teEL TFLFGRAMMEN Van hedenmorgen BINNENLAND SOCIALE BERICHTEN STADSNIEUWS 4!fde Staatsloterij' fleur, ï'saroedakls genaamd, een uitvinding ge. laan, waardoor liet aanzienlijk gemakkelijker wordt, het evenwicht van vliegtuigen te bewa ren. Psaroedakis heeft een verhandeling over zijn uitvinding op het ministerie van verkeers wezen gedeponeerd. Oorlogs-mode. Het Duitsclio legerbestuur be moeit zich met de klokrokken. Deze nieuwe mode kost te veel stof. Daarom zoo meldt de „Textil-Woche" beraamt het legerbestuur maatregelen om een minder stof verslindende mode ingevoerd te krijgen. De „oorlogsgrond- stoffenafdeeling" heeft er een vergadering van belanghebbenden voor bijeengeroepen. HET GEVECHT OP DE NOORDZEE. HET ENGELSCH BERICHT. LONDEN, 21 Maart. (Officieel) Gisteren ochtend kregen vier Britsche torpedojagers drie Duitsehe torpedojagers ter hoogte van de Bel gische kust in zicht. De vijand zette in allerijl koers naar Zeebrugge, door onze jagVrs gevolgd. Tijdens deze jacht werden schoten gewisseld. Er is waargenomen dat twee vijndelijke schepen geraakt werden. M ij hadden vier gewonden. DE ITALIAAN SCHE BINNENLANDSCHE POLITIEK. LUGANO, 22 Maart. (H. N.) De Stampa-' verneemt, dat do hoop der interventionisten, dat Salandra na het votum uit eigen beweging de interventionisten in het ministerie zou roe pen, niet bewaarheid is geworden. In het kabi net zal geen verandering plaats hebben. DE DUIKBOOT-OORLOG. KOPENHAGEN, 22 Maart. (H. N.) Het „Extrabladef schrijft, hoe het feit dat tus- •schen 1 en 18 Maart 19 Engelsehe en Fran- sche schepen tot zinken zijn gebracht er op wijst, dat de Duitsehe onderzeevloot belangrijk is uigebreid. Ook schjjnen de Duitschers mid delen te hebben gevonden om Engeland's vroe gere methode, om de duikbooten in netten te vangen, onmogelijk t© maken. De Nederlandsche Scheep vaart bedreigd. Be houding van de Ned. Regeering. Naar aanleiding van onjuiste berichten in de Nederlandsche Pers over etuppen bij de Duitsehe regeering gedaan, in zake den on dergang van het sas. „Tubantia", deelt het Departement van Buitenlandscke Zaken mee, dat de ten uitvoerlegging van de in den avond van .19 dezer in handen van Harer Ma jesteit-s gezjmt te Berlijn gekomen instructie om op grond van de verklaringen van de opvarenden aan de Duitsehe regeeing te ver zoeken een onderzoek ter zake te doen in stellen, is achterwege gebleven, in verband met de mededeeling die inmiddels door den Duitechen gezant alhier namens zijn Regee ring was gedaan. De reedersconferentie. De gistermiddag aan bet departement van Landbouw, Nijverheid en Handel gehouden conferentie tusschen den Minister en het be stuur der Eeedersvereenigingen, de Holland- Amerikalijn, werd bijgewoond door mr. Ever wijn, chef van de afdeeling Handel; den beer Van Stipriaan Luïscius, directeur van bet Rijksgraanbureau, en den adviseur van den minister voor den handel in graan en meel. Naar wij vernemen heeft de conferentie nog niet tot een definitief resultaat geleid, doch is na afloop daarvan door belanghebbenden nader overleg gepleegd. De vaart door bet Kanaal. Op eene conferentie van bestuurders van zeeliedenorganisaties met de ministers van Binnenlandsche Zaken, van Marine en van Landbouw enz., bleek, dat de Regeering bet volkomen verklaarbaar aebtte dat de zeelie den het nemen van veiligheidsmaatregelen verlangden en dat verlangen volkomen bil lijk geacht. De Regeering is dan ook zoo werd door den Minister van Binnenlandsche Zaken" medegedeeld ten deze diligent en er wor