Agent TELEGRAMMEN Van hedenmorgen BINNENLAND UIT BEVERWiJK. 411 de Staatsloterij! STADSNIEUWS Een aanslag op Radoslawoff Een Reuterbe- richt nit Athene zegt over Boekarest te hebben vernomen, dat Dinsdag te Sofia een aanslag op het leven van Radoslawof den Bulgaarsehe mi nister van Binnenl. Zaken, is gepleegd. Ze hadden elkaar gevonden. De Italiaaneche politie ontdekte een heele fabriek, waar val- scbe ontslagbewijzen nit het leger gemaakt wer den. Een burgemeeser was directeur, een kell- ner bracht klanten aan en een apotheker leverde middelen om de candidaten ziek te maken. De schuldigen stonden in verbinding met de hoog de kringen en verdienden ontzaggelijke sommen. De muniiicaanmaak in Engeland. In Enge land zijn weer 2G werkplaatsen tot rijksmunitie- fabrieken verklaard. Er zijn er, sedert Juli 1915, nu 3078. ALS NAAB GEWOONTE. WASHINGTON, 22 Maart. Verscheidene dagbladen bevatten vanochtend artikelen, die aanduidden dat Gerard (de gezant te Berlijn) zijn verlof zou hebben uitgesteld in afwachting van Duiteche vredesvoorstellen. Wilson heeft deze beweringen nu voor on juist verklaard en het departement van buiten- landsche zaken ontkent dat de regeering der Ver. Saten een formeel of informeel verzoek van Duitschland heeft ontvangen om als be middelaar op te treden, of met andere staten in dien zin in overleg te treden. Officieele personen verklaren, dat indien er eenig uitzicht op bemiddeling ware, een zoo al- gemeene openbaarmaking het welslagen on waarschijnlijk zou maken. DE STAKING AAN DE RUSSISCHE MUNIT1EF ABRIEKEN. KOPENHAGEN, 22 Maart. (H. N.) Het be stuur van de Poetilof-fabrieken is afgezet om dat het niet in staat bleek, de werkstakingen af doende te onderdrukken. De Russische overheid heeft bevolen dat de werken onder militair toe zicht zouden worden geplaatst. Des-ondanks duurt de werkstaking voort en is alleen de op stand van de scheepswerven geëindigd. GEVECHTEN AAN DE GRIEKSCHE GRENS. ZURICH, 22 Maart. (Part.) Volgens bericht uit Athene, verneemt de „Patris" uit Saloniki, dat de schermutselingen gisteren den geheelen dag in den sector van Gewgeli in de neutrale zone geduurd hebben. De Duitsch-Bulgaarsche troepen trachtten Matschukowo te bezeten. HET CONFLICT MET KARDINAAL MERCIER. LUGANO, 23 Maart (H. N,) De „Osserva<tore Romano" spoort haar lezers aan zich voorloo- pig van een oordeel in het nieuwe conflict tus- tchen de Duiteche regeering en Kardinaal Mer- oier te onthouden, daar men nog niet over vol doende kennis van feiten bechikfc. Te Rome waren gisteren geruchten in om loop, dat H. de Paus Kardinaal Hartmaan telegrafisch om zijn bemiddeling bij den Keizer had verzocht en tevens Kardinaal Herder tot matiging had aangespoord. De Vaticaansche correspondent van de „Secoio" meldt-, dat men in de kringen van het Vaticaan zich zeer bezorgd over dit nieuwe conflict maakt. AMERIKA EN DE MEXICAANS CUE TROEBELEN. WASHINGTON, 23 Maart. Naar aanleiding van berichten over het optreden van revolutio naire benden bij Tampico hebben het Amari- kaanache slagschip Kentucky en de kanonneer boot Wheeling bevel gekregen daarheen te •toornen. De Nederiandsche Scheep vaart bedreigd. Beveiliging van de zeevaart. In verband met de gisterenmiddag gehouden conferentie tusschen de Ministers van Binnen- landsche Zaken, Buitenlandsche Zaken en Ma rine en die Vereeniging van Gezagvoerders en Stuurlieden ter Koop/aardij en den Bond van Machinisten, omtrent te nemen maatregelen ter beveiliging van de zeevaart, verneemt de Maas bode, dat de Regeering overweegt maatregelen, die binnen eenige dagen bekend worden gemaakt, doch vooralsnog geheim moeten blijven. Hedenavond zal te Rotterdam een gecombi neerde vergadering plaats hebben van de Ver- renjging van gezagvoerders en stuurlieden ter koopvaardij en van de Vereeniging