KERKNIEUWS STATEN-OENERAAL LETTEREN EN KUNST F1NANC1EELE BERICHTEN LEGER EN VLOOT Landbouw en Visscherii N RECHTSZAKEN. val tijn voorst®! in nfwachtingf ran wat 't HljK aal doen. De heer BOMANS veronderstelt dat onder Semobiliseerd zijn bedoeld worden hen die on er de wapenen zijn. i De V OORZITTER constateert dat dit inder- (Dad de bedoeling ia. Nadat punt b van het voorstel van den h<vr Poppe Is verworpen met 18 stemmen voor, wordt z. h. s. aangenomen het voor- s'xii van B. en W. De Kermis. B en W. doen den Raad een voorstel om in te trekken de verordeningen tot heffing van staangeld en 'die op de invordering van efcjorgeld op de kermis. Wordt aaugenomen. Uitbreidingsplan. eerstel van B. en W. inzake eene wijzi ging van het plan van uitbreiding van de gronden t6n zuiden van den Zijlwog en ten noorden van de Oranjestraat. De heer HOOG informeert wat met de daar tor plaatse staande villa zal geschieden en nas kt verder eenige opmerkingen over T p? in. Be heer DE BREUK zegt, dat B. en W. -ig* niet een bepaald plan voor de villa heb ben. Men zal haar ergens voor trachten te gebruiken en anders haar te verhuren. Ver der verdedigt spr. 't plan. Indien men de villa niet kan gebruiken of i:£' kan verhuren, dan zal men 't plan die; en te wijzigen, maar eerder niet, acht spreker. De heer LASSCHUIT doet opmerken, dat de commissie inzake openbare werken eerst bezwaren had, maar daarna zich bij 't plan neerlegde. De heer VAN LIEMT heeft eveneens be- zw .ren tegen den straten-aanleg. De heer MODOO vindt den straten-aanleg1 a'krkoiniekst en wil, daar vele heeren bezwa ren hebben, 't plan aanhouden om de ge dane opmerkingen nog eens te overwegen. Voi-r zich kan spr. met 't plan zooals 't d: ar ligt niet medegaan. Nadat'de heeren een paar teekeningen heb ben bezichtigd, bepleit de heer SCHRAM aan houding van het voorstel tot de volgende ver gadering, opdat men 't plan nog eens kan O?- rvtegen. Hij meent dat daartegen geen be zwaar kan zijn. De VOORZITTER is tegen aanhouding. De heer HOOG zegt, dat nadat hij beide teekeningen heeft bezichtigd hij zich bij .'t plan kan neerleggen. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men. Afkoop van erfdienst baarheden. JL'eo behoeve van do perceelon A 3170 e.a. (het vroegere buitenverblijf der familie Van déi Poll aan den Zijlweg) waren op de huizen aan ae Bilderdijkstraat en daaromtrent erf- dierftbaarheden gevestigd: met betrekking tot het daar niet vestigen van sommige oedrij ven. wijze van bebouwing, hoogte enz. Nu de gemeente het buitenverblijf heeft gekocht, wil zij (en wjlen ook de huiseige- ii.il eri) die erfdienstbaarheden afkoopen. De ge met nte vraagt echter f 100 per perceel, maar de eigenaren (de heeren P. E. Nix en 20 anderen) vonden dat veel te hoog. B. en W. stellen echter den Raad voor, den af- koepprijs van f 100 te handhaven. .Wordt aangenomen. Rooi 1 ij nen enz. .Voorstel van B. en W. inzake vaststelling v in Keu we rooilijnen in de Begijnesfceeg. Woidt vastgesteld. Voorstel van B. en W. inzake een nieu- ven rooilijn van een gedeelte van de Zui- dcr schoolsteeg. Wordt vastgesteld. Bij-den bouw (der St. Jozefsgezellen-ver.) na de Beg ij npsteeg en bij dien aan de Zui- derr choolsteeg is op beide plaatsen een streek je grond onbebouwd gebleven, 't Eer ste wordt- der gemeente aangeboden voor f 120 het tweede voor f 100. B. en W. stellen voor dien aankoop te doen en tevens de rooi lijn vast te stellen. W' rdt aangenomen. Insehrijvin'gof niet, De Rijtuig- en