RUGPIJN IS NIERPIJN. VRAGENBUS Landbouw en Visscherij LEGER EN VLOOT Ingezonden Mededeeling De Oliekruik der Italianen. UIT DE PROVINCIE INGEZONDEN. ken te Bheoen, Amerongen en Wük bij Uunr- •tede. De daders van dezen diefstal zijn reeds gevangen genomen en bekenden, het gee tol e- ne te Gonda te hebben verkocht Vslsche zilverbons. In den laateten tild zijn, volgens de Nieuwe Ct valsche zilver bons serie B. T. no. 01946 in omloop gebracht De valsche zilverbon is vervaardigd van een ander soort papier, de drnk is flauwer, de breedte van het gedrukte ie grooter en het watermerk is blijkbaar uitwendig aange bracht. 'n Luitenant in school.'t Volgende geval letje, verhaalt „Intimus" in de „N. H. Crt" moet afgespeeld zijn met een luitenant op 't eiland Marken,die daar gedurende eenige weken is gedetacheerd geweest om leiding aan het opruimingswerk te nemen. „Hij begon naar eenige jongens sneeuwballen te gooien, die dat natuurlijk zeer aardig vonden en meer dan één bal terugkaatsten. Eén der jongens, een scherpschutter in »pé, mikte zoo goed, dat dee luitenaifts képi, weg- auisde door de lucht. Een dergelijke gezagsaanranding mocht niet ongewroken blijven: hoogmilitaire macht zat den knaap op de hielen. Deze zag meer heil in de vlucht dan in standhouden en koos de wijste, maar ook de gladste weg, dwars over een paar slootjee en daarna over een vonder heen. De achtervolger aarzelde evenmin, maar gleed uit en ging plots kopje onder in het wrakke water. Algemeene toejuichingen natmir1ijk. Voor welk applaus de held boog noch nankte. Hij stak zich zoo spoedig mogelijk in een droog pak. Wat begrijpelijk is. Doch hiermee was hij niet tevreden. Hij meende de gepleegde insubordinatie te moeten straffen, en zocht den knaap eerst op de open bare, en daarna op de Christelijke school. Waar hij hem eindelijk vond nog voor de lessen be gonnen waren. De schuldige werd meegesleurd en in den tronk gestopt. De meester, die even later binnenkwam en 't verhaal hoorde, was echter van oordeel dat snel' recht i- ?el goed, maar dat de uitvoering niet ieders werk is, en eischte vrijlating van den gevangene. Hetgeen de „Justitie'' onmiddellijk toestond. Tot ergernis van den luitenant, die met wrok in het hart Marken verlaten heeft." V r. Wat zijn vuurschepen als de Nóordhin- dfer? Liggen die altijd op dezelfde plaats voor anker of varen zij heen en weer? Anfw. Vuurschepen zijn schepen die een vast licht dragen en dienen tot wegwijzer voor de schepen. Ze liggen altijd op dezelfde plaats of zoo ongeveer. V r. Is de Mozes- en Aronkerk te Amsterdam een katholieke kerk of niet en in welke straat of op welke gracht staat hij? A n t w. De Mozes- en Aaronkerk is de paro chiekerk van den H. Antomus van Padua op het Waterlooplein in Amsterdam. V r. Waar moet ik mij vervoegen voor een Amerikaansche pas. Hoeveel dagen voor 't ver trek moet ik die aanvragen en hoeveel bedraagt ongeveer die kosten? A n t w. Amerikaansche passen bestaan niet. Indien u een pas voor de Vereenigde Staten van Noord-Amerika bedoelt, wendt u dan tot het Ministerie van Buitenlandsche Zaken. V r. Heeft een dienstbode, die per jaar op een bepaald salaris is gehuurd, doch die eenmaal in dienst zijnde, op haar verzoek wekelijks haar loon ontvangt, het recht om met 14 dagen opzeg- gingstijd haar betrekking te veriaten? Indien zij hierop geen recht heeft, maar toch haar betrek king verlaten wil, wat is hieraan dan te doen? A n t w. De dienstbode, is zij per jaar ge buurd, kan alleen den dienst opzeggen met zes weken, tegen Februari, Mei, Augustus of