UIT DE PROVINCIE UIT BEVERWIJK. UIT DE ZAANSTREEK KERKNIEUWS LEGER EN VLOOT SOCIALE BERICHTEN &HADS NIEUwS Ha ra tais ©ra hoi. ONS GROENTETUINTJE. ui. de Edo-voorhoede deed direct den bal naar den kant der Militairen verhuizen. Edo doet aanval op aanval, doch de achterhoede zui vert steeds 'l terrein. Een voorzet van Zand- stra werd door den keeper corner gewerkt, welke niets oplevert dan weer corner, welke door Hemelrijk wordt voorgezet, weer bij hem terug beland1 en met een schitterend schot geeft hij den keeper het nakijken. 1—0. Enkele doorbraken der Militairen leveren niets op. Edo speelt thans bijna geheel op de helft der Militairen. Enkele corners wor den nog genomen, doch de achterhoede re tourneert alles. Met dezelfde stand wordt gedraaid. De Militairen, thans met.een Edo- speler versterkt, doen al hun best om gelijk te maken, wat hun bijna gelukt. De midden- voor-speler brak door de geheele verdedi ging heen, doch de 'Kiefte wist door tijdig uitloopeu een zeker doelpunt te verhinderen. Edo neemt weer geheel het spel 'in handen. Hit een doorbraak der Militairen komt de gelijkmaker, doch wordt geanmilleerd door buitenspel. De pressie op bet Militaire doel wordt grooter en succes blijft dan ook niet uit, als v. d. Hurk den bal toegepeeld krijgt, snel de achterhoede passeert en onhoudbaar doelpunt. 2—0. Nog éénmaal weet P. Zand- sfra via een achterhoedespeler bet net te vinden 3—0. Met dezen stand komt het ein de. Bij de Militairen speelde de achterhoede .zeer goed. Bij Edo Sparrenboom, Hemelrijk, Huifrok en P. Zandstra als uitblinkers. De keeper bad een zeer gemakkelijkén dag. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad dezer gemeente op Woensdag, 22 Maart 1916, 's namiddags te half twee in de Statenzaal (Prinsenhof.) De volgende zaken zullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Verzoekschrift leeraar gymnasium, om eer vol ontslag. 2. Voorstel B. en W.W. vast- stdbng staat onvoorziene uitgaven, dienst 1916, met advies Commissie van bij stand be heer gemeente-financiën. 3. Id. id. dienst 1915, met id. 4. Id. id. goedkeuring le suppletoire begrooting, dienst 1916, St. Elisabeth's of gioote gasthuis. 5. Id. id. vaststelling jaarwed de Directeur gemeente-gasbedrijf. 6. Id. id. beschikbaarstelling gelden inrichting vee-' ituü ktplaats. 7. Id.-L. J. C. Poppe e. a. in zake duuite-toesiag; met schrijven B. en W.W. ea verzoekschrift afd. Haarlem Chr. bond) N«u. gemeente-werklieden en onderafd. „ge meentewerklieden" Ned. R. K. Volksbond, a ia. Haarlem. 8. Id. B. en W.W. intrekking verordeningen heffing en invordering staan geld kermis. 9. Id. id. wijziging plan van uit breiding voor de gronden ten zuiden van den Zij.'weg en ten noorden van de Oranjestraat. 10 Id. id. afkoopbaarstelling erfdienstbaarhe- oen ten behoeve van perceel sectie A no. 3)70 (voormalig buitenverblijf Zijlweg.) 11. Id. id. vaststelling nieuwe rooilijnen Begijne- steeg. 12. Id. id. id. nieuwe rooilijn gedeelte ZniderschooLsteeg noordzijde. 13. Iijl. id. aan koop grond Begijnesteeg. 14. Id. id. id. Zuid- de; schoolsteeg. 15. Id. id. verzoekschrift se cretaris bestuur rijtuig- en wagenmakerspa- trconsvereeniging, werkzaamheden aan rol lend materieel. 16. Id. id. regeling school- ge„; H. B. scholen en Handelsschool. 