OPÉt>BÉilË93 Ce afstammeling van Robinson P. J. MHSSEH, BUITENLAND BEiEiEBSiAND HAA6SCHE BRIEVEN. Q£ QORLQG Anegaetg h. Warmoesstr. FEUILLETON LXXXI. Den Haag in de sneeuw! Dat hebben we in lang niet beleefd. Ja.. °k in vorige winters hebben we af en toe A'6l eens een sneeuwbuitje beleefd, dat in 'e.a oogenblik de- daken van onze huizen w'it kleurde, maar dan was het dwarrelend ïcvlok al modder geworden bijna nog vóór dat het de keien, klinkers en het asfalt v'an onze straten bereikte. Maar nü j.1. 24 el. 25 Febr. was het anders. Dat waren ffel de echte sneeuwbuien, bijna 24 uren aj>n een stuk. En het sneeuwdek werd al dikker en dikker. Het bleef wit onder onze yoeten, het was "niét meer weg te krijgen door veegmachine en pekelwagen. Wat zag °uze stad er nu in eens anders dan ge woonlijk uitl Vooral onze pleinen en par ken. .Bprookjesboopien overal en de groote gebouwen.en standbeelden kregen scherpo contouren. Heel in de vroegte van 24 Febr._ Was alle geluid als weggevaagd uit de an ders zoo rumoerige huizenklomp. Later kwamen de rinkelende paardentuigen en het geroep der voerlieden die vreedzaamheid wel weer verbreken en ook de brutale auto's oiet hun getoeter trokken zich van het mol lige tapijt niet veel aan, maar het was toch opvallend zooveel minder geroezemoes en geraas er opsteeg van de straten en door klonk tot in de slaapkamer. We waanden ons al in andere tijden getooverd. In het Voorhout, daar zweefden ze weer de ranke, vlugge arresleden. Daar was weer het biijde, jo.ige gerinkel van de bellen. Daar zag men depelskleeden ge- sproicl. Daar snoven de paarden de fris- sche winterlucht in, terwijl de schrandere, "Oflkcre oogeu straalden van lust Id trouwe, 't was ais een sprookje. Als een droom. 't Leek me een visioen van oud-Holland- ®chen winter, zooals ik in veie, vele jaren oiet doorleefd had en bijna nog maar al leen kende van de vele wintergezichten °P schilderij en prent in ons stedelijk mu seum. Het Haagsche Bosch wasteen der brand punten van de echte ouderwetscho winter pret. Daar waren ze bezig, de Haagscho jongens en meisjes, met sneeuwballen gooien en elkander wasschen en insmeren. Een oprecht gejuich, 'n kinderlijk gestoei en ge speel, zooals alleen onder leiding van vader winter mogelijk is. En in de Scheveningsche Boschjes bij de Waterpartij en de Belvédère op de hooge, schuinafloopende wegen, daar waande men flch in St. Moritz. Gewoon klein-Zwitser- land. Men zag er zelfs ski-loopen! Bobsleetjes bij de vleet. En dan ging het lustig en snel Oaar beneden, holderdebolder, soms over langs mekaar. ïot laat in den avond bij het helle schijn- ael der eiectrische lantaarns duurde de pret yoort. Het was een tooverachtig gezicht daar tusschen het donkere dennenhout, waar de dikke witte watten zoo vertrouwelijk lagen tusschen de spichtige groene denne- Baalden. En ver langs het Kanaal en over H de wijde vlakte, die nu nergens belemme- kip met de gouden eieren °zou kunnen ge* in ons blad was het in Haarlem al evenzoo. Ik heb me afgevraagd, of de. lieden, die sinds lang.gewend zijn, op het Steuncomité te leunen, soms weinig animo toonden, om nu weer eens de handen uit de mouwen te steken. In Amsterdam schijnt dat het geval te zijn geweest, maar voor Den Haag kan ik het beslist ontkennen. Hier - werd aan geen mannen, die tot sneeuWopruimen in staat waren, uitkeering verstrekt, zoo lang de