Wagenmakerspatroonsver- eeu ging alhier heeft den Raad verzocht om de werkzaamheden aan het rijtuig voor ver vier van besmettelijke zieken (f 675) voor Vrn aan te besteden en zulk een aanbeste ding voortaan te doen voor alle gemeentelijk „reilend materiaal." B. eL W. dee ie n mee, dat zij inwilliging van het verzoek ongewenscht achten en dat bij de gemeentereiniging eventueele herstel lingen enz. in eigen beheer worden gedaan, -xkidat zij voorstellen afwijzend te beschik ken. Het voorstel van B. en W, wordt aange nomen. i Schcolgeldre geling. Voorstel van B. en»W. inzake eene regeling van het schoolgeld der H. B. Scholen en de Handelsschool, met amendementen van den heer Wolzak. De heer WOLZAK, de amendementen toe lichtende, herinnert er aan, dat reeds eerder in den Raad is aangedrongen op eene nadere rege ling van het schoolgeld en dat B en W. nu alleen aankomen met eene regeling van eene progressieve schoolgeldheffing aan de Handels- schooi. Hij voor zich nu acht thans den tijd gekomen om voor alle middelbare scholen in te voeren eene progressieve schoolgeldheffing vol gens den kostenden prijs. Verder deelt hij mede, dat door hem de amen dementen na de vorige raadszitting, waarin ze werden ingediend, eenigszins zijn veranderd en dat nu 't maximum is veranderd van f 150 op 130 in verband met eene conferentie, die spr. met den heer Loosjes hield. Hij acht dat een maximum-schoolgeld van f 130 den kostenden prijs 't meest nabij komt. Hij wil dat 't schoolgeld met den kostenden' prijs overeenkome zooveel mogelijk en dat een schoolgeld naar finantiëcle draagkracht en dus eene progressieve sdioolgeldheffing worde inge voerd voor de middelbare scholen. Iudien men tegen de cijfers bezwaar mocht hebben, dan zal spr. indienen eene motie om den Raad in de gelegenheid te stellen aangaande deze twee be ginselen een uitspraak te doen. De beer NAGTZAAM gaat mede met 't be ginsel van de amendementen, maar wil verder gaan. /enii'nnj3»fn dat hii brekende, dat dïe"is scheS a- £ee,ftdan feitelijk iets aan men- terwii'l mL t. beSt kunuen betalen en dat> tién rw kl?agt over den bestand der finan- uea. uat gaat met aan- De heer KOEN informeert naar den kosten- De heer KLEIJNENBERO is principiëel voor een-i dalende progressie, maar acht, dat er een bezwaar is bij een hoog opdrijven van het schoolgeld op de middelbare scholen, dat dan de ouders hun kinderen naar het gymnasium zenden in plaats van naar de H. B. S., zoodat mitsdien de H B. S. worden leeggepompt. Hij merkt verder op, dat vroeger is gebleken bij èen .onderzoek, dat de ouders van de leerlingen, die de H. B. S. bezoeken, den kostenden prijs niet kunnen betalen en dat dus een schoolgeld dien overeenkomstig niet is in 't belang der gemeente- financiën. De heer SCHRAM doet opmerken dat wan neer 't schoolgeld op de H. B. S, laag is, velen hunne kinderen maar kwakkeloos naar de H. B. S. zenden en dat slechts weinigen van die velen aan de H. B. S. een eindexamen doen. Daarom is spreker meer voor M U. L. O. Hij meent dat door de kosten van 't middel baar onderwijs de belasting is opgedreven en zegt veel te gevoelen voor 't beginsel der amen dementen van den heer Wolzak. Wan wat men den kinderen kan geven is 't kostbaarst het on derwijs. Laten de ouders dian daar iets voor over hebben, aldus spr. ten slotte. De heer KOEN deelt mede dat 't voor een raadslid lastig is om zich van de zaken op de hoogte te stellen, daar de directeuren aan een raadslid geen inlichtingen mogen'geven. De heer