DAGBLAD voor NOORD- en ZUID-HOLLAND. Uitnoodiging l'Oeiivre de I'lntronisatioii Ju Sacré Coeur dans les families NIEUWE IMRLEMSCNE COURANT. DE HiEü Wë C&LLECT!E STOFFEN NASSAULAAN 49, HAARLEM f4000 f500 f300 f 150 f 100 f75 f60 f25 ZEw. Pater Mateo Crawley Boevey, DE OORLOG ter bijwoning van eene Conferentie, door den attaché diplomatique van het Gezantschap van Peru bij den Heiligen Stoel, over op VRIJDAG 31 MAART, des avonds half-9, in de groote zaal van de ST.-JOZEFS-GEZEL LEN VEREENIGING, Jansstraat 59. Toegangskaarten voor deze vergadering zijn verkrijgbaar vanaf Maandag 27 dezer, 's morgens 9 uur, aan het Bureau van onze Courant, en bij de boekhandelaren H. Goebergh, Ged. Oude Gracht, en Schipper's Boekhandel, Gr. Houtstr. EERSTE BLAD UIT DE STATENZAAL Nalezing van de Raadsvergadering THEOD. G. v. DUSSELDORP 5 Barteijorisstraaf 5. - Telefoon 2144. Donderdag 23 Maart 1916 <}U5re jaargang n° 8992 - Bureau van Redactie en Administratie i - Intercomnv Telefoonnummers 1428 en 2741 Alle betalende abonnés op dit Blad, die in het bezit zijn van eene Verzekeringspolis, -zijn, volgens de bepalingen op de polissen vermeld, tegen ongelukken verzekerd voon M bil verlies van een bij verlies van bij verlies van bij breuk van een bij verlies van bij verlies van een scMkthAd tot werken bi' overlijden. hand of voet a a een oog k een duim a it arm of been it een wijsvinger a anderen vinger :i De uitkeering dezer bedragen wordt gegarandeerd door de «Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank* te Schiedam. (De vóór 1 October 1911 uitgegeven polissen zijn niet geldig^ H. KRAETZER, secr. (Vriendenkring van het Allerh. Sacrament: D. JAN SE, voorzitter. W. ROBBERS, le secretaris. Vereeniging der eeuwigd. aanbidding van het Allerh. Sacrament (afd. Haarlem): Mevr. Wed. J. J. F. BEYNES, pres. Mcj. J. D. C. LOOMEIJER, secr. R.-K. Kring: H. J. GANZENBOOM Jr„ voorzitter. H. TH. FIBBE, le secr. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN HAARLLMSCHE ALLEÜAGIES No. 1874 katholieke lectuur voor MILITAIREN, Aau onze militairen is, naast een pakje van moeder, een brief van de vrouw of van het meisje, "iets zoo welkom ais een dagblad met nieuws, aieuw nieuws, dus een dagblad van jongen datum. Onze lezers kunnen hier een goed werk doen door onze militairen van goede lectuur te voor den, dus aan onze R. K. Militairen hun Room sche courant toe te zenden. Hier is ook gelegenheid tot krachtdadige pro paganda. Want niet alleen dat onze Roomsche jannen in hun overtuiging worden vastgehou den en vastgezet, maar'men wint door het zen den van katholieke lectuur nog dit dat elke Piaats, die door het goede wordt ingenomen, ver eren is voor het kwaad. Met genoegen her inneren wij ons verschillende wachtposten, alge mene ontspanningslokalen enz., waar bijna troffe^d Roomsche couranten werden aange- bpülei?i.^an £oede werk doen door gelden nem aar 'e s'e"en vo°r het nemen van abon- cWenten De administratie belast zich dan wel, ofu,P?Weilscki' met de verzending van adressen, lozin men verJ)indt zich ooi onmiddellijk na tfefra„iVan,de eigen courant deze per post (on- nl aan een adres te doen toekomen. MikhpiH k u moeten natuurlijk hun aantfekke- 'U behouden. Waarom zii dan ook uiterlijk den volgenden mórgen ter bestemder plaatse moeten, zijn. Wat vooral gewaardeerd wordt door de militairen, zijn natuurlijk de illustraties. Men overwege dus of men in deze richting niet wat licht in het sombere leven der mili tairen, vooral in forten en op eenzame posten, zou kunnen brengen. Het behoeft niets te kosten, dan wat moeite. 