17. Voor dracht id. benoeming onderwijzer school voor wtgebreid lager onderwijs lett. O. 18. Id. id, id. ed. school no. 6. ONBESTLBARE STUKKEN. Lijst van onbestelbare brieven en brief kaarten, waarvan de afzenders onbekead zijn. Terugontvangen in de le helft der maand Waart 1916. Binnenlandsche Brieven. A. v. Arkel, Amsterdam. D. v. d. Berge, Gen den, W. v. d. Brakel, Haarlem. Bureau „Telegraaf," Amsterdam. Burgemeester Haarl. liene, Spaarnwoude. China Export en Co., Amsterdam, v. d. Duin, idem. E. G. van Eerde, Rotterdam. G. J. Ensink, Bemmel. Frisico, Amsterdam. Goesing, idem. Nelly v. Helden, idem. W. Henrious, Zaandam. Ch. V. Heymans, Amsterdam. Joh. v. d. Hust, Geprebel. F. toe Laer, Den Haag. H. v. d. Loo, Amsterdam. A. Looijen, idem. Meijer, Arnhem. H. J. v. d. Munnik, Leeuwarden. Postbus 63, IJmuiden. Idem, Idem. W. J. P'ole Jr., Haarlem. C. W. Reuven3 v. Bem- meien, Huize Vreewijk, van Ried, Amster dam. Max Veeren, Nijmegen. W. Verdonk, Haarlem. O. VerkerkMenses, Idem. Lola Versteeg, Idem. W. F. Visser, Rotterdam. Briefkaarten Binnenland. F. v. d. Berg, Amsterdam. W. J. O. Ble- CGurt, Heilo. B. A. Blinde, Amsterdam. P. Bruins Slot, Rotterdam. F. Coetien, Grons- veld. A. J. W. v. Dam, 10e Inf. Brigade. E. Pijiistra, idem. van Goch, Amsterdam. H. cie Graaf, idem. Huijter, Alkmaar. Cor Jonges, Amsterdam. H. Klein, Idem. G. Klopper, Zui- öijk. H. Klüijt, Amsterdam. E. do Latig, Lei- jen, Lettenmeijer, Schoten? de Looze,? Ma nnessen, Amsterdam. G. Martin, Hilversum. J H. Meijer, Den Haag'. W. ter Meulen, Haarlem. A. Peetoom, Amsterdam. H. Ver- Hoef, Den Haag. Idem, Idem. Ph. Verhove, IPjswijk. Wagner, Haarlem. Wed. de Wed, Amsterdam. J. Wijdeman, Schictlamsche weg. W. v. Wijngaarden, Amsterdam. Buitenlandsche Briefkaarten. E. J. F. Broome, St. Michaël, (Barbados.) M. Bramson, Londen. W. Gehrmann, Ber lin. M. Jensen, Kristiania. E. Mondantz, Dus- scldorf. Fr. Moïer, Basel. Idem, Idem. Eenevens één brief en elf briefkaarten zon der adres. Nota. Aan de afzenders wordt aanbevolen, hun adres op de stukken te vermeiden, opdat deze bij onbestelbaarheid aan hen kunnen werden teruggegeven. BLOFVFND A AL. Gevonden voorwerpen: Terug te be komen bijMevr. Eidick Thieme, Kleverlaan 1, te Bloemendaal, een hondenhalsband; H. Bclsenbroek, Boschlaan 1, te Bloemendaal, een Snoeimes; Zandvoorterweg! lc, te Aerden- hout ,een tienrittenboekje E. S- M.-traject AerdenhoutHaarlem; aan het bureau van politie te Overveen, een Duitsch boekje met pcstzegelmerken; een bus met inmaakgroen- ten; een handschoen. Komen aanloopèn bij A. van de Wetering, Bloemendaalsche weg 214, te Overveen, een kit. IJMUIDEN. Onbestelbarestukken. Lijst van on bestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de le helft der maand Maart. 1916. Brieven binnenland. Grietje Bennen, Nijmegen. In specteur Belastingen, 2e afd., Haarlem. Ne- cerl. Overzee Trust Mij., 's Gravenhage. G. Plug, den Helder. Briefkaarten binnenland. L. den Duik, Sche- veningen. O. Kielen, schipper, Texel. D. de Koning; Schoonhoven. Corneii8 van Perstein, Mej. B. Wiebenga, Groningen. Brieven buitenland. Gustaf Reimers, Dan- zig. Briefkaarten buitenland. Frl. Chr. Clauhsen, Bcrkum. Müller, Neustadt i/M. ALKMAAR Personalia. Te1 Den Haag slaagde voor het machinisten-examen de heer J. C. Ver beek, van hier. HEEMSKERK. Kruisverband. Donderdagavond had een ledenvergadering plaats bij den heer Koe dijk. Ofschoon meer leden hadden tegenwoor dig kunnen zijn, was de vergadering zeer ge animeerd. De propaganda werd flink bespro ken en dank den ijver der propagandisten mag van die propaganda veel verwacht wor- i,en. Ook werden de plannen besproken voor de najaar-campagne, waartoe vooral dp Wel- Eeiw. Heer kapelaan zijn krachten zal geven. Een groote opbloei is nu te wachten. Twee leaen gaven zich nog op als geheelonthouder, teiwijl een nieuw lia zich opgaf en geïnstal leerd werd. De volgende vergadering zal ifi Mei plaats hebben. NOORD WIJK. Ziekenkas. Gisterenavond hie'd de Zie kenkas „St. Joan de Deo," onder-afdeelingi van den R.