UIT DE PROVINCIE N RECHTSZAKEN. FINANCIEELS BERICHTE»! B «n W. bevelen nan ter benoeming van een en da Kerkelijk® Staat wa3 er. i voor worden in de plaats gesteld d® woorden: nemeente-archivaris de heer en: H. E. Knap-1 In volgende eeuwen werd de Kerkelijke „©ene rent», welke niet meer aal mogen be- "ert. adjunct-archivaris der gemeente en R. D. I Staat nu weder eens vergroot door schen-jdragen dan 1 pCt boven de disconto-rente kmgen en dan verbrokkeld door roove- der Nederlandsche Bank. gemeente Baart de Faille, adjunct-commies bij het Rijks archief in Noord-JIolland. Benoemd wordt de heer Knappert met 21 stemmen, terwijl 10 stemmen op den heer Baart de la Faille zijn uitgebracht. Aanbevolen werden voor Pd van de pl. commissie van toezicht op het L. O. de hee- reu Johs. de Jong en H. Wieringa. .Benoemd wordt de heer Johs. do Jong. Benoeming van leden der commissie tot wering van schoolverzuim. Beroemd worden voor commissie A. (9 leuen). _ote categorie (ouders schoolg., kiuderen): J. Wentholt; 2e categorie (openbare ouder- wijzers(esóen): Mej. M. A. Duinker, aftr. lid; H. Zwart, aftr. lid en mej. E. Vrijdag, aftr. lid. Ce Categorie (bijzondere onderwijzers(es- wor): J. P. J. van Rijn, aftredend lid, en 4e categorie (overige meerderjarige ingezete nen): Mevr. C. S. Albarda—Tresling, aftr. lid; W. Stolp Jr., aftr. lid; W. A. J. Bremer, aftr. lid en H. M. E. van Dobben, aftr. lid. Commissie B. (5 leden). 1ste Categorie (ouders schoolgaande kinderen): A. Elffers Jr., aftr. lid. 2e Categorie (openbare onder- wvzers(essen): R. Havensehmidt, aftr. lid; 3e categorie (bijzondere on derw ij®ers(essenA. Gi;©bers, aftr. lid, en 4e categorie (overige meerderjarige ingezetenen): J. J. Francken, aftr. lid en P. Kalbfleisch, aftredend lid. Commissie* C. (9 leden). 1ste categorie (ouders schoolgaande kinderen): F. X. M. Schiphorst, aftr: lid, en X. van der Vlerk; 2de categorie (openbare onderwijzers(essen): Mej. J. G. van Jhiijn, aftr. lid, en R. M. van der Hert; 3e categorie (bijzondere onderwijzers (es: en): D. Janse, aftr. lid en Ed. A. van Bil- derbeek, aftr. lid; 4e categorie (overige meerderjarige ingezetenen): J. H. Visser, aftr. lid; J. Lottgering, aftr. lid en E .A, A. Ltera. De heer dr. M. C. A. Bijleveld verzoekt herbenoemd te worden als gemeente-heel kundige. Benoemd wordt dr. Bijleveld. Aanbevolen worden voor lid der gezond heidscommissie in de vacature die ontstaat dcor het aftreden van den heer J. H. Welse- naar, de hoeren: J. H. Wekenaar en J. J. ran Noppen. Benoemd wordt de heer J. H. Welsenaar. Rondvraag. De heer WENTHOLT informeert naar een partij worst, die eerst in 't slachthuis was af gekeurd en hij een tweede zending was goed gekeurd. De heer MODOO zegt, dat die worst, die op 't kantje was afgekeurd te worden, om dat ze had een uiterlijk kenteeken van on deugdelijkheid, eerst naar den afzender heet te te worden teruggezonden, maar dat dit niet dcor den heer Pielage geschiedde. In plaats daarvan werd die worst andermaal naar het slachthuis ter keuring gezonden en daar foeu goedgekeurd. De heer Pielage zonu een deel ervan aan den heer Modoo. De directeur van 't slachthuis had aan den heer Modoo daarna nadere inlichtingen ge geven, waaruit bleek dat' de lieer Pielage de worst van de stoomboot had-laten terugha len en dat de worst met water was ver- va'echt, dat echter na eenige dagen de onaangename geur verdwijnt. Later was op nieuw eene partij worst van de firma T. Mr ester to Wijhe, waarvan de heer Pielage alhier afnemer is, afgekeurd en toen die