K VALSCIt ERFGENAAM. Behangselpapier lets over tien Arbeider. Ruime keuze F. J. JANSSEN, Aneganfj h. Warmoesstr- STACSMiEUWS KCMD m LSi0ii0ï£ BINNENLAND FEUILLETOÜ Adv. cccei. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DE™L!,L™ va i. Zijn huidige toestand. .Wat men ook moge zeggen over de gewel- ^8e stijging der loonen, de arbeider is over het geheel wellicht in iets hetere conditie gekomen, maar zijn toe-tand is eveneens 'a liet algemeen nog niet rooskleurig t0 noemen. Wij vallen met de deur in huis en onze ®erste woorden poueeren de conclusie zon der dat daaraan esnig bewijs voorafgaat. Dit is niet zoo vreemd als het lijkt. Want bovenal is de meening over den toestand der arbeiders in Nederland en in het jaar 1916, den huldigen toestand dus, een ge volg van louter subjectief inzicht. De di verse feiten maken op menig toeschouwer een verschillenden indruk. De mijne nu is boven weergegeven. l Gij zijt niet bevoegd tot oordeelen, 'gij, niet arbeider! zoo hoor ik zeggen. Maar hij die zoo spreekt, heeft hij ooit gewicht ge hecht aan de beweringen en klachten der, zijns inziens, bij uitstek bevoegden, de ar beiders zeif? Of zal hij dan zeggen dat het niets minder dan natuurlijk is dat zij kla gen.., omdat zij arbeiders zijn? ik ben niet bevoegd? Het is waar, het leed en de armoede der arbeiders heb ik niet aan den ijjve gevoeld, nog niet, wij roemen er niet op, maar zijn er dankbaar voor, want het is vaak een groot leed en nog vaker bittere armoede, maar in mijn guug staat een kapstok en meer petten dan hoeuen typeeren de bezoekers die binnen zijn en de arbeiderswereld is mij geenszins vreemd en ik leef ouder so.dateu-arbeiders en ben net oor nunner klachten. ik kan het beter weten dan menigeen die mij zegt het niet te weten, dan menigeen die het heelt over stijging der Loonen met 60 en 100 procent, dia bij zijn herhaald bezoek ook telkens arbeiders vindt in.de bioscope en zich ergere en er een maatstaf vau maakt voor ai zijn conclusies, beter dan menigeen die uit dó" ervaringen van een steuncomité concluueert tot de lamlendig heid van aile aroeiaers, beter dan zij die uit een grondwerkersstaking het karakter Vun alle aroeiders p.ots verfoeien, want hunne conclusies getuigen liuu oppervlak kigheid, maar ik durf handhaven: De hui dige toestand, der arbeiders is niet-roos kleurig. Hoe durft gij het te beweren, zegt alwe der dezelfde opponent, waar vroeger vol staan werd .niet een uurloon van 14 cent. Volstaat men thans niet met een uurloon Van 21 ct.: is uit, geen rijzing v.an de helft Vau het inkomen? Hoezeer iedereen bij dit sommetje „ja" Zou antwoorden, durf ik „neen" te zeggen, Want een factor wordt vergeten: toen wa len de arbeidsuren te veeivuidig, was de arbeidsduur te lang en tot heil van ziel en üwhaam vaa den arbeider is deze arbeids duur schier overal verkort, deswegen moge het uurteon al met 60 pCt. gerezen zijn. Zijn inkomen, zijn weekloon niet, bij lange biet.' Dit moet toegegeven: het aantal verkre gen, ik zeg niet verdiende, guldens is na Mgeloopeu werktaak grooter geworden. Maar een aroeider leeft niet van guldens. Zelfs is hij niet in de gelegenheid van geld geld. te maken of zich aoor oversparing een «Hieuw© bron van inkomsten (pacht, huur, .Ijente) te 'scheppen, meer dan eLders is hier net geld geen kapitaaltje op zich maar Zuiver waardemeter en ruilmiddel. Dat ^eekioon gaat op, gaat wekelijks schoon op '1 huur en voeding en kleeding en zorg Voor den ouden dag en dit laatste kan er helaas nog vaak niet op overschieten. Het is dus niet waar dat, zoo de werk man vroeger f 9 en thans f 13.50 per week Verdient, x»'n loon met 50 pCt. gestegen is. tiet is siecuts de vraag wat hij zich voor dat geld kan verschaffen. En dan boude niemand zich dom, maar M'kenne wat hij ziet: dat èn voeding èn kleeding èn huur vooral met schokken in Prijs gerezen zijn. Dat verder de arbeider meer dan vroeger geeft en moet geven aan de instandhouding zijner kassen, zijner strijdmiddelen om be ter© arbeidsvoorwaarden^ welke strijd bil lijk en natuurlijk is. 4014 En stel wij komen tot de conclusie dat de werkman er niet op achteruit gegaan is, was hij dan vroeger niet arm en niet in een toestand welke verbetering behoefde? Hij was tpvredener. Het is waar, en ook tevredenheid is een groote schat en ik zal nooit ophóuden te laken dat de sociaal-democratie ais een ha- rer voornaamste strijdmiddelen bezigde en bezigt: kunstmatige aankweeking en ver grooting der ontevredenheid. Wij hopen dat men het den katholieken volksvriend nooit "ten laste moge leggen, maar anderzijds be denke men wel: tot behoud der tevreden heid zijn de opbouwende factoren onmis baar en heeft de maatschappij niet vaak alle tevredenheidstutten bij den arbeider wegge slagen? Wij willen niet beweren ook maar eenigs- zins mathematisch te kunnen bewijzen onze conclusie: dat de liuiuige toestand der ar beiders niet rooskleurig is, wij willen het ook niet, want, gelijk gezegd kwamen wij tot onze opinie door ervaring, door hooren cn zien en ik wenschte vurig dat ieder het ging' zien of hoorde. Want bewonderenswaardig en heldhaftig en sluw-economisch zijn de vrouwen der arbeiders, die de einden aan elkaar weten te knoopen, week na week, en extra-tegen vallers braveeren en toch rondscharrelen met het onrekbaar arbeidersbudget. Roe rend doet het aan te hooren dat de kloeke kostwinner zijn acht sigaren per week tot vier Zondagscue heeft moeten verminderen, daar het begrafenisfonds 10 ct. weekuit-, gave meer vorderde. W.at zegt u? Hij moest geheel niet roo- ken? O wreede conclusie! Maar de man die dat beweert weet niet dat die arbeider een vuurwerker is, bijkomstig zij het ge zegd: in dienst dar gemeente, en dat hij reeds een zijner zintuigen olï-erde voor zijn karig loon en reeds twee jaar geléden, op bevel van moeder de vrouw, afzag van zijn half fleschje bier, ééns per week te ge nieten, na volbrachten' weekarbeid. Gij stelt de zaak eenzijdig voor, hoor ik klagen. Het is waar. Die man heeft vrouw en kinderen, M.aar is dit iets bijzonders?Moet dan het loon zóó geregeld zijn, dat slechts vrijgezellen goeden sier kunnen maken, waai de huisvader juist te veel heeft om te sterven en slechts genoeg om te' leven in dien hij zich elk klein genot onthoudt? Of durft gij zeggen: Wat doet een ar beider ook met vrouw en kinderen? Zoo gij dat zegt, lezer, dan ga tot hen die smalen op een „fokpremie", ga tot de „modernen", gij behoort niet meer bij ons. Maar deze onmenschelijlce, onnatuurlijke en staatsgevaarlijke conclusie kan na lo gisch nadenken niet gesteld blijven. Of het loon moet do f ami lie met kinderen kunnen voeden en behoorlijk doen laven en den vrijgezel betrekkelijk te veel geven, óf het loon moet aangepast aan de grootte van het gezin, aldus losser gemaakt van de nuttigheid van den arbeid. Dit