NETTE MMS Vereenising „Kindervosding". LEERL. KELLNER KAHTOOSSCHRliFMACHIHE. UIT LISSE E. o. BERICHTEN STATEN-GENEHAAL LAATSTE NIEUWS KERKNIEUWS AANBESTEDINGEN Adverieiiiiën. Kantooriooper N UIT BE PROVIÜCSE TELEGRAFISCH WEERBERICHT Mest te Koop CHEMISCH ZUIVER üeuemenuaal. BENNEBROEK. UIT ONZE VORIGE OPLAAG Zes honderd acht en vijftig gulden en zeven en tachtig cents (f 658.87) tegen half APRIL kan in 't Hotel ROYAL geplaats worden een net Jongmenschals Leerl. KELLNER. Zij die hier voor in aanmerking wen- schen te komen moeten den leeftijd van 16 jaar hebben bereikt en de lagere scholen hebben doorloopen. Aanbiedingen in persoon des na middags tusschen 6—8 uur aan het HOTEL ROYAL, Stationsplein ANNEVELDT-PITMANSCH00L, HAARLEM, Ged. Oude Gracht 14. VAN DE =r== N.V. Drogisterij K. v. EDEN. He( Fondsbestuur heeft besloten, U mede te S-Hen, dat aan die leden, die op of na 25 Maart LJ'6 a.s., sinds 1 Aug 1914 over 300 of meer öafien uitkeering hebben ontvangen, als regel Sjjen uitkeering meer zal mogen worden verstrekt, "-ent het Bestuur eener kas, dat een lid, dat ,inds 1 Aug. 1914 over meer dan 300 dagen '"'keering heeft ontvangen, bij uitzondering nog 'ai)gcr zou moeten Worden ondersteund, dan ®öie dit kasbestuur tijdig een met reden om kleed en van de noodige gegevens voorzien ver- p0l;* hiervoor bij het Fondsbestuur in. Het mdsbestuur verzoekt u dezen maatregel aan hiervoor in aanmerking komende leden mede te deelen. EINDEXAMEN H. B. S IN NOORD-HOLLAND. Dr. Caikoen heeft verzocht ontslagen te wor- jkn van zijn benoeming in de Westelijke Com missie. In zijn plaais is thans benoemd dr. Borgman, ^irecteur der H. B. S. met drie-jarigen cursus t[i de Middelbare Handelsschool alhier. AANBESTEDING. Aan het Centraal Bureau der Staatsspoor T :'eu'te Utrecht ie aanbesteed: Bestek no. 'hffill: het maken van grond- en kunstwerken, het leggen van sporen en wissels, het maken tener draaischijf, van kolenbergplaatsen, een tf|kkenbosfccniood6, waterleidingen, bestratin gen, verhardingen, hekwerken, afsluitingen c'!i het verrichten van bijkomende werken, ten behoeve van het rangeerterrein Onnen, e'i van een verbindingsbaau tusschen de spoorwegen Assen—Groningen en Groningen ^-Nieuwe Schans. Begrooting 690,000. Inge komen 7 biljetten. Laagste inschrijver G. L. finve, alhier, voor 715,000. O VER VEEN. Geen hooger pensioen. Aan G. R. O. hl Xtaupp, alhier, laatstelijk burgemeester via Tilburg, is overeenkomstig het advies •c n de Pensioenraad voor do gemeente--amb- 'oiia-en een pensioen van t' 227U toegekend. Belanghebbende had zich tot het verkrijgen 'au een hooger pensioen er op beroepen, dat hij enkel en alleen door de geestelijke en kthaifr.eJijke inspanning voor hem uit de mo- biiiaatit voortvloeiende ziek is geworden; en "at Ljj een Kon. besluit van 2 Augustus 1915 Go n.ubilisatie is aangenomen als eene bij- &)mltr' omstandigheid die op grond van de Dei ioenwet voor de Landmacht 1902 aan- 8inaaa nan geven Op maximum-invaliditeits- fensioenen. Raat aanleiding hiervan is in het Kon. be sluit overwogen, dat de buitengewone werk- ^ambeden, die van den belanghebbende- zijn 8<Atrgc in verband met eu ais gevolg van he mobilisatie en het trekken naar de ge beente van Belgische vluchtelingen in de 'tvecd* beilt van 1914 niet kunnen worden "aiigenomen als bijzondere- omstandigheden, hie zich bij de mtoeieuing van den dienst heb- "en voorgedaan in den zin van art. 3, le. lid 'Ub b dei Pensioenwet voor de gemeenteamb- Waren 1913; dat bet beroep, h iet tegen van "eu belanghebbende op het K. B. van 2 1916 voornoemd niet is ter zake die- ^nfo'en dat dit besluit alleen zich uitstrekt tot geval dat daarbij vooriag en daaruit geer. gevolgtrekkingen kunnen .worden ge leid voor andere gevallen. De raadsverkiezing'. De afdeelingen van hen Bond van Vrije Liberalen en van den Vrijz.