worst onder toezicht naar 't spoor gebracht om te worden vervoerd en daar bewaakt tot dat de trein ze vervoerde. De worst was dus goedgekeurd na eenige dagen, omdat na eenige dagen 't water aau de worst was ontti ken en dus cle benau wende lucht was verdwenen. Spr. concludeert dat de handelaren in toe bereide vleeschwaren bezwaren tegen de slachtliu iskeuring licbhen, omdat hun zóó on mogelijk wordt gemaakt ondeugdelijke waar aan de ingezetenen te leveren. Daaraan voegt spr. toe dat met de mede- deelingen van den heer Pielage 't beginsel van de centrale keuring niet is aangerand en dat de lieer en niet verlangden een tege moetkoming aan bezwaren hunnerzijds tegen den afstand, daar ze dan zwakker worden in hun bezwaren tegen de centrale keuring. Nadat de lieer VENTHOLT den heer Mo doo voor de inlichtingen dank heeft gezegd, wordt de vergadering gesloten. NED. R. K. VOLKSBOND. Op de gisterenavond gehouden vergade ring van de afdeeling van den „Ned. R. K. Volksbond", werd, na de opening op de gebruikelijke wijze, door den heer Duijn medegedeeld, 'dat do commissie tot het na zien van do rekening van den pennigng- ster alles nauwkeurig in orde had be vonden. Op voorstel der commissie werd don penningmeester onder dank voor zijne accuratesse, décharge verleend. Daarna werden een 16-tal nieuwe leden geïnstalleerd. De voorzitter heette allen van harte welkom in den Bond, drukte den wensch uit, dat allen trouwe en ijverige leden van den Bond zouden zijn, en sprak de hoop uit, dat allen van de instellingen van den Bond gebruik zouden maken en steeds het Bondsvaandel hoog zouden houden! Het woord werd vervolgens aan den heer 8erra,rens van Leiden gegeven. Deze betoog de, dat in dezen tijd vol weedom de hoop der natiën op Z. H. den Paus gevestigd is Op Hem is aller verwachting gericht. Nu alle idealen van wereldvrede als droomen verdwenen zijn, nu herinnert men zich den Vader der Christenen, nu beseft men dat de kracht der vredesbeweging in Rome ligt, Geen wonder dan dat nu vooral do katho lieken aandacli twijden aan de wereldlijke souvereinititeit van den Paus, dat nu dit vraagstuk meer dan ooit naar voren dringt Hij herinnerde, dat Rome steeds de hoofd stad der Christenheid is geweost en wierp een terugblik in de geschiedenis van het Pausdom van den beginne af. Rome werd het middelpunt van het Katholicisme, de etad van den Paus. De geschiedenis leert, dat keizer Constantijn en vele anderen aan den Paus vele goederen gaven en dat in dien tijd de Paus de grootste grondbezitter van Italië werd Herhaaldelijk trad in die eeuwen de Paus op als beschermer van de welvaart en de vrijheden van het Italiaanscho volk. En het volk schaarde zich om den Paus, verleende hem steun. Later schonk Pepijn het land, dat door hem was veroverd aan den Paus rijen, naar spr. in den bréede uiteenzette. Aan den secretaris van het gemeentelijk Hij herinnerde verder er aan, wat in den werkloosheidsfond3 wordt over 1915 'n beloo- tijd van Napoleon is ^geschied en hoe op ning van f 50 toegekend, het Weener congres aan den Paus den Ker- Een post onvoorziene uitgaven ad. f 11.97 kelijken Staat werd teruggegeven en hem wordt goedgekeurd. het bezit er van werd gewaarborgd, onder D e B leekers vaar t weg. bescherming van Oostenrijk. De burgemeester stelde voor, een speciale Dan schetste spr. de revolutionaire woe- commissie van voorbereiding' te benoemen, lingen van de veertiger jaren in Italië, toen inzake overname en verbetering van den men den Paus wilde nopen de kroon van Bleekersvaartweg. Italië