DE OORLOG TELEGRAMMEN Van hedenmorgen BUITENLAND BINNENLAND agenda. m maart. VERSPREIDE BERICHTEN KORTE BERICHTEN Berichten in drie regeis. De Nederlandsche Scheep vaart bedreigd. NIEUWE HflflRLEMSCHE COURANT Gebouw St B a vo Smedestraat 23 Bakkers 12'A uur. AGENDA. *7 MAART. Gebouw St. Bftvo Smedestraat 23 R. K. Openb. Onderwijzers G uur. Espe ranto 8 uur. Ondersteuningsfonds 8X uur. Concordia 8K uur. Concertzaal Do Kroon 8 uur Mo- demo Fransche Liederenavond Maria Ver- «teogh en Anton Verhey. Consultati e-I3 u x eau -G cd. Oude Gracht 41 8 uur Jaarvergadering Ver. tot bestr. Tuberculose. St. Elisabeths-Ge b ouw 'Jansstr. 49 van 2—2>4 uur aanvrage om verster kende middelen voor arme zieken der St Elisabethsvereeniging. Bisschoppelijk Museum Jansstraat '8 geopend eiken dag van 10—5 uur tegen ietaling van 25 cents. Uitgezonderd Zater dagen en R.-K. feestdagen. Lokaal Ged. Volders gr acht 22 (vroegere Rijkeleerschool) herijk van ma ten en gewichten van 8M12 uur voorm.: Raair.singel, Raamvest, Gasthuissingel, Gast- liuisvest, Kampersingel, Kampervest, Konin ginneweg, Schouwtjeslaan, Wagenweg, Olie- slagerslaan. Van 1-4 uur voor: Wagenweg, Olieslagers- laan, Jordenstraat, Leeghwaterstraat, Wijde Geldeloozepad, Tempeliersstraat, Meester Lcttelaan, Houtplein en KI. Houtweg. —m OVERZICHT. De algemeens toestand is nog ongewij zigd. In het Oosten blijven de Russen op verschillende deelen van het front hun aan vallen herhalen, doch! hebben daarbij tot nog toe niet meer vorderingen kunnen ma ken, dan hier of daar een stukje bosch of gedeelte(tje) loopgraaf. Het gaat hen daar ongeveer gelijk als den Duitschers do laat- Bto paar dagen in het Westen. Hier wordt een hardnekkig artillerie-vuur onderhouden, zoodat ieder oogenblik een nieuwe aanval kan worden tegemoet gezien. Uit Perzië, esopotamië en Egypte wer den geen belangrijke gebeurtenissen gemeld, evenmin al3 we verder nieuws van de op stootjes in China of Mexico vernamen. Van den Balkan wordt alleen nog ge meld, dat in de streek van Gewgeli in de laatste dagen, aan weerszijden van do [War- dar, herhaaldelijk artilleriegevechten wer den geleverd, welke verder toch zonder be- teekenis bleven. De vierde Duitsche ooriogsleening! bracht reeds een bedrag van 10 milliard 600 mil- lioen Mark op en het is te begrijpen, dat de Minister van Financiën Helffrich, hoogst vol daan was, deze mededeeling aan den Rijks dag te kunnen doen en dat de Rijksdag bij zonder was ingenomen met deze mededeeling Te verwachten is, dat dit bedrag nog wel zal oploopen tot ruim 11 milliard. De eer ste en tweede ooriogsleening brachten sa men ongeveer dertien milliard op, de derde over de twaalf en deze vierde zal dus ver moedelijk ongeveer het bedrag van de derde halen, zoodat het Duitsche volk tot nog toe reeds een som van 37 a 38 milliard zal hebben bijeengebracht. Die dure oorlog toch! DE FRANSCHEN IN GRIE. KENLAND. Het „Korrespondenz Norden" meldt, dat uit Athene aan het „Berliner Tageblatt" wordt ge seind, dat de magistraat van het district Fiorina de mededeeling gedaan heeft, dat de Franschen reeds den geheelen spoorweg Saloniki—Fiorina bezet en in eigen beheer genomen hebben. De Orieksche spoorwegbeambten zijn voorloopig nog op hun post gebleven, doch worden door - de Franschen belet, hun dienst uit te oefenen. De telegraaflijnen langs den spoorweg werden door gesneden, het briefverkeer, ook het binnenland- sche, staat onder controle der Fransdien. Het „Berl. Tageblatt" verneemt van de Mace donische Grieksclie grens: Nadat de Franschen, na maanden lange rust, op 17 Maart voor de eerste maal in het gebied voor Saloniki een onbe duidend patrouillegevecht begonnen waren, zijn