ZIJN UK KIEREN HEM WAT ANDEREN ZE6GEN VRAGENBUS STATEN-GENERAAL RECHTSZAKEN. ONDERGANG VAN DE „TUBANTIA". Oa Nederlander geeft als hare meening hennen, dat de Noor, de Zweed, de Neder lander, die ter Noordzee vaart op eene neu rale boot van de Duitsche Regeering mag '"erlangen, dat hare onderdanen daar niet a's zeeschuimers huishouden en dat, indien leze eisch door Berlijn werd verworpen, Duitsche regeering zichzelf een slag zou toebrengen, die niet in twee geslachten zou borden vergeten. En ze constateert dat Duitschland zicbr op een gevaarlijken weg bevindt in den ge- dachtengang van hem, die zelfs Ln den-krijg uitziet naar ridderlijkheid en adeldom van karakter en omdat Duitschland bezig is zijn 'nvloed te verspelen, de achting te ver hezen, en mogelijk eigen stoffelijken achter uitgang natuurlijk gevolg van zedelijke decadentie in de hand te werken. Vanwege zijn groote waardeering voor det vele goede in dit machtige rijk, waar aan geheel de wereld, ook ons land in het bijzonder, zooveel verplichtiugen heeft be keurt het blad meer dan het zeggen kan de teekenen van zedelijk verval, waarvan °ok de methode van den duikbooten-oorlog een der symptomen is. En het kan niet ge- looveu, dat niet ook in-Duitschland velen uiet weerzin van de heldendaad van 15 Waart 1916 zullen hebben gelezen. Indien het waar is wat verluidt aldus besluit het dat de Keizer, in wien wij :oo vaak den ridderlijken vorst hebben kun nen waardeeren voor dit .Soort wan helden daden maar zeer matige bewondering koes- en indien juist is dat de afgetreden Minister van Marine voor zijne Rücksichts- 'Osigkeit .weinig sympathie heeft kunnen .""vinden bij den Rijkskanselier, voor wiens Persoon zeker velen hier te lande achting zijn blijven koesteren, dan kan een ramp nis die van gisteren een zegen worden. Dan zullen Keizer en Kanselier, ontsteld van dit moordenaarsbedrijf, daar paal en Perk aan gaan st.ellen. Niet tot eiken' prijs. mag een krijg ge ronnen worden.Het tournooi der middel eeuwen had zijne voorschriften, de moder- ne oorlog heeft de zijne, geschreven en pögeschreven. Hij die in hooghartigheid of Jh wanhoop zich daaraan niet houdt ver beurt, ook al treedt hij als overwinnaar uit den strijd, meer dan de overwonnene. De hoogste goederen, die een volk te ver hezen heeft, zijn de zedelijke. En de ge schiedenis is daar om te leeren, dat volken, hie moreele goederen niet achten, hun on- hergang tegengaan. Het Hbld. behelst een aitikel ten betooge, hat de Nederlandsche regeering mede ver antwoordelijk is voor wat thans is geschied, omdat na vorige gevallen haar houding niet jachtig genoeg is geweest. Daarin verwijst bet naar Amerika dat krachtiger is opge reden tegen het torpedeeren van handels chepen zonder waarschuwing en zonder on derzoek, waarvan 't gevolg is geweest, „dat ■^merikaanscho schepen niet zijn getorpe- beerd, terwijl Nederland nu reeds een lange ''1st van getorpedeerde handelsschepen kan °°nen het laatste vóór de „Tubantja", nog zeer onlangs, de „Artemis". dP v ste^ han verder de vraag: wat heeft' Nederlandsche Regeering gedaan om in «menwerking met do Amerikaansche er 'aar te streven, dat Duitschland geen sche pen zaf torpedeeren indien geen zekerheid bestaat dat het schip niet tot een neurale Mogendheid behoort? Daarna gaat het blad Voort: Hier komt thans nog een geheel andere *Westie en voor vele Nederlanders een veel belangrijker kwestie bij. Hoe zal het Met de verzorging van ons land gaan, in dien Duitschland op deze wijze oorlog denkt 'O mogen en kunnen voeren? De redactie van het „Nieuws van den Dag" wijst in een hoofdartikel op de Duit- 8cbe methode