van machi nisten ter koopvaardij, ter bespreking van de toe zeggingen der regeering. Bezwaren tegen de route om Schotland. In een vergadering der Zeemansvereeniging „Volharding" te Rotterdam is gisteren besloten dat de reeds aangemonsterde schepen niet zullen Varen, alvorens is gebleken welke veiligheids maatregelen voor de vaart genomen zullen wor den. Inmiddels is reeds gebleken dat zoowel bij officieren als schepelingen bezwaar bestaat tegen de route benoorden Schotland. De gezagvoerders fneenen dat het op den duur voor hen physiek onmogelijk zal zijn om driemaal vier-en-twintig uur achter elkander op de brug te staan, wat, met het oog op eventueele gevaren der route noodzakelijk is. Voorts gaan zij van de veronderstelling uit, dat de Engelschen evengoed als nu de schepen .voor onderzoek zullen opbrengen. Komt men nu m de bekmde havens of bekende reeden, dan «1 men in allerlei kleine haventjes worden ge- bracht, wat voor verschillende schepen bezwaar lijk is en gevaar zal opleveren. De mindere schepelingen vreezpn de onbekend- beid der nieuwe route en hebben het bezwaar da* bij een ongeluk niet voldoende hulp in de «abyheid is. De schepen varen niet uit ingevolge <Je besluiten van de Vereeniging van Gezagvoerders en Stuurlieden en Machinisten ter Koopvaardij en de Zeemans-Vereeniging „Vol harding" is ook gisterenavond aldus meldt men uit Rotterdam geen enkel Nederlandsch schip den Waterweg uitgevaren. De stoomschepen winterswijk. Laren berg, Noordwijk, Themisto, Rijswijk, Jilden en Bata vier, die allen voor vertrek gereed liggen, zijn niet uitgevaren. Naar men verneemt is het vertrek van het s.s. „Zeeland-ia" van den Kon. Hollandschen Lloyd en van het s.s. „Koningin der Nederlanden", van de Stoomvaart-Mij „Nederland", dat was vast gesteld resp. op Woensdag 29 en Zaterdag 25 dezer, voorloopig uitgesteld. Het vergaan der Tubantia. Wij lezen in „De Nederlander": „Naar aanleiding van het vergaan der „Tu bantia" werd ons van zeer deskundige zijde ge schreven, dat men met het aannemen van torpe- deering hoogst voorzichtig behoort te zijn. Be- eediging van eene getuigenverklaring kan wel de goede trouw van den getuige, maar niet de juistheid der verklaring bewijzen. Wanneer men zich niet herhaaldelijk in de waarneming van de zoogenaamde bellenbaan heeft geoefend, is het niet goed mogelijk dat verschijnsel waar te ne men. Mannen van het vak verklaren dat, schoon op het feit voorbereid, en ondanks ovzettelijke scherpe waarneming, het hun niet is gelukt, de baan van een afgeschoten torpedo waar te nemen. Had de waarnemer, die zijn getuigenis aflegde, vroeger ervaring op dit punt opgedaan? Kan de oorzaak van den ondergang van het schip niet eene mijn zijn geweest, en wel eene Engelscht; de Engelsche verklaring toch ge waagt wel van duikbooten, niet van mijnen, en het leggen van mijnen nabij de Noord-Hinder zou nutug kunnen zijn tot afsluiting van de uit vaart naar Zeebrugge." In verband hiermede trekt zeer de aan dacht hèt volgende: Richard Schilling, de consul van Guatema la te Stuttgart, passagier van de Tubantia, heeft opnieuw de meening verkondigd, dit maal tegenover een vertegenwoordiger van de Schwiibiscke Merkur, dat bet stoomschip door een drijvende mijn en niet door een tor pedo is getroffen. Hij verklaarde tijdens den oorlog al meer een mijnontploffing te hebben bijgewoond en zeide een gezichtsbedrog mogelijk te achten doordat net schip opzij zoeklichten had, waar. van een straal voor de bellenbaan van een torpedo kon zijn aangezien. De (officieuae) Norddeutsehe Allgemeine Zeitung schrijft, dat aan Schilling's verkla ring dubbele waarde valt te hechten, wanneer men in aanmerking neemt dat hij als Ame- rikaansch staatsburger bij bewezen torpedee ring kans had op schadevergoeding, doch niet wanneer het schip