zij ook de laatste dagen voortgegaan teekenen van leven te geven, in het dal van den Vardar, waar de Duitsche pioniers, gesteund door de Oostenrijkers, door den bouw van verschillende nieuwe bruggen en door de herstelling van ver nielde bruggen, flink werk geleverd hebben. De Franschen hebben Woensdag, 22 Maart, op de oostelijk van Gewgeli gelegen brug tien pojec- tielen van zwaar kaliber afgeschoten, zonder echter eenige schade aan te richten. De beschie ting door de Fransche artillerie heeft ten gevolge gehad, dat die hoogte door de Duitschers bezet werd. Of deze onbelangrijke aanvallen de voorboden Rijn van grootere operaties, of slechts bedoeld zijn om afbreuk te doen. is nog niet vast te stel len. In elk geval hebben zij tot nog toe geene ernstige beteekenis gehad. Kardinaal Moreler. Het Berlijnsche Wolff-bureau meldt, dat Kardinaal Mercier zich wegens liet volgende Voorval mot kracht heeft beklaagd bij den gou verneur-generaal van België, en dreigde daarbij met een klacht bjj de superieuren van Von Kiaaing: Aan de pariculiere woning van een secre- Jkria van den kardinaal, die verdacht was van deelneming aan een organisatie voor 't smokke en. van brieven, werd een huiszoeking gehou den. In den aanhef van zijn beklag schrijft de kar- mtmaal; „In naam van de godsdienstvrijheid!" In zijn commentaar op dit bericht zegt Wolff het verband tusschen de huiszoeking en de be dreiging van de godsdienstvrijheid niet te door grond èrn Wolff trekt dan de conclusie dat de kardinaal daarmee de bedoeling moet hebben stemming te maken tegen het Duitsche bestuur door den indruk te vestigen of in België da vrijheid van godsdienst gevaar liep. Wolff wijst in verband met de berisping van Von Bissing op het bevreemdende van het feit, dat de buitenlandsche pers reeds het antwoord van kardinaal Mercier op den brief Van Von Bissing kon publiceeren, terwijl naar Wolff ter bevoeegder plaatse vernam, in Duitschland het antwoord nog niet was ontvangen, en men daar slechts had vernomen, dat de kardinaal het be doelde antwoord binnen enkele dagen zou zen den. M 'y' Betaalde betooging en. Een merkwaardig liobt op de beteekenis van vele betoogingen is geworpen door een kleine discussie in het Lagerhuis, waarbij bleek, dat de kosten voor een door mevr. Pankhurst (de bij de Engelsche politie weleer zoo beruchte suffra gette) ter propaganda van den vrouwenarbeid, gehouden manifestatie uit de staatskas worden betaald. Het ministerie van munitie had niet aan mevr. Pankhurst een bedrag verstrekt ter bestrijding van de onkosten ,maar had op zich genomen alle rekeningen te voldoen. De arbei dersafgevaardigde Anderson vroeg daarop of het niet een gevaarlijk beginsel was, dat aldus in het openbare leven binnenkwam, n.l. dat schijnbare spontane betoogingen uit de open bare kas worden betaald. De heer Lloyd George echter vond van niet. Integendeel, or waren nog tal van zulke betoogingen geweest, die betaald waren. Het was op zeker tijdstip gewenscht be langstelling op te wekken ten einde zooveel mogelijk vrouwelijke hulp te verkrijgen voor de munitie-industrie en deze betoogingen hadden er toe bijgedragen, dat duizenden vrouwen zich hadden aangemeld. t Uitwisseling van krijgsgevangenen. De uit wisseling van Russische en Duitsche in va llede krijgsgevangenen zal den 7en April via Zweden worden hervat. Russische parlementsleden op reis. De Doe- ma-afvaardiging, die de fronten in Frank rijk en Italië zal bezoeken, vertrekt in liet begin van Mei uit Rusland. Ze zal uit tien leden bestaan. Onzijdigheid van Zwitserland. Te Genève zijn de Woensdag daar aangekomen num mers der Parijsche bladen Journal en La Victoire in beslag genomen, daar