KESsels STATEN-GENERAAL UIT GE PROVINCIE UIT LISSE e.o. UIT BEVERWIJK SCHAGEN EN OMSTREKEN HOLLAND'S NOORDEN ÜST DE ZAANSTREEK ZENUWZWAKTE. JNZE GEZANT BIJ HET VATICAAN. Een particulier telegram uit Rome meMt aan de „Msbd." dat de nieuwe gezant bij het Vaticaan, Jhr. Van Rispen tot 8evenaer, he denavond een diner zal aanbieden aan de leden van het Pauselijk Hof. HET COMITE-GENERAAL IN DE EERSTE KAMER. Het comité-generaal gisterennamiddag floor de Eerste Kamer gehouden, werd bijgewoond door alle Ministers met uitzondering van den Minister van Justitie, mr. Ort, wiens tegen woordigheid in de Tweede Kamer noodig was bij de behandeling van het wetsontwerp be treffende het eed3vraagstuk. Het comité-generaal is gisterenmiddag te gen half zes voorloopig geëindigd. Hedenvoor middag elf uur, zal aan de orde worden ge steld de openbare behandeling van bet wets ontwerp tot tijdelijke afwijking van de Kies wet en daarna voortzetting van het comité- generaal. REGEERINGSSTEUN INZAKE HET MIDDENSTANDSCREDIET. De regeeringscommissie inzake het mid- denstands-crediet heeft 1 Mei 1915 haar taak aanvaard. Van dezen datum af tot 31 Decem ber 1915 kwamen in totaal 1058 aanvragen binnen, als volgt over de verschillende pro vinciën verdeeld: Zuid-Holland 397 (37.42 pCt.), Noord-Holland 240 (22.68 pCt.), Gelder land 80 (7.56 pCt.,) Friesland 66 (6.23 pCt.), Utrecht 56 (5,29 pCt), Noord-Brabant 62 (4.91 lCt.), Groningen 45 (4.25 pCt.), Overijssel 37 (3.48 pCt), Drenthe 32 (3.02 pCt.), Zeeland 28 (2.64 pCt.) en Limburg 25 (2.35 pCt.). Hier onder bevonden zich uit Amsterdam 101 (9.54 pCt.), '8 Gravenhage 98 (9.26 pCt.) en Rot terdam 94 (8.88 pet.) aanvragen. Van de 437 aanvragen, die in behandeling werden geno men, kwamen er 310 tot afdoening, terwijl 127 aanvragen ora verschillende redenen niet in aanmerking kwamen. Bij de banken zijn dus nog in behaffdeling 621 aanvragen, groo- tendeels in de ljjatste weken van het iaar 1915 ontvangen, doordien de oudste landweerlich tingen met klein vérlof gezonden werden. Van de aanvragen, waarop de commissie een beslissing heeft genomen, werden er 130 tot een gezamenlijk bedrag van f 121,593 78 afge wezen en 180 tot een gezamenlijk bedrag van f 142,135 toegestaan. LA FLANDRE OP EEN MIJN GELOOPEN. Het Engelsche stoomschip'"„Ousel," giste renavond van Liverpool te Rotterdam aan gekomen, had aan boord den tweeden-machi nist en een matroos van het Nederlandsehe tank-stoomschip „La Flandre," dat op reis van New-York naar Rotterdam bij het Gal loper-vuurschip op een mijn is geloopen en gezonken. Naar men verneemt, is het onheil gister morgen gebeurd. Het schip is, nadat het op de mijn was geloopen, dadelijk gezonken. Be bemanning bestond uit 39 man, van wie waar schijnlijk 28 zijn verdronken. De geredde ma chinist en matroos weten ten minste mets van de overige equipage. Het schip was met petroleum geladen. „La Flandre" was groot 2018 ton bruto en 1278 ton netto, het eigendom van de American Petroleum Co. te Rotterdam en in 1888 gebouwd door Armstrong Mitchell en Oo. te Newcastle. .WAAR DE REGEERINGSGROENTEN BLIJVEN I Vanwege het Haag3che correspondentie bureau is eene mededeeling verspreid, waar uit blijkt, dat van den kant van vele ge meentebesturen niet genoegzaam op de dis tributie van de Regeeringsgroenten. is toe- Sazien. Dit maakte dat partijen groenten, ie bestemd waren om tegen lagen prijs aan de bevolking te worden