NAGTZAAM doet naar aanleiding van 't betoog van den heer Schram opmerken, dat voor ouders met een beperkt inkomen 't er wel tetdege op aankomt hoe hoog 't school geld is. De heer SCHRAM houdt volt dat het inder daad in 't belang der gemeentefinanciën is dat men krijgt eene progressieve schoolgeldheffing en dat de ouders dan maar iets voor schoolgeld moeten over hebben. Hij releveert verder dat men elders aan gemeentelijke H. B. S. wel eene progressieve schoolgeldregeling heeft. De heer WOLZAK zegt dat nu eenigen in stemming betuigden met 't beginsel der amendementen, hij het heter acht om die in te trekken, om d is cués ie over de cijfers te sparen. Hij dient nu in eene motie: De raad enz., overwegende dat een sehool- geldheffing op de middelbare scholen is ge- wer-sebt meer in overeenstemming met den kostenden prijs per leerling en dat de hef fing progrreesief dient te geschieden, noodigt B. en W. uit hun aan deta raad gedaan voor stel in dien zin te wijzigen. De heer LOOSJES zegt dat B. en W. in»-. dienden hun voorstel alleen om aan eene voorwaarde voor subsidie te voldoen en dat z.i. nu niet 't moment js aangebroken om aangaande 't beginsel eener progressieve of degressieve schoolgeldheffing te heslissen. B. en W. achtten nu niet 't moment aange broken om in de onderwijsheffing eenige in grijpende veranderingen te brengen. Hij betoogt verder, dat, indien men opgaat den weg eener degressie, dit der gemeente op meer kosten en hieuwen scholenbouw zal ko men te staan; terwijl het niet in 't belahig dei- kinderen veelal zal zijn, dat ze de H. B. S. bezoeken en dan nog meer kinderen naar de H. B. S. zullen worden getuurd, die daar feitelijk niet thuis behooren. Daar de amen dementen-Wolzak zijn ingetrokken, zal spr. daar niets over zeggen. Ten slotte doet spr. opmerken, dat zijne ervaring is, dat het slagen in het leven ge lukkig niet alleen ligt aan het gevolgd heb ben van het middelbaar onderwijs. De VOORZITTER geeft aan den beer Wolzak in overweging om nu de motie in te trekken en haar dan later in te dienen, af zonderlijk van dit raadsstuk. De heer WOLZAK zegt, dat hij er op staat dat nu de motie worde behandeld. De heer BOMANS meent dat de heer Wol zak een grens in de motie dient te zetten om een zuivere stemming te krijgen. De heer WOLZAK dient nu in eene wij ziging der motie en wel om te lezen achter „progressief dient te gechieden" deze woor den: „ten opzicte der H. B. S. met een mi nimum van 60". De heer NAGTZAAM dient in een sub amendement op de motie-Wolzak om in plaats van 60 te lezen 10. De heer VAN DEN BERG acht, dat de heer Wolzak indien hij iets wil hereiken, heel verstandig doet met nu de motie in te trekken, daar anders eene onzuivere stem ming en verwerping der motie is te ver wachten. Hij meent dat de heer Wolzak goed doen zal met de raad van den voorzitter te volgen. De heer ANDREAE zegt dat men zonder dat men eene kostenberekening heeft, niet kan 'oordeelen over 't amendement-Nagt. zaam. De heer MODOO is 't er mede eens, maar acht dat om die reden ook de heer Wolzak uit de motie de grens van 60 moet laten vervallen. De heer LOOSJES zegt te hopen, dat de motie van den heer Wolzak zal worden ver worpen, daar anders het voorstel van B. en W. zal moeten worden aangehouden. De heer KLEYNENBERG doet opmerken, dat indien nu de motie wordt verworpen, hij later eene aangaande degressieve school geldheffing -zal indienen. De heer WOLZAK herstelt de motie we der in den oorspronkelijken vorm. De heer NAGTZAAM trekt in 't sub-amen dement op de motie. De motie-Wolzak wordt met 20—12 stem men verworpe n. Vóór stemden de heeren Poppe, Nagtzaam, Koen, Modoo, Spiesz, Wolzak, Visser, v. d. Boogaard, de Braai, Klein, Bregonje en Berg, v. d. Boogaard, de Baal, Klein, Bre- Bruch. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. De heer Modoo verklaart zich er te gen. Onderwijs. Op de voordracht voor onderwijzer aan school C zijn geplaatst de heeren: W. Boers te Alphen, P. G. G roen tin ijsen te Schevenin- gen en S. J. Rienks to Baarn. Benoemd wordt de heer Boers. Op de voordracht voig onderwijzer aan school E votïr gewoon lager onderwijs zijn geplaatst de heeren: J. Stolp te IJmuiden, J. Horgbruin te Velson en D. W. Broek meijer te Leiden. Benoemd wordt de heer Stolp. Rondvraag. De heer POPPE maakt eenige opmerkin gen over de verschillende toepassing van den duurtetoeslag bij de waterleiding en de an dere gemeentebedrijven. De VOORZITTER zegt, dat B. en W. de zaak in onderzoek hebben en voor eene ge lijke toepassing sullen zorgdragen, al zijn daar dan eenige moeilijkheden aan verhon den. De heer POPPE zegt, dat hij eenige vra gen had willen doen inzake 't contract dat men vanwege de Haarlemeche Orkeatveree- niging den leden van 't orkest aanbiedt, waarvan de voorwaarden slechter zijn dan van een vorig contract, maar dat te zullen uitstellen omdat de heer Schreuders niet aanwezig is. De heer BOMANS betoogt dat de heer Modoo den vorigen keer den Directeur van 't openbaar slachthuis pp meesterlijke wijze weliswaar verdedigde, maar alleen naar den vorm en dat de raadsleden toen de zaak niet ineens konden bezien, terwijl later is geble ken, dat in 't betoog van den heer Modoo werden beleedigd den heer Pielage, den heer Meester en de handelaren in toebereide vleeschwaren en dat allps als een gevolg van 't rapport van den Directeur van 't openbaar slachthuis. In dat rapport werd gerept van „vervalsoht met water in plaats van „bereid" met water. Naar aanleiding daarvan herinnert spr. aan't rapport van den heer Bartels in ons vorig nummer opgenomen. Dit doet hém twijfelen aan de juistheid van 't rapport van den heer Van Oyen, en. hem vragen: is 't rapport van den heer Van Oyen niet misleidend, daar is gebleken, dat de worst van den heer Mees ter van 't minste gehalte aan water is. Hij weet niet of hier onkunde dan wel eene ver gising in 't spel is. Hij stelt eindelijk deze twee vragen: le. is de wethouder bereid aan den heer Van Oyen een nadere verklaring van de cijfers in diens rapport te vragen en die dan aan den raad te overleggen en 2e. handhaaft de wethou der diens verklaring, dat de handelaren zich verzetten tegen de centrale keuring, omdat die keuring hen verhindert om minder goede' waar te'verkoopend De heer MODOO zegt niet dadelijk op de vragen te kunnen antwoorden, daar hij niet op de zaak voorbereid is, maar verklaart zich hex-eid om de zaak te onderzoeken en daaana in den ra,ad eene nadere mededeelmg te doen. Hij doet reeds nu opmerken, dat indien inderdaad de worst uit een geplom beerde kist is genomen, dan weder de ver ordening is overtreden. Cijfers acht hij niet van veel belang, maar hij kan niet aanne men, dat goede worst meer water bevat dan minder goede. Of spr. in een vorige verg. zich uitliet, naar men nu zegt ten opzichte van de be zwaren van de handelaren tegen1 de centrale keuring, weet spr. niet. Het is heet mogelijk, en deed hij dat, dan had hij daar gronden voor. In dit verhand herinnert hij aan