zij teeke- ningen bevatten, die beleedigend werden ge acht voor den Dnitschen kroonprins. De U-oorlog. Het Engelsche stoomschip Fullmer en hot Deenscho stoomschip Chris- tiansund zijn tot zinken gebracht. Van het Engelsche schip werden 18 leden der beman ning en van het Deemsehe de geheele beman ning gered. Geen Japanselie hulp. Teneinde in het ge brek aan seheepsruimte te voorzien, heeft de Fransche regeering bij de Japanselie reede- rijen aangevraagd om schepen voor het ver voer van graan en levensmiddelen beschik baar te stellen. De reederijen hebben dit ecliter geweigerd, daar Japan zelf niet over voldoende tonnemnaat beschikt, om in de be hoefte van het eigen land to voorzien. De Duitsche duikbooten. Uit Bergen ver neemt de „Tidenstegn", in Kristiania, dat Duitsche duikbooten zich thans reeds op de Westkust van Engeland bevinden. Een stoomboot uit Bergen werd op reis naar Li verpool door een duikboot achterna gezeten; maar kon niet vollen 6toom ontkomen; EEN ZEEGEVECHT, WAARBIJ EEN ENGELSCHE KRUISER EN DUITSCHE HULPKRUISER ZIJN GEZONKEN. BERLIJN, 24 Maart. (Officieel.) Volgens berichten die hier van verschillende zijde zijn binnengekomen, en onlangs werden bevestigd, had op 29 Februari in het noordelijk deel van de Noordzee tusschen den Duitschen hulpkrui ser „Greif" en 8 Engelsche kruisers benevens 1 torpedojager een gevecht plaats. De „Greif" bracht in den loop van dit ge vecht een grooten Engelschen kruiser van onge veer 15,000 ton door een torpedoschot tot zin ken en liet ziohzelf ten slotte in de lucht vliegen. Van de bemanning van de Greif" zijn onge veer 150 man in Engelsche krijgsgevangenschap geraakt, hun namen zijn nog niet bekend, en ze worden door de Engelsclien, die over het gan- sehe voorval de strengste geheimhouding in acht nemen, van alle verkeer met de buiten wereld afgesloten gehouden. Maatregelen hiertegen zijn in voorbereiding. EEN RUMOERIGE RIJKSDAG-ZITTING. DE SOCIALISTEN ONDERLING. BERLIJN, 24 Maart. Het Wolff-bureau seint over de zitting van den Rijksdag, waarin, wegens de gunstige resultaten van de vierde ooriogsleening, door sprekers-van de verschil lende partijen hulde wordt gebracht aan het Duitsche volk, een relaas over de tweeslachtige houding der socialisten in den Rijksdag: Haase (soe.-dem.): „Het einde van dea nien- schenmoord is nog niet te voorzien. De volks massa's van alle landen hebben aan haar ver langen naar vrede lucht gegevenook onze vijanden zagen in, dat de vaste wil van ons legor onverbreekbaar is, doch alles wijst er op, dat ondanks alle successen bjj het einde van den oor. log eï noch overwinnaars, noch overwonnenen zullen zijn. (Tegenspraak, uitroepen: ..foei!"). Wjj weten, dat de kapitalisten de uitbreiding van hun macht over de wereld eischen." (Toe nemende opwinding, de voorzitter roept her haaldelijk. „ter zak? Keil en Scheidemann (soe.-dem.) roepen den spreker toe: „Gij hebt toch vóór de overeen komst gestemd om niet over de begrooting te spreken." (Stormachtige toejuichingen en handgeklap op de tribunes). Bij de socialisten ontstaat een levendige strijd; uit hun rijen wordt Haase toegeroepen: „Liebknecht! Oneerlijkheid! Gij zijt niet eena een socialist." De voorzitter vraagt aan het Huis of Haase verder moet spreken. Het Huis besluit hem het woord te ontnemen, en ook een deel van de so cialisten stemt daarvoor,hetgeen door de burger lijke partijen met stormachtige juichkreten en handgeklap wordt begroet. Staatssecretaris Helfferieh: „Wanneer ik niet door mijn plicht gebonden ware geweest, dan zou ik de zaal verlaten. (Toejuichingen) op het oogenblk dat iemand die zich een ver tegenwoordiger van het Duitsche volk noemt (rumoer