te aanvaarden, maar de Paus weiger- De heer Honig vraagt wat de strekking de. Wat in die jaren plaats haj, memo- van dit voorstel is. reerde spr. breedvoerig, alsmede 't optre- De voorzitter zegt, dat de toestand den van koning Victor Emanuel II en den van den weg niet goed is en verbetering roof van den Kerkdijken Staat. vraagt. Het geval doet zich echter voor, dat Wat toen plaats had, is onrecht en roof, de beide wethouders daar wonen, en nu rees zeide spr. Groen van Prinsterer noemde dat bij hen twijfel, of zij wel aan een weg ver- terecht „Statenroof". Het recht van Petrus betering mochten medewerken. Ofschoon zegt werd geschonden, Petrus werd de gevange- spr. de heeren dat gerust hadden mogen ne van het Vaticaan. Meer nog dan Staten- doen, staat de zaak nu zuiverder. Spr. zou roof had hier plaats. Het was een roof aan .een commissie wlilen benoemen van twee Gods Kerk, een roof aan de altaren. raadsleden, met den burgemeester als voor- In de Heilige Stad maakt men nu pro- zitter, om rapport uit te brengen en naar be- paganda voor 't ongeloof. De Paus is in vindingen te adviseeren. Daartoe wordt be de macht van Italië, van den Staat, die sloten. Als leden worden benoemd de heeren leeft van gestolen goed, van een Staat, die Honig en de Wilde. in laster en onrecht is geboren, van eer» De zwem vij ver. Staat, die geen recht erkent dan dat van B. en W. doen een voorstel tot uitbreiding de macht. Die toestand vloekt met de waardigheid van den Paus, met de waardigheid van zijn verheven ambt. Daartegen blijven wij pro van den zwemvijver en verbreeding van den Glipperweg. De heer Honig' heeft er met leedwezen van kennis genomen. Hij zou zoo graag da testeeren. Wij èi.schen voor den Paus eeno zuinigheid willen betrachten. Hij wil nog een onafhankelijke positie. De Opperste Herder jaartje wachten, en zien, of de behoefte aan van de zielen, Die aan de wereld moet zeg- een grootere zwemgelegenheid sterker wordt. en: dit is recht en dat is onrecht, mag Spr. voelt er niets voor, om nu voor deze geen aardsche dwang te dulden hebben, zaak f ll.Offb uit te geven, rn naam der verkregen rechten eischen wij De heer Tromp wil uitstellen tot betere dat, in het belang van de H. Kerk, van dat tijden. De heer van Tienhoven pleit ook van geloof en zeden, en dat van den we- voor uitstel. D'r zijn nog steeds Dadeeliga reldvrede. i saldo's. De heer Waller merkt op, dat Na eene herinnering aan 't optreden van straks te B'oemendaal Stoop's Bad verrijst, de zouaven en aan 'tgeen onze vaderen De heer Tates vraagt, of bij verwerping deden voor den Paus, aan de liefde, dio der zwemvijver-uitbreiding de verbreeding zij hem betoonden, zeide spr. in eene'schit-van den Glipperweg ook vervalt, terende peroratie: Wij zullen den Paus alles Daarop antwoordt de voorzitter, dat geven, ons geld, en als 't moet ook ons leven de2e dan slechts gedeeltelijk zal worden uit zonderend applaus). Voor Hem hebben wij gevoerd. Dan hebben we het zand niet, wat alles over. Bidden wij voortdurend voor den we bij het maken van den tweeden zwem- Paus tot den Almachtigen God. vijver ter beschikking zouden krijgen. De' Bidden wij van God, dat Hij evenals Hij wijziging bij den begraafplaats blijft echter, eenmaal aan Petrus in den kerker een engel De voorzitter, daarop de verschillen- zond, ook nu een engel zende, die voor de sprekers beantwoordend, zegt, dat het be den Paus liet licht Gods in den kerker wijs is geleverd, dat de zwemvijver in eene doe schijnen, die de Paus uit de gevangen- behoefte