■w I röRT EN WEDSTRIJDEN De geschiedenis van kleinen Muck.0 Raadsels. Ons Ruil- en Verzameihoekje. INGEZONDEN. STOOMVAARTLIJNEN 2. z z ien opofreren aan de Roomsche actie zelf, dat «oovelen niet meer metterdaad willen werken; ten tweede en treurfg ie dat twee de in Amsterdam, al is het elders misschien ook even treurig dat er nog 7,00 ont7,aglijk veel lauwe, halve katholieken zijn in alle uitingen vnn katholiek geloof en katholieke ix'tie, waaronder vooral diegenen op te mer en zijn. de zich zoo in alles en alles afwen- Ar van het Room6che, die alles afkeuren -p gebied van wetenschap en kunst etc., als '■iet tnaar Rnomsoh durft te zijn: die hij voor- o'irf otn de zonderlinge eer omgaan net andersdenkenden, waaruit is het won der? 7.<vo van zelf de gemengde huwelijken '•ontvloeien. Veen. wil dr Rootnsche Kerk bloeien in Nederland, dan moet 'er een groote gvoep v»;i inennen en vrouwen gereed staan tot Ariid. tot samenwerking. Moge dit bewust er? alïrerneen worden, dat er eenparig, een- 'raehtig gewerkt moet worden door ons, !oor alle Roomschen, dan zal ons werk den -gen er'nngen van Hem, van Wien alle nsdom komen moet. (Langdurig applaus) Daarna sprak de heer, F. Tenlings, prae- es \an de R. K. Stndentenvereeniging „Sanc tum Thomas Aqninas". Hij hield een mooi be toog om tp bewijzen hoe (Te Roomsche stu dent katholiek-sociaal is vooruitgegaan door de tijden en in het openbare katholeke leven volop meedoet. Hij deed dit om de studenten 'u nader contact te brengen met de groote linre katholieken, om voor hen te getuigen an *t meevoelen der Roomsche studenten op l'en Mirakeldag. In het slot zijner rede zeide bij. „dat onze plicht als katholieken is: wer- ken, getuigen en het godsdienstige in ons ver sterken. Geen „strebers" behoeven wij te z'n, maar sterke belijders. Ons werken moet '::n grondslag vinden in Christus. Dat is de mzielende heteekenis van heden. De eenheid >nzer maatschappij is verbroken, maar de Roomsche gemeenschap, waarin de H. Tho mas zong, is dezelfde gebleven en zij vindt haar centrum in den Christus onzer alta ren! 1" VOETBAL. SPARTA—HA ARLEiM 1—1. Een mooie, spannende wedstrijd, waarbij Sparta sterker was, doch Haarlem in spelkwali- teit boven de Rotterdammers uitstak. De róód- witten waren 't meest in den aanval, maar de uit vallen der Haarlemsche voorhoede waren door hun prachtigen opzet over het algemeen gevaar lijker. Sparta verscheen met het volgende teamVlie- genthart, doel; Klip, v. d. Berg, achter; Nie- poort, de Korver, Martin, midden; Teekenbroek, jurgens, de Groot, Ruifelse, v. d. Wolk, voor. Sparta had dus 1 invaller voor Engering. Haarlem had aanvankelijk 2 invallers voor Schravendijk en Jur. Haak. Bouman was op het appel, maar moest reeds na tien minuten spelens het veld verlaten. Van toen af zag het elftal der roodbroeken er als volgt uit: Visser, doel; Maas en Serné, achter; Engelen, Tekelenburg en Houtkooper, midden; Tesch- macher, Oostenbroek, Houtkooper, Brakel en Thomas, voor. Sparta valt dadelijk verwoed aan. De Korver weert zich daarbij bijzonder. Hij geeft herhaal delijk puik aan en lost zelfs een schot, dat over gaat. Opgestuwd door Bok en de rest der Spar- taapsche middenlinie blijven de rood-witten in den aanval. Zij gaan geweldig bombardeeren, waarbij Visser reeds aanstonds blijk geeft een goed doelverdediger te zijn. V. d. Wolk zet heel scherp, voor, de Groot kopt juist over. Direct daarop schiet Jurgens in, maar Visser houdt. Hevige schermutselingen, ja geweldige worste lingen voor