GE VALSOHE ERFGENAAM. RIJWIELBANDEN verspreide berichten BUITENLAND BINNENLAND BE OORLOG Goedkoopst Adres H. J. v. cfl. MEER, Schagchelstraat 7-9 bij de Anegang STATEN-GENERAAL FEUILLETON VREDE OF VERDELGINGS OORLOG? In de „Oesterreicliische Rundschau" heeft de bekende professor Karl Brockihausen een artikel geschreven, dat in Weemen zeer de aandacht trekt. Het heet „Vrede of Verdel gt! gsoorlog". De schrijver toont, naar van daar aan de „N. R. C." wordt geschreven^ daarin aan, hoe deze oorlog van karakter ie veranderd. Mocht ze in den beginne nog werden gevoerd om veroveringen te maken, thans is bet doel om den vijand te vernieti gen en te laten doodbloeden. Als dat gelukt, dan wordt Europa een levend lijk, evenals Griekenland na den Peloponesischen oorlog. Prof. Brockhausen maakt aan het slot van zijn artikel de volgende gevolgtrekkingen: lo. De verdelgingsoorlog is veel immoree- ler en vTeeselijlker dan de oorlog om den vijand te overweldigen. Om voor dit plan moreel denkende mensehen te winnen, moes ten vele groote gemoedsbezwaren worden overwonnen. Dit giag alleen maar daardoor dat men de tegenstanders tot barbaren stem- pelde. 2o. Het verdelgingsplan beroxkent aan de menscliheid in het algemeen en aan 't blanke ras en aan Europa in het bijzonder, een on gekend nadeel, dat strijdt tegen bet belang van alle volken in Europa. Is Engeland van meening dat zijn eigen belang een verdelgingsoorlog noodig maakt en dat dit zijn belang zwaarder moet wegen dan de daardoor veroorzaakte schade, dan stelt dit land zich tegenover de belangen van het Europeesche vasteland. 3o. Het stellen van een doel dat niet door den oorlog te bereiken is, heeft de volken afgetrokken van hunne ware belangen en ze verleid om voor deels onbereikbare, deels ongewenschte droombeelden te strijden. Schrijver zegt verder dat het wel eerlijik maar niet verstandig van de Centralen ge weest is om tegenover de holle phrases en «bitterende beloften hunner vijanden niet met gelijke beweringen voor den dag te ko men en dat zij van bet gezond verstand der mer.scben hebben verwacht wat hunne vij anden <?oor „suggereeren" bereikt heibben. Dit laatste beeft tot* gevolg gehad dat aan de oprechte gezindheid van vele neutralen wordt getwijfeld en dat daardoor de roeping der neutralen om Europa voor een verdel gingsoorlog te vrijwaren, ernstig 'bemoeilijkt wordt. En dit is jammer, omdat er in vele onzijdige staten toch nog menselien Zijn, die hun objectiviteit hebben weten te bewaren. Op dezen doet schrijver een beroep om Eu ropa voor den ondergang te behoeden. Want bij de Centralen is ook een partij', die den vijand wil laten doodbloeden. Maar die is op het oogenblik nog zeer in de minderheid, nxaar kon wel eens meerderheid worden, als de tegenpartij er bij blijft om haar vijanden uit te roeien. Critiek iu de Russische Doema. A&n de verslagen, dor Doema-vergaderingen in de Russische bladen wordt bet volgend© ont leend De afgevaardigde van de Boerenpartij Maxa- gon sprak van den slechten toestand van den intendance in het leger. Hij was enkele malen aan het front geweest en hij had. soldaten en zelfs officieren gezien, diie bijna geheel barre voets waren. De hoogerë autoriteiten, die hij erover gesproken had, hadden hem 1 akoniet toegevoegd': „Er is niet veel aan te doen." Merkwaardig is zeker de heftig© critiek, die de rechterzijde op de taktiek van de regeering bij mo-nde van baar leider Poerisjkewiitsj uit gebracht heeft. „Ieder die liet heil van zijn land begeert, dient de waarheid te zeggen, zei do deze afgevaardigde. Niemand kan ontkennen, dat veranderingen noodzakelijk zijn. In de slechite atmosfeer van thans kan men niet langer leven. En behalve voor hervormingen in het binnen- landsch bestuur komt do leider van