TWEEDE BLAD DE OORLOG Hief transigeeren. ZATERDAG 12 FEBRUARI 1916 ii. Geen stelsel van denken? dat gemeengoed »ef en onverwoestbaar, zoo het nietgeg - »est bleek op de altijd oude, maar ste^ wl_ •nerschapen en onveranderlijke TïS; fijn en gedetailleerd en aan alle zijden hPiirhf °pheel van beginselen en gevolgtrekkin gen alsö de Roomsch- Katholieke Kerk in zich bevat vindt in deze stelling een prachtige staving van hare grondvesting op 's menschen naluur en denken. De geheimen harer leer toch zijn weiuige naast de niei-geheimen, de redelijk-bevattelijke leerstel lingen welke zij tot de hare koos. Het liberalisme heeft een eeuw achter zich en het heeft zelfs dien tijd zijn bestaan niet kunnen harten, nóch wijsgeerig, nóch economisch, nóch politiek. Geen liberaal immers van heden zal nog zweren bij een J. J. Rousseau, een David Ricardo, een 1 horbecke of Kappeijne. De wisse ling der beginselen is. niet een schakeering ge weest, maar een algeheele vernietiging, een 1 horbecke zou gruwen van de opvattingen van een Borgesius. Het socialisme, nog kind in jaren, immers nog lane gLen halve eeuw verliep na Marx' dood, het socialisme is reeds niet meer Marxistisch, niet meer revolutionair, het hecht niet meer aan ijzeren loonwetten van Lassalle, aan meer-waar- de-theorieën van Marx, en Troelstra zelf, in zijn brochure van een jaar terug, wendde het hoofd af van Jiet historisch materialisme. En zuiks terwijl het liberaal en socialist naar den vleeze ging. Geen voorspoed kan den val van onnaiuur weerhouden. Daartegenover staat, staag bevochten, fel aam- gevallen, heimelijk ondermijnd, de' Katholieke Kerk, reed9 20 eeuwen lang, te midden van het barnen der woedende meeningsgolven en der wereld onophoudelijke branding, daar blijft de Kerk, altijd onveranderd en onveranderlijk, toen en nu, hier en ginds, als een. rots, natuurge- wr-ocht, waaregen al het kunstmatige breekt en splijt en in de deining der eeuwen verdwijnt om nooit meer weer te keeren. Dat Rome intact bleef, was en is, wijl Rotne nooit transigeerde. Het mocht wellicht een heel koninkrijk voor zich behouden door de scheiding van Hendrik VIII goed te keuren, het transigeerde niet, en n England's verlies ligt Rome's behoud als wereldkerk'. Zij kan niet transigeeren. Non pos- lumus. Wij kunnen niet. Op Petrus' onyerandér- f'jken rots staat steeds een onfeilbare Paus. Maar tok hare zonen, wij ledematen van God's H. Reik, wij moeten niet transigeeren, want wie in :ransae ie, in dading vervalt, hij moet een sluk Waarheid, een stuk recht opofferen, ofwel zijn recht niet kunnen bewijzen. \x'ij nu behouden ons recht en kunnen de waar- f'c'd bewijzen De drang is groot om vaak, tot meerderen spoed, een deel zijner beginselen niet mede te torsen, maar wij zouden dan onszelf bedriegen.' Het is er mede als met den man, die de warme velden belrad, gewapend met een stuk ijs en zijn tred veerkrachtiger voelde worden naarmate het is ver-molt doch ten leste, zijn doel bereikt hebbende, niets of weinig meer over had. Zoo kunnen wij sneller gaan door van onze bcginso en r eeds meer te laten afdruipen, doch Rekomcr aan ons doel, zullen wij niets meer over hebben. In politiek bijvoorbeeld wenschen wij het ge zag dienstbaar te maken aan onze beginselen, maar niet het gezag is hoofdzaak, doch onze begiise'en zijn het. Het gezag, is slechts middel >m onze beginselen gemeengoed te maken om der waarheid wille en het geluk der onderdanen, rioch wat zou'het ons baten op het hoog gestoelte te zijn geklommen, eindelijk, en niets meer te geven te hebben? Wij moeien onderweg niets verliezen niets lafen afaruppe.en. Niet transigeerenHet