24 MAART. Smedeëtraat 28 AGENDA. Gebouw St. Bavo Rederijkers 8H uur. Het wa3 niet kwaad, al kon men vooruit weten dat 't niet baten zou dat de heer de Breuk gisteren den heer Poppe in verband met opmerkingen dié dit raadslid had gedaan bij de behandeling der gemeentebegrooting over ver- waarloozing van bestratingsmateriaal, en welke na 'n onderzoek waren gebleken kant nog wal te raken, onder 't oog bracht dat 't geen pas geeft om tegen ambtenaren in 't openbaar beschul digingen te uiten, maar dat, wanneer men aan merkingen heeft, men zich daarmee tot B. en W. nioet wenden. Dan wordt natuurlijk de zaak onderzocht In het onderhavige geval gevoelden niet alleen ambtenaren maar ook werklieden zich gekrenkt door onjuiste ten laste leggingen. Wat deert dat echter den heer Poppe! Die, wij zeiden dat reeds meer, staat nu eenmaal voor niets. Indien hij in den Raad maar reclame voor zichzelf kan maken, dan bekommert hij zich er in 't geheel niet om, al is hij dan lid eener zich noemende „arbeiders"-partij, of hij werklieden grieft en zich uit op eene voor hen onaangename wijs. Hij heeft daar gladweg maling aan Dat bleek uit den bruten toon, 'dien hij aan sloeg in zijn antwoord aan den wethouder, en die hem in zijn ware gedaante deed zien, als de man, die afgaat op praatjes van anderen en die dan in den Raad er maar op los kletst. Echt de tactiek der soc.-dem En die dan daarbij poseert als de man, die 't gemeentebelang behartigt. Heel 't optreden van den heer Poppe, zijn vol houden van eenige zijner beweringen, hoewel een nauwkeurig onderzoek had aangewezen dat ze onjuist waren, is allerrriisselijkst! Terecht oordeelde de heer De Breuk, dat men in eene openbare raadszitting d. i. de plaats waar zij zich niet kunnen verdedigen niet aan ambtenaren alles mag aanwrijven en 't deed sympathiek aan. dat de wethoude't opnam voor de ambtenaren en den heer Poppe beduidde dat men in den Raad ook de belangen van ambte naren dient te behartigen en dal dit ook de plicht van raadsleden is. Wij stemmen daar volkomen mee in. Maar evenmin dan ook in eene openbare raadszitting tegen anderen beleedigingen en.beschuldigingen geuit, gelijk is geschied in de vorige raadszit ting toen de heer Modoo in de worsten-historie voorlezing deed van 't rapport van den Directeur van 't openbaar slachthuis zooals de heer mr. Bomans in den breede aantoonde, waarvan de handelaren in bereide vleeschwaren en de worst fabrikant Meester allerlei nadeelige gevolgen kunnen ondervinden en finantiëel benadeeld' kun nen worden. Ook ririt geeft geen pas! Na 't rapport van den heer Bartels, dat men ia ons vorig nummer ia zija geheel heeft kunnen lezen, is aan de juistheid van dat van dien heer van Oijen gerech te twijfel gerezen. De heer Bomans liet daar den votlen nadruk op vallen en drong aan op een nader onderzoek naar dat rapport, terwijl hij verder den wethouder de vraag stelde of deze handhaaf de diiens verklaring inzake de redenen van het verzet der handelaren tegen de centrale keuring, die zoo grievend voor die handelaren was! Het antwoord van den heer Modoo op de laatste vraag was allerminst zooals men dat had mogen verwachten. Dat de wethouder de zaak eerst nog eens wil onderzoeken, alvorens zich nader te verblaren, daar kunnen wij inkomen! Dochdat hij nu eerst zeidie, dat hij niet weet of hij zich zóó had uitgelaten over de redenen der bezwaren van de handelaren als men hem nu voorhield en daarna, dat hij, indien hij dat had gedaan, daar gronden voor had, waarop' hij vervolgens feitelijk 't door hem in de vorige ver gadering gezegde nog wat aandikte, dat kan nu toch waarlijk niet door den beugel In des wethouders antwoord viel weder waar te nemen dat insinueerende, waar wij een vorigen keer reeds de aandacht op vestigden. Op een onpartijdig buitenstaander maakt 't den indruk, dat de heer Modoo in dezen niet speelt le beau róle. Hij doet daarmede afbreuk aan de wethou- derlijke waardigheid en schaadt deze. Ridderlijker is, indien men ongelijk heeft, dat ook te bekennen en 't doen van amende honorable ontsiert