Gemeentelijke Reiniging hun dien sten kon gebruiken en betalen. Een zeer goede maatregel. Hij kon echter begrijpelijk niet de lieden bereiken, die van hun valc- vereenigingen werkloosheidsuitkeering ge noten. En dat is wel een der oorzaken, dat het Gemeentebestuur veel minder hulp kreeg bij de opruiming dari in het belang van liet verkeer wenschelijk was en vroe ger gebruikelijk. De particuliere sneeuwve- gerij, als ik het zoo zeggen mag, was in- tusschen van grooter omvang dan anders, omdat degenen, die op die manier er wat bij verdienden, natuurlijk aan de controle der werkioozenkassen ontsnapten. Die paar extra-guldens zijn hun mijnentwege vanhar- te gegund. Do hoofdoorzaak voor de weinige sneéuw- rui.nliefliebberij moet echter, volgens mij verstrekte vertrouwbare inlichtingen, zijn gelegen-in de geringe werkloosheid in de bouwvakken. Van den eenen kant zijn heel wat jongere en oudere arbeiders aan de bouwindustria onttrokken door dienst, land weer- eii landstormpiieht, maar van den anderen kant is hier ter stede ook veel meer werk dan men in deze tijden wel zou verwachten. Zoo af en toe verneem ik wel eens uit arbeiderskringen, dat men daar zal trach ten uit de gunstige' conjunctuur munt te slaan voor een algemeene loonaetie. De agitatie wordt in de z.g. „moderne" vak organisaties nu reeds voorbereid en tegen het voorjaar kan men zich op een algemeene scherpe loonaetie voorbereiden. Reeds heb ben af en toe partiëele stakingen plaats en plaats gehad, zooals onlangs van dc steenenlossers en voerlieden, die met een inwilliging der eischen, dus volledige over winning geëindigd is. Dit succes maakt ook de arbeiders in de aanverwante vakken meer vrijmoedig. Als die vrij moed maar niet in overmoed omslaat, want dan kon het einde wel eens misèrp wezen. Het kan toch niet ontkend worden, dat nu reeds dé bou werij ongekend zware offers eischt; dat de algemeene kosten van bouwwerken 10 a 30 pCt. hooger zijn dan in normale omstandig heden, waarbij zicli dan nog allerlei moei lijkheden' van import en aanvoer voegen. Als de stakingsbaeil nu ook nog gaat woe keren, dan kon het wel eens heelemaal mis loopen. Overigens wil ik gaarne bekennen, dat ik niet genoeg deskundig ben, om te beoordeelen, of de tegenwoordige loonstan- daard nog in overeenstemming is met dep levensstandaard en met de ongekend hooge prijzen der consumptie-artikelen, huren, be lastingen, enz. enz. Tot èenige voorzichtigheid mag echter, dunkt mij, al vast tijdig wel eens worden aangemaand, opdat onder drang der „mo derne" en ultra-moderne vakvereenigings- leiders geen ongelukken gebeuren en de gebracht was, een hevig vuur te richten op de bergkammen. Uit alle richtingen ver hoogde zich de druk tegen den wijd getrok ken halven cirkel. Terwijl het snel en krach tig opereerende afdeelingen van de infan terie gelukte den vijand uit de voorstellin gen ten noordoosten van Bazar-Sjak te wer pen, overstelpte de artillerie, die tegen de Beneden-Arzen geschoven was, de Italianen, die den zuidelijken oever bezet hielden, met een zoodanigen hagel van projectielen, dat zij den overtocht over de rivier niet meer konden beletten. Op balken gingen de Oos- tenrijksche soldaten over de Arzen, zuiver den het oeverland van vijanden en rukten in zuidelijke richting verder. 