Novem ber. Gaat zij weg op een anderen datum, dan kunt u schadevergoeding eischen. V r. van M. H. te ff Antw. Wendt u voor uw geval, als het niet naar uw genoegen geregeld wordt, tot het Bu reau van Consul iatie, dat eiken Vrijdagmiddag zitting houdt om half twee in het Paleis van Justitie. U kunt daar gratis terecht. V r. Kunt u mij ook zeggen welke de kortste weg is per trein van Haarlem naar Tilburg, en hoeveel de kosten zijn per enkele reis? Antw. Via Utrecht, le kl. f 4.10; 2e kl. f 3.10; 3e kL 2.05. Via Rotterdam: leap. f 4.55, 3.45 «n 2.30. V r. Kunt u mij ook zeggen op welken datum Paschen viel in het jaar 1889? Antw. Op 91 April. Vr. Ik ben van de lichting 1917 en kost winner. Als ik mij nu verbind bij den vrij wi lligen landstorm, zou ik dan naderhand de kans beloo- pen geen vergoeding te krijgen, wanneer ik in werkelijken dienst moet? Antw. U krijgt evenzeer vergoeding, als u er recht op hebt. V r. Wanneer men na verloop van tijd weigert om verder nog dienst te doen bij den vrijwilligen dienst, kan het bestuur dien persoon daartoe dan dwingen of er voor straffen? Antw. Verbindt zich tot lid voor den duur van de mobilisatie. Wendt u om nadere inlich tingen tot den commandant. Vr. Wanneer gaat de„militie-lichting 1909 naar de landweer over en bestaat er nog kans dat deze lichting dit jaar wordt afgelost? Antw. De militielichting 1909 gaat in 1916 naar de landweer over. Zulks zal vermoedelijk plaats vinden in de maand September. De juiste datum is echter nog niet bepaald. V r. Kunt u mij ook zeggen hoe herstel in de voogdij kan plaats hebben na ontzetting daaruit? A n t w. De vader of de moeder, die van de voogdij is ontheven, kaft op eigen, verzoek, of op verzoek van hen. die bevoegd zijn de ontheffing of ontzetting te verzoeken, zoomede op vordering van het Openbaar Ministerie (de officier van justitie) in de voogdij worden hersteld. Dit kan rchieden, indien de feiten, op grond waarvan ontheffing is uitgesproken, niet meer aanwe zig blijken te zijn. Ook de daartoe strekkende procedure wordt be handeld voor de Rechtbank. Zulk een herstel na ontheffing is slechts mogelijk ten aanzien der voogdij van den vader of de moeder over zijn of haar kinderen; andere voogden kunnen dus niet na ontheffing in de voogdij worden hersteld. V r. Mijn hond heeft last van ongedierte, kunt u mij ook zeggen wat hiertegen te doen is? Antw. Reinig alles waarmede de hond in aanraking komt meermalen met een oplossing van water er creoline. (1 d.L. creoline op 10 Liter water) zooals het hok enz. Reinig het beest ook met creoline, dezelfde oplossing en schuier het flink. Pas op dat het bijtend vocht niet in de oogen komt. Vr. Hoe kan ik bruine nappa handschoe nen schoon maken? Antw. Daar is ons op het oogenblik geen middel voor bekend. Weet een onzer lezeressen of lezers het misschien? V r. van A. T. te H. A n t w. U kunt het aanvragen bij de keuring. Kans om bij de vesting-artillerie te komen zult u niet hebben. Daar worden ze niet bij ingedeeld. Uw diploma geeft recht om later op te komen als u dat wenscht. De vraag over balkenbrij werd in onze „Da mesrubriek" van verleden week beantwoord. ONZE LAND- EN TUINBOUW- VRAGENRUBRIEK, beantwoord door den heer A. W. IJzerdraat. V r Ik heb in mijn tuintje een appel- en een perenboom. De appelboom heeft het vorig jaar heel veel vruchten opgeleverd, maar alle appelen van ,nen, wormstekig en totaal onge schikt voor gebruik. Met de peren was het al evenzoo. Echter zater er maar aan den boom een stuk of vijf vruchten. Zou u de oorzaak daarvan ook weten en