door een mijn werd getrof fen. De üuitsche verklaring. De Berlijnsche medewerker van het Hbld. meldt: In verband met de Duitsche verklaring, dat de Duitsche marine geen schuld heeft aan den ondergang van het sa „Tubantia", kan ik mededeelen, dat deze verklaring eerst afgelegd is, nadat alle Duitsche duikbooten die voor de torpedeering in aanmerking kwa men, na hun terugkeer Zaterdagavond ge tuigden onschuldig te zijn. Verder verneem ik, dat de Duitsche regee ring, ofschoon niet officieel, tegenover de Nederiandsche regeering de wenschelijkheid uitgesproken heeft van een onderzoek van het wark der „Tubantia". Voor iedere reis een aparte routes Naar aanleiding van een vraag aan den kapitein van het Maandag binnengekomen se. „Serula", hoe of het komt, dat door den verscherpten duikbootoorlog zooveel Neder iandsche en Noorsche booten worden getrof fen en slechts weinig Engelsche, verklaarde deze, dat het hoofdzakelijk hierin te zoeken is, dat de neutrale stoomschepen nog steeds de onde routes volgen, terwijl de route van een Engelsch stoomschip steeds voor iedere reis apart wordt aangegeven. Scheepsruimte voor de Regeering. De conferentie van reeders inzake de voor ziening in scheepsruimte ten behoeve van de regeering, welke Dinsdag na de bijeenkomst met den minister van Landbouw enz. werd voortgezet ten kantore van de firma Wm. Müller Co„ heeft naar wij vernemen, tot een voor de regeering bevredigend resultaat geleid. In convooi varen. Naar het Hbld. verneemt, wordt in scheep vaartkringen ook overwogen, de schepen der verschillende groote maatschappijen geza menlijk, in convooi, te doen varen. De sche pen zouden dan overdag oversteken en wor den begeleid door een krachtige sleepboot, van draadlooze telegrafie voorzien. UIT DE STAATSCOURANT. Bi. Koninklijk besluit is aan H. P. Q. W. J. B. van Son, met ingang van 1 April op zijn verzoek, eervol ontslag verleend ais bur gemeester der gemeente Nieuwer-Amstel, met cank betuiging voor de langdurige diensten door hem in die betrekking bewezen; is benoemd tot lid van het college van cu ratoren der Technische Hoogeschooi te Delft, A. W. F; Jdenburg, oud-Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië. EEN GIFT UIT AMERIKA. Door bemiddeling; van een bekend En gelsch staatsman heeft het R. K. Huisves tingscomité te Leiden van een millionair uit A nier'ka, die onbekend wenscht te blijven, een g-ft van 200 pond (ongeveer f 2250) ent vangen. Dit bedrag is bestemd voor de Belgische en de uit Duitschland hierheen ge komen Nederiandsche kindertjes. ZUIDERZEEHARING. De minister van Landbouw enz. heeft aan de Burgemeesters in eene circulaire medege- gedeeld, dat een regeling getroffen wordt, waardoor het mogelijk zal zijn in het aan staande seizoen, met ingang van ©en nader te bepalen datum, tegen redelijken prijs Zui- dei zeeharing, versch of gerookt tot harde of zachte bokking (bak-bokking), ter beschik king der bevolking te stellen. De prijs der bak-bokking zal dan vermoedelijk niet hooger woiden dan 10 cents per of 6 stuks. PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Het R. K., Statenlid voor het district Lei derdorp, mr. L. M. J, H. Kersteos, te Leiden, stolt zich bij de aa. verkiezingen niet meer ho.r kiesbaar. DE STAATSLEENING. Wij vernemen, dat H. M. de Koningin op de nieuwe etaatsieening voor 500,000 zal inschrijven. DE REGEERINGSGROENTEN. De directeur van het Centraal Administra tiekantoor voor de distributie van levensmid delen heeft aan alle gemeenten een circulaire verzonden, waarin hij mededeelt, dat de Groenten-Centrale met 1 April as. de af levering van knolrapen, peen en uien zal ein digen, doch dat de distributie van vatgroen- ten op de gewone wijze zal worden voort gezet. PROF. Mr. G. A. VAN HAMEL. Prof. mr. G. A. van Hamel, lid van de Provinciale