-Dein. Bond hebben thans definitief be sloten om den heer C. L. de Eouw candidaat te stellen voor de aanstaande gemeenteraads verkiezing, den candidaat dus, dien wij voor heiligen tijd reeds meldden. IJiüuUtEN. Ontvlucht. De militair B., die zich schuldig heeft gemaakt aan den diefstal van koper Op de pier, en in bet militaire kamp in hech tenis zat, is Zondag weten te ontvluchten. Men heeft tot heden toe hem niet op kunnen sporen. Het uitvaren .van stoomtieilers. Van de San de visscberij te IJ muiden onttrokken «toomtreilere eu stoomdri'fters, die voor le gering naar het buitenland gereed waren, Werd onmiddellijk na aanneming van de wet, hie den verkoop verbood, een aantal schepen na verlof van de marine-autoriteiten naar de Visschershaven gébracht en voor de vissehe- ïij gereed gemaakt. Nu evenwel de schepen geheel ree liggen, de bemanningen zijn aan gekomen, kolen en Ijs ingeladen, ie naar he N. R. Ct. meldt bericht van den ma rinestaf ontvangen, dat de schepen niet ter visscberij mogen uitstoomeu zonder cosnent Van den minister van Landbouw. Alle drin gende telefonische en telegrafische verzoe ken voor dit consent bleven onbeantwoord; alleen werd telefonisch medegedeeld, dat er bepalingen in werking waren, regelende het uitvaren van stoomtreilers, en dat men zoo lang moest geduld hebben. Personalia. Te Den Haag is geslaagd voor 't aiachinistenexamen de heer J. Zorgdrager van hier. Diefstal. Ten nadeele van een opvarende der trawler Straht-Bogie zijn een paar zeelaarzen en een deken ontvreemd. Den dader is men op het spdor. Eene ernstige vechtpartij. Gisteren heeft hier een emstige vechtpartij tusschen militairen en bur gers plaats gehad, die zoo hoog liep dat voor 'wee personen, die messteken opliepen, genees kundige hulp moest worden ingeroepen. VEILEN. Witte Kruis. In 'de zaal van den heer Bakker tu Velseroord vergaderde Dinsdagavond de Mdeelihg Velsen van het „Witte Kruis.'* De •ecretaris, de heer J. Bontenbal, bracht het jaarverslag uit, waarin werd medegedeeld dtfr het bestuur binnen een paar maanden hoopt te kuur.en overgaan tot de aanbesteding van derde wijkgebouw te Santpoort. Ook werd jje noop uitgesproken, dat het niet lang zal "uren voor een vierde wijkzuster zo a wor- hf" benoemd, die Velseroord tot arbeidster- ïe'u zal krijgen, terwijl het bestuur als zijn ®°ogste wensch kenbaar maakte den bouw van iVe" vierde wijkgebouw met magazijn voor eDlegingsmateriaal te Velseroord. v commissie tot het nazien der boeken den penningmeester kon mededeelen dat I®8 in orde was bevonden; de penningmeea- jWerd voor zijn beheer gedechargeerd. (lQ~0 heer J. Bontenbal te Velseroord werd gewezen als afgevaardigde, naar de Alrre- meene Vergadering, tot zijn plaatsvervanger de heer A. de Wit te Velseroord. Uit de bezoeklijsten der wijk^isters bleek dat v: in het afgeloopen jaar bijna 14.000 bezoeken hebben afgelegd. Over de bespoediging der benoeming van een vierde wijkzuster en het bouwen van eeu wijkgebouw te Velseroord werden daarna nog eenige besprekingen gevoerd. UIT HET GEMEENTEBLAD. In de verordening voor de commissie van Plaatselijk Schooltoezicht worden eeni ge wijzigingen voorgesteld, waarvan de voor- namete is de opening van de mogelijkheid, aan de commissie een bezoldigd secretarie (eventueel niet lid der commissie) toe te