het Haarlem-doel. De Groot wringt zich door de spelers heen, doch telkens weet een Haarlem-man nog juist te redden. Een oogenblik wordt het voor Haarlem al bijzonder kritiek als Bouwman het veld moet verlaten. Eindelijk kan Tekelenburg, die bijzonder goed is, wat opluchting brengen. De linkerwing der roodbroeken doet een geweldig snellen uitval, waarbij de linkerbinnen een reusachtig schot lost, dat Vliegenthart goed verwerkt. Het wordt nu spannendSparta is weer in den aanval. Jurgens schiet naast. Dadelijk daarop staan de rood-witten alweer voor het Haarlem- doel. Als de keeper is uitgeloopen, vangt Ruffelse op, haalt keurig om, maar de bal ketst op de lat. Jammer! Snel vliegen de Haarlemmers naar den over kant. Het is een lust om te zien. Een der rood broeken lost een geweldig schot. Klip houdt, maar gebruikt daarbij zijn handen. Een penalty! schreeuwt het publiek wanhopig. Visser, de Haarlem-doelverdediger, wordt voor dat werkje gespannen en hij schiet onhoud baar in (0—1.) Sparta wil direct gelijk maken. De Korver speelt een prachtig spel. Hij lost zelfs een mooi schot, dat door Visser gehouden wordt. V. d. Wolk wil het hem nadoen, maai' zijn geweldige kogel vliegt juist over. Dan gaat Teschmacher, die nog altijd goed loopen kan, er vliegensvlug van door. De oud- Spartaan kan slechts ternauwernood gehouden worden. Sparta neemt het spel weer eenige oogeriblik- ken in handen. De Rotterdammers oefenen weer een kolossalen druk uit op de Haarlem-verdedi ging, maar deze houdt stand. De Haarlem-mid denlinie weet het spel zer snel te verplaatsen en de Sparta-achterspelers worden danig beproefd. Klip weert zich kranig en ook Vliegenthart doet goede dingen. Hij houdt o.a. een gevaarlijk schot van Teschmacher. Direct daarop staan de Spartanen weer voor ■het Haarlem-doel. Ruffelse lost daarbij een mooi schot, dat goed gekeerd wordt. Spoedig is ffbt dan rusten. Na de thee is de strijd nog spannender. Wij krijgen wederzijdsche mooie aanvallen te zien en krampachtige verdedigings-partijen. Sparta is iets sterker, doch door het hard berken der rood broeken,. wordt den rood-witten weinig gelegen heid genoden tot schieten. Een geweldige uitval van de Groot wordt nog juist gestopt. Twee malen forceeren de Rotterdammers een corner, doch zonder succes. Na een spannend gevecht voor het Haarlem-doel, gaan de roodbroeken weder in den aanval-; zij bombardeeren als kanonniers en het Sparta-doel ontsnapt meer malen ternauwernood aan het-gevaar. Eenmaal ketst een reusachtig schot op de Sparta-boven- lat af. De spanning wordt steeds grooter. De Spartanen gaan er snel Van door. Van der Wolk en Ruffelse dringen door alles heen, zetten naar links over, Jurgens vangt op en schiet geweldig in. (11). Volgens sommigen stond Jurgens buitenspel. Direct daarop moet Visser een kogel - van de Groot keeren. Dan doen de Haarlemmers een tegenaanval, doch zij worden teruggeworpen. Van der Wolk schiet in, Jurgens doet het na, doch Visser weet telkens te redden. Dan dringt Martin door afies heen, doch hij. wordt op het allerlaatste moment nog gehouden. Zoo duurt de spannende strijd voort tot het einde. Wederzijcfeche hevige aanvallen, v. Wolk zet daarbij eenmaal keurig voor en de Groot schiet in, doch de scheidsrechter had reeds voor buitenspel gefloten. Hoe beide partijen zich ook inspannen, de stand blijft 11. (Msb.) Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Re dactie zich niet aansprakelijk. Geachte Redactie! Mag ik voor het onderstaande nog eens een beroep doen op uw bekende bereidwil ligheid voor plaatsing in uw geëerd blad! Mijn welgemeenden dank reeds bij voorbaat. SCHOTEN EN ONZE ACTIE. Het zal er dan eei'stdaags om te deen zijn, een gemeenteraadsverkiezing, en nog wel een roode vacature, te Schoten. Hoe spoedig reeds zal nu onze jonge Pol. Prop. Club haar krachten kunnen meten met de rood-vrijzinnige combinatie. Wij hadden in Augustus 1915 toch geen ongelijk met te beweren, dat geen dag, geen uur mocht gewacht worden, om deze club op te richten. Gelukkig dat men niet geluisterd heeft naar die Jan-Saliemenschen, welke gedurig spraken van uitstellen en overbodigheid om zoo'11 club te stichten. Genoemde Pol. Prop. Club kan nu reeds met een reuzenstaat van dienst komén. Om maar enkele puntjes te noemen: De ontwikkelingsavonden met als sprekers de heer M. L. A. Klein en onderget.; dan de cursusavonden en de reuzen-propaganda- avond in de groote zaal van Slot, met als spreker Mr. J. B. Bomans. Daar waren méér nienschen,- als op de beide vergaderingen door de linksche partijen gehouden, te samen. De gehouden kiezerskweek, hoewel alle propagandisten niet geheel voor deze werk zaamheden bekwaam waren, heeft heslist groote resultaten opgeleverd en mag in alle opzichten ten volle geslaagd genoemd worden. Ook de versterking der Kiesvereeniging werd door de Prop. Club niet vergeten, ruim 45 nieuwe leden werden door haar aan gebracht en de steuulijsten voor de as. ver kiezingen brachten een bedrag op, dat voor Schoten lang niet gering te noemen is. Daarmede wordt nog steeds gewerkt, even als aan de ontwikkeling der propagandisten. Het is verblijdend om te zien, met welk een vuur en ijver de propagandisten in de weer zijn en hoe zij met ongeduld den ko menden strijd verwachten. Jammer dat voor zulk een actie uog niet elkeen zich disponibel stelt, ja, dat er zelfs nog door sommigen zijdelings wordt tegen gewerkt. Misschien jaloezie? Dit kan men anders beter toonen, door zich aan te sluiten en dan om het hardst voor de zaak te werken. Niet alleen zou de actie daarmee gebaat zijn, maar ook de jaloersche personen in kwestie. Maar de Pol. Prop. Club heeft ook nog wel iets naar buiten gedaan, gezien de actie in het district Beverwijk, daar op haar voor stel en in combinatie met de Beverwijker propagandaelub „Mgr. Dr. Schaepman" is tot stand gekomen de Pol. Propagandabond in het district Beverwijk. Gezien de pol. propagandaclubs, welke in dat district overal zijn en worden opgericht, gezien dat in de Centrale te Haarlemmer meer dit voorbeeld aanstekelijk heeft ge werkt, mogen wij wel aannemen dat, zonder ons zelf 'n pluim op den hoed te steden, reeds veel in de goede richting is gedaan. Wij gaan dan ook met veel vertrouwen het strijdperk binnen, wij zullen onzen tegen standers toonen, dat er met ons niet meer te sollen valt. Er valt nog veel te doen, maar daarom zijn wij zoo verheugd. „Ledigheid ie dos dui vels oorkussen" en hoewel wij van dien sin jeur niets moeten hebben, zal men toch van ons niet mogen zeggen, dat wij er hang voor zijn. Toch is er nog wel iets wat voor het be stuur niet erg aangenaam is, n.l. dat zich nog niet méér leden bij de Club aansluiten en dat er nog enkelen zijn, die zich eens of tweemaal laten zien, om verder niets meer van zich te laten hooren. Indien de laatsten tegen hard werken op zien, kunnen wij hun niet anders dan dank baar zijn, want -Wij moeten echte zwoegers voor dat werk hebben, geen naam-propagan- diaten. Ieder nu die iets voor onzen komenden