5TATEN-GENERAAL WAT ANDEREN ZEGGEN SOCIALE BERICHTEN LEGER EN VLOOT SPORT EN W£DSTRI]DEN d NOG EENS BEVERWIJK. Ter wilie vaa de goede zaak (Beverwijk rechts) mag ik wel even mijn teleurstelling luchten. De kern Beverwijk doet het district Beverwijk geen eer aan. Ik begin nu te begrijpen hoe het mogelijk was dat eeu socialist in dat city-dorp gekozen kon worden: men slaapt daar, maft een gewel dige tuk als ééns Doornroosje, en de Prins Pas- stoors zal moeite hebben zijn slapedoe wakker t'te schudden. T Onaergeieekende. een soort Montenegrijnsch prinsje v.»n het droomenland der heerlijke pro paganda. ondergeteekende heeft ook eet: poging - tot opwekking gedaan. Moge Doornroosje al vast beginnen zich de oogjes uit te wrijven, i Foei. 1 Kijkt goed uit uw doppen, Bevenvijkérs, en laat u met foppen! f Als gij nog langer maft wordt ge te laat ontnuchterd w#kker. Een kleine zaal midden in het dorp (ongerekend de levensgevaarlijke cathe- der), een twee- a driehonderd stoelen bepareld 1 met 2UU toehoorders, reclame gemaaktwie durft dat schoon noemen Want zij waren er ook nog: ettelijke Wijkers en Heemskerkers. Is Beverwijk zich dan nog niet bewust waar het om gaai? 1 Wordt uaar soms te weinig de Nieuwe Haar- lemscne gelezen? I Begrijpen doen wij er weinig van. Wij meen- i den beverwijk over de geheele linie klaar wakker, maar er moge beweging zijn in hoofd en lede maten: de romp draait zien niet eens om. Of ligt het aan ons? Zijn wij nu reeds ver- 1 wend Qoor Schoten, een maartd geleden, en heemskerk vóór veertien dagen? Het is alweder een les, welke zij. niet wij, noodig neboen: men kan nooit te vroeg begin nen, men staat steeds voor verrassingen. Ik meende beverwijk reeds op jacht naar kiezers ais een brullende leeuw, en het is een feit dat het lam nog mafte toen ik het zag en nog doezelt na mijn gegil. Hoe het zij: het is lam Moge- aan alle lamlendigheid spoedig een einde komen. Wij lazen dat Roodenburg te Schoten sprak voor matig weinig publiek. Het kan ons niet verdrieien. Maar dat zijn wij toch niet gewoon, wij katholieken. Het mag u niet gebeuren, Bever- wijkers, die den zwaarslen strijd in den lande zult te strijden hebben. Wij zijn hier niet in Sittard! Dat nu niemand denke dat er Ixtosheid in het sjiel is. Wel neen, even goede vrienden, wij ko men nog eens terug en halen de schade in en hebben met schande geleerd. En wij zullen dan hopen dat de Be ver w ij kers het priesterlijk yoorbee'.d mogen volgen er» als zij: present zullen zijn tot bijna den laatsten man. Daar hebben wij' al een licht punt. En een heele lichtzijde noemen wij de stemming die de aanwezigen ten slotte ging beheersc ten. Ik twijfel er niet aan: zij zulten vurige propagandisten worden! ieder in hun kring en al ontwaakt Beverwijk dan ook n et in eens door een fiksche ribbenstoot, Bever wijk Zal klaar wakker worden door voortdu rend gekittel. En daarvoor is een zee van tijd. Wat een genot dat er vroeg begon nen is. Het kan nog, Beverwijkers! Fluks u opgegeven als kiezer, die wat voor de zaak over hebben, als leden van de kies- vereeniging, het kost maar één mafje, een kleinigheid voor ieder, totaal niets voor maf fers, en dan: leden van de Propagandaciub worden, welke nu on enkele enthousiasten lobbert a's de wieg bij watersnood. Och he mel, wat moet er nog veel gedaan worden: tien propagandisten moeten tot 100 groeien en iet getal 200 als leden van de kiesvereeni- g'ing. is wezenlijk hoed nóir naa3t de meer dan dubbele grootte met-leden. Getallen zijn brutaal, zij