om mijnen in de scheepvaart routes te strooien: „Het is een ieder bekend, dat de vaart Van Nederland op Engeland over Noord- Hinder en Galloper-lichtschip gaat; dit vaar water is nu klaarblijkelijk door de Duit sehers onveilig gemaakt met mijnen..." En naar aanleiding daarvan vraagt het blad: „Moet onze r§geering zich nu bij dezen toestand neerleggen?" Wij gaan iets verder en vragen: Kan jMze regeering zich bij dien toestand neer- ®£gen? Kan dè regeering b.v. de mogelijk- 'heid van den aanvoer der zestigduizend t(Mnen graan, die wij maandelijks behoe- Ven, garandeeren indien een naburige mo- fiondheid onze scheepvaartroutes met mijnen bestrooit? In strijd natuurlijk met elk recht, Met alle internationale overeenkomsten. De toestand is zeer, zeer ernstig. Niet afleetn voor ons land, ook voor andere lan den. En wij vragen ons af: is er eenige po ging tot samenwerking gedaan, niet alleen Met Amerika daarover zeiden wij reeds Jets maar ook niet andere neutrale lan den? Ernstiger is de toestand ook voor de Ver enigde Staten geworden. De verzekering van de Duitsche regeering, dat uitsluitend^ Suwapendc handelsschepen zonder waar schuwing getorpedeerd zouden worden is, °P zijn zachtst uitgedrukt, een verzeke- .Mg gebleken, die op een misverstand moet ^rusten. De handelwijze met de „Tubantia" met het Noorsclie schip „Sinus", de po- ®Mg tot torpedeering van het Eransche pssagierSchip „Patria" en nog zooveelmeer, d'estigen dit. v Welke houding Amerika zal aannemen, b duidelijk blijkt, dat in de officieele re- jM'-nugsverklaringen mededeelingen voorko ken. die in strijd met de werkelijkheid zijn? ti kunnen daarover geën oo'rdeel heb- b n» doch slechts hartelijk hopen, dat het wr groote Republiek moge gelukken, zon- jj r den" oorlogsjammer te vergrooten,- do k Msche regeëring tot beter inzicht van t,.Ur Plichten tegenover neutralen te bren- r.n- En ®cb jvij herhalen: van de Nederland- is. vc regeering, dio mede verantwoordelijk p0ll7r wijze waarop Nederlandsche sche- Ur.j, behandeld worden, moet geëischt wor- fitatp ziJ alles doet om de Vereenigdo De'1 7 streven te steunen, hl'ui "Daily Telegr.", sprekende over de F oij la"' mer^l op, dat er geen reden Net ,-,rte twijfelen, dat een Duitsche duik- 1 yj.:. Mijn oorzaak van het gebeurde is, t 'v w el zeker dat het een duikboot is! 1 at zal aldus liet blad verder de Nederlandsche regeering zeggen? Het is voor hét Nederlandsche volk van over wegend belang, dat de verbindingen tus- schen het moederland en de overzeesche koloniën blijven gehandhaafd. De Duitsche handelingen snijden de aderen door, waar door Nederland leeft. De positie van dit be vriende volk verdient onze sympathie. Duitschland schept 6en staat van moord dadige anarchie op zee. Het tracht de ge- heele wereld zijn wil op te dringen. Wat zullen de neutraio staten zeggen en doen ten aanzien van zulk een verscherping nog van de wandaden, als we thans waarna men? Wat zou "de positie ter zee thans zijn, in dien Duitschland in den maritiemen strijd gewonnen had? Het Britsche Rijk zou dan ophouden te bestaan. Maar wat zou er met de neutrale staten gebeuren? Als Duitsch land in nederlaag reeds handelt gelijk het nu doet, hoe zullen bevriende staten dan wel worden behandeld als het inderdaad| oppermachtig was geworden en zich van de heerschappij ter zee had verzekerd. Duitsch land meester op land, dank zij zijn legers, meester op zee, dank zij zijn vloot, zou zonder twijfel de geheele wereld in boeien slaan en in Teutoonsche slavernij. Hét blad stelt dezen toe-stand tegenover den werkelijken toestand thans, nu de Brit sche vloot in samenwerking