zoo mogelijk mij goeden raad willen geven om her haling te voorkomen (wat betreft het wormstekige van de appels) Antw. De wurmsteek wordt veroorzaakt door een rupsje, afkomstig van eene vlinder, waarvan et wijfje in t najaar tegen den stam van den boom opkruipt. Om haar te vangen gebruikt men zoogenaamde October-banden, die men om den stam bindt. Die banden bestaan uit geprepai-tjd papier, bestreken met rupsenlijm. Den stam goed schoon te houden en ook den grond daaromheen is noodzakelijk Bedoelde banden zijn in den handel verkrijgbaar. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Re dactie zich niet aansprakelijk. DE KAMER VAK KOOPHANDEL EN DE TABAKSBELASTING. Mijnheer de Redacteur, beleefd verzoekt het Bestuur der „Haarlemsche Sigarenwin- keliersvereeniging" weder eenige plaats ruimte ten einde van antwoord to dienen (slotwoord) aan het adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem en bijzonder aan het lid den hoer Dpfour welke ons van antwoord Blende In de ver gadering van bovengenoemd, Ooilege op. d.d. 14 Maart j.l. Uw vraag, geacht college, of ons Bestuur wel het geheele rapport gelezen heeft, is dunkt ons vrij overbodig, daar wij a.L schre ven naar aanleiding van de verslagen van uwe vergadering in de H&arl. dagbladen de hoofdtrekken stipten wij aan en vroegen u om nadere uiteenzetting daar wij ons niet konden voorstellen dat een Ooilege dat de belangen van de Nederlandsche industrie met hare zakelijke adviezen dient voor te lichten een conclusie uit kon spreken in het belang van het voorgestelde ontwerp hetwelk in alle Qpzichten een schadepost zal blijken te zijn voor de zoo bloeiende Tabaksindustrie in. ons land, (ons dunkt een belangrijk puntje voor de vereeniging„Ne- derlandsch Fabrikaat"). Zeker, de schatkistnood eischt nieuwe bronnen van inkomsten, doch weegt deze schadepost op, tegen het betrekkelijk klein bedrag hetwelk zal worden overgehouden wanneer de enorme onkosten, welke deze wet met zich brengt, er afgetrokken zullen zijn?! iWij zijn het met u eens dat in Üe allereerste pLaats genotmiddelen belast moe ten worden boven de eerste levensbehoeften, doch niet ten schade van zoo'n belang rijke wereldberoemde Nederlandsche in dustrie. Voor onze vergissing dat uwe oommissie niet uit 5 doch 8 leden bestond, vragen wij excuus, dit doet echter de zaak niets af ja zelfs is onze aanmerking nog meer op z'n plaats. Slechts met 8 leden spreekt u een oordeel uit dat u niet kan verdedigen. U zegt niet waar gij uw licht ontstoken heeft. ,Wij weten zulks wel en durven te beweren ^at noch fabrikant noch winkelier, welke beleend is met het wetsontwerp, u zal gezegd hebben dat Tabaksbelasting een object is en wanneer u van meening is geen actie'a van anderen e steunen had tgij er u beter geheel buiten kunnen houden. Op verzoek van ons Bondsbeatuur is door den Minister een sigarenmaker in de Staatscom missie benoemd, doch deze heer heeft we gens bijzondere omstandigheden spoedig moeten bedanken. Door ons Bondsbestuur is toen gevraagd om 8 leden te benoemen in de Staatscommissie, waarop afwijzend is be schikt, evenzoo op een verzoek van de Reizi gersvereniging in bewerkte Tabak „Ons Belang". „Niemand heeft iets beters kunnen ge ven", zeer juist, doch aan het slot van het voorgestelde ontwerp vinden wij de vol gende clausule die aan ons verweer geheel ten goede komt, n.l.i „üe Commissie wenscht ten slotte uit drukkelijk te constateeren, dat zij werd ingesteld uitsluitend om Uwe Excellentie te adviseeren als in den aanhef van dit ver slag vermeld, doch geenszins