Staten van Amsterdam IV en lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land, is volgens het „Hlbd." voornemens zich bij zijne periodieke aftreding als Staten lid dezen zomer niet meer herkiesbaar te stellen. HOUT VOOR GEWEREN. De heer M. Bongaerts, lid van de Tweede Kamer voor het district Roermond, heeft volgens de N. R. CL zich tot den minister van Oorlog gewend, om te verkrijgen, dat de noteboomen zooveel mogelijk gespaard wor den door voor de vervaardiging van geweer kolven beukenhout te bezigen. De heer Bongaerts ontving ten antwoord, dat de Minister reeds na lang en rijp beraad, op verschillende andere dergelijke verzoeken afwijzend had moeten beschikken. De onafwijsbare noodzakelijkheid om te voorzien in de zeer urgente behoefte aan hont voor de fabrikatie van de geweerladen, niet alleen de kolven, heeft den minister in deze aangelegenheid geen keus gelaten. Een opzienbarende arrestatie. In zake de arrestatie in verband met het vinden van eenige helsche machines onder de gemeente Reuver, waarvan wij, reeds melding maakten, lezen wij nader in de „Nieuwe Limburger Koerier" nog de volgende bijzonderheden: In deze geheimzinnige historie is, dank zij den speurzin der rijksrecherche en de scherpzinnig heid der Heerlensche politie, allengs klaarheid gekomen. Naar verluidt, moet het zijn uitgelekt, dat de machines bestemd waren om de munitie fabrieken en de luohtachiphal te Diiseeldorf in de lucht te doen vliegen. Het spoor van de vermoedelijke schuldigen en makers van de helsche werktuigen leidde eerst naar Maastricht en vandaar naar Heerlen, naar de werkplaats van de mijn Oranje-Nassa.u I. Het bleek, dat een Rus, die sinds spoorloos ver dwenen is, te Maastricht de bommen zou over handigen aan de samenzweerders en dat de Rus de bommen te Heerlen in ontvangst moest ne men, waar ze zouden komen uit Duitschland. Deze laatste verklaring lijkt, gelet op de bestem ming der helsche machines, al heel onaanne melijk. Toen de Heerlensche politie opdracht had, de zaak te onderzoeken, bleek uit de in alle stilte verzamelde gegevens al heel spoedig, dat er zware verdenking gerezen was tegen een Bel gischen ingenieur der mijn Oranje-Nassau I, zekeren L. Deze L. was door de directie aange steld tot leider van de constructiewerkplaats. Voorheen had een Duitacher, de heer Von Dülle de leiding; deze werd echter een jaar ongeveer geleden vervangen door den heer L. Onder lei ding van L. stond als werkmeester een Franach- man. Beiden werden Zaterdagmiddag op de mijn door de politie gearresteerd en door mr. Bon- homme, rechter-commissaris, mr. Buys, offi cier van justitie en mr. Gadiet, substituut-offi cier van justitie bij de Arr.-reohbank te Maas. troht, in tegenwoordigheid van den burgemeee- ater van Heerlen, mr. M. A M, Waszink, aan een scherp verhoor onderworpen. Het resubaat was, dat de Fransohe werk meester in vrijheid gesteld werd, dat tegen den Belg L. een bevel tot gevangenne ming werd uitgevaardigd. Per auto werd de verdachte naar het huis van bewaring te Maastricht overgebracht. L. heeft eenigea tijd gedurende den oorlog gediend in het Belgische leger. Hij is, zoo ver namen wij, met een Franschen pas uit Londen gereisd naar Den Haag, waar rijn Fransche pee bij de Franschen ooneul werd ingeleverd. Er is huiszoeking bij L. gedaan, doch zonder dat iets verdachts gevonden schijnt te rijn. Het onderzoek wordt intusachen onvermoeid voortgezet. In aanvaring met een ouderzeëer. Sohip- per J. F. te Goedereede is Maandagmiddag ©ven buitengaats in aanvaring geweest met een on derzeeër. Er is eenige schade aan den boeg van den blazer toegebracht, echter niet van dien aard, of de blazer kon de haven van Goedereede nog bereiken. Nadat de commandant der duik boot den schipper gevraagd had, waar hij rich ergens bevond, koos