is cisch dér waarheid, eisch van ons eigen geluk, bei is plicht en wijsheid, maar het i3 ook een noodzakelijke factor tof behoud of heropbouw Van de Westersche cultuur, welke dreigt verloren te gaan. Zoo wij, katholieken, de ongereptheid opoffe ren om oris haastiger te reppen, dan ondermijnen wij het laatste bolwerk de laatste hoop der be schaving en Europeesche hoogheid, welke der -wereld lange eeuwen tot voorbeeld geweest is. In het licht van „geen transactie" kan dan ook elke wereldvraag door den katholiek worden beschouwd om de wereld zelf, kan o. a. ook Neêr- Iand's politieke hoogoven worden bekoeld om Nederland zelf. Wie de slaalkundige constructie, reeds geheel individualistisch opgetrokken, onnatuurlijk, on logisch en valsch vindt, hij zal wellicht geen bezwaren behoeven te hebben tegen het algemeen kiesrecht, tegen het toestoppen van een stembiljet aan Jan en alleman, wijl hij in de onlogische bedeeiing der stembiljetten daarin niet méér onnatuur ontdekt dan in de wet van 1895. Maar hoezeer deze redenatie begrijpelijk is, duidelijk en onomwonden moet gezegd: waar om het allemanskiesrecht aanvaard wordt, dui delijk en klaar moet gezegd dat de geheel ver keerde opzet de onze niet is, dat de onlogica aanpast aan hun onlogica waar het geheel een tea was. (Matin 9. 4.) Do Fransche minister zonen der Kerk en hoewel vol feilen, dat "wij niet transigeeren zuilen. En wij zullen niet. Haarlem. Mr. BO MANS. DE GESCHIEDENIS VAN EEN GliOOT OFFENSIEF. Onder' dit opschrift plaatst dé „Esseuer General-Anzeiger" van 8 Februari 't volgen de interessante artikel: De pers van 't Vier verbond kondigt sinds eenige maanden met opvallende zekerheid een groot offensief in de lente van 1916 aan, dat net reeds zoo dikwijls dood'beweerdo Du.tach- land verpletteren moet. Aan het Wesifront zullen de Engelschen en Fransehen, aan het Oostfront de Russen door de Duitsche linies heenbreken. Op 't eind van 1916 zat de oorlog geëindigd en Duitschland vernietigd zijn. Wij kenhen dat liedje, zegt 't blad. Het werd voor 't eerst aangeheven in Aug. 14, toen Lord Curzon de Bengaalsche ruiters reeds zag b.n- nentrokken „Unter den Linden," toen do Rus sen den aanstaanden val van Koningsbergen en Brcslau de wereld in bazuinden en do vijand in Elzas-Lotharingen de uurwerken den Parijseben tijd lieten aanwijzen. Het weer klonk opnieuw, toen het succes aan de Marno de hoöp 'van 't Vier verbond weer deed op leven en Frankrijk, door een plotselingen schrik reeds terneergeslagen, weer moed deed vatten tot nieuwe daden. Toen vervolgens na do October-geveuhlen aan. don Yser de Duit sche opmarsch ook in België door de over- Strooming van bet poldergebied werd opge houden, weerklonk ten derden ma'.e in de vij andelijke pers het lied van den nieuwen g. oo- ten aanval, die nu eindelijk en voor goed „de barbaren" over den Rijn moest terugwerjwn. Van November 1914 al tot September-1915 weid hij met, eene in de oorlogsgeschiedenis tot nu toe voorbeeldeloozö reclame aangekon digd en hij eindigde op slot van rekening met de gevechten bij Loos en Tahure, die op twee plaatsen don Verbondenen (Gentralen) een meer dan bescheiden terroinaanvv lust bracht Het loontt wellicht de "moeite nom eens de hoofdzaken van deze reuzen-reclame in het geheugen terug te roepen, zoo gaat 't blad verder. Het Groote papieren .offensief beg int in het midden der maand NTov. 1914 in 't Noor den van Frankrijk. Li 11a weid ton m'nste in de „Daily Telegraph" van 15—11, door de beschieting' der Fransehen -heroverd. De aanval plantte zich snel voort tot naar Lot a- ringen: Do Fransehen beschoten Metz (Feuif- lo d'Avis dn Neuschatel 