met de mari tieme strijdkrachten van Frankrijk en Italië de zee volstrekter beheerscht dan ooit te voren. Wel wordt door die vloot de neu trale handel met den vijand belemmerd maar de neutrale handel met andere landen wordt beschermd. Zij proclameert de vrijheid van de zeè eri bevestigt die dagelijks meer. De „Nieuwe Qt." zegt volkomen te ver trouwen, dat onze Regeering ook ditmaal weder het juiste woord gevonden en den snellen weg betreden heeft, die een ons volk zoo sterk aangrijpend voorval van haar eischt. Het zal niet gemakkelijk voor den minister van Buitenlandsclie Zaken zijn de termen te vinden, welke in ernst en kracht die van zij» vorige protesten tegen de aan tasting van Nederland's rechten en belangen ter zee overtreffen. Drastische middelen om daaraan kracht bij te zetten, staan hem, voor zoover wij kunnen zien, niet ter be schikking. Het denkbeeld bijv. van mr. H. E. Israels om aan boord van elk onzer zeeschepei? voortaan, als gijzelaars, eenige hier te lande geïnterneerde Duitsehers te nemen, zou (af gezien van de rechtsquaestie) vermoedelijk niets baten. Duitsche duikbootcommandhn- ten toch, die niet aan de bevelen- van hun eigen Regeering gehoorzamen en nog veel min mijnen, die uiteraard weinig tot rede neeren over de nationaliteit der opvaren den van een op haar stootend schip geneigd zijn,-zouden zich door de bloote kans dat er een paar Duitsche levens met de ver nieling van een neutraal schip teloor zouden gaan niet van dit werk laten weerhouden. Wij behoeven ten slotte hier wel nauwe lijks aan toe te voegen, dat de toon waarin deEngelsehe pers (althans, (blijkens een mededeeiing van de,„Daily Telegraph) haar deelneming in de ramp, die onze scheep vaart trof to kennen geeft, door ons niet gewaardeerd wordt. Het lijkt ons. in ver band met do steeds toenemende bemoeilij king van den toevoer over zee waaraan! Engeland ons land onderwerpt, voor een Engelsch blad niet de tijd of de gelegenheid om ons de waarheid voor te houden, dat „Duitschland's handelingen ter zee de slag aders afsnijden waardoor Holland leeft" noch om onze instemming te verlangen met Engeland's proclamatie van de vrijheid der zeeën die het „dagelijks meer bevestigt." De bejegening welke aan de onzijdige zeevarende natiën van heide kanten in de zen oorlog te beurt valt, is niet van dion aard, dat de slagen die de eene oorlogvoe rende partij in strijd met alle recht en be loften ons toebrengt, ons vaar erkentelijk heid jegens.de andere zouden behooren to vervullen. Het N. v, d. D. schrijft in liet ochtend blad van heden o.rn. Indien de Duitsche regeering niet bereid is alles te doen wat in. haar vermogen- is, om het gebeurde goed te maken en herha ling te voorkomen wat dan? De vmag mag, na de ervaring van anderhalf jaar gedurende welke Duitschland „voor de vrij heid ter zee" vecht, gesteld worden. Indien de Duitsche marine voortgaat onze schepen te torpedeeren, verraderlijke mijnen te strooien in vaarwaters die voor ieder vrij moeten zijn, ea in 't wilde bommen te laten vallen op koopvaarders en treilers bezitten wij geen ander middel daartegen dan een officieel protest? Allerlei opinies, waaronder zeer wilde, gaan nu rond. De een zou de diplomatieke' betrekkingen willen afbreken. Een ander spreekt van het convoyeeren, althans van van onze mailbooten, door oorlogsschepen. Een derde wil de grens sluiten hoeveel nadeel dat onzen eigen handel ook zou be rokkenen. En mr. H, L. Israels spréékt in allen ernst van het stellen van Duitschei gijzelaars op onze koopvaarders; alsof dat een Duitsclien commandant zou verhinderen zijn torpedo's te gebruiken; er waren