kunnen doen blozen van schaamte, maar ook doen groeien uit victorie v reugd. Nu doen zij nog- blozen. Maar wij gaan dadelijk werken. En zij zullen doen gloeien. Zoo zij het,. Haarlem. Mr. BOMANS. TWEEDE KAMER. (Zitting van gisteren.) De geheele dag is gisteren nog heenge gaan met de behandeLing van het w.o. in zake do kosten van de maatregelen tot be strijding van mond- en klauwzeer. In de discussie laakte de heer-TEEN STRA het dat de minister weder bij zijn oude adviseurs is te rade gegaan, die Jhem wederom adviseerden het afmaaksysteem voort te zetten en dat de minister niet genoeg overleg met de Kamer pleegt en beval de heer VAN NISPEN TOT SEVE- NAER aan eene prijsvraag uit te schrijven voor iiet vinden van een doeltreffend se rum. Nadat nog de heeren BOISSEVAIN, SCHEERER, VAN FOREEST en v. DOORN nader hun standpunt hadden uiteengezet, was de minister van Landbouw, de heer POSTHL'MA aan het woord. Do minister deed uitkomen, dat om over leg met de Kamer te plegen het ontwerp zoo spoedig was ingediend en dat om het isoleersysteem toe te passen hulp van mi litairen noodig is, die de minister van Oor log echter niet kon toezeggen, terwijl bleek dat ook de landbouworganisaties niet ge noegzaam voor' isoleering kouden zorgen. Vorder vestigde de minister er de aan dacht op, dat ook het isoleeren veel geld kost en zeide Jüj. dat indien de Kamer de gevraagde gelden niet toestaat hij de ver antwoordelijkheid voor de gevólgen-afwijst. Hfl zal dar» de gevraagde methode volgen, die de Kamer aangaf op verantwoordelijk heid van de Kamer. In de replieken vroeg de heer v. DOOR.N art. 1 zóó te splitsen, dat in de eerste helft over het systeem wordt beslist en in de tweede over het geld. Er zijn er die wel het geld willen toestaan voor da bestrij- ding, doch niet voor het afmaaksysteem. De MINISTER verklaarde, dat hjj be reltt is zich opnieuw in verbinding te stel len met den Minister van Oorlog om te trachten het Isoleerstelsel in to voeren. Ge lukt hem dat niet, dan gaat hij door met het armaaksystoem. In -wind hiermede achtte hii het niet nooaig de splitsing aan w brengen, at» ae heer van Doorn vroeg. Art. 1 kwam nu in stemming. Dé stem men staken 32 tegen 82. Tegen de heeren: v. Vliet, Juten, Rink, Aalberse, v. Doorn, Brummelkarop, Janssen (Maastricht),- Lolrman, Rutgers, De Monté Verloren, Duynslee, .Bogaardt,Boissevain, Duymaer van Twist, Scheurer, Ankerman, v. "Wijnbergen, v. Veen, Loeff, v. d. Berch v. Heemstede, Arts, v, Idsinga, Buys, Bi- chon, Kolkman, Knobel, v. d. Velde, v. d. Molen, Sehimmelpeuuinck, Beumer, Wijker- slooth en de Voorzitter. Hedenmorgen heeft eene herstemming plaats. Als oen bewijs hoe vormelijk do Kamer alles behandelt, zij medegedeeld, dat het adres van de lieereu O. J. K. van Aalst e.a. .(vergezeld van een aantal verklaringen van adhaesie) betreffende het door den Mi nister van Financiën gevraagde ontslag uit zijn betrekking in handen van de Commissie voor de Verzoekschriften is gesteld. En dat gesciiiedde nadat vooraf de voor zitter had medegedeeld dat Avas ingekomen een K. B. houdende 4e benoeming van den nieuwen minister van Finantiën. