruisverbond. Deze werd ge houden bij gelegenheid van de opening van het eigen tehuis van het K. V. Do grootste zaal van het Gezelienhuis was goed half vol, toen om kwart voor acht door den heer W. J. Spoiler, den voorzitter van het kruisverbond, een hartelijk woord gesproken werd. Hij constateerde, dat er meer en meer belangstelling komt voor de Room- sche drankbestrijding en drukte er z*n vreug de over uit, dat het kruisverbond nu een eigen tehuis heeri, een eigen lokaai, waar wekelijks zal bewezen worden, dat ontwikkel ng en ont spanning heel goed samen kunnen gaan zon der alcohol. Voorts herdacht spreker in dankbaarlie'd den afetreden ggeestbeajken adviseur van bot kruisverbond, den WelEerw. heer C. P. v. d. Salm, die om dé belangrijke functie van pa tronaatsdirecteur be.er te kunnen waarnemen, als adviseur had moeten bedanken. Spreker bi acht hem hulde, vooral ook voor wat Z. Eerw. in stilte voor het kruisverbond had gedaan. Applaus.) In hartelijke woorden heette de voorzitter daarna den nieuwen ad viseur welkom, den WelEerw. Heer I. Metz. Spr. hoopte ten slotte, dat de teden eiken Woensdagavond in het lokaal zouden komen, en dat de vrouwen ertoe zouden medewerken dc mannen h,er gerege.d oplw.kkel n?, gezel ligheid en vriendschap te doen zoeken. Van het hoofdbestuur van het Diocesaan Kruisverbond was telegrafisch bericht van verhindering ingekomen, met een hulde betui ging voor den durf van ons kruisverbond, en de beste wenschen voor succes en zegen. De ZeerEerw. Heer pastoor Beerman, u.tt Sloten (Friesland) was de feestredenaar. Deze begon echter al dadelijk met te ver klaren, dat hij niet een rede in grooten stijl zou houden, doch meer een causerie zon ge ven, en dus als causeur zich voorstelde. Als zoodanig zou hij een pleidooi houden voor de georganiseerde drankbestrijding. Hij constateerde, dat in alle standen die pleiters wel zijn aan te wijzen, zooa's onder de ge schiedschrijver-;, de genèesheèren. directeuren van gevangenissen enz. Doch naar het in zien van spreker is de prie ter de best' plei ter in deze zaak, en datt wel u t hoofde van zijn heilig ambt; de priester zal steeds de hoogere beweegredenen, die tot Drankbestrij ding leiden moeten en er de grondslag van moeten zijn, naar voren brengen. Het godsdienstig e'ernent is de grootste kracht in de propacanda, de Christelijke naas tenliefde de 8ttuwkracht van de beweging I Deze waarheid bevestigt de spr. iriet duide lijke voorbeelden en aardige staaltjes uit de praktijk. Krachtige opwekkende woorden liet spre ker hooren, om, geleid door de ware Christe- lijke naastenliefde, met overtuiging krachtig aan de heilzame beweging mee te doen. Krachtig kwam hij op tegen de nog zoo veel heerschende en het werk zeer schaden de! meening, dat van het Kruisverbond en de Maria-vereenig ing alleen drankzuchtigen lid waren! Hij gaf hier weer een aard g voor beeld van en merkte op, dat da leden juist doov de Christelijke naastenliefde gedreven, zich bij de beweging aansloten. Voorts herinnerde spr. aan het Paasei ijk woord, dat de drankbestrijding een van de voornaamste sociale werken van onzen tijd is, en door anderen den grondslag der ka tholieke sociale actio wordt genoemd. Uitvoerig, kostelijk gekruid met pittige op merkingen en voorbeelden, betoogde spr. hoo do drankbestrijders en strijdsters zooveel goeds kunnen doen met zoo weinig in zoo grooten kring! Spr. waarschuwde tegen overdrijving. Een borrel is lekker, gemakkelijk, gezellig en goedkoop, zei spr. Zekerl Maar des te groott- scher is de daad van hen, die pit zuiverp liefde