de rechter zijde ook op voor het lot van de in den oorlog gewonde soldaten. Vervolgens richt hij een oritiek tegen de herhaaldelijke wisseling van ministers en hij klaagt er over dat er zoo weinig eenheid in de regeering is. Maar het merkwaar- Adv. 4019 digste is wel een uitlating over de Poolsohe quaestie, die wij hier woordelijk laten volgen: Het lot der Polen is vreeselijk. Eens veelde ik mij hun vijand! (Beweging). Maar het jaar, dat ik aan bet front vertoefd heb,, heeft een wijziging in mijn oordeel gebracht. Ik voel mij nu de grootste vriend van de Poolsohe bevol king. Men geeft da Joden de schuld van de slechte toestanden, die er in ons land bestaan. Ik haat de Joden. In dat opzicht zijn. mijn mee- ningen niet veranderd. Maar ik kan toch niet erkennen, dat d© Joden de ware schuldigen zijn." Een afgevaardigde van. de (vrije) arbeiders partij protesteert er tegen, dat de censor ge deelten geschrapt heeft uit de redevoeringen van sommige afgevaardigden. Alleen de passage had hij mogen schrappen, die een gevaar van den militairen toestand opleverden. Een gelijke critiek op het beleid van den censor werd uit gebracht door de «fgevaadigden van de kadiet- tenpartij. Nog meer bijzonderheden over de „Möwe." Een der leden van de bemanning van het stoomschip „Flamenco" van d© Paoifio Stoom vaartmaatschappij, welk schip door de „Möwe" tot zinken werd gebracht, heeft eenige bijzon derheden aangaande d© „Möwe" medegedeeld, die nog niet bekend zijn en thans door de Daily News" worden gepubliceerde Vhiteway, zoo heet de man, vertelde, dat de „Pcwe" een schip is van ongoveo- 8900 ton. Hij was verwonderd te ontdekken, dat vrijwel alle leden van de ongeveer 300 man sterke bo nis: ring Engelsch konden sprensn. Zeer Velen van hen waren kapitein», stuurliedun. en inge nieurs geweest, die handel hadden gedreven, op Engelsche havens en op Engeseh© schepen De eerste ingenieur van de prijtbemanning!, dio aan boord van de „Westburen" werd gezet diende op de Ansonialyn, en Whiteway had vroeger kennis met hem gemaakt. Andere zee lieden herkenden ook leden van de bemanning der „Möwe." Haar snelheid was 17 knoopen, hetgeen Whi teway wist te schatten" door haar snelheid tij dens haar vergeefsche jacht op een mailboot van de Fransche (Zuid-Amerikalijn. Zij loste two© schoten op dit schip, maar kon het niet bijhouden en moest haar jacht staken. Enkele leden van de bemanning vertelden, dat zij op den tweeden Kerstavond in een sneeuwstorm zee kozen.Na iedere ontmoeting, met een Briitsck schip werd de „Möwe" van de waterlijn tot de toppen der masten met een ge heel ander© kleur geverfd en ook andere vernn- rlngen werden aangebracht ter misleiding. De Duiteohe bemanning trad menaohlievend op. Teen zy gvewaar werd, da.t de boot van de „Tkmenco" kapsij-ide, ijlden zijn naar de plaats en «telden alle» In het werk om de inzittenden te redden. Eugelsclie krijgsgevangenen in Duitschland, J. Jackson, van het Amerikaansche gezant schap te Berlijn, heeft aan het departement van buitenlandsche taken te Londen rap port uitgebracht over bezoeken, die hij' had ondernomen naar hospitalen in Aken en Keu len, waar Britsche krijgsgevangenen ver pleegd worden. Uit het ter plaatse ingestelde onderzoek bleek, dat de behandeling', die deze verpleegden ondervinden, geen .reden geeft tot klachten. Slechts één man meende, dat hij in het hospitaal waar hij! reeds drie maanden 'verbleef verwaarloosd was. Het onderzoek gold een man of honderdvijftig, w. o. tal van officieren. Een der gekwetste officiereu «zelf een vlieger vertelde aan Jackson, dat hij wist, dat Duitsche vliegers, die boven de linies der geallieerden Vlogen, daar briefjes lieten vallen, waarin Jjet lot vermeld werd van Fransche of Engelsche vliegers, die binnen do