ver scheiden Duitsehers aan boord van de Tu bantia 1 Wij hopen dat de regeering een goede oplossing moge vinden, vredelievend maar getuigend van niet te miskennen vastbera denheid. Nederland's verkeersbelangen zijn levensbelangen zoowel de Duitsehers als de Engelschen hebben dat herhaaldelijk^!! uitgesproken, en beiden geven voor, d&dr- voor te- vechten. Laat men dat nu metter daad toonen; het is geen onredelijke eisch. Wij zien volstrekt uiet voorbij, dat de schijnheilige taal van de „Daily Telegraph" en dergelijken bedoeld kan zijn om ons in een oorlog met Duitschland te wikkelen; zulk een toeleg zou ook wel uit andere maat regelen van die zijde opgemaakt kunnen worden. Daar staat echter tegenover, dat geen onzer buurlui gaandeweg onder den indruk mag komen dat het Nederlandsche volk zich met open oogen voor den gek iaat hóuden. V r. Ik ben geboren in 1886 dus wordt dit jaar 30 jaren, zou ik zoo de landstormwet nu luidt, ook nog voor den landstorm op moeten komen? Als ik voor de landstorm op moet komen zoudt u mij dan zoo circa kunnen zeggen wan neer ik zal opgeroepen worden# Antw. U kunt voor de landstorm opgeroe pen worden. Of dat gebeuren zal en wanneer is niet te zeggen. V r. Mijn man is nu ruim een jaar in Duitsch land, moet hij nu om uit Duitschland te komen weder een nieuwe pas hebben? Antw. Laat uw man over zijn geval infor- meeren bij den Hollandschen consul in zijne verblijfplaats of bij den naastbijzijnden. Hij kan. staande geheel van toepassing en is hij verplicht hem desgewenscht schrijven. V r. Heeft een mevrouw het recht haar dienst bode die met de drie maanden is gehuurd en ook per drie maanden haar loon ontvangt met de zes weken te ontslaan zonder geldige rede nen. Kan de dienstbode het volle loon over drie maanden eischen, kan mevrouw de Nieuwjaars- fooi.inhouden? Antw. Mevrouw kan haar dienstbode ont slaan met zes weken opzegging tegen Mei, Augustus, November of Februari en moet tot aan dien datum loon uitbetalen, mits zij geen reden heeft om de dienstbode tegen een anderen datum te ontslaan. De Nieuwjaarsfooi mag me vrouw in dit geval niet van het loon afhouden. Dat bedoelt u toch? V r. Dikwijls hebben mijne kippen last dat zij eieren leggen, waar bloed in zit. Zoudt u mij hiervoor een middel kunnen geven om ze er af te helpen. Antw. Daar behoeft u zich niet ongerust over te maken. De bloedaderen zijn afkomstig von de eierstok. Het is onschadelijk en een mid del om ze te weren, kennen wij uiet. V r. Mijn zoon is getrouwd, behoort tot de landstormklasse 1911 en moet met Mei opko men. Hoeveel vergoeding krijgt zijn vrouw en mag ze bovendien nog werkzaamheden verrich ten en een gedeelte van het huis verhuren, zon der dat er iets van de vergoeding wordt afge houden. Men zegt dat het niet mag. Antw. Hoeveel vergoeding de vrouw van uw zoon krijgt, hangt af van den burgemeester, tot een bepaald maximum. Zij mag zeer zeker werkzaamheden verrichten, kamers verhuren enz. V r. Ik heb mij verhuurd begin Maart om met Mei in betrekking te komen voor dag en nacht. De juffrouw schrijft mij af zonder reden op te geven, moet ik mij dit laten welgevallen of kan ik schadevergoeding eischen? Antw. Als u inderdaad in dienst genomen waart, kunt u schadevergoeding eischen. Bent u per drie maanden of per maand gehuurd Daar van hangt dan 't bedrag af., V r. Onlangs in een nieuwsblad het gespeci ficeerde schuldenlijstje van een faillissement lezende, trok het mijn aandacht dat sommige schuldvorderingen als vreferent stonden vermeld. Zoudt u mij eens willen opgeven welke schulden in een faillissement preferent zijn? Antw. Preferente vorderingen