niet den mensch, maar eert hemInmid dels is t laatste woord in deze zaak nog niet gesproken. De wethouder zeide een nader onder zoek toe en beloofde daarvan den raad de resul taten te zullen mededeelen. Wellicht dat dan de wethouder ook intrekt de grievende beschuldiging door hem een vorige keer geuit aan 't adres der handelaren!. Vrij lang discussieerde de Raad naar aanlei ding van amendementen van den heer Wolzak over 't beginsel van eene progressieve school- geldiheffing bij 't middelbaar onderwijs naar gelang van de finantiëele draagkracht der ouders van de leerlingen, waarbij 't punt van uitgang was dat dit schoolgeld tenminste eeniger- mate den kostenden prijs nabij dient te komen. Het was daarbij den heer Wolzak meer te doen om 't beginsel dan om de cijfers in de amende menten genoemd, waarom hij ten slotte de amen dementen introk en zijne wenschen in eene motie belichaamde. Voor 't beginsel van de amendemen ten is veel te gevoelen. Gelijk bij alle „openbaar onderwijs", ontvan gen ook bij 't middelbaar onderwijs velen feitelijk „bedeeling", doordat zij bij lange na niet den kos tenden prijs van het onderwijs betalen; hoewel zij dat hest kunnen. Voor dat meerdere wat Jt onder wijs kost dan t schoolgeld bedraagt, is de ge meentekas goed! Dit is een toestand waaraan hoe eer hoe beter een einde dient te komen. Betaling van schoolgeld naar finantiëele draagkracht daarentegen ver dient toejuiching, mits daarbij 't minimum- schoolgeld niet te laag worde gesteld, om te voor komen dat men de kinderen niet maar klakkeloos naar de H. B. S zendt. Tegenstanders eener progressie openhaalden zich in 't debat niet, maar wel was er verschil over eene opklimmende of een dalende progressie. Dit maakte dat de heer Wolzak eerst de motie veranderde en er een grens ia «telde en haar daarna weder in haar oorspronkel ijken vorm her stelde. Ten slotte is de motie met 2012 stem men verworpen. Daarmede is echter niet gezegd, dat de Raad zich uitsprak tegen 't beginsel van progressie. De stemming was om allerlei redenen geen zuivere. Had de heer Wolzak iets practisch willen bereiken, dan had hij moeten volgen den raad, dien èn de Voorzitter èn de heer v. d. Berg hem hadden gegeven, nl. haar intrekken en haar later indienen, los van 't aanhangige voorstel van B. en W. Wat was de zaak? B. en W. hadden hun voor stel alleen ingediend ten einde te bewerken dat de Handelsschool met driejarigen cursus in aanmer king kan komen voor eene subsidie van het Rijk en van de Provincie, en, indien nu B. en W. hun voorstel in den zin der motie zouden moeten om werken, dan gaf dat vertraging en bovendien meenden B. en W. dat 't nu niet de tijd is om de schoolgeldheffingen finantiëel te wijzigen. Om die redenen stemden nu kennelijk eenigen tegen de motie, die overigens 't beginsel eener progressieve schoolgeldheffing toegedaan zijn. Anderen deden 't waarschijnlijk omdat ten slotte de eerst er in gestelde grens er weder, uitgenomen was. Altemaal redehen waarom de heer Wolzak verstandiger had gedaan om de motie in te trek ken en haar later afzonderlijk in te dienen. Er ia nu eene motie van den heer Kleijnenberg in de maak! Bij die behandeling van 't voorste! inzake wijzi ging van 't plan van uitbreiding van gronden ten zuiden van den Zijlweg en ten noorden van de Oranjestraat, hadden eenigen eerst allerlei aanmerkingen ten aanzien van den stratenaanleg. Dochde Voorzitter wist raad! Hij liet eèn paar teekeningen halen enmen zag gebeu ren, dat de raadsleden zich in 't midden van de zaal in een kringetje schaarden om de teekenin gen te bezichtigen. Dat hielp! Want ten slotte is 'f voorstel z. h. s. aangenomen Op eene vraag wat er met de villa van den heer v. d. Poll zal geschieden, antwoordde de heer de Breuk, dat men zal trachten er eene bestemming voor te vinden of haar