verstrekt, onmid dellijk uit handen van den wederverkoo- per, die ze van het Gemeentebestuur be trok, konden overgaan in het bezit van den een of anderen exporteur, die ze met grove .winst naar het buitenland verzond. Er zijn natuurlijk gemeenten, waar, men ernstig tegen deze misbruiken waakt en waar men doo.r krachtige medewerking toont, de Regeeringsmaatregelen op prijs te stellen, doch het komt slechts zelden voor, dat het op zulke schandelijke wijze ont trekken van voedsel aan de bevolking on zer steden, door de Gemeentebesturen zelf wordt geconstateerd. In de meeste gevallen moet aan de Burgemeesters, uit Den Haag .worden medegedeeld wat er in hunne Ge meente op dit gebied voorvalt. Zelfs in sommige gevallen knoeiden amb tenaren, die eene zekere taak bij de ge meentelijke distributie te vervullen hadden, zelf meel Het is voorgekomen, dat belangrijke par tijen kool weer naar de strêek terugreisden, .waar ze gegloeid waren en daar opnieuw werden verkocht; dat elders vatgroenten zooals wij gezien hebben, evenals uien, een zeer welkom speculatie-object niet eens de tusschenkomst van een groentewinkelier noodig hadden, om in handen van den.op- kooper over te gaan. Een zeer ernstig geval deed zich nog on langs in zekere gemeente voor, waar, in verhouding tot het inwonertal, ontzaglijke massa's uien werden ingeslagen. Toevallig kwam de „Groenten-Centrale" er achter, dat een groot gedeelte dezer uien niet de bestemming kreeg, waarvoor zij door de „Groenten-Centrale" aan die Gemeente ge leverd waren, doch aan een speculant wer den verkocht Het ging hier om niet minder dan 600 balen, welke op die wijze aan de binnenland sche consumptie werden onttrokken. Het behoeft geen betoog, dat het in het algemeen belang js, dat aan dergelijke handelwijzen paal en perk wordt gesteld. De „Groenten-Centrale" heeft dan ook be sloten, indien zulke misbruiken zich voor doen, de betrokken gemeenten geen Regee ringsgroenten meer te leveren, vooraleer zij waarborgen bieden, dat de distributie en het toezicht daarop op. behoorlijke wijze zal zijn geregeld. Exporteurs, die hunne medewerking ver- leenen aan het onttrekken van voor de binnenlandsche consumptie bestemde Re geeringsgroenten, zullen voorts eveneens zeer terecht gestraft worden met inhouding ;van alle consenten tot uitvoer en zij be hoeven er niet op te rekenen, dat hunne schorsing spoedig opgeheven zal. worden, BE LEVERING VAN BRIEFKAART- FQRMJJLIERN. Ba R.K. Vereeniging van Ned. Drukkers- patroons, gevestigd to Utrecht, en de Bond van Chr. Drukkerspatroons in Nederland, gevestigd te Amsterdam, hebben gezamen lijk in een met redenen omkleed adres tot den Minister, van Waterstaat het verzoek gericht om het wetsontwerp no. 205 (zit ting 19151916), hetwelk den 21sten Jan, J.L bij de Tweede Kamer is ingediend, in dien zin te wijzigen, dat de verkoop van briefkaartformulieren niet voor anderen dan de Staat onmogelijk worde gemaakt. Dit toch zou, zonder eenig voordeel te bieden aan het publiek, groot nadeel toebrengen in de eerste plaats aan particuliere drukke rijen, maar ook aan papierhandelaren en winkeliers die tot nu briefkaarten bewer ken en in den handel brengen en dié door de huidige buitengewone omstandigheden toch reeds veel te lijden hebben. Boven dien dreigt de concurrentie van den Staat tegen het particulier bedrijf weder te wor den uitgebreid. Be Timber Sown Follies gearresteerd. Alle