's-Middags viel ook ten oosten van Bazar-Sjak een beslis sing. Daar had de Italiaansehe brigade van Savona in een goed aangelegde stelling lan gen tijd dapperen tegenstand geboden Het gelukte den aanvallers met een plotselingen schok in de loopgraven te komen. In over haaste vlucht trokken de overrompelden zich terug. Hetzelfde lot trof de verdedigers van Sasso-Bianco. Ook hun stelling werd stormenderhand genomen, 's Avonds was de geheele buitengordel ingedrukt eu gebroken en de vijand^ op den terugtocht naar de bin nenste verdedigingslinie. Men kon toen waarnomen, dat de Italianen met alle macht aan het werk waren om zooveel troepen als mogelijk was iu veiligheid te brengen op hun schepen. ring bood voor het oog schitterden de vele lichten van Scheveningen en boven alles uit schoof telkens de lichtende kegel van de vuurtoren in het rond. Den Haag in de sneeuw! Het was mooi, onvergetelijk mooi. Sneeuw eu vorst verdragen zich anders minder met het moderne stadsverkeer. Voor al voor de trams is het een hecle belemme ring. Maar de moderne techniek weet over al raad op. De groote pekelwagens trokken breede, bruine voren door het witte, donzig slacht worden iu plaats van behoorlijk ge ëxploiteerd. Hun, die dit aangaat, saluut I Den Haag, 27 Febr. 1916. DE STKIJÜ Oil DURAZZO. Uit het Oostenrjjksehe perskwartier wordt ,aan c Zt£-" ëomeld: Nadat de op dek. Vieze, vette modder. Dan kwamen deJmorsch m Albanië Ue Ocstenrijksch-Hou- auto sneeuwploegen en ruimden met breede 1 gaarsclie troepen en de bij ben ingedeelde DE GEVECHTEN BIJ VERDUN. Uit het groote hoofdkwartier zijn d.d. 27 Febr. gedetailleerde beschrijvingen gegeven van het verwoede Duitscho offpnsief voor Verdun gedurende de afgeloopen week. Het offensief werd den 21en Februari 's mor gens te half negen geopend door de artillerie die een moorddadig vuur op de Fransehe stellingen tusschen Consenvoye en de pal Oos telijk daarvan gelegen Azanries richtte. Voor al werd er het fcosch van Haumont onder vuur genomen, terwijl de z.g. Brabanter stelling, die Westelijk van dit woud-complex is ge legen slechts in zooverre "werd bezig gehou den, dat hierdoor het onttrekken van strijd krachten uit deze stelling werd verhinderd. Het woudcomplex zelf was door de Fransehen tot een enorme hindernis-positie geconstru eerd. Van boom tot boom was prikkeldraad gespannen. Dit ondoordringbare net werd ech- waartegen de beton-constructies niet bestand waren. De schoten veroorzaakten groote ont ploffingen in de vestingwerken die daardoor totaal werden vernield. Wat deweersgesteldheid betreft, heeft de koude die na den lichten sneeuwval van den 23en intrad, alle wegen droog en vast ge maakt. De sneeuw bedekt nog slechts in dunne lagen de velden. De vallei van de Maas is kilo meters lang overstroomd, daar de rivier sterk gezwollen is. Een Fransehe post, onder bevel van een kapitein, die zich tusschen de rivier en omgetrokken Duitsche troepen bevond, was genoodzaakt zich over te geven. Wat de ac tiviteit achter het front betreft worden daar alle bevelen met groote kalmte uitgevoerd. Rustig gaat daar iedereen zijn gang. „DUIKBOOTEN VOORUIT!" De „Voss. Ztg." bevat een hoofdartikel van Bernhard, getiteld: „Duikbooten vooruit!" Daarin heet het: Engeland heeft Portugal ertoe gebracht, Duitsche schepen in beslag te nemen en er zijn aanwijzingen voorhan den, dat Italië ditzelfde wil doen. Voorts wil Engeland eveneens een druk op de Zuid- Amerikaansche staten oefenen, die misschien