bij „een deel" van de socialisten) uiteenzettingen houdt, die den vijand tot rugge steun zullen dienen (stormachtige toejuichin gen). Wanneer Haase van meening is, dat de Duitschers geen recht hebben vast te vertrou wen in de overwinning, nadat zjj 20 maanden zware lasten hebben gedragen, en groote gevol gen hebben bereikt, dan zijn er geen woorden scherp genoeg om daartegen op te komen. Wan neer Haase weten wil hoe het Duitsche volk daarover denkt, dan moet hij dat maar aan de inschrijvers op de ooriogsleening vragen; onder hen zijn er miilioenen particuliere inteeke- naars (rumoer bij de socialisten). De ooriogsleening- La een volksleening, daar door bewees het Duitsche volk, dat een gezind heid, zooals Haase hetzelve toedicht, het zoo vreemd is als iets ter wereld maar vreemd kan zijn." (Luide toejuichingen, handgeklap.) Scheidemann (soa.)„De ons door Haase be reide verrassing noopt mij tot eenige uitlatin gen. Onze partij en eveneens hot senioren-con vent waren het er volmaakt over eens dat de door Haase aangeroerde quaesties eerst in de oommissie moesten worden behandeld, het is er on9 dus nu om te doen de voortzetting van de Rijksdagquaestioa in deze moeilijke tijden mogelijk te maken. Voor ons gelden nog de woorden, welke wij den 4en Augustus 1914 uit den mond van Haase sprekende uit naam van onze partij, hoorden. Ik herhaal, wat wij steeds hebben gezegd: ,.Tn de ure des gevaars laten wij bet vaderland niet in den steek". (Luide toejuichingen, handgeklap.) De voorloopige begrooting welke ten doel heeft de rijkszaken voort te zetten tot de be grooting is aangenomen, de beraadslagingen waarover a.s. Dinsdag in de commissie begin nen, is afgehandeld. In een persoonlijke opmerking verklaarde Haase no?: „De beste patriotten van alle lan den zijn zij die woorden van oprechten vrede lievendheid spreken. (Groot rumoer, ook onder de soeiaat-dejnoeraten de grootste opwinding heerscht alom, velen hunner staan op en gesticu- leeren tegen elkander.) David (soe.-dem.) roept Haase toe: .,Uwe po litiek geeft aanleiding tot verlenging Van den oorlog."- Heine (soe.-dem.) roept Haase toe: „Uwe politiek strekt Duitschland tot onheil." Andere socialisten roepen Haase toe: „Land verrader Daarna verkreeg Staats-seeretaris Helffe rieh het woord, die onder luide bijvalsbetui gingen uitging, gaf aan zijn groote verontwaar diging over het gedrag van Haase. Helffrich zeide, dat het Duitsche volk na het succes van de laatste ooriogsleening met goed vertrouwen de verdere ontwikkeling van den loop der zaken tegemoet kan zien. De gebeurtenissen van heden zullen ongetwijfeld tot een officiëele scheuring in de sociaal-democratische partij leiden. Ten slotte werd de noodwet aangenomen, waarbij ook 46 leden van de sociaal-democratische fractie voorstemden, terwij] 36 sociaal-demo cratische stemmen tegen waren. De zitting wordt verdaagd tot 4 April. ITALIË EN DUITSCHLAND. KEULEN, 25 Maart, (Part.) De correspön- dent aan de Zwitsersche grens van de „Kölni- sobo Zeitung" meldt, dat in goed-ingelichte Zwitsersche kringen geloofd wordt, de spoedige oorlogsverklaring van Italië aan Duitschland te moeten verwachten. DE ROMEINSCHE KWESTIE. BERLIJN, 25 Maart. (H. N.) De „Voss. Ztg." verneemt uit Budapest dat de Hongaarsche vorstprimaat Kardinaal Osernoch op een verga dering der St. Stefanus-vereeniging verklaarde dat het Romeinscbe vraagstuk sedert de oor logsverklaring van Italië wederom actueel is geworden. De waarborgen voor de vrijheid van Z. H. den Paus zijn volstrekt onvoldoende. Aan den H. Vader moet in' alle gévallen zekerheid wor den gegeven dat zijn neutrale positie onafhan kelijk is. Dit vraagstuk moet bij den