praat men met alle gegnuif over „fokpremies," niet weg. Man, vrouw en kinderen, hot arbeiders gezin, moeten behoorlijk kunnen loven, matig maar toch niet met ontzegging van alle gepaste ontspanning en niet.met vreezevoor den ouden dag. Als de arbeider aan de gemeenschap aiies geeft wat hij kan geven, zijn arbeid, dan moet de gemeenschap hem geven een behoorlijk en redelijk bestaan, hern en zijn gezin. Dit is minimum-eisch. Aan dien eisch wordt nog niet steeds voldaan. En zoolang daaraan niet voldaan is mag de toestand der arbeiders, in het algemeen, niet rooskleurig genoemd. Zoolang ook blijft hun strijd, om betere arbeidsvoorwaarden rechtvaardig en alles zins logisch. En wie dien strijd weerstreeft handelt deswegen niet rechtvaardig en zondigt te gen de logica, voor zoover er inderdaad nog onbillijke toestanden zijn en de strijd gestreden wordt om rechtzetting van die onbillijkheid en wel met gewettigde mid delen. De arbeidersverdediger wordt veel ge smaad. Moge dit artikel en die volgen ve len doen begrijpen waar het om gaat eu hem tot medestanders maken. Haariem. Mr. BOMANS. SOHOENMAKEKSPATROOA S. Op de te Groningen voortgezette alge- rneene vergadering van den hied. Bond van Schoenmakerspatroonsvereenigingen is be sloten tot instelling van een Bondsdiploma voor Schoenmakers op orthopadisch gebied. De ex .mencommissie zal bestaan uit 4 per sonen 't examen zal drie dagen vorderen. Daar ten gevolge van den oorlogstoestand het daarvoor van regeeringswege in uit zicht gestelde subsidie is achterwege geble ven, zal het examengeld vrij hoog gesteld ..moeten worden. LEVENSMIDDELEN-VOORZIENING. Door de' Permanente Oommissie voor cri sismaatregelen uit de Christelijke Arbei dersbeweging (samengesteld uit: Ned. Werk lieden-Verbond „Patrimonium"; Federatie van R.K. Werkl. Vereenigingen; Chr. Nat. Werkmansbond; Ned. Luth. Werkliedenver bond; Bureau voor de R.K. Vakorganisatie en Chr. Nat. Vakverbond) is een adres den Minister van Landbouw aangeboden, waarin wordt verzocht zoodanige maatrege len te nemen (beperking van uitvoer etc.), dat aardappelen, groenten, spek en zooveel mogelijk ook andere levensmiddelen tegen redelijke prijzen komen onder het bereik van de Nederiandsche arbeiders. Kras.' Op een kantoor te Rotterdam hebben twee kantoorbedienden van onder scheidenlijk 17 en 21 jaar uit een met bankpapier gevulde portefeuille een bank biljet van f 1000 gekaapt. Het biljet is in de woning van een hunner teruggevonden. De daders deelden nj-jde dat zij het voor nemen hadden voor eigen rekening met het geld handel te beginnen. 'Reeds hadden zij papier en .enveloppen met een eigen fir- mahoofd laten drukken. UIT KATHOLIEKE ARBEIDERSKRINGEN. „Haarlemmer,'' die al méér lezenswaardige stukjes heeft geschreven in de „Volksbanier'' over Haarlemsche toestanden, is daar deze week weer aan het woord. Hij zegt ditmaal het vol gende „In den laatsten tijd is hier ter stede iets niet in den haak. Men solt met den werkman. Onze burgemeester gewaagde van. „weder nor male tijden" en.alles is nog steeds ve el te duur. Het Steuncomité zet de uitkeeringen stop, terwijl or nog voldoende „trekbaren" zijn, enz. „Achteraf blijkt nu, dat de heeren van het Steuncomité optraden als „eensores morum," als zedenmeesters. Dat parasiteerende werkvolk werd te lui, liet werd gedemoraliseerd, en om ze vlug en mobiel te maken, wordt het honger- zwaard getrokken, om het