Duitsche linies waren gedaald of neerge schoten. Bulgarije ey Roemenië. De „Vossische Zeitüng" verneemt uit So fia: Inlichtingen, welke hier in diplomatieke kringen ontvangen zijn, melden dat de kui perijen van de diplomaten van de Entente in Roemenië veel grooter zijn en veel meer uitwerking hebben dan totdusver bekend was gewórden. Men kan daarom verwachten, dat de dezer dagen hier verwachte Roemeensche gezant met belangrijke lastgevingen op fcjjn post zal terug keeren, waardoor de betrekkin gen tusschen Roemenië en Bulgarije vermoede- lij k in een beslissend stadium «uilen ko men. ZWEDEN. De onzljdigheidspolitiek. In 't Zweedsche parlement beeft bij de ver kiezingen voor de algemeen© raden Trygger, do leider der rechterzijde, verklaard: de le vensbelangen van Zweden eisohen de handha ving der onzijdigheid. De onzijdigen, voegde hij daaraan toe, moeten zich zoowel van den economieehen als van dén militairen oorlog verre honden. Verklaringen in gelijken geest zijn afge legd door Lindman, door den minister-pre sident en den vroegeren minister van finan ciën Adelsvard. Deze laatste achtte het bui ten twijfel dat de regeering haar onzijdig- heidepolitiek strikt zal handhaven en dat de groote meerderheid van den Rijksdag beslo ten ia haar daarbij te steunen. Berichten in drie regel s- De toestand van Z.Em. Kardinaal Gotti is zeer emstg geworden. De H. Sacramenten der «tervenden zijn hqm toegediend. —•In de Alpen van Opper-Itaiië zijn reusachtige lawinen naar beneden gekomen- Te Ardesko zijn 14 huizen bedelven en 11 pereenen gedood. Ook in Cadore had een groot lawine-onge luk plaat». Een lawine heeft hert dorp Oltrghe bedolven. Vele personen worden vermist. De lawine-ongevallen houden aan. Het reddingswerk wordt in verschillende «treken door nieuwe lawinen zeer bemoeilijkt. De Engelsche minister Asquitli is lijdende aan bronchitis, zoodot hij rijn kamer moet houden en niet in het Lagerhuis kan komen. In Sawtry (Engeland) is een echtpaar 67 jaar getrouwd en heeft 29 kleinzoons en 1 ach terkleinzoon aan het front. Ook 'n record! George von Köller, oud-voorzitter van den Pruisischen Landdag, ia op 93-jarigen leef tijd gestorven. In een ijzergieterij te Haspe in Westfalen ia een ketel met vloeibaar ijzer gesprongen» 8 arbeiders zijn zwaar, 7 liobt gewond. In de omgeving van Venetië, Florence, Ancona en Treviso ia Zondag een lichte aard beving gevoeld, die 25 seconden aanhield. NEDERLAND OP DEN GROOTEIN OCEAAN. Men deelt uit San Francisco aan het „Hbld." het volgende mede: De Groote of Stille Oceaan was tot op heden de eenige Oceaan, die niet doov Hol- landsche schepen in geregelden dienst werd bevaren, de „missing link" van onze Holland- scbe zeevaart. Voortaan kan nu een patrio- tiscb aangelegde Nederlander de reis'om Üe wereld maken onder zijn eigen vlag. Sedert de Amerikaansche lij n „The Pace- fio Mail", einde 1915 werd opgeheven, was de geheele stoomvaart tusschen de „Far Eist" en Amerika in handen der Japanners. Op den achtsten Februari arriveerde hier het Nederlandsche stoomschip „Arakan", der Stoomvaart Maatschappij „Rotterdamsche Lloyd," onder bevel van kapitein S. van Ron- kel. Dit feit is d&arpm van beteekenis, om dat hiermede de eerste uitreis was volbracht in de onlangs opgerichte Jaca-Pacific Lijn. De drie deelnemers aan dezen nieuwen stoomvaartdienst zijn de scheepvaart-maat schappijen „Rotterdamsche Lloyd," „Neder land" en „Java-China-Japan-lijn." De reisroute der nieuwe lijn is Java— Makassar Manilla Nagasaki— San Fran cisco. Tusschen Java en de Philippijncn was tot nog toe vrijwel geen verbinding en leid de de weg. over Singapore of Hongkong; wat natuurlijk een reusachtige omweg beduidde. Te Manilla was men dan ook zeer verheugd over deze nieuwe verbinding; de Philippijn- sche gouv.