reuzenstrijd voelt, kan daar al spoedig blijk van geven, door a^. Vrijdag te, komen op de vergadering te lialf negen! in het Patronaats- gebouw, waar de a.s. actie zal worden be sproken. Wie maar even daadwerkelijk daaraan kan en wil deelnemen, wordt daar verwacht. Wie geen tijd heeft (maar dan geen smoes jes) steune onze actie met een geldelijke bij drage; al is zij ook nog zoo gering, dankbaar zullen wij deze aanvaarden. Laat het nu eens ernst zijn, wil men Be. verwijk rechts, Passtoors weer in de Kamer, den Itaad van Schot enverlossen van het be faamde roode régiem, dan ieder op zijn post, hetzij met de daad, of met geld, onze actie gesteund. Vele handen maken licht werk en vele kleintjes maken een groote. Zoo begon nen en gewerkt, dan moeten wij overwinnen, ofopnieuw beginnen. Dus verwachten wij er Vrijdag a.s. velen, die ons helpen, en de dubbeltjes om onze actie goed uit te voeren. Nogmaals dank voor de plaatsing. Hoogachtend, W. J. KNAPE, Voorz. R. K. Pol. Prop. Club „Schoten." Haarlem, 20 Maart 1916. DE STATENVERKIEZING TE •ENKHUIZEN. Mijnheer de Redacteur. Vergun me s. v. p. eenige plaatsruimte in uw b^ad voor 't volgende, waarvoor bij voorbaat hartelijk dank. Van twee zijden is me dezer dagen de „Nieu we Haarlemsche Courant" van Zaterdag 11 Maart toegezonden, waarin een brief voorkomt uit „De Streek", welke handelt over de politiek in het district Enkhuizen en onderteekend is door Jan Bouwman uit Streekdorp. Die brief zit zóó vol onjuistheden, is zóó verdachtmakend voor onze coalitiegenooten, en getuigt tevens van zóo weinig politieke kennis van den inzender, dat het noodig is, terwille van de goede zaak in ons district, dat schrijven nader te belichten. Het zou hier heel wat kwaad kunnen stichten. Als Jan Bouwman schrijft, dat ons district één rechtschen man naar de Staten afvaardigt, dat een katholiek te stellen, gelijk staat met niets te stejlen, dat de heer N. Sluis voor een zestal jaren ons district voor de Tweede Kamer verte genwoordigde, dan is dat zooerg niet, want iedere kiezer, zelfs een, die pooit een krant in de handen krijgt, weet wel, dat: le. Enkhuizen vier rechtsche Statenleden heeft, 2e dat van die vier, de heeren Bos en Dekker puur katholiek zijn, 3e dat de heer Sluis elf jaar geleden in 1905 voor den heer Borgesius in de Kamer plaats moest maken. Zeg ik nu te veel, M. de R., dat het met Jan's kennis van -de poli tiek, zelfs uit zijn naaste omgeving, niet schitte rend! gesteld is? Wat ons echter tot dit verweer noopt, is, dat Jan net noodig geacht heeft, met de Staten-verkiezingen in zicht de absoluut hechte samenwerking, welke hier tusschen de rechtsche partijen bestaat, in gevaar te brengen, door aan het adres der Anti-Rev. allerlei hate lijkheden le richten, die eerstens op een onjuist heid berusten en tweedens alleen kunnen dienen, om den eenvoudigen katholieken kiezer tegen den medestrijder op te zetten. We vragen ons af, hoe Jan' er aan komt, dat de 82-jarige lieer Sluis zich' zoowaar weer herkiesbaar stelt voor de Staten. Waar haalt hij vandaan, dat de Anti-Rev. partij hem halsstarrig weer wil candideeren? Wat bezielt toch den man, als hij zoo vragender wijs debiteert: „Nu weet ik niet in hoeverre de anü-rev. partij in dit district zelfstandig ^aa. tegenover den heer Sluis, gezien de velen, rechtstreeks of zijdeling van hem en zijn firma afhangen?" Wat beweegt hem, om van de A. R. pa™ smadelijk te spreken, als van dit „minderheidje waaraan wij katholieken ons maar hebben te onderwerpen? Waaroth