komenden vrede worden besproken. Verder moeten, zeide bij, de katholieke Albaneezen, die zoo zwaar zijn beproefd, worden geholpen. ENGELAND. I)e Zuidpocl-expeditie van Sliaeklcion. Fr is, naar Reuter uit Londen meldt, slecht nieuws binnengekomen van Australische zijde ovrr de Zuidpool-expeditie van luitenant Shao- kkton. Fr is een draadloos bericht ontvangen dat het expeditieschip de „Aurora" los geraakt is jn de Pooi zee. Het schip is van zijn anker- kf ttingen geslagen aan do basis van 'de expe ct tie in Ross Bay, terwijl 10 man aan land wa rt n onder wie captain Mc Kintosh, die bglast was met de operaties aan de Australische xzijde van het Zuidpool-vasteland. Het gevolg hiervan is, indien Shackleton erin slaagt van den anderen kant over het vasteland heen te komen, er geen schip is om hom op te nemen. Hij en al zijn mannen zul len 'dan aan de Ross Bay nogt een vol jaar moeten wachten. FRANKRIJK. Een bedelaars-zeteltje. Onder de bedelaars op de wereld, vertelt do „Daily News," verdient Père Poussyn ocn eervolle vermelding. Sedert 1878 zat hij op t!en drempel van de Kamer van afgevaar- d'gden(I) te Parijs, aalmoezen vragende; en thans een weinig vermoeid van zijn langdu- rigen werkkring heeft hij besloten zich terug Te trekken en als rentenier te gaan leven in een klein landhuisje, dat hij in de buurt van Parijs heeft gekocht. Zijn zitje heeft liij onder- tufpchen aan een jongen collega verkocht voor de som van 1290 fr. Zijn eenige zetels in Londen ook zooveel waard? vraagt het Engeische blad. En hier in Holland? CHINA. De Katholieken in China. Volgens hét „Bulletin Catholique de Pé- king" telden de Katholieken op het einde van verleden jaar 1.729.223 personen tegen 1.628.254 in 1914. phina telt 50 apostoli sche vicariaten, en 49 bisschoppen, 12 Con gregaties verkondigen er het geloof. De JEuropeesche priesters ten getale van 1465 in 1914 bedroegen in 1915 niet meer dan 1430, tengevolge van den Éuropeeschen oorlog. Het aantal Chineesche geestelijken nam van 760 "in 1914 toe tot 803 in 1915. Het aantal seminaristen bedroeg voor de klein seminaria in 1914: 1748, tegen 1887 in 1915; en op de groote seminaria reap. 541 en 575. In het onmetelijk rijk bezaten de Katho lieken 7808 kerken en kapellen in 1914, tegen 8618 in 1915. 4 Ongelukkig'zijn de inkomsten zeer ge ring en het aantal missionarissen eveneens. De Roemeensche minister van Binn. Za ken is ernstig ongesteld. De minister-presi dent Bratiami neemt do zaken tijdelijk waar. De zitting der Italaiaansche Kamer is in verband met de reis van Salandra en Son- nino naar Parijs, tot 5 April verdaagd. Te Marseille zijn omvangrijke lakendief- stallen in een legermagazijn ontdekt. Er zijn 12 personen in hechtenis genomen. Delrieu, de voormalige wielrenner, daar na vlieger, is volgens dc To tires, op het vlieg terrein van Pan doodgevallen. De tweede kamer van 't koninkrijk Sak sen heeft de regeering 13 mill. Mark voor den aanmaak voor spoorwagons toegestaan. De heer P. A. l'Hoest, directeur-gene raal der Belgische Staatsspoorwegen, is plot seling te Havre gestorven. De stad Apolda heeft 128,000 eieren te gen een minimum-prijs uit Oostenrijk laten komen, welke voor 6 pfg. worden verkocht. Ernstige overstroomingen hadden plaats in Yorkshire (Engeland). Het land is mijlen ver overstroomd; twee dorpen zijn geïsoleerd. De hervorming van de kalender werd door de Bulgaarsehe Sobranje met groote meerderheid aangenomen. Andermaal is, op bevel van de regee- ring, de uitgave van de „Köln. Volksztg. voor den tijd van 24 uur geschorst. Heden (Zaterdag) zullen alle scholen in Duitschland vacantie hebben wegens bet schitterende resultaat van de ooriogsleening. Bij