TWEEDE BLAD f IE VALSCIE ERFGEIAitl. DE OORLOG Ruime keuze Behangselpapier P. J. JANSSEN, Aneganj) b. Warmoesstr. BUITENLAND BINNENLAND STADSNIEUWS DE WATERSNOOD. FEUILLETON DONDERDAG 23 MAART 1916 DE VOORGESCHIEDENIS VAN DEN OORLOG EN HET RUS SISCH OORLOGSDOEL. VERSPREIDE BERICHTEN Berichten in drie regels. 9) HIEUWE HAARLE/ASCHE COURANT Telkens, gedurende den géheelen oorlogsduur leeds, wordt dan hier en dan daar de vóórge- «chiedlenis van den oorlog dan op deze en dam weer op gene wijze aangehaald, om daaruit de een of andere conclusie te trekken. Het zelfde doet nu weer Paul Rohrbacih, diie in het tijd schrift „Deutsche Politik", het oorlogsdoel van Rusland' bespreekt, waarover hij via een onzijdig land inlichtingen heeft gekregen uit een betrouw bare Russische bron. Volgens hem is, tegenover de populaire over tuiging in Duitschland, niet Engeland, doch Rusland de oorzaak van den huidigen oorlog. Sedert Duitschland, in tegenstelling met de grondbeginselen van Bismarck, groot belang is gaan toonen voor Turkije en indirect voor den Balkan, zou de Russische regeering duidelijk die noodzakelijkheid hebben ingezien om zich den toegang tot de Middellandsche zee, d. w z. Kon- stantmopel, eens en vooral te verzekeren. Zeven- tig procent van den Russischen graanuitvoer moeten door dien Bosporus en de Dardanellen en deze omstandigheid gold voor de Russische politiek steeds als een besliste reden om aan spraak te maken op de controle van den Bas- De verborgen tegenstellingen tusschen Duitsch land en Rusland werden in 1914 bijzonder scherp juist door de Duitsch-Engelsche oveieen komst aangaande Bagdad, waarvan men in Rusland veronderstelde, dat zij de bereidwillig heid van Engeland insloot, om zich met Duitsch land en Turkije te verdragen. Men wist te St. Petersburg, dat de afsluiting van deze onder handelingen, welke de Duitsch-Engelsche betrek kingen op een ander spoor gebracht hadden, tus schen de kabinetten had plaats gevonden, maar nog niet gepubliceerd waren Daarom besloot men het lot van Konstantinopel met de wapenen uit tc maken en men koos daarvoor dit oogen- blik, omdat men wist, dat tenminste een deel van'het Engelsche Kabinet nog met tegenstand de voorbereiding van een nieuwe situatie tus schen Engeland en Duitschland zag gebeuren. Men was ervan overtuigd, dat, indien een oor log tusschen Duitschland, Rusland en Frankrijk uitbrak, Engeland om zijn belangen bij deft Vrede te kunnen behartigen, aan de zijde van Rusland meevechten moest, en men het aldus door vastberadenheid kon dwingen, eveneens Duitschland den oorlog te verklaren. Nadat men aldus met steeds stijgende onrust de Engelsch-Duitsche onderhandelingen aan gaande een voor Rusland absoluut noodzakelijke invloedssfeer gevolgd had, toonde men na afslui ting dezer onderhandelingen, door die mobilisee ring, dat men besloten was, in het vraagstuk van bet bezit van Konstantinopel, de beslissing met de wapens te brengen. De duikbootoorlog-moties. Dezer dagen deelden wij de verschillende mo ties mede, die bij den Duitschen Rijksdag afin Ingediend, over de voortzetting van den duik- booten-oorlog. Do „Bayerische Staats Ztg." is met de indie ning dier moties zeer weing ngenomen. Het blad wijst er op, dat zulke voorstellen een be moeiing met do macht van hot opperbevel uif- maken, en wel van zulk een omvang