voorstellingen van de Timbertown Fol lies zullen voorloopig geschorst moeten wor den, omdat de heeren veertien dagen de provoost zullen moeten betrekken. Bij vie ren er zijn namelijk slechts 4 cellen zullen ze beurtelings hun straf pitzitten, hun toegediend voor de wederrechtelijke toeëigening van eenige meubelen uit de tent van Volksweerbaarheid te Groningen, die aan het kamp grenst. De goederen werden gevonden in de door hen bewoonde tent, en daar niemand den schuldige wenschte te noemen, werd het geheele gezelschap ge lijkelijk disciplinair gestraft. Diefstal. Gisterennacht heeft te Was senaar een brutale, diefstal plaats gehad. Ontvreemd werd een bronzen beeld, wegen de pl.m. 100 K.G. Het beeld stelde voor een ruiter, aangevallen door een op een panter gelijkend dier en stond vlak naast de por tierswoning van het „Huis de Paauw". Van eenige woningen zijn zinken goten wegge nomen en bij den caféhouder v. L. een paar vaten bier en twee rijwielen. Een verhuis wagen is des nachts in die omgeving gezien, waarom men meent, dat de gestolen goede ren daarin werden geborgen en weggevoerd. De politie is de vermoedelijke daders op 't spoor. Een ernstige ontploffing. In de Coop. Stoomzuiveifabriek te Munnikeburen is Maandag een ongeluk gebeurd. Terwijl men met het onderzoek der monsters melk bezig was, sprong plotseling het apparaat met een hevigen slag uit elkaar, waardoor een drietal werklieden min of meer ernstig wer den gewond en hun kleeding gedeeltelijk verbrandde. De werkman K. P. Oosten, werd het ernstigst getroffen; zijn onderkaak werd gedeeltelijk verbrijzeld. De controleur Strampel kreeg een ernstige keelwond, ter wijl een derde werkman minder ernstige kwetsuren opliepen. De ontploffing was zoo hevig, dat de ruiten in het fabrieksgebouw werden verbrijzeld en gaten in de muren werden geslagen. De gestrande Engelsche onderzeeër. De bjj Schiermonnikoog gestrande Engelsche onderzeeboot H. 6 is na herhaalde mis lukte pogingen eergisteren vlot gebracht en gister onder geleide onzer oorlogsschepen naar Terschelling gesleept, van waar zij verder naar Nieuwediep zal worden overge bracht. Vermakelijk 1 ,Uit Tilburg meldt men aan de ,,N. R. Ct.", dat een blazende, defecte veiligheidsklep van een groote loco motief voor een trein in de richting Breda aanleiding heeft gegeven tot het bericht, dat er in den avond van den lOden dezer een Zeppelin boven Tilburg zou zijn ge weest. De Achelsche kluis. Men meldt uit Acltel aan de JLimb. Koerier" dat de greneslui- ting nimmer zoo streng en zoo algemeen- ia geweest als thans. De paters van de Achel- schie Kluis zelfs zuüen hun klooster, jdat voor de helft op Belgisch en half op Neder landsehe gebied ligt, ontruimen en de wijik nrar Nederland nemen. &YAN Hüsse# hnuhuVEM Adv*. TWEEDE KAMER. (Zitting van gisteren). Regeling der werkzaamheden. Aan de orde kwam een voorstel der Cen trale Sectid om hedenmiddag in de aidee- lingen te onderzoekan het w.o. tot 't aan gaan van eene ge Ld leening van 125 millioen gulden en om vqor de belastingontwerpen te behandelen het ontwerp-heffing-in-eens van den heer Bos. Van velerlei kanten had men echter be zwaar om reeds heden het leeningsontwerp te behandelen in de afdeelingen. Ten slotte ia met 4921 stemmen aangenomen een voorstel van den héér Bos om Dinsdag te beginnen het sectie-onderzoek der finan cieels voorstellen. Het ïüodsvmagstuk. Bij de daarna volgende