anders zal verhuren. Ten slotte valt nog te memoreeren: le dat het in het voornemen van B en W. ligt in de maan den Juni en Juli eenmaal per w«k avond-caril lonbespeling te doen geven en 2e dat de Raad besloot om den duurtetoeslag ook aan gemobili- seerden te geven. OVERZICHT. Het blijft maar roerig aan het Fransche front. Er gaat haast geen dag voorbij of de legerbe- richten melden groote bedrijvigheid van dé artil lerie. Men kan er dus zeker van zijn, dat de strijd om Verdun nog niet geheel ten einde is. Het schijnt dat de Duitschers met hun plaat selijke aanvallen, op verschillende punten van het front naar de zwakste plek zoeken om dan ten slotte een beslissenden slag te wagen. De Duitsche generale staf in het Westen houdt zich sedert eenigen tijd ook al bezig met het tellen der door de Duitsche vliegers afzonderlijk be haalde successen. Zoo word't nu gemeld, dat drie vijandelijke vliegtuigen ten noorden van Verdun buiten gevecht gesteld zijn en dat daarmede lui tenant Bölke zijn dertiende en luitenant Parschau zijn vierde vijandelijke vliegtuig geveld heeft. De groote offensieve ondernemingen van die Russen zijn nog omvangrijker geworden. De pun ten van aanval zijn talrijker geworden en de aanvallen zelf op verschillende plaatsen elkaar dag en nacht onafgebroken opgevolgd. De krachtigste aanval was volgens het Duit sche stafbericht, weder gericht op het front ten noordwesten van Postawy, doch werd met groote verliezen voor de Russen afgeslagen. Ook ten zuidien en zuidoosten van Riga, bij Friedrich- stadt, ten zuiden van Dunaburg, ten noorden van Widzy, tusschen het Naroez- en Wisnieczmeer •werden de Russen teruggeworpen. En al melden de Duitschers, dat het den Rus sen op geen enkel punt is gelukt eenig succes te behalen, mag toch niet worden over het hoofd gezien, dat deze Russische offensieve beweging van groeten invloed zal zijn op de overige fron ten; temeer nog wijl zij ook in het zuiden de Oos tenrijkers met een nieuwe offensieve actie in be weging weten te houden. Ook van daar wordt gemeld, dat de bedrijvig heid der Russen op een groot gedeelte van het front is toegenomen. De Oostenrijwsche stellin gen zijn voortdurend door de Russische artillerie beschoten. Aan de Strypa en in de streek van de Kormyn hebben afdeelingen Russische infanterie uitvallen gedaan; evenals in Oost-Galicië, waar een Russische afdeeling, ongeveer ter sterkte van een bataljon, bij zulk een uitval 3 officieren aan IS COMPLEET. Adv. 4043 dooden en meer dan 150 man aan gevangenen verloor. Ook hier wisten de Russen geen vorde ringen meer te maken; doch de teekenen wijzen er op, dat de strijd in het Oosten weer algemeen zal worden hervat. De Duitschers en Oostenrijkers brengen reeds groote troepenmassa's in Kovel bijeen, daar men ook daar een ernstige aanval van de zijde der Russen verwacht. De éénheid, welke de gealliëerden op handels gebied trachten te bewerkstelligen, dreigt de één heid in Engeland zelf te verstoren. Er is oneenig- heid over de afvaardiging, wijl de vrijhandelaren en protectionisten ieder voor eigen streven een afgevaardigde wenschten. De „Star", die de bewe ging der protectionistische pers tegen de afvaar diging van minister Runciman afkeurt, zou het een goede politieke zet noemen, Runciman door Hughes te doen vergezellen. VERSPREIDE BERICHTEN KORTE BERICHTEN HUK HMBLEMSCHE COUMIT ABONNEMENTSPRIJS t voor Haarlem en voor de plaatsen waar een agent Per 3 maanden levestigd Is (kom der gemeente) Voor de overige plaatsen in Nederland per post Per week voor Haarlem en de agentschappen Afzonderlijke nummers 1,60 2 0,12* 0,05 PRIJS OER ADVERTENTIEN i Van 1—5 regels 0,75 Iedere regel meer. 0,15 Buitenland per regel 0,20 Advertentiën in de rubriek „Vraag en Aanbod' van 1—5 regels 0,40 Elke regel meer0,19 Afzonderlijke nummers Het bijwonen dezer vergadering wordt warm aanbevolen doort Namens de plaatselijke geestelijkheid: G. STOFFELS, Deken en Pastoor. Plaatselijk Comité der K. S. Actie: Mr. F. HAGEMEYER, president. JACQUES KAMERBEEK, secretaris. R.