tandenknarsend aan de nieuwe Engelsche politiek van beslagneming zullen moeten toegeven. Engeland maakt toebereidselen om de seheepsruimte van de bewapende han delsschepen, die het vreest te verliezen, op ons gevaar en onze kosten door onbewapen de handelsschepen aan te vullen. Daarmede wordt echter ook het vraagstuk van den duikbooteuoerlog in een duidelijk licht ge steld. Engeland brengt uit de geheele we reld seheepsruimte bijeen, omdat, het weet, dat een gebrek aan seheepsruimte het in zijn levensader zou aantasten. Thans of nooit hebben wij de mogelijkheid Engeland een doodelijkeii stoot toe te brengen. Hét is slechts de vraag of wij ertoe kunnen beslui ten om inplaats van tegen bepaalde catego- riën van Engelsche handelsschepen, den oorlog tegen Engeland's handel ter zee te voeren. De Engelsche handel is de geheele overzeesohe handel,, onverschillig onder wel- lco vlaggen de schepen varen. Engeland voert reeds sedert lang mededoogenloos den oorlog tegen Duitschland's h'andel ter zee. Het laat geen schip, dat goederen voor Duitscliland vervoert, ongemoeid, ook al gaat het naar neutrale havens. Thans, is het ter door het geweldig© artillerie-vuilr totaal oogenblik gekomen om onzerzijds daaruit de uit elkaar geslagen en toen 's middags om j gevolgtrekkingen te maken en Engeland met 5 uur de Duitsche infanterie bet bosch be-gelijke munt te betalen. De doodelijke stoot stormde, konden de Franschen in hunne ge-1 kan slechts dan aan de voeding vaa het geheel omgewoelde en vernielde stellingen j Engelsche volk worden toegebracht, indien niet lang meer standhouden. Om acht uur!wij tot alle neutrale staten in het algemeen s avonds was het woud geheel in het bezit het verzoek ïichteu, de Engelsche kusten der Duitschers. voor een bepaalden tijd te mijden, omdat Albaneesche ai'deeliug gebracht liad tot de heuvelerireekeen, oie in een wijde boog om Durazzo liggen, begonnen Zij met sterken druk concentrisch de aanvallen tegen de veegen alles naar de kanten. Zat het in de tospassing der moderne sneeuwruiffiingsmiddelen, waardoor men nuiidcr menschenhuip noodig oordeelt, om ae straten te reinigen, of zit 't om ergens jstad te richten. Hun taak werd niet alleen anders in, dat men veel minder dan in I door den toestand van het terrein zeer be- andere jaren de sneeuwscheppers bezig zag? moeilijkt, maar alles wees er ook op, dat de Het geval schijnt intercommunaal te zijn, bij Lurazzo verzamelde vijandelijke trijd- "Want ook in Amsterdam trok het de aan- j krachten alles in het werk zonden stellen dacht en blijkens een korte beschouwing om Diirazzo te houden. Den binnensten ver- dedigingsgordel hebben zij gedekt door een sterke buitenlinie, die aan de BeuedenjArzen in het noorden en aan de onherbergzame hocgten van Bazar-Sjak in het noordoosten en oosten en de heuvelsteunpunten in het SaPTTEfslij zuidoosten voortreffelijke natuurlijke zijdek- king voud. De heuvels waren in steunpunten veranderd, die met een 6terke troepenmacht waren bezet. In den vroegen morgen van j d.en 23en begon de algemeene aanval. Rond- om Durazzo begou de artillerie, die op den moeilijken weg eu verbazend snel in stelling Aan Slechts in één ravijn in het N.W. gedeelte van het woud hield een Fransehe afdeeling zich staande doch daar zij in den rug1 be dreigd werd moest ook zij den volgenden morgen hare stollingen ontruimen. Op den zelfden dag