-gen. Harrison en onze consul te Manilla, de heer P. K. A.- Veerkamp van Embden, hebben zich er veel moeite voor gegeven. Als een staaltje hoe ons Ned.-Indisoh gou vernement deze verbinding iwenscht te be nutten, diene, dat zijnentwege aan onzen con sul te Manilla geconsigneerd werden vijftig zakken Javaansehe aardappelen, om dit pro duct bekend te doen worden en export naai' de Philippijnen uit te lokken. Vermeldingswaard is nog do bijzonder har telijke ontvangst, die het eerste schip te Nagasaki ten deel viel. De autoriteiten al daar waren zeer ingenomen met het feit, dat hunne haven in het reisplan was opgeno men, en daar in Nag'asiki zoowel op de uit- als op de thuisreis gebunkerd wordt, is dit voor die plaats van niet geringe beteekonis; Twee schepen in de maand, die ieder gemid deld 1500 ton steenkolen innemen, dat maakt een aardig1 bedrag' per jaar. Na aankomst van de „Arakan" begaven zich burgemeester en wethouders aan boord om den kapitein te complimenteeren. De waarnemende burgemeester, de heer H. Fu- kada, voerde het woord in het Japansch. Na mens het gemeentebestuur werden den kapi tein een paar kostbare Japansche vazen aan geboden. Daarna bood, met een toespraak, de heer Sawaj'ama, president der Nagasaki Kamer van Koophandel, namens dit lichaam kapt. Van Ronkel twee antieka bloempotten met Ja pansche dwergboomen aan. In zijn rede deed hij uitkomen de historische belangen, die zijne stad aan de Hollanders verbonden. Zoo her innerde hij o.a., dat van het jaar 1637 af tot 1859 de Hollanders de éénige vreemdelingen waren aan wien vergund was in Japan han del te drijven, dat hun als vestigingsplaats Nagasaki was aangewezen en dat in genoemd tijdperk van ruim 200 jaren de Hollandsche vlag steeds aldaar had gewapperd. Verder aei- de hij, dat toen het Tokogoewa Gouverne ment zijn eerste scheepswerf aldaar vesfig- de ïn 1856, het Koninklijk besluit vermeldde, dat uitsluitend Nederlandsche ingenieurs daar aan verbonden mochten worden, hetgeen zoo bleef tot in 1877 toen deze werf werd over genomen door de tegenwoordige eigenaars, the Mitsu Bishi Dockyard. Sinds mensehengeheugenis was echter geen Hoilandsch schip meer in deze haven ge weest en het Nederlandsche consulaat al daar wordt dan ook waargenomen door den Engelschen consul. Na afloop der receptie boden genoemde autoriteiten den kapitein, officieren én pas sagiers een dejeuner aan. NIET AANBEVELENSWAARDIG. Dr.. Nolens vestigt in de „Nieuwe Venl. Ot." de aandacht op den zonderlingen gang van zaken met de belasting-ontwerpen. Stond mr. Treub er op, dat ideëel verband bleef bestaan tusschen de grondslagen-wet en de afzonderlijke ontwerpen, zijn opvol ger knibbelt niet alleen aan het stelsel door er de voorgestelde verhoogingen van den accijns op wijn en op gedistilleerd uit te lichten, maar onttrekt ook aan het geheel den grondslag door het ontwerp betreffende de grondslagen van het stelsel van 's Rijks belastingen in to trekken. Nu kan men meenen aldus dr. Nolens dat dit bezwaar meer van theoretischen dan van practischen aard is. Een practisch bezwaar is echter zonder" twijfel hierin gelegen, dat ook de Memorie van Toelichting1 op de Grondsiagenwet mede verdwenen is. Naar deze Memorie wordt toch bijna voor ieder der afzonderlijke belasting-voorstellen verwezen. Een gevolg' is dat de Kamer wets-ontwer- pen onderzocht met onvolledige toelichting. Dit bezwaar klemt te meer nu men uit anderen hoofde weet, dat de zienswijze van den nieuwen Minister van Financiën althans op. enkele punten afwijkt van die van zijn voorganger. Dit is o.a. het geval ten opzichte van de pensioenbclasting: en de voor de leening 1914 geheven opcenten. Regelmatig ware het geweest dat de Ka mer vóór het afdeelingsonderzoek in