voldoet. De zwemvijver als zooda- schap vrij make en dat eindelijk door dichte nig heeft ook voldaan. Toeli heeft het water drommen op het Vaticaan moge worden niet op iiet peil van zuiverheid gestaan, dan aapgeheven den kreet: Leve de Paus-Ko- mocht worden verwacht, en daarom wordt ningl (daverend applaus). ook de bouw van een zuiveringsinrichting De Voorzitter bracht den heer Serrarens voorgesteld. De kosten daarvan zijn in het geestdriftig en van liefde voor den Paus gevraagde gedrag 11,000) echter grooten een woord van warmen dank voor diens deels betrokken. Wel voelt spr. veel voor het getuigende rede. Hij herinnerde er verder argument-Tromp, doch de zaak trekt, en B. aan, dat aanwezig was de heer Moet, die en W. meenden aan de wenschen van het behoorde onder lien, die 45 jaar geleden publiek te voldoen. B. en W. hopen en ver- getoond hadden het bloed en hun leven trouwen op goede gronden, dat de nadeelige voor den Paus over te hebben en bracht saldo's spoedig zullen opgeheven worden, hem daarvoor onder applaus hulde. Concurrentie van Stoop's had vreest spr. De heer Knape deelt .mede, dat morgen- niet. Lit is overdekt; het onze niet. Dit is avond half 9 de W o n i n g b o u w v e r e e n i g i rig S topen, in de vrije natuur. Een geleerde ter Bavo vergadert en zegt dat men op dia zake kundige heeft aan spr. verklaard, dat vergadering zich nog als lid kan opgeven, overdekte baden uit den booze zijn. Difar is Het plan is 186 woningen te bouwen en net bacteriseh gevaar grooter. pl.Tïi. 115 personen gaven zich ats lid op. De heer Van Meeuwen wenselit ook de Daarna wordt de vergadering met den zuiveringsinrichting aan te houden. Chr. Groet gesloten. j De heer dr. Droog wil de eenmaal be staande zweminrichoting zoo hygiënisch mo gelij,k maken. De kosten zullen vergoed wor den, zegt Hij, door gunstige gezondheid en HEEMSTEDE. volkskracht der inwoners. GEMEENTERAAD. De heer Van Meeuwen zou op de vol- De raad kwam gisterenmiddag: te kwart gentle vergadering de kosten willen zien van voor vier in vergadering bijeen onder lei- twee plans: het eerste om de zuiverings- ding: van Jhr. Mr. D. E. van Lennep. j inrichting te plaatsen en de verandering Afwezig was de heer Peperkorn. I langs het kerkhof aan te brengen; liet twee- Het voorstel inzake dé bebouwing van voor de, dat het geheele plan omvat, weg: geprojecteerden grond (adre3 E. M. J. De voorzitter deelt mede, dat we be- M. Erens) werd aangenomen, evenals het denken moeten, dat het werk, bij aanhouding voorstel tot wijziging der verordening, re- nu> ,ll0t meer voor den zomer kan klaar ko gelende de samenstelling en cle jaarwedden men. De zuiveringsinrichting, dat kan spr. van het personeel der plaatselijke pol.tie, wel zeggen, kost 10,000. Een kleinere, die welke beide zonder stemming erdoor kwa- mi wel goedkooper zou zijn, is niet wensche- men. lijk. Wc zouden bij eventueele uitbreiding B. en W. wilden den concierge van bet later weer een grootere zuivering moeten dienstgebouw op Bosch en Vaart f 10 extra hebben ook en dan kan de zuinigheid de geven jaarlijks, voor de schoonmaak. De lieer wijsheid wel eens bedriegen. Tates vond dit .wat weinig c-n stelde f 25 Daarna wordt gestemd. De uitbreiding van voor; hij zag' zijn voorstel echter niet onder- Jen zwemvijver wordt verworpen met 3 et. steund, waarop aan het voornemen van B. en vóór, die der heeren De Wilde, Dr. Droog W. werd gevolg gegeven, en de man dus en Van Houten. f 10 krijgt. Met 8 stemmen vóór wordt daarna goed- Besloten werd tot onderbandsche verhuring1 gekeurd, dat de zuiveringsinrichting zal ge- van weilanden, behoorende tot het kanaal- plaatst worden, terwijl cle begraafplaatswer- plan. ken met algemeene stemmen er door komen. Aan de orde was het voorstel tot uit brei- De heeren H. M. Foclcens e.a. verzoeken ding van het electrisch laagspanningskabel- ontheffing van precariorechten.