7—11; Lvon Rópu- blic&in 312; Politikon 2112): do .Ouitsehers hadden reeds alle matre-ote» genom n voor ee.n haastige verdediging van Strassburg (Stampa 4, 12). Het algemeene offensief dor Franschen mét een ononderbroken opmarsch tot aan den Rijn stond nu voor de deur (Ga- zette de Lausaune 23, 12): Tegen het midden der Lente 1915. zou door middel van het nieuwe millioenenleger van Kitch ener; van 700.0)0 Indiërs en van 50X0 )0 Japanners) Frankrijk, tegen einde van 't vooraar'Bel gië bevrijd zijn. (Stampa 18, 12). Het her overen van Ostende was „nog s'eehta .een kwestie van dagen" (Gaulois 2, 2). Op 't e'nda van April zou de groote verandering plaats grijpen, van daar dat Duitschland ook ijve rig in do weer was, de twee laatste ara d n vóór zijn verplettering „vredesonderhan delingen" te benutten. (Éailarë Bellet in den Scotsman van 13, 2). Don 10 Maart ging mon eindelijk tot d"den over. Met kolossale krachtsinspanning en reus achtige verliezen namen de Engelsebon het dorp Neuve Chapel'e. Na do verovering van deze eene plaats bleef hun aanval echter steken. De Britten hadden volgens het offi cieel© bericht van hun Opperbevelhebber 12.811 man verloren en meer amunitie ver schoten dan in den hee'en Boeren-oor'og. Dut gaf de munitie-minister Lloyd George later zelf toe. Reeds den 12en Maart brak men liet offensief af, dewijl volgens het bericht van Maarschalk French „do meeste doeleinden" waarvoor de operaties hadden moeten dienen, „bereikt" waren en omdat or redenen Waren, dio het niet raadzaam lieten schijnen, den aanval toen verder door te zetten. Als een van dezo redenen werd het slechte weer aange-, voerd, waardoor do Engelschen verhinderd werden van de .observaties hunner vliegers to profiteered. Do Engelsche juers verborg ook hare droefheid over do mis'ukking i iet- Zij trachtte zich echter'goed to houden., door in het Britsche „succes" een le3 te z en waar uit de in Rusland zoo geheel en al zonder succes opereerende von Hindenburg kon leeien, hoe men loopgraven neemt (Times 18, 3) Dat succes bewees te gelijkertijd, dat de vijandelijke lin'es konden doorbroken wor den, (Times 18, 3). Neuve Chapelle en de gelijktijdige Fransche aanval tu3schen Maas en Moezel hadden getoond, dat liet lieelo reusachtige Duitsche front van af de Noord zee tot aan den Jura „slechts'een militaire facade" was, die door geen enke'e muur ge schraagd en derhalve gemakkelijk om to stoo- wanbegrip is in onze oogen. Anders staat het met het Vrouwenkiesrecht De natuur der vrouw verzet zich tegen de be reiking van haar stembiljet te duidelijk, in welke Barthou vatte in een rede, gehouden in de Sarboune, Weer nieuwen moed: „Ik beweer, ik bezweer het dat ons uur gekomen is. De onoverwinbare aanval is begonnen, de ure staatkundige formatie dan ook, dan dat wij geen der overwinning is nabij!" (Petit Journal verzet moeten stel,en tot liet uiterste, want wij 13, 4). Het lu:dst echter werd deze onteooc' e- zouden mede de laatste restjes der Westersche ling overstemd door de bazu'n van de „F'ga- cultuur afbreken en erge!, wij zouden onszelf ro": „De victorie'is niet meer een hyootucqo verwonden, waarvan de hergeboorte moet uit- eer' waarschijnlijkheid, maar oen abso'ute ze- gaan, want wij zouden transigeeren. kerheid." (14, 4) Wij moeten nooit Óns heilig bezit versjacheren Op dit offensief in woorden antwoordde het waan Duiteche legerbestuur met een offensief in Want de waan is slechts een verschijnsel van daden en wel op drie verschillende pun- den dag. De dwaling vermoordde vaak zichzelve, ten: bij Yperen den 23 April, aan den Du- of even vaak at de eene dwaling de andere op, najec