-K. Volksbond, een goed bezochte vergadering. Do voorzitter deelde mede, dat de voorzitter, de secretaris en de penning meester van de Ziekenkas hun functie heb ben neergelegd, zoodat er een nieuw bestuur moest worden gekozen. Na eenige besprekin gen verklaarde de heer L. Does, (penningm.- zich bereid zijn functie nog een half jaar te blijven waarnemen. De andere vacatures worden aangevuld door de verkiezing van tceren Job. Vink en W. de Groot. De eerste wordt secretaris, de tweede voorz. Besloten werd zeer spoedig! een vergade- rirg uit te schrijven, waarop reglementswij ziging aan de orde zal worden gesteld. Op voorstel van den voorzitter werd beslo ten om voor personen boven den gestelden leeftijd nog eenigen tijd de gelegenheid open te stellen tot de Ziekenkas toe te treden. Eindelijk nog deelde de voorzitter mede, d .t a.s. Maandag tusschen 8 "en 9 de bonds leden voor de.laatste maal gelegenheid zul len hebben brandstoffen te bekomen van het brandstoffen-comité. De Vlaamsche strijd. Een talrijk uitgele zen publiek was opgekomen, teneinde den volksdichter René de Clercq te booren spre ken over bovengenoemd onderwerp. En waar lijk, te/midden van deze ontzettende tijden i3 het voor ons Nederlanders, taalgenooten toch van de Vlamingen, wel eens goed te 'hoeren op welk een wijze de taalstrijd door de Belgische regeering werd onderdrukt. On getwijfeld hebben de aanwezigen uit hetgeen zij dien avond gehoord hebben, bet bezit eei.er eigen, schoone taal leeren waardéeren en mogelijk dat zulks zal bijdragen om het steeds toenemende Germanisme bij ons te weren en ons schoon Nederlandseh ongerept en fier te bewaren- Wat nu .den heer de Clercq betreft, deze munt niet uit door groot redenaarstalent of schoonheid van voordracht. Niettemin wist de spreker zijn gehoor te boeien, eerstens omdat hetgeen hij naar vo ren bracht niet alleen getuigde van groote liefde voor de Vlamingen en bun taal, maar tevens een helder licht wierp op de stelsel matige onderdrukking der Vlaamsche taal door de Belgische regeerders. Met de groot ste aandacht werd de bijna twee uur lange rede van den beer De Clerq aanboord en wel niemand der aanwezigen zal huiswaarts gekeerd zijn, zonder groote .sympathie te ge voelen voor onze onderdrukte taalbroeders en hunne leiders. Dót te bereiken was liet doel der bijeen komst en als zoodanig is zij dan ook schit terend geslaagd. Hieronder oen kort overzicht van de inte ressante redevoering. Na gewezen te hebben op het feit, dat ons land met de Vlamingen een tijd lang de zelfde geschiedenis beeft gehad, ging spre ker na dat van de ongeveer 7 A millioen inwoners van België, i'A millioen de Vlaam sche taal spraken en ruim 3 millioen de Fransche taal. Beide deelen waren volgens de spreektaal geheel van elkaar gescheiden. Daarin wilde men verandering brengen: één volk, één taal was bet parool, waarvoor bet dus noodig was een der beide talen stelsel matig uit te roeien. Men koos daartoe echter niet dé minder heid, doch de meerderheid: de Vlaamsche taal'. Waren de Vlamingen destijds flinker