^ B. en W. net in den Leidschevaartweg. Dit voorstel zijn van meening, dat ontheffing van wordt gedaan om de woning: van den heer verordening op de heffing van rechten voor Dekker, bij het net aan te slu ten, ten behoeve het in gebruik nemen van gemeentegrond m van het drijven van een motor van 5 P.K. Bosch en Vaart niet verleend moet worden, voor zijn bedrijf, een vij'.enkapperij. j De heer Waller vraagt of de overlast De heer Tromp zegt, dat dit bedrijf ont- van cle daar opgestapelde tassen steenen, zettenden last geeft.; de menschen in de on- werkelijk zoo groot-is. De voorzitter zegt middellijke buurt kunnen daar onmogelijk blij- dat die last niet zoo overwegend groot ia, ven wonen. maar het gaat hier om het gebruikmaken Do voorzitter merkt op, dat de last van gemeentegrond, toch niet grooter zal worden als', er een elee- i De heer Tromp beeft een scherp onder- tro-motor is, dan thans, nu er ec-n gas motor zoek ingesteld en is tot cle conclusie ge&o- de beweegkracht maakt. - men, dat die rechten vroeger nooit geheven En wat die hinder betreft: dit valt onder werden. Nu is er een mannetje van de tol de Hinderwet. i vrijgekomen, die de verordening streng toe- Be heer Tromp verwondert zich erover, past. Het belang der gemeente brengt mee, dat de burgemeester het voorstel verdedigt dat aan de bouwers_ op B. en Vontheffing njet verwijzing naar de Hinderwet; we weten wordt verleend, temeer, daar cle verordening allen, hoe het daarmee gaat. De last die dit vroeger niet is gehandhaafd, bedrijf veroorzaakt, is ook algemeen bekend.De voorzitter meent, dat cle heer Tromp De heer Honig vraagt, wat of eigenlijk zicli wel wat sterk uitdrukt, vroeger werd de last is. i er vfel.niet zoo strikt de hand aan gehouden. De voorzitter vertelt, dat de bewoners Spr. merkt echter op, dat cle raad de onthef - klagen over het gedruisch, dat door bet siij- fiug niet kan verleenen. Dan moet er eerst pen veroorzaakt wordt. In alle geval zal een voorstel komen, om de verordening te men maatregelen vragen, dat dit zooveel mo- wijzigen in dien zin, dat bü nieuwbouw de gelijk beperkt wordt. bouwers geen rechten meer behoeven te bo- De heer Honig' zegt, dat hot- bedrijf bc- talen voor het gebruikmaken van gemcente- zwaarlijk verboden kan worden, waarop 'de grond. lieer Tromp repliceert, dat liet gemakkelijk De heer Tromp wil daar wol op ingaan, in 'een ander perceel kan worden gevestigd. Zijn voorstel, om B. en W. uit te noodigen Do heer Waller verdedigt het voorstel uit een dergelijk voorstel te doen, wordt echter een oogpunt van rechtvaardigheid, die ge- na eenig debat verworpen met 84 stemmen; lijke rechten voor alle inwoners voorschrijft, het voorstel van B. en W. om het verzoek Het voorstel wordt vervolgens aangenomen van adressanten af te whzen, wordt z.hs. met do stem des heeren Tromp tegen. - aangenomen. Het raadsbesluit van 29 December 1915,Het verzoek in het bekende adres van de tot het aangaan van eene kasgeldleening, firma De Jong te Wormerveer om reclame- wordt in zooverre gewijzigd, dat de woorden boekjes te paogen nitdeelen op die school, „ten hoogste zes en een half procent kosten wordt van de hand gewezen. 