werd ook het Caures-woud ten N. van Baumont aangevallen. Den volgenden d-g, den 22en Februari, her haalde zich hetzelfde spel van samenwerking tusschen artillerie en infanterie. De batterijen richtten jhun vuur verder zuidelijk op de volgende Fransehe stelling. Nogmaals bègon om 5 uur namiddag de algemeene stormloop, waardoor de piaats Hauinont en Cadres-woud in handen der Duitschers vielen. Intusschen hielden de Franschen in de Bra bantspositie nog steeds stand, hoewel zij door do terreinwinst der Duitschers in het cen trum en aan den linkervleugel in de fl in leen werden bedreigd. Van alle richtingen brachten de Duitschers echter mortieren en houwitsers tegen deze versterkte stelling in positie, die oen moorddadig vuur up de be vestigingen wierpen. In den morgen van den 2 "en werd Brabant in storm genomen. Weer hielden de Fran schen stand op de ten Ooslen van Sa nog mux gelegen hoogte 341. Dc .o hoogte werd don 2ten genomen, hoewel de Franschen joogdm zich door een tegenaanval op de Zuidelijke helling weer in bet bezit daarvan te ste len. Den 25en viel ook het ravijn tusschen Hau mont en Samogneux, zoowel als het dorp van dien naam en ten Oosten daarvan het Berbebois. Den avond van den 24en maakten do Duit schers zich van de Moulin de Cotelette mees ter. Denzelfden dag viel ook de hoogte 373 en in den avond de plaatsen Beaumont en Ornes in hunne handen. Steeds duurde de slag met ongetemde verwoedheid verder. Den 25ën werden de hoogten ten Oosten van Lcu- vement onder vlmr genomen en denzelfden dag veroverd evenals de plaats Louvement en het steunpunt Bizonvaux. wij anders geen verantwoordelijkheid voor liet verlies van schepen op ons kunnen ne men. De rijkskanselier moet deze vraag in overweging nemen Het nemen van een be sluit wordt vergemakkelijkt, omdat de des kundigen onlangs met veel vertrouwen niet alleen op de noodzakelijkheid van een der- gelijken stap hebben aangedrongen, doch ook voor de technische mogelijkheid van de uitvoering, instaan. op de afwezigen in België in 1916 niet wor den geheven, wegens de vele moeilijkheden. Dr. Manuel Franco is gekozen tot presi dent van Paraguay. Het presidentschap van Senor Eduardo Schaerer eindigt 25 Nov. Naar uit- Londen wordt geme'd, is de Zweedsche gezant bij het Engelsche hof 1.1 Zaterdag uit Londen naar Stockholm gegam. —Bij een spoorwegongeluk bij Cortona, in Toscane zijn 18 personen gedood en 79 gewond. Locomotief en 10 waggons werden verbrijzeld. Jabez Balfour, een berucht Englsch zwen delaar, die een paar maal parlementslid was en hVi millioen p. st. verduisterde, is overleden. De spoorlijn Briënz-Interlaken-Oost langs het Briënzermeer wordt 1 Mei geopend. De kos ten der lijn hebben fr. 7.000.000 bedragen. ÖOSTENRIJK-HONGARIJEi Vorst* Zenowicz Vratkowicz f De Kuryer Lwowski" meldt uit Lemoerg, dat, toen 's morgens vroeg op 2 i Febr. do woning van den 85-jarigen vorst Zenowicz- Vratkowicz, waaruit de rookwolken sioegen, werd opengebroken, men de woning branden de vond en de vorst zelf met een hoofdwonde levenloos op den vloer. Zenowicz was een der secretarissen van Napoleon III. Na 1870 verhuisde hij naar Lemberg en bleef daar wonen. Hij bezat een groote kunstverzameling. Men vermoedt, dat de vorst tengevolge van een beroerte met een brandende kaars op den grond is gevallen. H.erdoor V.oog waar schijnlijk de woning in brand en kwam de vorst