dat men die tot dusver niet voor mogelijk gehouden heeft. De quaestio van het gebruik der duikbooten is, evenmin als die van de zware artillerie bij het leger, iet» wat dien Rijksdag aangaat,- maar onderworpen aan de beslissing der militaire overheid. Nu echter de conservatieve en natio- naal-Hberale voorstellen bij den Rijksdag zijn ingediend, mag verwaoht worden, dat de quaestie in de oommissie vertrouwelijk zal wor den besproken. Want door een openbare behan deling in den Rijksdag zouden de nationale be langen ernstig kunnen worden benadeeld, meent het Beiersche -staatsblad. Ook in het „Berl. Tageblatt" werden door Gotheim ©enige opmerkingen van ongeveer ge lijke strekking gemaakt over de ingediende mo ties inzake het duikbootenvraagstuk. Naar aan leiding dezer opmerkingen, vestigt nu de ..Deutsche Tagesztg." er de aandacht op, dat Adv, 4014 die motie* geen' wijzigingen voorstellen, noch tot de begroeting behooren, doch uitsluitend ten doel hebben de zaak aanhangig te maken. Het blad erkent echter, dat, volgen» het re glement van den rijksdag'de behandeling van een stemming over deze moties thans onmoge lijk is. Het blad wenaoht ook niet vooruit te loopen op het besluit van de indiening der mo ties, wanneer en °P welke wijze deze moties behandeld «uilen worden. Duurtebestrfjding in Rusland. De Btookholmsohe correspondent van het „Berliner Tageblatt" doet zonderling^ mede- deelingen over de manier, waarop de gewezen Russische minister van binnen!andsohe zaken Ohwostow de duurte bestreed. Deze mededeelin- gen zouden ontleend zijn aan verklaringen van het Doemalid Ikobölen in de Doemazitting van 9 Maart. Het voornaamste middel tot duurtebestrijding dat Ohwostow toepast zou zijn het uitlokken van pogroms, Jodenmoorden in St. Petersburg, Moskou, Kiëf, Odessa enz., om daardoor de ver bittering van het volk af te leiden. Maar hij heeft ook nog andere middelen. Hij draagt op zonderlinge wijze aan zijn gouverneurs op, om op eigen gelegenheid de duurte te bestrijden. Zoo doet het de gouvereur van Charkof op zijn bevel op de volgende wijze: 's Morgens om acht uur komt hij op de markt, gevolgd door een rij straatslijpers. Aan de eerste de beste boerin vraagt hij den prijs van een gans (zonder voor af maximumprijzen te hebben vastgesteld). De vrouw noemt den .prijs, drie roebek Dan neemt de gouverneur de gans in zijn handen en geeft hem. over aan de straatslijpers, die hem aan stukjes scheuren en vernielen, terwijl de boerin 100 roebel boete krijgt. De Pristan van Bel go ra* gia-at s morgens naar de melkmarkt en trapt net zoo lang de melkemmers omver tot de boeren eindelijk, om van hem af to komen, een lageren prijs vragen. - De oorzaak der duurte moet voor een groot' deel geweten worden aan de desorganisatie der spoorwegen. Een koopman deelde aan een Rus sisch blad mede, dat het transport van een wag gon levensmiddelen van het eene naar het an-a dere station in St. Petersburg meer kostte dan het vervoer van dezelfde goederen van Londen via Archangel naar St. Petereburg, Het lijden der Serviërs. Tijdens den terugtocht der Serviërs door het eigen land en door Montenegro en vooral door het onherbergzame Albanië ie veelal melding gemaakt van het lijden der arme Serviërs; dóch verbazingwekkend i» het, wat de correspondent van 't te Turijn verschijnende, dus Ltaliiaansahe, blod „Stampa" nu nog schrijft over den toestand van het Servische leger op Korfu. Zijn beschrijving komt neer op een ernstige aanklaoht tegen die Entente. Tragischer nog dan hetgeen te Belgrado en in het Morawia-dal, te Mitrowitza en te Kossowa heeft plaats gehad, is de lijdensweg der Serviërs naar Korfu ge weest. Van de dertigduizend Serviërs der laatste lichtingen, die hoofdzakelijk uit jongelingen van 16, 16 en 17 jaar bestonden en die zander aanvoering en voedsel wekenlang moesten mar- oheeren, waren er toen zij aankwamen aan de kust, nog slechts 15000 over. Iedere plaats, waar zij gekampeerd hadden, was gekenmerkt door lijken. De sohepen konden slechts 9000 rrian gelijk vervoeren en de korte overvaart eischte nog nieuwe "óffers. De jongelingen hadden zóo lang honger geleden, diat zij aanvankelijk bijna geen voedsel konden verdragen. Op Korfu was geen dekking of verpleging te vinden. Slechts één. geneesheer was er aanwezig. De arme Serviërs zijn al leelijk in den steek gelaten! AMERIKA. De strafexpeditie tegen „generaal" Villa. Het schijnt den .Amerikaansclieu troepen, die als strafexpeditie tegen den opstandigen „generaal" Villa zijn uitgezonden, wegens zijn aanval op Columbus en het vermoorden van Amerikaansche burgei*s, nog1 alles behalve voordeelig te gaan. Reeds had het de aandacht getrokken, <jat gedurende eenige dagen in het geheel geen berichten meer uit Mexico kwamen, zoodat iren zich niet kon voorstellen in welk'sfcadfbin de vervolging nu zou zijn. Nu is er eindelijk veer eens 'n bericht; doch een overzicht over den toestand bekomt men ook nu niet, hoewel die zeer critiek schijnt. Wel laat het zich nu verklaren, hoe het komt, dat den laats ten tijd geen berichten meer aankwamen. "Het is namelijk tenge volge van eon gebrek aan de draadlooze tele- Sxufie en het afsnijden öp 28 plaatsen van e militaire telegraaflijnen, dat de verbin ding met de Amerikaansche troepen, die .Villa vervolgen, onmogelijk waa geworden. Twee vliegtuigen, behoorende tot het es kader, dat naar Mexico ia gezonden, zijn, naar nu door Reuter uit Columbus nog wordt geseind, niot te Cassa Grande aangekomen eu zijn waarschijnlijk verloren gegaan. De vliegers hebben voor drie dagen voedsel en risee kleine veldvlesschen water bij zich. De expeditie maakt'dus blijkbaar nog niet veel vorderingen en zal noodzakelijk met meer kracht aangevat moeten worden. F R A N K R IJ K. Beroepsopleiding van jeugdige personen, pain levé, de Fransche minister van ouder wijs, zal binnenkort een wetsontwerp betref fende de beroepsopleiding) van de jeugd in dienen. Daarin zullen voorstellen van de ver- verschillende ministeries worden opgenomen. Zoo zal de minister van oorlog een gedeelte uitwerken voor de militaire opleiding', de mi nister van handel een gedeelte voor het tech nische onderwijs, de minister van landbouw een gedeelte voor zijn 'gebied en de minister van onderwijs een gedeelte, betrekking heb bende op de algemeene ontwikkeling. Het voortgezette onderwijs zal verplicht zijn voor kinderen van 13 en 14 jaar, nadat zij de school hebben verlaten. Weliswaar zal er rekening worden gehouden met bijzondere omstandig heden, die zich in verschillende deelen des lands voordoen, maar toch zal men aan een bepaald minimum van eischen voor het onder wijs vasthouden. De „Temps" is van oordeel, dat