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek (telt de Re dactie zich niet aansprakelijk. VERDIEND? Hooggeachte Redactie! Ondergeteekende neemt in liet belang der goe de zaak dc vrijheid eenige plaatsruimte te vra gen tot het afstaan van' een z.i. ongemotiveerden aanval tegen het pogen der Vereeniging „Voor Eer en Lx-ugd" met naar nieuw weekoiad „Too- ueel en Bioscoop." De- reden, waarom wij de kwestie uit het Vak blad overbrengen naar het dagblad, meenen we daarin te vinnen, dat ze van urgenten aard is. Eene behandeling in het vakblad in casu zou maanden kunnen duren, daar het goed mogelijk is, dat de Redactie van den ,,'looneelgids voor Dilettamenbij het in elkaarzetten- van het nummer van 15 dezer, ons stuk nogmaals we gens plaatgebrek moet laten liggen. De zaak is deze: S* haar nummer van 15 Dcc. vond de Re- van genoemd tijdschrift het noodig ons weekblad op een o.i. onbehoorlijke manier af te breken. Wij zonden het antwoord, dat tot heden wegens plaatsgebrek moest blijven liggen. Daar we evenwel de stille'hoop koesteren,'eens een p.aatsje waardig gekeurd te worden, willen we het in Git senrijven -over de redactioneele be- ooraeeiing niet hebben. Het laatste nummer zou ons nog meer ver baasd doen staan. Daarin komt aan het woord de heer Frank Luns uit Amsterdam. Deze Mijn heer is niet op zijn mondje gevallen en moet, dunkt me, Vel een autoriteit zijn. Hij was door „Barbarossa' van de „Tele graaf" wij hadden al. lang in de gaten dat aie man niet goed meer zag aangezien voor de redactievoerder van „Tooneel en Bioscoop." Maar die zaak is in orde gekomen, dank de eerlijkheid van B. De heer Frank Luns heeft echter tegen ons blad hij pleegt het „blaadje" te noemen, en dit pleizier gun tk hem groote bezwaren. Vooreerst is liet veel te duur. De som van f 5, voor 4 bladz. per week is veel te hoog. Daarover kan men van meening verschillen. Wij meenen, dat oe som van 5 voor een beoordeeling van alle in ons land opgevoerde tooneclstukken en van bijna alle vertoonde films een klein beetje is. De heer Frank Luns zal toch hopen we de waarde van iets niet afmeten naar het aantal bladzijden, waarop het gedrukt staat? Dit is evenwel zijn kleinste bezwaar. Ik citeer: „Er zijn voorname redenen waarom ik onge- teekende critiek even laf als onbehoorlijk en waardeloos vind. „Ziehier de reden: De kunstpraestaties van „artisten en daardoor indirect hun carrière en „inkomen schaden, zonder zich te doen kennen, noem ik een gemaskeerden diefstal en als zooda nig een lafheid." Zijn hoofdbezwaar ligt dus in het niet onder teekend zijn der recensies. Om dit bezwaar naar waarde te schatten moeten we eerst aan den heer Luns eens goed zeggen wat door ons be oordeeld wordt in tooneeistukken en films. Als mijnheer kennis had willen nemen van den inhoud van ons blad, zouden we, hem dit niet behoeven te zeggen, maar kwalijk-nemen doen we hem deze onbekendheid niet, want het zou te veel gevorderd zijn van een Kunstenadï, onze beschouwingen, waarin over kunst bijna niet ge sproken wordt, door te worstelen. Wij beoordeel en alleen of een stuk overeenstemt of in strijd is met de katholieke geloofs- en ze denleer. Kunstbeschouwingen houden is dus niet ons doel. Dit laten we aan den heer Luns en,aan de Redactie van den „Tooneelgids voor Dilettan ten." Wij willen den lieeren evenwel jn het voor bijgaan er even op wijzen, dat ze met hun kunst beschouwingen alleen niet in den hemel komen. En als wij de tooneelstukken op dit punt beoor- d'eelen, geven wij er geen acht op, of daar mooie kunst geboden wordt. Ook niet of Tooneeldirec- teuren of spelers schade lijden, dezen hebben geen recht om hun kas te vullen met geld waar aan bloedschuld kleeft. En dan geeft het ook niets, of de recensies geteekend zijn of ongetee- kend. Als de mannen, die zich- voor het kar weitje der controle ojïofferen, daarvoor geschikt bevonden worden door het hoofdbestuur