om. - Cerüchten in drie regels. De toestand van den Amerikaansche ge- DE „MECKLENBURG". Alle passagiers en de bemanning van de „Mecklenburg" zijn, volgens bij de directie van de maatschappij Zee.and ontvangen tele gram, te Deal iu Kent geland. Naar het „N. v. d. D." meldt, was de „Meck lenburg" tegen molest voor .li^millioan gu.den bij Lloyds verzekerd. DE KIEZERSLIJST EN DE DIENST PLICHT. Volgens de bepalingen der Kieswet, mogen, zooals bekend, miliciens geen kiezer zijn, en zoo zijn dan ook de gemobiliseerde mi i ien j in de uitoefening van hun kiesrecht geschorst.' Landweerplichtigen mogen echter bun kies recht wel uitoefenen. Met 1* Januari j.l. zijn nu wederom tal van miliciens naar de land weer overgegaan. Naar men mededeelt, heb ben echter vele korpscommandanten, die vroe ger wel opgaven welke personen geschorst moeten worden, deze Overgangen niet be kend gemaakt aan d® betrokken gemeente besturen, zoodat die personen geschorst blij ven, terwijl zij wettelijk recht hebben om mede te stemmen. Wellicht is in dezen alsnog door ëen verzoek aan den Minister van Oor log wijziging te krijgen. EEN CONSENTEN-KWESTIE. Er heeft zich een quaestle voorgedaan met den uitvoer met consenten. Iemand te Roo- zendaal, die regelmatig en veel boter u't- voert en daarvoor altijd de volgens de wet telijke voorschriften benoodigde consenten heeft, had verleden week wederom een wag gon boter ter expeditie aan het station aid :ar gereed staan. Even voor het vertrek van d n trein kwam de opperwachtmeester dep ma.e- chaussée de boter, welke zich in die waggon bevond, in beslag nemen. De eigenaar van de boter wendde zich ecr. t telegrapbisch tot den Minister van Handel, Landbouw en Nijverheid, van wlen hij tot heden geen antwoord mocht ontvangen. Ver volgens verzekerde hij zich van de hulp van een rechtskundig raadsman, die daarop een onderhoud met den officier van justitie to Breda. had. Het schijnt, dat de inbeslagneming in verband staat met een arrest van don Hoogen Raad van 22 Nov. 1915, Weekblad 9S92, volgens hetwelk alleen de Minister van Oorlog, bevoegd is tot het verleenen van con senten, zoodat alle door den Minister van Handel, Landbouw en Nijverheid verstrekte consenten, onwettig' en dus waardeloos zou den zijn. De rechtskundige raadsman heeft zich thans eveneens tot den Minister van Handel, Landbouw en Nijverheid gewend, evenvve. tot nu toe ook zonder gevolg. Wat kwakzalversmiddelen inhouden. De Gezondheidscommissie, gezeteld te Wijk bij-Duurstede, deelt in haar verslag over 1915 mede, dat zij aan het Centraal Labora torium heelt laten onderzoeken eenige me dicijnen, afkomstig van een kwakzalver te Oegstgecst, welke medicijnen gedeeltelijk ge bruikt waren door een ingezetene van de ge meente Jaarsveld, die na bet gebruik daar van ernstig ongesteld was geworden. Het onderzoek had de volgende resulta ten opgeleverd: no. 1, een heldere vloeistof: zant Gerard, 'te Berlijn die zijn sleutelbeen 'petroleum; no. 2: capsules met een mengsel heeft gebroken, is bevredigend. jvan petroleum en beukenteer; no. 3: eene - Een vergadering van Fransehe fabrikan- b?Yatt.ende anijfi' - - - r„„e. venkelolie, gom, schimmeldraden, sporen, 6ennaharen en deelen van kaneelbast daarna de bestorming van 't fort Douaumont plaats. Het fort lag reeds sedert Donderdag in puinhoopen. De zware Duitsche stukken geschut hadden achter e.kaar vier tref idio ten op do be vestigings vverken doen vallen fabriek voor kleurstoffen te Lyon te stichten.