dep S Mo en tegelijkertijd in de Oost- maar geen dwaling heeft de Kerk vermoord, zee-provincies in de richting van Livau. De Kerk is niet tevermoorden, want zij is Het viel den vijandelijken „Papierstrate- van God. gen" niet erg mee, dezen drievoudigen slag Tout Casse, tout passe, tout lasse, Dieu seul te pareeren. Ze probeerden het door den reste. Franschen aanval, die van af 10 Mei tot be- Allea, alles valt ineen, maar staan blijft Ood zetting der dorpen Carancy eü Abelain leid- •lleen. de, als een reuzen-heldenfeit de wereld in to God en wat van God in: Zijn eigene heilige bazuinen, waarbij vergeleken de onbelangrij- Roomsche Kerk. Hij wrocht het herderlijk gezag, ka Duitsche successen in Galiciö in het niet "hetwelk niet transigeeren kan in zijn onfeilbaar- wegzinken. wié» maar daardoor toch «ischte Hij van ons,Oiu aio-h zelf te troosten werkten do tegen-1 standers het mooie beeld van die „facade" verder uit: volgens de Matin van den 25 Mei bleek, uit den Duitsche tegenvaller bij Ype ren, dat het Duitsche westfront in werkelijk heid niets den een „facade" was.Duitschland werd nog slechts door een dikke eierschaal beschermd! Spoedig zou het groote, het echte lente- offensief der verbondenen komen! „Dan zoo althans wist het Journal des Debats van den 16 Mei te vertellen zouden de Duit- schers onder de slagen hunner tegenstanders vallen, als het koren einder de sikkel van 'den maaier.... Des maaiers sikkel begon haar werk den 24en September bij Loos en Tahure. Wij her inneren ons nog d« geweldige voorbereidin gen, die dezen slag voorafgingen. Uit eene in ons bezit gekomen dagorde van 't Fran sche hoofdkwartier van 21 September bleek, dat de verbondenen 78 infanterie- en 15 ca- vallerie-divisies en buitendien het Belgische leger en 5000 stukken geschut dus volgens eigen opgave drie vierden van de gezamen lijke Fransche en een zeer aanmerkelijk deel van de Engelse-he strijdkrachten voor den aanval ter beschikking hadden. De komman- dant van de Engelsche Garde-divisie had in een legerbevel van „den vooravond van den grootsten slag van alle tijden" z'n troepen gelukgewenscht en hun ingescherpt,, dat van den afloop van dezen slag het lot der En- geleche generaties in^de toekomst afhing. Joffre's dagorde van den 14 September had er met klom en nadruk op gewezen, dat de tijd tot een aanval gekomen was, om „onze sedert 12 maanden onderdrukte landgenoo- teu van 't vijandelijk juk te bevrijden en den vijand het waardevol bezit van het bezetto gebied te ontrukken, alsook om de neutralen te doen besluiten, ten onzen gunste eene l>e- sliesiug te nemen en den Duitschen opmarsch tegen de Russische legers op te houden." I Zoo zeker was men ervan, dat de door braak zou gelukken, dat reeds een cavalle- rie-afdeeling in gereedheid gehouden werd om den verslagon vijand te achtervolgen en uit Frankrijk en België te verdrijven. Wat was de uitslag! Op het 480 K.M. lange front, was op twee plaatsen, in oen breedte "an 23 en 12 K.M. de eerste verdedigingslinie der Duitse hers genomen, zonder dat men ook maar op een enkele plaats er doorheen ge broken was. De verliezen der Engelschen bedroegen volgen» de berekeningen in het officieele Duitsche bericht ongeveer 60,000, die der Franschen bijna 130,000 man. (Het eerste cijfer is, hoewel laat, door de officieele opgave in het Engelsche Parlement op 6 Januari 59,686 man bevestigd). De Duitsche linies "in Frankrijk evenwel stonden vaster dau ooit to voren/." j Het duurde eenigen tijd tot de Entente- pers van de nieuwe ontgoocheling bekomen i was. Maar eindelijk, hielp de methode van Neuve Chapelle ook hier, om dit fiasco in een succes