onzer vereeniging, is dit voldoende. De namen van de leden van dit hoofdbestuur zijn nogal bekend. Zoo niet, dan willen we ze ten believe van den heer Luns nog wel eens in de krant laten zetien. Wat beteekent overigens een naam onder een artikel? Heeft de heer Luns ook al eens een som matie gezonden aan onze dagbladen om de namen bekend te maken van al hunne correspon denten? Zoo neen, dan wordt het tijd, dat hij de dagbladen m dezen ook eens op haar plicht wijst. „Het hoofdbestuur van „Voor Eer en Deugd" zal als dusdanig toch niet voor tooneelspecialiteit willen doorgaan?" In verband met bovenstaande zal duidelijk zijn, wat we op deze hatelijkheid zullen antwoor den. Wij laten het „specialiteit zijn" gaarne aan anderen ever, maar vragen die specialiteiten wel, geen oordeel te vellen over zaken, die vallen bui ten het muurtje, dat ze hebben opgetrokken om het veld hunner kennis. Wij doen dat. Wij spreken niet, tenzij terloops, en dan meestal goedkeurend, over de kunstwaar- 'de van spel of film. l aaf dan de heer Luns ook niet grasduinen op net femm der lédefpneiïS- beoordeeling. Wij willen ten slotte den heer Luns nog mede- deelen, dat de „Bisschoppelijke goedkeuring" iets meer zegt dan hij er achter schijnt te zoeken. We mochten gisteren nog uit den mond van een onzer Bisschoppen hooren, dat ons blad goed is. Daar hechten wij nog wel zooveel aan als aan het oordeel van den heer Luns en dat van den redacteur van den „Tooneelgids voor Dilet tanten", H v. d. Eerenbeemt, student aan de Amsterdamsche Universiteit. J. BEMELMANS, Secretaris van het Hoofdbestuur van „Voor Eer en Deugd". Rolduc/l Febr. 1916. DE OPI.OSSIXO DER MIKI8TERCRISIS. Eenige bladen Avijden re,eds bescliouvfin- gen aan da oplossing gegeven aan de minis ter-crisis door de benoeming van mr. dr. van Gijn tot minister van Financiën. „Het Vaderland" brengt hulde aan de Regeering „voor cleze uiterst gelukkige op lossing. Van den niemven minister spre kende, zegt net: Wie is zoo de aangewezen man om Treub op te volgen als hij, die altijd zijn rechterhand en collaborator Avas, en die zich nergens meer heeft in te werken, omadt nij alles ab o\-o heeft meege maakt? Daargelaten dat zijne bekwaam heid op financieel gebied zoo erkend is, dat hij reeds vroeger aangezocht werd het beheer van het Departement van Fi nanciën op zich te nemen. Zijne benoe ming eindelijk maakt geen inbreuk op het oxtra-pariementaire karakter van het Ka binet, dat niet nauAVgezet genoeg kan be waard worden, nu de politieke oppositie zich meer roert dan ooit. Hot juicht liet verder toe, dat de mi nister van Waterstaat de afdeeling arbei dersverzekering voor zijne rekening wilde nemen, daar hij een man is, die over over redingskracht. en soepelheid beschikt en verklaart te meenen dat de oplossing A*an de crisis pan de Ouderdomswet beter kans dan ooit te A^oren geeft. In jubelstemming eindigt het: De vrijzinnigen kunnen weer onver deeld en eensgezind optrekken nu dat voor hen vaststaat, om ten krachtigste het ministerie bij de tot stand komi'ng van zijn program te steunen. Do „N. R, Ct." oordeelt dat de minister crisis zoo spoedig is opgelost, dat men zich omvillekeurig- de vraagstelt: zou het aftre den van mr. Treub misschien den Kabinets formateur óók niet gansch onverwacht zijn gekomen, zoodat. hij tijdig zijne gedachten heeft kunnen laten gaan over de richting, waarin de oplossing van de moeilijkheid moest Avorden gezoent, zooAvel ais over de personen,die daarbij betrokken konden wor den. Hoe .dit