met dit wetsvoorstel een belangrijke etap gedaan zal worden voor de ontwikkeling .van het Fransohe volk. Een nieuwe Spoorwegverbinding. Een nieuwe spoorweglijn van Miramas naar M-m-eille is eenige weken geleden voor het verkeer geopend geworden. Terwijl de oude hoofdspoorweg! het gebergte Chaino de l'Esta- 2ue, ook Nerthe-gebergte genoemd, met een .6 kilometer langen tunnel doorbreekt, trekt de nieuwe lijn om het gebergte langs de 'westelijke zijde heen en loopt op het 14 kilometer lange eindtrajeet langs de kust der Middellandsche Zee. Tengevolge van het moei lijke terrein heeft zij talrijke overbruggin gen met spanningen tot 50 meter. Het meer van Oaronte wordt door oen ijzeren brug, die 943 meter Lang is, overgetrokken. Op het eindtrajeet liggen 22 tunnels. De spoorweg is aldus, wat- den aanleg betreft, moeilijker dan het oude traject. Zijn belangrijkheid ligt in de ontlasting; van den grooten hoofdspoor- we g Parijs-Lyon-Marseille door den genoem den langen tunnel. De lijn is als hoofdspóorweg aa':if.tends met twee sporen aangelegd ge worden; haar lengte bedraagt 60 kilombter, terwijl het oude traject Miramas-l'Estaque slechts 42 kilometers lang is. Dertig: te Pari» (in Texiaa) gevaatigde zaken zijn verbrand. De schade beloopt twee tot drie millioen dollars. Oorzaak onbekend. Aan de Pruisisolie grenzen bij Gendringen werd deze week een varken van 400 pond ver kocht voor 1000 Mark. Ook Zweden gaat gebukt onder de oor logslasten; er begint daar groote kolen- sohaarschte te komen. In Pruisen wordt voor militaire doelein den beslag gelegd op allo voorraden leder. Na tuurlijk, het leger giaat vóór! Generaal Sir Sam Hughe», de. Canadeesehe minister van oorlog, is met de „Rotterdam" te Falmouth aangekomen. In Moskau wordt bedenkelijk veel vee ge slacht, Waardoor'de vrees ontstaat, dat in April geen vleesch meer aanwezig zal zijn. De groote Russiaohe soiikerindustrieelen hebben in 1916, 165.000.000 roebel verdiend tegen 65.000.000 in 1914. De „Voss. Ztg." J3 ontevreden over de oensuur en zegt, dat een politieke censuur zi"'i verschuilt achter do militaire. Door de Britsohe regeoring is het Carter- hotel in de Albermarlestraat te Londen, voor regeerins-bureau ingericht. In een vechtpartij met Sinn Feiners te Tuilamore in Ierland werden twee politieagen ten gewond door revolverschoten. Een groot aantal treinpassagiers worden gisteravond te Birmingham b boet, omdat zij de gordijntjes niet hadden neergelaten. De voortgang der herstellingswerken. Van de zij-de van het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland wordt, als vervolg op de mede- deeling van de vorige week omtrent den voort gang der werkzaamheden, welke in verband met den -watersnood zijn ondernomen, het volgende medegedeeld: De rijzen dam in de doorbraak van den Anna Paulownapolder is over de volle lengte tot 0.30 M. boven volziee opgetrokken. Bij normalen vloed vloeit dus geen water meer in. Met het verhoogen en waterdicht maken van den dam wordt geregeld voortgegaan. De noodvoorzieningen langs de binnenzijde van den Amsteldijk zijn afgewerkt, die langs den Oostdijk zijn over ruim 2000 M. gereed. De noodkeering langs de van Ewijcksvaart was op 17 Maart voor het gedeelte Oude Sluis-Yoor- burg voltooid. Tusschen Voorburg en de van Ewijckssluis is de bekisting over nagenoeg-de volle lengte