L. SPORT EN WEDSTRIJDEN UIT Dfc PROVINCIE STADSNIEUWS CORRESPONDENTIE MUZBEK. KUNST. AANGEREDEN. 2 8 DÉ LEIDING IN DE ANTI-REV. PARTIJ. De Zaterdag ten huize van dr. Kuyper met de vijf heeren van de bekende brochure over de leiding in de anti-rev. partij gehouden be spreking heeft naar de „Rott." meldt aan het beoogde doel beantwoord. Het geschil in zake de twee brochures (Starrentritsen en Leider en Leiding) is ter beslechting naar een te benoemen commissie van arbitrage verwezen. Beiderzijds wenscht men, 'dat in verband met de stembus van 1917 de organisatie van Je antirevolutionaire partij verbetering on derga. En voor de komende provinciale stembus -.ai in nauwe aaneensluiting worden samenge werkt. ONZE VLOOT. In de vergadering van den Algemeenen Baad van de Ned. Vereeniging „Onze Vloot" werd met algemeene stemmen besloten het 10-jarig bestaan der Vereeniging feestelijk te herdenken to 'sGravenhage op den stichtingsdag, 26 Mei a.s. Een feestcommissie, bestaande uit eeni ge leden van het hoofdbestuur eh van liet bestuur der afdeelirrg 's Gravenhage, aange vuld met eenige dames en heeren uit die gemeente, zal binnenkort het programma lefinitief .vaststellen. Tot eere-voorzitter der feestcommissie werd benoemd jhr. mr. dr. H. A. van Kar- aebeek, burgemeester van 's Gravenhage, die deze benoeming heeft aanvaard. - Blinde passagiers. Er worden door Duit- wihers, die in het buitenland vertoeven, nog steeds pogingen gedaan om naar hun va derland terug te keeren. Een staaltje daar van heeft men meegemaakt aan boörd van het s.s. „Koningin der Nederlanden" van de Maalsehappij „Nederland", dat Zendag hier aankwam. Toen het stoomschip in het Kanaal was, werd een der kolenbunkers geopend, die op I-as Palmas was gevuld. De schrik van het machinepersoneel was groot, toen het daar twee mannen vond. Ze werden uit het steen- kolenruim te voorschijn gehaald en voor den kapitein gebracht. Het bleek, dat het twee Duitschers waren, een stoker en een matroos van een Duitsch schip, dat gedurende den oorlog op Las Palmas lag. Met behulp van de Spaansche kolenwer- kers waren de beide mannen aan boord van het schip gekomen en hadden ze zich in de kunkers weten te verstoppen. De Spaansche kolenwerkers hadden hun ook een voorraad levensmiddelen beloofd, maar te tvergeefs hadden ze uitgezien «aar de vervulling van die belofte. Ze hadden twee scheepsbeschui ten bij zich en daar hadden beide mannen een week op geteerd. Het was dus te begrij pen, dat de beide schepelingen uitgeput wa ren van honger, en dorst. Ze werden door de bemanning dadelijk van het noodige voor zien. Met hun ontdekking was echter ook aan hun plan, naar het Duitsche vaderland te komen, de bodem ingeslagen. Bij Dungeness kwamen Engelsehe zee-officieren aan boord en was de gezagvoerder van de HollancLsche imailboot verplicht mededeeling te doen van zijn ontdekking. De twee Duitschers werden door de Engelsehe Jantjes van boord ge haald en zullen nu hun vaderland niet weer zien vóór het einde van den oorlog. Ook op een druk bezoek van reeds aange slotenen wordt verder gerekend, daar dezen op de vergadering meer kennis zullen kunnen op doen aangaande de vraagstukken der vak beweging. O. S. Wendt u vooi deze zaak tot de be trokken autoriteiten. Red. VOETBAL. HAARLEM—H. F. O. Zondag a.s. wordt de tweede plaatselijke ont moeting gehouden op het Haarlem-veld. Wij vernemen, dat „Haarlem" met een nieuw-opge- stelde voorhoede uitkomt. Het elftal zal dan als volgt zijn: Visser, doel; Serné en Bouman, achter; Hout koper Jr., Tekelenburg en Engeln, midden; Schravendijk, Maas, Houtkoper, Haak en Oos tenbroek, voor. HEEMSTEDE. Katholieke drankbestrijding. Zondagmid dag had de vergadering van de 2e Geweste lijke propaganda-commissie met de bestuur- deren van de Kruisverbonden en Mariaver- eenigingen plaats in het R.K. Verenigings gebouw ter bespreking der meeting voor de drankbestrijding welke alhier in het R.K. Vereenigingsgebouw op 2en Paasehdag zal gehouden worden. Vertegenwoordigd wa ren de Kruisverbonden: 6 uit Amsterdam, Haarlem, Hillegom en Heemstede en de Mariavereenigiugen uit Haarlem, Hillegom en Heemstede. De voorzitter van de 2e gewestelijke pro- pagandacommissie üe heer J. F. Nes uit Amsterdam opende de vergadering met den christelijken groet en sprak een hartelijk welkom. De drankbestrijdersdag zal met'een Hoog mis beginnen, waaronder door den Z.Eerw. Pater Borromaeus de Greeve een drankbe- strijdingspredikatie zal gehouden worden. Daarna zal te half twee de vergadering worden geopend, waarin als sprekers(sters) zullen optreden de .WelEerw. Kapelaan van Leeuwen uit Rotterdam, Mej. Mooijman uit' den Haag, de heer Kamerbeek uit Haar lem, terwijl de slotrede gehouden zal worden door den Z.Eerw. Pater Borromaeus de Greeve. Er werd besloten, geen kinderen beneden 12 jaar toe te laten. Ook werd een comité benoemd voor de regeling, waarin de ver schillende plaatsen vertegenwoordigd zijn. Nog werd besloten een propagandablad te gev°n, met een oplage van 25.000 geil- j]n hij heeft weer belangstelling gehad, ex. waarvoor een redactie-comité, werd be- gl.c.ot en deftig. het publiek waö er uit de Aan de inwoners van H. en O. Als tot slot eenige menschlievende Dames [aan ons Bureau verzochten De laatste lootjes en die verkochten, Was haar werk aan liefdezeker niet het [schaarst. Inyners: „de laatste loodjes wegen het [zwaarst." Loten te bekomen bij: Pianomagazijn Bosman, Jansweg 59, C. B., Oed. Oude Gracht 41, Dames Rijneveld, W ilhelminastraat 56, in de voornaam ste sigarenmagazijnen en Windhorst, Bloe- mendaalsche weg, Bloemendaal. Ver. tbd, tbc. te H. en O. Adv. 3370 PERSONALIA. Te Den Haag slaagden voor het examen nut tig handwerken de dames W. F. Mons, A. van Ddrp, M. C. Cransberg, A. M. E. Meyer en F. Biemond, allen van hier. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot on derwijzer in de gymnastiek, aan de Rijkskweek school voor onderwijzeres alhier W. A. J. Goe- ting te Amsterdam. HAARLEM'S KINDERKOOR. De klank van een kinderkoor kan wel koste lijk zijn, kan zelfs bij groote sterkte een fluwee- lige helderheid hebben en een dirigent die de schoonheid ook bij den kinderzang als hoofd zaak beschouwt, zal alles aanwenden om die klankschoonheid te bereiken en te behouden. Hoe grooter het koor, hoe grooter de moeilijk heden; en de jongelui zijn niet zoo lief als ze er uit zien. Ongetwijfeld streeft de heer Jan de Nobel naar die schoonheid, die muzikaliteit, die met een kinderkoor te bereiken is en zeker zal hij er komen, wannéér er gelegenheid is zooveel mogelijk de stemmen te verzorgen," en vooral wanneer allernauwkeurigst op de uitspraak en betoning der tekstwoorden wordt gelet. Haarlem's Kinderkoor zingt primitief en zijn voornaamste deugd is wel de rythmiek. Zonder dit element zou het