den verschillende maatregelen overwogen die de vaart in bet Kanaal minder gevaarlijk zouden kunnen maken. Daaromtrent zouden binnen enkele dagen nadere mededeeliugen worden gedaan. De Minister van Marine scheen van mee ning, dat wellicht .de vaart om Schotland vocrloopig de voorkeur zoude verdienen. De zeelieden varen nog- niet. Op eene vergadering der Nederlandsche zeeliedenvereeniging Volharding to Rotter dam is besloten, dat ook heden niet zal wor den gemonsterd. De vereeniging van gezagvoerders en stuur lieden ter koopvaardij besloot niet te gaan varen, alvorens bevredigende maatregelen zijn getroffen voor het verzekeren van de veiligheid op zee en tevens een regeling is gemaakt, waarbij de nagelaten betrekkingen van de eventheel door een ongeval getroffen gezagvoerder of stuurman een rente is ge waarborgd, die in overeenstemming' is met bnti maatschappelijke positie. Daartoe heeft het bestuur tegen heden een conferentie aangevraagd met den minister van Binnenlandsche Zaken. De Bond van machinisten ter koopvaardij heeft eene uitvoerige motie aangenomen, waarin de noodzakelijkheid van meerder vei ligheidsmaatregelen wordt bepleit, terwijl evenzeer aan verhooging van de uitkeering overeenkomstig de oorlogsongevallenwet aan de nabestaanden van omgekomenen noodza kelijk wordt geacht. Te dier zake zal onverwijld een conferentie werden aangevraagd met de regeering, zoo wel als met het bestuur der Sebeepvaart- Vereeniging. Besloten werd tevens, dat geen machinist zal aanmonsteren, alvorens de uit slag dier conferentie bekend is. Het verdwenen Galloper vuurschip. De kapitein van het Maandagavond binnen gekomen motorschip „Sigrun I" rapporteert, «at, het Gallopcr-vuurechip niet gezonken is, ..maar de Theems is binnengesleept. Dp de plaats is nu een boei gelegd. De twee masien, die aldaar boven water, uitsteken, moeten toebcliooren aan een gezonken stoom schip. Ook de kapitein van het Maandag binnen gekomen stoomschip „Serula" verklaart, dat het Galloper-vuurschip de Theems is opge sleept. Volgens zijn verklaringen zou het vuurschip daar reeds dagen liggen. Wel heeft de kapitein een boei ojj de ligplaats van bet vuurschip aangetroffen, doch heeft niets be merkt van de boven het water uitstekende masten. Het vergaan van de Palembang. Naar aanleiding van het vergaan van de Pa lembang geeft de „Lokalanzeiger" aan de Neder landsche pers den raad om met haar oordeel te wachten totdat opheldering omtrent deze geheele zaak is verkregen. Het blad zegt, dat de „Tuban- tia"-quaestie de Duitsehe marine niet aangaat. Na de verklaring, door de admiraliteit afgelegd staat dit als een paal boven water. Om zonder meer het zinken van de „Palem bang" op rekening te stellen van het optreden van een Duitsehe duikboot is des te minder te billijken nu het vasistaat, dat volgens verklarin gen van Nederlandsche matrozen ondanks het heldere weer geen spoor van een duikboot te be kennen is geweest. De „Nieuwe Ct." betoogt, dat bet gcwensebt is om liet oordcel over de oorzaak van den ondergang van de „Palembang" op te schor ten. Ze schrijft: Uit de verklaringen van de bemanning welke naar ons land overgeseind werde», valt inderdaad niet met eenige zekerheid, af te leiden, dat de „Palembang" is getorpe deerd. De achtereenvolgende ontploffingen waaraan bet schip binnen weinige minuten ten onder ging, zouden b.v. hierdoor te ver klaren kunnen zijn, dat het in een door ket tingen verbonden groep van twee of drie mijnen gevaren is, >die elders losgeraakt en weggedreven