om een oor deel* uit te spreken over de al of niet wen- schelijkheid van een tabaksbelasting in het algemeen. Een groot aantal leden toch blijft de meening toegedaan dat de invoering zelfs van deze tabaksbelasting een groot nadeel voor handel en industrie zal opleveren." Woordelijk staat er „van deze tabaks belasting" dus het eenige wat denkbaar te, te nog verwerpelijk. In het courantenver slag uwer vorige vergadering spreekt u van eenige bezwaren; deze zijn toch legio en duidelijk kenbaar gemaakt in ons Verweer schrift, waarbij absoluut niets aan toe te voegen te. U was gebleken, dat een groot aantal sigarenwinkeliers geen lid van onze organisatie waren, daarop dit: Leden vau onze vereeniging zijn hier ter stede le klasse winkeliers. En op bedoelde vergade ring waren alle categoriëu van het bedrijf uitgenoodigd en ook aanwezig. Trouwens doet het aantal niets ter zake en vooral niet wat betreft onze houding tegen het voorgestelde wetsontwerp waarover de Ne derlandsche winkeliers het met elkaar ge heel eens zijn ,dat door elke soort van Ta baksbelasting de Nationale Industrie een terugslag zal ondervinden welke zij niet spoedig lp boven zal komen zoowel voor de handelaar als fabrikant, winkeliers en sigarenmaker te zij dus onaannemelijk. Met dank voor de pLaatsing Het Bestuur der „Haarl. Siga- renwinkeliersvereeniging.' ONKRUID OP HET VELD. Wanneer men onze landbouwers hoort praten, zijn ze geen van allen gesteld op onkruid; ae houden van zuiver land en zou den gaarne het onkruid van hun akkers verwijderd zien. Te verwonderen valt dit niet, want ze ondervinden elk Jaar opnieuw, dat onkruid veel last en schade mede brengt. Waar toch een onkruidplant staat daar had een cultuurplant kunnen groeien en wanneer men ziet dat hier en daar de akkers totaal met zulke slechte planten zijn bezet, dan moet men toch dadelijk ervan overtuigd zijn, dat de oogst beduidend moet lijden van zooveel vuil. Die onkruiden hebben-bovendien vaak een krachtig en wijdvertakt wortelgestel, waarmede zij het plantenvoedsel wegkapen, zij zijn jphard en sterk en kiemen en groeien bij lager temperatuur en reeds on der minder gunstige voorwaarden dar de eultuurgewassen, waarop zij niet zelden zulk een overwegenden invloed krijgen, dat zij deze eenvoudig verstikken. En zaad dat ze geven, dat is enorm, en vele vermenigvul digen zich tevens döor wortelstokken, zoodat de kans om die onkruiden te vernietigen en uit te roeien al Jieel gering wordt, wan neer men ze piet aanhoudend en met alle middelen bestrijdt. Het eerste, waarop men bij alle onkruid- bestrijding uit moet wezen te te zorgen, dat er zoo weinig mogelijk onkruidzaden in den bodem komen. LWat de vogels er brengen, kunnen we niet wegnemen, maar vele onzer landbouwers hebben in den loop der jaren hunne akkers met onkruid bezaaid, wel te waar onwillekeurig, maar het te gebeurd. De ouderwetsche plaggenboeren hebben wor telstokken en zaden verzameld in hun mest. En deze verloren de levensvatbaarheid niet, al moesten ze een tijdlang in den stal ver toeven, onkruidzaden zijn taai en kiemen gemakkelijk. En wat zoo eenmaal was ge zaaid, moest jarenlang gewied worden, en niet zelden wordt het onkruid heelemaal de baas, zoodat er niets anders overschiet dan braken, om het veld weder dragelijk zuiver te krijgen. Door onzuiver zaaizaad wordt eveneens veel land vervuild. iWist men vroeger het zaad niet voldoende zuiver te houden, te genwoordig is dat wel het geval. Onze wan molens verwijderen reeds een groot deej der onkruidzaden en met den trieur is de rest wel af ,te zonderer Laten onze land bouwers aan het schoonmaken hunner zaden toch eens de noodige aandacht wijden, de tijd, daaraan besteed, wordt rijkelijk be loond. fcjehiet eenmaal onkruid op, dan moet men het op het veld bestrijden en wel vóór het zaad heeft geschoten. iWieden te de oude manier, welke veel tijd en. werkvolk vraagt, en bovendien worden vele cultuurplanten daarbij beschadigd. Zouden onze boeren niet beter doen hunne gewassen op rijen te zaaien, dan kan er gehakt en geschoffeld .worden, dat vraagt minder tijd en onkosten. Een doelmatige vruchtwisseling mag even eens niet uit het oog verloren worden, vele onkruiden toch tieren en woekeren speciaal tusschen bepaalde cultuurplanten. Zundert, Maart 1916. J. L. PEERAER. TEGEN DRANKMISBRUIK. In verband mét de vele voorkomende overtredingen tegen de krijgstucht heeft de commandant van het le reg. inf. een schrij ven aan zijn troepen gericht, waarin h.et volgende onder de aandacht wordt gebracht: Gewezen wordt op het groot getal militai ren, die zich aan sterken drank te buiten gaan en de gevolgen daarvan. De goede naam van het regiment wordt daardoor benadeeld en niet minder de naam van de inwoners van Drente. De regimentscommandant roept in dit schrijven de medewerking in van allen. Teneinde hen, die niet op eigen beeneu kunnen loopen, te helpen, wordt het vol gende bepaaid: Ieder soldaat, die na heden zich schuldig maakt aan misbruik van ster ken drank, moet zich voortaan om 6 en 8 uur 's avonds meiden op een appèl voor zwakkelingen, dat door den commandant der politiewacht zal worden gehouden. Zondags ia er bovendien voor hen om 3 uur een buitengewoon appèl. Op die wijze zal tegen gegaan worden dat zij te lang achtereen op een slechten weg zouden kunnen wande len. Voor permissie op Zondag komen zij natuurlijk niet in aanmerking. Er zal voor ieder kunnen aangevraagd worden een of meer maanden inhouding van verlof, want het verlof wordt gegeven voor Iemand met gezonde nieren zou haast vef* gr ten, dat hij een rug heeft, maar zij, die een nieraandoening hebben, zijn altijd lijdend. Etaan 's morgens steeds met pijn in den rug op» Wanneer zij zich bukken of iets zwaars optillen, trekt een scherpe pijn door de lende nen. Hetzelfde 's avonds en 's nachts, hun rug Punt hun geen rust. Pijnlijkheid in den rug en de zijden moe» onze aandacht vestigen op de nieren. Zij l'f?" gen onder het smalle gedeelte van den rug» ca wat als rugpijn beschouwd wordt, is wrxrlijk nierpijn. Daarom wordt rugpijn spo' Jig gevolgd door andere verschijnselen van ren nieraandoening, zooals waterzucht!?® zwellingen onder de oogen of der voeten, dui zeligheid, waterstoornissen, enz. Nierzand, jicht, rbeumatiek, ontsteking, niersteen, nier koliek zijn andere gevolgen van het verwaar- Uw-en der nieren. Forster's Rugpijn Nieren Pillen dienen en kel voor het genezen der nieren. Zij herstel len deze organen en bewerken, dat zij het bloed behoorlijk filtreeren en de onzuiver- heden daaruit afvoeren. Te Haarlem verkrijgbaar bij de heeren K. v. Eden, Spaarne 38, en J. J. Göppinger, Gr. Houtstraat 147 a. Toezending geschiedt fran co na ontvangst van postwissel f 1,75 voor één, of f 10,voor zes doozen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, weigert elke doos die niet voorzien is van mL nevenstaand handelsmerk Adv. 4017 ontspanning en familiebezoek, niet om g®' makkelijk te kunnen drinken. Huisvaders, die het geld verdrinken, dat vrouw en kinderen toekomt, zuilen bij do burgemeesters bekend gemaakt worden. dl. ooi tto* SCHOTEN. Kiezerslijst. Op de