Kinderkoor een schreeu wende massa zijn, wier schelle klank feller is dan honderd orgelmixturen. Nu zelfs, bij die leiding van den dirigent, is tooh wel die scherp te van klank er, maar de natuurlijke band van het rythme wil graag als iets goeds overheer- schen. Gelukkig dat het zóó is: Het is beter dat die honderden kinderen rythmisch zingen, zij het dan nog onbeschaafd, dan dat ze op veel muzikaliteiten moeten letten en daardoor van zelf het primitiefste element vergeten. Nochtans zij altijd naar het hoogste gestreefd En de ijverige, muzikale dirigent zal dus niet tevreden zijn voor hij op de goede gronden der natuurlijke muzikaliteit de volkomen zuive re schoonheid heeft gebouwd. Wij hoorden behalve drie kleinere liederen van Beyele, Jae. Zwaan en Rich. Hol, de Can tate „Zonneklaartje" van Van Anrooy. Alles werd met volkomen zekerheid uit 't hoofd ge zongen en het suoces was buitengewoon groot! De Alt-solo werd rustig voorgedragen door mevr. van Tiehhoven-Kauwlhig. De heer Jos de Klerk zong liederen van Mor telmans en Cath. Van Rennes en een frisch lied van hem zelf: „De Blauwvoet". Hij zong vurig en met een spontaan gebaar. Bij hem is wej de eenvoud het kenmerk van het waredeze zanger kan een voorbeeld zijn voor zoovele di- lettanen die alléén maar ijdel zijn! De heer van Breemen begeleidde bet koor en de solisten, wat bijzonderlijk bij bet koor een krachtoefening is. H. F. A. JEAN LOUIS PISUISSE IN „DE KROON". Pisuisse heeft gisterenavond weer geaon- noemd. Vastenavonduitvoering. A.s. Zondag zal de tooneelvereeniging „Door Eendracht Sterk" een vastenavonduitvoering geven. Opge- eerste kringen. Pisuisse trekt; dat is nu eens heel geen wonder. Wie hem eens hoort, verlangt een tweeden keer naar hem. Hij is een kunste- voerd zullen woyden het prachtige Blijspel naar. Zooals hij daar Diepen,brock's compo te Keizer Komt en minstens een zestal sitie zong op „Les Poilus de l'Argonne" (van nieuwe zeer mooie voordrachten. Rameau), dat was schitterend. En dat eebt- erdei zal de atv oud dooi muziek wor- j Fransche soldatenlied „Serrez vos range!" den opgeluisterd. jvan ^ristide Bruant, heeft Pisuisse geliefd n e"w e r 1 e e D* *U1" gehaakt bij zijn publiek, wege den Ned. R. K. Bond van personeel in; op des publieks verlangen gaf hij dit als ïenst van openbare lichamen eu bedrijven toegift en hij zong 't er weer enthousiast, wordt Donderdagavond 8 uur eene j.ropa- z00 geheel doorvoeld uit, zóó, dat het publiek gamin-\ergadering gehouden in het R. K. ver- idankbaar voor zijn welwillendheid ook eenigingsgebouw aan den Rijksstraatweg. jkem een ovatie bracht. 'a Is -fi?'eKerS fu'^n ;,ptreden de heeren: Sedert eenigen tijd doet Pisuisse het niet A. J. W. Nuij, bondssecretaris met het on- meer alleen, ook niet meer met enkel man- der werp„Roomscho Plicht en Jos. A. v&u nelijfee medewerking. Beg gelen, hoofdbestuurder, met het onder- j Antoinette van Dijk is door den zangepvan iwerp. „De beginse.on op het terrein van het levenslied geassocieerd en. nu zingen ze heel veel samen. En dan doen ze dat in costumes en kleedij, meer in overeenstemming met den aard der liederen. rino t-Q - Zoo o.m. eenige innig-mooie „Chansons 6 an, waar zal worden uiteengezet, Ri.stiques", in de mooie Bretonsehe kleeder- de vakbeweging." Wij voegen hieraan toe een dringende op wekking aan het R. K. personeel van het pompstation „Leiduin" van de gemeenten Heemstede en Hillegom om naar de vergade- !'at Piaats óe R. K. vakbeweging dracht en oud-Nederlandsehe uit den tijd terwii n R e,rv. staan nog steeds bui-j van 1850. Twee verschillende genres, maar «ta w J™ C. beweSmo- Hun plicht is het,1 ieder prachtig in stijl en artistiek-muzikaal 5 Koomsche mannen, zich ook principieelvoorgedragen. Ernst en vroolijk'keid wisscl- bte orgamseeren. 