het voortdurend verzet van vele handelaren te gen de centrale keuring en aan hun pogingen om daaraan te ontkomen, door welke éen- trale keuring den invoer en den verkoop van minderwaardig goed wordt tegengegaan. Hij verzekert dat een deel der handelaren wel prijs o die keuring stelt, daar men dan een waarborg heeft dat men goede waar le vert. Spr. is van eene zaak, die ook vleesch waren verkoopt, bestuurslid, en daar is men om die reden met de keuring ingenomen. Daarom snapt spr. niet het verzet van an dere handelaren tegen de centrale keuring, Hij zegt ter slotte, dat de meeste handelaren niet kunnen keuren op de deugdelijkheid der waren, dat zij daartoe missen de hulpmidde len en de kennis om zich daarvan te bedie nen. De heer BOMANS wil nog een paar op merkingen doen, maar de VOORZITTER verzoekt dat nu na te laten en te wachten tot eene volgende vergadering'. De heer VAN DE KAMP verklaart dat z.i. nog niet vaststaande is, dat met het ne men van worst uit een geplombeerde kist de verordening is overtreden. Immers ook een particulier kan zich worst laten zenden. Daarna wordt de vergadering gesloten. KNOEIERIJ MET REfJEERING,S- GROENTEN. De controleur van het Levensmiddelen bureau kwam verleden week op het spoor van een knoeierij op groote schaal met re- geeringsgroenten. Vatgroenten werden bij groentenhandelaars opgekocht en verzameld en moesten via Amsterdam naar het bui tenland verdwijnen. Op Donderdagavond zo ude onderneming plaats hebben. Maar aan de Amserdamsche vaart werden de heeren met hun wagen aangehouden door"'een ambtenaar van het Levensmiddelenbureau, geassisteerd door de politie, en het vrachtje bestaande uit 4 vaten snij- en spercieboonen werd in de Jacobijnestraat opgeborgen. Op Donderdagavond zou de onderneming roepen van den burgemeester van Schoten en een inval gedaan bij den hoofdman van de knoeiers. Het resultaat was, dat nog 'drie heele vaten werden medegenomen en 3 vaten, die nog gedeeltelijk waren gevuld. Het spreekt wel van zelf, dat zij, die medegewerkt hebben om de knoeierij mo gelijk te piaken, geen groenten meer kun nen betrekken. De hoofdman, A. v. E., woont te Scho ten in de Cronjéstraat, terwijl hij werd geholpen door G. E., Dr. Leydsstraat, Scho ten, N. de W., Cronjéstraat Schoten, Th. R., Cronjéstraat Schoten, J. V., Saenredamstraat en V. G., Spaarnwouderstr., beiden alhier. Een andere zonding is gegaan naar Rot terdam. Deze kwam grootendeels van bui ten Haarlem, n.l. uit Halfweg en Amster dam en werd via Haarlem naar een expor teur te Rotterdam vervoerd. Een deel dezer zending was echter uit Haarlem afkomstig. Hieronder waren regee- rings-s'nij- en spersieboonen, die bij kleine hoeveelheden ouder verschillende groenten- handelaars. waren opgekocht. Dit zaakje was opgeknapt door Q. de Gr., wonende Barendsestraat 18. Het fevensmiddelenbureau zal natuurlijk nog beter dan te voren de handelaars ia het oog houden. Het publiek moet meehelpen door te let ten op de prijzen, omdat ook hiermee .wordt geknoeid door sommige groentenhandelaars. Snij- en dubbele spersieboonen 18. et. per K.G., 9 ct. per pond. Enkele spersieboonen 22 ct. per K.G., U cent per pond. Uien 9 ct. per K.G., 4Vr ct. per pond.. Op deze artikelen moet speciaal gelet worden. LvVie naar zijn meening te hoogen prijs. moet betalen, zal goed doen dit te melden aan het bureau In de Jacobijnestraat. CHRISTELIJKE ORATORIUM- VEREENIGING. De Christelijke Oratorium-vereeniging, al hier, dirigent de heer Johan Schoonderbeek, geeft