voe gen en voor zijne bezoldiging eeu bedrag van 50 'sjaars beschikbaar te stellen. Voorgesteld wordt, ten behoeve van de verbreeding van den Zeeweg, een strook grond ter oppervlakte van 59 M'2. over te ne men van den eigenaar, J. D. Reicbwein, te Middelaar. Waarschijnlijk als gevolg van de mobili satie hebben zich geen geschikte sollicitanten voor de betrekking van schrijver bij de po litie aangemeld. De burgemeester stelt nn voor: le. dat voorloopig de hoofdagent Visser werkzaam wordt gesteld bij de administratie der politie; 2c. dat zijn plaats als hoofdagent werdt vervuld door een agent 1ste klasse, aan wien tijdens die vervulling het salaris var. hoofdagent wordt gegeven; Se. dat een agent 1ste klasse tijdelijk wordt aangesteld tot 1 Januari 1917, met toezegging dat hij in 1917 bij gebleken dienstijver en geschiktheid voor een vaste aanstelling in aanmerking zal komen. B. en W. bieden ter vaststelling aan een lijst van de onderwijzers, die, in verband, met het jongste besluit van den raad, kunnen aange wezen worden voor het geven van ouderwijs in bepaalde vakken. B. en W. stellen voor, in afwijking van vroeger bepaalde, een subsidie van 500 te ver- 1 een en aan de Handolsvereeniging „IJmuiden en Omstreken," voor haar handelscursus. BEILOO. Verhop van Regeeringsvisch. De heeren Vrij burg, Suk en Hartman hebben zien vereenigd tot een commissie en zich belast met den verkoop tegen kostenden prijs van Regeeringsvisch. De eerste verkoop had Dinsdag plaats in den door- rit van den heer IJ. Blokker, daartoe gratis be schikbaar gesteld. Dat het door de inwoners op prijs werd gesteld, bewijst, dat in een half uur tijds ruim 100 K.G. visch was verkocht. Velen werden teleurgesteld. Wegens het groote succes heeft de commissie besloten een grootere hoeveel heid aan te vragen. HAARL.LIEDE EN SPAARNWOUDE. Personalia. De heer JS. K. van Beek, smis I1/2 jaar ter gemeente-secretarie alhier als tijdelijk ambtenaar werkzaam, is als amb tenaar benoemd te Zaandijk. HA A If 1. EM M EK M EER. Duurder brood. In een gisterenavond ge houden vergadering van de bakkers in deze gemeente is besloten den prijs van het brood op te slaaif in verband met de steeds stij gende prijzen van de tarwe. De prijs is ver hoogd met 2 cent per K.G. De landbouwewsus, uitgaande van de af doe ling Haarlemmermeer van de Holl. M(j- van Landbouw, die gedurende twee jaren werd gehouden te Hoofddorp, is geëindigd met een openbare les, in tegenwoordigheid van bestuursleden van de genoemde aïdee- ling. Door den voorzitter, den heer Evelein, werden woorden van waardeering gesproken tot de leiders van den cursus, terwijl tevens do jongelui op het hart werd gedrukt het onderwijs, dat zij hadden genoten, niet te ver- waarloozen, doch er in de praktijk een goëü gebruik van te maken, dat zeer nuttig zal blijken. De deelname aan den cursus was naar omstandigheden gerekend over het algemeen vrij goed te noemen. Nog een 60-jarig huwelijksfeest. Jl. Dinsdag herdacht het echtpaar D. Markwat en T. Vis been zijn 60-jarig huwelijksfeest. De arme oudjes ondervonden veel belangstellingdes morgens werden zij o. m. bezocht door den burgemeester en diens echtgenooté. Kiezerslijst. Op de voorloopig vastge stelde kiezerslijst komen voor 193 kiezers voo.1 de Tweede Kamer, 192 voor de Provin ciale Staten en 169 voor den Gemeenteraad vsu den jaargang 1914/15. Óp de suppletoir© lijst van 1916/16 bedragen deze cijfers 16, 15 en 15 en op de lijst 1916/17 zijn deze 27, 26 en 21. SASSENBEIM. Ned. R.