zij, laat zij daarop volgen:, Hoe dit zij, het eind van de crisis is gauAV gekomen zonder evemvei het kenmerk van overijling te dragen. De oplossing lijkt goed. Wat de noodzakelijk geworden aanvulling van het Kabinet aan gaat, daarmede is de heer C'ort van der Linden gebleven binnen de gedachte, die aan zijn geheele ministerie ten grondslag- gelegd is. Ook Mr. van Gijn, de nieuAve minister van Financiën, is extra-parlemen tair. Wij hadden hot geen doodzonde ge vonden, indien de regeering ditmaal ge oordeeld had, ook uit het parlement een opvolger van Mr. Treub te mogen be trekken wie zou dat in de gegeven omstandigheden euvel hebben geduid? maar nu het niet Zoo is uitgevallen, blij ven Avcllicht kleine gevoeligheden, die anders konden zijn opgewekt, sluimeren, en dit is ontegenzeggelijk een voordeel. De taak, die het Kaoinet zich zelf heeft afgebakend, is zwaar door de benoe ming van den nieuwen minister buiten den kring der kamer blijft het gevaar afgewend, dat de werkzaamheid van het Kabinet door politieke» of persoonlijken naijver z;;i worden doorkruist. En de conclusie van het biad is deze: Aan kracht moge het Kabinet misschien door hct_ ver»ies van Mr. Treub hebben verloren, aan beleid zeer zeker niet. En dat beteekent voor cle komenue maanden óók Avat. De hoeiijzercorresponUent van liet „Hbld." is evenzeer met de op»ossing uer crisis inge- nomeu. nij zet uiteen dat ae heer van Oijn nog kort geieden zeide, dat hij zich ook thans voor 't minist'ersamot met beschik baar ste»de, dat hij mitsdien zijn politieke loopbaan begint niet een scuoone daad; 't landsbelang boven persoonlijke voorkeur te stelten. Eu daarJltn voegt hij toe: Een krachtfiguur ge» ij it de lieer Treub is de nieuwe minister 'zeker niet, althans nog nimmer gebleken; dit alsnog ziclt ie tooneii, schijnt ook weinig in zijn aard te liggen. At aar de tijd dat krachiiigüren het meest noodig waren en in ons Land nog ten-voile worden gewaardeerd., schijnt reeds' voorbij. Met name ons parlement verdraagt de zware en ©orns wat -wiido róasen niet recht meer en het is mis schien dus ook meer opportuun dat thans oen makkere-draver ia liet gareel komt, iemand die trouwens ais kenner van ons financiewezen voor weinigen, misschien voor niemand in ons land, behoeft on der te doen, en die ook daarom, juist omdat thans vooral een zoer kundig, tuoer dan een geniaal finaueiër noodig was, the right man on the rigiit place schijnt. Een geniaal man, gelijk de heer Treub was, behoefde nu niet te worden gezocht. De conceptie der groole Juiaiicieeto plan nen hóeft de voorganger van den nieuwen minister vo.bracht. Dfe conceptie eiscltle, eveuais de heele gestie in het eerste oor logsjaar, genialiteit. Tfians komt het op uitvoering en voltooiing aan en daarvoor is steeds minder genialiteit dart stevige kennis noodig. „De Tijd" geeft te kennen, dat zij hoopt, dat do crisis is geëindigd, maar liet vreest. Immers hel is een vitium óriginis in dit Kabinet, dat do oorzaak geweest is vau het heengaan van Minister Treub, en-dat, zoo lang geen ingrijpender wijzigingen worden aangebracht dan een verwisseling van per sonen, een oorzaak blijven zal van voel moeilijkheden, zoo niet van het politieke einde dezer Regeering. En het ministerie vei'Avardo bovendien nog zijne positie te genover het Parlement, door zijn collecti viteit op .te neven en don band, welken het èain-eh&oüd, langzameTEMa los té makes zoodat geen ministerie doch alleen minis ter# aan 't bewind waren. Dit maakt schrijft het blad de ~positle der Ministers niet sterkerl In* tegendeel, wanneer de linkerzijde en voor al de uiterste linkerzijde weet, dat een motie van afkeuring over vragen van staatsbeleid zooals het geval was bij de samenkoppeling van Pensioenbélasting en Ouderdomsrente niet het normale gevolg heeft, dat het in ons parlemen taire stelsel behoort te hebben, dan vree zen wij, niet aan het einde der crisis te zijn gekomen, doch aan het begin. De „Nieuwe Ot." acht de oplossing aan de crisis gegeven geheel in overeenstem ming met den grondslag van het kabinet van 1913 en dat de nieuwe minister nog- beter in een kabinet met zoodanigen grond slag past dan de heer Treub. Ze getuigt: Mr. Van Gijn kan, hoewel liberaal van zuiver gehalte, in geen enkel opzicht als vertegenwoordiger van een der vrij zinnige partij groepen beschouwd tvorden en zijn politiek verleden ie bovendien heel wat minder scherp gekleurd dan dat van don heer.Treub. Hij is een man vaa bij zondere bekwaamheid op hot gebied van de staathuishoudkunde en zoowel door zijn studie als door zijn meer dan tien jarige ambtsvervulling aan het hoofd der Generale Thesaurie, meer iu het bijzonder vertrouAvd met dat gedeelte van het ter rein der economische wetenschap en prak tijk, Avaai' het financiewezen huist, In dit opzicht dus zeker Treub's evenknie, iviens verdes voor den ministerraad hij wellicht niet geheel zal vermogen te vergoeden. Verder constateert het blad nog in ver band mot de mededeeliugen van een in hoofdzaak overnemen van Treub's ontwer pen „dat met minister v. Gijn het ministerie aan de zaak van den vrijhandel getrouiv zal blijven"; hoewel eertijds uitlatingen van hem wel eens anders deden vermoeden. ONDER WIJS-BEVREDIGING. De „Maasbode" betoogt, dat hoewel minis- ter Cort van der Einden, „de eerlijke make laar," indertijd had verklaard, dat de Bevre digingecommissie in enke.e maanden met baar arbeid gereed ':ou zijn, men na meer dan 2 jaar nog niets anders heelt vernomen dan dat het in do commissie „grondig" toegaat en ook flat het grondwetsartikel nog niet vast staat. En intusschen, gaat zij voort: Intusschen l(gt daar liet besluit van de Kamer d. w. z. van de despotische kleine en „kleine" meerderheid der Kamer om op de resultaten van de ondenvijsfcommissieniet te wachten. Men zal beginnen met het onderzoek der grondwetsvoorstellen zoo spoedig mogelijk en zich geen dag laten ophouden door het on- derw ij s-vraag stuk. Natuurlijk is men aan do linkerzijde der Kamer „verdraagzaam" en „voelt men" voor de beëindiging van den schoolstrijd. Maar dat is toch geen reden voor deze heeren om eenige pressie te gaan uitoefenen. Immers zou dat de „grondigheid," van den arbeid der commissie in gevaar kunnen bren gen I En sedert is de toestand nog meer ten na- deele dor pacificatie gewijzigd. Althans behoorde dat niet tot de onmoge lijkheid. Want de regeling van werkzaamheden liet aan de behandeling der grondwetsvoorstellen voorafgaan: het afdeelingsondèrzoek van ne gen der voornaamste belastingonlwerpen van Minister Treub en de openbare bespreking van een aantal andere wetsontwerpen. Toen was er bij het plaatsen der grond wetsvoorstellen op de agenda de verwachting, dat zij, daardoor niet eerder dan over eenige maanden aarl de orde zouden komen in de afdeelingerr. Thans echter is Treub gevallen. De eerste moot der ageiida wordt voorloonig afgevoerd en, men mag zeggen, de agenda zal binnen eenige weken afgehandeld zijn tot aan de ontwerpen in zake de grondwet. Achteraf blijkt dus de regeling van werk