was. Hieromtrent zal men de beëedigde verklaringen van den gezagvoer der en leden der equipage moeten afwachten. Het bevreemdt ons, dat zoomin bij de Rot- terd. Lloycl als bij onzen Marine-staf nog geen bericht omtrent liet met de „Palem bang" gebeurde s?hijnt te zijn ontvangen. De Britsche verklaring. De „Nieuwe Ct." vestigt de aandacht op de onvolledigheid van de verklaring der Britsche admiraliteit inzake de torpedeering van de „Tu bantia". Daarin wordt slechts van het niet aan wezig zijn van Engelsehe duikbooten gesproken ten tijde van den ondergang van de Tubantia („British Admiralitj states no British sub marine in that vicinity time sinking Tubanjia," seinde Reuter Zondagavond). Hierbij zij opgemerkt aldus het blad dat sinkingniet uitsluitend behoeft te worden op gevat als „toen de T. zonk", maar evengoed kan gelezen worden als „toen de T tot zinken werd gebracht", daar het Engelsehe werkwoord, an ders dan ons „zinken", zoowel transitief als intransitief gebruikt wordt. De Engelsehe ver klaring is dus niet noodzakelijkerwijs beperkt tot een loochening van de aanwezigheid van Engel sehe duikbooten op het oogenblik, dat de Tuban- tia, drie en een half uur nadat zij getroffen werd, in de diepte verdween. Maar wel is zij veel onvollediger dan de. Duitsehe, daar zij noch van een Engelsehe tor pedoboot noch van Engelsehe mijnen gewaagt. Het komt de „Nieuwe Gt." voor, dat onze Regeering, waar zij in het bezit is van een vol strekte afwijzing van alle aansprakelijkheid van Duitschen kant, hierin aanleiding zou kunnen vinden om zich'met een verzoek tot het instellen van een nader onderzoek tot de Britsche regee ring te wenden. Liep dit onderzoek op een even pertinente ont kenning uit, dan zou h. i. de moeilijkheid van de verder in dezen door onze Regeering aan te nemen houding, daar zij dan in het bezit van twee volkomen gelijkwaardige verklaringen zou zijn, althans eenigszins verminderd worden. Het duiken naar de Tubantia. Naar wij vernemen geschiedt het duiken op de plek waar de Tubantia gezonken is geheel op initiatief van de Kon. Holl. Lloyd waaraan het schip toebehoort. Wel moeten zich aan boord van-de „Wodan", van welk vaartuig af het duik-onderzoek ge schiedt, eenige zeeofficieren bevinden in verband met de eventueele resultaten van het onderzoek. De bemanning,' van de „Pa lembang". Naar wij uit Rottez-dam vernemen, zal de bemanning van bet s.s. „Palembang" door de Bi'iteehe admiraliteit met het 6.6. „Rotter dam" der Holland—Amerikalijn, dat thane in Duins ligt, verscheept worden. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Mei benoemd tot inspecteur voor het Staatstoe zicht op krankzinnigen en kraukzinnigenge- etiel)ten dr. W. M. van dér Scheer, genees heer aan het krankzinnigengesticht „Meeren- berg" te Bloemendaal. DE ABONNEMENTSPRIJZEN DER DAGBLADEN. Gisteren heeft de buitengewone algemeene ver gadering van de vereeniging van uitgevers van dagbladen „De Nederlandsche Dagbladpers" een resolutie aangenomen, waarin zij verklaart, dat de voortdurende stijging van den prijs voor het papier een verhooging van de abonnements prijzen der dagbladen noodzakelijk maakt. JHR. MR. VICTOR DE STUERS. f Aanstaanden Vrijdag voormiddag te 10* uur zal in de kerk van den H. Jacobus aan de Pyikstraat te 's-Hage een plechtige Uitvaart dienst worden gehouden voor wijlen het Twee de Kamerlid jhr. mr. Victor de Stuers. Te 12 uur 31 zal het stoffelijk overschot per Staatsspoor naar Maastricht worden over gebracht, waar het te 4 uur 45 zal