'sjaars waaronder begrepen rente, provisieNa een korte toelichting van deni voor- en alle andere kosten" vervallen en daar- 'zitter wordt het,'voorstel om hot hoofdgap- buizennet uit te breiden, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. B. en W. stellen een wijziging voor in den loontabel van openbare werken. De heer Tromp wijst op 't verschil dat gemaakt wordt tusschen den straatmaker en den voorman werkman voor paden en wegen. Den eerste wil men 60 cent verhoogen, den laatste 1.20, terwijl spr. meent, dat eerst genoemde toch hooger staat. De burgemeester licht dit toe. De staatmaker verdiend gemiddeld 2.per week. De heer Tates haalt het werldiedenregle- ment erbij, dat ook nog fouten beeft Hij en de heer Tromp willen de zaak aanhouden. Dit wordt verworpen met 10—2 stemmen. De heer T ro m p stelt nu voor, den straat maker ook 1.20 meer te geven. Dit wordt verworpen met 75 stemmen. Daarop zien B. en W. hun voorstel aangenomen. B. en W. doen een voorstel in verhand met een door den minister voorgestelde wijziging in de verzekering tegen de geldelijke gevol gen van werkloosheid, naar aanleiding waar van de afdeeling van St. Deus Dedit geadres seerd heeft. Wordt goedgekeurd als is voor gesteld. Een gewijzigd voorstel tot herziening van het uitbreidingsplan-Meerweg wordt aange boden (ter visie gelegd), waarop medegedeeld wordt, dat een aantal missives van Gedep. Staten zijn ingekomen, met goedkeuring van raadsbesluiten. Ingekomen is, in antwoord op een vraag van den heer Waller, een rap port van den directeur der gasfabriek, be treffende de calorische waarde van het gas, waarvoor de heer Waller, zijn dank betuigd. Ook is ingekomen: bet jaarverslag van de commissie tot wering van schoolverzuim over 1915. Medegedeeld wordt, dat de aanbeste ding van het kanaal op 8 Maart as. zal plaats hebben. Ingekomen is ten 6lotte het verslag over den gezondheidstoestand der gemeente in 1915. De voorzitter deelt nog mede, dat het rapport der tramcommissie spoedig zal wor den ingediend, zoodat de onderhandelingen over den aankoop van strooken grond zul len beginnen. Rondvraag. De heer Tromp heeft opgemerkt, dat er een gisting is onder het politie-corps, zoo zelfs, dat cle helft erover denkt, de gemeente te verlaten. Is cle aanleiding daartoe niet weg te nemen? De voorzitter zegt, dat hij over het po litiepersoneel zijn volle aandacht heeft. Dat men zijn positie door sollicitatie naar elders wil verbeteren, isj begrijpelijk. Vertrek be hoeft dus geen oorzaak te vinden in grieven. De heer Tromp meent, dat er wel andere redenen zijn, dan cle wensch naar positiever betering. De voorzitter zegt dat hij over het po litiepersoneel ook wel een en ander zou kun nen zeggen, doch hij doet dit liever niet. De heer Tates wijst op den gevaarlijkèn toestand van de brug over de Leidscbevaart, 'bij de Manpadslaan. De voorzitter is dankbaar voor die op merking, zal ze gedenken en sluit daarop de vergadering te half zes. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Re dactie zich niet aansprakelijk. Ald<u» smaak ik alleen hat twijfelachtige 8^ noegen door den redacteur-uitgever van „R" Kennemer" onderhanden genomen te worden! 