in een fail lissement zijn de vorderingen, die allereerst be taald worden, voordat de concurrente schuld- eischers aan de beurt komen. Zoo b.v. de pand- of hypotheekhouder, vorderingen van het Rijk voor bedrijfs- en personeele belastingen, het loon van arbeiders over het verschenen en nog loo- pende jaar; huurprijs van onroerende goederen, en de nog onbetaalde koopprijs van roerend goed enzMen onderscheidt verder nog preferente vorderingen van de eerste soort en dito van de tweede soort. V r. Wanneer wordt de landstormjaarklasse 1910 kennisgeving toegezonden dat zij tot de landstorm behooren? En wanneer wordt zij op geroepen in werkelijken dienst? Antw. Van dat alles is nog niets bekend. Lichting 1911 is zelfs nog nfet opgeroepen. Vr. Jk heb een broer, die naar Amerika is uitgeweken om niet bij de landstorm te behoeven te dienen. Zou er nog straf voor hem opzitten als hij na de mobilisatie weer in Holland terug keert? Antw. Als hij deserteur is, dan zijn op hem dezelfde straffen toepasselijk als voor dezen. Was hij echter vertrokken, vóórdat zijn jaarklasse opgeroepen werd, dan behoefde hij niet te dienen en kan dus vrij terugkomen. Komt hij op terwijl zijn klasse nog onder de wapenen is, dan moet hij natuurlijk dienen. V r. Hoe kan men olievlekken verwijderen uit wit katoen, die er ingekomen zijn door de naai machine? Antw. Met benzine en daarna met zeep. Let op, goed uit te wrijven. V r. van G. F. W. te IJ. -Antw. De Godspenning is verdiend na drie maanden dienen. U kunt dezen dus terugvorde ren van de betrokken dienstbode. Wat het reis geld aangaat, daarover staat niets voorgeschre ven. Ons dunkt in dit gevaleens gegeven V r. van J. N. te H. Antw. U hadt geen recht op den Godspen ning. Wendt u tot liet bureau van consultatie, dat eiken Vrijdagmiddag om half twee zitting houdt in het Paleis van Justitie aan de Jan?- straat, alhier. V r. Hoe kan ik melkvlekken uit een zijden blouse verwijderen? Antw. Met benzine, ether of geest van sal- moniak. Zorg er voor de plek goed droog te wrijven zonder de blouse te beschadigen. V r. Wannneer moet het 3e bat. inf. lichting 1916 opkomen? Antw. De miliciens behoorende tot de 3e bataljons der lichting 1916 komen vermoedelijk in de laatste helft van Augustus 1916 onder de wapenen. V r. Als mevrouw met April in pension gaat en haar dienstbode, tot Mei uitbetaalt, is me vrouw dan verplicht haar een Aaarid kostgeld te geven ook? Antw. Uit uw verdere vraag blijkt niet of uw mevrouw voor die andere betrekking gezorgd heeft. Zooals de vraag nu luidt, moet mevrouw ook kostgeld tot Mei betalen. We kennen editer niet voldoende bijzonderheden om over de zaak goed te oordeelen. V r. Ik hen van de lichting 1916 en ben inge deeld bij het 3e bat. 3e compagnie 4e $eg. infan terie te Leiden. Kunt u mij ook zeggen wanneer ik op moet komen? Antw. Zie het antwoord op een der voor gaande vragen. V r. van R. D. te S. Antw. We hebben uw vraag naar den redac teur van de Kindercourant doorgezonden. Of was dat uw bedoeling? V r. Naar ik verneem wordt de landstorm op geroepen tot aan het dertigste jaar. Nu heeft een mijner kennissen vrijwillig 8 jaar gediend. Zijn diensttijd was om in Juli 1915, toen is hij bij de landstorm gekomefi. Hij is 25 jaar. Wanneer nu zijn lichting opgeroepen wordt, moet hij dan nog dienen Antw. Tot de landstorm behoort ieder die gediend heeft bij de zeemacht, het korps mari niers (marine-reserve hieronder begrepen), bij het leger hier te lande, het reserve-personeel bij de landmacht hieronder begrepen, bij de gouverne mentsmarine in Nederl. Indië of bij de koloniale tigd is binnen het Rijk, in het