aankomen, teneinde aldaar in het familiegraf te worden bijgezet. DE AANVOER VAN CACAOBOONEN STOP GEZET. Naar wij vernemen heeft de uitvoerende commissie van de Nederlandsche Overzee Trust Maatschappij besloten, den aanvoer van cacaoboonen tot nader order geheel stop te zei ten. EEN NEDERLANDSCH STOOMSCHIP AANGEVAREN. Reuter seint uit Grimsby, d.d. 21 Maart: „Do trawler „Whitby" is hiér heden aange komen met zeer zware schade aan het voor een ip. De schipper rapporteerde Maandag bij mistig weer in aanvaring te zijn geweest met het Nederlandsche stoomschip „Bestevaer." De trawler trof het stoomschip met den boeg: ter hoogte van de machinekamer, welke vol .water liep. De bemanning, van de „Beste v.aer" kon de schade echter zoover Herstel len, dat de trawler in staat was het stoom schip naar de Humber te sleepen, waar het aan den grond is gezet." De „Bestevaer" was op reis v£.n Rotterdam naar Newcastle. Een belasting-tragedie. Ter Hoogte van perceel no. 108 in do P. O. Hooftstrant te Am sterdam had gisteren een. enorme toeloop van nieuwsgierigen plaats, toen onder toezicht van den politie-commissaris van de Stadhouders kade, den heer Tjassens Keizer, de huisdeur van' no. 108 in dio straat bij middel van een koevoet werd opengebroken. Terwijl deze bezigheid werd verricht gilden twee dames vanuit de kelderramen. „Moord 1" en „Hulpl" Toch zetten de dienaren der open bare nracht hun sluitingverbrekende werkzaam heid voort. Het bleek, dat de deur van binnen met een koperen ketting was afgesloten, doch na heel veel moeite gelukte het toegang'tot de woning te verkrijgen. Het huis wordt bewoond door de weduwe Baak, die halsstarrig in gebreke was gebleven haar grondbelasting te betalen. De dwangbevelen van den deurwaarder kon den niet worden afgegeven, het huis bleef gere geld gesloten. Toen is er een beroep gedaan op do politie van het bureau Stadhouderskade en- onder toezicht van den heer Tjassens Keizer had de opensluiting plaats. Er werd daarna door de deurwaarders ge rechtelijk beslag op kasten eii meubels gelegd, Lang nadat de heeren waren vertrokken, gil den de twee in het perceel aanwezig© dames nog dat het een ongehoord schandaal was in ons vrije Nederland, fatsoenlijke dames te noodza ken, belasting te betalen. Do deftige, kalme P. C. Hooftstraafc heeft nooit dergelijk tumult aanschouwd. Een ongelukkig schot. Gistermorgen wilde de heer A. J. H., makelaar te Rotterdam, in het kantoor van den heer L. P. H., directeur van de Passaga aldaar, een geladen revolver nazien, toen plotseling een schot, afging, waardoor dé heer I. P. H. in het gelaat getroffen werd. De kogel ging onder het rechteroog in en bleef ter hoogte van het oor zitten. Hevig bloedend werd de getvoffene naar het tegenover de Passage ge legen ziekenhuis geleid, waar men erin slaagde den kogel te verwijderen. HET NIEUWE GEBOUW VAN DE R te VAKORGANISATIE. Gisteien had tc Utrecht in tegenwoordig heid van vele genoodigden de inwijding plaats van het nieuwe gebouw vau het Bu- reau der K. K. Vakorganisatie. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de Zeereerw. heer pastoor Bult oud-adviseur, en de Zeereerw. heer pastoor Van Schaik, nieuw benoemd adviseur van 't Vakbureau, mr. Tcpe, vertegenwoordigende 't Central Bureau der K. S. A. te Leiden, de heer J. Smit, voor zitter. der Federatie van de diocesane Werk- liedeubonden in Nederland en deputaties van nootcVbesturen van de meeste der bij liet Vak bureau aangesloten vakbonden. Pastoor Bult droeg vooraf in de St. Willi- brorduskerk een H. Mis op. Vervolgens wer den de bureaux op gebruikelijke wijze door pastoor Bult ingezegend. Daarna werden toeepraken gehouden door den heer J. van Rijzewijk, voorzitter van het R. K. Vakbureau; pastoor Bult; de nieuwe advisenr pastoor Van Schaik en mr. Tepe. DE R.