verdere behande ling van het w.o. inzake het eedsvraagstuk hinderde men van links weder floor hef maken van rumoer den heer LOHMAN in het spreken. Toen rechts in de meerderheid was moest men wel allerlei lange redevoeringen van links aanhooren, waarmede toen veel opont houd werd veroorzaakt. En nu links in de meerderheid is, tracht het rechts te belet ten zich te uiten, 't Ia wel fraai 1 De heer LOHMAN verzocht den" Voor zitter, te zorgen, dat hij ongehinderd spre ken kan; anders moeten de heeren de zaal maar verlaten, als zij behoefte hebben aan societeitspraatjes. De VOORZITTER zegt, dat hij daar niets aan doen kan. De spreker weet zelf, al dus spr. dat het onmogelijk is, dat fle Voorzitter onder zoo lange redevoeringen steeds de orde handhaven kan. Indien hij zelf had willen medewerken ter bekorting, dan was dat wat anders geweest, maar de heer Lohman heeft Vrijdag alleen verzocht niet de zaak dien dag te doen afhandelen. De heer LOHMANIk heb verzocht dien 'dag niet te doen stemmen. D De VOORZITTER, die reeds lang den naam van „onpartijdige" kwijt is, werd nu zoo waar boos! En hij hitste den heer Loh man toe, steeds boozer wordende: Ik moet u dat tegenspreken en de griffie kan het getuigen, dat u gezegd heb: Er moet in de amendementen nog veranderd worden, er zijn fouten in, maar ten slotte bent u boos weggeloopen en toen hebt u gezegd: u wilt nooit wat ik wil. En dan word ik in uw orgaan beschuldigd, dat ik de debatten zou kunnen bespoedigen, els mijn leiding maar beter was. Ik varkies dergelijke ongegronde aanmer kingen niet te hooren. (Geschreeuw links, jouw-uitroepen van den heer Duy). De VOORZITTER verzoekt dezen asje blieft wat rustig te zijn. De heer LOHMAN herhaalt, dat hij in overleg met,den heer Nolens heeft ge vraagd de stemming Vrijdag niet te doen plaats hebben. (Rumoer links). Het is zeker verregaande dat de Voorzit ter dus durfde op te treden. Een voorzitter, die zich niet durfde beheerschen moest den hamer maar liever neerleggen 1 Het was weder een nimmer vertoonde onbetamelijk heid L Na dit intermezzo werden de replieken voortgezet, die liepen over artt. 2 en 3 van 't ontwerp met de daarop ingediende amendementen. De minister van justitie, de heer ORT, wijzigde art. 2 in dien zin, dat het luidde: „Een belofte of bevestiging wordt echter afgelegd, indien de te beëedigen persoon verzoekt daartoe te worden toegelaten op grond dat hij behoort tot een godsdienstige gezindheid, welke hem het eedafleggen ver biedt." Ten slotte is art. 2 aangenomen met 69 tegen 6 stemmen. Tegen stemmen de heeren: v. Idsinga, v. Veen, Scheurer, De Savornin Lohman, Beumer. Het amendement-Rutgers op art. 3 wordt verworpen met 42 tegen 33 stemmen. Rechts tegen links. Alleen de heer Bi- chon van IJsselmonde, stemde met links mede. Daarentegen is het amendement-De Geer art. 3 aldus te lezen: „Een belofte of bevestiging wordt paede afgelegd, indien de te beëedigen persoon schrift el ijk verklaard tegen het afleg gen van eeden onder alle omstandigheden ook wanneer de overheid ze vordert, on overkomelijke bezwaren te hebben ont leend aan zijn opvatting omtrent den gods dienst. Deze schriftelijke verklaring vindt plaats door de onderteekening van een akte, op gemaakt en mede onderteekend door den gene in wiens handen de eed of de belofte of bevestiging moet worden afgelegd. Deze akte is vrij van zegel, registratie en alle verdere kosten; aangenomen