Duitsche Rijk. of in het Koninkrijk België of zich bij of na het verlaten van den dienst daar vesiigt. Voor hen vangt de dienstplicht bij den land storm aan met den dag, volgende op dien, waar op zij den dienst verlaten. Aangezien de landstormwet in Mei 1913 in werking is getreden, is op dezen man 't voren met jaarklasse 1911, gezien zijn ouderdom, on der de wapenen te komen. Vr. Zoudt u mij een middel kunnen aan de hand doen om een wit vilten hoed wederom schoon te maken? Antw. Een welwillende modiste doet ons het volgende middel aan de hand: Den hoed in- smeeren met nat geprepareerd krijt; laten droo- gen en daarna uitschuieren. Vr. Wie is de vorst der duivelen? Beëlzebub, Lucifer of Jupiter? Wat leert de R. K. Kerk wie van hen het is? Antw. De vragenbus-fedacteur betreurt het waarlijk op momenten, als waarop hij deze soort vragen te beantwoorden krijgt, dat hij geen an deren „Paulus" is, teneinde voor zijn nieuws gierige vragers de sluiers van het onbekende te kunnen oplichten. Helaas, hij kan niet meer dan diep zuchten. Wie vorst der duivelen.is? We weten het niet. Jupiter is de naam van een heidensche godheid. De naam Lucifer, zoo lezen we in het beknopt kerkelijk handwoordenboek van pater Nieuwbarn, is niet schriftuurlijk en onder de beteekenis van het woord Satan, lezen we in hetzelfde woorden boek: Satan: booze geest, duivel in het alge meen; ook de opperste der duivelen, Beëlzebub. Daar wij voor 't overige geen relaties met de hel hebben, kunnen wij u niet verder inlichten. V r. van G. T. te Z. Antw. U kunt in beroep komen van dat be sluit bij Ged. Staten van woord-Holland. Doch u zult zich moeten haasten. ONZE TUIN- EN LANDBOUW- VRAGENRUBRIEK. (Beantwoord door den heer W. A. ljzerdraat.) V r. Ik heb een bonte cactus. In de pot komt nu een nieuw plantje. Hoe moet ik dat plantje nu overzetten in eene andere bloempot en verder behandelen? Heeft een cactus zon noodig? Mag de plant veel of weinig water hebben? Antw. Uw bonte cactus is waarschijnlijk geen cactus maar een Agava. Begin Mei kunt u het jonge plantje er af halen en het in een klein potje stekken, waarvoor u bladaard met scherp zand vermengd gébruikt. Plaats hetdan ongeveer Juni buiten in den vollen zon. Vooral matig water geven. Aan de oude plant geeft u goede voedzame bladaard en potscherven onder in den pot. Einde Mei kunt u de plant buiten in de zon zetten en ook matig water geven. Is uw plant inderdaad een cactus, doet dan door denzelfden grond wat kalk en overigens moet u ze op de zelfde manier behandelen. Begin October binnen plaatsen. -- DE EERSTE KAMER. (Zitting van gisteren.) De Eerste Kamer heeft z. h. s. aangeno men het leeningsontwerp en het AV. O. tot wijziging der tabel van verdeeling: der gemeenten in klassen, behooi'ende bij de wet op de personeele belasting'. De schepenwet. Daarna was aan de orde het wetsontwerp haüdende maatregelen die waarborgen dat Nederland in voldoende mate de beschikking- bdjft behouden over schepen. De heer VAN DER LANDE brengt, naar aanleiding van de ramp die de „Tubantia" trof, een woord van hulde aan het kloek op treden van den kapitein en de bemanning, die in het holst van den nacht door kalm be leid verliezen aan menschenlevens hebben weten te voorkomen. Spr. bespreekt voorts het feit dat verschil lende levensbehoeften door de abnormale vrachten, die betaald moeten worden, zeer sterk in prijs zijn gestegen; en dringt er op aan dat de regeering van de haar in art. 2 toegekende bevoegdheid om dit tegen te gaan, gebruik zal maken. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, de heer POSTHUMA, betreurt de noodzakelijkheid dat deze wet zoo spoedig moest worden behandeld. Hij dankt de Kamer uat zij over het bezwaar-der overhaasting is heengestapt. Hij is zich volkomen bewust van de beperking van het eigendomsrecht, uit deze wet voortvloeiende, en zal dus de bepaling van artikel 1 met groote omzichtig heid toepassen. De Minister sluit zich aan bij de hulde, aan den kapitein, de officieren en de bemanning van de „Tubantia" gebracht. Het verlies van Git schip toont nog eens te meer de noodzake lijkheid aan van deze wet. Van de bepaling van art.' 2 zal d© Minister zeker een krachtig gebruik maken. Het W. O. is vervolgens z. h. s. aangenomen en de Kamer tot nadere bijeenroeping uit eengegaan. GEWISSELDE STUKKEN. sproken, dat, gelet;op de zeer ernstige be- Bij het afdeelingsonderzoek der Eerste Kamer van het wetsontwerp, houdende maatregelen, die waarborgen dat Nederland in voldoende mate de beschikking blijft-be- houden over schepen, betreurde men alge meen de overhaasting, waarmede het wets ontwerp moest worden behandeld. Terwijl men in de tegenwoordige omstan digheden de opportuniteit van de voordracht niet ontkende, werd het vertrouwen uitge sproken, dat, gelet op de zeer ernstige be-j perking van liet eigendomsrecht, welke het hier geldt, bij de uitvoering der wet even tueel met de grootst mogelijke voorzichtig heid te werk zou worden gegaan. Men verheelde zich niet, dat er aan deze wet ernstige bezwaren vérbonden zijn, men wees er op, dat door de wet wordt inge grepen in reeds bestaande contracten en men vreesde, dat er zich omstandigheden zullen voordoen, waarbij het beoogde doel, vóórkoming van groote winsten, wordt voor bijgestreefd en integendeel de wet tot ge volg zal hebben, dat zeer ernstig financieel nadeel wordt berokkend, maar men gaf toe, dat buitengewone omstandigheden de bij de ze wet voorgestelde buitengewone maatrege len wenschelijlc maken en men sprak do hoop uit, dat zooveel mogelijk gewaakt zal worden om bovengenoemde onbillijkheden te vóórkomen. Eenigo leden betreurden het, dat dit wets- Ieder oogenblik van uw leven worden aan het bloed vergil'tfge onzuiverheden toe< gevoegd uit de stofwisseling, enz. Zij wor den evenwel uit het bloed gefiltreerd door de nieren, wanneer Üezo organen gezond en krachtig zijn. Wanneer zij echter ver zwakt zijn, kunnen zfj haar werk niet be hoorlijk verrichten. Dan blijft een gedeelte der onzuiverheden in het bloed achter en verspreiden zij ziekte- door uwe geheele gestel. Gfj begint u dof, zwaar en duizelig te gevoelen, gij krijgt last van hoofdpijn, rugpijn, waterzuchlige zwellingen verloonen' zich in de enkels en onder de oogen, en uw hart wordt aangedaan. Ook kunt gij last krijgen van rheumatische pijnen en waterstoornissen. En gevaarlijke ziekten zullen niet uitblijven, indien de bovenge noemde verschijnselen verwaarloosd wor den. Wanneer de nieren niet in orde zjjn, is er een niergeneesmiddel noodig, dat haai; heelt. Foster's Rugpijn Nieren Pillen wer ken spoedig en rechtstreeks op deze orga* nen. Zij helpen de nieren om de schadelij ke onzuiverheden uit het bloed te filtree- ren en riemen zoodoende de oorzaak van bovengenoemde kwalen weg. Te Haarlem verkrijgbaar bij de heeren K. v. Eden, Spaarne 38, en J. J. Göppiager, Gr. Houtstraat 147 a. Toezending geschiedt fram co na ontvangst van postwissel it f 1,75 voor één, of f 10,voor zes doozen. Eischt de ech.e Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos die niet voorzien is van nevenstaand handelsmerk Adv. 4011 art. 2, 2o. toegekende bevoegdheid gebruik zal maken om te voorkomen, dal; in het ver volg door opdrijving der vrachtprijzen bui tensporige