-K. Volksbond. Op de jaarver gadering van de afd. Sassenheim bracht de voorzitter, de heer A. Weijers een woord van nt lde en dank aan allen die deel hebben genomen aan de voltallige retraite in het St. Ciemenshuis in de maand Januari. Ui! het jaarverslag van den penningmeester blees, dat de inkomsten hadden bedragen t 666.181/2, de uitgaven f 626.09alzoo een sa.do van f 59.09. Doch tevens deelde de pen- mrgmeester mee dat de kas in niet te besten toeetsnd verkeerde, daar er nog verschillen de rekeningen tie betalen waren. Uit het jaarverslag van den penningmees ter van „Hulp in Nood" bleek, dat de inkom sten hadden bedragen f 94. lór/a, de uitgaven f 94 90y_. een nadeelig saldo van f 0.75. Tot bestuursleden werden Herkozen de uee- reu J. Preenen, A. v. d. Meer, M. Hooger- voisl en J. P. Rotteveel en iii de plaats van den heer Jos. v. Diest, die wegens lioogen leeftijd niet meer in aanmerking wensohte te komen werd gekozen de heer P. v. Dijk Pz. Tot bestuurslid van „Hulp in Nood" werd gekoze: de heer A. v. d. Meer. De ZeerEerw. Adviseur en de voorzitter Drachten hulde en dank aan den heer v. Diest voor den ijver en warme liefde, zoo vele jaren voor de afdeeling beioöud. De heer v. Diest dankte de spiekers voor hunne woorden en wenschte de afdeeling het beste toe. Door den ZeerEerw. Adviseur werden de leden opgewekt, hun best te doen voor de vei loting, welke zal gehouden worden om de kas der afdeeling te stijven. Alle werden aangespoord om prijzen beschikbaar te stellen. NOORDWIJK. St. Hyacintlius. De bloemistwerkliedenver- eeniging „St. Hyacinthue", onderafd. van den R. K. Volksbond, hield een groote propagan- davergadering in de zaal van den heer P. H. van der Voort, onder leiding van den voor zitter, den heer A. Meijer. Behalve vele leden van „St. H.", warcu ook eenige niet-leden tegenwoordig. Als spreker trad op de heer Loerakker, vrijgestelde van deu Bond „St. Deus dedit", waarbij „St. H." is aangesloten. Spr. hield eene mooie propagandarede, waarin hij het nut en de noodzakelijkheid van het organi- seeren. in een R. K. vakvereeniging helder aantoonde en uiteenzette, waarom Roomsehe arbeiders niet thuishooren in den modernen vakbond. Spr. beschreef ook het verloop van de staking te Loosduinen, waarbij spr. de oor zaken aantoonde, waardoor de'arbeidera den strijd verloren. Spreker werd met groote aandacht gevolgd en aan het slot hartelijk toegejuicht. De voorzitter dankte den spreker en wekte de aanwezigen op lid te worden van den R. K. Volkbond en zieh aan te luiten hij hun Roomsche vakvereeniging. AKERSLOOT. .Herlik. De herijk der maten en gewichten heeft voor deze gemeente morgen, Vrijdag, plaats van 9—12 en van 1—314 uur. St. Isidorus. In de gehouden vergadering der bloemistwerkliedenvereeniging „St. Isi dorus" werd met algemeen© stemmen beslo ten op een desbetreffend verzoek van het Hoofdbestuur der afdeeling van den NederL R. jK. Volksbond, de subsidie tot de helft te restitueeren aan de afdeeling met het oog op haar finantieelen toestand. Deze restitu tie geldt echter voorloopig maar voor één jaar. Van de afdeeling Lisse van den Dioc. Bloemistpatroonsbond was een schrijven in gekomen dat hij (loor den penibelen bedrijfs- toestand onmogelijk, hoe gaarne hij zou wil len, aan het verzoek van St. Isidorus om één gulden loonsverhooging per week, kan vol doen. Verschillende leden voerden hierover het woord en toonden de onmogelijkheid aan om met een middelmatig gezin'van het hui dige loon rond te komen. Inzake een inge steld onderzoek te Noordwijk en te Benne- broek naar de werking van één collectief con tract, besprak de voorzitter de wenschelijk- heid