't Lijkt er echter niet naar dat ik „dien* kennis op tooneelgebied" zou betwisten, want, goed beschouwd, moet ik waarlijk tot de con clusie komen dat die nimmer aanwezig was. Natuurlijk beken ook ik hierbij graag mijn onkunde, want och als je zoo'n jaar of 10 aan het Roomsch Tooneel doet, o.a. hebt opgericht de „Ned. R. K. Tooneelbond", en het vaktijd schrift „Ons Tooneel" ruim 3% jaar regissiuf bent geweest van een R. K. Tooneelvereeniging! en dan nog op enkele wedstrijden met verschil lende eere- en eerste prijzen ging strijken dan is dat. in het oog van onzen redacteur-vers!a'S~ gever juist een bewijs dat je er niets van al weet Enfin 't Roomsch Tooneel in Beverwijk weet nu, tot-wien ze zich wenden moet! Wie er in bovenstaand stukje met het pu bliek bedoeld wordt wekt in boog-e mate mijne nieuwsgierigheid op, maar ik vrees, dat bet maar enkele (weldenkende natuurlijk) men schen zullen zijn. Dat argument behoort wel tot het meest belachelijke. In ieder geval hebben we gehoord het prach tige standpunt van de neutrale Kennemer ten. opzichte van loet Roomseli tooneel en waar deze het laf vindt zoo maar alles op dat gebied goed te keuren, moge we wel verwachten dat dcor haar toedoen veel nut voor bet Roomsch Too neel zal gesticht worden. Nu kunnen we zeker eerstdaags in „De Ken- nemer" verwachten e©^ kraehtigen strijd tegen het gemengd© (Roomscbe?) tooneel dat nog niet zoo heel lang in onze parochie haar min derwaardigen invloed, gelukkig met het min ste succes, tracht uit te breiden. Misschien breidt zij bare actie dan ook uit tot eeen zekere (R. K.?) dansclub, nauw ver want aan die tooneelvereeniging en waar men natuurlijk ook de two-step instudeert, net als alle „weldenkende" mensclien. Welnu is dat bet geval, dan pas kan ik gej looven aan de juistheid van bovengenoemds stellingen; din pas wordt bewezen, dat dd redacteur-verslaggever van „De Kennemer' meent wat bij zegt! En hiermede basta! Ik geloof mijnheer de redacteur dat u da ruimte in uw blad en ik mijn tijd wel verder1 beter kunnen gebruiken. Verslaggever Nieuwo Haan lemsche Courant. Hiermede sluiten wij cle discussie. RED. ROOMSCH TOONEEL IN BEVERWIJK, Geachte Redactie 1 Beleefd verzoek ik u, onderstaand stukje in uw blad op te nemen, waarvoor bij voor baat mijn dank. In uw nummer van Zaterdag' j.l. komen een inzender, zich noemende „Hanzelid" en uw „Beverwijksche briefschrijver," op, tegen het door mij gegeven verslag van liet drama „de H. Phüomena." „Het „Hanzelid," dat blijkbaar zijn naam niet durft noemen, meent zich de vrijheid te moeten verooriooven de volgende opmerking to maken: „het persoonlijk element moest hier te voorschijn komen." Het spreekt vanzelf, da^ ik op dergelijk minderwaardig' geschrijf niet wensch in te gaan. Uw Beverwijksche briefschrijver, die schijnbaar denkt, een specialiteit op tooneel gebied te zijn, wil mij mijne kennis op too- neel-gebied, betwisten. Over mijn kennis laat ik echter het publiek oordeelen, dat loeide uitvoeringen (n.l. Philo- mena en Clottilde) beeft bijgewoond. Uw' verslaggever (de Beverwijksche brief schrijver?) gaf van beide drama's een verslag, zonder eenige op- of aanmerkingen, waaruit blijkt dat het spel z.i. op gelijk peil stond, wat de toehoorders echter weL anders zullen ver tellen. De loeide inzenders maken met lof melding van het streven tot verbetering; van het Eoom- sche Tooneel in Beverwijk, waarmee ik vol komen-instem. Wanneer de inzenders echter moenen, dat het Roomsche Tooneel er mede gebaat is, .om de 'g emaakte fouten te verbloemen, dan ge loof ik dat beide heeren het lealijk mis heb ben, en zij die zich op deze wijze als bescher mers aandienen, juist het verkeerde doel be reiken en eerder de veredeling van het Room sche Tooneel tegengaan. Neen, vooral de fouten, die er niet mee door kunnen, daar dient op gewezen te wor den, dat lean een prikkel zijn tot verbetering. Maar ket flauwe geschrijf