gereed. De vulling der bekisting met baggerspecie neemt goeden voortgang. De opzinkingen voor die noodkaden in de gaten van den Katwouder- en van den Waterlandschen Zeedijk kwamen op 17 dezer gereed. Het opwerken dier kaden vordert snel. Instroo- ming van water had' in de laatste dagen dan ook niet meer plaats De voorzieningen aan de provinciale noodkee ring zijn afgewerkt. Monnikendam en Purmerend liggen weder droog. Met de afmaling van den Westpolder door de bestaande motorgemalen is het Bestuur van den Anna Uaulownapolder geregeld voortgegaan. In d"e afgeloopen week is het peil in dien polder van 0.55 M. N. A. P. tot ongeveer 1 M. N. A. P. gezakt; behalve enkele laag gelegen gedeelten zijn de landerijen -thans weder geheel boven water. Voor -de droogmaling van den Oostpolder zal behalve van een bakkenzuiger van groote capa citeit, gebruik worden gemaakt van een tijdelijk op te stellen Dyselmotor. De fundeering voor dat hulpgemaal is in uitvoering De kabellegging voor die hulpbemaling van Waterland is nagenoeg gereed. De hulpgemalen voor den polder Katwoude en te Monnikendam zijn opgesteld. Bij den aanvoer van de onderdeden van het hulpgemaal te Uitdam worden moeilijkheden ondervonden. Maatregelen voor de afspuiïng van het overstroomde gebied zijn genomen. Behou dens onvoorziene tegenslagen zal met die af spuiïng op Vrijdag 24 dezer kunnen worden be gonnen. DE ONSCHENDBAARHEID DER BRIEVENPOST. Een inzender in de „Nederlander" doet op merken: In de „conventie betreffende eenige beperkln- kingen in de uitoefening van het buitrecht in den zee-oorlog" van de Tweede Vredesconferen tie lezen we onder het hoofdstuk: „Van de post- correspondentie", Art. 1. De brievenpost der onzijdigen. welke ook haar officieel of privaat karakter moge wezen, aan boord aangetroffen op een onzijdigschip, is onschendbaar. Art. 2. De onschendbaarheid van de brie venpost onttrekt de neutrale mailb'ooten niet aan de wetten en gebruiken van den oorlog ter zee ten aanzien van koopvaardijschepen in het alge hebben. De visitatie zal er echter niet plaats hebben, dan in geval van noodzaak, en dan met alle mogeljjke verschocning en spoed Door een der Nederlandsche gedelegeerden werd de wenschelijkheid betoogd om de „nood zaak" te beperken. Hij, wijlen generaal Den Beer Poortugael, stelde voor dat mailbooten van visi tatie zouden worden vrijgesteld, wanneer door een postambtenaar, van Regeeiingswege, zich met zijne aanstelling aan boord bevindlend, schriftelijk werd verklaard, dat er geen contra bande onder de brievenpost was. Dit voorstel, opgenomen in het procesverbaal van 26 September 1907, kon wegens tijdgebrek (de langdurige vredes-conferentie naderde haar slot) niet in ernstige bespreking komen. Maar is hiermede niet een middel aan de hand gedaan om een eind te maken aan het schandaal van het ophouden der brievenpost vanwege de Engelsche Regeering? Wij weten niet of door onze Regeering in die richting stappen zijn gedaan, maar veroorloven ons hef denkbeeld, waarvoor stellig eene bespre king in de eerstvolgende vredesconferentie is weggelegd, aan de betrokken autoriteit eerbiedig in overweging te geven. HET ROODE KRUIS. Dezer dagen had in het hoofdgebouw van het Ned. Roode Kruis te 's-Graveniiage, onder lei ding van. .den Prins, een vergadering plaats van het hoofdbestuur dezer