ken nis ware gesteld met de voorgenomen wij zigingen en dat de Toelichtingen op de af zonderlijke wetsontwerpen waren aangevuld. De Minister van Financiën heeft er op 2,3 Febr. 1.1. in de Eerste Kamer op gewezen dat hij, nu hij die wetsontwerpen niet geheel gemaakt had als het ware, die wijzigingen niet op een achternamiddag kon aanbrengen. Daar heeft hij van zijn kant gelijk in. Maar de Kamer heeft ook hare rechten. In Januari werd zij door een voorstel tot overhaaste behandeling! in de afdeelingen overrompeld. Nu schijnt de Minister door het onderzoek overrompeld te zijn. En de Kamer is genoodzaakt tot eene wijze .van behandeling, die niet aanbevelenswaar dig is. Beroept men zich op de buitengewone om standigheden, die al zoo veel op hare reke ning hebben, en vooral op het spoedeischen- de, dan zij opgemerkt dat haastige spoed zelden goed i% en dat ingrijpende wijzigin gen een hernieuwd afdeelingsonderzoek zou den kunnen tengevolgen hebben. STOPZETTING VAN DEN AANVOER VAN SINAASAPPELS. Sedert eenigen tijd ia d© aanvoer van sinaas appelen hier te lande totaal stopgezet, tot groote schade ven het werkvolk, de hondorden pakker», de venter» en de kleine winkelier», die in deze branche te Amsterdam en Rotterdam en ook elders in den lande hun bestaan vinder, en van welke velen thans ten laste der Steun comités komen. De oorzaak hiervan is aldus het „Hbld." de eisch, vanwege de Engelsche regeering aan de Kon. Nederlandsche Stoombootmaatschappij gesteld, dat deze ervoor zou instaan dat niet meer dan 26 der met haar booten aangevoer de sinaasappelen naar Duitschland zouden wor den uitgevoerd. De Maatschappij kou zicb hier voor onmogelijk verantwoordelijk stellen- Pogin. gen, ook van de zyde der Spaanech» belang hebbenden te Valencia en te Murcin in 't werk gesteld, om Engeland op deze eisch te doen terugkomen, mochten tot heden niet baten. Ook de aanvoer van sinaasappelen uit Enge land welke naar de N. O. T. vernam heeft opgehouden, daar Engeland den uitvoer daar van verboden heeft, in verband met een beper king van den sinaasappelen-invoer in Egeland tot 60 ten einde meerdere laadruimte voor de Engelsche schepen vry te krijgen. De groote re booten der Kon. Ncd. Stoomboot maatschappij, dio tot dusver zich met het sinaasappelenvea-voer bezig hielden, worden thans gebezigd om Regeeringsgraan uit Amerika aan te voeren, in verband met de regeling tus schen de Régeering en de Reederyvereenigingi, volgens welke ds Holland-Amerikalyn 60.000 ton, de Hollandsche Lloyd 15000 en de o erige reederijen 60.000 ton van de door de Regeering benoodigde 136.000 ton acheepsruimte beschik baar hebben gesteld. Dit vervoer geschiedt voor 46 per ton van La Plata. De importeurs mn sinaasappelen zijn in tus schen n0g doende om te trachten een oplossing te vinden van de moeilijkheden. Deze zal echter spoedig moeten gevonden worden, aangezien het sinaasappelenseizoen reeds in Mei afloopt Weder een staaltje van Engeland'» onbe schaamd opreden ten opzichte van onzen han del 1 Belooning. De Duitsche regeer' heeft' door haar gezant alhier aan onze regeerlag 200 doen toekomen, ter uitreiking aan de be manning van het Nederlandsche lichtschip „Noord-Hinder," wegens de redding van den luitenant Protzok en de matroos Riedil, toen deze indertyd in d» Noordzee met hun vlieg tuig moesten dalen. Een burgemeester gevraagd 1 In „De Gemeentestem" van 11 Maart 1910 komt de volgende advertentie voor: „Te Renesse, eiland Schouwen, prov. Zeeland, is' vacant het ambt van burgemeester. Uit de gemeente geen sollicitanten. Hef dorp ruim 000 zielen heeft treinverbinding, is lief ge legen bij bosob, duin, strand en zee." Zoover wy weten, is het nog niet vertoond, dat sollicitanten voor het ambt van burgemees ter by advertentie werden