boven hun hoofden .te zwaaien. Weineen! de vrouwen en kinderen moeten maar zien aan den kost te komen. Men treft onschuldigen en goeden om een handjevol gelukzoekers, waren dat zijn het. Onschuldigen. d.w.z.. de vrouwen en kinderen van ben, die in derdaad een „prikkel" 'tot den arbeid noodig hebben. Goeden, d.w.z. mannen, die zoolang mo gelijk zonder steun zich hebben willen hand haven. het ten slotte nifg,«>eor konden. Zij, dift boven den arbeidersstand staan, taxeeren den arbeider te iaagr, eg dat zot kwaad bloed'. „Een fatsoenlijke arbeider voelt géén ver wantschap .en wil die niet met die schunnige staak-maar-raak-menschen en afzetters, doch er ook niet mede gelijkgesteld worden. „Willen de andere standen over één kam ge schoren worden? B.v. iemand is ruim 34 jaar bij zijn parqon in dienst, de oorlog breekt uit; 4 per week minder, later weder iets meer. De laatste anderhalf jaar verdiende de man 6 a 7 per week en met 1 Jan. j.l. word hij, na een 36-jarigen trouwen dienst, zonder middelen, zonder steun, zonder vormen van proces aan den dijk gezet. Mag een werkman nu op d e patróóns schelden en ze als minderwaardige sujetten be handelen? „Nog een paar staaltjes nit do bloemisten- wsreld uit 1915. Iemands moeder sterft 's morgens omtrent 5 uur; de zoon komt dadrvoor kwart over zessen, een kwartier te laat, hetgeen hem Zaterdags werd afgehou denWaarom stierf dat mensch ook niet wat vroeger op den dag? 4 „Een andere bloemist heeft een lief veremi- gingshuisje. raakt zonder werk; vindt hat, doch ondti voorwaarde: een huis van dan baas be trekken. De man, ten einde raad, doet het. Ge- passeerden zomer krijgt 'o man ontslag, het huis mocht-ook geen dag langer door hem be woond worden en iet9 anders was niet. te vin den. Prachtpatroons Er valt voor „St Deus De. dit" nog 'al een en ander op te lappon. „Wij herhalen: mag een werkman nu óók ge- noraliseeren Immers neen. Dat dan óók ande ren het nalaten. „Ten slotte onze plaatselijke Roomsehe pers. Van nabjj weten wij hoe onze courant zich beij vert een blad te zijn voor allen. Het is nu een maal niet een blad voor één stand, doch een voor alle standen. Daar wij nogal in vele krin gen komen, vernemen wij nu eens dit, dan weder dat onmtrent de courant. Zakelijk komt het hierop neer: De middenstanders vinden de cou rant te veel op de hand van den arbeider, en de werklieden vinden juist het tegenovergestelde. Bjj beiden is een groote fout, of liever er zijn er twee. Ie. Ze willen in de courant opgenomen zien, wat er zeker in zou staan, wanneer zij het der redactie hadden opgegeven of haar er mede in kennis hadden gesteld. 2e. Zij bedanken als abonnó, omdat er iets niet in stond of wel an ders in staat dan men 't zou willen; 't is to pietlutterig om los te loepen „Men laat zich liever door z.g. neutrale bla den precies hetzelfde (zoo niet erger) behande len dan door ons Roomsch partij-orgaan. Het getuigt niet van beginselvastheid. In iedor Rcomsch gezin behoort de Roomsehe courant. Doet de redactie soms iets minder naar wenscli, dan er tegen ingaan, dat deden wij ook meer dere malen, maar nooit wegloopen''. Wij verwijzen, bij het bovenstaande, naar het „Alledagje" van vandaag. AANBESTEDING. Door regenten van het Sint Elisabeth's of Groote Gasthuis is aanbesteed de levering van levensmiddelen en brandstoffen, gedu rende 3 maanden. Er waren de volgende in schrijvers: H. Daudey: rundvleesch 