-K. VAKBEWEGING EN DE BE STRIJDING DER WERKLOOSHEID. Op eene te Utrecht gehouden gecombineer de vergadering van de Hoofdbesturen der Ned. R. K. Vakbonden is besloten aan de Re geering kenbaar te maken, dat de noodrege- ling inzake "de werkloosheidsverzekering niet geheel mag worden ingetrokken, zoolang de Europeesche crisis een gevaar blijft voor de werkloozenvei'zekering en de Staat deze nit 't particulier initiatief voortgekomen sociale verzekering dient to beschermen. Verder dat een wettelijke regeling der werk loosheidsverzekering, naar het oordeel der Ned. R. K. Vakbeweging, behoort te voldoen aan het beginsel, dat de Overheid zich zoo-' veel mogelijke bepale tot steun aan het par ticulier initiatief, waarvoor vooral ten deze een dankbaar arbeidsveld aanwezig is zoo dat aan de werkloozenkaseen een zoo groot mogelijke bevoegdheid en zelfbestuur ge waarborgd zij. Vervolgens wordt -dan in den breede ont vouwd op welke grondslagen eene wettelijk geregelde werkloosheidsverzekering dient ge- bireerd te zijn en uiteengezet, dat de Nederl. R. K. Vakbeweging inzake Arbeidsbemidde ling dezelfde beginselen huldigt, n.1. steun en bescherming van het particulier initiatief, terwijl de Overheid slechts daar zelf op treedt, waar dit laatste tekort schiet. En ten slotte wordt betoogd dat inzake Ar beidsbemiddeling door de NedérL R. K. Vak beweging wordt gewenscht: le. dat de Arbeidsbeurzen van Vakbonden, zoowel van werkgevers als van werklieden organisaties, door de Overheid ten volle wor den erkend en financieel worden gesteund; 2e. dat de gemeentelijke arbeidsbeurzen hun bemiddelend werken voor eenig bedrijf staken, zoodra in dat bedrijf, door mi over eenkomst tussoben werkgevers en werkne mersorganisaties een eigen arbeidsbeurs is opgericht of bepalingen omtrent arbeidsbe middeling zijn getroffen; 3e. dat, voor zoover de gemeentelijke en intercommunale arbeidsbeurzen noodig zijn, deze zooveel mogelijk in verbinding treden met de bestaande Vakbonden en Valcvereeni- girgen en deze zooveel mogelijk zullen raad plegen en samenwerken. 4e. dat de Besturen der Arbeidsbeurzen zullen worden gevormd uit vakvereenigings- vertegenwoordigers der verschillende beroe pen ter plaatse en dat,, speciaal in de groote steden, de arbeidsbeurzen zoo zijn ingericht, dat een splitsing der werkzaamheid naar de hoofdbedrijven onder deskundige leiding wordt toegepast. 5e. dat de Nederlandsche R.-K. Vakbewe ging in Werkverschaffing een der krachtigste middelen erkent waarmede vooral de Over heid de bestrijding der werkloosheid op de meest doeltreffende wijze kan toepassen. 1'. 'dat de 'Overheid' door werkverschaffing! direkte, doch op indirekte wijze zeer veel aan doeltreffende bestrijding; dei* .werkloos heid kan bijdragen, en wel: le. door do werken, welke van overheids wege worden uitgevoerd, zooveel mogelijk te vciplaatsen naar den tijd der z.g. seizoen sin I te, 2c. door in tijden van crisis-werkloosheid tot uitvoering van buitengewone werken over te gaan, als: stads versiering, werken ter lie ve idering van openbare gezondheid enz.; 3e door vooral zulke werken ter hand te nemen, welke na de uitvoering: nieuwe pro ductiegebieden, openen, als mijn-ontginning, demping! v.an