moet den A-R. word® aangewreven dat ze hun houding ten opziend van ons bepalen door den stelregel: „Och, ze kunnen ons toch niet missen?" Zou een liberale stokebrand het den heer Bouwman kunnen ver beteren? De felste tegenstander zelfs zal ge® verband durven leggen tusschen den invloed eener firma eenerzijds en de houding eener partij anderzijds! En dat alles wordt geschreven op grond van onware veronderstellingen, want: de heer Sluis stelt zich niet meer herkiesbaar voor de Staten, en heeft dit reeds op 21 Februari jl. aan den voorzitter der Centrale A.-R. kies vereeniging medegedeeld. Jan wist dit natuurlijk niet, maar toch óók zeker niet, dat Sluis zoowaar weer de candidaat zou zijn; de A.-R. partij hééft zich niet uitgesproken vóór den heer Sluis; integendeel, ze is door het vrijwillig terugtrekk integendeel, ze is door het vrijwillig terugtrekken van den hoogstaanden heer Sluis, gevrijwaard gebleven een min of meer pijnlijke stap te deen; we zuchten hier niet onder dat „minderheidje", doch onze Centrale neemt een houding aan. wc'ke èn voor de Tweede Kamer èn voor de S'aten effect sorteert; de houding der A.-R. eindelijk is zóódanig, dat er van dwang ten opzichte van ons geen sprake is. De gemeenteraadsverkiezing te Enkhuizen wordt er door Jan ook nog bijgehaald. Deze doet hier niets ter zake. Ik wil hier alleen van zeggen, dat Bouwman er ook hier heelemaal n?"st is. Terecht spreekt Jan in zijn brief van de schitterende redevoeringen door Mr. Baron van Wijnbergen hier op twee plaatsen in het dis trict gehouden Beseft hij wel, dat hij afbreek-, wat deze eminente redenaar hier heeft opge bouwd? Och hadde Jan Bouwman één van die gelegenheden aangegrepen om, vóór hij zijn brief ter perse zond, dezen eerst aan den knappen politicus te laten lezen, er ware geen zetter'aan te pas gekomen. H. F. FLUITMAN, Bestuurslid der Centrale R. K. Kies vereeniging in het district Enkhuizen. Enkhuizen, 19 Maart 1916. Naschrift der Redactie. De brief van „Jan Bouwman" was inderdaad een ongemotiveerde en verkeerde daad: wij verheugen ons erin, dat de heer F. Nu de zaken recht heeft gezet. Red. Stoomvaart Md. Nederland. Oranje, uitreis, vertrok 19 Maart van Dur ban. 'Kon. Ned, Stoomboot Md- Agamemnon arriveerde 19 Maart van Port- Arthur te Santos. Mercurius vertrok 1? Maart van Oran naar Gibraltar. Rotterdamsche Lloyd. Besoeki, uitreis, «irriveerde 19 Maart |o Padang. Kawi, thuisreis, vertrok 19 Maart van Kaapstad. Holland—Amerika Ldn. Alphard, van New-York naar Rotterdam. pass-eertl© 19 Maart 2.50 nam. Praw 1 €>ix>i u l. Andijk, van- Rotterdam naar Mexilloneis, ar, ïïveercle 19 Maart te Coronel. Kon. Holl. Lloyd. Amstelland arriveerde gisterenmiddag van Buenos-Ayres te IJmuiden. Eemland, uit reis, vertrok 18 Maart naar Bah ia. Hol- landia, uitreis, vertrok 18 Maart van Monte video. Zaanland, arriveerde 17 Maart van Amsterdam te Buenos-Ayre^ a DE KINDERCOURANT De karavaan had het einde van de woestijn bereikt en blij begroetten de reizigers de groene weiden en schaduwrijke boomen, widr liefelij ken aanblik ze vele dagen ontbeerd hadden. In een dal lag een logement, dat ze tot nachtver blijf uitkozen; en alhoewel het weinig gemak en verfrissching bood, toch was het gezelschap opgeruimder en vertrouwelijker dan te voren. Want de gedachte aan de gevaren en moeilijk heden, die eene reis door de woestijn mede brengt, ontsnapt te zijn, had alle harten geopend en de gemoederen tot scherts en lach gestemd. Muley, de jonge lustige koopman, danste een