dat ook te Lisse een collectief contract tusschen de patroonevereeniging en St. Isi dorus tot stand komt. Door meerdere leden werd dit ondersteund en de vergadering machtigde het bestuur in deze de noodige stappen te doen. In verhand met deze zaak gaf de vergadering het bestuur versotpllende praetisehe wenken als de opname van een goede loon- en tijdregeling, overwerk, voor- en nateelt, vrije dagen, regeling van loon bij ziekte enz. Kerkschapen. Bij de gisteren igebouden veiling hebben de schapen opgebracht per 6tuk 54.50. Kooper was de heer J. Heems kerk te Aarlanderveen. HAARLEM. GEMEENTERAAD. Gistermeiddag vergaderde de gemeenteraad onder presidium van den Burgemeester Jhr. mr. J. B. Sandberg-. Afwezig i» de heer Schreuders. Mededeelingen enz. De heer A. J. Febr Jr. vraagt tegen 1 Mei a.s. eervol ontslag als leenaar in het Fransck aan het Stedelijk Gymnasium. Wordt verleend. Medegedeeld wordt dat 't in het voornemen van B. en W. ligt om in de maanden Juni en Juli eenmaal per maand .een avond-carillonbe speling te doen geven. Verder dat voor de leden ter inzage is gelegd een dossier inzake het bestratingsmateriaal naar aanleiding van opmerkingen die de beer Poppe deed bij de behandeling der gemeente- begrooting. Finantiën. B. en W. bieden ter vaststelling aan: 1. een staat tot beschikking op den post „onvoor ziene uitgaven", dienst 1915, tot een bedrag van 29; en 2. een idem tot een bedrag van 100. Wordt vastgesteld. St. Elisabeths of Groote Gasthuis. B. en W. stellen voor: goed te keuren eene le suppletoire begrooting dienst 1916, van bet St. Elisabeths of Groote Gasthuis tot een bedrag van 500. Wordt goedgekeurd. Directeur van het gasbedrijf. B. en W. stellen den raad voor te bepalen, dat de jaarwedde van den nieuw te benoemen direc teur van het gemeentegasbedrijf f 5000 zal be dragen. Wordt goedgekeurd. Een veemarktplaats. B. en W. vragen den raad een crediet van f 3450 voor verbouw en inrichting van eene vroe gere wagenloods op het terrein van het openbaar slachthuis tot veemarktplaats. Wordt aangehouden. (Zie vervolg elders in dit blad). GEHOOMLOGEERD. Door de Arr. Rechtbank alhier is' bij von nis van, heden gehomologeerd het accoord van 214 pet. in het faillissement van J. van Heek, winkelier eu postbeambte, wonende te Oude Wetering, gemeente Alkemade. DE DA-OOSTA-KWEEKSOHOOL. Benoemd zijn aan de bier pas opgerichte Da- Costa-Kweekschool als vakleeraar in de Duit- sche Taal de beer K. Roosjen, Hoofd eener Ohr. School alhier; als vakleeraar in de Eng. Taal de beer D. J. v. d. Stam, Hoofd der Gbr. School voor U. L. O. te Heemstede; en als.leerares in handwerken Mej. G. Barger, alhier. DE NIEUWE INSPECTEUR VOOR HET STAATSTOEZICHT OP KRANKZIN NIGEN. De Stct. behelst thans de benoeming van dr. W. M. van der Scheer, geneesheer aan 't krankzinnigengesticht Meerenberg, tot in specteur voor het Staatstoezicht op krankzin- nigeir-en krankzinnigengestichten. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 22 Maart: G. H. F. Kruijer en, H. C. Hollander J. de Kruif en M. H. v. Eis. Getrouwd 22 Maart: J. K. v. d Aar met P. M. Dikkenberg W. Knap met C. de Vos A. Schalekarap met H. C. de Vos P. J. v. d. Lin ken met I. M. v Orden Oeboren 19 Maart: z. van J. M. Lageweg- Selhorst d. van A. Weber-Talen 20 Maart: z. van C. J. v. Leuven-v. Kimmenaede 22 Maart: d. van A. J. Zijp-v. Wees z. van M. M. Geutskens-koks. BUITENLAND. WEER VREDESGERUCHTENt NEW-YORK, 22 Maart. (Part.) De corres pondent van de „Evening Post" te Washing ton verklaart weer, dat Duitschland tracht, viede te sluiten. De Duitsche Regeoring maakt den Ver- eenigde Staten bekend, dat Smit (Wie is die Smit? Red.) bij het begin der onderhandelin gen diensten kan bewijzen. Vier dagen geleden ontbood Von Bethmann H'jJJweg den Amerikaanschen gezant to Ber lijn en besprak met hem bijna één uur de mogelijkheden om den vrede in Europa te hetf-tellen. 