1.06, biefstuk 1.45, rundvet 1.16, ossenhaas 1.35, kalfs- vleescli f 1.60, kalfsbiefstuk f 2, kalfsoesters f 2 per K.G. P. II. Hartel: rundvleesch f 1.50, biefstuk f 1.75, rundvet f 1.30, ossenhaas f 1.85, kali's- vleesch f 2.50, kalfsbiefstuk f 2.60, kalfsoes ters f 2.50 per K.G. Kleinwijn: witbrood f 19.25 per kilo, regee- riiiigsbrood f 0.10 .per kilo, wit roggebrood 14 ct. per kilo; zwart roggebrood 14 ct. per kilogram, beschuit 82H ct. per 100 stuks, kren tenbroodjes 3 ct. per stuk. II. Franken Jr.: witbrood 19.7 ct. per kilo, legeeringsbïocd 10.94 ct. per kilo, wit rogge brood 20 ct .per kilo, zwart roggebrood 20 ct. per kilo, beschuit 90 ct. per 100, krenten broodjes 3 ct. per stuk. Meynhout en Wartena: witte suiker 53 et. per kilo, basterdsuiker 57G ct. p. kilo, stroop 29 ct. per kilo, vijst 30 ct. per kilo, vermi celli 43 ct. per kilo, glycerinezecp 33'A ct. per kilo, zout TA ct. pér kilo, Sunlichtzeep 14.20 per kist, idem kleine stukjes 5 per kist. C. M. van Maas: witte suiker 54 et. per kilo, bruine boonen 56 ct. per kilo, basterd suiker 56'A ct. per kilo, strooi) 32 ct. per kilo, rijst, 28 ct. per kilo, vermicelli 42'A ct. per kilo, Fransclie stijfsel 26 ct. per kilo, glyce- rinezeep 34'A ct. per kilo, zout 7'4 ct. per kilo, heelo gort 20 ct. per liter, Sunlightzeep 14.50 per kist. Wed. J. Leupén en Zn.: witte suiker 54 ct. per kilo, basterdsuiker 58 ct. per kilo, stroop 31 ct per kilo, rijst 28 ct. per kilo, vermicelli 45 cent, per kilo, Hofmann stijfsel 38 ct. per kilo, glycerinezeep 33 ct. per kilo, soda 16 ct. per kilo, zout 8 et. per kilo, boter 1.85 per kilo; hcelo gort 17.80 per H.L., Sunlight zeep 14.50 per kist. J. N. van 'der Weiden Lzn.: witte suiker 53 ct. per kilo, basterdsuiker 56 ct. per kilo, stroop 2914 ct. per kilo, rijst 28 ct per kilo, vermicelli 45 ct. per kilo, Fransehe stijfsel 32 ct. per kilo, Hoffmaunstijfsel 50 ct. per kilo, glycerinezecp 32 ct. per kilo, zout TA ct. per kilo, boekweitegort 20 ct per liter, hcele gort 23 ct per liter, Sunlightzeep 13.95 pè- kist, idem kleine stukjes 4.95 per kist. G. Kraai: harde turf 8.50 por 1000; lange turf 8.50 per 10(H). „De LELY". We vestigen de aandacht op een advertentie in dit nummer, waaruit blijkt dat de stoom-wasch- en strijkinrichting „De Lely" aan de Delfstraat, haar zaak van de modernste machines heeft. Kosten noch moeiten zijn aan de inrichting ge spaard. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID. liet Museum van Kunstnijverheid te Haarlem is eigenaar geworden van het prachtige gebatikte scherm met de parelhoenders, vervaardigd door O W. Dysselhof, dat werd ingezonden op de tentoonstelling „Het dier in de kunst", welke in Natura Artis Magistra zal gehouden worden. De tentoonstelling der fotografische opna men van de bouwkundige werken, alsmede van de meubelen, gemaakt naar ontwerpen van den bekenden architect K. P. C. de Bazel, is in het Museum van Kunstnijverheid alhier geopend- Tevens worden er de werken van den kunstpot tenbakker C. J. Lanooy ter bezichtiging gesteld, beiden te samen vormen een aantrekkelijk geheel. Zondag is de Tentoonstelling geopend van 10—4 uur. BISSCHOPSWIJDING. LITANIE VAN ALLERHEILIGEN. Wanneer Wijder en wijdeling het Graduale hebben gebeden, zoo zit de eerste, den mijter oragend, neer voor het midden des altaars en de .assistent-bisschoppen geleiden den wij de- Erg tot hem. Na de gewone begroetingen