'den elkaar gedurig af. Antoinette van Dijk' zong ook alleen. Van knar mogen vooral die nieuwste Nederland- eche liedjes (volgens Pisuisse in Den Haag gemaakt) vermelding vinden. Pisuisse zong ook een paar mooie Duitsche liedjes en deed er aan het Nederlandsche deel twee satyri- eche nummertjes tij, waar hij de schuldige van was. Een op het „Concertgebouw" te Am sterdam en een op „de fancy-fair", die de in stemming van het publiek ruimschoots ver wierven. Zoo was de zangavond van gisteren weer een belangrijke artistieke avond! Jan Hemsing, volgens Pisuisse „de knap pe man, die stilletjes aetter de piano zit" begeleidde uitmuntend! SINT JOZEFS AMBAOHTSLEERLINGEN. Van een St. Jozefs-ambachtsleerling ont vingen wjj onderstaande mededeelingen: Dit Patronaat is Zondag 27 Febr. 1.1. ver huisd van de zaal in het St. Vincentiusge- bouw naar het vroegere lokaal der St. Jo zefsgezellen in de Zoetestraat. De Praeses, de heer G. Schous, had reeds langen tijd zijne oogen op die zaai gesla gen. Die zaal voor Patronaat, dat was eene gedachte, die hem steeds bezig hield. Door de welbekende, nooit volprezen mildheid der St. Vincentiusvereeniging werd hij in staat gesteld deze zaal geheel volgens eigen plannen en met goedkeuring der overige heeren commissieleden van het patronaat, in te richten. Zoodra men de zaal binnentreedt, heeft men links de kapstokken. Daarnaast is van het vroegere buffet een bestuurskamer ge maakt. Langs de wanden en in het midden der zaal zijn de benoodigde tafeltjes en stoelen geplaatst. Ook een leestafel is daar bij niet vergeten. Een biljart met toebehoo- ren is ook iets, wat in een vereenigings- lokaal niet mag ontbreken. Ook dat is dus aanwezig. Het voormalige tooneel is ingericht tot onderwijslokaal. De verlichting der zaal, be nevens de „beluchting" is geheel modern. Drie groote electrische lampen in de zaal en één in het onderwijslokaal spreiden een zee van licht. Een groote ventilator zorgt voor den afvoer van den rook. Zondagmorgen 7 uur was er ia de Pa terskerk op de Groenmarkt eene algemee ne H. Communie. Daarna, als naar gewoon te een gezamenlijk ontbijt, waarna alleq huiswaarts keerden om tegen 6 uur 's mid dags weer bijéén te komen in de nieuwe zaai, die dan na de inwijding door den Weleerw. directeur, Pater Ellerbeck, in ge bruik zou worden genomen. Bij deze gelegenheid waren verschillende heeren uitgenpodigd, van wie er 's avonds aanwezig waren: de Z.E. pater-pastoor Rooy- akkers, de Weleerw. heer Vermeulen, kape laan van de Parochie van Sint Jan (Pastoor Pichot was verhinderd), de heeren P. J. van Kessel, voorzitter van St. Vincentius, van Schijndel, van der Vaart, Waterschot en de Patronaatsonderwijzer de heer Huls man. Deze zaal, welke door de goede zorgen en de werkzaamheid van den heer Schous een feestelijk aanzien had, was geheel ge vuld, toen Pater Ellerbeck, als directeur, den catheder beklom en het woord richtte tot de commissie, de genoodigden en fle leden. Daarna had de inwijding plaats, waarna de heer