geweest, zij zouden zulks niet gedoogd heb ben, doch door vreemde overheersching was allo geest tot verzet geweken. Men liet toe dat de staatsambten uitslui tend in banden van Franschgezinden kwa men. Ook op economisch gebied werden de Vlamingen achtergesteld, hetgeen bleek uit uit hetgeen «preker ons vertelde omtrent den aanleg van spoorwegen, de overbevolkte scholen en de abnormaal hooge belastingen. Men wist pas dat men Belg was als er be lasting betaald moest worden. De recht spraak geschiedde uitsluitend in het Fransch, in 't leger bediende men zich van 't Fransch en op do scholen wa6 hét niet anders gesteld. L bet daarom te verwonderen dat de Vla mingen over het algemeen vreeselijk ten achter zijn. België bezit 4 Hoogeschoolen, waar alleen in 't Fransch onderwezen wordt. Een gemak kelijke oplossing ware het geweest zoo van cie twee Rijks Hoogescholeu er één Vlaamsch was geweest, doch dan werden aangekweekt int.llectuccie Vlamingen en dat moest ver hinderd worden. Thans wordt het den Vlamingen moeilijk gerraakt, omdat hun door de Duitscliers, de ovenveldigers, een Vlaamsche Hoogeschool wuiOt aangeboden. Zulks is echter geen gunst, ma'ar.-'n recht, en daarom dient men het als zoodanig: te aan- vaiiden. Hel' verdrufcingsstelsel heeft economisch schrikkelijke gevolgen gehad; üoor het gebrek aan voldoende vakscholen is de Vlaming a.een voor grof werk geschikt. Men vindt hem in de mijnen of in Frankrijk, -teneinde' daar zwaren veldarbeid te verrichten. De s'fjste werkkrachten op fabrieken en werk plaatsen zijn meest Walen, Engelschen of Du.'lfchers. Van de Volksvertegenwoordigers kon men geen steun verwachten; als 't in hun poli tieke kraam te pas kwam, kreeg men de een of andere wet waarin altijd groote mazen wa ren en welke moest dienen om den steun der Vlaamsche kiezers te verkrijgen. Cm aan dat alles een einde te maken, is zeil bestuur voor de Vlamingen dringend noo- aiar! Den eersten stoot aan de Vlaamsche be weging gaven kunstenaars als Consience, Be- looit e. a. Na hem kwamen meerdere weten schappelijke menschen. De bewusten onder het Vlaamsche volk sj. raken zich uit voor hunne rechten. Daar kwam de oorlog, de Godsvrede werd ge teekend en de Vlaamsche beweging liet men rusten. Al spoedig werden dë Vlamingen •'citei verdacht gemaakt en men wist zulks niet beter te doen dan door de Hollanders bun taalgenooten, te betichten dat zij de Duitschers hadden doorgelaten. Vervolgens noemde spreker het prijsgeven aer neutraliteit door de Belgische regeering een overstandige daad; daardoor is den Du't- schers een motief in handen gegeven om er niet uit te gaan. Heftig protesteerde hij tegen hot praatje dat men zulks had gedaan om Parijs te redden. Daarvoor had de Vlaming zelfs geen dorpje ovérl Na nog uitdrukkelijk te hebben aangetoond, dat het Nederlandsche volk niet moet zijn pr* i-Engelsch, pro-Duitsch of pro-Fransch, maar pro-Ned r.andsch, eindigde spreker zijne boeiende redevoering met een schitterende poroatie waarin de wederopbloei van het Vlaamsche volk en bun taal in het vooruitz'cht weid gesteld. .va een korte pauze droeg hij nog eenige zijner eigen verzen voor, waarin personen en feiten uit eigen leven door dezen volks- dxLter werden bezongen en waarvan er ve le ook in ons land bekend en geliefd zijn. We ondervonden bij deze voordracht de eigen aardige bekoring welke steeds uitgaat van gedichten welke door den vervaardiger zelve wo'iden voorgedragen. Het was in een woord prachtig