plaatsen zij zich tegenover eikander geiijk vóór het begin der Mis; nogmaals houdt dü'Wijder don wijdeling in het kort de plich ten voor der waardigheid, die hij op het punt staat te aanvaarden. „Een bisschop,zoo zegt '1 ij. „moet oordeelen, verklaren, cönsa- creeren, wijden, offeren, doopen en vormen." Lil terwijl allen opstaan, noodigt hij de aan- w "zigen uit tot het gebed: „D.erbare Broeders, laten wij bidden, dat de almachtig® Gcd in Zijne goedertiCrendheid zorge voor het heil der Kerk. door middel van dezen Uitverkorene, eu dat Hij hem daarom zijn genade in vollen oxervloed schenkel" Allen antwoorden: „Het zij zoo!" en knielen nu tezamen met den Wijder neder. Doch de wijdeling zelf, doordrongen van Let gewicht der waardigheid, die hij gaat ontvangen, werpt zich in het besef zijner meligheid met het aangezicht plat ter aardeujr Zóó heeft Christus willen bidden, toen het uur zijns offers gekomen was, toen lUj ais mensch op bijzondere wijze noodig wi de heb ben gesterkt te worden door de kracat des hemels. En de Kerk, die in hare handelingen zoo gaarne de handelingen haars Bru.degoms navolgt, laat daarom hare dienaren bij som mige gelegenheden in diezelfde hotid.ng bid den, dan vooral als zij door de intrede m liet hc'il'gdom zich gehpei gaan offeren aan clou diénst des Hoeren. En welk gebed is voor dit gewichtig oogenblik meer gesciiikt dan dp Groote Litanie, de Litanie van Alle hei ligen? Ja, door verheven srneekingen tot elk Jei drie goddelijke Personen, door vurige, aanroepingen der Oud vaders, Aposte.en, Mar telaars, Bisschoppen, Berijders en Maagden smeekt Zij van Gods goedheid voor den wij deling wijsheid en genade af, opdat hij hot door Christin' bloed vrijgekochte volk, dat hem zoo aanstonds zal toevertrouwd worden, wan*dig moge bestierenl Tegen het einde der Litanie terwijl tl-3 wijdeling, het hart overste pt van gevoe lens Code slechts bekend, nog voor het al taar ter aarde ligt verheft zich de Wijd r ei wendt zich tot hem. Den mijter op het gezalfd hoofd, in de linkerhand de s.af, in de volle majesteit van zijn ambt, opdat a.dus zijn gebed tot den onzichtbaren Opperpr.es- ter des te krachtiger moge zijn, z ngt hij op smeekenden toon: „Dat Gij U gewaardigt dezen Uitverkorene te zegenenI Wij b d- i.en U, verhoor onsl antwoordt net koor.. Nog! vuriger herhaalt de Wijder: „Dat Gij U gewaardigt dezen Uitverkorene te zefgeiieu en te heiligen]" en wederom smeekt het kcör: „Wij' bidden U, verhoor ons!" Nog! een derde maal klinkt 't allerdringenst„Dit Gij U gewaardigt dezen Uitverkorene te zef-, genen, te iieifiigea en de wijfdenl" „Wij! biüuen U, verhoor onsl" In stiite storten de assistent-bisschoppen dezelfde gebeden, den wijdeling eveneens met het kruisteeken be- teekenende. Bij het eindo der Litanie staan allen op. Genoeg nu den wijdeling beproefd, genoeg, nu gebeden, in het volste vertrouwen op God gaat de wijding thans plaats grijpen. .r—.