te verandertn. Het nieuwe offensief, had tenminste 't „moreele" overwicht der Verbondenen duidelijk- getoond (Land and Water, 9 Oct, eveneens op denzielfden dag generaal Cherfils in de „Information"). Be wezen was evenals bij Neuve Chapelle dat de vijandelijks linies kondon doorbro ken worden. (Times 28 Sept. en achtereenvol gens bijna alle Entente-binden). Wederom kreeg het slechte weer dé schuld (Times 28 Sept.) en i« een klassiek artikel vatte Victor Sempowow in do „Nowoje Wromja" van den 15 December nog eens alle Iroost-reder.en samen: Joffre had alleen met de „mogelijkheid" van een doorbraak reke ning gehouden, waarschijnlijk zelfs alleen 'n „proef" van do „Leistungsfahigkeit" zijner troepen willen geven. Het resultaat was „al leszins bevredigend." Do slag in de Cham pagne had bewezen, dat alle verhaaltjes over de 30 Duitecho verdedigingslinies en over eon terrein dat in een diepte van honderden wersten bevestigd was, een legende was. Een der oorzaken, welke de ontwikkeling der -Fransche operaties in den weg gestaan had, was het slechte weer. De heele aanval i had bij voortduring te lijden onder den on- jo-phoudelijken regen, waardoor het vooruit- I rukken bemoeilijkt werd en waardoor de noodigo vlieger-verkenningen onmogelijk ge maakt werden. (Juist weer zooals bü Neuve Chapelle). Aldus het leger als 't ware zonder oogen. Daardoor werd veel verklaard, i Nadat not mislukte Champagne-offensief j zoo ongeveer als dat van Neuve Ohapello 'langs een omwe£ over een moreel succes tot eene „geweldige verkenning" was omge logen, welke niettegenstaande den regen volledig geslaagd was kreeg het Vier- I verbond wéér nieuwen ^levensmoed. Dat „die geweldige verkenni--.','met oen troepen- j macht ondernomen werd, die slechts twee divides mindër telde dan het geheele Duit- jschc leger van 1870, daarover bekommerde men zich niet, integendeel men kon nu met volle vertrouwen op do eindoverwinning de algeheele vernietiging yan het Duitsche rijk tot het jaar 1916 uitstellen! Tot in September was het Gallipoli, dat naast het westfront de groote omwenteling in de geschiedenis brengen moest. Sedert ©enigen tijd is ook deze hoop vor- vlogen; merkt het blad verder óp. Ten derden male ziot men thans, ©venals in Augustus en November 1914, in Rusland de schitterende sterro der hoop. Va-n Rus- land moet de groote omwenteling uitgaan. Ook Engeland's legermassa's doemen weer op aan den horizon. Dezen keer echter met een zekeren schijn van werkelijkheid, jwant Engeland voert do algemeene weer- plicht in. Dat dezo echter slechts voor on- 'gehuwden geldt, dat zeór groote groepen van bcroepslui in hun geheel als onmis baar worden aangezien, dat men, zooals onlang3 een officier klaagxle, in een district van 500 dienstplichtigen meer dan 450 „on- misbaren" telde (Times 17 Jan. 1916) zien onze tegenstanders (opzettelijk?) geheel over net hoofd. In de lente van 1916 willen zij Duitsch land nu onherroepelijk verpletteren. Oor spronkelijk Jiad men weliswaar onze vernie tiging reeds voor den herfst 1914 besloten. Na den slag aan de Marne verkondigde men opnieuw, dat ze nabij was. De „Matia" van 12 December verdaagde ze op 1915. Vier dagen later verschoof luitenant-kolonel Tkéry in de „Figaro" ze naar de maand Mei van het afgeioopea jaar. En toen het Juni geworden was, zonder dat het lang I verwachte plaats greep, stelde de „Mor ning Post" (6 Juni) den beslissenden slag voor goed vast voor September 1915, de j maand van het groote offensief. Wij weten wat er van terecht gekomen is en we wach- ten derhalve rustig en kalm af, of de voor spellingen dezen keer beter zullen uitkomen. De