van Kessel, als president van den Bijz. Raad van de St. Vincentiusvereeni ging de jongens op het hart drukte toch vooral de goede zorgen van het Bestuur op zeer hoogen prijs te stellen, door trouw de verschillende cursussen te volgen en goed te leeren. De spreker bedankte den heer Schous en do overige commissieleden voor al het goe de voor de ambachtsleerlingen gedaan. Verschillende liederen werden door de jongens gezongen. Den geheelen avond werd onder pianospel, zang en voordrachten van den heer G. Nielen gezellig doorgebracht. De leerlingen werden onthaald op choco lade, terwijl een taartje, sigaren en siga retten niet vergeten waren. Dat de heeLr Nielen veel bijval oogstte behoeft niet ge zegd. V De avond was omgevlogen en het was half 9 voor wij het verwacht hadden. Na de laatste voordracht van den heer Nielen: „Het zal niet gaan", verscheen hij weder op, het tooneel, hief een .„Jongelui" aan en toen allen met aandacht zaten te luis teren, klonk het: „Het zal niet gaan" en weg was hij. Algemeene vroolijkheid. Met gebed werd het feestje besloten en allen keerden voldaan huiswaarts. Dat de jongens de goede zorgen van het bestuur mogen waardeereu en de lessen ter harte nemen is zeker de wensck van het Bestuur. DE WERKEN VAN G. D. GRATAMA BIJ DE BOIS. In den kunsthandel De Bois is tot 1 April geopend eene, vooral voor de Haarlemsche kunstmin'aars, interessante' tentoonstelling van de schilderijen van den heer G. D. Gnataxua, directeur van het Frans Halsmuseum. Over het algemeen staat deze kunst onder den invloed van dien onzer groote voorgangers, hetgeen vooral in de portretten tot uiting komt. De bewondering welke de heer Gratama koes tert voor de oude meesters en zijn liefde voor de aan zijn zorgen toevertrouwde kunstschat ten, zullen hieraan niet vreemd zijn. I De collectie vertegenwoordigt den kunste naar in verschillend genre, n.l.: het portret, stilleven en bloemen. Van de portretten, waarbij we o. a. aantref fen' dat van den heer T. Lieftinck, is bet vooral het reeds in 1899 geschilderde van Karei de Nerée tot Babberich hetwelk de aandacht vraagt. Voor hen, die de Nerée gekend hebben of iets over hem hebben gelezen, is Gratama hier 1 niet alleen dö schilder doch in zekeren zin ook psycholoog. In z'n stiillevens bvepaalt de kunstenaar zich in hoofdzaak tot eenvoudige onderwerpen eu weet van de meest dagelijksche dingen een aantrekkelijk schilderij te maken, waarbij ech ter de compositie, in hoedanigheid, de wijze van uitbeelding niet steeds evenaart. Mot eenige bloemstukken, zoowel uit jon- 1 geren - als lateren tijd, maakt deze tentoonstel ling zieK tot een alleszins belangrijke. De belangrijkheid van den kunsthandel De Bois wordt nog verhoogd door de permanente tentoonstelling van de in het bezit der firma 7-ijnde collectie, welke steeds varieerend is en waaronder de grootste meesters vertegenwoor digd zijn. Noemen we slechts de pastels van den Fransehman Odilon Redon met hun meester lijk coloriet, werken van Toorop, Izaak Israels, Allebée, Tholen en Breitner, terwijl verder een uitgebreide collectie plaatwerken deze inrich ting voor den kunstliefhebber aantrekkelijk maakt. M. v. d. W. MEJ. J. A. VAN WALSEM f. Alhier is in den ouderdom van 58 jaar overleden mej. J. A. Van Walsem, leerares in de Ned. taal- en letterkunde aau de Meis jesschool voor M. O. alhier. Mej. van Wal sem was bijna 25 jaar aan ïïie school