'Hij ried Gerard, die zijn vacantie tegemoet zag, aan, Duitschland niet te verlaten, waarop Gerard te Washington kennis gaf, dat hij blij ven zou. Bethmann Hoilweg zeide, dat Duitschland zou wiilen medewerken om België te herstel len en zich daaruit terug te trekken en geen schadeloosstelling zou trachten te verkrijgen, ir.aar dc teruggave der koloniën in Afrika zou verlangen. GEWISSELDE STUKKEN. De herziening en de uitvoering der Invaliditeitswet. In antwoord op vragen van den heer Rutgers aangaande herziening der Invaliditeitswet, heeft de Minister van Waterstaat medegedeeld: 1. E)e Regeering is van oordeel, dat bij aan neming der Ouderdomswet op verschillende wij zen de Invaliditeitswet daarmede in overeenstem ming kan worden gebracht. Waar het echter niet aannemelijk is, dat een omvangrijke wijziging der Invaliditeitswet in deze parlementaire periode nog aan de orde zou kunnen komen, vervalt daarmede voor een groot deel het belang voor de Kamer, om le dien aan zien met de voornemens der Regeering bekend te zijn. 2. Uiteraard blijft de Regeering van gevoe len, dat de totstandkoming van de Ouderdoms wet een vèr strekkenden invloed op de Invalidi teitswet zal moeten hebben. Dat sluit echter niet uit gelijk trouwens ook in de aangehaalde 6 der Memorie van Toelichting uitkomt dat ook op andere wijze dan is voorgesteld, de Inva liditeitswet met de Ouderdomswet in overeen stemming kan worden gebracht. 3. Zooals blijkt uit het antwoord sub. lo. en ook uit de Memorie van Antwoord op het Voor loopig Verslag der Eerste Kamer betreffende het le hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1916, is de Regeering van oordeel, dat het ingediend ontwerp tot wijziging van de Invaliditeitswet niet meer in deze parlementaire periode kan worden behandeld. En in antwoord op vragen van datzelfde Kamerlid aangaande de uitvoering der Invalidi teitswet verklaarde de Minister o. m.: Volgens het laatste lid van artikel 411 der Invaliditeitswet zal het meerendeel der artikelen van die wet in werking treden 3 jaar na de inwerkingtreding van artikel 369, dus op 3 De cember 1916. Het is aan de Kamer ten volle bekend, dat en waarom de afgetreden Minister van Financiën heeft gemeend, geen uitvoeringsmaatregelen te moeten voorbereiden. De Minister van Waterstaat meent zich te mogen bepalen tot de opmerking, dat het voor hem niet mogelijk is, in den thans nog beschik baren tijd de voorbereiding te doen plaats hebben. Hij heeft zich aanstonds na het tot stand komen van het Koninklijk Besluit van 12 Februari 1916 (Staatsblad no 67) afgevraagd, wat thans moest geschieden. In de onzekerheid of, en zoo ja. op welk tijd stip wetskracht zou krijgen het bepaalde in het slot van het eerste lid van artikel 54 der ontwerp- Ouderdomswet, heeft hij aanstonds de indiening bevorderd van het bovengenoemde wetsontwerp tot wijziging van artikel 411 der Invaliditeits wet. Door aldus den wetgever in de gelegenheid te stellen tot een beslissing, heeft de Minister ge daan wat in de gegeven omstandigheden moge lijk was. Verlof aan gemobili seerde tuinders. In antwoord op eenige hem door den heer Kleerekooper gedane vragen heeft de Minister van Oorlog medegedeeld: Door den secretaris van dén Nederlandsclien Tuinbouwraad, den