Vereeniging, waarin Z. J K. H. een nieuw lichaam, den Raad van Onder zoek, in de organisatie der Padvindersbeweging installeerde. De instelling van dezen Raad van Onderzoek, voorloopig bestaande uit drie ledennl. de lult- generaal b. d M. B. Rost van Tonningen te 's-Gravenhage. als voorzitter en de heeren dr. R. Romer te 's-Gravenhage en mr. Th. Stuart te Amsterdam, beoogt bet verschaffen vau waar borgen aan de ouders van padvinders, die tot de vereeniging: „De Ned. Padvinders" zijn toege treden, dat de ethische opvattingen, die. dez< organisatie beheerschen, zooveel mogelijk tof haar recht komen. In verband hiermede worden door den Raad van Onderzoek uitsluitend die aangelegenheden behandeld, die hem door het hoofdbestuur.van df Vereeniging de Ned. Padvinders, worden vooi gelegd. ALG. VERGADERING DER VEREEN. R. K. HERSTELLINGSOORDEN VOOR LONGLIJDERS EN ZWAKKE KINDEREN Men schrijft ons uit Amsterdam: Gisteren werd in de Regentenkamer van 't O. L. Vr. Gasthuis te Amsterdam de jaar vergadering gehouden der Vereeniging R. K. Herstellingoorden voor longlijders en zwakke kindoren. In zfin openingswoord herdacht de voor zitter, dr. N. P. van Spanje, de groote ver diensten die het overleden lid van den Raad. van Bestuur en ondervoorzitter der vereeni ging dr. P. Woltering uit 's Bosch voor de vereeniging heeft gehad. Uit het jaarverslag van den eersten secre taris dr. P. W. C. M. Busch, bleek dat het Sanatorium der vereeniging „Dekkerswald" steeds aan de verwachtingen blijft beant- worden. Met dankbaarheid werd melding ge maakt van een legaat groot 1000 door wij len Baronesse v. Lamsweerd, te Arnhem overleden. In het verslag werd verder mel ding gemaakt van de bezoeken door Mgr. Diepen en H. M. de Koningin-Moeder in 't afgeloopen jaar aan Dekkerswald gebracht. Uitgaven en inkomsten bedragen ongeveer 96,000. .Verpleegd werden 368 patiënten met 44,545 verpleegdagen. Tot leden van den Raad van Bestuur wer den gekozen de aftredenden de heeren F. Th. Everard, prof. Spronck en Mgr. dr. No lens. De heer Raupp wilde wegens gezond heidsredenen niet meer in aanmerking komen. De vergadering machtigde het bestuur 1000 te storten in het Dekkerswald-fonds voor te gemoetkoming in de verpleegkosten van min vermogenden. In de commissie van advies werd benoemd -jhr. O. J. M. van Nispen tot Paiinerden, bur gemeester van Groesbeek, in de plaats van wijlen dr. Woltering, terwijl de heer Arn. J. Giliseen, lid van den Raad van Bestuur, als voorzitter der commissie zal optredeu. Tevens werd eene commissie benoemd die de plannen voor een kapel op Dekkerswald in studie zal nemen en daarin verzocht zit. ting te nemen, de Zeereerw. heer J. Stolk, pastoor; de heer J. Weve, Directeur der ge meentewerken te Nijmegen en Rector L. J. van Mulukom op Dekkerswald. De as. zomervergadering zal op Dekkers wald worden gehouden. Ir—==-- I GEMEENTERAAD. (Slot der zitting van gisteren.) Duurtetoeslagaan gemeente-personeel. Voorstel der heeren Poppe c.s. inzake uit breiding- van den duurtet-oeslag aan het ge meente-personeel. Nkar aanleiding van dit voorstel stellen B. en W. voor om te bepalen, dat de duurte- teeelag aan gemeente-personeel ook aan ge- mob'liseerden zal worden toegekend. Ben adres van de R.