-a-~ mm ff i IMIIII' luwnr-yn^— EEN GROENTEN VEILINGSGEBOUW. De raadscommissie in zake een groentenvei- lingsgebouw is met haar rapport gereed geko men in den breede gaat zij in haar rapport na om welke redenen de oprichting van zulk een gebouw is g'ewenscht en hoedanig 't moet worden ingericht. Ze betoogt verder dat door de oprich ting ervan de omzet der groenten zal worden verhoogd en dat men het gebouw ook dienstig zou kunnen maken voor bij afslag te verkoopen partijen bloembollen. De Koudenhora acht zij de meest aanbevelenswaardige plaats voor de stich ting van het gebouw. Haar conclusie is, dat hier geen gemeentelijke exploitatie moet plaaats hebben, maar dat het gebouw met toebehooren door de gemeente moet worden gesticht, en vervolgens verhuurd tegen nader te bepalen voorwaarden aan eene parti culiere vereeniging, terwijl de gemeente toezicht houdt op de wijze van exploitatie en op de kwa liteit vau de ten verkoop aangeboden waar. Ten slotte wordt verklaard, dat voor Haarlem een eisch des tijds is een behoorlijk met alle voor den handel gewenschte faciliteiten voorzien vei linggebouw te stichten en den Raad dringend in overweging gegeven B. en W. uit te noodigen, zoo gewenscht, in overleg met de samenstellers van het 'rapport, de heeren Slingenberg, Hoog, Wentholt, Wolzak en Nagizaam, voorsteilen aan den Raad te doen omtrent plannen, kosienbe- l») "tin hem uitnoodigen, hier te komen?" k'Dok dat staat je vrij. Maar vergeet de voorwaarde niet: Je zult nooit meer dan ih..u gulden per jaar hebben, ook niet na ;j'; dood." jH'U. grootvader, alsof daaraan iets gelegen Ik zou tevreden zijn, wanneer ik arm moeet leven naast hem. Maar uw toestem- en uw zegen kon ik niet ontberen." - lr Ëliiot zag er uit, alsof hij zich slecht zijn gemak bevond. Het scheen, dat de Hge dankbetuigingen van Anny zijn ge- verontrustten, tii'i' iU müet ik je nog zeggen;" zei sir jiot opstaande. „Je dankt dit alles aan Lio- fyU "e goede jongen zag, dat je ongelukkig +eQ k°u het niet verdragen je om zijnent- tpjj 6 zien lijden. Gisterenavond verzocht hij ^em buiten de zaak te stellen en je ti?ar vervulling te doen gaan. Jloewel an mjj persoonlijk mishaagt," zeide kfc^"m°eten we toch haar geluk niet in den i n". deel je dit mee, omdat ik dat je kwaad op hem ben-t, terwijl hij dit toch geenszins verdiend heeft." „Ik zal direct naai' hem toegaan, groot vader. Ik heb werkelijk iets goeds te maken. Hij zal wel in de bibliotheek zijn." Een minuut later stond zij tegenoverk Lio nel en reikte he mblozend de hand. „Ik wilde je danken, Lionel, je begrijpt ze ker wel waarom." Nu zij niet meer kwaad op hem was, viel het haar weer op, welk een knappe jonge man hij was en welk een trouwhartige uit drukking er lag in zijn oogen. „Ja, ik begrijp," antwoordde hij zoo onver schillig mogelijk. „Grootvader had nu een maal zijn zinnen gezet op het idee, en ik kon het niet- over mijn hart verkrijgen te weige ren. Maar toen je weigerde werd de zaak anders. In den grond der zaak was het idee van grootvader dwaas. In zulk een gewichti ge aangelegenheid moet ieder zijn eigen weg volgen." Wat lag er in deze verstandige redenee ring, die als 't ware een echo was van haar eigen argumenten, dat Auiiy zich er door ge kwetst voelde? Plotseling werd zij veel min der hartelijk. „Natuurlijk was het dwaas," zei ze kort. „Maar nu is alles voorbij, Goddank." '„Goddank ja!" herhaalde Lionel. Anny ging naar haar kamer om Percy te schrijven. Hoewel zij een blijde tijding had mede te deelen, lag er een kleine plooi op haar voorhoofd en hef duurde geruimen tijd eer zij de juiste woorden gevonden had. „Bij slot van rekening behoef ik hem' niet zoo erg dankbaar te zyn>" dacht zij en met die „hem" bedoelde zij klaarblijkelijk niet Percy Walford. „Hij bad slechts ziju eigen belangen op 't oog! Een geluk voor mij, dat wij in deze zaak dezelfde meening hadden! Maar liij had dat