kr.tnischen dans en zong daarbij liederen, die zelfs den ernstigen Griek deden sohudden van 't lachen. Toen hij zijne reisgenooten door spel en dans had verlustigd, deed hij hunjict verhaal, dat hij beloofd had. In Nizza, mijne lieve vaderstad, woonde een mau die kleinen Muck heette. Ik kan me hem nog heel goed voorstellen, als was ik toen nog ©rg jong. bijzonder omdat ik, om zijnentwille, door mijn vader eens halfdood geranseld werd... Oe moet weten, de kleine kabouter was al een oude baat, toen ik hem leerde kennen; toch was hij maar drie tot vier voet hoog. Hij had eene zonderlinge gestalte, want zijn lijf, hoe klein en fijn het ook we», droeg een hoofd, veel grooter en dikker dan het hoofd van andere menachon. Hij woonde heel alleen in een groot huis, en kookte zijn eten zelf; ook zou men in de stad niet geweten hebben o<t hjj levend of dood was, daar hij maar eens om de vier weken uitging, indien men rond den middag geen rook uit rijn hui» had zien opstijgen. Maar avond» Mg men hem dikwijl» op zijn dak weg en weer gaan; en van op de straat leek het dan alsof groot hoofd alleen op het dak rondliep, ïh en mijne kameraden waren booze schelmen, di« iedereen gaarne plaagden en uitlachten; daarom wa» het voor on» e«n feestd-ag, telken» fcl* de kleine kabouter uitging Hp den bepaalden dag kwamen we bijeen *óor zijn hui» en waohtten tot hij buiten kwam. Al» dan He deur oden ging, en eerst het groote hoofd met den nog grooteren tulband buiten keefc, en dan het overige van het lichaampje volgde, gehuld in een uitgerafeld manteltje, met een wijde broek en breeden gordel, waar aan een lange dolk hing, zoo lang dat men niet wist of Muck aan den dolk of of do dolk aan Muck hing; als hij zoo buiten kwam, weerklonk de lucht van ons vreugdegeschreeuw; wij wier pen onze mutsen in de hoogte en dansten al» gekken, rond hem. De kleine Muck groette ons met een ernstige hoofdbuiging en trad met langzame schreden de straat op, al sloffend met de voeten, want hij had groote wijde pantof fels aan. Wij, knapen, liepen achter hem aan, al roepend: „Kleine Muck, kleins Muck!....'' Ook hadden we een lustig rijmpje dat we nu en dan te zijner eer zongen; het luidde: Kleine kabouter, kleine kabouter, Ziet hoe dat rijke mannetje gaat, Alle vier weken maar eens op sraat, (Ie zpt een brave, klein© dwerg, Ge hebt een kopje lijk een berg Kijk toch eens om met uw grooten kop, Al» ge ons kunt krijgen, klop er maar op. Zoo hadden we hem reeds dikwijls geplaagd en tot mijne schande moet ik toegeven dat ik het haantje vooruit was. Ik trok dikwijls aan zijn mantel en trapte zelfa eens achter op zijn© pantoffels, dat hij ervan viel. Dat vond ik nu hoogst vermakelijk, maar mijn lachen ver ging, toen ik den kleinen kabouter naar het hui» ven mijn vader zag gaan. Ik verstopte me achter de huisdeur en zag den kaboufer weer bulten komen, vergezeld van mijn vader, die hem eerbiedig aan de hand leidde en, aan de deur, met vele buigingen, van hem afscheid nam. Ik voelde ndj volstrekt niet wel te moede, daarom bleef ik lang in mijn schuilhoekje zit ten; maar ten slotte dreef de honger, die ik erger vreesde dan slagen, er mij uit, en dee moedig, met neerhangend hoofd trad ik voor mijn vader. „Gij hebt, haar ik Vernoem, den braven» ka bouter bespot," zed hij op zeer ernstigen toon:... ,.Ik zal u de geschiedenis van dezen kabouter vertellen, dan zult ge hem voorzeker niet meer uitlachen-; maar ge weet wat u eerst te wachten staat.