haar tiende uitvoering op Dinsdag 11 April in de Sociëteit ,jvereeniging." Uitge keerd zullen worden de -werken „Missa in es ki. terts," van Willem1 Andriessen (le uit voering) en „Osterkantate" van Max Bruch. Als solisten hebben hunne medewerking toegezegd Mevr. Tilia Hill, sopraan Görlitz, Mevr. M. Andriessen—Bies, alt, Den Haag, en de heeren Jac. van Kempen, tenor te Bloe- mendaal, en Gerard Zalsman, bas, te Rotter dam. De begeleiding van solisten en koor is toe ver Douwd aan het orkest „Haarlem's Muziek korps" en den heer II. van Beek, orgel, Am sterdam, GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bijA. Kruijer, Jacobstraat 1, een étui met schrijfgereedschap J. Hoender dos, Korte Heerenstraat, een armband; A. Kott- man, Schermerstraat 32, een ring; H. v. d. Kroft, De Clercqstraat 113, een rozenkrans; W. Heeren, Westergracht 21 rood, een beursje met inhoud; S. Kemp, Teylerstraat 23, een zand- schopje; S. Kortman, Tulpenstraat 42 rood, een griffelkoker; Jb. Stoel, Pieterstraat 17, een sjaal; J. v. h. Naderend, Bakenëssergracht 79, een broche; A. Scholten, L. Wijngaardstraat 7, een handschoen; H. Wassink. Oranjeboomstraat 84, een armband en horlogeBureau van politie, een ring met 10 sleutels. Terug te bekomen bij: C. Breems, Ivinder- huisstraat 3, een cape; A. Dweelaart, Zuid- polderstraat 104, sleutels aan ring; D. Kuit, Teylerplein 27, een redicule; R. Janzen, le Hocgewoerddwarsstraat 23, een lapje zijde; A. Kion, Gasthuisstraat 21, een hondenzweep; J. Hogworst, Tugelastraat 53, een portemon- naie met inhoud; A. Meijer, Groote Houtstr. 15, een handschoen; F. Bijster, Camphuysstr. 5, een pet. HINDERWET. Ingekomen is een verzoekschrift van de directie der caoutchoucfabriek om vergun ning tot uitbreiding van hare fabriek, ge vestigd in het perceel aan het Zuider Bui- ten-spaarne nos. 74—76, door het bij de fa briek aantrekken van de met de fabriek te verbouwen perceelen, gelegen aan het Zui der Buitenspaarne 68 en 70. B. en W. deelen mede, dat de aan A. Kruijer verleende vergunning tot uitbreiding van de zeep fabriek, gevestigd in het perceel aan de Wester- 'straat no. 41, hoek Kelkstraat, en in het met de fabriek verheelde benedengedeelte van het perceel aan de Kolkstraat no. 29, van rechtswege is vervallen wegens het niet in acht nemen van den gestelden termijn. Door B. en W. is aan A. Bos vergunning ver leend tot oprichting van eene smederij in de te verbouwen bergplaats, toegankelijk van de Nieu we Kruisstraat af door eene poort, waarbij als beweegkracht zullen' worden aangewend drie electro-motoren met een gezamenlijk vermogen van 31/10 P. K. tot het drijven van werk tuigen. VERLOF DRANKWET. Ingekomen is een verzoekschrift van H. M. Schouten, om verlof tot verkoopen van uitsluitend van alcoholvrijen drank voor ge1 bruik ter plaatse van verkoop in de voor kamer van het perceel aan de Korte Jans straat no. 8. Z. D. H. Mgr. L. A. J. H. Schrijnen, Bisschop van Roermond, heeft op zijn verzoek, met in gang van 1 April a.s. eervol intslag verleend aan dgn WelEerw. Heer J. H. Hennus, als pa stoor te Nieuwstad.t, en heeft benoemd tot pa stoor te Nieuwstadt den WelEerw. Heer M. J. H. J. Arnoldts; te Sehinveld den WelEerw. Heer J. A. Lumens; te Bergen den WelEerw. Heer A. Th. H. Billekéns; te Broekhuizen den WelEerw. Heer L. L. Jonkera; en tot rector te Leunen den WelEerw. Heer J. P. J. Nabben. MGR. L. M. JURGENS. t Te Hilvarenbeek is, na voorzien te zijn van de H. H. Sacramenten der Stervenden in den