en vormde een waardig slot van dezen welgeslaagden avond. KROMMENIE. De nieuwe burgemeester. In de burgemees ter-vacature alhier, ontstaan door het over lijden van den heer Lammerecliaag, is bij Kon. besl. de beer H. Klerk Jzn. benoemd tot burgemeester. LITURGIE EN BIDPRENTJES. Den Liturgiscken geest te verlevendigen onder de geestelijkheid, kennis der Liturgie te brengen onder de leeken, is het streven der Liturgieten, het doel der Liturgische vereenigingen, reeds in vier der Nederland sche Bisdommen opgericht. In preek, onder richting, catechismus en cursus wordt ge tracht liaar doel te bereiken; grootere en kleinere boeken en geschriften (Misboeken, vlugschriften, blaadjes) kwamen van de pers. Het H. Misoffer, de Sacramenten, zegenin gen, kerkelijke plechtigheden waren liet on der werp van zoo menig boek of artikel. Zoo gaf de Utrechtsche Liturgische Verceniging al eenige blaadjes uit, o.a. „Op het Kerk hof", voor haast geen geld te bekomen bij de ^Bibliotheek der Liturgische Vereeniging, Se minarie Kuilenburg, en waarin ons de be grafenisplechtigheden worden voorgebeden. Maar nog een gemakkelijker middel om de menschen iets van de dooden-liturgie te lee ren, hebben we in de bidprentjes. Dat mid del is misschien nog zoo goed als niet toe gepast maar waarom zouden we het niet doen? Wat zijn bidprentjes veelal? Een ver heerlijking van den doode om zijne betoonde of niet-betoonde deugd, een bulle van heilig verklaring. En hoe dan nog? Met meermalen verwrongen teksten uit de H. Schrift, uit de Vaders en Kerkelijke schrijvers; die, voor al wat de laatste betreft, dikwijls nog niet eens authentiek (echt) zijn. Maar waar om zullen wij anders doen dan de Kerk? De Kerk canoniseert pas, als ze volkomen overtuigd is van iemands heiligheid, en an ders bidt ze, <bidt ze voor de overledenen. Laten wij dat óók doen. En laten de bid prentjes dan ook bid-prentjes worden. Treed niet in bet gericht met Uwen die naar, Heer (Non intres), Ten paradijze ge leiden u de Engelen (In paradisum), de ge beden bij het geopende graf zijn op de ge dachtenisplaatjes niet misplaatst. Men be reikt daardoor een verspreiding van Litn,r' gische kennis, maar vooral ook, er zal meer gebeden worden voor de overledenen. Men maakt dan wel geen Bullen van heiligvej'' klaring, maar echte1 b i d-prentj es. En lD deze kan de geestelijkheid zoo goed als m!e6 doen. Wijk aan Zee. C. FLOOR, pastoor. ZEEMILICIENS.. Gevolg gevende aan den bij de behandel in? in December j.l. van het wetsontwerp tot het •langer in dienst houden van ingelijfden bij militie in uitzicht gesteldcn maatregel, is than9 door den Minister van Marine bepaald, dat de zeemiliciens die in normale omstandigheden op 1 Augustus 1914 recht op ontslag zouden lub ben gekregen, in hoofdzaak dus zij dip belmoren tot de lichting 1909 ïd den loop der maand Juni a.s. met voorloopig klein verlof, huis waarts gezonden zullen worden. De juiste datum zal nader worden vastgesteld. De zee-miliciens-kustwa.ehter dier lichting zullen eerst met half September 1916 met zoo danig verlof gezonden worden, op welk tijdstip de kustwachters der lichting van dit jaar vol doende zullen zijn opgeleid. Het ligt in de bedoeling belanghebbende0 die zulks wenscben, toe staan in werk dijken dienst te blijven en ook de gelegenheid niet uit te sluiten om op te kennen gegeven verlan gen op een later tijdstip dan het vastgestelde met verlof te mogen vertrekken. EEN SYMPATHIEK WOORD. De commandant