vooruitzichten daarop zijn niet gunstig. Wij onderschatten de papieren krijgskunst van onze vijanden niet. Beter dan hun mili taire is ze in ieder geval, zegt het blad t en slottto. Maar de vijande lijke profeten zijn 'n minderwaardige troep cott, lid van de Rockefellercommissie, een grondig onderzoek in paar den economischen toestand van de bevolking in het door de Duitschers bezette Russische geb ed. Dank zij de uiterst tegemoetkomende hou ding van de regeering, konden zij zich overal heen begeven, bezochten zij Kobryn, Brest, Litowsk, Warschau en andere stelen en kon den zij zich onder de bevolking bewegen en zich daarmede onderhouden, zonder door Duitsche officieren bege'eid te worden, zoo- dat dc|- esultaten van de reis doeltreffend kunnen worden geacht In de bezochte districten is de toestand der bevolking bij voortduring ernstig. Het geheelo bedrijfsleven ligt daar stil, omdat die door luide oorlogskreten .in de pers en j de Russen op hun terugtocht duizenden fa in opgeschroefde legerbevelen zich zelf slechts tracht moed in to spreken. Tegen het front der ijzeren werkelijkheid hebben zij tot nog toe steeds vergeefs een stormaanval be proefd. VERSPREIDE BERICHTEN Bulgarije en Duitschland. Het Berlynsche blad „Der Tag" schrijft naar aanleiding van het bezoek, dat de Koning der .Bulgaren, „rlo jongste veldmaar schalk van het Pruisische leger"., als gast van den Keizer brengt aan het Duitsche hoofdkwartier, een hooggetemd artikel over de kracht van het Midden-Europeesch bondgenootschap. Met vreugde en voldoening zegt het Jdad heeft het Duitsche volk het moedige deelnemen aan den oorlog door Bulgarije begroet, toen de Duitsche en Oostenrijk- sche legers den Donau overtrokken en" den Servischen staat deden ineenstorten. Dat zonder de bedroefde wijsheid en de krach tige besluitvaardigheid van den Bulgaar- scben Koning het nieuwe verbond van wa penen niet mogelijk geweest zou zijn, weet ir.en in Duitschland zeer goed, en men is er den uit Duitsch bloed gesproten Koning vaa ganscher harte d nkbaar voor. i)e op bloei Van he. Lulgaarscae koninkrijk, waar aan de persoonlijke arbeid van Ferdinand I zoo'n groot aandeel heeft, is sedert den dag waarop de jonge Koburger tegen den wil van heel Europa in door de nationale vergadering te Tirnovo tot vorst werd uit verkoren, in Duitschland met oprechte be wondering gadegeslagen. Evenals bij do eersro samenkomst te Nisj, kunnen do beide vorsten thans bij dë tweede bijeenkomst in hot Duitsche hoofdkwartier don blik laten weiden; over veroverd vijan delijk gebied. j blijven met hun andere bondge.iooton verbonden, tot een beslissen de overwinning is bevochten, en zij behoe- voa daartoe niet, als de tegenpartij, een af zonderlijk verdrag, want de volken tus- schen de Noordzee en do Perzische Golf zijn als reet' een ijzeren ring aan elkaar verbon den door hun gemeenschappelijk belang, dat eon hechter band vormt dan de plechtigsts verdragen. Van die eenheid is dit bezoek van K/ming Ferdinand opnieuw een bewijs." yxcJêSfleugens. De vredosgeruchten, welke telkens de een na de ander „vredes-leugens" blijken te zijn, duiken gedurende den laatston tijd ;weer dagelijks op. Duitschland heeft Servië den vrede aan geboden doch Servië wees deze af. Duitschland is geneigd vrede te sluiten met herstel van al het veroverde gebied; doch de geallieerden willen den oorlog voort- zo.ton totdat Duitschland verpletterd zal zijn. Duitschland heeft Japan een afzonderlij ken vrede aangeboden; doch Japan wilde er niets van weten. Duitschland heeft een afzonderlijken vre de aan Rusland aangeboden; doch Rusland heeft dien afgewezen. Koo ongeveer is