suppletoire kiezerslijst 19161917, zijn 865 kiezers geplaatst. Regeeringsvarkeus. De volgende week wor den alhier weer regeeringsvarkens ontvangen» ris is het aantal ook iets kleiner dan voor het geheel stopzetten. HEEMSTEDE. Een Christ. Hist. Kiesvereeniging. Er worden pogingen aangewend om hier eene Chr. Hist. Kiesvereeniging op te richten. Daartoe is eene commissie gevormd met Dr. Sandberg aan het hoofd. BLOEMEND AAL. Witte Kruis. In de vergadering van de afdee- ling van „Het Witte Kruis" werd het jaarver slag goedgekeurd, alsmede het verslag van de wijkverpleging en de verantwoording van ®®n penningmeester. Als candidaten voor het H°oia- bestuur werden aangewezen de aftredende 1 ed®1» Jhr. Hoeufft en dr Stieler en voor de vacature Dr. Becker de heer F. van Twisk. Besloten werd, op voorstel van het bestuur, bij gelegenheid van het 4ü-jarig jubileum der afdee- ling (2 Mei) een „Pensioenfonds voor de Wijk zuster" te stichten, met het effectenkapitaal der af deeling, gesterkt door bij drag en, jaarlijks, het 2/3 deel van het voordeelig saldo der exploitatie rekening. Daardoor wordt voor de wijkzuster een pensioen verzekerd. Goedgevonden werd, in het aandeelenkapitaal der Woningbouwvereeniging „Bloemendaal" voor een bedrag van ten hoogste f 2000.deel te nemen. Nog werd besloten dal men zich tot het ge meentebestuur zat wenden om tot spoedige op richting te komen van een barak, om op even- tueele gevallen van besmettelijke ziekte voldoende voorbereid te zijn. IJMWDEN. Visscherij-Maatschappij. De St. Ct. behelst d* statuten der N. V. Zeevisscherij-Maatschappij „Holland V", alhier. Het kapitaal der vennootschap wordt bepaald op zestig duizend gulden, verdeeld in honderd twintig aandeden van vijfhonderd gulden, waar van dertig zijn volgestort. De vennootschap wordt bestuurd door een raad Zooals bekend is, houden de Italianen er in hun keuken een kruik met olijfolie op na, waarvan zij zich bedienden bij het vullen hunrer lampen, het bereiden hunner spijzen en bij alles waar vet vereiseht wordt. De ken nismaking met de Delftsche Slaolie deed mij aan een gulden tijd denken, waarin voor ons de Delftsche saolieflesch bijna den zelfden dienst' zal doen als de olie kruik der Italianen, zoodat ik het heldere vocht dan ook begroette als iets, dat in mij voor het allerminst een nauwkeurige proef- neemster zou vinden voor méér dan voor sla en voor de bereiding eener mayonnaise. Aldus de schrijfster van een der getuige nissen, die voorkomen in het receptenboek je der Delftsche Slaolie. Het is reeds lang ge leden, dat dit werd neergeschreven en of schoon in ons land, bekend om zijn natuur boter en een overvloed van dierlijke vetten, de Delftsche Slaolieflesch wel nooit ten volle de rol zal kunnen vervullen, die de Bebrijfster van bovenstaande regelen haar heeft toegedacht, toch heeft de praktijd reeds uitgewezen, dat de bekende goudgele olie aardig op weg is een voorname plaats in de keuk envan onze Hollandsche huismoeders in te nemen. Wij hebben ons voorgenomen in deze re gelen een en ander mede te deelen omtrent do ondervinding, die verschillende dames bij het gebruik van genoemd product hebben opgedaan, teneinde duidelijk te maken, dat de Delftsche Slaolie niet ten onrechte terrein verovert en de tijd waarschijnlijk niet ver meer is, dat zij in de keukenkast van elke Hollandsche huisvrouw voor het gebruik.ge reed staat. Laten wij eerst het woord aan dezelfde me vrouw die hierboven toezegde proeven te zullen nemen. Alvorens de Delftsche Slaolie toe te pas- Gen aldus mevrouw B. K. onderwierp