der 2e divisie, generaal majoor W. F. Pop, heeft, naar de „Avp." meldt, bij het neerleggen van zijn functie als divisie commandant volgende dagorder uitgevaardigd.' „Het heeft H. M. de Konngin behaagd bjj Besluit van 11 dezer no. 27, onder eervoll® ontheffing uit mijn tegenwoordig command®; in rang en ouderdom van rang over te plaatse® bij' den generalen staf en mij te benoemen te' sous-chef van dien staf. Dientengevolge leg ik heden bet bevel ov®' de 11e Divisie neder. Hoe bijzonder gelukkig ik mij acht den lande in mijn nieuwe functie te mogen dienen, toch neemt dit niet weg. dat het mij leed doet van de Divisie te scheiden, welke ik bijna 2A jaar de eer liad aan te voeren. Dit is voor een groot gedeelte toe te schrij ven aan den goeden geest dien ik in zoo ruime mate bij u heb aangetroffen. Bewaar dien geest van samenhang en samenwerking zorgvuldig» bij zal u de kracht schenken om, ook in moei' lijke omstandigheden, uw plicht getrouw vervullen. Voor den steun en de medewerkng, die bij het uitoefenen van mijn commando van 11 ontvangen heb, breng ik u mijn bijzonderen dank. Het moge u allen, in elk opzicht wél gaan. Onze lezers herinneren zich. teekent d® „Avp." hierbij aan, dat van dezen divisie-®01®' mandant meermalen een order ia uitge^*""' waaruit ernstig streven bleek, om de goede ver standhouding tusschen officieren en de ond®r hen dienenden te bevorderen en waarin hij o.nt* den nadruk legde op de noodzakelijkheid dat d® ondergeschikten vertrouwen konden stellen hun meerderen. DE KATHOLIEKENDAG TE GRONINGEN- Op den eersten Katholiekendag voor jGronin- gen en Drente op den tweeden Pinksterdag k treden in de secties de volgende sprekers op' voor „Christelijke Oharitas" dr. R. Egkel, in specteur van de volksgezondheid, te Nijmegen voor do arbeidersorganisatie de heer A. Engels te Leiden, voor den middenstand de ZeereerW- dr. J. van Beurden, Heeswijk; voor het Kruis- verbond de Weleerw. pater P. E. Otten, O.P-' Huiseen; voor de Mariavereeniging mevr. A Steenhof-Smulders te Baarn. voor „Ontwikke- ling" en „Katholiek Leven" pater J. v. d" Kant S. J., te Groningen; voor de Patronat®'' A. Vonk, hoofd der R. K* School te Montfoort- De spreker voor de Landbouw is nog niet be- kend. In ons vorig artikel hebben, we gezign, wat alzoo in een kouden bak kan worden, gezaaid, 3n volledigheidshalve'swillen wij dit thans ver volgen. Op het eind van Januari wordt prei en uien in den kouden bak gezaaid. Bij deze gewassen noet de aarde in den bak goed dicht bij heit glas jebracht worden, anders krijgt men spichtige planten. Dan kunt u wel onthouden, dat. het lang di<jh.t zitten der ramen en de groote af stand van grond tot glas voor de planten ni»t bevorderlijk is. Deze omstandigheden veroorza ken een geweldig uitgroeien in de lengte en een teer Stengel gestel. Maar van den anderen kant is het ook zeer verkeerd om het glas zóó dicht bij den grond te houden, dat het blad het raam raakt. Dat geeft veelal brandplekken. In het algemeen is aaD de bovenkant 20 c.M. en onder 10 c.M. eene geschikte maat. Voor wie bloemkool teelt in den bak, behooren de ruim ten wat hooger genomen. Bq prei en uien is een centimeter of vijftien gemiddeld voldoende. Als deze plantjes nu groot genoeg zijn, dan worden ze buiten verspeend, dat is in den open grond ter plaatse uitgeplant. Ook worteltje» laten zich prachtig in den bak vervroegen. Ik zaai geregeld worteltjes met radijs gemengd, in mqn bakken uit. Radijszaad komt