met 65 tegen 11 stemmen. Tegen de heeren: De Beaufort, Hugen- holtz, Rink, Kleerekoper, Ter Laan (Den Haag), Lieftinck, Mendels,-Spiekman, Bela dingen, Sannes, Ter Laan (Rott.) Artikel 4 (den ambtenaren bij de aan vaarding hunner bediening de vrije keuze gesteld tusschen eed en belofte) wordt aan genomen met 63 tegen 22 stemmen, na dat het amendement van den heer v. Sasse van Usselt is ingetrokken. Op art. 6 had de heer VAN SASSE VAN USSELT een amendement ingediend, dat hij in dien zin wijzigde, dat niet alleen, wanneer de personen, aan wie de eed. is opgedrongen bezwaar maken, maar ook, wan neer dat bezwaar wordt gemaakt door de personen, aan wie de eed is toegewezen, de andere partij het recht heeft de op dracht voor de toewijzing terug te nemen. Het amendement werd verworpen met 38 tegen 34 stemmen-. Vóór stemde de rechter zijde behalve de heer Lohman. De Minister van Justitie, de heer ORT, maakte nog zoodanige wijziging in de slot bepaling (dat de wet 1 Januari vervalt) en wel van deze strekking, dat de overgangs bepaling (n.l. dat de eeden tot dus.verro afgelegd in strijd met de wet weer geldig zijn) niet zal vervallen. De heer LOHMAN verdedigt een amen dement, strekkende tot het doen vervallen van de slotbepaling. De beperkte geldigheid heeft thans, betoogt hij, geen zin. Dat was anders bij het eerste ontwerp, dat door de Eerste Kamer is verworpen. Toen had men inderdaad een nooflregeLing beoogd en wikte men principieeie debatten vermijden. Thans is dat geheel anders. Thans is er gecn> sprake van een concessie aan de rechter zijde. Het bestand is" ook voorbij en men heeft daar ruimschoots gebruik van gemaakt. De rechterzijde zelve hecht er geen waarde meer aan, en het is een slechte wijze van wetgeving eerst langen tijd te besteden aan de behandeling van een wet en dan te be sluiten over éen paar jaar weer alles over te doen. Het amendement is aangenomen met 52 tegen 20 stemmen. In overeenstemming daarmee wordt een verandering gebracht in do considerans. De heer BRUMMELfCAMP verklaart, dat hij en zijn politieke vrienden zullen tegen stemmen. Erkennende, dat iu het ontwerp eenige verbeteringen zijn gebracht, kunnen zij toch niet meewerken tot het doen ver vangen van den eed door een minderwaar dig surrogaat. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 67 tegen 11 stemmen. Tegen de heeren Rutgers, van [Wijnber gen. Beumer, Brummelkamp, .Arts, v. d. Voort van Zijp, van Vliet, Duyustee, v. d. Velde, Scheurer en v. d. Molen. De vergadering ging daarna tot nadere bijeenroeping uiteen. 2, 6 en 10 jaren dienst en eene tegemoetko ming in de huishuur van f 100, per jaar wan neer hij gehuwd is of weduwnaar met inwo nende minderjarige kinderen. B. en W. stellen een wijziging voor in de verordening op de jaarwedde-regeü ng van het onderwijzend personeel. Deze wijziging heeft betrekking pp het al of niet vereischte van een akte voor het geven van onderwijs, waarvoor f 109 per jaar meer gegeven wordt. Verder stellen ze voor aan G. J. Th. van Roden, verzekeringsagent te V-eisen, te verkoopen, voor een prijs berekend naar f 4 per M2., een strook grond, ter grootte van pl. m. 27 M2„ aan de Briniostraat. De finantieele commissie adviseert, in verband met het voorstel van den heer Ver meulen, het voorstel van B. en W. omtrent aansluiting bij de Vereeniging van Neder landsehe gemeenten, wel aan te nemen, 's Hee ren Vermeulen's