Luik in België begint de Maas weder sterk te wassen en treedt reeds in de omgeving van Luik buiten hare oevers. De Regeeringsmaatregelen. De Rcgenring heeft gisteren aan de be langhebbenden bij de zeevaart, waaronder de corporaties waarmede leden der Regee- ringt dezer dagen hebben geconfereerd, het volgende telegram gezonden: „De regeering is voornemens, ten einde de' gevaren voor de vaart naar het Kanaal te verminderen, lo. bij het lichtschip de „Noord-Hinder" een vaartuig' te stationee ven, voorzien van een installatie voor draad- looze telegrafie, ten einde bij mogelijke on gevallen hulp te verleenen; 2o. eenmaal per dag' de schepen, die zich daartoe aanmelden, tusschen het lichtschip de „Noord-Hinderen de Engelsche tertitomle wateren, door sleep- b'M ten-mijnenlichters te doen voorafgaan. De re "eerin g voegt hieraan toe, dat zij door deze maatregelen geenerlei verantwoor delijkheid op zich neemt. In het bijzonder wijst zij er op, dat de gevaren in do Engel sche tertitoriale wateren door de voorgeno men maatregelen niet worden verminderd. Zij is van oordeel da,t de in do laatstelnaandien pkats gehad hebbende ongevallen de con clusie wettigen, dat de vaart om de Noord veel minder risico meebrengt dan de vaart door het Kanaal. Zij meent echter, indien desniettemip de vaart door het Kanaal door belanghebbenden wordt verkozen, zij van hare zijde niet mag nalatig blijven om de daaraan verbonden ge varen te temperen. De verantwoordelijkheid voor de keuze van de vaart blijft geheel voor belanghebbenden zeiven. De zeelieden zyn niet tevreden. Na ontvangst van bovengenoemde r^gee- ringsvoorstellen in zake de beveiliging van ci ze scheepvaart, hebben wij aldus de „Maasbode" in zeeliedenkringen gepolst naar hun meening omtrent deze voorstellen. Ofschoon de betrokken zecliedenorganisa- ties nog geen besluit hebben genomen naar ü'.i 'eiding van do regeeringsmaatregelen, liet men zich in deze kringen niet gunstig uit c-ver bovenvermelde voorstellen. Men verklaart, dat zij onvoldoende zij a en dat de zeelieden er geen genoegen meet willen nemen. i Do stemming onder de zeelui is van dien aard, dat zij voorloopig nog niet aan uitvaren der ken. Eene conferentie. Naar wij vernemen zou de minister van Landbouw, Nijverheid en Handel he den confereeren met deputaties uit de besturen van de Vereeniging van Nederland srtc Gezagvoerders en Stuurlieden ter Koop vaardij en den Bond van Machinisten ter koopvaardij. De molestverzekering. F nar wij vernemen, zullen de Nederland sche reederijen zich met een adres wenden tot de Tweede Kamer om aan te dringen op spoedige behandeling van het aanhangige weteontwerp in zake de Molestverzekering. UIT DE STAATSCOURANT. Bij Koninklijk besluit is met invang van t April op haar verzoek, eervol ontslag ver leend aan mej. mr. D. R. E. Belinfante, al- adjunct-commies bij het Centraal Bureau voê Statistiek; is benoemd tot ontvanger der registraU voor de gerechtelijke akten en der domeinen te Middelburg, J. ter Laag, thans ontvanger der registratie en domeinen te Purmerend; is met ingang van 1 April bevorderd tot hoofdcommies bij de Rijksverzekeringsbank, tr.r. A. Scha vier, thans commies bij die in- 'stekng. JHR. VICTOR DE STUERS. f Te ongeveer kwart over 5 stoomde 'gis terenmiddag te Maastricht de trein binnen, die het stoffelijk overschot van Jhr. Victor Den Haag daarheen bracht. Aan het stat ion waren aanwezig het dag. bestuur der ge meente, vertegenwoordigd door burgemees- van Oppen, wethouder Paulussen en den secretaris; het bestuur van het Provinciaal Oudheidkundig Genootschap, waarvan de overledene niet alleen lid maar ook be schermheer was; het bestuur van den