ik ze aan een onderzoek; opzettelijk had ik de minste der drie soorten, dus die van 75 ets. de flesch genomen Ik bevond dat de olie zich slechts langzaam verwarmde, ter wijl het droge rookwolkje, dat er eindelijk uit opsteeg, mij waarschuwde, dat er geen vruchtdeelen te verdampen waren. In een braadpan op het vuur gebracht, merkte ik op, dat de olie zeer langzaam bruin woTdt, doch volstrekt niet aanzet, zoodat het ge bruik van Delftsche Slaolie het onaange name aanbranden voorkomt en ik was niet weinig verrast de zekerheid te hebben, dat. de Delftsche Slaolie geen voorberei ding behoeft, maar voor elk gebruik geheel gereed is, waardoor natuurlijk heel wat tijd in de keuken wordt gespaard. Het eerst gebruikte ik Delftsche Slaolie om karbonaden te bakken; een hoeveelheid olie gelijk 6taande met de hoeveelheid boter daarvoor benoodigd, bleek te groot te zijn men doetveelmeer met een kopje Delft sche Slaolie dan met een kopje boter, zoo dat de Delftsche Slaolie een groote bezui niging in de keuken mogelijk maakt. De karbonaden bekwamen bij het bakken een schoone bruine kleur en deden bij het ge bruik denken aan vleesch, dat op den roos ter gebraden was. Een stuk ossenvleesch met Delftsche Sla olie ingewreven en in den oven gebraden, beantwoordde aan de strengste eischen van roastbeef, terwijl de jus, verkregen door het toevoegen van kleine hoeveelheden kokend water onder het braden, schoon van kleur en aangenaam van smaak was en een goede mate van gebondenheid had verkregen. In den warms ten tijd was het vleesch den vier den dag nog even smakelijk en frisch, wat ook het geval was met een kalfsfricandeau De d<rde kwaliteit Supra is vervallen. Alleen worden nu no gmaar verkocht de le kwaliteit Extra en de 2e kwaliteit Surfine, resp. van 1.10 en 0.95 per heele flesch, en 0.70 en. 0.60 per halve flesch. met Delftsche Slaolie bereid. „Neem voor gebak goede boter," zoo schrijft elk keukenboek voor en goede boter is tegenwoordig duur, zoodat dit na gerecht nog maar zelden op het menu voor komt. Met den gutstigen uitslag bij het bra-' den verkregen, beproefde ik nu flensjes met Delftsche Slaolie te bakken; de olie in het beslag benoodigd, vermengde er zich gemak kelijk mee én het gebak werd spoedig gaar en bruin, en smaakte overheerlijk. Een broodpudding, waarin de boter door slaolie vervangen was, voldeed bijzonder en hoewel ook hier de olie van 75 ets. gebruikt werd, was er niet de minste oliesmaak aan de pudding te bespeuren. Een macaronischoteltje met de Delftsche Slaolie toebereid, mocht door een fijnproever gekeurd worden. Een proef met het bakken van visch ge nomen, voldeed evenzeer; de visch werd ge lijkmatig van kleur, zette volstrekt niet aan de pan en was heerlijk knapperig. Slechts aarzelend ging ik er toe over om de groenten met Delftsche Slaolie te stoven; do oliesmaak moest, dacht ik, hier wel te voorschijn komen! - Ook nu was de uitkomst verrassend; van oliesmaak geen sprake en bovendien had de groente, met Delftsche Slaolie gestoofd, haar kleur beter behouden dan die met boter bereid was. Een volgende schrijfster, die mederleelin» gen doet omtrent het gereedmaken van eenige tientallen, meerendccls andere spij zen, beveelt de Delftsche Slaolie aan, omdat men er vele gerechten smakelijk mee kan toe bereiden, ja, zelfs beter dan met boter of eenig ander vet, ten tweede om de groote besparing, die het gebruik van déze olie geeft." Zij behandelt achtereenvolgens de gunstige uitkomsten biervan, vergeleken bij het ge bruik van natuurboter, dierlijk braadvet en bakolie. Tegenover