voorstel tot aaustellingi van een verificateur acht zij te Onvoldoende voor bereid, om te beoordeelen; wel meent zij reeds, dat er ernstige bezwaren tegen be staan. VELSEROORD. Liefdadigbeidsavond. Zondagavond werd ten bate van de 8t. Antoniusschool een soiree gegeven welke in alles goed geslaagd genoemd kap worden. Dat het hoofddoel be reikt is, daarvan kan getuigen de groote opkomst. Door het Beverwijker Dubbel Kwartet werden onder leiding van d,en heer W. Knape verschillende nummers op bijzonder verdienstelijke wijze uitgevoerd, terwijl de heer F. v. Roessel, van Schijndel (humo rist) voor afwisseling de aanwezigen met zijn,leuke voordrachten deed. schaterén van 't lachen. Door den Eerw. Pater Alexander werd bij het einde een woord van dank gericht aan allen, die zich voor dezen avond ver dienstelijk hadden gemaakt, in het bijzonder aan de muzikale medewerkenden, die allen geheel belangeloos alles gedaan hadden, om dezen avond te doen slagen. Propaganda veroudering. Vrijdagavond te 8 uur zal door de Vereeniging van R. K. Fabrieks-, Haven- en Transportarbeiders een propaganda-vergadering gehouden worden, waarin als spreker zal optreden de heer F. W. Hulselman van .Wormerveer. De ver gadering is toegankelijk voor alle leden van den Ned. R.K. Volksbond met hun vrouwen. Met den meesten aandrang worden de leden aangespoord deze vergadering bij té wonen. IJ MUIDEN. Verkochte schepen. Het H'bld. verneemt, dat thans verlof is afgekomen tot uitvoer van drie schepen der firma Pont, aihieiv dié, hoewel reeds voor eenigen tijd naar Noor wegen verkocht, tot dusver waren aangehou den. Het blad maakt hierbij de opmerking, dat het natuurlijk onjuist is te veronderstel len dat het de Regeering was, die dezen en anderen reeds verkochte schepen het vertrek belette. De Regeering kan hierop uiteraard geen invloed oefenen, zoolang het wetsont werp, dat het uitvoerverbod van 6chepen re gelt, nog niet door de Volksvertegenwoordi ging is aangenomen. Het vasthouden ge schiedde tot nu toe en geschiedt nog op last van den Opperbevelhebber van land- en zee macht, die onafhankelijk va nde Rageerin« aan zijn functie de macht voor dergelijke maatregelen ontleent. BEN NEBROEK. Ongeval. Door het slippen over de tram rails op den hoek^ van de Bennebmekerlaan kwam do automobiel H. 8373 terecht tegen den aldaar staanden telefoonpaal, waardoor de voor-as werd verbogen en de voor-ruit brak. De inzittenden kwamen met eenige kleine wondjes vrij, zoodat dit ongeluk betrekkelijk goed is afgeloopen. NOORI) WIJK ERHOITT. Dieven. Zoo nn en dan blijkt, dat er steeds nog menschen zijn die bun handen maar niet van eens andermans goed af kunnen houden, Zoo is er verleden week bij 'n landbouwer op 't Langeveld een kaas en eenkietjo sigaren weggekaapt en thans is op brutale wijze een fiets ontvreemd bij dr. Singers; des avonds tusschen 7 en 8 uur, langs den dxukbeganen Kerkweg. Van de daders natuurlijk geen spoor 1 NOORDWUK. De pasopgerichte Tuinbouw vereeniging Noordwijk en Omstreken hield gisterenavond in café Het Fortuin der Erven Gordijn haar eerste vergadering ter behandeling van sta tuten en reglement. De voorzitter, do heer G. J. G. van Parijs, stelde namens het be stuur voor, behoudens enkele nader te bepa len uitzonderingen, de veiling verplichtend te stellen. Voor verkoop op eon tract moet een bepaalde bijdrage gestort worden, terwijl degenen die later toetreden