technischen adviseur van den minister van oorlog in tuinbouwaangelegenhe- den, is tijdens de staking te Loosduinen ten be hoeve van 12 tuinbouwpatroons en 5 bedrijfs leiders verlof gevraagd. Aan 9 hunner is door den minister van oorlog een bijzonder verlof van 14 dagen verleend. De gemobiliseerde tuinders, aan wie verlof werd verleend, behoorden dus niet tot wat in het tweede lid der vraag vermoedelijk met „arbeidskrachlen" wordt bedoeld en „bewerking" van de militaire autoriteit heeft niet plaats gehad. i 1 CHINA WEER REPUBLIEK l NEW-YORK. 23 Maart. (Part.) Uit Peking wordt aan de „Associated Press" gemeld", dat het Departement van Buitenlandsche ,Zaken mededeelt, dat de monarchie weder is opgege ven en de republiek zal worden hersteld. Dr. POELS eÈkE-KAMERHEER. Men seint uit Roermond aan dc „Tijd": Aan Z. H. den Paus heeft het behaagd ((en Zeerecrw. Uooggcl. heer dr. H. H. Poels, oud- lioogleeraar' van de Katholieke Universiteit te Washington, aalmoezenier van den ar beid in do Limburgsche mijnstreek, alge meen adviseur van don Limburgschen R. K. Werkliedenbond en consultor der Pauselijke bijbelcommissie, te benoemen tot eere-Ka- merheer. AAN TE BESTEDEN. Vrijdag 24 Maart. SANTPOORT. Door de commissie wan bestuur van het gesticht Meerenberg des voorm. 11 uur in een der lokalen van het gesticht huishoudelijke artikelen. naar waarnemingen verricht in den morgen van Donderdag 23 Maart. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand: H&parauda 758. Laagste barometerstand: Skudcness 746.2. Verwachting tot Vrijdagavond: uouvnnke- lijk zwakke, later wellicht toenemende win den uit noordelijke richtingen; meest zwaar bewolkt; wellicht nog sneeuw of regenbuien; aanvankelijk iets zachter. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na eene kortstondige ziekte, voorzien van de H li. Sa cramenten der Stervenden.onze innig geliefce Moeder. Bebuwd- en Grootmoeder, SOPHIA MARIA CATHAR1NA SCHLATMANN, Weduwe van den Heer JOHAN NES HENR1CUS WILHELMUS GRüNDEMANN, in den ouder dom van 65 jaren. Haarlem. J. H. W. GRüNDEMANN. A M. H. A. GRüNDEMANN- ROHI.INO. Amsterdam. j. H. A. M R1JN1ERSE- GRüNDEMANN. C. j. RIJNIERSE Den Haag. J. H. W. G GRüNDEMANN. A. M. GRüNDEMANN- RUIJS. Lisse, 21 Maart 1916. 4576 Eenige kennisgeving. Door deze hebben wij het genoe gen ter kennis te brengen van belang stellenden, dat de door onze Vereeni- ging uitgegeven prikkaarten hebben opgebracht in totaal Aan allen, die door het offeren en inzamelen der dubbeltjes, of op andere wijze hebben medegewerkt tot het bijeenbrengen van deze belangrijke som, betuigen wij onzen hartelijken dank. Namens het Bestuur, Mej. A. E. OTT, Presidente. C. VISSER, Secretaris-Penning- 4594 meester. GEVRAAGD een vertrouwd persoon, om een of twee dagen per week kwitan ties te innen. Brieven met opgave van tegenwoor dige bêtrekking No 4580 Bur. v. d. BI. (4598) X- Terstond gevraagd eenige voor het aanwerven van abonne menten op Katholieke Weekbladen. Zich aan te mefSen terstond N. V. Drukkerij „De Spaarnestad", Nassaulaan, Haarlem. 4409 Een zeer groote partij korte, ruige Koe- en Paardemest. Adres: H. J. WUBBE, Molensteeg 29, Haarlem. - Wij ^-onderwijzen in 40 uur, voot vijftien gulden Machineschrijven op alle soorten, 0. a. ook op de Boekschrijf~ machine, waarmede men in gebonden boeken kan werken. Telefoon No. 2987 singel 386 Alkmaar, Ged. Nieuwer laat B 49. Nijmegen, Arksteestraat 19. (4279) Amsterdam, Singel 386 MELKSUIKER Munt uit in kwaliteit en prijs per ons 12 cent. 4b67

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 3