veel gauwer op dan wortelzaad, en veelal zijn de radijzen reeds oogstbaar, als d# worteltjes nog kwalijk zijn te zien. Trekken wij nu voor de consumptie dagelijks wat radijsjes uit, dan houden wij ten «dotte een worteltjes-veldje over, en daar ataan dan do worteltje» niet te dicht op elkaar, omdat de radijzen er tusschen stonden. Bij het enkel worteltjes zaaien, moet men geregeld een flink deel uitdunnen, anders hebben ze geen groei- ruimte. Tegen Mei zijn dan de worteltjes oogstbaar, als ze in Januari zijn gezaaid. Een belangrijke zaak is nog het teelen van erwten, peulen, doppers en tuinboonen in den bak. Begin Februari meestal legt men de vroege Bloemendaler en Aprildopper op regels van 5 c.M. afstand, mannetje aan mannetje in den regel. Zoo gauw de erwten boven komen, moet worden gelucht, om ijl-opschieten te voorkomen. Zijn ze ongeveer een centimeter of acht, dan worden ze uit den bak gespit, en in den vollen grond uitgeplant, zoo diep, da,t ze er kwalijk bovenuit steken. Voor het planten, worden de wortels wat in- geknepen, dat is, er worden eindjes afgesneden, geknipt of tusschen de nagels afgeknepen. Om nu achtereenvolgens doppers te kunnen genieten, is het goed, om Mei-doppers uit te zaaien, als men de eerstgenoemde soorten heeft geplant. Die Mei-doppers zaait men buiten. Wat wij hier hebben verteld van doppers geldt, ook van peulen. U lierinnere zich nu wel, dat u bij het zaad bestellen, vreege soorten bestelt voor het bak- zaaien, anders komt het falikant uit. Ook bij tuinboonen, of groote boonen gaat men aldus te werk. Vooral mag ik er wel op wijzen, dat uw boonen of erwten enz. niet te diep in den regel kernen, 2 3 c.M. is voldoen de. Op deze wijze heeft men eerder zijn gewassen oogstbaar, en zelfs wordt wel beweerd, dat de aldus behandelde planten veel minder laat van ziekten hebben dan de direct ter plaatse uitge zaaide. Nu kan ik niet zeggen of zulks waarheid be vat, want noch bij de eeno noch bij»do andere, manier heb ik last van ziekte op mijn proef- veldje gehad.De voornaamste oorzaak van ziekte in de peulgewaasen is gelegen in de groote vochtigheid van den grond. Een nat voorjaar, en daarbij een watervast- houdenden grond maken dat de peulgewassen rotten. Nog een andere erwtenvijand is de erwtenkever. Deze legt zijn eitjes in de jonge zaden en als men nu die erwten uitzaait, dan verspreidt men zóó de kwaal. Voor den leek is eèn bestrijding van die kwaal geen doen, en alleen trachten zijn zaad te betrekken van een flinken zaadhandelaar zal waarborg geven. Heeft men nu maar een. beperk te tuintje, dan is het soms begrootelijk om een deel van zijn bakken in te richten voor bet vóórkiemen, doch zooals ik vroeger al schreef zou men kunnen doen, wat ik deed en nog wel doe, een bodem loos margarinekistjo met wat stukken ruit er op, geeft u ruimte voor heel wat erwten, en go houdt uw bak vrij voor effectieve cultuur. Boonen worden eerst later gezaaid. In begin April begint men hiermee veelal. Men logge de boonen echter niet te dicht opeen, want dan maakt men veel kans, dat na een paar dagen van geen zon, de opgekomen boonen omvallen. De boonen worden echter piet buiten overge plant, doch blijven waar ze zijn in den bak. Daarom is voor den gewonen liefhebber deze boonenbouwerij niet doenlijk, omdat hij over be perkte bakruimte beschikt. Beter en met meer succes zal de teelt van postelein voor hem zijn. Half April kan men hiermede in den kouden bak beginnen. De gronl eischt