opgeroepen, merkt de „Middelb. Ct." op. Een ontploffing. D© bewoners van da Fahrenhcitstraat en omgeving te VGravenhaca werden giaterenochtend tegen 9 uur opgeschrikt door een heviger knal, ten gevolge van een ont ploffing welke plaats greep in d© chemische fa briek van den apotheker Fudrice, in genoemde straat. Toen een knecht van den heer F. aan de fabriek kwam en de straatdeur op en do, had d© ontploffing plaats. De man werd tegen oen vat geslingerd en bekwam brandwonden. De buitenmuur van de fabriek werd ontzet, de tus- schenmuren stortten in. en hot dak werd geheel uit zy'n voegen gerukt,. In een vertrek op do bovenverdieping, waar chloor,tliyl 'wordt bc- - waard, ontstond brand, welke door de bandweer met twee stralen werd geblusoht. Van huizen aan de overzijde dor straat sprongen hier en daar ruiten stuk. TWEEDE KAMER. GEWISSELDE STUKKEN. (Zitting van gisteren.) Het leeningsontwerp. De Kamer hield gisteren eene korte ait- ting, waarin aan de orde kwam het W. O. tot het aangaan van eene geldleening of -Ieeningen van f 125.000.000. Met de behandeling' ervan ging niet veel tijet heen. Er werden geene algemeen© be schouwingen gehouden en van do behande ling der artikelen valt alleen te melden, dal 2) Anny's voorhoofd fronste ziek. Dé opmer king van Walford had haar beleedigd, „Houdt u mij voor zulk een egoist, dat ik mijn grootvader een kleinzoon zou misgun nen om wille van 't geld?" vroeg zij ontstemd. „Ik zou integendeel afstand doem al» ik daar mee aan grootvader den kleinzoon terugge-, ven kon." „Ik vraag u duizendmaal excuus", haastte zioh Walford te zeggen. „Welk een dwaas ben ikl lk had toch kunnen weten,- dat u .niet is als andere vrouwen; dat de gedachte aan winzucht u heelemaal vreemd ie." MnaT Anny was haar ontstemdheid zoo .spoedig niet meester een onbewust oompli- toont voor haar begeleider, 'tgeèn deze spoe dig begrep. „U hebt, naar 't schijnt, ©en ge ringe meening van mij, meneer," zei ze zacht. „U weet, dat het tegendeel waar is!" Wal ford wendde 't hoofd om, zag onderzoekend friiter zich en toen hij er zich van overtuigd dat Anny's droom zich op 'n passenden a^tand hield, ging hij op vurigen toon voort:. "Ij moet weten, dat ik geen vrouw op aarde hooger schat, dan ul Anny, reeds lang ver langde ik er naar u dit te zeggen en thans wilt gij kwaad op mij worden?". Hij keek haar van ter zijde aan, om te zien welken indruk zijn woorden op haar maak ten en scheen over het resultaat tevreden. Percy Walford was geen schuchter minnaar en hield er van met brutalen moed een een maal opgevat plan door te voeren. „Anny,"' begon hij weer, „laat mij u een bekentenis doen. Gij hebt reeds lang geraden, hoe innig ik u lief heb. Anny, keer u niet van mij af, breek mij het bart nietl" Percy Walford bezat geen hart, doch slechts een rekenmachine en het oog van een beschaafd man voor een schoon, intelligent gezicht. Anny zag dit echter niet in, zijn uiterlijk voorkomen verblindde haar. Na wei nige oogenblikken was bet den man der we reld gelukt het meisje de schuchtere beken tenis te ontlokken, dat ook zij hem lief had en plechtig verklaarde hij daarop, dat zij hem tot don gelukkigste aller stervelingen maakte.... „En wanneer mag ik met uw grootvader spreken, lieveling?" vroeg hij teeder. Zij overlegde een oogemblik by zich zeiven en stamelde dan: „Was het niet verstandi ger, wanneer ik hem eerst een weinig daarop voorbereidde? Hij heeft geen flauw vermoe den van onze liefde, Percy 1" Walford ging direct op dezen voorslag in. „Zeker, dat zou verstandiger zijn. Gy verstaat bet beter den ouden, heer naar onzen hand te zetten! Ge gelooft toch niet, dat hij zijn toestemming weigeren zal, Anny?" „O neen, wat zou hij tegen u hebben Percy? Natuurlijk zal hij mij niet gaarne