-K. en de Chr. organisaties ter zake van dit onderwerp stellen zij voor a'in tc nemen voor kennisgeving. De heer POPPE verdedigt zijn voorstel en bi toogt, dat aanneming ervan slechts op f 270 per week zal komen te staan. De heer SLINGENBERG acht de aanne ming van 't geheele voorstel nu ontijdig, om dat hij meent dat men eerst moet afwachten wit 't Rijk zal doen, daar dienaangaande een W O. aanhangig is. Daarom zou hij bet voor stel willen aanhouden tot dat daaromtrent eene beslissing is gevallen. Dan kan mee daarna volgen het systeem dat het Rijk zal aannemen. De heer VD'E BRAATi beveelt aan aanne- neming van het voorstel van B.' en W. Dan geseldtat ten minste iets. Maar, indien men ojgr.at den weg, dien de heer Slingenberg w.!, dan moeten de menschen wachten en dat is niet gewonscht. He heer POPPE bevoelt aan aanneming trachtte kalm te zijn, maar 't viel haar v,*aür, want het geluk van haar en Percy, f00 meende zij, stond op het spel. Die arme fvrcyl Hij had baar zoo innig lief! Het leek ,r8r op dit oogenblik toe, dat hij baar eenig- ®to vriend op aarde was. Vanmiddag zou hij *°tnen, in de hoop op een gunstig antwoord ®n nu moest zij hem voor de tweede maal ^Jeurttellen. Terwijl Anny door deze droeve gedachten ^kweld werd, had Lionel den ouden h-eer in slechte «-temming aangetroffen. ,Jk heb ®r reden voor uit mijn humeur te zijn," ant- °ordde Tij op de vi-aag van zijn kleinzoon, 'at er aan scheelde. „Alle vrouwen zijn a ash bof den, Lionel, maar jonge meisjes '-'n de dwaast-en onder haar. Een enkele asl zou men gelooven, dat er uitzonderin- e" rti.in, maar dat i« een dwaling, zeg ik je!" is Anny toch niet om mijnentwille on- "Kt'eraam geweest, grootvader!" fc'-n dip'omaat zou waarschijnlijk den jon- ói n'Ün 11'et-8 van het voorgevallene medege- hebben, maar 't kwam sir Elliot niet in 't hoofd geheimen voor zijn kleinzoon te heb ben. „Ik zou ze wel willen kastijden," ging 6Ïr Elliot toornig voort. „Dat wordt verliefd op een dommen vlegel, een fat, die in zijn gan- sche leven nog geen hand tot werken uitge stoken heeft!" „Dus ik ben, n§ar 't schijnt, te laat geko men," zei Lionel. Er lag een zekere teleur stelling in den toon zijner stem. Gisteren nog zou hij zulk een tijding met onverschilligheid hebben aanhoord, ja, het zoti -hem aange naam geweest zijn later zelf een vrije keus te kunnen doem Maar vandaag was het an ders. Wel is waar was er in zijn hart niets, dat leek op liefde jegens Anny, maar hij had zich reeds ingeleefd in de gedachte, dat zij zijn vrouw zou worden en deze verbintenis was hem van zijn standpunt van zakenman wensch-enswaard voorgekomen. Het trof hem daarom onaangenaam te hooren, dat Anny reeds een keuze gedaan had, „Ik heb haar gezegd, dat zij nooit van mij toestemming krijgt," hernam sir Elliot op euergieken toon, „nooit! Ik heb haar verbo den met hem om te gaan, dat wil zeggen, ik wilde het doen en zal het verzuimde direct inhalen. Het kind is nog zoo jong, zij weet niet, wat goed voor haar is. Je moet je infcus- schen niet laten afschrikken^ Lionel. Het zal je ongetwijfeld wel gelukken haar van haar dwaasheid te genezend* „Dus u wen&cht, dat ik den mededinger noodzaken zal het veld te ruimen, groot vader!" „Natuurlijk, jongen." Lionel glimlachte, als was hij zich bewust van de overwinning- „Ik zal hem -het veld doen ruimen, grootvader ik zal het ten minste beproeven," voegde hij er bescheiden aan toe. Sir Elliot zag zijn kleinzoon aan, die