ais lid, entrée- geld betalen. Met meerderheid van stemmen werd een en ander goedgekeurd. Het ontwerpstatuten en huishoudelijk re glement, bier en daar gainendeerd door den heer N. M. Alkemade, werd vastgesteld en bet voorloopig bestuur, bestaande uit de hee ren G. J. van Parijs, voorzitter, P. A. Alke made, penningmeester, C. P. Hazenoot, se cretaris, W. Passchier Kzn. en H. Vink wérd definitief gekozen. Het veilingsreglement zal in een volgende vergadering worden behandeld. Intusscben kunnen nog nieuwe leden zich bij het bestuur aanmelden. SCHOTEN. Leerplichtwei Op 1 Januari 1916 bedroeg bet aantal leerplichtige kinderen in deze ge meente 2028. Besmettelijke ziekten. In dte afgeloopen week van 14 tot en met 19 Februari heeft zioh in deze gemeente 1 geval van besmet telijke ziekte voorgedaan. n.L roodvonk. VELSEN. •Vóór den Raad. B. en W. stellen den gemeenteraad voor het salaris van don as sistent-boekhouder vast te stellen op f 840, met drie verhoogingen elk van f 100, na in den Volksbond op alle wijzen ie beoefenen ft- Een donderend applaus loonde spreker vocf zijn moeite. De Voorzitter bracht in eenige goed gekozen woorden den spreker den dank der ver gadering. St. Bonifacius. Vanwege de propagandaclub „St. Bonifacius" werd gisteravond in 't Bonus gebouw een openbare vergadering gehouden, waarin wij grooter opkomst hadden verwacht. Met den Christelijken Groet opende de voorzitter de vergadering, heette allen, in 't bijzonder den spreker van dezen avond, den heer li. S. A. van Beek, alhier, welkom, en zette hét doel dezer vergadering uiteen, wat in. hoofdzaak zou beslaan in de bespreking van het huisbezoek, tot grootere bekendmaking met de beginselen van den Ned. R. K. Volksbond. Door het optreden van verschillende sprekers in dezen winter is ons uiteengezet hoe wij moeten vereenigd zijn en ook dat alle standen m den Bond moeten zijn ver eenigd. Hierna verkreeg de spreker het woord. Hij beantwoordde de vraag: „Wat is propagan dist?" zeer uitvoerig en duidelijk en wekte in geestdriftige bewoordingen tot krachtige deel- nrmincr aan hei katholieke-sociale werk op, dat Feestvergadering van „de Hanze." vorige jaren bood „de Hanze" hare leden met hunne dames een feest vergadering aan in Hotel de Zon waarbij ook de geestelijkheid uit deze gemeente aanwezig was. Na bet openingswoord door den voorzitter, den heer van 't Hof, waarin deze gelegenheid had te wijzen op hetgeen, door „de Hanze en de Hanzeba.uk wordt gedaan, werd het scherm ge haald voor twee tableaux vivant voorstellende: het bezoek van Maria aan Elisabeth en terug vinding van bet Kind Jezus in den tempel. Deze keurige tableaux begeleid met muziek en zang, mochten al dadelijk de goedkeuring van de talrijke aanwezigen wegdragen. Daarna werd opgevoerd het drama Tn 3 be drijven de H. PMlomena. Met de grootste aandacht werd dit boeiende, echt roomsche drama gevolgd en ongetwijfeld hebben die middenstanders, welke door afwezig heid schitterden, zeer veel gemist. De verschillende rollen werden, op een enkele uitzondering na, zeer goed vertolkt en getuig den van ernstige studie onder bekwame leiding. Het orgelspel en de zang kwamen goed tot hun recht, tor wijl de verschillende tooneelen, alsmede coetumeering en kapwerk uitstekend waren verzorgd. Met genoegen mag dan ook het Hanzebestuur op dezen genotvollen avond terugzien. Moge zij voortgaan op dezen weg en de jaarljjksclie