ver bonden. GEREDDEN VAN DE „MECKLENBURG". - Ons Raadslid, mr. D. H. Andreae, die onder de passagiers van de „Mecklenburg" was en in Engeland aan land is gebrahet, heeft geseind dat hij gered is. Onder to Deal aangekomen en bevindt zich van hier, de heer van der Eykliof, die beneden in het vooronder was, toen do ramp plaats had. SNEEUWBALLEN GOOIEN. Weder is proces-verbaal opgemaakt wegens het baldadig gooien met sneeuwballen, tegen een vijftal jongens. Hedenochtend omsteeka 12 uur is in het Ke naupark een meisje door een dienstwagen van de E. N. E. T. aangereden. Een der voeten van het meisje werd daarbij verwond. VERTREK VAN LANDSTORMPLICH- TIGEN NAAR LANDWEERBATALJONS. De landstormplichtigen jaarklasse 1913 ver trekken 3 Maart a.s. in 3 detachementen naar de Landweerbataljons 1, 21 26 en 27 t.w. Een detachement ter sterkte van 1 officier en 125 man naar Assen, vertrek Haarlem 8,40 v.m. Een detachement ter sterkte van 62 man naar Harlingen, vertrek Haarlem 7,40 v.m. Een detachement ter sterkte van 1 officier en 570 man naar den Helder, vertrek Haarlem 10,10 v.m. SCHAKEN. Gisteren werd te Amsterdam de wedstrijd Resell en de Amsterdamsche Schaakclub en het Haarlemsch Schaakgezelschap in Café de Karseboom gespeeld. Het HaarL Schaak gezelschap was deze keer bijzonder goed op gekomen. Misten wij de vorige maal de hee ren dr. mr. Fick, dr. Steffelaar, D. Tork en F. Puts, deze waren nu allen tegenwoordig Het Haarlemsch tiental was uitstekend opgekomen. Re uitslag bleef dan ook niet verre van de verwachting: Haarlem won de match met 8 tegen 2 punten. De uitslag is als volgt: Amsterdam. Haarlem. V. A. S. HaarL Schaakgezel schap. H. van Hartingsveld 0 —1 Dr. Mr. W. Fick. J. Six 0 -1 H. Busé. W. Fork 15 —Vi Dr. M. Steffelaar. D. Schotel 0-1 F. A. Puts. G. Diederidh 0—1 M. Gorter. J. Grondman K -V» C. Nijsse. Fintchen 0—1 D. J. Tork S. P. Bosch. 0—1 D. Andrea. F. J. Huise 0—1 Joh. Nieuwjaar. H. Brouwer l—O J. Franse. Deze wedstrijd was een van de tientallen wedstrijden, uitgeschreven door den Noord- Hollandschen Schaakbond. Het Haarlemsch Schaakgezelschap wint hiermede in bare groep den door den Noord-Hollamdsc:hen Schaakbond uitgeloofden prijs. De tientallen wedstrijden door den N.-H. S. B. georganiseerd, vallen zeer in den simaak; echter moet voor de goede verdee ling der groepen door de Amsterdamsche clubs beter worden zorggedragen, wil zich een dergelijke nederlaag niet herhalen. Wij kennen de Amsterdammers to goed, dan dat hiervoor een volgende maal niet zal worden zorggedragen. Zeer zeker is deze overwin ning voor de Haarlemmers een mooi succes en zal hen niets aangenamer zijn dan het V. A. S. revanche te kunnen aanbieden. Wij hopen, dat de Noord-Holl. Schaakbond het volgende jaar hiertoe gelegenheid zal aan bieden. HAARLEMSCHE KEGELBOND. Men deelt ons mede, dat de Kampioen-wed strijd en vrije baan wedstrijd van den H. F. B. zullen worden gehouden in do banen van café Brinkmann, op navolgende dagen, Zondag 5, Maandag 6, Dinsdag' 7, Donderdag 9, Vrijdag 10, Zaterdag' 11, Zondag 12, Woens dag 15, Zaterdag 17 en Zondag 18 Maart. De prijsuitreiking zal plaats hébben op Dinsdag 21 Maart (na de Jaarvergadering) in de Tuinzaal van Oafé Brinkmann. Er zal gekegeld worden volgens de alge meene bepalingen van den „Haarlemschen Kegelbond." Voor den Kampioenswedstrijd zijn de prij zen: kampioensprijs gouden medaille; vijftien