- Te Helsingfors, in Finland, zal 'n Fiasch- Amerik. stoomvaart Mij. worden opgerecht met s Avonds had leen kapitaal van 3 iniljioen Finsche Mark. Gedurende 1915 zijn 25.866.000 pond heilbot binnengebracht-in ^vjjf havens van Britsch Columbia. Een bevredigende vangst Volgens „Echo de Paris" zal de belasting van De inbraak te Amsterdam. Gisteren is men tot de ontdekking gekomen, dat de die ven, die in den nacht van Zaterdag op Zon dag een bezoek brachten aan het verkoop-, lokaal het Nieuwe Heerenlogement, Kei zersgracht 129—131 te Amsterdam, ook nog twee rijwielen hebben medegenomen. Omtrent de wijze, waarop de dieven ver moedelijk zijn binnengekomen, verneemt (*aar het riansch.) 46 Zij bevonden zich in een soort vestibule, Waar hunne o-cgen, die nog niet aan de duis ternis gewend waren, -slechts een paar ruwe muren onderscheidden. Nauwelijks had men «chter een paar toortsen ontstoken, of zij bemerkten iu den grond een tweede ope ning, zoouat er nu niet meer aan te twijfe len viel, of men was in de grot van Ro-bin- Gon, want er 6tond immers in het boek, dat Gr voor de grot een vestibule was! Nadat de reizigers zich een weinig ver- frischt hadden, traden zij de eigenlijke grot binneu; een schouwspel, duizendmaal schoo ner dan beschreven was, vertoonde zich aan hunne blikken. De- wanden der grot waren met een ontelbaar aantal kristallen van al- I lerlei vorm en kleur bedekt eu het licht der fakkels weerkaatste duizendvoudig iu die |Uureu, die, als waren zij met edelgesteenten Gezaaid, fonkelden en schitterden. Door al «at licht werden de oogen als het ware ver dund, zcodat men ternauwernood de grootte er grot. kon ontwaren; langzamerhand be merkte men echter, dat de grot builenge- 1 woon groot was eu veel weg had van liet gewelf eener Gothische kerk; het zachte fijne zand was als het ware een mollig.. Turksch tapijt. Spoedig eeht-er, nadat hunne oogen aan de duisternis gewend waren, bemerkte men de verschillende voorwerpen, die hier aanwezig waren: een groot ledikant, eenige stoelen, keffers, een boekenkast met glazen deuren, in één vvoord: een volledig oud ameublement, dat volkomen bij de antieke omgeving paste. Iets verder zag men een vaas met gras en biezen en "een groote pendule eu eindelijk nog verder, in een hoek, zag men eene lange werktafel, met papieren en boeken bedekt en, wonder boven wonder, voor die tafel zat, in een wijden armstoel, een man, die bezig was met schrijven. Het was een man, gekleed zooals het onder Lodewjjk XIV mode was, met wollen kou- Geu, een lange witte pruik, een witten kan ten halskraag, een roode jas eu lage lederen scli oenen..-..— ILj zat met den rug naar de bezoekers ge- kètrd en scheen hunne aanwezigheid niet te bemerken. Mijnheer Gloaguen naderde, hem, al groe tend, en wilde zich voor zijne stoutmoedig heid gaan verontschuldigen, toen hij plotse ling verstomd van schrik bleef staan en de toorts zijne handen ontviel. Die man die stomme persoon was een mummie!" Zijne verdorde hand hield nog een oude ganzenpen omvat, een ledige inktkoker stcud voor hem; de nabootsing an een le vend persoon wa6 prachtig. Vele enderaard- fcche holen hebben de zonderlinge eigen schap, dat zij persoden of dieren, die uaair sterven, bijna in volkomen natuurlijken staat bewaren. Sedert hoeveel