plassen, enz. enz.; 4e. door -het uitvaardigen ,van zoodanige verordeningen, waardoor werkverschaffing niet kan ontaarden in armenzorg, Zoodat de ter plaatse- geldende arbeidsvoorwaarden niet worden ontdoken. door een voortdurend overleg; der over heid met de vakvereenigingen, zoodat deze bij de r.egeling der productie en de controle over de arbeidsvoorwaarden haar deskundigen invloed ten goede kunnen aanwendón. .a&VAN hussek eindhoVEN DE GRONDWERKERSSTAKING. Gisterenavond vergaderde de Patroonsvereeni- ging in de Bouwvakken inzake een schrijven, dat aan de Vereeniging vanwege de stakende grondwerkers was gezonden. Besloten werd aan de Hrfarlemsche Grondwerkersvereeniging „Voor uit zij ons streven" het volgende schrijven te zenden Aan de Haarlemsche Grondwerkersvereeni ging „Vooruit zij ons streven", alhier. Mijne heeren, Hiermede kunnen we u mededeelen dat in de gisteravond gehouden leden vergadering der Patroonsvereeniging is besloten met uwe ver eeniging een collectief arbeidscontract aan te gaan voor den duur van ongeveer een jaar, met de navolgende bepalingen. lo. Het minimum-uurloon voor een grond werker wordt gesteld op 28 cent; '2o. de normale werktijd wordt gerekend te zijn 10 uur per dag in den zomer van 1 Makrt tot ultimo October en 9 uur in den winter van 1 November tot ultimo Februari. 3e. Bij eventueel langer werken zal de uur- hooging betaald worden als reeds vroeger vast gesteld. 4e. Ingeval van ziekte van den arbeider, zal deze eene uitkeering ontvangen gelijk dit gere geld is met de andere bouwvakarbeiders. 5e. Wanneer een werkman van uit Haar lem gezonden wordt om buiten deze gemeente te arbeiden, zal hem de helft van den tijd voor het loopen vergoed worden. 6e. Het uitbetalen van het loon geschiedt uiterlijk een half uur na het beëindigen van den werktijd. 7e. Eventueele geschillen, voortvloeiende uit deze overeenkomst, zullen worden beslecht op de wijze als in het vorige contract omschreven. De vrije Zaterdagmiddag wenschen de patroons thans nog niet verplicht te stellen, daar deze ook bij de bouwvakarbeiders niet is vastgesteld; het al of niet werken op Zaterdagmiddag wordt echter aan het oordeel van den patroon overge laten. Bovengenoemde bepalingen vast te leggen in een collectief arbeidscontract, ingaande Maan dag 27 Maart 1916 en eindigende 28 Februari 1917 (de datum waarop ook het contract der andere bouwvakarbeiders eindigt.) Tevens werd besloten, dat indien we tijdig uw antwoord van instemming met bovenstaande ont vangen, Maandag 27 Maart a.s. de werkzaam heden hervat zullen worden en de werklieden weer, zoo verre er werk js, bij hunne patroons geplaatst kunnen wordem Uw antwoord gaarne spoedig inwachtend, Namens het Bestuur der Patroonsvereen, (w. get.) j. W. v. SANTÉ, Voorz. J. C. GEIJL, Seed. Daaruit blijkt, dat de patroons het den grondwerkers eerder geboden loon van 28 cent handhaafden, terwijl ze eene ziekte-uitkeering in voerden, doch dat ze niet accoord kunnen gaan met het verplicht stellen van den vrijen Zater dagmiddag, daar dit op een werk de goede orde zou kunnen schaden, omdat deze vrije Zaterdag middag ook hij de andere bouwvakarbeiders lang niet algemeen en ook niet geregeld is. De patroons namen dus een zooveel mogelijk tegemoetkomende houding aan. Het is nu maar te hopen, dat de «takenden met een en ander accoord zullen gaan en dat deze staking spoedig weder tot het verleden zal gaan behooren. Slacht offers zullen er d kelijk niet veel vallen, daar allen voor zoover er werk is, kunnen