hij weer spoedig zee. Let op uw kleinen! Het tweejarig kindje van R. in de Fellenoordstraat te Breda dronk in een onbewaakt oogenblik uit een kopje, waarin zich wat azijnextract bevond. De kleine is aan de gevolgen overleden. Plotseling overleden. Tijdens een rede, die hij voor de plaatselijke ai'deeling Ooster beek van do Mij. tot Nut van het Algemeen hield, werd de heer E. Levi®, oud-voorz. der Vrijz. Kieswereeniging aldaar, plotseling onwel en overleed na weinige oogenblikken. Eigenaardig. Deze week werd op het eiland Texel de vrouw van een landbouwer naar de groeve gebracht De lijkbaar werd gedragen door twaalf personen, die allen den naam van de overledene dragen. Steenkolengebrek. Wegene gebrek" aan steenkolen is de gemeente Vianen a/d. Lek sedert Maandagmiddag zonder gas. Roekeloos. Men meldt uit Leiden: Een chauffeur en een in een door hem bestuurde auto gezeten passagier uit Noordwijk zijn gisterennacht te Leiden aan een ernstig onge luk ontsnapt De chauffeur bad niet bemerkt, dat de slagboomen aan den Rünsburgerweg voor een naderenden trein waren neergela ten, weshalve hij doorreed en een der boomen verbrijzelde. Juist was hij de spoorrails ge passeerd en kwaxn hij voor den tweeden slagboom te staan, toen de trein uit Amster dam passeerd< Tegen Sen chauffeur is proces-verbaal op gemaakt INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Re dactie zich niet aansprakelijk. Haarlem, 22 Maart 1916. POKKEN. M. de Red. Beleefd verzoek ik U plaatsing voor onder staande regelen. Er is een oud-Hollandsch spreekwoord dat zegt: „'t Is beter te voorkomen dan te genezen." We kunnen in de laatste weken geen courant in handen nemen of wij lezen uit Amsterdam dat vele duizenden inwoners zijn ingeënt. Gebouwen worden speciaal ingericht om patiënten gratis in te enten. Ziekenfondsen plaat sen groote advertenties om hunne leden er op merkzaam op te maken dat men door zijn eigen dokter geholpen wordt, zonder extra kosten Wat doet Haarlem? Inplaats propaganda te maken voor de inenting, moet men bij zijn dokter apart betalen, zelfs al is men lid van een zieken fonds. Ziet eens wat een toestand! De zomer is op komst. Vele inwoners van Haarlem hopen op een druk badseizoen. Stel nu het geval dat zich in deze gemeente eenige pokkengevallen voor doen, iets dat toch niet onmogelijk is, dan doet zulk een bericht direct in het land de ronde. Vele menschen zullen zich dan wel ernstig be denken alvorens zij een badseizoen in een be smette omgeving willen meemaken. Zoowel uit hygiënisch als uit commercieel oogpunt moeten dus de gemeente en de ziekenfondsen er toe over gaan, kostelooze inenting aan te bevelen, ja, ze zelfs verplichtend stellen. Hopende dat deze opmerkingen door de daar toe bevoegden gelezen zullen worden, en U M. de Red. dankend voor de plaatsruimte, G, VAN VOOLEN. De geneeskundige dienst te dezer stede, bij welken wij reeds vroeger op informatie uitgingen, acht een kostelooze inenting totnogtoe fier ter stede niet noodig. Red. Tersfond gevraagd een voor de „lieuwe Haari. Cou rant", voor GROOTEBROEK. Persoonlijke of schriftelijke aanbieding aan hef bur. der N. H. Crt., Nassau laan, 49. 4550 Haarlem. Gemeenteraad .Vergadering van den gemeenteraad op Dinsdag 28 Maart a.s. v.m. Ö1/4 uur. De pgenda luidt: 1. Mededeelingen en in gekomen stukken. 2. Benoeming van een lid dei plaatselijke schoolcommissie. 8. Voorstel herziening jaarwedden personeel herhalings- onderwijs. 4. .Voorstel teruggave belasting po- titie-honden. 5. Vaststelling ontwerp-besluit betreffend© de eischan voor den aanleg van straten op het terrein Oud-Meeresteijn. 6. Voordel tot het verleenen van een voorschot voo den bouw: van arbeiderswoningen. 7. Be- lui lingreclames. 8. Behandeling Kohier Hoofd. Om* lag 1916. Eerste klasse. 4e lijet. HOOGE PRIJZEN. 