jaren of ecuwen was die man daar verborgen in een grot, te midden vau een maagdelijk woud, op een onbekend eiland? Hoe lang was het wel niet geleden, dat hij, terwijl hij oan het schrijven, door- hen dood was verrast? Wie was hij? Hoe was zün naam en zijne geschiedenis? Wat had hij hier beleefd? Mijnheer Gloaguen had den tijd niet, lang over dit raadsel na te denken, want hij was genoodzaakt zijne aandacht te vestigen op Florry, die bijna haar bewustzijn verloren had, maar zich spoedig weer herstelde. Eene karaf, gevuld met frisch water, die zich toe vallig in dit vertrek bevond, droeg er ook veel toe bij om haar weer te verkwikken en haar tot zichzelve te brengen. Mijnheer Gloaguen bemerkte in zijne ontroering die zonderlinge omstandigheid niet een karaf met frisch water in deze graftombe, eene karaf, die zelfs aan den buitenkant nog vochtig wast Alles, wat hem in do laatste ocgenfblikken overkwam, was zoo zonderling en zoo geheimzinnig, dat hij de gelegenheid niet had zich met kleinigheden in te laten. Wrat Chandos betreft, deze was, zoodra hij bemerkte, dat zijn zuster weer tot ziclizelve gekc men was, moedig op de mummie toege treden en hield zijn toorts zoodanig, dat het licht op den man viel; wei is waar klopte zijn hart een weinig sneller dan gewoonlijk gedurende die inspectie, maar hij wilde zijn begonnen onderzoek niet opgeven, en zijn naam van moedigen knaap geen oneer aan doen; hij had dis na eenige ©ogenblikken zijue gewone kcelbloedigkeid weder herwon nen. Hy is net gekleed als Goding, die acteur uit het tooueelstuk van Molière, dien wij te Calcutta gezien hebben! zeide bij. Lage schoenen met gespen, een gepoedeitte pVuik, kanten kraag en manchetten, niets ontbreekt er aan!.... Alleen heeft het kostuum wel wat \an zijne irisehheid verloren. Denkt gij, dat hij uit den tijd van koningin Anne en Marlborough is, oom?..,. Dat scuijnt wel zoo, zeide mijnheer Gloa guen, nauertredend. Ja, zie eei.s, hij heeft een horloge met eeu ketting. Zou het niet goed zijn, ais wij dat horloge eens konden zien en zijne zakken konden doorzoeken? Waarom zouden wü dat niet doen, wij hébben geen kwade bedoelingen en ons is het alleen te doen om dat geheimzinnige ge val op te helderen.... Chandos liad nauwelijks die toestemming verwacht, maar hij haalde het groote gou- den horloge te voorschijn: het was een echte knol..".. Binnen in de kist las men: Chapman, Poultry. „Poultry" is een straat uit Londei die arme man was dus een Engclschman. Hjj vervolgde zijn onderzoek: in den rech terzak vond hij een zilveren tabaksdoos, waarin nog wat zwart poeder was en drie goudstukken, waarvan eeu de beeltenis van koningin Anne droeg. In de panden van de roode jas vond men een groeten vierkanten zakdoek, een brillenhuis en een brief. Het was een brief, geschreven op oud, geel ge worden papier, waarop men echter nog wel een groen lak kon zien en eenige half uitge- wischte woorden, die bijna onleesbaar wa ren. Het is geen onbescheidenheid, als wi) het adres lezeu, zeide Chandos, het is alleen maar om den naam te weten te komen. Op hetzelfde oogenblik stiet hij een kreet van .verrassing uit: Oom!Florryl.... Ik droom toch niet?.... Leest, leest toch eens!.... (Wordt vervolgd.) NIEUWE HAARLE/ASCHE COURANT ™Kgm*p *•1 »-> U a a.j4 Vinf ftAf» ortluHovrl r\r-\ Hn irnlft 1 J_ - r 1 i i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 5