zaamheden van aard veranderd. Naar.goeden regel van fatsoen zou een nieuwe agenda moe ten opgesteld wórden. Naar het schijnt echter, gaat de meerderheid gewoon cport en neemt zo alras de grond wetsontwerpen in behandeling, zonder - zooals voor dat geval zeker is 'te voorzeg gen de.onderw ijsvoorstelle n! Nu is het dan toch de tijd om te vragen, wat men met de onderwijs-commissie voor heeft, Is zij een instituut om rechts te sussen en waaróm het niet gezegd? in' het ootje te nemen Titans dringt toch de tijd voor rechts om ondubbelzinnig orri uitkomst Ie vragen. Wii men van links onderwiisbe-vrediging? Of wil men alleen een.,., onderwijscommis sie? Hoe staat het? En waar, zoo vragen wij ons af, waar is de „eerlijke makelaar?" Heeft hij niet in het eerste groote debat ver klaard, dat. cle Regeering zou doen wat in haar vermogen was om den arbeid der commissie te bèanoedigeri? Wij vragen niet of deze „eerlijke make laar" sinds September wellicht de verdienste lijke. zaakwaarnemer van links is - geworden. Doch wat heeft de „eerliike makelaar" ge daan orn iets in te lossen van ziin belofte, wnaron men onzerzijds heeft vertrouwd? Wat heeft hii ter, bespoediging verricht, teen hii zijn tijdberekening zoozeer zag be schaamd? Hii beeft niets gedaan! Doch zal er iets gescheiden, „eerlijke ma kelaar?" BIER PR1JS V ERH OOG ING EN HET FOOIEN STELSEL. Op initiatief van don Centraien' Bond van Geëmpioyeordaa hebbtyi do landelijke vakbon den, t»w. da. IE K. Bond, de Neutrale Vakbond eneerstgenoemde organisatie van Geëmploy eerden in hot hotel., café-restaurant- en kpffie- I;u isiiouderbed r ij f b'ealoea, uaar aanleiding van de jongste bierprflaverhoogiag, gezamenlijk een actie dooi' het geheele land te A-oeren, opdat de kol In er# schadeloos zuilen worden gesteld voor de uit deze en andere prijsverhoogiugen voortgevloeide nadeelen. Besloten werd den werkgevers te verzoeken om, teneinde aan deze. nadeelen tegemoet te ko men, aan de keilners een minimum-loon te beta len, de bestaand® loonen te verhoogea met het bedrag, wat aan miiiimum-loon wordt verlangd, en daarenboven den toeslag, welko in vele in richtingen van de kelLnera wordt geheven voor het bezoldigen van ander personeel enz. af te schaffen. Mt nadruk Ayerd erop gewezen, dat het niet in dtTbedoeling der vakorganisaties ligt het pu bliek te verzoeken, bij het verstrekken vau fooien, rekening' te willin houden met den ver hoogden prijs. De vakbonden zijn van meening dat, waar do liter niet 1 cent en meer steeg; de ondernemers uit deze meerdere wiust het verlangde loon wel kunnen betalen. Besloten werd in woord en%eschrift het po gen der vakbonden in ruime mate bekend te ma ken, terwijl de moreele medewerking van het café-restaurant bezoekend publiek bij voorbaat wordt verzocht en aanvaard. ARBEIDSVOORWAARDEN VAN HET SPOORWEGPERSONEEL. Naar wordt medegedeeld, hebben de lieereu Nivard, Nathans, Koning, Hinte, Eykelboom en Hofman, respectievelijk hoofdbestuurders van de li. K„ Spoorwegorganisatie „Sint Ra fael,"' Machinistenbond, Nederl. Vereen.g'.ng. Schrijversvereeniging, Prot. Ghr. Bond eu Con ducteursorganisatie in Den Haag, een onder houd gehad met deh Raad van Toezicht op do Spoorwegen, in verband met de a.s. herziening der arbeidsvoorwaarden voor 't spoorwegperso neel hier te lande. Het reeds vroeger door do commissie uit de sameuwrkende organisaties aan den Raad toe gezonden ontwerp van wenschen en bezwaren werd, %vat de hoofdpunten betrof, als: dienst en rusttijden, loonregeling, reehtpositie, eu