niet zoo openlijk behoeven te tooueu TIENDE HOOFDSTUK. Het arme meisje hield zich zelf voor heel verstandig eu toch werd zij van den eenen lichtmis naar den anderen gedreven. Beiden waren barer onwaardig. Den eenen zou echter vandaag nog het masker afgerukt worden! Percy was niet zoo slim als de andere en wanneer iemand hem had gezegd, dat een derde aan de touwtjes trok om hem in bewe ging te zetten, dan zou hij hoogst verwonderd hebben staan kijken. De boodschap van Anny: „Goede tijding! Kom zoo spoedig mogelijk!" werd hem ter hand gesteld, terwijl hij ïhet zijn vrienden den tijd doodde in een der weel derigste restaurants. Direct nam hij een auto en reed naar Russel Square. Zijn hart klopte en gouden cijfers dansten voor zijn oogen. Zou sir Elliot dan toch zijn toestemming heb ben gegeven?" Met stralende oogen ontving Anny liem en bracht hem in het salon. „Grootvader heeft zijn toestemming gege ven," zei ze blozend. „O Percy, wat ben ik ge lukkig!" „Dat is een goede tijding," antwoordde Per cy op jubelenden toon, want bij hield op dit oogenblik inderdaad veel van Anny. En, wanneer zal het uwe bruiloft zijn, lieveling? Laat me niet lang wachten. Vandaag over een week, is dat goed?" „Zoo als je wilt, Percy," zoi Anny met gloeiende wangen. Hij omarmdo haar teoder. „Ik zal hét da delijk mijn familie medeelen. Zij zullen allen verheugd zijn." „Ik hoop het," antwoordde Anny, en verle. gen ging ze voort: „Maar die oude nicuschen zijn dikwijls zoo zoo koud berekend en ik vergat je te zeggen, Percy ik zal per jaar sleclils 300 pond hebben." Wanneer plotseling een bom voor zijn voe- tcu uiteen gespat ware, Percy zou er nauwe lijks meer verschrokken uitgezien hebben. Hij meende aanvankelijk niet goed verstaan te' hebben. „Hoe?" stamelde bij. Je zoudt maar 390 pond per jaar krijgen? Eu je vertelde toch, dat je grootvader zijn toestemming gegeven had?" „Dat is ook zoo, Percy, maar onder voor waarde, dat ik afstand doo van 't vermogen, dat hij me toegedacht lias. Hij wil het geld voor iLonei, voor den naam der firma hij elkaar houden." Het gezichte van Percy werd vaalbleek, bij scheen onbekwaam om te antwoorden en voor de eerste maal kwam er twijfel aan zijn bedoelingen op in liet argelooze meisje. „Maar dat doet er niets toe, niet waar, Percy?" vroeg zij snel met bevende stem. „Je houdt toeh niet minder van mij, omdat ik arm ben?" „Natuurlijk niet," antwoordde Percy op weinig bemoedigenden toon. „Maar ik moet bekennen, dat die voorwaarde mij teleurstelt. Je weet toch, dat ik zoo goed als mets bezit. „Zeker, dat weet ik." Zij sprak met koorts achtige haast, alsof zij het pijnlijke thema spoedig afhandelen wilde. „Ik vind het hcele- maal niet erg onbemiddeld te zijn en verge noeg me, met lietgoen je mij aanbieden kunt Overigens komt bet mij niet onmogelijk voor van die 3600 gulden de huishouding te beta ken. Ik zou zelfs tevreden zijn, als ik met jou in een hut zou moeten wonen, Percy. i Walford nam zijn hand uit die van Anny en leunde met neergeslagen oogen tegen d« sofa. w 1 „Een hut! Beste Anny, je spreekt als e«a als een dweepziek, sentimenteel jong meisje, dat zijn levenservaringen geput heelt uit boeken en theatervoorstellingen. legem woordig gaat liet niet meer om een hut, met rozen omrankt, en een landelijke kost! Het werkelijke leven is niet meer zoo romantisch. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1916 | | pagina 9