zoo'n mardijk, zoo'n intelligent en zoo'n innemend uiterlijk bezat en hij moest toegeven, dat het zelf vei trouwen van den jongen man gerecht vaardigd was. „God zegerie je bij deze onder neming," zei hij met schitterende oogen, ter wijl hij Lionel de hand reikte. „Ook ik geloof, dat je 't winnen zult, al heeft Anny een eigen zinnig kopje." „Wij zullen zien," zei Lionel vroolijk. „Maar u moet mij belooven, grootvader, dat u mij, wanneer ik den aanval open, geheel de vrije hand zult laten." „Dat spreekt van zelf jongen. Ik ben er van overtuigd, dat het niet noodig is je er aan te herinneren, dat de stelregel „in de liefde en in den oorlog ie alles geoorloofd" die van een schurk is." „U kan er zich op verlaten, grootvader, dat ik niets zal doen, wat uw kleinzoon onwaar dig is. Maar u hebt me nog niets verteld van dien meneer zoo en zoo, waarop Anny ver liefd is!" „Zijn naam is Percy Walford. Lord Ryde is een oöm van hem. Hij kleedt zich luxe- rieus, rookt heel dure cigaretten en geldt hij de dames voor een mooien man. Dat is alles, wat ik van hem weet." „Is hij de erfgenaam van zijn oom!" Dat kan ik njet zeggen. Hij is me tamelijk onbekend. Anny leerde hem kennen ten huize van haar vriendin, Mary Davenport, dezelfde, die gisterenmiddag hier was. „A zoo, een bekende van Davenport dan kan ik daar wel een en ander te weten komen. Apropos, grootvader," ging hij voort, ter wijl hij opstond, „U hebt toch met Anny niet over uw plan gesproken!" „Dat beb ik wel gedaan," antwoordde sir Elliot een weinig verlegen. „Dat spijt me. Want nu zal zij natuurlijk een vooroordeel tegen mij hebben en- in plaats van één hinderpaal zal ik er twee uit den weg- moeten ruimen." Het kwam Lionel niet vreemd voor, dat Anny niet aan het tweede ontbijt verscheen, maar zich verontschuldigde door hoofdpijn voor te wenden. „Als zij van avond naar Mary Davenport gaai dan doet zij het enkel om er Percy Walford aan te treffen," dacht hij. „Zij zal voorloopig wel uit mijn nabijheid blij ven, voor zoover dat haar ten minste moge lijk is." Na 't dejeuner ging Lionel nit en kwam op zettelijk wat laat terug. Anny had zich reeds naar Mary Davenport begeven. Toen Lionel daar aan kwam vond hij er ook Percy reeds, wiens sombere gelaatstrekken niet veel goeds voorspelden. Anny daarentegen was, hoewel haar oogen de sporen van tranen vertoonden, onnatuurlijk vroolijk. Zij keurde Lionel geen blik waardig en deze b-egreep, dat zij zijn komst voor een bewijs van gebrek aan takt hield. Het gezelschap was te klein, dan dat Lionel tijdens het diner afzonderlijk met Mary had kunnen spreken, maar na tafel, vond hij ge legenheid daartoe. Hij bemerkte spoedig, dat Anny haar vriendin van alles op de hoogte gebracht had. „U weetidus," zoo vroeg hij, „waarom An ny zoo terughoudend jegens mij is!" „Ik weet het. Natuurlijk is Anny kwaad. Ieder zelfbewust meisje zou het, in haar ge val, zijn. Wie wil nu op zulk een wijze over zich laten beechikkeii, als men bovendien reeds zijn keuze gedaan heeft moge die keuze dan ook een verkeerde zijn!" geeft dit toe! Dat doet me plezier. Zou u ook mijn persoon voor een verkeerde keus houden!" „U kent Anny eerst twee dagen. ITet sou komisch zijn, als u haar reeds van liefde wil dé spreken," antwoordde Mary lachend. (Wordt vervolgd 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 5