de korte inhoud van oen aantal berichten uit Entente-bladen in .0 laatste dagen, welke door „Reuter"- eu „Havas"-bure-ux over het wereldrond wer den overgeseind en achtereenvolgens zon der eenige bevestiging bleven. Ook de En- tonta-pers zelf kwam niet nader op die be. ichten terug'; hetgeen zeker uitvoerig het geval zou zijn geweest, indien die berich ten eenige waarneii bevatten. Nu weer publiceert een Itaiiaansch blad, do „Giorna.e d'ltalia", dat een buiten- iandsch persoon van hoogen rang verklaar-^ do, dat Duitschland onlangs opnieuw oen poging deed een af zonder.ij ken vrede te slui en mét België. Tusschenpersoon was Mgr. Taeci, de nuntius te Brussel, doch Koning Albert en de Belgische Regeering sloegen het aanbod af. Ge.ijktijdig mot dit bericht uit Rome, be reikt ons reeds uit Lugano een tegenspraak van dit boricht in de „Osservatore Roma no". Het Vatieaansche orgaan schrijft.: „De pau.e.ijke nuntius in België, Mgr. Tacci, volgde na aankomst der Duitschors in Brus- sei den Koning en de Regeering eerst naar Antwerpen, daarna naar Le Havre, even als de andere diplomaten en zou niet naar Brussel zijn teruggekeerd, wanneer be trouwbare Katho.ieken hem er niet op had den gewezen dat zijn werk nuttiger zou zijn in Brussel dan in Havre. In de. twee de plaats is het abso.uut onwaar dat Duitschland zich tot den nuntius wendde om een voorstel te doen tot een afzonderle ken vrede. Derha.ve heeft Mgr. Tacci het ook niet kunnen overbrengen aan den Ko ning oi de Regeering van België. Dezo heb ben het voorstel noch gunstig, noch on gunstig kunnen ontvangen. Le neiiige Stoel neeft noch direct, noch indirect tusschen- komst kunnen vermenen. Wij moeten opnieuw dit hardnekkige sys teem be.reuren in het publiek valsche be weringen to verspreiden over de werkzaam heid en de houding van den Heiligen Stoel en zijne vertegenwoordigers." De toestand in Polen. De „Nordd." schrijft, naar het Wolff-bu reau meldt, het volgende over het levensmid- delen-vraagsluk in Polen: Met machtiging van de Duitsche regeering stelden de heeren Wit- nay. lid van het Belgische hulpcomité, m Wal- brieken en werkplaatsen vern'e'den. Ook h t voedingsvraagstuk is een z'ér ernstig pro bleem, daar de Russen, wair zij slechts kou den, den oogst vernietigden. Dientengevo'go verkeert* een groot gedee't» van de bevo'king in zulk een toestand, dat zij er op aangewezen is om óf van de openbare milddadigheid te leven óf door de Duitschers gevoed te wor den. Dat deze voeding zich moet bepalen tot het strikt noodzakelijke is in de gegeven omstandigheden duidelijk. Het is door een en ander bijzonder ge- wensebt, dat voor Polen en Lithauen een dergelijk ondersteuningswerk wordt georga niseerd als sinds lang voor België, en het bezette gebied van Noord Frankrijk met suc ces functioneert. Hiermede zal, volgens de meening der Ame- rikaansche vertegenwoordigers, oen maande- (ijke uitgaven vair ongeveer een m l'io' n dol lar gemoeid zijn. De Du'tsche regeer'n gaf de toezegging, dat eventueel ingevoerde le vensmiddelen slechts voor het aangewezen doel gebruikt zullen worden. Wie ia de schuldige van Enge lands fiasco? In „Fortnightly Review" beschuldigt Dr. E. J. Dillon de leidende persoonlijkheden ia Engeland van niets minder dan d t door En geland in dezen ooriog alle denkbare fouten zijé gemaakt. Van Aug. 1914 tot Juli 1915 zóu men zich gemakkelijk hebben kunnen ver zekeren van de krachtige hulp 'Ier Zu.d (Ha telijke Staten: „Turkije, Bulgarije, Grieken land en Roemenië zouden voor ons slagen hebben geleverd en a dus de bloem der Br t- sche jongelingschap hebben gered." „Het ein de van den ooriog en de bepalingen