ouder dom van 63 jaren overleden de hoogeerw. heer Mgr. L. M. Jurgens, pastoor aldaar. De overle dene was eere-Kamerheer van Z. H. den Paus. GEWISSELDE STUKKEN. VERGOEDING WEGENS KOSTWINNER-' SCHAP. Ingedieffd is een wetsontwerp tot tijdelijk© \erbooging van het maximum der vergoeding wegens kostwinnerschap van dienstplichtigen. Ter toelichting zegt de regeering o.a. het volgendeTer zake van- het verblijf in wer- kc'ijken dienst van dienstplichtigen bij de militie en bij de landweer wat die bij de landweer betreft, voor zoover zij in normale tijdsomstandigheden den voor hen geldenden- landweerdiensttijd nog niet zouden hebben vervuld kan ingevolge de thans van kracht zijnde wetsbepalingen aan hunne betrekkingen geen hooger bedrag van vergoeding wegens kostwinnerschap worden toegekend dan f 1.50 per dag. Ten aanzien van de dienstplichtigen bij de militie geldt het maximum slechts tot uiter lijk 31 Juli 1916. Eveneens slechts uiterlijk tot dien datum bedraagt Bet maximum ten aanzien van de dienstplichtigen bij de land weer, voor zoover zij in normale lijdsomstan- digneden ypor hen geldenden landweertlienst- fcijcl zouden hebben vervuld, f 2 per dag. Bij den langen duur van den tegenwoordi- gen buTengewonen toestand doet zich hier ea (Par de wenschelijkheid gevoelen, zegt de revering1, ook ter zake van het verblijf in vvmkelijken dienst van de dienstplichti gen, in het eerste lid bedoeld, een hooger vergoedingsbedrag dan f 1.50 per dag te kun- kuimen toekennen. Art. 1 van het thans ingediende wetsont werp heeft mitsdien do strekking, de mogelijk heid te openen om, zoolang de kuidege bijzon dere tijdsomstandigheden voortduren, met de verge, ding voor de betrekkingen van bedoel de d enstplichtigen zoo noodig te kunnen gaan let een bedrag van f 2 per dag en dien dienst plichtigen vrijstelling van den dienst bij de militie wegens' kostwinnerschap te kunnen onüiouden, zoo bij toekenning van tan hoogste f 2 vergoeding per dag voor. hunna betrek kingen voldoende in de middelen tot levens» onir -houd zou worden voorzien,. DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE van deze week bevat de volgende Platen: De Tubantia met het portret yan kapitein Wijtsma Het sloependek, een privé- salon en de vorstelijk-ingerichte eetzaal le klasse der Tubantia Tien kiekjes van de electrisclie vlasindustrie Tien kiekjes uit de Neder- landsche nederzettingen te Louisiana (V. S. A.) De Doop door Christus van Jan Toorop Jan Toorop een der bas-reliéfs boetseerende voor de Haarlemsche St. Bavo-kathedraal Nog vijf kiekjes van de Tubantia De korenmolen Roomsch tooneel te "Voorburg ZeerEerw. Heer J. H. Hennus Eerw. Zuster Marie Alphonse (mej. Lamb, van c!en Bosch) uit Tilburg Roomsch tooneel te Goes. Tekst: Bij het herstel van een ziek kindje op moeders bede Toch een, door Mafhilde Electrische vlasindustrie De Doop door Chris tus Zielenadel, door Maria van Friesland De os van boerke G iele,"door Mart Monis. BEDES VAM AMSTERDAM. Noteeringen van 22 Maart. Staatsleening'en. NEDERL. pet. V.K. L.K. H. IC. Ned. W.S. O. 100 5 10214 102.1/16 Ned. W.S. O. ƒ200 5 102 102.7/16 Ned. W.S. O. 500 5 101.13/16 102.5/16 Ned W.S. O. ƒ1000 5 101.13/16 101% 105 Ned. W.S. Ohlig. 3% 83% 82% - Ned. F.S. Oblig. 3 71.9/16 71.3/16 71% Ned. W.S. Certif. 3 71.5/16 71% Ned. W.S. Certif. 2% 60% 60% 60.9/16 Grootboek Oblig. 