boter is het gebruik van Delft sche Slaolie ©en groote bezuiniging, schrijft mevrouw V. Vooreerst staat, door het watergehalte van de boter, een kilo boter niet hooger in vetgehalte dan *A kilo olie, zoodat boter van 1.30 niet meer uitlevert dan 90 ets. bij 't bakken. Ook gebruikt men minder olie dan de hoe veelheid gesmolten boter, welke in recepten wordt aangegeven Besparing in prijs en besparing in hoeveelheid, der halve dubbele hesparing, bij olie. Ik reken, dat, waar ik anders aan boter 1.30 noodig had, ik nu toekwam met onge veer 'A flesch Extra olie of 0.75*) Tegenover braadvet (kalfs-, runder en varkensvet( is het voordeel van olie daar in gelegen, dat er bij olie hoegenaamd geen verlies is, terwijl bij vet door 't uitbraden al tijd eenig verlies ontstaat; wel blijven daar de kaantjes over, doch deze zijn zoo goed ais waardeloos, 'n Vergelijking in cijfers is moei lijk, omdat de prijzen, naar gelang der qua- liteiten, bij vet zoo sterk uiteenloopen, maar in de eerste qualiteiten vind ik olie onge twijfeld voor deel iger. Éen andere dame uit Den Haag, wier naam en adres in het receptenboekje zijn aangege ven en die wij hieronder aanduiden als Me vrouw S. had een demonstratie bijgewoond en maakt in haar schrijven o.a. melding van het protest, dat haar „cordon bleu" aanvan kelijk' had tegen het gebruik van Delftsehe Slaolie voor bakken en braden. Ondanks dit protest, schrijft zij, nam ik een proef met het In den tijd toen dit neergeschreven werd, kostte een kilogram natuurboter 1.30. Se dert is de boterprijs ongeveer 40 pet. geste gen, terwijl de prijs der Delftsche Slaolie slechts met ongeveer 10 pet. verhoogd is ge worden. Was dus t-oeritertijd het gebruik der Delftsche Slaolie tegenover natuurboter voordeelig, thans is dit voordeel nog grooter geworden. bakken van appelbeignets, aaruappeicro- quetten en schijfjes aardappel. Het resultaat was-verrassend; het gebak werd gelijkmatig goudbruin, droog en bros. Hoegenaamd geen onaangename vetsmaak, zooals bij het ge bruik van reuzel het geval kan zijn. Ook bij het bakken en braden van kip, kalfslappen. en biefstuk, .voldeed de slaolie boven ver wachting. Voor het bereiden van een sma- kelijke jus moet m.i., na het in olie bruin braden van het vleesch, een goed stuk boter worden toegevoegd. Dan is het resultaat prachtig, beter dan na het gebruik van en kel boter of vet. Mijn huisgenooten, die een vooroordeel hadden tegen bet gebruiken van slaolie voor braden enz., moesten erkennen, dat de smaak uitstekend was e.n dat men van de olie niets proeven kon. Zoo zouden wij kunnen doorgaan met het vermelden van tal van getuigenissen, die» het een al overtuigender dan het andere» ten volle den indruk geven dat zoowel de fijnproefster als de zuinige huisvrouw bij het gebruik van Delftsche Slolie in de keuken voldoening vinden. Het kan niet op onzen weg liggen nog meerdere oordeelvellingen hieronder af te drukken, waar de fabrikanten gelegenheid geven aan iedereen om gratis en franco het receptenboekje in eigendom te krijgen, wan neer de wensch daartoe slechts ter kennis wordt gebracht van de Afdeeling ReclanW der Olïefabrieken Calvé-Delft te Delft. Wij meenen te kunnen volstaan met de be langstellenden hierop attent te maken, ea hopen er in geslaagd te zijn in het boven staande te hebben duidelijk gemaakt, waa- om de Delftsche 'Slaotieflesch op weg w ons land min of meer de rol te gaan vullen, die de kruik der Italianen in het v~. pennijnsche schiereiland inneemt. (4100) Adv.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 6