voor anderen den borrel laten attain! Verder behandelde spr. uitvoerig de na- deelen van het drankmisbruik, dat. onder alle standen nogsteeds bestaat. Hij gaf onder scheidene middelen ter verbetering aan, en drukte vooral krachtig op het heilzame mid Jel: de veelvuldige H. Communie; dat is reeds een, dank zij Paus Pius X zg. doar de jeugd veel gebruikt middel, waardoor de kin deren van jongs af worden sterk gemaakt in dezen strijd. Ten slotte wekte pastoor Beerman krach tig op, om het onfsnanningslokaal van het Kruisverbond trouw iedere week te bezoeken. Luid applaus volgde op deze mooie en leer zaïne en aantrekkelijke lezing. De avond werd verder in de meest-gezei lire feeststemming doorgebracht, met mu ziek en voordracht, en bet Sobriëtaslied niet te vergeten. De gezelschapsspelen, waaraan alle aanwezigen deelnamen, weiden met aan dacht gevolgd. De voorzitter mocht bij de prijsuitdeeling en in zijn slotwoord dan ook terecht, van een groot succes gewagen Na het mooie lied „Roomsche blijdschap" was de welgeslaagde avond ten einde. VAN EEN ZILVEREN JUBILEUM.... De commissie tot uitdeeling van gratis brood en koffie bestaat thans 25 jaar! Zij had gemeend, dit heugelijke feit niet.ge heel onopgemerkt te mogen, laten passeeren en besloten een kinderfeestje te orgauiseeren. Het zou gisterenmiddag om drie uur plaats hebben in de gymnastiekzaal van de school aan het z.g. Keizerrijk welke zaal met wimpels was versierd en waar tegen den vastgestelden tijd honderden kleintjes binnenstroomden. We weien wel en de commissie weet 't ook dat 't geen kleinigheid is, om orde te houden onder vijf-, zeshonderd kinderen, maar dat het nog veel moeilijker is, om stilte te krijgen onder dit jonge goedje, dat ondervond ze dan eersi gisteren goed. Het liedje van de Zandvoortsche zee ging er natuurlijk grit in en de Zilvervloot van- Piet Hein ook! Maar toen even.later Jan Klaasscn versoheen in de poppenkast, toen kwam er da delijk zoo luidruchtige vroolijkheid, ddt de arme man zich niet verstaanbaar kon maken. Met moeite werd er wat stilte en rust verkre gen, maar de geschiedenis van Jan Klaassen en zijn eeuwige bruid werd toch "nog vaak ge in lerrumpeerd. Enfinmet wat lekkere krentenbroodjes werden de monden later gauw en goed gestopt, en de promenades, die tenslotte gehouden wer den, gingen nog in goede orde Zoodat vele van deze kinderen zonder twijfel veel pret hebben gehad. ZONDAGSSLUITING IN HET BARBIERS- BEDRIJF. Vanwege de afd. Haarlem van den Ned. Bar biers- en Kappersbond is aan alle te Haarlem gevestigde Barbiers -en Kappers toegezonden een circulaire met vragenlijst, ten behoeve van een onderzoek inzake Zondagsarbeid en Zon- dagsaluiting en de mogelijkheid van een vast gesteld etens uur. ONWEDER. Vannacht omstreeks 4 uur heeft het boven onze gemeente zwaar geonweerd. De eene zware slag volgde op den ander. Het zal ruim een kwartier geduurd hebben. Van ongelukken ver. namen wij niets. EEN BEGRAFENIS PER AUTO. Gisteren had hier eerf begrafenis plaats per auto. In dc eerste auto zaten de lijkbezorgers gekleed in lange autojassen met de hooge hoed op. Daarop volgde de auto-lijkwagen en toen nog twee auto's met familie en enkele nooders. Deze voor onze stad nog vreemde manier van begraven, trok veel belangstelling! DE GRONDWERKERSSTAKING. Gisteren, gingen een aantal grondwerkers naar Overveen naar de zanderijen waar eenige schippers met het laden van zand bezig waren voor de terreinen van den nieuwen Schouw burg. Men wilde den schippers overhalen om ook den arbeid neer te leggen, zoo vernamen wij. De