terugkomen. HAARLEMSCHE KEGELBOND. De algemeene jaarvergadering van den Haar- lemschen Kegelbond werd gisterenavond in de tuinzaal van Brinkmann gehouden,* onder lei ding van den voorzitter, den heer Groenewegen. Deze constateerde in zijn openingswoord, dat de H. K. B. in het afgeloopen jaar is voor uitgegaan; meer clubs sloten zich aan. De kegel- sport werd druk beoefend en de animo was groot. Hij herinnerde aan de algemeene vergade ring van den Ned. K. B„ die Zondag a.s. te Utrecht wordt gehouden, daar zullen weer (ver leden jaar werd de vergadering niet gehouden), goed de belangen van de kegelsport/in Neder land onder de oogen worden gezien. De notulen werden vervolgens ongewijzigd goedgekeurd. le klasse. 2e lijst. HOOGE PRIJZEN. 20,000: 18730. ƒ5000: 2617. 1500: 15577. 1000: 1550 15945 17397. 400: 2353 17582 20315. 200: 16923. 100: 9352 10892 13074 177*26. 87 154 170 273 305 329 878 450 453 466 480 50*2 522 533 W' 605 661 671 712 745 748 838 858 920 993 1002 1046 1082 1085 vS» 1294 1302 1318 1398 1444 1568 1670 1'»» 1769 1806 1849 1872 19*27 1970 2006 20t>j 2107 2137 2140 2194 *2213 2248 2*270 231» 2396 2448 2510 2585 '2703 2711 2798 28W 2919 2987 3041 3059 3062 3073 3103 313» 3186 3209 3212 3234 3261 3283 3362 837». 3385 3432 3438 3455 3483 3502 3575 362» 362» 3776 3889 3986 4146 4255 4317 489» 4480 4481 4488 4498 4541 4588 4658 47»6 4771 4825 4847 4861 4897 4924 4958 496» 4980 503*2 5099 5118 5143 5227 5305 5336 5346 5347 5359 5377 5416 5452 5477 548» 5559 5584 5687 5790 5816 5869 5892 610J 6158 6189 6254 6334 6362 6374 6406 6481 6511 6663 6681 6694 6734 6763 6822 701» 7034 7123 7154 7182 7237 7375 7388 740» 7404 7419 7488 7676 7700 7746 7789 780» 7818 7849 7868 7869 7894 7914 7920 7988 7997 8010 8055 8076 8131 3139 8156 82*24 8256 8305 8329 8355 8390 8418 8484 847 8543 '8579 8708 8726 8862 8867 8886 8904 8912 8951 8965 9006 9017 9027 9032 9050 9161 9177 9182 9192 9233 9276 9339 9431 9437 9439 9440 9443 9455 9462 9481 9507 9557 9592 9595 9614 9647 9648 9673 974» 9763 9792 9822 9877 9921 9924 9951 99'» 10171 10178 10164 10268 103LI 10334 1038» 10409 "10415 10435 10443 10514 10688 1071» 10726 10845 10856-10884 10968 11087 1116* 11230- 11259 11271 11283 11378 11381 1180» 11410 11436 11531 11636 11679 11716 1179» 11818 11824 11853 11856 11938 11949 120°' 12035 f2047 12061 12108 12203 12205 1228» 12339 12388 12531 12599 12630 12680 128'» 12906 f,3003 13028 13053 13105 13287 134»» 13450 13489 13568 13596 13604 136^3 136»» 13749 13751 13823 13855 13858 1380Ö 1386» 14009 14042 14061 14118 14164 1420*2 142»» 14363 14372 1448*2 14545 14550 14704 1472» 14805 14821 14829 14837 14840 14882 149a» 1.4957 15C19 15054 15065 15132 15191 15221 1Ö2»» 15264 15274 15286 15287 15367 15436 15556 15585 156*24 15648 15706 15711-1376» 1Ë795 15797 15884 15934 15956 15978 1602» 16148 16154 16166 16201 16213 16268 162»» 16830 16370 16407 16450 16494 16uL7 16»»" 16653 16667 16711 16758 16899 16942 1702* 17042 17045 17181 17183 17254 17273 1733* 17358 17395 17482 17515 17638 17672 176'' 17811 17860 17879 17888 17898 17938 l<f.' 18039 18122 18194 18225 18255 18336 10»»* 18891 18430 18471 18516 18547 18555 166*» 18629 18726 18757 18812 18862 18874 18040 18953 19012 19013 19070 19122 l9%£ 19220 19228 19403 19491 19492 19517 10»L 18703 197*26 19737 19754 19766 19774 lW'f 19859 19926 19956 20018 20052 20056 201*. 