kunstvoorwerpen. Extra-prijzeir: een zilve ren medaille voor de hoogste werper in 10 ballen mits geen kampioen wordende. Con- solatie-prijs: zilveren medaille voor degene die in de 100 ballen de minste bouten werpt met de minste poedels en niet voor Kampi- oenprijs in aanmerking komt. Voor den vrije-baan-wedstrijd worden be schikbaar gesteld vier geldprijzen n.l. f 30, f 20, f 15 en f 10, benevené li Kunstvoor werpen. EEN VISCHWEDSTRIJD. Door het visehcollege „Broederschap Nieuw- markt Amsterdam" zal ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan een visehwedstrijd wor den gehouden vau Heemstede naar Hillegom. De regeling geschiedt door de feestvieren de vex-eeniging onder controle der „Centrale Commissie". De prijzen bestaan uit 10 zilve ren en 2 verguld zilveren medailles. Er zal zes halve uren geviseht worden en de prijzen zullen bij het visehcollege „De Morgenstond" te Heemstede, Camplaan, wor den bekend gemaakt. t RIJTUIG- EN WAGENMAKERS PATROONS. Maandagavond hield da vereeniging van Rijtuig- en Wagenmakerspatroons, te Haar lem haar eerste jaarvergadering in een van den heer Jonckbloedt, Stationsplein. De vergadering welke bijgewoond werd door den vertegenwoordiger der vereenr ging te Haarlemmermeer, werd door deo voorzitter den heer O. de Wijman met eea welkomstwoord geopend. Hij stelde het op prijs dat de vereeniging te H.'meer vani hare tegenwoordigheid heeft doen blijken. Vervolgens werd door den secretaris-pen ningmeester het jaarverslag uitgebracht, waaruit bleek, dat de Vereeniging in 10" dental is verdubbeld, en de algemeene toe stand bevredigend mag worden genoemd. De Penningmeester die verantwoording deed over. het beheer der gelden, kon niettegen staande de groote uitgaven aangaande >'-e oprichtingskosten enz., een baiig saldo boe ken. Voorts werd een commissie benoemd uit de twee vereenigingen, die in sainenwef king zullen trachten, ook met nog andere vereenigingen een Centralen Bond op te richten. De aftredende bestuursleden werden weer herkozen. Allen lieten zich de herbenoe ming welgevallen. Ten slotte werd besloten de prijzen van nieuw werk met 10 pCt. en van reparatie- werk met 20 pCt. te verlioogen in verband met de critieke tijdsomstandigheden en de enorme prijsstijging van materialen. Het verdere gedeelte van den avond werd gezellig doorgebracht en te 11 uur werd de vergadering door den voorzitter gésloteu. INLIJVING VAN LANDSTORMERS JAARKLASSE 1912. De in do registers van den landstorm in geschreven personen der jaarklasse 1912, die nog niet in werlcelijken dienst zijn opgO' roepen of die met het tweede of laatste ge deelte van die jaarklasse moeten opkomen, zijn opgeroepen om ojï Vrijdag, den 10 Maart a.s., des voormiddags te 8 uur aanwezig tfi zijn ten einde bij het leger in .verkelijkcn dienst te worden gesteld. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug to bekomen bijJ. Bakker, Baljuws- laan 3a, een portemonnuie met inhoud. J. v. d. Pol, Bakkerstraat 30, een jas. J. P. v- d. Drift, Spaarnwouderstraat 96 rood, '&ed portemonnaie met inhoud, I. van Honing, Zuid-Polderstraat 53, een rozenkrans in étui. ,M. Buryel, Tempeliersstraat 14, een mes in scheede. O. Konnig, Sophiaplein 18, een hand schoen. J. Hoenson, Gen. Joubertstraat, 5 rood, een overschoen. H. Bouman, Wouwer- manstraat 34, een overschoen. J. Stoelman, Schagchelstraat 38, een portemonnaie met in houd. J. J. Leloüse, Spijkermanslaan 1, eei overschoen. S. Markenstein, Waldeck l'yf montstraat 30, een overschoen. G. Joosten, Duvenvoordestraat 45 rood, een schooitasch D. A. Verbeek, Zuider Schoolsteeg 9, een handschoen. H. B. van Velzen, Deifstraat 3 zwart, een onderdeel van een schrijfmachine- B. Gerritsen, Jansweg 40, een handschotU- L. L. Rog, Korte Annastraat 11, een lorgnet, J. Noorhof, Gen. Bothastraat 119, een parte monnaie met geld. O. J. Koek, Z. B. Spaarnö. 