-K. Vrouwenbond, afd. Haarlem: Mevr. VAN DIEREN BIJVOET, pres. Mevr. VAN DE Ü1UEXDT, le secr. «Geloof en Wetenschap": J. ROODNAT, voora. Zij, die zich met I April a.s. per kwar taal op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS. Dé Administratie. Paleis van Justitie Jansstraat haif twee Bureau van consultatie. Meisjespatronaat St. Roe a Masaaolaan 50 714—8M uur Spaarbank. Bisschoppelijk Museum Jansetraat 79 geopend eiken dag van 105 uur tegen betaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en R.-K. feestdagen. BLOEMEND AAL Hotel „Van oude het Raadhuis" 8 uur Vergadering R. K. Kiesvereeniging. VELSEN nam. 114 uur gemeenteraad. De brief van Kardinaal Mcrcier. Via Bern weet Havas te berichten, dat Kar dinaal Mercier op den brief van generaal Ven Bissing geantwoord heeft dat de houding der Duitsche regeering ten aanzien van de uitoefe ning van het bisschoppelijk recht onwettig ia geweest. De Belgische bevolking heeft, gelijk heel de wereld kan getuigen, zegt hij, onder de Duitsche overheersching een rustige en waar dige houding aangenomen. De Kardinaal wijst ten slotte de bschuldi- ging terug als zou hij de bevolking willen op winden. De Antwerpsche briefschrijver van de „Mb." zendt een samenvatting van den brief van Kar- dinaal Mercier, waarvan echter door den Duit- schen censor enkele stukken zijn weggeknipt. Woordelijk ontleent hij o.m. de volgende belang rijkste citaten uit het herderlijk schrijven. „De overtuiging natuurlijk en bovenna tuurlijk gesproken van onze eindzegepraal is, dieper dan ooit, in onze ziel geworteld. Had zij, overigens, kunnen aangetast worden, de stellige verzekeringen van niet weinige belanglooze en aandachtige toeschouwers van den algemeenen toestand, namelijk uit Noord- en Zuid-Amerika, die mij hunne meening deden aankleven, zou den die overtuiging in mij terug hebben beves tigd. „Zij zullen de bovenhand hebben; twijfelt er niet aan; maar wij zijn nog niet aan 't eind van ons lijden. „Frankrijk, Engeland, Rusland hebben er zich toe verbonden gcenen vrede te sluiten, zoolang België zijne volkomen onafhankelijkheid niet heeft heroverd en ruimschoots wordt schade loos gesteld. Italië trad op zijn beurt de over eenkomst van Londen bij. De toekomst is niet twijfelachtig voor ons. Maar wij moeten haar voorbereiden." En verder: «Zijn wij niet allen, steeds, meer dan de lelie op het veld en het vogeltje op den tak, in de hand des Allerhoogsten? „Maakt uw plannen, richt uwe batterijen, re gelt uwe bewegingenhet blfjftsteeds waar dat de menseh wikt en God beschikt. „Niet een groot leger is he^ zegt de Psalmist, dat den koning behoedt het paard is onmachtig het be houd te verzekeren; zijne kracht is geen waar borg voor onze ontzettingWij hopen In den Eeuwige; Hij is onze hulp en ons schild" Beeldt u, eene oorlogvoerende natie in, verze kerd van hare legerkorpsen, van haren schiet voorraad, van hare bevelvoerders, op weg naai de zegepraal; late God in de gelederen de kie men eenei besmettelijke ziekte zich voortzetten, en op den eigen stond, worden de gunstigste vooruitzichten teleurgesteld. „Ook, boven alles, stelt uw betrouwen op God. Zooals men ziet, verschilt de laatste noorde lijke aanhaling nog ai aanmerkelijk van de voor- stelling, die van Duitsche zijde van dat deel van het herderlijk schrijven gegeven is. De Engolsche dienstneming. De „Daily News" verneemt dat de oproeping der tweede reeks van 8 groepen van ingeschreven' gehuw de mannen, van den leeftijd van 27 tot en met 34 jaar, Zaterdag of Maandag aal verschijnen,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 1