2% 62 60% DE HOLLAND-AMERIKA LIJN. Het dividend over 1915 van de Holland- Amerika Lijn is bepaald op 50 pet. (vorig jaar 17 pet.) ADMINISTRATIETROEPEN. Van iedere landstormploeg, die thans gere geld bij de depots onder de wapenen komt, zullen 36 man na ruim 2 maanden dienst in het depot worden toegewezen aan de admini- etra tietroepen. •IJMUIDEN, 22 Maart. Van de treilende loggers kwamen heden aan den aMag: Wil lem en Leendert KW 170 met 444; Cornelia KW. 175 met 341; Noordzee IV, KW. 161 met 302; Wilhelmina II, KW 138 met 589 en Johanna SCH. 388 met 275 besomming. Van de beugvisseherij kwam heden binnen de sloep Albatros MD. 8 met 6800 besom ming. Van de IJslandeche visscherij .kwam heden binnen de stoomtreiler Tres Fratres IJM. 194, die voor versche en gezouten visch on geveer 240,000 besomde. HOLLANDS NOORDERKWARTIER. Op de te Berkhout gehouden vergadering der Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier, werd o.a. mede gedeeld, dat de vereeniging in samenwerking mt? den R. K. Diocesanen land- en tuinbouwDonh eventueel zal overgaan tot exporteeren. van var- kensvleesch, zonder dat hieraan financieete be zwaren voor de vereeniging zijn verbonden, als mede, dat het aantal leden der vereeniging 163 bedraagt. Besloten werd f 1000 beschikbaar te stellen voor de noodlijdenden van den watersnood. Tot ondervoorzitter werd gekozen de heer H. J. Avis (Midwoud.) Tot bestuursleden werden gekozen de heeren N. Dekker (Obdam), D. Brander (Hoogkarspel) en J. A. Wayboer Hz. (Anna Paulowna) STOOMVAARTLIJNEN Kon. Ned. Stoomboot Mij. Pollux, arriveerde 21 Maart van Barcelona te Huelva. Themis, arriv. 21 Maart van Mala ga te Cadix. Holland—Amerika Lijn. Westerdijk, vertrok 21 Maart van Norfolk naar Rotterdam. Noorderdijk, van New-York naar Rotterdam, pass. 22 Maart I u nam. de Galloper. Somelsdijk, van Rotterdam naar New-York, pass. 21 Maart 3 u. 30 nam. Lizard. Kon. Holl. Lloyd. Frisia, uitreis, vertrok 20 Maart van Pernam- buco. Gooiland, arriv. 10 Maart van Rotten dam te Buenos-Ay res. Hollandia, thuisreis, arriv. 21 Maart te Santos. Stoomvaart Mij. Oceaan. Agamemnon, van Batavia naar Londen en Amsterdam, arriveerde 18 Maart te Port-Natal. Patroclus, van Amsterdam naar Batavia, arr. 18 Maart te Singapore. Phemius, van Batavia naar Amsterdam, arriv 20 Maart te Gravesend. Stoomvaart Mij. Nederland. Billiton, van New-York naar Rotterdam, be vond zich 21 Maart 400 mijlen ten Zuiden van Cape Race. UfTLOTINGEN LOTEN SUEZKAN AAL. Trekking van 15 Maart. No. 146203 fr. 150,000; nos. 11656 en 74237 elk fr. 25,000; nos. 228223 en 277062 fr. 5000; no* 11623 35747 53190 68420 92284 97135 118425 132470 140860 144499 187329 210214 219651 224971 269241 293279 311389 321272 326377 329407 elk fr. 2000- EEN ONBETROUWBARE BRIEVEN BESTELLER. Voor de rechtbank te Amsterdam stond een veertigjarig brievenbesteller terecht, die daar tel stede vier brieven, welke hij bestellen moest, ge opend en daaruit ontvreemd had een bankbiljet van f 25, een vel van veertig postzegels van 2V» cent, 3 dubbeltjes en een abonnement van het Concertgebouw te Amsterdam. De man bekende. Hij gaf als verontschuldiging op, met zijn gezin van vrouw en 3 kinderen niet van f 14.50 pef week te kunnen bestaan. De eisch luidde: tw jaren gevangenisstraf. FAILLISSEMENTEN. Failliet verklaard: 16 Maart. A. Borger* echoenmaker, Arnhem. J. C. van der Weerd, caféhouder, Arn hem. G< ëindigd: door het verbindend worden dec uitdeelingslijst, de faill. A. Kleerekooper» Amsterdam; N. Verhoef, Amsterdam; H. W- Herreilers, laatst pensionhouder Hilversum. 1"" x ."rteX

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 6