72, een ring. H. Westbroek, Keystraat een goud oorknopje. G. van Leeuwen, Voor zorgstraat 39, een centerboor. B. de Haan, Saenredamstraat 3 rood, een wandelstok. Blomberg, Bloemhofstraat 5, een zakmes. Jh v. d. Hoeven, 2e Vooruitgangstraat 26, eeo broche. H. Muring, 2e Vooruitgangstraat 42 ©en overschoen. FAILLISSEMENT OPGEHEVEN.' Door de Arr. Rechtbank alhier is bij von nis van heden opgeheven het faillissement van M. Sluyter, sigarenwinkelier en koop man te Haarlem, Kampersingel, welk fail lissement was uitgesproken '8 Februari j.L FAILLIET VERKLAARD. Door de Arr. Rechtbank alhier rijn b3 vonnissen van heden in staat van faillisse ment verklaard: W. Feddema, sigarenwinkelier, wonende te Haarlem, Kleine Houtweg 2. L. van Amsterdam, aannemer, wonende te Roelofarendsveen, gem. Alkmaar. Rechter-commissaris in beide Mr. J. D- Pasteur. Curator in no. 1 Mr. J. H. Monnik! in no. 2 Mri P. Vis. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 27 Febr. d. van R. J. E. Stav31" man—Anthonijsz. z. van M. H. Oomen-- v. Sehuilenburg. 29 Febr. d. van H. W. G- van Strien—Bötzel. Overleden: 27 Febr. C. van SchagenHen driks, 84 jaar Gasthuisstraat, F. Taco nis, 66 jaar, Jansstraat. 28 Febr. K. de Wid, 24 jaar, Waldeck Pyrmontstraat A. M., jaar, cL van H. Hertog, Sophiast: xat. 29 Febr. J. BouwerBonnema, 44 jaar, Hazepa- terslaan. M. C. LemmersAerts, 84 jaar» Hagestraat. R.K. GEMEENTERAADSLEDEN. Gisteravond vergaderde in St. Bavo, 0&' der voorzitterschap van den beer J. li- Visser, de „Kring Haarlem" van de Ver eeniging van R-K. Gemeenteraadsleden, we' ke vergadering slechts matig bezocht was- Onder de ingekomen stukken bevonden zich o.m. een schrijven, inhoudende de aan melding van een nieuw lid en eenige ken nisgevingen van verhindering om deze ver gadering bij te wonen. Na deze mededeelingen werd de commis sie, bestaande uit de heereu A. B. Michiel" sen, burgemeester van Haarlemmerliede c.a-> M. L. A. Klein, gemeenteraadslid te Haar lem, en J. v. Benthem, secretaris der ge meente Heemskerk, benoemd in de vergas dering van den 18den Januari, met op dracht om te onderzoeken: a. in welke gemeenten van ons land bestaat een sociaal bureau; b. welke resultaten zijn er mee be reikt; c. hoe ia de samenstelling end. hoe iS de taaje omschreven, met een toepasselijk speechje door den voorzitter geïnstalleerd- Hierna kreeg fee heer H. J. Homulle, di" recteur der gemeente-gasfabriek te Schoten» het woord om het onderwerp „winst uit go* meentebedrijven" in te leiden. Spreker begon met in het kort de g0' schiedenis na te gaan van het ontstaan de* monipoliebedrijven als gemeentebedrijven-^ Oorspronkelijk werden aan particuliere 60 drijfsinstellingen concessies verleend tot Ito exploiteeren der bedrijven in publieke dienst; doch in latere jaren hebben de rL. meenten deze monipoliebedrijven, na afle°k der concessies gewaast; zoodat langzame

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2