winsten gemaakt en de prijzen van noodzakelijke benoodigdheden op bui tengewone wijze worden opgedreven. DIEFSTAL VAN f 360. Voor de Vierde Kamer der Rechtbank le Amsterdam stond gisteren terecht een 21- jarig stoker, beklaagd van een op 3 Decem ber j.L gepleegden diefstal van f 360, ten' nadeele van zijn patrpon, een te Noordwijk aan Zee woonachtig schipper. Deze had te Umuiden f 1000 ontvangen, doch zijn zak niet vertrouwende, gaf hij het geld, op een reisje van Umuiden naar hier, aan beklaag de ter bewaring. Te Amsterdam bleek, dat er f 360 aan bet geld ontbrak. De psychi aters prof. Bouman en dr. Overbeek, die hem onderzochten, verklaarden dat beklaag de een psychopaat met verminderde toere- kenngisvatbaarheid is. Eisch van het O. M. vijf maanden gevangenisstraf met aftrek der voorloopige hechtenis. voorstel niet reeds eerder door do Regee ring is ingediend en zij hoopten en ver troepen en feü het verlaten van den dienst geves- wachtten, dat de Regeering van de haar in BURGERLIJKE STAND HEEMSTEDE. Ondeitrouwd: A. H. Ingen- noes van Schaik en W. G. Martens. Geboren: d. van C. GoedhartSchut. d. van N. SilvisKuiper. z. van E. Krab bendamSliggers. Overleden: S. Wietsma, 34 j. M. D. Etkhardt, wed. J. O. Kolkmeijer, 79 j. J. Tempelman, 53 j. G. van Altena, 99 j. O. Klijs, 59 j. SCHAGEN. Geborend. van V. Hooiveld en ABroedersz. d. van O. Dekkor en A. Liefhebber. d. van Jac. de Boer en J. E Heiligenberg. Ondertrouwd: J. van Dijk en A. Franzen C. Koes en en M. Kossen. SCHOTEN. GetrouwdG. Vixsebo en K. Goedhart. Geboren: z. van A. II. Doockerwolcke— v. d.. Meer. d. van J. HessenOverbeek, z. van M. C. de Haas—van Overdijk. z. van J. P. Lubberhuizende Muijnh. Overleden: J. Vlug, 25 dagen. J. H. Ha- bielt, 1 j., wonende te Haarlem. VELSEN. Geboren: z. van M. Schellevis-Bos d. van G. H. Scliong-Duijvelshoff z. van M. Nierop»Bakker z. van J. Koningstein- Donkersloot d. van J. v. Meerveld-v. Alm- kerk z. van A. M Pauw-Harms d. van L. Mantje-Guijt d. van A. M. 'v. d. Berge-v. Giesen d. van W M. Molenkamp-Vader d. van G. Negrijn-Stouten z. van K. Kaan dorp-Oud d. van M. Haver-de Reus. Ondertrouwd: P. Cupido en I. Breukhoven W. F. Bijieveld en A. P. Creutzberg A J. de Wijn en K. Zwart P. J. Booij en A. Broek L. Kroonenberg en C. Rademakers. Getrouwd: C. Heilig met D. Keur G. Jor- dens met L. Koek B. Oldenburg met C. Snoeks S. Smit met C. Raaman. Overleden: P. v. d. Pas, 72 j. A. J. Colijn, 67 j. H. J. Gorter, 43 j. J. P. v. Aperen, 14 mnd C. v. Aperen, 5 j. J. Zwemmer, 1 jaar. STOOMVAARTLIJNEN Stoomvaart Mij. Nederland. Banda, uitreis, vertrok 16 Maart van Alexan- drië. Prinses Juliana, thuisreie, vertrok 15 Maart van Kaapstad. Kon. Ned. Stb. Mfj. Hercules, arr. 16 Maart van Amsterdam te Port-Arthur. Iris, van Kopenhagen naar Swansea, pass. 16 Maart Dungeness. Mer- curius, vertrok lp Maart van Barcelona naar Buenos-Ayres, via Oran.. Kon. West-Ind. Maildienst. Jan van Nassau, van New-York naar Rotter dam, pass. 15 Maart des nam. 10 u. 30 Beve- zier. Holl. Amerika Lijn. Maartensdijk van Taltal naar Rotterdam, vertrok 16 Maart van Montevideo. Noorder- dijk, van New-York naar Rotterdam, passeerde 17 Maart 3 u. voorm. Lizard. Soestdijk, van Rotterdam naar Boston en Baltimore, passeerde 16 Maart 4 u. 20 nam. Prawlcpoint. Veen- dijk, van Rotterdam via New-York naar Java, passeerde 16 Maart 2 uur voorm. Bevezier. Waaldijk vertrok 14 Maart van Batavia naar New-York. Kon. Holl. Lloyd. Zeelandia, thuisreis, passeerde hedenmiddag 2 u. 25 den Noord-Hinder, Alles wei. rrr~...,.-" u... -■ -c,rsssïvrr - - -q

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 7