er kenning der organisaties, uitvoerig besproken. De algemeene indruk zoo zeggen de ver tegenwoordigers in het communiqué. Jat ze na het onderhoud aan hun vakbladen toezonden is gunstig. Niet' alleen, dat de Raad van Toe zicht ernstig sudie heeft gemaakt van de door de 12 hoofdbesturen ingediende vvensehen, doch ook, omdat de Raad gaarne bereid is nog meer dere toelichtingen te ontvangen, die eveneens iü ernstige over\Veging zullen worden genomen. KORTHEID BIJ „MILITAIRE •GESPREKKEN." De opperbevelhebber van Land- en Zee macht, heeft de volgende order uitgegeven: Herhaaldelijk ontving ik klachten over de vertragingen, die het particulier telefoonver keer in toenemende mate en in vele gevallen noodeloos ondervindt door het. voeren van „militaire gesprekken." Het landsbelang vordert, dat bij de be schikking over de telefoon voor de behan deling van militaire dienstaangelegenheden, met de economische belangen zooveel moge lijk rekening Avordt gehouden. Dientengevolge verzoek ik u er voor te waken en uw ónderhebbend personeel er met nadruk op te wijzen dat van de Rijkstelefoon voor militaire dienstaangelegenheden alleen gebruik mag worden gemaakt in die geval- len, waarin dusdanige behandeling* noodig is voor het beoogde doel, en dit door gebruik te maken van de post of do telegraaf niet zou Avorden bereikt; eu voorts dat bij het voe ren Aait militaire gesprekken steeds de meest mogelijke kortheid moet worden betracht. Daardoor zullen tevens .de militaire be langen worden gediend, aangezien het thans dikwijls voorkomt, dat de bespreking van inderdaad spoedeischeude militaire aange legenheden vertraagd wordt doordat de te lefoon voor niet-spoedeischende besprekm- gen in beslag is genomen. DAMMEN. Maandagavond is te Hoorn de vierde rondo gespeeld in den dumwedstrijd tusscben do Westfriesche clubs. De uitslag is als volgt: Hoorn 11 punten tegen Wognum 3 pt. En kluizen 19 punten tegen Twiek 4 p. VOETBAL. Competitie-standen. Westelijke le klasse. 1 8 a Alc.: Victr. D. V. V. V Op 27 Januari, toen rechts zijn billijk ver zoek geweigerd zag, was er nog ean sprankel van hoop, da); de voorstellen der onderwijs commissie nog tijdig zouden inkomen. Do directeur-generaal der posterijen en te legrafie vestigt er de aandacht op, dat die vertragingen eensdeels hieraan te Avjjteu zijn, dat zeer vele gesprekken Avorden gevoerd ove n i e t-spoedeischeiide aangelegenheden, die even goed per brief of dienstkaart konden worden behandeld; anderdeels daaraan, dat do militaire gesprekken dikwijls noodeloos lang duren, doordat zij gevoerd worden door minder ontwikkelde personen, die de ge schiktheid missen om een onderwerp in en kele minuten af te handelen, en bovendien zich in vele gevallen niet onthouden van het daaraan toevoegen van particuliere mede- deelingen, die met de te behandelen dienst aangelegenheden in geen verband staan. ci, O 3 "3 C5 O H CM P 1.50 H. F. C. 12 7 4 1 18 29-13 Sparta 12 7 2 3 16 31-19 1.83 D. F. C. 14 7 2 5 16 3026 1.14 V. 0. C. 14 6 4 4 16 20—21 1.14 Quick 13 5. 8 5 13 24-22 ls- V. V. 14 5 4 5 14 29—27 1 H. B. S. 12 4 4 4 12 21-23 1— Haarlem 12 2 4 6 8 18-26 0.66 Hercules 10 2 2 6 6 14-26 0.60 II. V. V. 13 3 1 9 7 23—86 0.53 Tweede klasse B. Blauwwit 10 8 2 0 18 24—6 1.80 E. D. 0. 13 9 1 19 27—14 1.46 Spartaan 11 7 2 2 3 16 41—9 1.45 A. F. C. 12 7 2 16 28-8 1.33 V. C. 11 4 1 6 9 14-25 0.81 13 2 2 9 6 1835 0.46 Ajax (L.) 11 2 1 8 5 8—33 0.45 13 2 1 10 5 14-44 0.38

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 6