en het behoud van den vrede, zouden wij dan in onze hand hebben gehad. Maar wij verspel den dezen kostbaren tijd door kortzichtige politiek. Hoe zwaarder onze verliezen zijn, des to onwankelbaarder wordt ons geloof in het einde, dat moét worden bereikt. Alle successen, welke de Duitschers door hun kracht, dapperheid of list kouden bereiken, hebben zij ook weten te bereiken, en elk vo r- deel, dat wij toevalligerwijze bezaten en zij- ons niet kondcii oatneme^ hebben wij ons zelf laten ontgli, pen. A les a'.s op den Bal kan." „Dillon wijst er verder op, dat ondanks alles nog niets veranderd is in het oude regeerings- mechanisme, dat het. volk niet heeft voor a- reid op den ooriog, (we.ke Zij toch zag aan komen!) Alles blieft zooals het is, en volgers de meening van velen zal alles ook in da toekomst nog zoo blijven. Deze toestand ver ooi zaakt s.echts rampen en a'lo goede 1 n- neu worden er door vernietigd.Alles wat da regeering zegt, ademt een onverantwoordelijk optimisme. En niemand zal kunnen verzeke ren, dat de overwinning méér zeker is dan het de voordeelen waren, welke Engeland op den Balkan bezat. Deze voordee'.en bevon den zich in Engelands macht, maar de oude regeeringsmachine liet ze zich afhandig maken. En welke zekerheid hebben wij nu, dat wij er in de toekomst beter aan toe 'billen zijn? Ons levendig geoof? Maar aan wlen en wat? Het mechanisme is hetzelfde, de mannen, die het in gang brengen, zijn dezelfde en de beginselen volgens welke het werkt, zijn even eens dezelfdegebleven. En wij weten, hoewel wij ons daar nauwelijks een duidelijke voorstelling van vormen, dat dezelfde o r- zaak onder dezelfde voorwaarden dezelfde uit werking moet hebben. Maar gelukkig: „Liefde kan hopen, waar het verstand twijfelt." Derhalve ma? gehoopt worden, dat het bewustzijn de geweldige kracht welke het volk tot nieuw leven, tot nieuwe denkbeelden en daden brengen moet, vóór het te laat is, opdat een nieuw regee- ringssysteem worde ingesteld, be( Britsche ras waardigi OORLOGS-ALLERLEI „BRAVO. SIGNOR CA PITA NO." Onder dit opschrift geeft de oorlogseorres- jxmdent Emil Szomory de volgende beschrij ving van een voorval aan het Italixan-'ch- Costenrijksche front, en wel op de hoogvlakte van Doberdo. „Tegen het vallen van de avondschemering klonk plotse ing uit de I a! aan che oo graaf, die maar 4l> pas verwijderd was, een heftig „Avanti," om den manschappen den storm loop te bevelen. De Oostenrijkers, die steeds op de loer liggen, grijpen als met een toover- slag het geweer en houden zich gereed een nieuwen geweldigen stormloop te keeren. „Avantil Avantil" klinkt het nogmaals duidelijk van gindscho zijde, maar het blijft doodstil. „Avanti! Avanti!" weerklinkt ten derden male met dezelfde stem, maar ook thans gebeurt er niet?. Van dezen kant loe ren de mannen, als jagers op wild. Maar plot seling klinkt een andere Stem van gene zijde, laag en beslist: „Avanti, Signor Capitano!" „Voorwaarts kapitein." Het is de stem van een van de honderdduizenden die liever niet voor niets sterven. Nog eenige oogenblikken, en daar vertoont zich op den rand van de Italiaansche loop graaf een jong officier, geheel zonder dekking! naar den vijand toegekeerd. Hij trok zijn smalle saliel, dia de stralen van de onder gaande zon purper kleurden. Maar uit da loopgraven volgt hem nitemand. In zijn verwachting teleurgesteld, riep hi| nogmaals, zich omwendend „Avantil" maar de Italiaansche soldatejj,' verroerden zich niet. plotseling komt er bij 3e eerste stom eeéj HIEUWE HAARLEMSCHE COURANT u rvt-r.n Hunctm rr /vrv 7 a mprtcrhPfl

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 5