feest- vergaderingen benutten om werkelijk goeds Roomsche kunet onder het. Beverwrjksche pu bliek te brengen. Mariavereeniging en Kruisverboud. Vnjdagr avond a.s. geven bovengenoemde vereenigingen hare eerste uitvoering voor leden, donateurs en donatrices, in Hotel de Zon. Behalve een kluchtspel, vermeldt het pro gramma kym nautische stok-oefeningen door een 12-tal leden van den meisjesbond en een groot drama in 4 bedrijven. Men kan dus alvast rekenen op een aangeno men avond. Maandagavond wordt deze uitvoe ring herhaald doch dan tegen een entreeprijs van 50 cent per persoon. Meisjcsbond. Niet achter willende blijven bij haar grootere zuster en broei geeft ook de Meisjeshand een feestavond voor leden en fa milie. Het programma vermeldt o.a. een blijspel in 2 bedrijven, gymnastische stokoefeningen en een tobola zonder nieten. Dat belooft dus Zondagavond heel watt Verder deelt men ons nog mede; dat voor de kinderen van de St. Anna-vereeniging een paar aangename middagen worden georgani seerd, die denkelijko p 1 en 2 Maart zullen ge houden worden. Personalia, Op 1 Maart a-s. hoopt de heer K- Mazereeuw, arbeider-wisselwachter aan bet sta tion alhier, den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar bij de H. IJ. 8. M. werd aangesteld SCHAGERBRUG. Verkocht. Men deelt mede, dat de heer A. Bakker alhier zijn perceel waarin vroeger loge ment, gelegen te Schagerbrug en thans door «te Belgische vluchtelingen in gebruik, beeft ver kocht aan den heer O. Waiboer'te Anna Pa/ lowna. HOORN. Gemeenteraadsverkiezing. De R. K. Kiesvem eeniging stelde voor de a.s, gemeenteraadsver kiezing in de vacature-Van Dijk (lib.) den beer J. Schriekx, terwijl voor de vacature Van Buren Lensink (lib. overgenomen zal worden de Candi da at Ier antirevolutionairen. Barbiers- en kappersboad De „St. Crt." behelst de statuten van de afdeeiing Hoorn '„Eenheid" van den Neder la ndschen Barbiers- en Kappersbond, gevestigd alhier. W ER YERSHOOF. De Watersnood. De in deze gemeente gehou den collecte ten bate van de slachtoffers van den watersnood heeft 2408.54 opgebracht. ASSENDELFT. Personalia. Bij het te Amsterdam gehouden examen, slaagde o.m. voor boekhouden de hee ren: P. Timmer Jr., H. Ph. Polak, N. C. Schat te, O. J. Matthieu, O. O. Roiff. J. F. Blom allen van hier. WORMERVEER. Terug uit dienst. De reserve-sergeant. Hangard van Depot X, die wegens het ryet Nederlander zijn niet kon worden bevorderd tot vaandrig, is thans door den Opperbevel hebber In het genot gesteld van onbepaald verlof, teneinde in de gemeente ,Wormer- veer zijn functie van onderwijzer waar te nemen, onder voorwaarde, dat hij onmiddel lijk weder onder de wapenen komt bij goed gunstige beschikking" op «ijn verzoek om genaturaliseerd te worden. Zenuwzwakte is de kwaal van de twin tigste eeuw. Door zenuwzwakte, overspan ning en uitputting leklen honderden en dui zenden een verdrietig en ongelukkig leven. Wanneer gij lijdt aan zenuwzwakte en gij wilt er stollig en spoedig van verlost we zen, probeer dan de Snnguinoaeeiken dag twee eetlepels Sanguinose zullen U zéér spoedig beginnen te helpen, en wanneer gij volhoudt, dan wordt Uw lijden geheel over wonnen. Neemt er de proef van! Prfjs por flacon f 1.60, .6 fl. I 8.13 fl. f 16.— VAN DAM en .Co., De Riemerstraat 2c-4. Den Haag, WACHT U .VOOR NAMAAK I Verkrijgbaar bij Apothekers .en Drogisten-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2