200: 15962. I 100: 16281. Prijken van f 20. 2569 3854 6085 7604 9148 11118 18319 14581 15476 17DL7 19375 20648 931 2730 8907 6353 7688 9290 11565 13355 14552 15826 17419 19389 1167 2838 4546 6403 7820 9522 11571 13407 14615 16221 17657 19446 1576 2890 4732 7011 8213 10051 11805 13630 14641 16224 18184 20008 1820 2979 5000 7162 8456 10175 12192 13705 14843 16582 18377 20243 2030 2984 5436 7309 8722 10250 12422 13829 14875 16639 18464 20284 2157 8115 7483 8794 10522 12441 14388 14880 16674 18597 20428 2271 3478 6039 7485 9052 10666 18204 14447 15014 16830 18667 20441 DE 1NTRONISATIE VAN HET HEILIG HART. .Wq brengen onzen lezers een blijde tijding. De directie en redactie van onze courant, me&nende dat zij in zekeren zin zich mogen beschouwen als vertegenwoordigend» héél het katholieke Haarlem, zoo geestelijkheid als lee- ken, zoowel de katholieke vereenigingen als de particulieren, heeft den ZeerEerw. Patei Mateo Crawley Boevey, den apostel van het Heilig Hart, die als een missionaris van bran dende liefde de wereld rondreist om de de votie tot Jesus' Goddelijk Hart te verbrei den en te vermeerderen op bijzondere wijze, uitgenoodigd, ook voor het katholiek Haarlem zijr. machtig Woord te doen h00ren. Pater Mateo beeft aan die uituoodiging wel willend gevolg gegeven, en zooals aan het hoofd der courant wordt medegedeeld, zal de vergadering, waarin de gevierde rede naar zal spreken over „l'Oeuvre de l'lntro- nhation du Sacré Coeur" plaats hebben op Vrijdag 31 Maart, des avonds 8.1/4 uur, in de groote zaal der St. Jozefs-gezcilcuvereeni- ging. Jansstraat 59. Alle vrienden en vereerders van het Heilig Bart zijn welkom op deze vergadering, waar in de Fransche taal zal worden gesproken. Op een nader te vermelden dag zal daaren- bove. in het gebouw St. Bavo een geheel ge lijke vergadering plaats hebben, waar ©en Hollandsch spreker over deze scliooue devotie spreken zal De grondwerkersstaisiKfS geëindigd! Eindelijk! De arbeiders hebben de voorstellen van patroons, gisteren door ons uitvoerig vermeid aanvaard. Van patroonszijde werd ons heden morgen nl. de verheugende tijding gedaan dat ck arbeidersorganisatie bericht heeft met het vod gestelde collectief contract accoord te gaan. Maandag a.s. gaan de grondwerkers weer aan den arbeid. PESRONALIA. Door B. en W. zijn benoemd: J. H. Borge/ tot 2e boekhouder bij het gemeente-electriei- teitsbedrijf en J. A. Plomp tot magazijnmees ter bij genoemd bedrijf. De beer L. van Gendt, civiel ingenieur alhier, is benoemd tot ingenieur «nljunet- directeur der gemeentewerken te Dordrecht Op 31 Maart as. hoopt de beer E. Bes- seis den dag te herdenken, dat hij vóór 2? jaar in dienst trad bij de firma J. Sabclk en Co., glashandelaren. ÜIUZIEK. MARIA GRIMBRèRE EN GER. DÜBERTA Het zijn goede artisten, die in zóó'n verschei denheid van liederen en duetten voortdurend belangwekkend zijn. Zii hebben weinig 0vereer- komst in stem, maar een mooie, aantrekkelijk overeenstemming in muzikaliteit. Hun duetten waren wat vocale kleur betreft, geen eenheid, maar hun voordracht was een subliem samen gaan van melodische schoonheden. Ze zingen romantisch: de prachtige „Weg der Liebe" van Brahms was vol van weelderige klank; van Henschel's Gondeliera voelden ze blijkbaar ook den eenvoudig-dramatischen kant en Sinding's mooie duetten klonken stralend. Maria Gim- brère, die een vrijwel overal gelijkmatige stem heeft, zong o. a. liederen van Hugo Wolf ett Doorak. Het klinkt van nature muzikaal dit zin gen, en we zouden weinig geven om de nauw keurige verzorging der techniek en het verstan delijk soigneeren der voordracht, als we niet in de natuurlijke warmte van haar temperament en de zuiverheid harer intuïtie de echte levenskracht voor deze zangeres herkenden. De ontroering iö haar zingen van Wolf's liederen