echter een zeer zorgvuldige bewerking, omdat het. zaad zoo uiterst fijn i». Zeer fijn hoort de bovenlaag verkruimel 1 te zijn, wil men sucoes hebben. Men neemt dan per vier kanten Meter 10 gram zaad en vermengt dit met krijtwit. U zult wel begrijpen waarom? Posteleinzaad is donker van kleur en zaaiende heeft men geen gezicht erop, of men overal wel geraakt heeft. Daarom witkrijt er door of fijn wit zand, dat maakt, dat men weet, waar men raakt met zaaien. Na het zaaien harkt men heel efkens het zaad in en slaat den grond daarna met een plankjo wat dicht. Ik gebruik hiervoor altijd het deksel van den houten aselibak. Daar zit tevens een handvat aan! Bij dit gewas is luchten niet noodig. Hoe meer warmte men ophoopen kan, hoe beter. Mee3tal komt het zaad na 24 uur al op. Zaait men dit zaad buiten, dan dient men den eersten dag een natte zak er op te leggen om het uitdrogen van den grond te voorkomen. Een veelvoorkomende cultuur in den kouden bak is de komkommer-cultuur. Deze cultuur is voor den bcröepskwqelcer zoo omslachtig en zorg-eiscbend, dat ik over deze cultuur all. een ganschen brief zou kunnen vullen. Het op- kweolcen der pitten in don pittenbak, het snoeien der komkommers enz. zijn gebeele hoofdstukken in die teelt. De leek kan een pear pitten in een bloempot, half vel aarde zaaien, en deze in den bak doen opgroeien. Is bet plantje boven den pot uitge groeid, dan vult men den pot geheel, giet de kluit goed nat en slaat de plant uit den pot, cm baar vervolgens in den bak te planten. Om nu een goed ontwikkelde plant te krijgen, moet men, als de plant een blad of vier beeft, de rest weggesneden. Daardoor maakt ze zij takken, en krijgt men een meer gedrongen ge was. Uit die zijtakken groeien de vruehttakken, die men niet meer dan één komkommer moet laten geven. Ook 's najaara kan men heel geschikt zijn bak weer gebruiken. Gedurende den zomer evenwel beperkt zich het gebruik veelal tot komkommers of melo^ nen-teelt. Ik zou u raden, als u een liefhebber is( ook eenige meloenen zomers te telen, nog eer dan komkommers. Deze laatste zijn voor een P®8* centen aan den wagen te koop en meloenen kos ten nogal duur. Toch is het een heerlijke vrucht zoo'n meloen, en daarom wil ik dezen brief he sluiten met eenige wenken voor den teelt va° meloenen. Wil men meloen telen, dan moet men goedbe- mesten grond gebruiken. Nu maakt men in züu bak een paar heuveltjes van een handbreedte hoog, en zet daarin de pit. Dit doet men, omdat anders de pit zeer spoedig rotten gaat. Bij het gieten vloeit het water van het hen' veltje af. Als nu de plant drie volwasse® bladeren heeft, dan knijpt men, wat boven h®' tweede blad zit weg. Men krijgt dan weer takken, evenals bij den komkommer hebben de2* zijscheuten een blad of acht, dan knijpt alles boven het zesde blad eraf. Uit de hoek0®' waar blad aan rank zit, komen dan de vruo® scheuten. Hieraan komen de vruchten. W8® neer deze nu zoo groot geworden zjjn als n0® klein kopje, dan knijpt men weer alle® vruchten èn stelen, boven de eerste vrucht zorgend, dat nog twee bladeren boven vrucht blijven. Nu kunnen deze 'vruchten goed ontwikkelen, omdat er maar weinig n° aan zijn. Gaat het steeltje van de vrucht dan is dat voor u een teeken, dat ze HJP lo* snijdt u ze er af en laat ze een pa®r in den bak narijpen. U zult dan een beer versnapering op uw tafel kunnen hebben 1 behalve wat moeite, weinig kost. FLORID

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 6