politie van Bioemendaal hield een oogje in het zeill VOOR ONZE FLTNKE SOLDATEN. Mejuffrouw- Fleisehinan organiseert op een nader te bepalen dag in de „Kroon een feest- avond ten bate van de soldaten, die zich met den watersnood zoo geweerd hebben. Van vele kanten is reeds prachtige medewerking toege zegd. DE HEER ER. LIEFTINOK. Het Tweede Kamerlid, de heer Fr. Lieftinek kon gisteren wegens lichte ongesteldheid de ver gadering van de Tweede Kamer niet bijwonen. Tournée Max Pér al Miquette ei sa niire Een onschuldig, ietwat gechargeerd blijspel letje, dat men gevoegelijk een klucht zou kunnen noemenmaar wat wordt dat dingsigheidje door die Franschen aardig en geestig gespeeld, wai een vuur en een charme brengen zij er in wat 'n leven en een beweging! Het is de historie van eer. ouden markies, die Miquette, 't .dochtertje van de tabaksverkoop ster mad. Grandier graag aan zijn lot wou ver binden, welk gezegd dochtertje echter (gek ge noeg!) verliefd is op den meer dan lummeiach- tigen, halfidiolen zoon van den markies, 't Meis je en mama gaan naar Parijs onder de hoede van den ouden markies niet meer! vieren triomfen aan het tooneel, en de oude heer ziet ten slotte in dat hij den goeden naam van Miquette en zichzelf zou comproinitfeeren, hij trouwt bij verrassing haast dan ook maar liever de moeder, en Miquette krijgt den jongen graaf, voor dezen een - buitengewoon onverwacht for tuintje. Mad Blanche Derval was Miquette, en speelde met een verve en een gratie en schalksheid, die onnavolgbaar mogen heeten. Zij droeg letterlijk het heelc stuk «1 t was een lust haar te zien en te hooren. Max Péral, die dit troepje leidt, gaf den jongen graaf Urbaine mei wat al te veei chargeering. et bleef mi let terlijk niets mogelijks* meer van ofcr. Buitenge woon goed was Tournis. de oude markies, e> voldoende mad. Lefrangois, de moeder Venna kelijk ook de kleinestads-klapeksters mad Poche en mad. Majoumel, dooi mmes Néri en Diccse leuk gespeeld. 't Was een amusante aardige avond, die méér bezoek had verdiend. TEGEN VROUWENKIESRECHT! Wij maken nog eens opmerkzaam dat het adres van vrouwen die z.ieli verklaren tegen vrouwenkiesrecht, zooals.ouz.e geëerde mede werkster Mevrouw Sterek-r-J'rnnt gisteren onder haar arlikel over T vrouwenkiesrecht mededeelde, ter teokpninir ligt in Schipper'? Boekliatulel, Groote Houtstraat, over den Anegnng. De lezeressen, die mevr. sSterekt pakkend betoog hebben gevolgd en ei mede instemmen, zullen een goed werk doei, al» ze op hun wandeling dezer dagen even bij Schip per's Boekhandel aanloopen en hun naam onder dit ad ree zetten! HAARLEM ZANGGENOI' Deze ljedertafel (directeur de heer K H Kerkhoff) geeft, een concert op Dinsdag 16 Februari a.s., in do „Vereeniging.Daarin wordt welwillend medegewerkt door het dub bel gemengd-kwartet „Polybymnia," terwijl als solisten optreden mej Alid.» Berteto, eo praan. Amsterdam, F. S. Kerkhoff. violist Bannen, Mej. A. Pusch, begeleiding, en de heer N Hoogerwerf, orgelbegeleiding, bei den alhier. Het programma bevat verscheidene t-e langrijke werken, vooral voor koor en viool BESMETTELIJKE ZIEKTEN Blijkens opgave in de St. Ct., zijn tijdens de week van 2 tol en met 8 Feb, voorgekomen te Haarlem 2 gevallen van roodvonk en één ge val van diphtheritis. en te Haarlemmermeer één geval van roodvonk Diefstal en geweld pleging Op een avond in de maand October h^eft zich in een woning te Edain een v reesdjjk tooneel afges1eedl Bij 00110 bo tew. n.uw kwam een gev,e/.en knecht kenne.jj.. rn.