was romantiek en soms van fijn-melancholische kleur en er za\ eens ook wel 'tie tragiek dezer kunst in leven. Later zong mej. Gimbrère 0. a. liederen van Nicolai, Loots en Ger. Düberta Alles met aller ernstigste toewijding. Ger. Düberta heeft een groote stemeen geluid dat in zich-zelf bezield schijnt en een mooie bronzen timbre heeft. Hij deed er mooie dingen mee- zijn klankvorming in Schumann's „Dei» Angesicht" was een bijzondere schoonheid. Ooi hij is van romantischen aanleg en zingt de liede- ren van Schumann, Schubert en Brahms met di< natuurlijke vervoering, «die den echt-muzikalei artist kenmerken. Mahler's lied „Ich bin dei Welt abhanden gekommen", klonk mij wat vlal toe, maar in de latere Hollandsche liederen leefde weer geheel de geestdriftige muzikaliteit van dezen begaafden zanger. Zij werden door Mart. Lürsen op héél artis tieke en de meest-volgzame wijze begeleid. H. F. A. Men schrijft ons Sedert St. Nicolaaa ziet men bij vele Haflt- lemsehe winkels op allerlei artikelen vlaggetje' liggen met de woorden „Nederlandsch Fabri kaat" er op. De aanwijzing is duidelijk genoeg, maar niet minder duidelijk is, hoe het onzen volksaard teekent, dat nog steeds met moeite het nationale aangeprezen kan worden. Aan den anderen kant kunnen wij er op wijzen, da* en bij het publiek en bij de winkeliers een bee hoef te gebleken is, zooveel mogelijk Nederiand sche waren te koopen. En dit is alles, wat de vereeniging, welker naam hier boven staat, ten doel heeft. Sommig» menschen hebben gevraagd: „Als ik lid word, moet Br mij dan verbinden, niets te gebruiken en te koopen, wat uit het buitenland komtf Dat is toch onmogelijk 1" Zeker is dit onmogelijk en dat beoogen wtf ook volstrekt niet. Zooveel gezond verstand heb» bven de oprichters nog wel, dat zij weten, do' hun vaderland geen metalen, geen katoen, zeel1 weinig steenkolen voortbrengt en ©en aantal andere grondstoffen wel vsn andere landen moet betrekken. Ook hadden zii wel eens ge hoord van den Nederlandsch en handel en van' onze Koloniën, en het was dan ook allerminst hun bedoeling te pogen dien handel te belem- meren of dat kleiner te doen worden. Maar ieta anders wilden zij wel verkleinen' En dat is de zucht, om bij voorkeur buitenland sche voortbrengselen te willen koopen, dat b het vooroordeel, dat goederen uit het eigen land altijd slechter moeten zijn dan die uit den vreemde. Waar de Maatschappij voor Nijverheid voor namelijk op de nijverheidsmannen voeling houdt, wil „Nederlandsch Fabrikaat" meer in vloed oefenen op het publiek en de winkeliers- Iedftr, die iets voor ons denkbeeld voelt, moet terstond begrijpen, dat deze beide groepen wis selwerking op elkander uitoefenen. De verkoo3 pers kunnen er toe bijdragen, door Nederiand sche stoffen en voorwerpen in voorraad te heb-1 ben, de koopers door daarnaar te vragen 00 deze te willen hebben. Evenals in het gebruik onzer taal gelukkig hoe langer hoe meer hef besef veld wint, dat» veel vreemde woorden te vermijden zijn, dat het malligheid is eoiffeur en tailor en vele hon denden andere woorden te bezigen, of vreemde-1 lingen pogen te bereiken door opschriften W hun talen op zijn ramen te hebben, zoo behoort het ook tot „Holland op zijn malst" (zie de ru briek in Neerland)») bij voorkeur te koo pen wat niet in hef vaderland gemaakt wordt om te kunnen zeggen: „ik heb handschoenen uit Weenen, Amerikaansche schoenen, Fransche gordijnen enz. enz. Dezen keer wilde ik alleen ©ven wijzen op h©» voorooordeel dat het streven van N. F. bestrijd»» een volgende maal over andere punten. ONS GEMEENTELIJK WERKLOOZEN- FONDS. M Vanwege het gemeentelijk werkloozenfonffli aan de aangesloten vereenigingen het volgen^ schrijven gezonden: üki .1 i \e. NEDERLANDSCH FABRIKAAT."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 2