om alles maar mooi en prachtig te noemen en de spelers op te hemelen, wanneer er werkelijk fouten gemaakt worden, vind ik laf en kan door een weldenkend mensch niet worden toegejuicht. .Verslaggever „Kennemer." Beverwijk, 28 Febr. 1916. Mijnbeer de Redacts ur Ik dank u voor do gelegenheid mij hier gebo den om in het kort iets op heit bovenstaand© te antwoorden, Droef de symphatio voor het Roomsch Tooneel mij niet hiertoe, dan zou ik het heuaoh achterwege gelaten hebben, want ik begin er nu ernstig aan te twijfelen of de rediacteurrverslaggever van „Da Kennemer" wel eien voldoende mate van welgemanierdheid ba- zit. Bovenstaande geeft tenminste meer den in druk van d« verdediging van een sok ooijongen, die een pak voor zijn broek gehad heeft, ala van een, zakelijk betoog. Van diien kant zal ik het dan ook maar beschouwen. i FAILLISSEMENTEN IN NEDERLAND. Volgens mededeeling van het Handels informatiebureau van Van der Graaf Co.A Bureaux voor den Handel zijn over de af- geloopeu week, eindigende 26 Februari, in Nederland' uitgesproken 28 faillissementen, tegen 22 faillissementen in dezelfde week van liet vorige jaar. Van 1 Januari tot en met bovengenoem- over hetzelfde tijdperk van het vorige jaow FAILLISSEMENTEN. Failliet verklaard: Fr. de Graaf, winkelier/ Amsterdam. 23 Febr. Mijnbouwmij. „Mendoza," Rot terdam. 24 Febr. P. Baltus Sr., handelaar in vee voeder, Alkmaar. Geëindigd door het verbindend worden dei) uitdeelingslijst de faill. van H. Busschers, koopman, Enschedé; Coevoerder Neutrale Di vidend-Bakkerij, Coevorden; F. van der Vcgt» horloger, Vlissingen. - Geëindigd door het verbindend worden üoï uitdeelingslijst de faiRs. J. J. van der Zwaalj schilder, Rotterdam; J. M. van Hellemondt/ Rotterdam; L. Visser, loodgieter, AmsterdamJ firma Gebrs. Beutler, handel drijveade in kachels, rijwielen, enz., en hare individueel® leden J. en F.'Beutler, Amsterdam; P. Buy ze j vlashandelaar, Axel; J. Goossen, timmerman en aannemer, Vlissingen. Opgeheven het faill. wed. BaltusVan Pijl len, 's-Gravenhage. STOOMVAARTLÏ1NEN Stoomvaart Mij. Nederland. Bawean, thuisreis, arriveerde 27 Febr. te Sujez. Prins der Nederlanden, thuisreis vertrok 28 Febr. van Kaapstad. Kon. Ned. Stoomboot Mij. Euterpe, van Carthagena naar Rotterdam, passeerde 27128 Febr. Dover. Lodewijk van Nassau vertrok 29 Febr. van Bahia naar St. Vincent. Luna vertrok 28 Febr. van Las Palmas naar Lissabon. Niobe arriveerde 1 Maart van Amsterdam te Kopenhagen, -y Poliux vertrok 28 Febr. van Horta naar Gi braltar. Themis, van Amsterdam naar Ra dix, passeerde 27/28 Febr. Dungeness. - Aga memnon vertrok 29 Febr. van banta Lucia naar Babia. Mars vertrok 1 Maart van Drontheim naar Amsterdam. Pomona ar riveerde 29 Febr. van Amsterdam te Gro- vesend. Rotterdamsclie Lloyd. Malang, uitreis, passeerde 29 Febr. Beve- zier. HollandAmerika IAin. Chr. Miebelsen, van Philadelphia naatl Rotterdam, is 29 Febr. 10 uur voorm. hij DeaU geankerd. Kon. Holl. Lloyd. Amstelland, thuisreis, vertrok 24 Fdbr. van) St Vincent. Frisia, vertrok 1 Maart van; Amsterdam naar Buenos-Ayres. BEURS VAN AMSTERDAM. Noteeringen van 1 Maart. Staatseeningcix NEDERL. Ned. W.S. O. ƒ100 Ned. W.S. O. ƒ200 Ned. W.S. O. ƒ500 Ned. WJ3. O. ƒ1000 Ned. W.S. Oblig. Ned. W.S. Oblig. Ned. W.S. Certif. Ned. W.S. Oertif. pet V. K. L. K. H. K. 5 102 K 102% 5 102% 102.7/16 5 102 102% 5 101.15/16 101% 10L15/1® 3% 80% 80% 3 69.13/16 70 3 69.13/16 69% 2% 60% 61% 70%i den datum 178 faiUiiseementen tegenover 208'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 6