-t «le '«dueling om daar eens frink wai te kapen. Toen hij onraad bemerkte greep hij de vrouw bij den keel en takelde ham deerlijk toei Van ochtend bij de behandeling der zaak voor onze rechtbank was de vrouw er nog onthutst van. Het bleek, dat bekl. uit den tiiensl was ontslagen wegens oneerlijkheid, daarna ee.-.i- gen tijd zonder werk had rondgelopen, eo uu het huis was binnengeslopen om t- stelen. Uil een bedstede had hij een trommeltje met f 6C0O genomen en was daarmede naai de voorkamer gegaan. Daar werd Inj g steord door de komst der vrouw en had do mishan deling plaats gehad. Eindelijk was bekl. op de vlucht gegaan. In een hooiberg werd hij teruggevonden en daarna werd daar ook het bankpapier, dat werd vermist, teruggevonden. Al snikkende, zxiodat hij bijna niet uit zijne woorden kon komen, bekende beklaagde, die in de maand April door zijn baas u;t den dienst was ontslagen. Hij had de vrouw aangepAkf omdat hij dacht, dal hij daarna het best 'kon weggaan. T haas zai hij gebroken als een schipbreuke ling op 's wereld's zee ter neer. Het O.M. qualificeerde de feilen als diefstal met geweldpleging mei het doel out zich van het ongestoorde bezit van het gestolene te verzeke ren. Het stelde in 't licht, dat bekl. zien aan een ernstig feit had schuldig gemaakt, daar hij de vrouw bij den keel had gegrepen, haar op den grond had geworpen en met de knie op de borst was gaan zitten. Ten slotte requireerdo 't tegen bekl. drie jaar gevangenisstraf. Valsclilield In geschrifte. .De beklaagde uit <lc vorige zaak had nog meer op zijn kapstok. Bij den rijw ielhande- laar T. Boo* te Worinerveer, bad hij. voor gevende een ander te zün, een zekeren Eijk uit Formerend, een rijwiel gekocht en een contract valschelijk met den naam Ejjk ou- clerteekend. Had bekl. dien naam niet opgegeven, dan had getuige Boot, naar hij verklaarde, aar hem niet het rijwiel gegeven. Bekl. had later nan J. van Oiien. het nog nieuwe rijwiel voor 22.50 verkocht. Hij speelde nu den onnoozele. Het O. M merkte op, dat bekl. zich ook nog aan oplichting van een amier rijwiel had schuldig gemaakt en vorderde 3 maan den gevangenisstraf. Volgene Imt O. M. is bekl. niet zoo oonoozel als hij zich nu voor deed Gee.n hondenbelasting betaald. Een aantal personen hadden zich te ver antwoorden wegens overtreding der verorde ning op de bondenbelasting. Een der bekl. voerde aan. dat hij door de mobilisatie niet ii^ staat was geweest om de belasting te betaleu, wat bij anders wel bad gedaan, maar dat hij toch niet van zijn hond had kunnen scheiden, daar by van 't beest hield. Des mans schoonmoeder zorgde voor bet dier en gaf het eten! Het wa«- een hard geval dierenvrienden kunnen zich' «lat indenken naar de wet is onverbiddelijk! Wie zich, is haar standpunt, niet de luxe kan veroorlo ven om een hond te houden, moet dat niet doen! En dus hoorde bekl. tegen zich eiselicn 20 boete of 10 dagen hechtenis. Riiwiehlmfstal. Tegen een -niet verschenen beklaagde, die een rijwiel dat iemand voor een perceel >n de Srnedestrnat even had neergezet, had wegge nomen, werd 5 maanden gevangenisstraf ge- eisebt. BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd: 10 Febr. W. Renshoff en N. O; v. Wijngaarden. Getrouwd: H. R. Wijnand* en O. M. Frenekeu. Geboren: 9 Febr. z. van C. Burggraeve- Treuren. d. van E. Janssen-Kraan. - 10 Febr. d. van P. v. d. Hoven-Schapers. z. van P. Laadstra-Calandt- z. van J. V. Leeuwen-v. Heerden. d. tan L. Tork-W eesrnan. Overleden: 8 Febr. P. Lindeman, 71 j., L. Annastraat. 9 Febr. M. P.» 19 m. d. van J. Nijssen, Kamperlaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2