R.K. Volksbond en het jongenspatronaat, beide gevestigd in de stichting De Stuers, eenf familiestichting waarvan de overledene op richter was en waarvoor hij de lokalen af stond. De lijkbaar was als bedolven onder een schat van kransen en bloemstukken, ter wijl er nog twee bij kwamen, van de beide families Ruys de Beerenbrouck. Langzaam reed de stoet, waarbij ook tegenwoordig wa ren mr. Kolkman, burgemeester van Weert en afgevaardigde van de Kamer van Koop handel, graaf de Geloes uit Eijsden en en kele anderen, naar de begraafplaats te Oud- Vroenhoven, waar het lijk werd bijgezet in het familiegraf. Aan de groeve werd niet gesproken. De kerkelijke gebeden werden verricht door rector M. Rutten en den eerw. pater Albers S. J. Na afloop dankte Zijne Excel lentie jhr. mr. G. Ruys de Beerenbrouck na mens de dochter van den overledene voor do belangstelling, haar bij het verlies van haar vader bewezen. DE KAMERVERKIEZING IN RET DIS TRICT WEERT. Naar de N. R. Ct. meldt, is den heer A. Kellenaers, redacteur vad den R. K. Mid denstander, te Leiden, een candidatuur aan geboden voor hét lidmaatschap van de Twee de Kamer, in het district Weert (vacature jhr. V. de Stuers). DE TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer is nu tegen Woens dag den 29en bijeengeroepen. Dan zal aan de orde komen hgt wetsontwerp nopens verleening van ouderdomsrente aan behoef- tigen, terwijl aan het eind der vergadering trekking der afdeelingen zal plaats hebben. DE WATERSNOOD. Het afspuien. Daar er geen water meer uit de zee in het overstroomde gebied komt, is met het af spuien van Waterland begonnen. De heer Martens, hoofdopzichter van het hoogheem raadschap Waterland, deelde mede: „Er is ongeveer 180 millioen kubieke meter water. Wij kunnen ongeveer 40 millioen af spuien bij gunstige windrichting en water stand, dat geeft een verminderden water stand van ongeveer 30 cM. Het afspuien ge schiedt door de Willemsluizen, de sluizen van Zaandam, Oostzaan, Nieuwendam enz., in één woord door alle sluizen, die binnen de provinciale noodwaterkeering liggen. Het water spuit dan af in het Noordzeekanaal, waaruit het in IJmniden en vermoedelijk ook in Schellingwoude, als de waterstand gun stig is, in zee afvloeit." Na het afspuien zullen, naar reeds is ge meld, de eleetriscbe gemalen beginnen te werken, ook de nieuwe van „Werkspoor". Zij hebben voor het meerendeel al proef -ge draaid. Om een beeld te geven van de werk zaamheden door de firma Blankenvoort Van Hattum verricht, deelde de heer Mar tens aan een verslaggever van het Hbld. mede: „Over den dijk en den nooddijk hebben wij van Schellingwonde tot Monnikendam 18 K.M. kabel gelegd voor den stroom der elec- tro-motoren. Voor de herstellingswerken, waren gemiddeld 500 werklieden noodig, dan waren er 7 locomotieven, 70 wagens, 2 els- vators, 2 stoomkranen en zoo zou ik kunneni doorgaan. En nn is dit deel van het werk, waarvan op 18 Januari de voorbereidende maatregelen genomen werd, gereed. Op het oogenlblik wordt achter de nooddiiken zand gestort uit do kipwagens. De nieuwe dijk wordt één me ter hooger dan de vroegere. De rijweg komt achter en niet op den dijik. De breedte van den dijk op een hoogte van A.P., zal onge veer 40 meter zijn. Dit tweede deel van het werk moet vóór 1 December klaar zijn. De bewoners van de dorpen in het oven- stroomde gebied mogen nn blij zijn, dat e» geen water meer binnen komt en dat vaal» daag het afspuien begonnen is...» I - Kopert!loven gesnapt. De politie te Gouda heeft bij een opkooper een groote hoe- veelheid koperen machinedeelen in beslag genomen, afkomstig van diefstal nit fabrie-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 5