** Nu, dat wist flr maar al best, fiet varen vijf en twintig slagen, die hij maar ai te eerlijk placht te tellen. Daarop nam hij zijn pijpen,- roer, vijsde het amberen monstuk los, en takelde mij nog erger toe dan te voren. Toen de vijf en twintig volledig waïeni be val hij mij, aandachtig te luisteren en vertelde me van den kleinen Muck. (1) Muck is de naam van een kabouter. - (Wordt vervolgd.) Een potlood op de punt te laten staan. Onze teekening geeft zonder verdere verkla ring de oplossing van dit vraagstuk. Men behoeft slechts het lemmet van een zakmes in het potlood te steken, niet ver van de punt; het evenwicht wordt verkregen door het mes wat meer of minder te openen. Het geheel blijft in evenwicht volgen» de wetten der physica: het zwaartepunt van het systeem ligt onder het steunpunt (vinger, rand van de tafel, enz.)het evenwicht ia dn» stand vastig (stabiel evenwicht.) Door de opening van het mes te veranderen kan men het potlood eene verschillende, wille keurige helling geven en als het zwaartepunt in het verlengde van de as van het potlood ligt, staat dit laatste volkomen loodreoht. RAADSELS. Best© vriendjes en vriendinnetjes 1 Hieronder volgen weer eenige raadsels, waar van we de oplossingen de volgende week zullen bekend maken. 1. 0 O slecht on ts ae zen li van ha den gen hon het met zeer wil 8. 'Mijn eerste drie letters vormen tezamen een groot plein in Amsterdam; mijn laatste vier letters vormen tezamen een deel van een schip. Mijn geheel is een fijn soort linnen, en bestaat uit zes letters. 4. Ik ben een edelgesteente; laat mijn vijfde letter vallen en geef mij een anderen kop, dan kun je mij in Afrika vinden. 4. 5. Vijg - vijl. Aster-rasp - kar, astrakan. Baard-haard. Krakende wagens duren het langst. Mark - ark. OPLOSSINGEN. 1. 3. Op hoop van zegen beginnen W0. 8. 7 10 29 31 29 31 7 10 31 29 10 7 10 T 31 39 Ons ruil- en verzameihoekje ia bestemd voor hen onder onze lezer» en lezeressen, die door ruilhandel hun verzamelingen van postzegels, briefkaarten, munten enz. wenschen aan te vullen. Een jongen of meisje, die b.v. postzegels aanzichtkaarten of munten van Peru wil inrui len tegen postzegels, aanzichtkaarten of mun ten van Australië, geeft in deze rubriek zijn wensch te kennen en vermeldt zijn naam en adres. Die er op wil antwoorden, doet desge lijks en de verzamelaars weten dan waar elkander kunnen vinden. De rubriek beperkt zich dus niet alleen tot Verkadeplaatjes, Van Hille-plaatjes enz., zooals men wellicht zoiï denken. - De vragen en antwoorden moeten worden gezonden aan het adres der redactie van da Kindercourant, Nassauaan 49, Haarlem. Ik heb nog „Naardemeerplaatjea" dubbeb de Nrs. 99, 79, 37, 51, 54, 69, 71, 72, 129, bó, 118, 93, 139, 110, 127, 129. Wie kan mij nu nog helpen aan de Nrs. 14, 18, 19, 85, 55, 60, 61» 82, 90, 107, 130, 141. Ook heb ik er „Vaderlandsche geschiedenis- plaatjes'' voor in ruil, n.l. No: 83, 87, 88, 72, 75« 44, 49, 35, 37, 28, 10, 10, 19, 0, 82, 68, 58, 02, 90, 45, 09, 41. Mijn adres is: Piet Blesgraaf, Hooimarkt 18- Ik heb een heele hoop plaatjes van „Bosch en Hejde" ook eenige „Bonte wei," die wild® ik gaarne ruilen voor „De Veobt"-plaatj« 0 voor „Langs de Zuiderzee". „Van de Vecht" heb ik de volgende Nr»-' Nrs. 0, 32, 24/20, 29, 85, 30, 87, 89, 41, 42, 44, 50, 03, 69 ,70, 70, 80, 87, 93, 95, 90, 98, 10». 111, 122, 126, 127, 129, 141, 143, 144. Van „Lang» de Zuiderzee" heib ik No. 0, 38, 39, 43, 50, 08, 97, 100, 119. Mijn adres is: Rika Roemer Wildest*** Medemenblik.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 6