20143 20160 20163 20181'20191 20246 20»» 20271 20292 20342 20363 20406 20412 fiv 20434 20510 20517 20528 20556 20648 20710 20768 20703 20702 209*28 20«-f 1 De heer Jung, eerste secretaris, bracht het jaarverslag uit. Daarin werden de welgeslaagd- gehouden wedstrijden gememoreerd. Het aania e aantal clubs is nog met twee vooruitgegaan en bedraagt thans 8, met 91 leden, terwijl de bond bovendien 38 persoonlijke leden telt. De rekening én verantwoording van den pen ningmeester, bij afwezigheid wegens ziekte van den functionaris, door den heer van der Stuur uitgebracht, sloot met een batig- saldo van ruim f 112. De kascommissie had de administratie in orde bevonden. De voorzitter bracht den penningmeester en de kascommissieleden dank voor hun arbeid Daarna had de bestuursverkiezing plaats. De heeren J. Paulen, 'Joh. Jung en J. W. v. d. Steur, aftredende leden, werden met algemeene stemmen in hun bestuursambten herbenoemd. Na een tweede stemming werd de heer Koorenblik be noemd als tweede penningmeester In de kasconnii.oo.v van dit jaar werden noemd de heeren Neiisseu, L. Giebels en KjeVLj Als plaats vervangers werden gekozen de heerc Morlang, van Maanen en Zijp. (y De heeren Jung en Paulen werden gekoze als afgevaardigden naar de bondsvergadering Utrecht. n. Vervolgens maakte de agenda van de aa staande jaarvergadering van den Nederlafl» schen Kegelbond een punt van bespreking 111 terwijl na de rondvraag de sluiting van de ]aa vergadering volgde. Hierna kwam nog een geanimeerd slot aan bijeenkomst: de prijsuitreiking van de verscfl" lende wedstrijden, die dezen keer weer zoo g» geslaagd zijn, en waarvan we juist gisteren volledigen uitslag konden melden. ,e De voorzitter richtte hartelijke woorden tot gelukkige prijswinners en reikte hen, voor zo°* aanwezig, onder instemming van de aanwezig*»" het welverdiende prijsje uit. De stemming op vergadering en prijsuitreiK' p was volkomen in orde, juist wat „des baans" is! TENTOONSTELLING VAN KUNST WERK VAN O. J. LANÖOY IN HET MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID-,^ Onder de verschillende takken van Kunstu6 verheid heeft reeds van af de vroegste tijde»" pottenbakkerskunst eene belangrijke plaat» L kleed. Immers in deze kleinkunst is het dat »*e de eerste kunstuitingen der oude volken heL, gvouden, terwijl niet zelden in de pottenb» kerskunst de eerste vóerteekensn van het 0,1 staan eener niuw stijlperiode, zich openbaard»1^ Van af de oudheid et op heden heeft de ramische kunst voortgeleefd in afwisselen1, perioden van bloei en verval. Het aarde\v»r der Grieken stond op hoog artistiek pijl en 1 scheppingen zijn nog heden ten dage heerlU bwijzen van de toenmalige kunstzin en voor de ceramiache kunst. In lateren tijd waren het de Mooren in SP je, de Turken en de Italianen die de potte»'5 kerskunst beoefenden. Duitsckland was o.a. bekend door z'n AP telkruiken (Gebr. Hirohvogel). Frankrijk 6» het wereldberoemde aardewerk Henri D»' terwijl Nederland eene eereplaats innam ons nooit geëvenaardde Delftsoh Blauw. jj uit Nederland werd de kunst overgebracht Engeland. (Wedgewood aardewerk.) rjjj' worden tot een der perioden van verval, film fabrieken van massa-artikelen een g»** voor het meerendeel smakelooze product»» ons uitstorten. Gelukkig is met de nieuwe beweging kunstnijverheid ook de liefde voor de po bakkrskunst weder ontwaakt en verdie» streven van de kunstenaars welke zich me en ziel hier aan wijden onze volle belang5'. en sympathie. Onder dezen mag genot'm den de heer O. J. Lanooy, kunstpottenba Gouda. fel'Pu Zijue inzonding, .welke de tentoo van het werk van den ai'chitect i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2