missen, maar eenmaal moet bet tooh zijn." „Ik hoop, dat u gelijk hebt, Anny." Hij was een weinig ernstiger geworden en stapte een poosje zwijgend naast haar voort, doch Anny viel dit niet op. Haar hart klopte onstuimig van geluk; den gansehen rijkdom van haar jonge liefde verspilde zij aan een schurk, die harer onwaardig was, wiens lief desbetuigingen slechts de erfgename van millioenen golden. Anny had hem leeren kennen ten huize van een oude schoolvrien din, een dochter van generaal Davemport, en van den eersten, dag af aan had zij zich bij zonder aangetrokken gevoeld tot den schoon gebouwden, uiterlijk-besohaafden jongen man. Hij 6tak in haar oogon zoo gunstig af bij d© jonge heeren uit baren kling, die zich altijd over effecten en beursberichten en an dere droge onderwerpen met grootvader on derhielden. Percy was de eerste voorname lediglooper, dien zij op haar weg ontmoette en dit type wekto juist om zy'n nieuwheid de belangstelling vau do erfgename van Russel Square. Spoedig had ze haar hart aan hem verloren en sedert eenigen tijd wachtte zij ongeduldig op. het oogenblik, Jat hij zich zou verklaren. En nu was dat oogenblik ein delijk gekomen! Als in een droom ging zij het oude huis binnen, nadat Percy aan de deur afscheid genomen had met de belofte des middags bij Sir Elliot officieel aanzoek te zullen doen om haar hand. Walfred wandelde langzaam de richting van Piccadilly in.- „Welk .een nare buurt", dacht hij. „Dat een rijke man als Hamilton het hier kan uithouden! Die kooplui hebben er geen verstand van hun geld op nobele wijze te besteden. Als ik het had! Overigens heb ik vandaag goed© zaken gemaakt," glim lachte hij. „Het is honderd tegen een, dat die kleinzoon nooit opduikt en dan is zij de eerigste erfgename! Zy moet het zijn, want de oude heeft geen andere bloedverwanten. In ieder geval zal liaar bruidsgift eeu aardig sommetje zijn. Wist ik maar nauwkeurig, hoe groot ze zal zijn! Stellig minstens een half millioen en meer kan men tegenwoor dig bezwaarlijk verlangen. Bovendien is zij een aardig vrouwtje'en wel opgevoed. Een beetje temperament heeft ze, maar dat is toch nog heter, dan een stompzinnig en ver velend karakter. Wie weet krijgt ze wel een millioen! En de kleinzoon ligt waarschijn lijk al lang onder de aarde. Ik hoopt oprecht, dat het zoo ie...." Zoo peinsde Percy Walford. Arme Annyl Dat was do man, dien zij de eerste liefde van haar jonge hart geschonken had! TWEEDE HOOFDSTUK. Sir Elliot Hamilton bevond zioh in zijn par. ticuliere kamer in de Fenchurchstraat. Om hem heerschte eeu merkwaardige rust. Die rust schoon uit te gaan van de donkere kleu ren dor Turksohe tapijten en de ernstig maa sieve mahoniehouten meubels en viel nog meer op door het eentonige tikken der oude staande klok en het rumoer der groote city, dat gedampt door de ramen drong. De oude koopman had een onderhoud gehad met den chef der zaak, de omvangrijke corresponden tie doorgezien en kon zich nu weer in Ruesal Square een welverdiende rust gunnen. Maai hij scheen geen haast te hebben naar zijn buis terug te keeren. Zijn oog richtte zich weemoedig op een nummer van de New-York Herald, dat voor hem op de schrijftafel lagi „Lionel Arthur Hamilton, zoon van Ar thur Hamilton én Eveline Barker, wordt ver zocht zich in verbinding te et©lien met rijn grootvader sir Elliot Hamilton, Russel Square 19a en Fenchurchstraat, Londen. Een hooge belooning zal degene ontvangen, die aanwijzingen kan geven omtrent de verblijf» plaats van bovengenoemde." Ook andere couranten, Engelsche en.Ame» rikaansche, lagen op de tafel ön in alle bla» den vond men dezen door zijn eenvoud treft fenden oproep. (Wordt vervolgd). NIEUWE HAARLEMSCME COURANT ™£2* blad v v

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 5